KING firn Bi! II a a Is benul Het doel van de Postjager— vlucht. Daar nog velen een verkeerd begrip hebben omtrent de bedoeling die bij de Postjager-vlucht voorzit, laten wij hier een gedeelte volgen van een artikel dat de heer F. Spittel erover in de N.R. Crt schreef. Het principe van de Po9tjager berust op scheiding van post- en passagiers vervoer. Dit is noodzakelijk lo. om de postale verkeersbeboefte tusschen Amsterdam en Batavia zoo volledig mogelijk te dekken; 2o. om de kosten aan vervoer van post door de lucht omlaag te drukken, totdat ten minste opbrengst en uit- gaven elkander dekken 3o. omdat de luchtvaarttechniek er nog niet in geslaagd is om een ver voermiddel voor passagiers te constru- eeren, waarvan de variabele kosten per passagier zoo laag zijn, dat ze niet boven den vrij lagen passageprijs uitgaan 4j. omdat het personenverkeer tusschen Amsterdam en Batavia groo- tendeels bestaat uit verlofgangers en uitgezonden employés wier lastgevers geen belang hebbeu bij een vliegenden overtocht hunner dienaren, zoodat het luchtverkeer slechts op een zeer be perkt aantal passagiers zal mogen rekenen Maar hier zit juist de kern van de kwestie: wat noch de boot, noch de trein vermogen, dat presteert de vlieg machine op den weg van Amsterdam naar Batavia: de vliegmachine is in staat de luchtmail voor deze beide plaatsen sneller dan de passagiers en met niet meer kosten dan haar op brengst i9 te vervoeren, mits en ziehier het beginsel van den Postjager mit9 zij een kruissnelheid presteert van ten minste 300 K.M. per uur, met handhaving van het tegenwoordige motorvermogen Nu i9 op Amerika gewezen, waar men reeds toestellen bouwt voor ge. combineerd vervoer, die meer dan 300 km/h kruisen. Dat is volkomen juist. Maar men moet niet vergeten, dat de Postjager nog maar het begin is. De Po9tjager voldoet slechts aan dezen eisch voor een bepaald bedrag per vlucht een kruissnelheid leveren, die een uitreis in 5 dagen en een thuisreis in 4 dagen mogelijk maakt, bij niet meer dan gemiddeld 10 vlieg uren per reisdag, omdat de weg naar Indië thans nog niet geschikt is voor nachtvluchten in geregelden dienst. Bij 5 dagen uit en 4 dagen thuis kan men post en correspondenten te Bata via 3 dagen laten om de brieven te be handelen, te Amsterdam 2, dan brengt de luchtpostdienst antwoord terug bin nen 14 dagen. (Thans binnen 4 weken). Het groote suces van de huidige lucht mail is geweest, dat zij den rondgang der correspondentie, die per boot 8 weken lang was, terugbracht tot 4 we ken. Zoodra het mogelijk is in geregelden dienst gemiddeld 20 uur per dag te vliegen op den luchtweg naar Indië is een Postjager II noodzakelijk, die slechts 360 K.M. per uur behoeft te kruisen, om van Batavia naar Amster dam te vliegen in 2 dagen, dan nog mag het toestel er in tegengestelde richting 3 dagen over doen, om een luchtpost dienst te krijgen, die de optimale be hoefte van de wekelijksche correspon denten volkomen dekt: antwoord»bin nen één week. De Postjager I is renda bel bij 360 K.G. post. Een zeer ruim ge nomen begrooting gerekend is op 1.3 meer motorvermogen) wettigt de hoop, dat de Postjager II (360 K.M. per uur) rendabel zal zijn bij 370 K.G. luchtpost. De luchtpost bedraagt thans ruim 300 K.G. per week. Deze snelheid en deze dagprestaties zijn voorloopig niet te realiseeren met