Maurice Ciieuaiier Maandag en Dinsdag Groot Bal Luxor-Bioscoop t Pastoor Buijs. t gelijkheid is, stelt ten slotte dertien nauwkeurig omschreven vragen aan de regeering te Parijs. Zij wenscht o.a. te welen, hoe hei Fransche standpunt is ten aanzien van de overzeesche strijdkrachten, de ton nage van tanks, het kaliher der veldartillerie, en de bewapening ter zee. Oorlogsschulden en dollar-slabilisahe. Ambtenaren van het departement van Financiën te Washington leggen er den nadruk op, dat de waarde vermindering van den dollar de Europeesche oo logsschulden aan Amerika met 40.94 procent heeft verminderd. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Febr. 1934. »Viaticum». »Musis Sacrum» was Zondagavond goed bezet toen de Wel eer w. heer kapelaan Bijnen er met zijn Eind- hovensche A. C.meisjes optrad. En die belangstelling was verdiend, Want hetgeen de jeugdige speelsters op het tooneil ten beste gaven stond zeker op len hoog peil. Het verzoek om een clemente beoordeeling, in den aanvang door kapelaan Bijnen gedaan en door de proloog-zegster nog eens herhaald, was waarlijk overbodig want wat de meisjes in dit leekenspel te zien gaven overtio de verwachtingen. We kennen kap. Bij en trouwens te goed dan dat we zouden kunnen verwachten dat hij met «half werk» voor den dag zou komen. In de geheele vertolking bespeurde men een sfeer die wees op een ge degen oefening onder een zeer kun dige leiding en daarnaast op de groote toewijding waarmede de meisjes haar taak opvatten. Vooral Maria, Elisa en Lucifer gaven een zuivere vertolking, zoowel in woord als gebaar. Ook de decors en de costurueering waren af, de looneelen waren in zeer soberen trant gehou den zoodat zij geen oogenblik de aandacht voor hit gesproken woord zouden wegnemen, doch integendeel dit door een enkd detail onder steunden. Over het spel «Viaticum» zelfheeft kapelaan Bijnen al uitvoerig in ons blad geschreven. Het wil zijn 'n voor stelling van de beteekenis van hel H. Sacrament des Altaars als voedsel op den levensweg. Voordat het spel een aanvang nam werden enkele liederen gezon gen door de zangclub der A. C.'ers, en hè» ft kap. Bijnen de nooaige uitleg gegeven aan de bezoekers. Na de pauze werden we bovendien nog verrast door het optreden van de luitclub, die enkele zeer mooie nummers gaf. Het was een zeer mooie en op hoog peil staande avond, die de sympathie van het Waalwijksche publiek voor kap. Bijnen en zijn belangrijk werk op het gebied der jeugdvorming nog verhoogd beeft. Vele geestelijken woonden de op voering bij. Aan bet slot heeft kap. J. van Rooij, namens het bestuur van den R.K. Vrouwenbond een dankwoord gesproken tot kap. Bijnen, de A.C.'ers en lot de belangstellenden. Hij sprak daarbij de hoop uit dal het gezel schap nog eens in Waalwijk zal terugkomen, een hoop die zeker door velen gedeeld zal worden. 's Middags maakten de A.C.'ers, voorafgegaan door de Waalwijksche K. J. V., een marsch door Stations straat, Julianastraat, Mr. v. Cooth- straat en (irootestraat. Gouden bruiloft. Onder zeer groote belangstelling van de buurtgenoolen is Zaterdag het gouden huwelijksfeest gevierd van het echtpaar VerschureAm- mersdorffer. 's Morgens om 9 uur bracht een lange stoet van auto's de feestelingen naar de kerk van St. Jan, waar de dag met een plechtige H. Mis van dankzegging werd begonnen. Het krasse gouaen echtpaar werd voor- afg gaan en gevolgd door een rij strooiende bruidjes. Na de Mis werd naar de feestzaal bij caté v. d. Bluijm gereden, waar het familiefeest gehouden zou wor den. Er was hier een prachtige eerepoort aangebracht. De bruidjes brachten hel gouden pa*r een zang- hulde. De receptie, die van 12 tot 2 uur gehouden werd, trok een zeer druk bezoek. Zeer velen uit de buurt, kwamen de oudjes en hun familie gelukwenschen. Om goed halfeen verscheen het voltallige buurleomilé in de feest zaal. Bij monde van den eere voorzitter, den heer Notaris Christ, werd als geschenk der buurt een dressoir aangeboden. Al langen tijd was pastoor Buijs sukkelende, meermalen stelde hij zich onder behandeling in het St. Elisabeth—Ziekenhuis te Tilburg en telkens kwam hij