WAT GOED IS, f Mgr. W. H. Völker. t kwam met een vermeerdering van 85 pCt. tot 9193 KG. in 1933. Twee nieuwe vliegtuigtypen werden in bouw gegeven, één F 36 voor 16 passagiers en berekend op 6 dagen vliegen naar Indië en één F 22 voor 10 passigiers, die in dit voorjaar gereed zullen zijn. Van den uiislag van de proeven welke met deze nieuwe groote vliegtuigen zullen woiden gehouden, zal afhangen hoe in de toekomst in het materieel op de Indië-route zal worden voor zien. Er bestaat namelijk aanleiding voor de vernieuwing van de vloot op de AmsterdamBatavia lijn. In de eerste plaats moet de vlieglijd volgens het gemaakte programma geleidelijk worden ingekort. De nieuwe vliegtuigen zullen dan ook ruim 30 K.M. per uur sneller zijn, terwijl niettemin het comfort voor de passagiers belangrijk zal worden verbeterd. Het is te verwachten, dat door de samenvoeging met de Engelsche maatschappij «Imperial Airways« en de Fransche »Air France« de prij/.en op de Indië-route geleidelijk naar omlaag zullen gaan. Het streven zal er op gericht zijn, den dienst op Indië tot meer dan éénmaal per week op te voeren nog niet in 1934, maar stellig van af 1935 kan een versnelde dienst worden tegemoet gezien. Het nacht vliegen, zal op de Indië-route op den duur systeem worden.. De Nederlandsch-Duitsche transfer, besprekingen. De commissie, die te Berlijn met de Duitsche autoriteiten over de uitvoering van 't transfermoratorium onderhandeld heeft, is naar Neder land teruggekeerd. Het schijnt, naar de N. R. Crt meldt, dat principieele overeen stemming is bereikt op de totstand koming van een voor Nederland bevredigende regeling kan worden gerekend. Invoerbeperking van leer in België. De Belgische regeering is voorne mensom den invoer van buitenlandsch leer te contingenteeren. Het schijnt in de bedoeling te liggen 100°/o van den gemiddelden invoer over de jaren 1931 en 1932 'oe te staan. De laaiste twee jaar hebben talrijke Belgische leerlooierijen het bedrijf moeien stilzetten. De strafmaatregel tegen de V.A.R.A. De A.V.RO en de N C R V. heb ben, naar de Tel. verneemt, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld liever geen gebruik te maken van den zendtijd die Zaterdag a s. vrij komt als gevolg van de aan de V A.R.A. opgelegde straf Blijkbaar nemen de beide genoemde omroepvereenigingen het standpunt in dat zij geen prijs stellen op zend tijd, welke vrijkomt door strafmaat regelen ten aanzien van een concu- reerende omroepvereeniging. Nieuwe luchtlijn Amsterdam Huil. De nieuwe luchtlijn tusschen Am sterdam en Huil zal worden geopend op 1 Juni a.s. Dit is het resultaat van de besprekingen, welke te Huil zijn gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de K L M en het gemeentebestuu van Huil Het passagierstarief voor een enkele reis zal ongeveer vijf pond sterling bedragen. Er zal ook vrach worden vervoerd. Die dienst zal worden uitgebreid tot Manchester. Nederlands internationale positie. Aan een rede welke door mr. Trip, den directeur der Ned. Bank, voot de vereeniging van buitenlandsche journalisten is gehouden, ontleenen KUNST EN LETTEREN. wij het volgende Ook in ons land zijn er die meenen dat op internationaal gebied niets meer te bereiken is. Daarom be pleiten zij alle banden, welke er nog bestaan, in het bijzonder den band met het goud, door te snijden, om daarna naar gelang van de omstan digheden opnieuw met bouwen te