passagiers. DRUNEN. A.s. Zondag zal door de handboogschutlerij «Constantia» in de groote zaal bij den heer Th. Elshout een uitvoering worden ge geven die voor iedereen toegankelijk is. Hierbij zal optreden het «Berli- cum's Tooneel». Opgevoerd wordt «Dokter Bavino» (üe aapmensch) romantisch tooneelspel in drie be drijven door Henk Bakker. Verder nog «In de wachtkamer» intermezzo in één bedrijf door Jan Grosfeld, door 4 dames en 4 heeren. De uitslag van den biljart wedstrijd die Woensdag alhier plaats had tusschen E.B.C. uit Elshout en B.J.C. alhier is als volgt: E.B.C. Elshout B.J.C. Drunen M. Klerks 100 C. Vesters 92 H. Tausch 71 H. Brok 100 H. Muskens 97 H. Verhoeven 100 Th. v. d. Th. v. d. Besselaar 67 Wiel 100 C. Pulles 91 J. v. Delft 100 Loop der bevolking over 1933. Werkelijke bevolking op 1 Jan. 1933: 1831 m., 1682 vr., totaal 3513. Vermeerdering door geboorte 45 m., 45 vr., totaal 90. Vermeerdering door vestiging 58 m., 49 vr., totaal 107. Totale vermeerdering 103 m., 94 vr., totaal 197. Vermindering door overlijden 12 m„ 20 vr., totaal 32. Vermindering door vertrek 66 m., 46 vr., totaal 112. Totale vermindering 78 m., 66 vr., totaal 144. Totale vermeerdering 25 m., 28 vr., totaal 53. Totale bevolking op 31 Dec. 1933 1856 m., 1710 vr., totaal 3566. Huwelijken 19. \S Voor den vleeschkeurings- dienst werden ter secretarie alhier over de maand December aangege ven 13 runderen en 54 varkens. CAPELLE. De paardenhouders- vereeniging »Ons Belang« hield in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje te Vrijh.—Capelle deze week onder leiding van haar voorzitter, den heer J. van Pelt, haar jaarvergadering. Na 'n openings woord van den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van den secretaris penningmeester bleek dat de ont vangsten over het afgeloopen jaar f2687.13 en de uitgaven f2564.92 bedroegen, zoodat de kas sloot met een voordeelig saldo van f 122.21. Over 1933 werden opgeruimd 12 paarden, waarvoor f1932.— uitge keerd werd, terwijl ingeschreven werden 29 paarden. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. j.l. 180 met 253 paarden. Bij de gehouden bestuursver kiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren J. van Pelt Jz., P. de Rooij en W. N. Kuijsten, werden de aftredenden met bijna algemeene stemmen herkozen. Ónder dank— zegging voor het in hen gestelde vertrouwen namen allen hun her benoeming aan. Nadat nog vijf leden hun paarden wegens afschaffing hadden doen afschrijven, werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de belangstelling gesloten. Gedurende de afgeloopen werk week bedroeg het aantal tewerk gestelden bij de gemeentelijke werkverschaffing (plan Oerlemans) 55 personen. u Het aantal ingeschrevenen voor de militie-lichting 1935 dezer ge meente bedraagt 58. Over de maand December '33 werden ter gemeentesecretarie voor de vleeschkeuringsdienst aangegeven 28 runderen en 85 varkens. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk optreden Ds. Schlem- per uit v.m. Besoijen. De heeren C. Verhoeven en G. Geenen hebben hunne benoeming tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. gem. aan den Loonschendijk aangenomen. J.l. Dinsdagavond knapte ten gevolge van de zwaarte door ijzel der draden een telefoonpaal van de spoorwegtelefoon bij het station Capelle Nieuwevaart af juist even voor het binnenkomen van den trein van ongeveer 8 uur nam. De trein kon het perron tengevolge daarvan niet bereiken, zoodat de reizigers met behulp van het spoor wegpersoneel uit den trein werden geholpen. Het treinverkeer onder vond hierdoor eenige vertraging. De directeur van de gem eente lijke radiocentrale kwam een dezer dagen tot de ontdekking dat den aangeslotene B. te Vrijh.