Terpderiog Iam:r van Koophandel en Fabrieken !e Waalwijk. leegstaande woning, toebehoorende aan v. B., ble«k in lichte laaie te staan. Waar alhier geen waterleiding net ligt, kon de brandweer niets uit richten, zoodat het geheele gebouw tot den grond toe afbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie stelt hiernaar een onder zoek in. Begrijpelijk was er gro de belangstelling, doch de meeste toe schouwers bepaalden er zich toe den brand op enkele honderden meiers gade te slaan. In b'slcig genomen. Door de ambtenaren van de Crisis- Zuivel Centrale werd Maandagna middag een groote partij vel bij den slager J. D. te Loonopzand in beslag genomen. Per auto werd het vrachtje naar het politiebureau alhier ge transporteerd. Tooneelge.zelschnp Piet Vink. Het tooneelgezelschap Piet Vink, dat onlangs met groot succes in de zaal van Euphonia optrad met het tooneelwerk De Dollarkoning»,kom t Maandagavond alhier terug met de 19'te opvoering van het meesterwerk «Mooie Riek9, vroolijke comedie met zang en dans in vier bedrijven door Ch. Pfeiffer. «Mooie Riek» is een tooneelwerk, I Hoewel de totale lederuitvoer ten dat diepen indruk maakt en is een van de best geschreven stukken van het laatste jaar. Zie verder advertentie in ons vol gend nummer. Tentoonstelling Tilburg. bedrage van 2.850.000 Kg. en ter waar de van 8.795.000.— aanzienlijk be neden de jaren 1930/1931 blijft, getuigt het feit, dat de export ondanks alle be lemmeringen tegenover 1932 toenam, van een te waardeeren activiteit. De rentabiliteit liet in de lederindus- langrijk dalen. De werkgelegenheid tingen steeg van 1684 in het vooraf- bleef ongewijzigd. gaande jaar tot 2532 in 1933. Hooi- en stroohandel. Uit deze cijfers moge blijken, dat Het jaar 1933 was voor den hooi- van de diensten der Kamer nog steeds en stroohandel niet gunstig. De uit- meer en meer gebruik wordt gemaakt, voer van stroo bleef bij dien in 1932 Kon ik U, evenmin als het vorige achter, terwijl de hooi-uitvoer tot bij- jaar, een vroolijk beeld van den wei na nihil is gereduceerd. Met het \er- vaartstoestand in het district onzer Bij gelegenheid van de in dit jaar trie alles te wenschen over. De geheel bruik van hooi krimpt langzaam maar Kamer bieden, het stemt toch tot te- te houden Tilburgsche tentoonstel ling zal in den loop van dit jaar een gedenkboek worden uitgegeven van de industrie van Tilburg en zijn omgeving. Daarin zullen diverse bij zonderheden van elke fabriek wor den opgenomen. Aan de schoen- en lederindustrie zal in het boek een voorname plaats worden ingeruimd. Donderdagavond 8 Februari zal in de zaal van Euphonia alhier door den heer Cohen uit Tilburg over dit onderwerp een inleiding worden ge houden en gelegen lu id worden ge geven zich met het een en ander op de hoogte te stellen. Waar in andere gemeenten zeer groote bel ingstelling aan de uitgifte van dit boek wordt gegeven, daar mogen we verwachten, dat ook onze plaats met zijn groote industrie en nijverheid hier zijn plicht zal weten te doen. .JAARREDE, uitgesproken door den heer G. N. van Loon, iVoorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat, in de vergadering de zer Kamer van 7 Febr. '34. Bij de opening dezer eerste vergade ring in 1934 acht ik mij verplicht eeni- ge woorden te wijden aan de nagedach tenis van den Oud-Voorzitter onzer Kamer, den heer Bernard J. H. C. Tim mermans, die op 25 Januari j.l. is overleden. De heer Timmermans was Voorzit ter der Kamer vanaf 1 April 1922 tot 1 Januari 1930. Gedwongen door ernstige ongesteld heid van blijvend karakter, heelt hij het Voorzitterschap neergelegd. Hij bleef lid tot 1 Januari 1932. Zijn figuur werd vooral gekenmerkt door een snelle, breede en juiste visie op de telkens wisselende problemen, die zich tegenwoordig in het zakenle ven voordoen, en door een zekere geestdrift bij het uitvoeren van be sluiten, die alle hinderpalen ter zijde schoof. Hij wist niet alleen zijn eigen zaken lot bloei te brengen, maar steeds heeft hij zijn tijd en zijn werkkracht in tal van functies