DE ECU 111 it Ml PROFITEERT BUSGROENTEN - EN FRUIT. 4 tussen Brnenien uoorli.- 3 lussen Freii uoor 11- B. Mieren-LaMe Briel uit Waspik. THÉ DANSANT H. de Bont-v. Huiten No. 5. Zaterdag 13 Jan. '34. 57e Jrg. DERDE BLAD. Waspik, 10 Jan. 1934. Geachte Lezer. In dit blad van vorige week Zaterdag kreeg ondergeteekende eea zeer aardig in eikaar gerijmd standje, over den laatst verscüenen Waspik- schen brief, waarin werd gesproken over té ver gezochte Kerst-reclame in etalages. Nu neem ik deze repri mande maar niet al te zwaar op, want dat pseudo—Knagelijnlje heb ik nog nooit anders gezien dan met een lachend gezicht; ik zou haast zeggen »de eeuwige glimlach». En zelis in 't leuke klappen uildeelende versje meen ik dezen glimlach te onderkennen. Geachte neer B., U ziet, ik lees graag zoo wat tusschen de regels door. Maar ter zake U neemt de zaak niet goed op. Toevallig schreef ik in mijn Nieuw jaarsbrief nog eens duidelijk voor de tfooveelsle maal, welke taak Adept zich gesteld kreeg, 't Is nooit mijn bedoeling iets of iemand te beci itiseeren, maar ik schrijf op wat ik zooal hoor vertellen. Natuurlijk moet ik er een beetje briefvorm aan geven, en kan niet schrijven; die zei, en die vertelde enz. En zoo stond ik dan Uwe etalage te be zichtigen en hoorde ik een gesprek in dien geest, zooals ik vorige keer schreef. Adept knoopt het in zijn ooren en maakt er gebruik van als hij zijn lezeis wil wijzen op de schitterende Kerstetalages, welke in Waspik zijn te bezichtigen. Voila, tous! Mijn persoonlijke meening is vaak zelfs heel anders, en zoo zal ik originaliteit op etalagegebied bijna altijd mooi vinden. Maar.... noch de Redactie, noch het publiek, vraagt naar mijn persoonlijke meening, maar wil weten wat er zooal op de straat verteld wordt. Intusschen is door al deze schrijverij weer eens bijzonder de aandacht op Uw zaak getrokken. U hebt thans zeker wel niet minder «kijkers die koopers kunnen worden» voor Uwe etalage gehad, wat een dure advertentie is uitgespaard. Zullen we dus maar niet zegden Schwamm darüber» Na geruimen tijd (hoe lang wel waren we j.l. Zondag in de gelegen heid de eerste thuiswedstrijd van Hercules I bij te wonen. Jammer genoeg was Fortuna niet met haar en moesten zij Lachapelle met een 2—1 overwinning naar Breda zien terugkeeren. Weliswaar voor Lacha pelle meer geluk dan wijsheid, maar de positie op het ranglijstje van den I.V.C.B. wordt er toch weer niet beter op. Enfin, nog geen moed verloren. Natuurlijk hoorden we, als steeds, langs de lijn weer diverse open aanmerkingen. Sommige hiervan willen we hier neerpennen, opdat misschien deze of gene speler er zijn voordeel mee zou doen. Zoo was b.v. het tweede doelpunt zeker niet gescoord geworden als de keeper onderinplaats van voor de lat gestaan had. Het kiezen van een goede positie is voor iederen speler, maar toch zeker voor den doelman een zaak van het grootste belang. Dat R. weer verschillende zeer lastige ballen rustig wist weg te werken, vaak tusschen een kluwen van spelers wist weg te grissen, maakte intus schen weer veel goed. Van 't backstel niets dan lof. Alleen zouden we wil len opmeiken dat er wel eens een beetje gevaarlijk op den doelman werd teruggespeeld. De centerhalf kon ons niet voldoen. Hij wist het spel niet te verdeelen. Zoo kreeg bijv. voor de rust de rechterwing slechts een enkele keer den bal aangespeeld, terwijl toch in verband met den vrij sterken wind van rechts het meeste heil viel te verwachten Overigens, en dat kan ook van de voorlinie gezegd worden, werd er hard gewerkt. Alleen zagen we niet veel van de knallende schoten die de middenman soms zoo zuiver gericht weet af te vuren. We hebben van dezen speler nog steeds den indruk dat hij óf een beetje te bang ófwel een beetje te langzaam is. Wij hopen maar van 't eerste. Alles bij alles vonden we Lachapelle technisch beter. Zij hielden het spel zeer gesloten, wat ook weer in ver band met den wind was aan te raden, maar vooral zij speelden een zeer goed combinatiespel. Vlug en toch op hun gemak; eerst uitkijken waar de bal heen moet. Hoewel ook Her cules meer en meer gaat inzien dat solo—spel heel vaak op een teleur stelling uitloopt, is hun samenspel toch nog niet dat. Heel vaak is het van den bezitter een wegwerken zonder voldoende uit te kijken (hel zullen toch zeker geen zenuwen zijnl) en ook heel vaak staat degene waarop gespeeld wordt niet op zijn plaats. Ook die hooge ballen waren Zondag af te keuren, omdat door den wind elke controle hierop verloren ging. 