—Capelle op eigen gelegenheid een aansluiting voor een derde station trachtte bij te maken. Hierdoor werd zeer veel storing in de ontvangst veroorzaakt. De betrokkene werd beboet. Het le elftal der voetbalver. »Capelle« speelt a.s. Zondag voor de 3e klasse K.N.V.B. te Besoijen tegen RWB aldaar, terwijl het 2e elftal eveneens een uitwedstrijd speelt te Kaatsheuvel tegen »Kaats- heuvelsche Boys« I voor de le klasse BVB. +s Het voorloopig comité tot stichting en instandhouding van een muziektent alhier zal a.s. Dinsdag avond bij Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart in vergadering bijeenkomen ter bespreking van de plannen tot stichting en plaating en mogelijke aanbesteding der tent, alsmede ter benoeming van een commissie van beheer. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Cuperus. WASPIK. Door den heer CrTP. Teunen is ontslag genomen als secretaris—penningmeester van het waterschap »Het Eendennest«. Tot secretaris der Christelijke Gem. Zangvereeniging «Oefening kweekt kunst« is benoemd ds heer G. van Pas Jr. 1 pepermunt! Alhier is opgericht eene tooneel- vereeniging, onderafdeeling van de R.K. Voetbalvereeniging »W.S.C.« te WaspikBoven. Zeer waarschijn lijk zal nog dezen winter de eerste uitvoering worden gegeven. RAAMSDONKSVEER. De onver mengde margarine en het vleesch in blik is in deze gemeente in het volgende tijdvak voor rechthebben den verkrijgbaar bij de winkeliers Adr. de Bont, Gez. van Laarhoven en Wed. D. P. van Alphen en bij de slagers C. Boezer en Wed. H. van Uijen. Op Maandag en Dinsdag 22 en 23 Januari a.s. zal de Chr. Gem. Zangvereeniging »Excelsior« een uitvoering geven in de bovenzaal van Hotel de Reijer. Naar we reeds meldden, zal de R.K. Propagandaclub van het Veer op Zondag 14, Maandag 15 en Zondag 21 Januari a.s. met het Bijbelsch Tooneelspel »Judas« voor het voetlicht treden. Gezien het succes dat de Propagandaclub het vorig jaar oogstte met de opvoering van Pastor Bonus, zal het weer druk worden in het St. Henricus- gebouw, waar de uitvoeringen, die om 7 uur aanvangen, zullen plaats hebben. Daar het een liefdadigheids uitvoering is, die geheel ten bate komt van het WitGele Kruis en de St. Vincentiusvereeniging van het Veer moet geheel Katholiek Raams- donksveer dit schitterend tooneelstuk gaan zien. Het zal voor u een avond zijn van voldoening en tegelijk doet u een goed werk. U zult drie 5 vier uren geboeid worden door het kunstvolle stuk, schitterend decor, costuums en fantasische lichteffecten. »Judas« is een prachtig stuk, waarin u Judas ziet als een vurige, idealis tische jongeman tot aan zijn vreese- lijken ondergang. Moeiten en kosten zijn niet gespaard, dus alles naar het St. Henricusgebouw, niemand blijve thuis. Woensdagavond om acht uur had in het café van C. Schelle aan de Keizersdijk een algemeene ver gadering plaats, om te komen tot oprichting van een R.K. Midden- standsvereeniging op het Veer. Zoo goed als alle middenstanders