merkt spr. op dat de diploma-toelage gescheiden behoort te worden. Spr. wijst er nog op welke moei lijkheid er in schuilt als v. d. Wil denberg tot eerste ambtenaar wordt benoemd. Dan moeten immers ook de andere ambtenaren opschuiven. Spr. meent dat de geheelc regeling herzien moet worden, en dat geen afzonderlijke wijzigingen moeten worden aangebracht. De toestanden zijn er niet naar om door verhoo ging precedenten te scheppen. Daar om is spr. tegen het voorstel van B. en W. De heer Roestenberg betoogt dat de omstandigheden gewijzigd zijn en de omvang van het werk der amb tenaren beduidend is toegenomen. De verhooging van het salaris van v. d. Wildenberg wil spr. beschou wen als een gratificatie, evenals de huwelijkstoelage die indertijd ver strekt is. Daarmede raakt men dan volgens spr. niet aan de bestaande salarisregeling. De Voorzitter acht het beter met het vaststellen van een nieuwe sala risregeling te wachten tot de nieuwe burgemeester benoemd is. Het is niet te zeggen hoe lang de drukte op de secretarie zal aanhouden, zoo dra normale toestanden zijn terug gekeerd kan overwogen worden of al het personeel van thans wel noo- dig is. De heer Snaphaan meent dat de nieuwe burgemeester straks tochwerk genoeg zal krijgen, daar de begroo ting z i. toch niet zal worden goed gekeurd. Spr. wii[d n nieuwtn burge meester de salarissen laten regelen tegelijk met de begrooting. Hij is er absoluut tegen om een salaris van f 2650 thans nog te gaan verhoo- gen, waartegenover staat dat de be lastingen zeer hoog moeten worden opgevoerd. De Voorzitter zegt dat niet de nieuwe burgemeester de begrooting in handen zal krijgen, maar de raad. Of de goedkeuring aan de begroo- ting gegeven zal worden is voor spr. een andere zaak, het gaat er bij hem over of de regeling billijk is. De heer Vrinten is legen de ver hooging op dezelfde gronden als hij in de vorige vergader ing heeft gezegd. De salarissen acht hij hoog genoeg. De heer v. d. Hoven misgunt de menschen de verhooging niet. Nu echter overal verlaging inplaats van verhooging wordt toegepast, moet hij tegen het voorstel zijn. Waren de toestanden normaal dan zou spr. een der eersten zijn 0111 voor ver hooging te stemmen. De heer Grootzwagers zegt dat men niet te zeer naar de omstandigheden moet kijken, doch billijkheid moet betrachten tegenover de ambtenaren Spr.'s bezwaar is echter dat v. d. W verhoogd zal worden in salaris doch niet in positie. De heer Roestenberg vindt het billijk dat ook het salaris van Kamp wordt herzien. Deze ambtenaar is reeds 27 jaar, is gediplomeerd en verdient nog slechts f 16 per week De heer Vrinten meent dat de gemeente daarmede geen rekening mag houden. Dan kan men iedereen wel een hooger salaris gaan geven als hij ouder wordt. De fout is vol gens spr. dat er geen opschuiving van ambtenaren plaats heeft. De Voorzitter zegt dat niet alleen de leeftijd van Kamp, doch ook zijn prestaties een hooger salaris wettigen. De heer Grootzwagers kan zich volkomen vereenigen met de ver— hooging die voor Kamp voorgesteld wordt, mits de diploma—to» lage gescheiden wordt gehouden en Kamp dus een salaris zal krijgen van f 925 plus f75 toelage. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Spr. voelt veel voor de gedachte van den heer Roestenberg om de verhoogingen als gratificatie te verstrekken, zoodat geen inbreuk wordt gemaakt op de regeling en de raad voon de toekomst de vrije hand houdt. De heer Snaphaan vraagt over beide verhoogingen afzonderlijk te stemmen. De Voorzitter zegt dit toe. Het voorstel tot verhooging van het salarisv. d. W. wordt met 87 stemmen verworpen. VoorNieuwstadt, Nijkamp, Snoe ren, v. d. Horst, v. Lier, Roestenberg en Beerens. Tegen Maas, de Kort, Snaphaan, C. Dingemans, Vrinten, v. d. Hoven, M. Dingemans en Grootzwagers. Het voorstel tot verhooging van het salaris—Kamp wordt aange nomen met 10—5 stemmen. Voor Snaphaan, Nieuwstadt, Nijkamp, Snoeren, v. d. Horst, v. Lier, Roestenberg, M. Dingemans, Beerens en Grootzwagers. Tegen Maas, de Kort, C. Dinge mans, Vrinten en v. d. Hoven. Besloten wordt geen