't Een met al had Hercules, dat voor de rust overwegend sterker was, evengoed kunnen winnen, en zal dit ook in de toekomst zeer zeker doen. Vooral de debutanten konden ons zeer goed voldoen en bij wat training en volharding kunnen we daar nog plezier van beleven. Geachte lezer, met al die voetbal beschouwingen is mijn brief al tame lijk lang geworden. Toch wil ik nog even vertellen dat het Crisis-Comité een paar wagons kolen gratis heelt uitgedeeld. Als naar gewoonte heelt dit weer heel wat critiek gegeven, en is het aantal dat zich verongelijkt acht weer legio. Waarom de een acht mud en de ander niets hoort men zeggen. Maar dan vergeet men dat die ander soms iedere weck een gulden uilkeering voor kolen ont vangt, terwijl er missch en slechts twee of drie gezinnen zijn geweest die werkelijk acht mud ontvingen. Bovendien kan het Crisis Comité toch maar slecht aan iederen be deelde gaan vragen wat hij billijk acht, maar moet zelf zoo goeu moge lijk deze verdeeling zien klaar te spelen. We achten het Crisis-Comité hoogstaand genoeg om deze taak zoo goed mogelijk naar recht en geweten te vervullen. ADEPT. PROVINCIAAL NIEUWS, Waalwijk, 12 Jan. 1934. Hoopt la WaaiwiJk. Steunt de WwnwiiHsche handel en industrie. W. B. Geestelijk Adviseur. Naar ,wij vernemen is kapelaan van Rooij benoemd tot geest. Adviseur van de afd. Waalwijk en Omstreken van den R.K. Politiebond St. Michael. Oudersavond St. Petrusscholen. Den tweeden Oudersavond voor de ouders der kinderen die de St. Petrusscholen bezoeken, mogen we evenals de eerste uitstekend geslaagd noemen. De belangstelling van ue zijde der ouders was zeer beviedi- gend, zoodat de onderzaal geheel bezet was. Ook was er belangstelling der geestelijkheid, van het gemeente bestuur, weth. Smolders, van de comm.ssie van toezicht op het L.O. en van het onderwijzend personeel. Burgemeester Moonen en de bis schoppelijke adviseur van het L. O pastoor Schoenmakers hadden be richt van verhindering gezonden. Stipt zeven uur sprak Broeder Overste het welkomstwoord, nadat hij de bijeenkomst met den chris- telijken groet had geopend. Z.Eerw. schetste in het kort doel en beiee- kenis van de oudersavonden, waar bij hij wees op de wenschelijkheid dat er tusschen ouders en onder wijzers, die beide zulk een belang rijke laak te vervullen hebben in de opvoeding van het kind, contact en samenwerking moet bestaan. Vervolgens ging het doek op voor de uitvoering van een kabouterspel in vier bedrijven, dat door de school kinderen, onder leiding van Broeder Leo, werd ten looneele gebracht. De uitvoering droeg in alles de kenteekenen van verzorgdheid. Cos- tumeeiing, tooneelaankleeding en wat dies meer zij waren af, en de kinderen bleken heel vast in hun rollen te zijn. Br. Leo verdient zeker een woord van hulde voor hetgeen hij heeft weten te bereiken, daarvoor zal heel wat geduld en opoffering zijn noodig geweest. Tijdens een der pauzes heeft Br. Overste nog een en ander medege deeld over de opvoedingsmethode, die de onderwijzers op school toe passen, met de bedoeling daarvoor de medewerking der ouders in te roepen. Het voornaamste punt van het programma was de rede van Br. Cyprian us, die tot onderwerp had »Autoriteit in de Opvoeding«. De bekende peadagoog heeft over dit moeilijke onderwerp heel veel we tenswaardigs verteld, en hij deed dat op zulk een wijze dat de ouders heel veel practische wenken mee kregen, die zij niet zoo licht zullen vergeten. In het eerste deel van zijn rede zette spr. de taak van het gezag en van den gezagsdrager uit een, waarbij hij vooral liet uitkomen