uit deze plaats waren opgekomen, om deze belangrijke vergadering bij te wonen, zoodat de ruime zaal nage noeg geheel vol was. De voorzitter van het voorloopig bestuur de heer W. F. Stassar, opende de vergadering, waarna hij het woord gaf aan den spreker van dezen avond den heer van Driel, afgevaardigde van den Diocesanen Middenstandsbond te 's Hertogen bosch, die op een klare, duidelijke wijze het doel en nut der op te richten vereeniging uiteenzette. Staande de vergadering gaven zich reeds 58 op als voorloopig lid en werd in principe besloten tot op richting der R.K. Middenstands vereeniging. Het voorloopig bestuur werd na stemming eenigszins gewijzigd en is nu alsvolgt samengesteld, Voorzitter W. F. Stassar, Secretarie H. J. Meewisse, Penningmeester J. J. de Jong, Commissarissen zijn J. J Simonis-Poppdier en F. A. Canters. Geestelijk adviseur is kapelaan A. van der Vaart. Besloten werd een algemeene vergadering te beleggen tegen Woens dag 17 Januari a.s., des namiddags om 8 uur in het café van P. J. Gamers aan de Keizersdijk, in welke vergadering de vereeniging definitief zal worden opgericht en een vast bestuur zal worden gekozen. RAAMSDONKSVEER. Mejuffr.A. Guittart werd benoemd tot Jeerares aan de Hoogere Handelsschool te Amersfoort. 1/ Tot vaste afgevaardigde naar het Prov. Comité van den Chr. Nat. Werkmeestersbond werden gekozen de heeren H. Netten en G. Faro en tot candidaat lid bestuur de heer K. van Dongen. Naar wij vernemen werd de heer J. R. v. Wageningen benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Ds. Guittart zal Zondag om half 10 optreden in de Dorpsche Herv. Kerk en om 2 uur in die op het Veer. Cs RAAMSDONK. De Wielerclub »Het Vliegend Wiel«, zal a.s. Zondag 14 Januari om 2 uur namiddag op de Wielerbaan aan de Keistraat wedstrijden houden. GEERTRUIDENBERG. Op 1 Jan. 1933 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 2785. Gedurende het afgeloopen jaar vermeerderde dit aantal door vestiging van 178 per sonen en door geboorte van 60 personen. I Het verminderde door vertrek j van 179 personen en door overlijden I van 27 personen, zoodat de ge 1 meente is toegenomen met een totaal aantal zielen van 32. Het aantal inwoners op 1 Januari 1934 bedroeg dus 2817 Maandag 15 Januari a.s. des namiddags 8 uur zal door de har monie »Apollo« alhier, met mede werking van de Zevenbergsche Tooneelvereeniging, in de zaal van hotel »Centraal« een uitvoering worden gegeven voor hare donateurs en leden. Opgevoerd zal worden 't vroolijk spel in drie bedrijven «Afijn Schoon zoon, de Advocaat«, vrij naar het Fransch door Gerard Nielen en Steph. v. Cuijk. Predikbeurten op Zondag 14 Januari 1934. Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. Evangelisatie »Immanuel« des n.m. half 6 Ds. v. d. Loos uit Lage Zwaluwe. van de dagkaarten voor inwonenden werd bepaald op 10 ct. voor perso nen boven de 16 en 5 ct. voor personen beneden de 16 jaar. De entree voor vreemdelingen is bepaald op f 0,25 per dag. Door het uitsteken van een Geel zwarte vlag te Kaatsheuvel bij Euphonia en Jan van Berkel te Loonopzand bij P. J. Beunis zal worden aangeduid of de ijsbaan berijdbaar en opengesteld is. Uilvoering ten bate der T.B.C. Bestlijding Om het goede doel durven we nogmaals wijzen op de uitvoering die door de duivenorganisaties Zon dag a.s. in de zaal van den