korting toe tepassenop deverleende gratificatiën. Subsidie K.J.V. Het voorstel van B. en W. tot verhooging van het subsidie aan de K.J.V. tot f 125 wordt aangenomen. Crisishulp. De Voorzitter doet hierna nog enkele mededeeling- n. Van het N.C.C. is een schrijven ontvangen waarin voor 1934 weer extra hulp wordt in uitzicht gesteld. Mits de gemeente de helft der kosten draagt wil het N.C.C. een uitkeering verstrekken van f 4.20 per werklooze, berekend op een werkloozental van 246. De bijdrage kost de gemeente dus f517, welk bedrag op de be grooting gevonden kan worden door de winst van het gasbedrijf f500 hooger te ramen. De raad besluit op het aanbod van het N.C.C. in te gaan. Verlengde Hoofdstraat. Van de bewoners der Verlengde Hoofdstraat is een verzoek inge komen voor den aanleg van een trottoir en een rioleering in deze straat. De Voorzitter zegt dat er bij B en W. geen bezwaar bestaat om het riool door te trekken, wel echter tegen het leggen van een trottoir Het ligt n.l. in de bedoeling in de bocht van deze straat een nieuwe situatie te scheppen, waartoe een perceel grond zou moeten worden aangekocht. Dö aanleg der rioleering zou f700 kosten, waarvan aan belasting jaar lijks f30 terugkomt. Kan het werk in werkverschaffing worden uiige voerd, dan wordt het nog goed kooper. De bedoeling is het rioo tot voorbij Kolsteren door te trekken De heer Roestenberg zegt dat Irottoirs in deze straat zeer hare noodig zijn, daar de weg slecht is De heer Snaphaan vraagt B. en W. de zaak met de grondeigenaars te bespreken. Spr gelooft dat de trotloirbelasting voor enkele huis eigenaren bezwaarlijk zal zijn. De Voorzitter zegt toe overleg te zullen plegen. De heer Nijkamp vindt het beter met de rioleering te wachten tot de trottoirs worden gelegd, daar men anders dubbele kosten krijgt. De heer Snoeren vindt 't vreemd dat de aanleg van een nieuwen weg in Loon op zand indertijd moest worden uitgesteld omdat er geen geld was, terwijl voor dit werk direct f700 beschikbaar is. Spr. zegt dat de Weteringstraat in Loon evengoed verbetering noodig heeft. De Voorzitter zegt dat de Wete ringstraat zoo spoedig als de .weers omstandigheden het toelaten zal worden verbeterd. De heer Snaphaan merkt op dat de Weteringstraat niet met de Ver lengde Hoofdstraat te vergelijken is. De eerste is z.i. slechts een weg naar de Hei en de tweede is een ver keersweg. De heeren Snoeren en Nijkamp protcsleeren tegen deze uitlating. De heer Dingemans zegt dat de Hilsche pad op een modderpoel ge lijkt en dringenden verbetering be hoeft. De Voorzitter zegt dat deze weg in het nieuwe werkverschaffingsplan is opgenomen. Afdoende verbetering zal daar z.i. echter slechts te be reiken zijn met rioleering. De heer M. Dingemans. Dan daar evengoed rioleering als elders. De Voorzitter ze^t dat B. en W. de zaak met den grondeigenaar zul len bespreken en zoo spoedig moge lijk zullen komen met een voorstel tot verbetering der Verl. Hoofdstraat. Steunregeling. Van de Min. van Sociale Zaken is mededeeling ontvangen dat voor taan ook volwaardige arbeidskrach ten van 60 tot 65 jaar in de steun regeling mogen worden opgenomen. Zekerheidstelling, Van den gemeente—ontvanger is een verzoek ingekomen om de zekerheidstelling, die thans f 10000 bedraagt, tot f 4000 te verlagen, daar zelden of nooit meer dan dit bedrag in kas is. De raad heeft hiertegen geen be zwaar. Bovendien wordt besloten de kos ten der zekerheidstelling voor reke ning der gemeente te nemen. •Huurverlaging. De Voorzitter zegt, in verband met de vele verzoeken om huurver- aging die bij de Bouwvereeniging zijn ingekomen, dat verschillende adressen aan den minister gericht zijn om tot verlaging te komen. Het "aatste antwoord dat van de regeering ontvangen wijst erop dat men voornemens is aan de Bouwvereeni ging een tegemoetkoming voor huur- verlaging te verleenen. Verder dan deze toezegging heeft de vereeniging iet echter nog niet kunnen brengen. Bij een onderhoud met een hoofd bestuurslid van de vereeniging van overheidspersoneel is den voorzitter opgevahen, dat er bij het gemeente- personeel de meening bestaat dat liet gemeentebestuur liever niet ziet dat het personeel zich organiseert. In verband daarmede wijst spr. erop dat een dergelijke meening absoluut verkeerd is, en dat de organisatie zoowel in het belang van het per soneel als van de gemeente is. De Voorzitter wijst bovendien nogmaals op den plicht, die de in gezetenen hebben om zich tegen eventueele ziekte te verzekeren Men mag niet alle kosten voor rekening van het ArmbcstViur laten komen. De vergadering wordt daarna ge sloten. BINNENLAND. Regeling van uitverkoop en opruimingen. Thans heeft naar »de Tel.