Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hflf)R ERFDEEL, FEUILLETON „NGDRDKRABAPID Joseph Hockino. DOOR, ÖÖ43 BINNENLAND. NUMMER 8. WOENSDAG 24 JANUARI 1934. 57e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstranlscbe Conrant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ AN TOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr .-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg<d. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD BUITENLAND. Zal de kleine entente Rusland erkennen De „Prager Abendzeitung" meldt, dat op het program der conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente, welke te Zagreb zal worden gehouden, o.a ook de erkenning van Sovjet-Rusland staat. Te oordeelen naar de voorbereidende onderhandelingen kan een positieve afhandeling van deze kwestie verwacht worden. Er worden reeds omvangrijke voorbereidingen getroffen voor het uitbreiden der economische betrekkin» gen met Rusland. Poe-yi aanvaardt de keizerskroon. Over Mantsjoerije. Naar Reuter uit Tsjangtsjoin meldt heeft de minister-president president Poe-yi in plechtigen vorm de keizers- kroon van Mantsjoerije aangeboden. Poe-yi heeft dit aanbod aanvaard. Mantsjoerije zal vermoedelijk in het vervolg Groot keizerrijk van Mant sjoerije worden genoemd. v. Hindenburg ziek. President von Hindenburg is ziek Aanvankelijk werd gemeld dat men zich te Berlijn over zijn toestand ern stig ongerust maakte. Doch naar thans officieel gemeld wordt, is de president weer op weg naar herstel. De spanning iusschen Japan en Rusland. De Geneefsche correspondent van de Telegraaf heeft een onderhoud gehad met Wellington Koo, den Chi neeschen gezant te Parijs, waarbij hij hem de vraag gesteld heeft, hoe de Japansch Russische spanning zich ontwikkelt. .De geheele wereld", aldus Wel lington Koo, „i9 er van op de hoogte hoe buitengemeen ernstig de toes'and is. Voor niemand is het meer een geheim, dat beide partijen met koorts aehtigen haast alle voor een oorlog noodzakelijke voorbereidingen getrof- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Nadruk verboden. 45. Nancy gaf geen antwoord. Ze had Mary Judson niets verteld van Jack's voorstel. Eindelijk bereikten ze den top van den heuvel en Trevanion Court lag voor hen. Is het dat? vroeg Mary opgewonden. Nancy knikte zwijgend. Het is buitengewoon mooi, verklaar de de ander. Kom mee! Ik durf niet, antwoordde het meisje. Ik durf gewoonweg niet. Ik was er den eersten morgen nadat we aankwamen en mijn hart brak van verdriet. Dan ga ik alleen, zei Mary resoluut en de daad bij het woord voegend, stapte ze op het huis af. terwijl Nancy met John bleef wachten. Nancy voelde zich dien morgen wee moediger dan ooit. Niet alleen dat ze wanhopig was, ze voelde zich ook te leurgesteld. Uit Leeds had ze John Tre- fy van haar komst naar Cornwall ge schreven en hem medegedeeld, dat zij by Dorcas Uren ging wonen, maar John had haar niet geantwoord. Gedurende de twee laatste jaren hadden ze voort durend gecorrespondeerd en daar John's brieven altijd hartelijk en vriendschap pelijk waren, verbaasde het meisje zich erover, dat ze hem tot nu toe niet had zien opdagen. Hy had toch minstens een paar re gels kunnen schrijven, dacht ze. Nu hij weet dat ik hier ben, is het heelemaal niet aardig van hem om geen enkel tee- ken van leven te geven. Nancy had John sinds jaren beschouwd fen hebben. Aan beide zijden der Russisch-Mandsjoerijsche grens (de minister vermeed hier zorgvuldig het woord Mandsjoekwo 1) zijn enorme troepenmassa's geconcentreerd; onge kende hoeveelheden oorlogsmateriaal zijn er heen gedirigeerd, zoodat de toestand inderdaad hoogst zorgwek kend te noemen is. De laatste twee weken is er een geringe ontspanning in de Japansch Russische verhoudingen te constateeren geweest, en het is onze hoop dat deze zal voortduren en niet zooals wij vreezen de stilte beteekent, die aan den storm vooraf gaat". Nederland niet op de Brusselsche wereldtentoonstelling in 1935? Met leedwezen i9 te Brussel kennis genomen van het beleefd maar afwij zend antwoord door de regeering in den Haag, gegeven op het verzoek van de Belgische regeering, tot deel neming aan de in 1935 in Brussel te houden wereld.entoonstellirg. Ook Engeland zal evenmin trouwens als elders op het vastela/id— uitkomen. De bevoegde Belgische autoriteiten zullen evenwel nieuwe stappen doen ten einde Nederland, en zoo mogelijk Engeland, te bewegen op hen besluit terug te komen, daar aan de deel neming van deze landen bijzonder veel waarde wordt gehecht. Franknik heeft een emplacement van 22 000 vierkante meter gereser veerd Üuitschland vroeg eerst 15 000 vierkante meter, maar heeft nu den wensch te kennen gegeven over een grooter terrein te mogen beschikken. Italië zal eveneens een zeer belangrijk paviljoen hebben. Verder is de offici- eele toetreding verzekerd van Polen, Tsjcchoslowakije, de Zuid Afrikaan- sche Unie, San Domingo, de Fransche Koloniën, de steden Parijs, Brussel. Luik en Gent. Weer een oplichtingszaak in Frankrijk. 200 millioen van kleine spaarders verduisterd. Terwijl de zaak Stawisky de gemoe deren nog in beweging houdt, komt te Parijs reeds weer een nieuw finan cieel schandaal aan het licht Deze zaak schijnt de politie en de justitie reeds eenigen tijd bekend geweest te als haar besten vriend. John was een stille, rustige jongen, die absoluut geen uitzicht had op een schitterende car rière. Maar hij was eerlijk en oprecht en Nancy wist, dat hij de eenige was die haar volkomen begreep en met haar mee voelde. Daarom was ze ook zoo teleurge steld door zijn houding. Ze voelde zich vandaag bepaald mistroostig. Mary Judson kwam, zonder dat ze het had gemerkt weer bij haar staan. Ben je 't huis binnengegaan? vroeg Nancy haar. Neen, maar ik liep er om heen; ik heb nooit zoo iets moois gezien. Heeft het altijd aan je familie behoord? Meer dan 300 jaar geleden bouw den mijn voorouders het, zei het meisje. Drie honderd jaar? 1 Ja, en het schijnt dat dit huis ge bouwd is op de grondvesten van een nog ouder, voegde ze erbij. Misschien is het dwaas om daar trotsch op te zijn, maar de Trevanions kunnen hun stam boom terugvinden tot voor den tijd van Eduard den Belijder. De oudere vrouw zweeg een poosje. Eindelijk vroeg ze langzaam: Die optie duurt nog 3 jaar, zei je? - Drie jaar, herhaalde het meisje. I En je hebt er tien duizend pond voor noodig? I Nancy knikte bevestigend. O, kon ik ze maar verdienen, riep Mary met trillende stem. We moeten het gedaan krijgen, het moet! ïk heb het ge voel dat het ons zal gelukken. Toen ik hier kwam, was ik dood-op, maar iede- ren dag voel ik me sterker. Als we naar Leeds teruggaan, dan.... Nancy niet huilen, niet huilen, want de tra nen rolden over 't gezicht van 't meisje. Het schijnt zoo onmogelijk, Mary. En je hebt het je vader beloofd? Ja, op zijn doodsbed. Dan zullen we het doen! Het moet gaan! Het