heer Jan van Dun ten bate van de plaatse lijke t.b.c. bestrijding gegeven wordt. De ongunstige tijdsomstandigheden zullen er wel mede oorzaak van zijn, dat de voorverkoop van kaarten dit jaar nog niet zoo groot is als bij de vorige uitvoeringen. Het zou echter jammer zijn, zoo dit concert een mindere recette afwierp. Daarbij de amusante avond het vorig jaar ge noten, moge de bezoekers van toen een aansporing zijn, ook Zondag waarvoor het programma bijzonder verzorgd is niet te laten passeeren. Electriciteits voorziening. Nu het gemeentelijk electriciteits- bedrijf alhier sedert 1 Jan. jl. door de P.N.E.M. te 's Bosch is overge nomen is door dit lichaam de heer J. Boelen, tot heden als monteur in dit electrisch bedrijf werkzaam, be last met de belangen die de electri- citeitsvoorzieningen te Kaatsheuvel betreffen. Voor Loonopzand is als zoodanig de heer P. J. M. van Leest benoemd. Ingeval van storingen of anders zins zijn bovengenoemde heeren gemachtigd voor de P.N.E.M. op te treden. Brand. Goed twaalf uur hedennacht, werd brand geconstateerd in een woning van den heer P. v. d. V. in de Brandschesteeg alhier, bewoond door W. G. Omwonenden hadden reeds geruimen tijd een ernstige brandlucht waargenomen zonder te kunnen vaststellen, waar de oorzaak lag. Toen evenwel de vlammen uitsloegen was de vuurhaard spoedig gevonden. Het bleek, dat een bijgebouw van bovengenoemde woning in brand stond. In allerijl werden de bewo ners en omwonenden gewekt, die bijna allen in nachtgewaad de straat opvluchtten. Door krachtdadig op treden der omwonenden wist men het vuur meester Le worden, zonder dat de woning zelf hierdoor noemens waard geleden had. Behalve de schade aan het gebouw die opplm. f 400.— wordt geschat, verbrandde ook eenige inboedel w.o. een twee tal fietsen. Verzekering zoowel van huis als inboedel dekt de schade. Concert Spijskokerij. De Zangvereeniging Bel Canto geeft traditioneel ook dit jaar een concert ten bate der Spijskokerij. Door de vroege Vasten valt dit concert reeds op Zondag 4 Februari a.s. Reeds tijdig zal met den ver- koop van kaarten begonnen wor den. Het groote aantal gastjes van de spijskokerij eischt ook thans een bijzonder slagen van het con cert. Bijz. Vrijwillige Landstorm. Maandag 15 Jan. a.s. zal de afd Kaatsheuvel van den Bijz. Vrijw' Landstorm in de zaal van het Pa tronaat een vergadering houden waarbij als spreker zal optreden de heer A. B. Rabou, Commandant van de afd. 's Bosch van den B. V. L. die zal spreken over het onderwerp »Het bijzonder gebruik van de Leden van den B. V. L. boven de 40 jaar«. De vergadering is als steeds voor iedereen toegankelijk. IJsvereeniging. Heden Vrijdagavond hield het bestuur van de IJsvereeniging alhier zijn eerste bijeenkomst in Euphonia. De functies werden alsvolgt verdeeld, Voorzitter L. J. van der Horst; Vice Voorzitter G. v. d. Wildenberg; le Secretaris-Penningmeester C. van den Hoven; 2eSecr.