beginnen. Ik kan tegen dit standpunt, dat eenerzijds sterk overdreven, anderzijds in vierkanten strijd met Nederlands welbegrepen belang is, niet genoeg waarschuwen. Het is sterk overdreven omdat de hoeveel heid van het goederenverkeer toch nog altijd 3/« uitmaakt van het in 1929 bereikte hooge peil. Het is on juist omdat teekenen z'ich beginnen voor te doen, welke wijzen op het herwinnen door verschillende landen van een zeker evenwicht in hunne financieele en oeconomische positie en op een terugkeer van den gevaar lijken en bedenkelijken weg der monetaire experimenten Nederland dat door zijn gansche structuur zoo bij uitstek is aangewezen op inter nationaal verkeer, is wel het laatste land, dat zich zou kunnen veroor loven aan de internationale betrek kingen, hoezeer deze dan ook dooi de schuld van anderen hebben ge leden, een nieuwen en zwaren slag toe te brengen. Ook in dit opzicht heeft onze regeering, tezamen met de Neder- landsche volksvertegenwoordiging en de overgroote meerderheid van hel Nederlandsche volk, het juiste stand punt ingenomen. Dit heeft zijn consequenties, maar die moeten en zullen getrokken worden. Mevrouw Esther de Boer van Rijk Deze groote Nederlandsche Toneel speelster werd op 29 Juli 1853 te Rotterdam g» boren als het 14e kind van eenvoudige ouders en is dus thans 80 jaar oud. Reeds vroeg op de lagere school bleek haar bijzonder talent bij het opzeggen van gedichten voor de klas en viel haar dictie op door zeer scherpe en natuurlijke articulatie. Aanvankelijk werd zij in de zaak van haar moeder opgeleid tot modiste. In haar vrijen tijd speelde zij als diletante mede in een tooneelvereen ging te Delfshaven. Bij een prijskamp ver wierf zij den eersten prijs en werd toen opgemerkt door de jury de in de zeventiger jaren beroemde tooneel- spelers Mevr Catharina Beersmans, Werk Haspels en Willem van Zuylen. Onmiddellijk werd zij toen als ingenue geëngageerd bij het toenmaals voor naamste tooneelgezelschap De Rotter dammers", terwijl Mevr. Catharina beersmans zich met de verdere op eidtng van Esther van Rijk (die later huwde met den musicus Henri de Boer) belastte. Haar repertoire als karakter speelster en fi mactrice is even rijk als ver. scheiden. Vierde zij in haar jeugd triomfen als ingenue in de stukken van d Ennety, Dumas, Sardou Multatuli, haar populariteit won in de Nederlan- den (Holland en België) nog steeds oen zij in de laatste decennia van de 9e eeuw Ibsen en Hauptmann inter preteerde. In 1898 begon zij te spelen n het naturalistische werk van Neder, landsch grootste dramaturg Herman Htyermans, die zij naar zijn eigen getuigenis medchielp zijn weg te banen. Bijna in al de stukken ven Ht yermans zoowel in de dramatische als komische, vertolkte zij de vrouwelijke hoofd ollen. Haar voornaamste creaiie, waarmede zij mede door de fi rn een ïuropeesche vermaardheid werd, is wel .Kniertje" in het Hollandsche isschersdrama .Op hoop van Zegen" van Herman Htyermans. In 1923 vierde Mevrouw de Boer- van Rijk haar 70>ten verjaardag. Zij werd toen door heel groot Nederland door pers en publitk gehuldigd De stad Amsterdam huldigde haar als burgeres van verdienste met de groot zilveren medaille der stad Amsterdam. Gedenkpenningen werden toen met haar beeltenis geslagen. Men huldigde toen niet alleen de groote actrice, maar ook het voorbeeld van de voortreffelijke gezinsmoeder die zij gebleven was, niettegenstaande