« ver neemt de Minister van Economische Zaken, mr. Verschuur, een voor ontwerp van wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in den detailhandel doen verschijnen. De voornaamste artikelen van het voor-ontwerp luiden als volgt Het is verboden in den detailhandel een verkoop als uitverkoop aan te kondigen zonder een daartoe van de Kamer van Koophandel, binnen welker gebied de verkoop zal worden gehouden, verkregen vergunning volgens de wet en anders dan in verband met a. de opheffing eener winkelnering en b. de opheffing van den verkoop van een of meer soorten van goederen, tot een winkelnering behoorende. Voorts is het verboden in den detailhandel een verkoop als op ruiming aan te kondigen, zonder daartoe van de K. v. K. vergunning te hebben verkregen en anders dan: a. ten hoogste tweemaal per kalender jaar, in verband met jaars- of seizoen wisseling en b. in verband met bijzondere omstandigheden, als ver plaatsing of overdracht eener winkel nering. Een als uitverkoop aangekondigde verkoop mag niet langer dan drie maanden duren en een opruiming niet langer dan een maand. De K v. Iv.'a zijn bevoegd tijdvakken vast te stellen, waarbinnen verkoopen als opruiming aangekondigd, uitsluitend mogen worden gehouden. Met een hechtenis van ten hoogste twee weken of geldboete van ten hoogste f300 wordt gestraft hij, die een verkoop als uitverkoop of als opruiming aankondigt ,in strijd met de wet. Uniforme bepalingen voor alle overh idspersoneel. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans Ged. Staten der jrovinciën uitgenoodigd aanvulling te bevorderen van de provinciale en gemeenlélijke ambtenarenreglemen ten met een aantal bepalingen, overeenkomende met voorschriften van het algemeen rijksambtenaren reglement, welke aanvullingen zeer vérstrekkende gevolgen kunnen heb- )en, vooral nu ook de Nalionaai- Socialistische Beweging op de lijst der z.g. verboden vereenigingen is gebracht. Je Postjager heeft weer molorpech. De Postjagtr heeft opnieuw met tegenspoed te kampen. Zaterdag te 10.15 uur is de Post- ager te Rangoon aangekomen. Van daar vertrok het toestel Zaterdag avond te 20.36 uur en arriveerde Zondag te 0.41 te Calcutta. De Postjager heeft dus te Rangoon een oponthoud gehad van tien uren en 21 minuten, hetgeen in verband staat met het feit dat het vliegveld te Calcutta niet geschikt is voor nacht landingen. Zondag is de Postjager te Calcutta opgehouden wegens motordefect. De starter van een van de motoren zou namelijk onklaar geraakt zijn, waar van een oponthoud te Calcutta van vierentwintig uren het gevolg was. Engeland en de vPelikaana-vlucht. Sprekende over den luchtdienst tusschen Indië en Engeland, zeide de Britsche minister van Luchtvaart lord Londonderry, dat de reis van de machines der Imperial Airways bespoedigd zal dienen te worden, ten einde te kunnen concurreeren met de Nederlandsche en de Fransche lijn vliegtuigen. Worden Automaten aan banden gelegd? De minister van Economische Zaken heeft een voor-ontwerp be- treffendeden verkoop door automaten doen samenstellen, dat aan den Middenstandsraad om advies is ge zonden. De voornaamste bepaling van dit ontwerp is, dat het verboden zal zijn om na sluitingstijd van de winkels de automaten bij te vullen. De N.S.B. als voor ambtenaren verboden vereeniging. De N.S.B. heeft lijnrecht gehandeld tegen een door de regeering uitge vaardigd voorschrift. Antwoord van minister Colijn aan het Tweede Kamerlid Westerman. Op vragen van den heer