weer schijnbaar opgeknapt en vol levensmoed thuis. Zoo ook voor eenige weken. Ondanks zijn precaire gezondheid wilde hij z'n collega, Mgr. Völker te Kaats heuvel, de laatste eer gaan bewijzen, hoewel hein dit niet het oog op z'n 'gezondheid werd ontraden 'lhuis gekomen is z'n toestand dan ook steeds verergerd, zoodat geen houp mei r bestond en Dinsnagmorgen is de ZeeiEerw. heer J. Th. Buijs, pastoor der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, in zijn Heer ontslapen en heelt deze parochie haar pastoor verloren, die de aige- meene achting, ja vereering zijner parochianen wegdroeg niet alleen, maar ook bij andersdenkenden en alle gemeen lenaren van Waal wijk in hoog aanzien stond. De Zeei herw. heer J. Th. Buijs is geboren te llerpt in 18l>5 en be reikte dus den leeftijd van 08 jaar. Na de beide seminarien van dit bisdom te hebben doorloopen, werd hij in 1889 priester gewijd en een jaar later benoemd tol kapelaan te Bakel. Nadat hij nog kapelaan was geweest tier parochie St. Petrus banden te Oislerwijk en der parochie 't Goirke te Tilburg, volgde in Sept. 19U9 zijn benoeming tol pastoor der parochie L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te v. m. Besoijen. Het is moeilijk alles op te sommen wat pastoor Buijs in de 25jaren van zijn vruchtbaar pastoraat voor den in— en uilwendigen bloei van zijn parochie heeft gedaan. Daar is ten eerste zijn zeer belangrijk en veel omvattende werk op het gebied van het onderwijs. Bij de benoeming van pastoor Buijs was er iu Besoijen, behalve de Bewaarschool, slechts de R.K. Meisjesschool der Eerw. Zusters. In lulo liet pastoor Buijs een groot en goed ingericht schoolgebouw plaatsen, waarin de R K. Meisjes school een beter onderdak vond en waarin een jaar later ook de toen opgerichte R.K. Jongensschool werd ondergebracht. Veel heeft pastoor Buijs gedaan voor den bloei van het Meisjes- latronaat »St. Cecilia» en voor de oprichting van de Kookschool en voorts gaf hij zijn toegewijde zorgen aan de Congregatie en aan de H. ^amilie zijner parochie. Ook de St. Elisubethsvereeniging, wier oprichter hij was, heeft buitengewoon veel aan hem te danken. Hij was adviseur van den R.K. Onderwijzersbond, afd. Waalwijk Jeusden, waarvoor hij steeds naar beste krachten geijverd heeft. En pastoor Buijs was niet alleen in naam lid of adviseur van al deze vereenigingen. Neen hij leefde werke- ijk mee en er waren weinig ver gaderingen waar hij ontbrak. Nog slechts weinige jaren geleden nam pastoor Buijs het initiatief tot den bouw van een nieuwe, waardige parochiekerk, die in 1927 door Mgr. Diepen kon worden ingewijd. De financieele steun die pastoor Buijs uit eigen middelen gaf heeft dezen bouw mogelijk gemaakt. Nog op zijn ziekbed mocht hij daarvoor dan ook den bijzonderen dank van Mgr. Diepen ontvangen. vm. Besoijen verliest in pastoorBtiijs een herder, die zijn veelomvattende priesterlijke taak met liefde en met ijver vervuld heeft. Hij stond steeds op de bres waar hei de belangen van zijn parochianen gold en het is maar al te goed bekend dat hij in het verborgene veel goeds heeft gedaan voor zijne arme parochianen. Nog op zijn ziekbed waarop hij zoo veel geleden heeft, weinige dagen voor zijn dood, vond hij de kracht om de klachten der armen te aan- hooren en hun nood te Enigen. Reeds maakte de parochie zich gereed om zijn pastoor bij gelegen heid van zijn 25jarig jubileum voor dit alles hulde en dank te brengen. Het mocht echter niet zoo zijn, maar des te dankbaarder zal vm. Besoijen de nagedachtenis van zijn overleden pastoor eeren. Pastoor Buijs ruste in vrede. De teraardebestelling zal plaats hebben op a.s. Vrijdag te kwart voor tien. Naar wij vernemen zullen alle vereenigingen van v.m. Besoijen in den stoet meetrekken. Hetstoffelijk overschot van pastoor Buijs wordt morgen in de kerk op gebaard. De ZeerEerw. heer Buijs is de derde pastoor der parochie van O. L. Vrouw, die pas 28 Juni 1851 is ge sticht. De eerste pastoor was de oud-kapelaan van St. Jan Baptist te Waalwijk, de zeereerw. heerJ.v. Kessel, die van 1851 1888 pastoor was; zijn opvolger was pastoor H. Verberne van 1888 1909 