haar veelomvattend kunstenaarsleven, op haar leeftijd nog bijna dagelijks in zomer en winter zwemt Men schrijft het dan ook aan haar sobere en arbeidzame geest toe, dat zij thans op 80 jarigen leeftijd nog tooneelspelen en met haar tijd medeleven kan, als een frissche vrouw van middelbaren 'eeftijd. Zij trad buiten haar geboorte land veelvuldig op in België Speelde te Londen Berlijn en meermalen te Paiijs. Overal verwierf zij degrootste bewondering voor haar subliem natuur, lijk spel, men begreep de actrice, ofschoon men haar spreektaal niet versond. Haar portret als .Kniertje" werd door vereerders aan de regeering aangeboden die het een eereplaats gat in het Rijksmuseum. Op verzoek van de Gemeente Amsterdam werd dit portret in bruikleen afgestaan voor de Stadsschouwburg te Amsterdam. Mevrouw de Boer is ridder in de Orde van Oranje Nassau en van de Kroonorde van België. Bovendien eere lid van verschillende vereenigingen op letterkundig en tooneel gebied. Beleediging. F. M. K. koopman te Drongelen had E. B. beleedigd. Hij zou boos zijn geworden omdat de houd van B. was losgebroken en de kinderen die op de weg liepen schrik had aangejaagd. Het beest was niet be trouwbaar en had zelfs ook de kleeren der kleinen gescheurd. Ver dachte ontkende de behediging, hij trachte er een draai aan te geven door te verklaren de gebezigde woorden niet zoo scherp te hebben weergegeven, althans in een andere uitdrukking. Bovendien zou E. hem ook hebben uitgescholden. Getuige E. B. bevestigde het ten laste gelegde. Zij ontkende eerst te hebben gescholden. Verdachte was boos over het geval met den hond, die inderdaad niet betrouwbaar is. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld lot 125boete subs. 25 dagen hechtenis. UITSPRAKEN. F. H., Waalwijk, mish. en vern., f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Ch. C. den O. leerlooiersknecht te Loon op Zand, dat hij op 10 Februari 1933 te Loon op Zand heeft geloopen op een perceel grond van van den Hoven zonder daartoe gerechtigd te zijn. De Kantonrechter te Waalwijk had hem deswege veroordeeld-tot 10.50 boete subs. 1 dag hechtenis In cassatie werd deze zaak naai de Rechtbank verwezen. Verdediger Mr. Passtoors uit Tilburg. Vonnis bevestigd. vindt navolging Maar dc navolgers blijven toch altijd achter. De laboratoria der Bayer- fabrieken hebben Aspirin uitgevonden tegen hoofdpijn, kiespijn en velerlei andere pijnen. Nergens slaagde men er in, een ander middel te vinden, dat even snel werkt en tegelijkertijd onschadelijk is. Overleden 7 m. en 5 vr. Ver trokken 29 m. en 21 vr., totale ver mindei ing dus 36 m. en 26 vr., al- geheele vermeerdering 9 vr. Bevolking op 1 Jan. 1934* 576 m. en 528 vr., totaal 1101 inwoners. SPBANG-CAPELLE. Dedistricts- secretaris van de Gewestel Varkens- centrale voor de gemeente Sprang- Capelle, de heer G. Zijlmans, zal op Donderdag 25 Januari en Vrijdag 26 Januari 1934 van twee tot acht uur n.m. zitting houden bij Jan Treffers te Vrijhoeve-Capelle voor het ann- vragen van slachtvergunningen voor het geheele jaar 1934. Belanghebbenden wordt aange raden op die dagen hun aanvrage te doen, daar het mogelijk is, dat latere aanvragen niet worden ge- accep'eerd. EETHEN EN DRONGELEN. Als derde Winterlezing van het seizoen 3331 kondigt net Comité voor alle belangstellenden aan het onder werp »God is Liefde, waarom dan rampen, oorlogen, enz.?» De behandeling