zal de mooiste dag van mijn leven zijn, als ik je het huis kan teruggeven. Nancy gaf geen antwoord. Ze keek treurig naar de met stroo gedekte daken van de gebouwen voor haar. Gesteld dat we niet slagen, ging Mary voort, is er dan een andere moge lijkheid om het geld bfi elkaar te krijgen? zijn. Zij betreft den directeur van de Ambtenarenbank, George Alexandre, tegen wien nu een bevel tot voorge leiding is uitgevaardigd. Alexandre is sedert Maandag uit zijn woning verdwenen. Jaren geleden dreef hij in de provincie een kleinen winkel Toen kwam hij op de gedachte te Parijs een bank te stichten, waar ambtenaren en mtnschen met va8te inkomens tegen geringe rente geld te leen zouden kunnen krijgen. Het oprichtingskapitaal bestond uit in- schrijvingen van ambtenaren, die hem een deel van hun inkomen ter be schikking stelden. Op deze wijze moet hij niet minder dan 50 millioen francs bijeen gekregen hebben, waarvoor hij op zijn naam gestelde obligaties uitgaf Met dit geld interesseerde hij zich bij een aantal ondernemingen, die in. tusschen bankroet gemaakt hebben Men beweert dat het bedrag waarvoor de kleine spaarders door Alexandre benadeeld zijn, 200 millioen bedraagt. Zooals bekend trad ook Stawisky nu en dan onder den naam Alexandre op Dit leidde er volgens het telegram van Reuter toe, dat de ambtenaren die bij de zaak van den werkelijken Alexandre betrokken waren, ook in de zaak van Stawisky genoemd werden MWSCHAPPy VAH VERZEKER!I1C OP HET LEVEfl Tien duizend pond is een massa geld! i Er is een mogelijkheid. Welke? Nancy zweeg een oogenblik. Toen zei ze plotseling: I Mary, wat zou jij doen in mijn plaats? Je hebt mijn oud tehuis gezien en je weet wat ik he6 beloofd. Zou jij in mijn plaats de belofte vervullen door met een man te trouwen, waar je niet van hield? I Welken man?, vroeg Marv Judson. Dat zal ik je vertellen. HOOFDSTUK XX. John Trefy en Jack Beel. Is het Ben Briggs soms? Waarom vraag je dat? Omdat ik de manier heb gezien, waarop hij naar je keek. Heeft hij je ge vraagd? Hij zou het mij als huwelijkscadeau geven, lachte Nancy bitter. Maar waarom eigenlijk niet? Ben Briggs is een aardige jongen. Hij is fir mant van een van de grootste zaken in Yorkshire en hij zal nog wel eens Lord Mayor worden of zooiets. Maar ik houd niet van hem!, riep Nancy uit. j Hou je dan van iemand anders, kind? Nancv schudde het hoofd. Waarom zou je het dan niet doen? Raad jij mij aan met Ben Briggs te trouwen? Je kunt slechter doen. I Zelfs al houd ik niet van hem? Moet ik mezelf verkoopen, Mary? Moet ik li chaam en ziel geven aan een man, om dat hij dat voor mij kan terugkoopen? en ze wees naar het huis. Raad jij me zco iets aan? Ik weet het niet, zei de vrouw pein- zend. Een oude vrijster worden is ook geen pretje, Nancy jaar in jaar j uit alleen te leven zonder iemand om van te houden. Er is nog iemand, zei Nancy, na 'n lange stilte. Nog een? Wie dan? Ken ik hem? De eigenaar van Trevanion Court. Is het een groote Jonge kerel van Alexandre gearresteerd. Nader wordt nog gemeld, dat Alexandre zich Maandagmiddag bij de politie heeft aangemeld. Er is een vervolging tegen hem ingesteld wegens bedrog, misbruik van vertrouwen, en inbreuk op de wet betreffende het stichten van naamlooze vennootschap pen. Hij i9 in arrest gesteld. Het nieuwe schandaal heeft blijk baar niets met dat van Bayonne te maken. De directeur van de »Bank der Ambtenaren» heeft zich gevan gen gegeven. Het doel