dat de gezaghebber op de eerste plaats moet willen dienen. Hij somde op wat er zooal van een goed opvoeder gevraagd wordt: geduld, wilskracht, tucht en vooral zelfverloochening. In het tweede gedeelte van zijn rede wist Br. Cyprianus een en ander met geestig gekozen voorbeelden duidelijk te maken. Nadat Br. Overste den spreker met een enkel woord had dank gebracht werd deze welgeslaagde avond met den christelijken groet gesloten. Het was een goede gedachte van de Eerw. Broedersom het kabouter- spel Donderdagmiddag voor de jeugd op te voeren. De schoolkinderen, jongens en meisjes, die de zaal vulden hebben een aangenamen middag genoten. allen de laatste week nog van onze EXTRA AA\BIMH^G ziet onze etalage. Grootestraat Wa&iwilk, Telefoon 139. Later Veldman over Rusland en China. Pater Veldman S.V.D. van het Missiehuis te Steijl, heeft de leden van de R.K. Werkliedenvereeniging Donderdag een aangename en leer zame avond geboden. Z.Eerw. sprak over zijn reizen door Rusland en China en hij deed dit op een wijze die de aanwezigen het meeleven in de avonturen ilie den missionnaris in de verre landen heeft moeten doorslaan. Voor de pauze schetste de pater een reis die hij, verkleed als Chi- neesch officier en als Poolsch Joodje, door de onmetelijke sneeuwvelden van Sit.erië en Rusland maakte. De beschrijving van de doodsgevaren waarin de reiziger in de Siberische sneeuwvlakten kan komen te ver- keeren was pakkend en niet minder ook die van de tooneeltjes uit de Russische treinen en uit het Mos- kousche straat even, waaruit de toehoorders afschuw zullen hebben gekregen voor hetgeen er in den Sowjetstaat als moraal wordt ge propageerd. Na de pauze sprak pater Veldman over de missiegebieden in China, over de moeilijkheden waarmede de missionnarissen in hun uitgestrekte werkgebieden te kampen hebben, de primitieve reisgelegenheden enz., Dit alles wist hij op boeiende wijze te vertellen, met een geestige woord keuze, die de aanwezigen af en toe een hartelijke lach ontlokte en vooral zoo, dat er voor de toehoorders -menige behartenswaardige les door heen gevlochten werd. Lichtbeelden in kleuren illustreer den de rede en lieten ons o. m. prachiige foto's zien van de aan schoonheid zoo rijke natuur, die zoo heerlijk en grooisch is, dat men er zoo zeide Pater Veldman den missionnaris om benijden moet. Kapelaan Beekmans heeft dezen welgeslaagden avond met een enkel woord geopend en gesloten. In zijn slotwooid bracht hij pater Veldman dank en spoorde hij de leden aan ook de volgende ontwikkelingsavon den bij te wonen. Met den Chr. groet ging de ver gadering uiteen. Uitvoering S.S.S. De Gymnastiekvereniging S. S. S. geeft op Zaterdag 20 Jan. a.s. in de zaal van café P. van Daelen hare jaarlijk- sche uitvoering. Onder leiding van den heer L. v. Drunen zal de jonge ver eeniging van haar kunnen blijk geven. Na afloop van de turn-demonstratie wordt een bal gegeven, met medewer king van het ensemble v. d. Akker, zoodat het een mooie avond kan worden. Nieuwe Zaken. De heer Brok heeft zijn bekende zaak in waschmachines en fietsen verplaatst naar Stationsstraat. De nieuwe zaak ziet er uitstekend uit en zal op dezen stand zijn klanten wel trekken. Ook de wagenmakerij van den heer Brok is verplaatst en deze is achter den winkel gelegen. In het pand waar vroeger de heer Brok gevestigd was hebben de Gebrs. de Ronde een nieuwe zaak in haarden, kachels en bijbehoorende artikelen ge opend. Ook deze zaak ziet er zeer aan trekkelijk uit en men kan er voor bil lijken prijs een degelijk artikel koo- pen. Beiden wenschen wij veel succes. Zondagmiddag van 5-9 uur In MUSIS SACRUM? Geslaagd. De heer W. Hoogendoorn alhier, slaagde te Den Bosch voor het diplo ma boekhouden van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschap pen. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer H. Verhoef. Tentoonstelling Het Ned. Fabrikantenhuis In de concertzaal »Musis Sacrum» met foyer zal van Dinsdag 27 Febr. tot en met Vrijdag 2 Maart eene tentoonstelling gehouden worden van Nederlandsche artikelen, uitgaande van het Nederlandsche Fabrikanten huis, die propaganda in den lande maakt voor Nederlandsche Merkj artikelen. Op Dinsdag 27 Februari zullen een of meer voordrachten gehouden worden over dit onderwerp, terwijl W oensdag de tentoonstelling begint. Wij hopen op deze belangrijke tentoonstelling, die 't vorig jaar in verschillende grootere steden gehou den werd en groot succes had zoowel voor de deelnemende firma's als de bezoekers, spoedig uitvoerig te kun nen terugkomen. Distribuliecommissie inkrimping veeslapet. Door de Gewestelijke Rundvee- centrale aNoord—Brabant», die te zijner tijd met de inkrimping van den rundveestapel wordt belast, is de districtscommissie voor district 4b, omvattende de gemeenten Oos terhout, 's Gravemoer, Raamsdonk, Waspik en Sprang—Capelle, samen gesteld op voordracht der diverse landbouwvereenigingen en boeren bonden. Zij bestaat uit de volgende personen D. Laugerwerf, voorzitter, Waspik. G. Zijlmans, secretaris, Waspik. D. Lankhuijzen, onder-voorzitter, Raamsdonk. J. Wouters, lid, Oosterhout. G. J. Rombouts, lid, Oosterhout (Oosteind). B. van der Hoeven Jz., lid, Vrijh.- Capelle. Biljarten. Hedenavond heeft in café't Vosje van den heer W. Pullens de aatste wedstrijd plaats van het biljart-tour- nooi dat de aldaar gevesttgde E.Ü.B. heeft georganiseerd. Deze laatste ontmoeting zal plaats hebben tegen de bekende biljartclub Ons Genoegen, gevestigd bij den heer Kemperman alhier. Hei is tot heden nog geen enkele der deelnemende clubs gelukt de organiseerende vereeniging E.B.B. tijdens dit tournooi te kloppen. Met spanning wordt daarom deze laaTte wedstrijd tegemoet gezien tegen Ons Genoegen, waarvan be kend is dat het een sterke tegen stander is. Het zal er dus hedenavond in café 't Vosje spannend toegaan en de belangstelling zal daaraan wel even redig zijn. BIOSCOOP. R. D. B.-Theater. Iyphoon. Een der meesterproducten van Robert Wiene, Typhoon, loopt deze week in het R.D.B.theater. De sinds «Storm over Azië» beroemd gewoiden Mongoolsche filmspeler lnkijinoff speelt er de hoofdrol, die van een Japansch geleerde die in Europa een belangrijke opdracht voor zijn vaderland heeft te vervul len. In die taak wordt hij belemmerd door een verhouding die hij heeft aangeknoopt met een cabaretière flelene Laroche, wier rol op voor treffelijke wijze gespeeld wordt door Liane Haid. üp dringend bevel van eenige landgenoolen scheidt Toko- rama zich van llelene, doch on danks dat is zij de aanleiding tot een moord die de Japanner pleegt op een onguur personage. Tokoramo zal die daad moeten boelen, doch een jong landgenoot neemt in zijn plaats de schuld op zich om hem gelegenheid te geven zijn laak te volbrengen. Nadat hij daarin ge slaagd is stelt hij zich te beschik king van de politie. Treffend mo ment is het als we tenslotte Helene weer naar het cabaret zien terug keeren, nadat zij al deze verwikke lingen veroorzaakt heeft. Robert Wiene is er, dank zij het schitterende spel van Inkijinotf, uit stekend in geslaagd de tegenstelling tusschen Europeaan en Japanees weer te geven. Typhoon is een film die ver boven het gemiddelde uit gaat. Luxor Bioscoop. Sois les toits de Paris. »Sois les toits de Paris» is een van die vroolijke, luchtige films uit het gecompliceerde leven van de Fran- sche hoofdstad, vervaardigd door René Clair. Het geval speelt zich af in een der drukke volKsbuurten, en de liefde speelt er natuurlijk de voornaamste rol. Met niet minder dan drie tegelijk worden de straat slijpers op een aardig jong meisje verliefd en men kan begrijpen welke verwikkelingen dat geeft. Albert en Louis hebben het 't eerst te pakken, maar terwijl zij om het meisje loten heeft een derde, een zeer verdacht individu haar al met succes het hof gemaakt. De liedjes zanger Albert krijgt daarna zijn kans, doch hij is zoo ongelukkig juist door de politie te worden ingerekend als hij het jawoord krijgt. Dan is de kans aan no. 3, die een ware Don Juan is, maar ook dat houdt niet lang stand. Tenslotte komt de straatzanger weer uit zijn