van deze vraag over de raadselen van het Gods bestuur hoopt de Weleerw. Heer Ds. H. Guiltart, Pred. der Ned. Herv. Gem. te Raamsdonksveer te houden in de Ned. Herv. Kerk te Eethen op 25 Januari, Donderdagavond 7 uur, Deelt het elkander mee, opdat zooveel mog. lijk menschen, die weieens denken over deze vraag, daar klaarheid in krijgen. RECHIZAKEN. Wederspan nighe id. J. A. K. koopman te Haarsteeg moest terecht slaan ter zake van wederspannigheid maar was niet verschenen. Uit de met zachte stem gegeven verklaringen van de getuige konden wij de oorzaak niet verstaan. De eisch luidde een maand ge vangenisstraf. Uitspraak conform. DRUNEN. Onze Zangvereeniging »Zang en Vriendschap» welke no pas kort bestaat, kreeg een uitnoo diging om in Nieuwkuik een uit voering te geven, wdke uitnoodigin is aanvaard. Wel een bewijs dat deze zanger in korten tijd onder leiding van den beer Kitselaar veel geleerd hebben Het ledental is steeds stijgende. A.s. Zondag zal door »Zang en Vriendschap» een uitvoering worden gegeven voor Dames en Heeren met medewerking van bet alom bekende duo Cools-v. d. Velden uit Loon-op Zand. DRUNEN. Gisterenmorgen reed M. Dekkers met zijn fiets over den Kanaaldijk naar zijn werk. Door de gladheid kwam hij te vallen en we zoodanig dat hij een schouderfractuur bekwam. Hevig bloedend werd hi opgenomen en huiswaarts gebracht", onderlusschen was geneeskundige hulp ingeroepen die het eerste ver band legde. ELSHOUT. Vrijdag overleed in het Canisius-Ziekenhuis te Nijmegen, waar zij een operatie had moeten ondergaan, de eervv. Zuster Bertholda die ongeveer vijf jaren alhier in het klooster vertoefde en in dien tijd wijkverpleegster was voor het Wit- Gele Kruis, afd. Drunen. Tal van zieken werden door haar met uiterste zorg ter zijde gestaan. Maandag werd in Nijmegen de plechtige uitvaart gehouden, terwijl heden Dinsdag alhier de plechtige Requiemmis voor de overledene werd opgedragen. Zij ruste in vrede. Zondag speelde de voetbalver- eeniging E,S E. een voetbalwedstrijd tegen de Sporters en wist te winnen met 5—1. E. S. C.2 speelde een competitie wedstrijd tegen V. V. O. uit Vlijmen en eindigde met gelijk spel. Zondag bield onze fabrieksar- beidersbond »St. Willebrordus« zijn algemeene jaarvergadering in de zaal der Meisjescongregatie. De Voorzitter heelte allen welkom en in het bijzonder den heer Roes ten berg, voorzitter van het Hoofd bestuur. De heer M. Klerks feliciteerde den heer Roestenberg met zijn zilveren ambtsjubileum en bracht dank voor alles wat hij in het belang van de vereeniging heeft gedaan en bood hem een prachligen wandelstok aan, waarvoor de heer Roestenberg dankte. Vervolgens bracht de secretaris vers ag uit waaruit bleek dat de inkomsten bedroegen f83.58, de uit gaven f47.51, alzoo een batig saldo van f36.07. Aan werkloozen werd uitgekeerd f566.60. Daarna had de bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van den voorzitter M. Klerks en den secretaris A. v. d. Geld, die bij acclamatie werden herkozen. Vervolgens werd hel woord gegeven aan den heer Roestenberg, die een duidelijke uiteenzetting gaf over den toestand in de industrie in dezen tijd. Wat er voor de arbeiders gedaan wordt aangaande het bedrijfsleven, arbeidsvoorwaarden, overwerk ver gunning, loonregeling en controle. Hij spoorde de leden aan trouw te blijven. Met dankwoorden van den Geest, adviseur en den voorzitter werd de vergadering