Wester man, betreffende het niet voorkomen van de SociaalDemocratische Arbeiders Partij op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen en betreffende de door de regeering aan te leggen maatstaf voor het nemen van op die lijst betrekking hebbende besluiten, heeft minister Coiijn het volgende geantwoord De simpele verklaring, dat een vereeniging staat op den bodem van het wettig gezag, is niet vol doende ter bepaling van het stand punt der regeering met betrekking lot de vraag, of een ambtenaar lid van die vereeniging kan zijn. De daad moet ten deze met het woord in overeenstemming zijn. Dit is bij voorbeeld niet het geval met de Nationaal Socialistische Be weging. Terwijl deze zich wel in bedoelden zin heeft uitgesproken, zijn nochtans vanwege haar leiding instructies gegeven in lijnrechten strijd met een door de regeering uitgevaardigd voorschrift. De regeering volgt met groote waakzaamheid de gestie van alle politieke stroomingen en neemt haar maatregelen in verband met de gedragingen, die te harer kennis komen. Die waakzaamheid geldt voor de SociaalDemocratische Arbeiders Partij evengoed als voor anderen. Lit het voorgaande volgt, dat naar hel oordeel der regeering niet alleen afgelegde verklaringen, maar ook en zelfs meer dan deze, de feitelijke gedragingen be-lissend zijn voor de door haar te nemen be slissingen. Dat daarbij door de regeering objectief te werk wordt gegaan, vereischt geen afzonderlijke bevestiging, al kan er, bij de ver scheidenheid van de verschijnselen, van een vasten maatstaf, die voor allen gelijkelijk gelden zou, geen sprake zijn. De reden van het verbod der N.S.B. voor ambtenaren Naar de N. R^ Crt. verneemt is de reden van de plaatsing van de N.S.B. op de lijst van voor rijks ambtenaren verboden vereenigingen deze, dat onlangs in een vergadering van leden van een plaatselijke Burgerwacht uit een mededeeling van een lid der N.S.B. gebleken is, dat de lieer Mussert, leider van de N.S.B. .aan de leden van zijn be weging verboden had om als lid van de Burgerwacht ontslag te nemen. Naar men weet, had reeds de vorige minister van binnenlandsche zaken 't lidmaatschap van de N.S.B. onvereenigbaar verklaard met het lidmaatschap van de Burgerwacht, waardoor deze in dit opzicht gelijk kornt te staan met leger, vloot en den bij zon deren vrijwil ligen land storm. Hieraan is nu, in verband met de hierboven vermelde mede deeling omtrent het bevel van den leider der N.S.B. uitbreiding gegeven voor alle rijksambtenaren, omdat de regeering daarin een instructie van een partijleider ziet aan ambte naren om eèn bepaalde houding aan te nemen en een goede uit oefening -van het ambtenaarschap onvereenigbaar wordt geacht met het lidmaatschap eener zoodanige partij. Andere partijen, wier leiders zich aan hetzeffde schuldig zouden maken zouden door denzelfden maatregel getroffen worden. Een Wethouder en een Gemeente ontvanger gearresteerd. Te Hoogkarspel zijn gearresteerd C. R., eerste wethouder en plaats vervangend burgemeester en A. B., gemeente-ontvanger in het naburige Wevershoof. Zij zijn resp. voorzitter en betaalmeester der tuinbouwver- eeniging. Er moet fraude zijn ge pleegd met de vergoeding, welke van Rijkswege voor .de aardappelen wordt verstrekt. Beide personen zijn overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar. BUITENLAND. Het schandaal van Bagonne. Wat in het ontzaglijk schandaal van Bayonne het meest de aandacht ver dient, is de ongeloofelijke wijze, waarop men de zwendelarijen van Stawinsky heeft vergemakkelijkt. Meer en meer krijgt men den indruk, dat Stawinsky verbluffende protecties heeft genoten, om zijn verleden te verbergen. Hij liep met een kaart en een zeer hooge politie-aanbeveling in zijn zak, voor het geval de politie hem te dicht mocht naderen. Hij kon uittreksels uit de strafregisters bekomen, die getuig. den, dat hij niets op zijn geweten had. Al zijn papieren waren steeds in orde, zelf9 op z'n schuilnaam. Zooals de spionnen en de interna tionale oplichters, waren Stawinsky's papieren steeds in orde. En ondanks de talrijke