en daarna pastoor Buijs van 1909—1984, zoodat Z.Eerw. dit jaar zijn zilveren feest zou gevierd hebben, waarvoor reeds een comité was gesticht. .4 Wijlen Pastoor Buijs in gesprek met den tegenwoordigen Vicaris van het Bisdom, Mgr. Hendriks en den bouwheer der nieuwe kerk, den Zeer Eerw. Heer Dom Bellot, b(j gelegenheid van de plechtige consecratie der mooie parochiekerk. en waarbij een gelukwensch past. Op de tweede pl iats zijn we hier om U naast onze g lukwenschen een stoffelijk blijk van belangstelling en hulde aan te bieden, dat levens voor U een blijvende herinnering moge zijn aan dezen gedenkwaar- digen en mooien dag. We bieden U dit aan met den oprechten wensch dat het U n- g vele jaren moge dienen in geluk en vooispoed. Geacht bruidspaar. Ik zal waar stellig nog velen na mij zullen komen met gelukwenschen kort zijn. Vele dagen reeds hebt ge naast elkaar doorgebracht in lief en leed. Vele mooie dagen stellig, dagen mei gouden randjes. Maar ook sombere dagen, dagen van rouw. Mag ik eindigen met den wensch dat de toekomst U verder moge brengen uitsluitend mooie dagen, dagen met gulden randjes. Namens de buurtkinderen hielc het dochtertje van den heer v. d. Dungen daarop een aardige toe spraak, die zij van een prachtig bloemstuk liet vergezeld gaan. De familie bracht verder den dag in pretiige feeststemming door. Om twee uur brachten de kinderen nog maals, thans gezamenlijk een hulde, waarbij verschillende liederen ge zongen werden. 's Avonds werden serenades ge bracht door de harmonie St. Crispijn en de liedertafel Oelening en Ver maak. Te half acht verscheen St. Crispijn voor de feestzaal en nadat enkele pittige nummers waren ge blazen werden de oudjes door den heer Passier gecomplimenteerd. De liedertafel bracht te half negen haar serenade. Namens haar feli citeerde de heer Aug. v. d. Heijden het gouden paar. Dat een en ander aan de Haren heel wat volk op de been bracht laat zich begrijpen. De clou van het grootsch opge zette feest was de bijeenkomst der buurtgenoolen in de groote, daar voor speciaal ingerichte zaal van hel oude graanpakhuis aan de Haven, De ruimte kon daar niet zóó groot zijn of men kwam plaats te kort, om allen een plaatsje te geven. Nadat Notaris Christ de aanwezi gen met een enkel woord had ver welkomd, kwam de leiding van den avond in handen van den heer Jacq. Spijkerman. Dank zij hem en dank zij de goede voorbereiding, die hel comité aan den avond gegeven had, heerschle er een pretiige stemming. Tal van mededingers waren er in den voordrachtwedstrijd, waarvoor vele winkeliers een mooie prijs had den beschikbaar gesteld. Het hoogtepunt der feeststemming werd natuurlijk bereikt toen de oudjes zelf de feestzaal bezochten, /onder ook maar iels afbreuk te willen doen van de verrichtingen der andere optredenden, waarmede recht hartelijk gelachen werd, moge we hier een speciale hulde brengen aan den heer J. Konst, voor de keurige rede die hij tot het echtpaar gehouden heeft en waarin hij in bloemrijke taal de beteekenis van een feest als dit in het licht stelde. Een jaszband zorgde voor een pittig stukje muziek, en toen het al heel laat was en de grootste drukte wat geluwd was, kon er een vloer worden vrijgemaakt, waarop lief hebbers de danskunst bedreven. Zoo bleef er de prettigste stemming onder de feestende buurtgenoten, totdat het uur van scheiden kwam. Wel zelden hebben wij een gou den bruiloftsfeest meegemaakt, waar op zoo spontaan door de geheele buurt is feestgevierd. Een bewijs wel voor de sympathie die het echt paar VerschureAmmersdorffer ge niet, en voor de uitstekende voor bereiding door bet comité. Oranje—Huis. dat zij niet geldt met betrekking to gehuwde vrouwen, en voorts onder voorwaarden. Zaterdag en Zondag in zijn schitterend filmwerk Muziek door een der grootste orgels van Nederland. 