gesloten. ELSHOUT. Loop der bevolking over 1933 Op 1 Jan. 1933, 576 m. en5l9vr. totaal 1095. Geboren 17 m. en 6 vr., ingekomen 10 m. en 29 vr., totaal vermeerdering 36 m. en 35 vr. CARELLE. De gemengde Zang vereeniging »'t Rozeknopje» trekt na de laatste uitvoering, waarin de operette »De Trekvogels» werd ge geven, meer belangstelling. Meerdere jonge krachten traden reeds toe. Een dezer dagen bleek, dat deze vereeniging, nogal in den smaak gevallen was te Antwerpen, waar op de wereldtentoonstelling indertijd een concert werd gegeven. De heer H. Snijers, directeur der vereeniging ontving een vriendelijk schrijven van een zustervereeniging uit een groote plaatsin 't »land van Waes» (België), met verzoek den uitgever op te geven van een paar nummers, welke tijdens dat concert »zoo schoon» gezongen waren, aan welk vriende lijk verzoek natuurlijk per keerende post voldaan is. Het blijkt dus, dat daar te lande, waar »de kunst» zoo hoog staat, onze zangvereeniging een hoogst gunstigen indruk heeft achtergelaten. Moge dit blijk van buitenlandsche belangstelling een aanmoediging zijn deze vereeniging moreel en tevens met nieuwe krachten te steunen. In de gehouden bestuursverga dering van de commissie van beheer van het Fonds tot stichting en in standhouding van een muziektent te dezer plaatse werd tot voorzitter benoemd de heer J. Michaël, tot secretaris de heer W. J. v. Nieuwen- huijzen, tot penningmeester de heer E. Colet en tot commissarissen de ïeeren Adr. M. Verheijden en G. A. S. de Bas. De Coöp. Aankoopvereeniging van landbouwersbenoodigdheden «Sprang-Capelle en Omstreken» w.a. ïoudt a.s. Donderdag 25 dezer des avonds 6 uur in het café van den eer J. Treffers aan het Bruggetje een algemeene ledenvergadering. De agende vermeldt1 Opening. Notulen vorige vergadering. 3 Aanschaffen veevoeder, super en andere kunstmeststoffen, kalk en steenkolen. 4 Rondvraag en sluiting - Op Zaterdag 27 dezer des avonds 7 uur houdt depostduivenvereeniging »De Luchtvaart» in haar clublokaal jij Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de N'ieuwevaart haar jaarvergadering, waarop o.m. aan de orde komt de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den ïeer E. Haverhals. In het gezin P. aan de Hooge Zandschel is een geval van de be smeltelijke ziekte: roodvonk gecon stateerd. v LOON-OP-ZAND, Zondag jl. gaf de Koninklijk Erkende Harmonie Concordia» eene uitvoering ter gelegenheid van haren Jaarlijkschen Statiedag, met medewerking van het Waalwijks Gemengd Tooneelgezel- chap «Kunsten Vriendschap» onder eiding van Jac. Bakker, met het ooneelspel in drie bedrijven »De 'amilie Loberg» door Cor. Hermus. Je zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, het spel dat deze tooneelver- eeniging te zien gaf was eenvoudig schitterend te noemen, in elk opzicht af. De aanwezigen hebben dan ook een genotvollen avond gehad en de iarmonie-.Concordia»kan mettrotsch terug zien op deze welgeslaagde uit voering. Door den Vrijwilligen Land storm zal hier in de zaal van »Con- cordia» een filmavond worden ge geven, voor eeniedergratis toeganke lijk. Ook zal er dien avond een preker optreden, die zal spreken over verschillende onderwerpen. De Vrijwilligen Landstorm hoopt at veel publiek van Loon-op-Zand aanwezig zal zijn. De juiste datum zal nog nader worden bekend ge maakt. Zaterdagmiddag omstreeks half drie overbed zacht en kalm na een