cel en het drietal besluit een knokpartij om het meisje op touw te zetten. Wie eigenlijk de gelukkige wordt zullen we nog maar geheim houden. Albert Préjean spe.lt in deze »liefderijke» geschiedenis de hoofd rol. Voor rationeeter gemeentelijke gebiedsimieelmg. De Centrale Commissie voor Bezuiniging der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft aan dit vraagstuk weer een publicatie gewijd, waarin met cijfers wordt aangetoond welk een arbeids- en geldverspilling in de publieke administratie het voortbestaan van kleine gemeenten beleekent. Nu ook voor de Langstraat het vraagstuk van een betere regeling van gemeentegrenzen weer urgent geworden is door de annexatie plannen van Ged. Stalen, achten wij het dienstig eenige cijfers aan de publicatie te ontleenen. Het hier volgende staatje geeft een inzicht in de kosten van alge meen beheer der tegenwoordige gemeenten Eethen en Sprang-Capelle, in tegenstelling tot de kosten die voor hetzelfde gebied gemaakt werden toen nog geen concentratie had plaats gehad. In deze kosten zijn begrepen jaarwedden van burge meesters, wethouders, secretarissen, ontvangers, ambtenaren van den burg. stand en ter secretarie, pre sentiegelden, onderhoud raadhuis, bureaubehoeften enz. De wacht gelden, die van tijdelijken aard zijn, zijn buiten beschouwing gelaten Eethen. Jaar Vorige Nieuwe gemeenten gemeente 1921 f18618.44 1922 17916.90 1924 f7961.07 1925 75X6.19 1926 8X64.47 1927 8967 22 1928 8877.98 1929 9268.41 Sprang—Capelle. Jaar Vorige Nieuwe gemeenten gemeente 1922 f25895.21 1924 f 18239.05 1925 19621.81 1926 19327.63 1927 19253.66 1928 20421.19 1929 20540.87 De cijfers spreken inderdaad voor zichzelf. En zij spreken te sterker als men bedenkt dat de samenvoe ging van de kleine gemeenten mo gelijkheden schept, waaraan men hij het voortbestaan van lilliput gemeenten niet zou behoeven te denken. Men zie b.v. in onze eigen omgeving slechts het pracht-wegen- net van Sprang Capelle. De bezwaren die tegen samen voeging van gemeenten bestaan zijn meestal slechts gevoelsbezwaren, die echler hec*l dikwijls misleidend zijn en de werkelijke belangen van plaats, streek en bevolking voorbij zien. Men moet de Commissie dan ook gelijk geven als zij met verbazing kennis neemt van het standpunt van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die van een stelselmatige herziening der gemeentelijke gebiedsindeeling geen heil verwacht. Zeker, wij erkennen dat 't moeilijk valt historische banden te verbreken, maar anderzijds vreezen wij dat het in onzen tijd van bezuiniging geen stand kan houden deze banden ten koste van finantiecl, economisch en administratief voordeel te blijven respecteeren. Het blijft waar: be zuiniging vraagt offers, maar in heel veel gevallen ver/inken deze in het niet tegen de voordeelen die te bereiken zijn. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgen de gevonden voorwerpen: nikkelen hondenketting, rijwielbelastingmerk. De waarschuwing inzake de N.V. Hygia Rhewav. De Commissaris van Politie te Arn hem maakt bekend, dat zijn waarschu wing inzake de N.V. Hygia Rhewav, ge vestigd te Arnhem, Boulevard Heuve- link no. 114, door vele menschen ver keerd is opgevat en dat daaruit gelezen wordt, hetgeen niet bedoeld is. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze waarschuwing niet bedoelt te constateeren, dat de prijzen der ondergoederen al of niet te hoog zijn en evenmin wordt getreden in een beoordeeling van de qualiteit der geleverde goederen, terwijl ook de waarschuwing niet de solvabiliteit noch de befrouwhaarheid der N.V. Hygia Rhewav in twijfel trekt. De bedoeling der waarschuwing is alleen den koo- per er op te wijzen, dat, waar meerma len voor niet onbelangrijke bedragen wordt gekocht, het alle aanbeveling verdient zich te overtuigen of de mon delinge afspraken met de vertegen woordigers overeenstemmen met den inhoud van het koopcontract. Dit laat ste gaf meermalen aanleiding tot klach ten. Voorts wordt er de aandacht op ge-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9