ook voor algemeene be langen in ruime mate gegeven. Warm voorstander van den voor uitgang zijner woonplaats, had hij te vens groote belangstelling voor alle economische aangelegenheden van het uitgestrekte district onzer Kamer. Terwijl de heer Timmermans in de kringen der Nederlandsche Schoen- en Lederindustrie, en ook in breedere maatschappelijke kringen van dit ge west, een voorname positie was gaan innemen, bleef hij eenvoudig van hart. Afkeerig van alle vertoon wist hij ook in den omgang met de eenvoudigste menschen een zekere kameraadschap- pelijkheid te bewaren. De zaken onzer Kamer lagen hem bijzonder na. Nadat hij zich reeds eenigen tijd te voren uit andere openbare functies had moeten terugtrekken, nam hij in de vergadering van 30 December 1931 van onze Kamer afscheid in een uit voerige, treffende toespraak, die hij slechts met de grootste krachtsinspan ning ten einde kon brengen. Zijn kwaal zette haar sloopingswerk voort, totdat deze sterke persoonlijk heid dezer dagen in den leeftijd van 57 jaren, naar menschelijke berekening te vroeg, uit dit leven werd weggeno men. Door zijn helder inzicht en zijn stu wende kracht, alsook door zijn spon taan medeleven met het wel en wee dezer streek, heeft hij zich voor onze Kamer bijzonder verdienstelijk ge maakt. Moge hij in vrede rusten. oo Na de periode van voortdurende prijsdaling van grondstoffen en fabri katen, die ruim vier jaar aanhield, is in het voorjaar van 1933 een stilstand bereikt. Sindsdien wijzen de meeste grondstoffenprijzen weder een stijging aan. Voor een beoordeeling der alge meene conjunctuur is het prijsverloop der ruwe huiden niet zonder belang, omdat de invoer zoowel als de uitvoer van dit product in alle landen vrij, en practisch onbelast is, en ook de prijs vorming nergens door rechtstreeksche maatregelen kunstmatig is beïnvloed. Bovendien is de ruwe huid een der meest internationale handelsartikelen, in dien zin, dat het aantal landen, die voortdurend ruwe huiden met elkaar uitwisselen, zeer groot is. Voor de ver schillende huidensoorten, elk op zich zelf genomen, bestaat dus slechts één, weinig afwijkende, universeele prijs. Toen begin 1928 de huidenprijzen begonnen te dalen, was dit ook een der eerste verschijnselen, die het einde der onbeperkte concurrentie van het bui tenland maakte het onmogelijk de in 1932 sterk gedaalde lederprijzen te ver- hoogen. Sommige belangrijke artikelen zijn, ondanks de stijging der ruwe huiden, zeker ook de handel in dit artikel in. In de prijzen van hooi was weinig of geen schommeling waar te nemen. De oogst 1933 was niet groot en de beschikbare voorraden zijn vermoede lijk te klein, zoodat een schraal voor in den loop van 1933 zelfs nog gedaald, jaar mogelijk nog eenige opleving kan steunmaatregelen. vredenheid, dat die toestand over het geheel genomen niet slechter is ge worden. In sommige bedrijven was zelfs eenige opleving te bespeuren, al is die opleving vermoedelijk wel het gevolg van door de overheid getroffen Nog steeds is Nederland het eenige land ter wereld, waar leder vrij van inkomend recht kan worden inge voerd. De met ingang van 1 October 1933 ingevoerde contingenteering van leder zal, waneer aan de uitvoering be hoorlijk de hand wordt gehouden, ten minste een einde maken aan de onbe grensdheid van het, zoowel naar kwan titeit als naar prijs, abnormale aanbod uit diverse landen. De lederprijzen bewogen zich in 1933 op een peil, dat voor de verscheidene soorten 25 50 lager ligt dan in 1913. Het proces der moderniseering had ook in de lederindustrie verderen brengen. De prijzen van stroo gaven iets meer beweging te zien, echter van niet veel beteekenis. De vooruitzichten voor '34 zijn niet gunstig. Graan, meel en veevoeder. De prijzen van de verschillende gra» nen en veevoederartikelen liepen van. af het begin 1933 zeer sterk terug en bereikten een zóó laag peil, als zelfs vóór 1914 niet werd gekend. Vanzelf sprekend was hiervan het gevolg, dat groote verliezen werden geleden op voorraden en loopende contracten. In- tusschen