langdurig en geduldig lijden meer malen door de H H. Sacramenten der Stervenden gesterkt, on /.e Hoog- Eerw. Heer Pastoor Mgr. W. H. Völkt r. Ofschoon reeds dagen verwacht, bracht zijn heengaan een schok door de parochie, want met Mgr. Völker gaat een Pastoor heen, zooals Kaats heuvel, zooals slechts weinige pa rochies in ons Bisdom gekend hebben. Hij was een Priester, naar het ware woord van de H Schrift, die gedurende zijn bijna 33 jarig Pasto raat, in zijn parochie een sfeer van godsdienstig leven wist tr- scheppen, dat in onzen materialistischen tijd een unicum mag genoemd worden. Mgr. Völker werd in 1856 te Veghel geboren. Op 22 Mei 1880 ontving hij in de Kathedrale Kerk van St. Jan de H. Priesterwijding. Als kapelaan te Geerlruidenberg werd hij de vertrouwde raadsman en vader der militairen, door zijn ambt als directeur der R.K. Militaire Vereeniging aldaar. In de parochie van het H. Hart (Noordhoek) Til «urg, was hij jaren lang de beminde en gevierde kapelaan. In Augustus 1901 benoemde Mgr. W. van de Ven, hem als pastoor van de groote parochie St. Jan te Kaatsheuvel. Wat hij hier gedaan heeft is niet in een paar woorden te zeggen. Bij zijn intrede stond hij voor de afwerking van de in aan bouw zijnde Pastorie. De uitbreid ng van het R.K. Gast huis, waar hij zieken, armen en ouden van dagen moest kunnen herbergen, werd direct hierna door hem ter hand genomen. In 1912 voltooide hij den prachligen tempel, die ver in den omtrek blijk geeft van zijn voort vat end heid en ijver voor den dienst van God. Hij was een vurig voorstander voor goede Volkshuisvesting en als- zoodanig medeoprichter en lid van de Bouwvereeniging »Volks- belang». In de oprichting van de vereeniging van het WitGele Kruis, vond hij een krachtig middel om zijn dierbare zieken hulp en steun te verleenen. De R.K. Par. Spaar bank, vond in Mgr. Völker een krachtige bevorderaar. Hel groote Jongenspatronaat door hem gebouwd bieat onze schoolvrije jeugd gele genheid tot gepaste ontspanning en was voor hem tevens een midJel, om meer intens aan de opvoeding van de grootere jongens te werken. Het Katholiek Onderwijs vond in hem een voorvechter; de bouw van de 8—klassige Meisjesschool in 1926, de omzetting van de openbare lagere school in de Schoolstraat in de R:K. Jongensschool St. Jan en tege lijkertijd de bouw van een nieuwe R.K. Jongensschool St. Bernardus in de Telefoonstraat in 1929 geven hiervan getuigenis. Daarnaast had het huishoudouderwijs in den meest uitgebreiden zin des woords mede zijne aandacht. Van de St. Elisa- betsvereeniging en de St. Vincen- tiusvereenigi.ng was hij steeds de ijverige medewerker, doch vooral ook de practische Directeur wiens vindingrijkheid steeds middelen wist te vinden waar hulp noodig was. Als Directeur van de Congregatie van O. L. Vrouw, wist hij deze in stelling tot grooten bloei te brengen, terwijl het ledental van de H. Familie onder zijn pastoraat tot boven de 1006 steeg. Bij al dat werk bleef de Missie- actie hem voortdurend interesseeren. De stichting van den bloeiende Missienaaiki ing van St. Theresia van Lisieux en de eerste steenlegging van het groote Missiehuis van den Eerw. Paters de H. Familie zijn hiervan een sprekend bewijs. We zouden kunnen doorgaan met te maar ook alssportswoman, die ld de: Ofanjeband-buisjes 7°.'.c'*v Pn orinje'isfkj'es van 2 tabï. a iÓ tfc.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2