van de bank was in nood zittende ambtenaren bij te springen. De directeur ging daarbij met uiterste handigheid te werk. Hij riskeerde niets en het geld moest geleend worden tegen woekerrente van bijna 40 pet. Toen de zaak goed liep, legde hij de hand op een maatschappij tot exploitatie van leerwinkels Hij kreeg daar alle macht en in weerwil van tegen hem ingekomen klachten liet de politie hem ongemoeid. Het gerechtelijk onderzoek duurde drie jaar, welken tijd de man, Alexandre geheeten, zich ten nutte maakte. Zijn ge vangenneming werd uitgesteld. Verder speculeerde Alexandre op de openbare liefdadigheid. Dollfuss' strijd. De Oostenrijksche Bondskanselier Dollfuss heeft tijdens een betooging van het vaderlandsche front voor de bondskanselarij een toespraak ge houden tot een menigte, die door een cordon politie agenten op een afstand werd gehouden. Hij hield zich in deze rede hoofdzakelijk bezig met den strijd der regeering tegen het nationaal socialisme. De bondskanselier verklaarde, dat de regeering had getoond een geduld te bezitten, dat zonder weerga is Zij had gehoopt, dat men tot bezinning zou komen. Hoe geduldiger zij echter wacht, hoe meer men van zekere zijde haar geduld uitlegt als zwakheid Ik wil hier. aldus Dollfuss, de aan klacht uiten, dat er samenhang bestaat met lieden aan de andere zijde der gren9. Daarover zal ik het elders en in anderen vorm nog hebben. De demonstratie van heden is echter een waarschuwing; „Tot hiertoe en niet een jaar of 27, met een bruin verbrand gezicht en dik zwart haar? Heb je hem gezien? Heb je met hem gesproken? Hij draaide om mij heen, toen ik 'n half uur geleden bij de poort stond. Hij zei niets, maar hij keek naar me of ik een geestverschijning was. Eén van de werklui zei Mr. Jack tegen hem. Is hij het? Hij vroeg me den dag dat mijn va der begraven werd, antwoordde het meisje, Ik weet dat hij verliefd op mij is. Hij kocht dezen hond voor me en myn paard Phoebe. Wil hij graag met je trouwen? Laten we daarover niet spreken, zei het meisje, haastig opstaand. Ik wil er niet aan denken. En toch weet ik, dat ik alles liever zou doen, dan de belofte aan mijn vader niet houden. Het is afschuwelijk, Mary, maar als het ons niet gelukt om rubber te maken, zal ik een van de twee moeten trouwen. Welke van de twee? Ik weet het niet. Het is me gelijk. Luister eens, Nancy, begon Mary, toen ze op den terugweg waren, zou jij, als je met Ben Briggs of met dien Jack trouwde, het gevoel hebben, dat Treva nion Court jouw eigendom was? Ik geloof het niet, zei het meisje, dat maakt me juist zoo wanhopig. Maar je mag niet wanhopig zijn! Zoodra we in Leeds terug zijn, beginnen we opnieuw en we zullen het maken, we zullen! En dan is het huis werkelijk van jou. Na het middagmaal ging Nancv alleen naar het strand en voor den honderdsten keer dacht ze over alles na. Ze had geen vertrouwen in Mary's succes. Er scheen niet meer kans te bestaan om syntheti sche rubber te maken, dan om zand te veranderen in goud. Voor geen van bei de mannen voelde ze iets. Was het dan ten slotte niet beter om het huis maar in de handen van een vreemde te laten, dan zich zonder eenig dieper gevoel aan een man te geven? Maar ik heb het vader beloofd, her haalde ze in zichzelf, ik zou mijn ziel verkoopen om het huis terug te krijgen 1 Ze herinnerde zich de woorden van den jongen Jack. Hij hield ongetwijfeld verder 1" Na weken en maanden van geduldig wabhten, zal de