-Penningmeester J. Wouters; Commissarissen J. van Kemenade, A. Schalken, C. Michiel- sen, M. Maas en P. van Nieuwstadt. De ijsvereeniging zal den naam dragen «IJsvereeniging Mast en Duin«. In verband met het ver gevorderd seizoen werd besloten de prijs van de gezinskaarten voor dit seizoen te bepalen op f 0,75, persoonskaarten op f 0,50. De prijs /VvanVALKEMBUR iLEVER •LEEUWARDErt-'T SPORT. DE VOeTBALCOMPETITIE. Om NOAD's behoud. De lei ders hebben het niet gemakke lijk. Weinig kans voor Wil- helmina en V.O.S. Twee Waalwijksche overwinningen in de derde klas. Voor de le klas concentreert zich de belangstelling morgen nu eens niet op de eerste plaats naar diegenen, die el kaar den kampioenspalm betwisten, doch naar de clubs die te vechten heb ben om hun eerste klas bestaan. In Til burg heeft n.l. de wedstrijd NOADMid delburg plaats, een partij die ons moge lijk een heel eind dichter bij de beslis sing zal brengen. Na de laatste overwin ningen van de Zeeuwen zien we de toe komst voor NOAD donker in en als de oude Tilburgsche club er morgen niet in slaagt te winnen, dan is haar lot vrijwel bezegeld. De Tilburgsche leiders heb ben het niet zoo heel gemakkelijk. Zeker •niet Willem II dat in Eindhoven op be zoek gaat. Maar ook Longa heeft nog niet met MVV afgerekend. De 2e klas leiders zetten hun spurt die thans een nek aan nek race is voort. Het zou ons al heel erg verwonde ren, indien Wilhelmina en Picus niet 'n overtuigende nederlaag opliepen. Ook VOS, dat in Tilburg op bezoek is, geven we slechts weinig kans. WSC kan met nederlagen van de clubs uit de onderste helft slechts gebaat zijn. Waalwijk beeft weer 2 derde klas wed strijden te wachten, en we verwachten daarvan even zoovele Waalwijksche over winningen. Baardwijk en RWB zijn sterk genoeg om resp. Bossche Boys en Capelle te verslaan. Het programma luidt: le klasse: TilburgNOADMiddelburg. Tilburg: LONGA—MW. Den Bosch: BWBleyerheide. Eindhoven: EindhovenWillem II. 2e klasse A Breda BredaAlliance. Axel: AxelDe Baronie. Bergen op Zoom: DoskoTerneuzen. Roosendaal: RBCVlissingen. OosterhoutTSCHero. 2e klasse B: Venlo: VVV—Helmond. Roermond: RoermondWilhelmina. Tilburg: TAC—VOS. Eindhoven PicusTegelen. 3e klasse D: Baardwijk: BaardwijkBossche Bovs. Waalwijk: RWB—Capelle. WAALWIJK. W. S. C. De beide KNVBelftallen zijn morgen vrij van competitie. WSC 3 en 4 spelen thuis. Om half 12 ontvangt het 4e elftal Heusden 2, een ploeg waar de jonge WSC-ers wel een puntje tegen zullen kunnen bevechten. Hetzelfde kan gezegd worden van den wdstrijd WSC 3—DEVO 2 die om 2 uur gespeeld wordt. JULIANA. Na lagen tijd van een thuiswedstrijd verstoken te zijn geweest, is voor Zondag a.s. een competitiewedstrijd vastgesteld en komt de vereeniging Bossche Boys tegen het le elftal in den strijd. Hoewel Bossche Boys in het begin van de competitie weinig succes boekten zijn deze er den laatsten tijd beter in geko men en wisten ze enkele overwinningen te behalen. Ook onze geelzwarten konden hel in Den Bosch niet tot een overwin ning brengen, een reden te meer om te trachten revanche te nemen. Wij zijn dan ook benieuwd wat onze geelzwarten zullen presteeren na deze lange rust periode. WiJ vertrouwen dat van het begin er alles op gezet zal worden om de punten in de wacht te sleepen en verwachten dan ook een uiterst spannenden strijd. Aan belangstelling zal het Zondag op het Juliana-ferrein niet ontbreken, daar elk sportliefhebber uit Waalwijk en om geving dezen wedstrijd zal willen bij wonen. Aanvang om 2 uur. Scheidsrechter P. H. J. Mathijsen uit Tilburg. Juliana 2 en 3 hebben een uitwedstrijd te spelen tegen BW 5 en BW 6. Juliana 4 speelt op eigen terrein en ontvangt RWB 4. Aanvang half 12. p

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7