veroordeelingen en het verleden, dat hij achter den rug had, toonde hij aan wie er naar vroeg, een blanco uittreksel van het strafregister, wat alweer wijst op de geweldige medeplichtigen, die Stawinsky steeds gevonden heeft. Wanneer dan ook al eens eenig wantrouwen ontstond, kon Stawinsky alle .zwarte gedachten' doen verdwijnen. Dat hij zoodoende kon vluchten, kan moeilijk verbazing wekken. Maar men is er niet zoo zeker van, dat hij het ook gedaan heeft. Hij is de laatste dagen, naar men meent, nog tweemaal gezien. Zonder van het noodige voor zien te zijn, is hij niet vertrokken, want Tissier. de directeur van de Bank in Bayonne heeft, zooals men weet, bekend, dat hij aan Stawinsky negen k sijes met juweelen (voor 10 a 12 millioen), die Stawinsky te Bayonne beleend had, heeft teruggezonden, zonder dat de aflossing had plaats gehad. De bladen publiceeren nu foto's van Stawinkys vrouw en haar kinderen in de corso's van Cannes, om te doen zien, welk een ontzaggelijke „train de vie" Stawinsky voerde,zonder dat men er ooit naar vroeg, welke verdachte manipulaties de enorme kapitalen bezorgden aan den man, die als een arm Russisch Joodje naar Parijs was gekomen. Stawinsky blijkt wel het volmaakte type van den speler te zijn, met volslagen gewetenloosheid op elk ge* bied en een mondaine allure, die iedereen wist te verblinden. Maandagmiddag is een kabinetsraad bijeengekomen welke zich in de eerste plaats bezig hield met het schandaal te Bayonne. Het resultaat van de be. sprekingen i9 geweest, dat Dalimier, de minister van koloniën, die bij het schandaal betrokken is Maandagavond bij den minister.president zijn verzoek om ontslag heeft ingediend, wat door Chautemps is aanvaard. De burgemeester van Bayonne, die ook in de zaak betrokken it, is in arrest gesteld. Stavisky gevonden. Hij pleegt zelfmoord. De oplichter Stavisky is thans door de polite gevonden. Zondag was men Stavisky in de buurt van Chamonix op het spoor gekomen. De Parijsche politiecommis sarissen hebben Maandag kunnen vaststellen, dat Stavisky in een villa verblijf hield. 9 Maandagmiddag vervoegden eenige politieambtenaren zich bij de villa. Zij probeerden vergeefs zich toegang te verschaften. Nadat zij eenige malen hadden geklopt hoorden zij plotseling een schot vallen. Toen zij de di ur forceerden vonden zij Stavisky met een hoofdwonde bewusteloos op den vloer liggen. Het was gebleken, dat Stavisky zich in gezelschap bevond van eenongun. stig bekend staanden en eenige keeren tot gevangenisstraf veroordeelden man, wiens naam evenwel nog niet bekend is geworden. Terwijl Stavisky ïich reeds in het bezit had gesteld van een vervalscht paspoort, hetgeen zijn vlucht vergemakkelijkte, reisde zijn metgezel op t igen naam. Politie-ambtenaren volgden derhalve eerst het spoor van den laatste. Dit leidde naar een villa te Chamonix. De ambtenaren om. singelden het huis, terwijl de eigenaar trachtte zich toegang te verschaffen, Hij klom over het tuinhek en klopte tegen de deur van de veranda, zonde r evenwel antwoord te krijgen. Terwijl hij een vensterruit indrukte, om den grendel van het venster te kunnen openen, klonk een schot. Even later vond men Stavisky rochelend in een der kamers liggen. De arts constateerde, dat een kogel door het hoofd was gegaan. Hij ver klaarde, dat Stavisky nog slechts enkele» uren zou leven. Hij is nog geopereerd, maar Dins dag overleden. Rusland en de Volkenbond. De speciale correspondent van de Daily Herald meent te weten, dat tusschen Frankrijk en Sowjet-Rusland onderhandelingen gaande zijn over de voorwaarden, onder welke Rusland een nauwere verbinding met den Volkenbond aan zou willen gaan. De aanleiding tot deze onderhandelingen was de jongste verklaring van Stalin, dat Sowjet Rusland misschien den Volkenbond zou steunen, indien deze voor den vrede en tegen den oorlog zou werken. De Kerkstrijd in Duitschland. Naar V.D. uit Berlijn verneemt heeft de strijd tusschen de orthodoxe Duitsche geestelijkheid en de extreme nat.-aoc. invLeaden in de evangelische is

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2