regeering thans met alle gestrengheid optreden tegen hen, die den vrede en de vei. ligheid van het land in gevaar brengen. Een goed jaar voor de K.L.M. In een persconferentie heeft de directeur der K. L. M., de heer Plesman, mededeelingen gedaan, waaruit bleek dat 1933 voor de Nedei landsche luchtvaart een buiten gewoon gunstig jaar was. Het aantal passagiers dat op de Europeesche luchtlijnen der K.L.M. over 1933 werd vervoerd, bedroeg 40.082, tegenover 20 877 in 1932, hetgeen een vooruitgang beteekent van liefst 92 pCt. Ook het goederenvervoer ging in Europa flink vooruit en wel met 38 pCt. Van 865.048 K.G. liep dit tot 1.196.257 K.G. omhoog. Een minder grooten vooruitgang toont het postverkeer, dat op deze luchtlijnen slechts met 9 pCt. toe nam. ïn 1933 werden 147.261 K.G. mail vervoerd, tegen 134.525 K.G. in het jaar daarvoor. De regelmatigheid van de lucht- diensten nam aanmerkelijk toe. De Indië-route. Wat de Indië route betreft, alle vluchten werden regelmatig vol bracht. Materieele schade kwam niet voor, hetgeen toch wel iets zegt voor de betrouwbaarheid en soliditeit der K.L.M.-organisatie. De gemiddelde vliegduur naar en van Indië werd ook in 1933 weer korter. De heenreis bedroeg ge middeld 9.9 dag en de terugreis gemiddeld 9.2 dag. Voor 1932 waren deze cijfers resp. 10.63 en 9.93 en voor 1931:' 11.79 en 10.50. In 19.54 zal op dezelfde wijze worden voort gegaan. Het postvervoer bedroeg op deze route in 1933 44.523 K.G., hetgeen een vermeerdering ten opzichte van 1932 beteekent van 9227 K.G. of 26 pCt. Tevens werden op de route 3.624.161 passagiers/K.M. verkocht, hetgeen een vooruilgang op 1932 is van 110 pCt. Het goederenvervoer veel van haar, hij was er zelfs toe bereid om zijn naam te veranderen! En toen ze opstond om terug te gaan naar Dorcas Uren's huisje, was ze bijna besloten in godsnaam zijn aanzoek aan te nemen. Maar nauwelijks was ze het huis bin nengekomen of ze hoorde de klank van een stem, die haar het bloed naar het hoofd deed vliegen. John! Ben jij het? riep ze uit. John Trefy stond van zijn plaats op, maar hij kon niet spreken van ontroe ring. We hebben ons al aan elkaar voor gesteld, zei Mary. Hij is een half uur ge leden gekomen en toen moest hij zich maar met mijn gezelschap tevreden stel len. Ik heb je al dagen eerder verwacht, zei Nancy, heb je mijn brief niet ont vangen? Ja, ontvangen had hij den brief en hij vertelde haar verward en verlegen, dat hij het zoo bijzonder druk had gehad met zijn werk. Hij scheen slecht op zijn ge mak te zijn. We zullen eerst thee drinken, zei Nancy, ik ben zoo blij je te zien, John, dat ik je maar niet zal verwijten, dat je me hebt verwaarloosd. Jou verwaarloosd! riep de jonge man uit. Natuurlijk heb je dat, lachte Nancy. Je wist immers al dien tijd al, dat ik hier was. John Trefry scheen erg verstrooid. Nancy praatte over honderd dingen, maar hij luisterde nauwelijks. Mary kreeg een raren indruk van hem. Alle Cornwallers zijn precies een der: ze hebben een heeleboel praats en als het er op aankomt, staan ze met hun mond vol tanden. Ik begrijp niet, hoe Nancy dezen jongen aardig kan vinden! En toch moest ze later toegeven, dat hij veel sympathieks had en ze zei tegen Nancy, dat het een jongen scheen waar van j" tip aan kon. Wie is hij? vroeg ze. Wat doet hij voor de kost? Hij is in de electro-techniek, ant woordde Nancy. Dan verdient hii zeker weinig? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1