51407 De eerevoorzitter sprak het ju- bileerende paar als volgt toe: Hooggeacht Bruidspaar. Het is me een eer en een genoe gen U als voorzitter van het Buurt- comité en ook voor mezelf even te mogen toespreken op dezen dag. Op de eerste plaats om U ook voor mijn medeleden onze op rechte ge.ukwenschen aan te bieden ter g» legenheid van Uw gouden feest, met Int groote voorrecht dat het U gegeven is te kunnen her denken den dag waarop ge zoovele jar< n geleden tezamen de wereld zijt ingegaan, voor beter of slechter. Ge viert nu dit feest opgewekten in het genot eener goede gezondheid te midden eener uitgebreide familie. Werkelijk een voorrecht dat niet zoo heel velen geschonken wordt, De vereeniging «Oranje—Huis» houdt morgenavond te half negen in de foyer van Musis Sacrum hare algemeene vergadering. Voor de agenda verwijzen wij naar de in dit blad opgenomen advertentie. Arbeid in schoenfabrieken. De minister van sociale zaken heeft beschikt op een verzoekschrift van de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten, daarloe strek kende, dat worde toegestaan, dat in de schoenfabrieken van werkgevers, lid van genoemde federatie, die voor hun arbeiders hebben ingevoerd de in de bijlage lol dat verzoekschrift neergelegde Arbeidsvoorwaarden December 1932 door arbeiders van 16 jaar en ouder arbeid wordt verricht, in afwijking van het be paalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919. De minister heeft de gevraagde vergunning lot en met 31 Dec. 1934 behoudens intrekking tusschen- tijds verleend met dien verstande, Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Vijfde lezing op Woensdag 7 Febr. 1934 des a\onds 8 uur precies. Spreker de Weleerw. heer Dr. Jac. Boort, predikant der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage. Onderwerp Marcus 1 1—13. De lezing wordt gehouden in de Kerkzaal. Entrée vrij. Vermist. Zondagmorgen werd de 17-jarige zoon van het schippersgezin K., dat met zijn schuit in de Haven alhier ligt, vermist. Toen men zijn klompen en de loopplank in het water zag drijven vermoedde men dat de jongen toen hij 's avonds laat thuis gekomen was, in 't water zou zijn gevallen. De politie werd gewaarschuwd en deze ging aan het dreggen, echter zonder resul taat. 's Middags vond men de jongeman gezond en wel bij familie te Spranli. Autoongeval. De heer A. S. alhier had Zaterdag middag het ongeluk met zijn luxe auto op de brug bij Keizers veer, wegens de gladheid van 't wegdek te slippen. De wagen kwam tegen een der ijzeren spanten terecht en werd bijna geheel vernield. Wonder boven wonder kwamen de beide inzittenden, de heeren S. en v. M., er zonder lichamelijk letsel af. Uitvoering D.V.S.V. ten bate van het Wil-Gele Kruis. Heden, Woensdagavond half acht, jegint de uitvoering »De Vloek eener loeping«, die gegeven wordt dooi de Toonetlvereeniging »D. V. S. V.« en waarvan de opbrengst afgedragen wordt aan onze vereeniging ij stellen zoo'n prijs op uwe «langstelling en uw steun IVoor de afdeeluig: ziekenverzorging is zooveel geld noodig in dezen malaise-tijd ir zijn Zooveel ai me. mensehen I Waardeert ook gij ue sympathieke houding van »D. V. S. V.« door 't bezoeken dezer uitvoering. Laat de jongens niet zitten met 'n zaal van enkele menschen. Komt, als 't U belieft. Brijs f().75, 0.50 en 0.30 zonder eenige verhooging. Het Bestuur »Wit-Gele Kruis«, Waalwijk. Doodelijk ongeval. Door een noodlottig ongeval, over rijding door een auto, is de oud- Waal wijker, de heer Bern. Teunissen- van Mier, in Evanstar (Chicago) plotseling overleden, in den leeftijd van 45 jaren. De heer Teunissen was hier inder tijd werkzaam voor de Coöperatieve Zuivelfabriek »De Toekomst» te Capelle. Schoorsteenbrandje. Zondagmorgen brak bij D. in de Bulstraat een schoorsteenbrandje uit, waarvoor de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Agent Hellings was spoedigmet een schuim- blusscher aanwezig en was weldra het vuur meester. Triduum. De Meisjescongregatie in de St. Antoniusparoehie heeft Vrijdag, Zaterdag en Zondag een plechtig triduum gehouden. De predicaties van paterSeroe werden druk bezocht. Zondag werd het triduum op plechtige wijze gesloten, bij welke gelegenheid tevens de jaarlijksche aanneming van nieuwe leden plants had. Niet minder dan 43 meisjes werden door pastoor Verhagen als lid geïnstalleerd Twee jubileerende leden kregen de gebruikelijke me dailles.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2