zijn de prijzen in het najaar tengevolge van Regeeringsmaatrege- voortgang. Men nam ook de fabricage len kunstmatig wederom opgeloopen. algemeene hausse inluidden. Het laagste peil der huidenprijzen werd bereikt in de periode April 1932 tot Mei 1933. Sindsdien valt een aan merkelijke stijging te registreeren. Er deden zich nog schommelingen voor, doch het laagste peil na Mei 1933 ligt aanzienlijk boven het laagste punt der eerstgenoemde periode, evenals ook het hoogste punt na Mei 1933 aanzien lijk hooger is dan de overeenkomstige noteering vóór dit tijdstip. De stijging kan op 40 k 50 worden gesteld. Uit deze en meerdere andere gege vens zou mogen worden afgeleid, dai de wereldhandel over het diepste punt der depressie heen is. Of reeds van een beginnende alge meene opleving kan worden gespro ken moet de toekomst uitwijzen. Er zijn nog maar al te veel factoren die aan een werkelijk herstel der alge meene welvaart in den weg staan. Een verhooging der grondstoffen- prijzen zal toch moeten worden ge volgd door een prijsverhooging der eindproducten; en het is de vraag of bij de gedaalde koopkracht, die door steeds zwaardere belasting verder wordt omlaag gedrukt, niet de afzet mogelijkheid zal inkrimpen. De totale werkloosheid in het dis trict onzer Kamer nam in 1933 nog toe. 1931 1932 1933 Geheel werkloos 2237 2477 2734 Gedeeltelijk werkloos 646 594 642 ter hand van speciale ledersoorten, die vroeger hier niet werden gemaakt. Zou men, dank zij de begrenzing van het buitenlandsche aanbod, tot een eenigszins loonende prijsbasis in het binnenland kunnen geraken, dan zou dit aan de exportkansen tegemoet ko men. Anderzijds nemen de exportmoeilijk heden nog voortdurend toe. Zoo heeft Duitschland dezer dagen de inkomen de rechten op leder zoodanig verhoogd, dat de invoer vrijwel onmogelijk wordt. Hierdoor wordt vooral aan onze over- lederindustrie weder groot nadeel be rokkend. Scheepsbou w-Industrie. Was het verslag betreffende deze in dustrie over het kalenderjaar f* 1932 reeds in mineur gesteld, de bedrijfs resultaten over 1933 zijn nog slechter 2883 3071 3376 De toestand over het geheele district samenvattend moet men zeggen, dat de malaise zich in 1933 nog heeft geaccen tueerd. Voor de voornaamste industriege meenten (Dongen, Loon-op-Zand en Waalwijk) te zamen is het beeld iets gunstiger. 1931 1932 1933 Geheel werkloos 847 570 579 Gedeeltelijk werkloos 602 509 575 1449 1079 1154 De hevigheid der algemeene depres sie in aanmerking genomen, kan de positie van de twee voornaamste indus trieën in dit district tot eenige tevre denheid stemmen. Schoenindustrie. Uit meerdere ge gevens valt te concludeeren, dat de pro ductie in 1933 eerder is toegenomen. Een gunstig verschijnsel is de paraat heid en het aanpassingsvermogen der industrie, die zich met succes is gaan toeleggen op de vervaardiging van spe ciale schoensoorten (opanken, sanda len, sandalettes e.a.), die vroeger uit andere landen werden betrokken. Ongetwijfeld heeft de continsentee- ring van schoenen tot deze ontwikke ling bijgedragen. Ondanks de import-beperking zijn de schoenenpriizen verder gedaald. De uitvoer is, tengevolge van de groote belemmeringen, die elders spe ciaal aan den schoenenimport in den wes worden gelegd, tot ca. 1/10 ge deelte van den export van 1929 ge daald. Gerekend vanaf 1929 weegt de verminderde import van lederen schoenen ongeveer op tegen het ver lies aan export. Niettegenstaande de contingentee ring was de invoer van rubberschoenen in 1933 nog belangrijk grooter dan in alle voorafgaande jaren, uitgezonderd 1932. Onder den druk der hevige onder linge concurrentie is de prijsdaling zelfs te sterk geweest. Aangezien zekere uitwassen in het zaken-doen zijn ontstaan, is men over gegaan tot de stichting eener centrale organisatie, teneinde den handel aan bepaalde regelen te binden. De lederindustrie in dit district werk te in het algemeen op gelijke capaciteit als in 1932. Opmerking verdient het feit, dat de lederexport tegenover 1932 steeg met 668 ton (waarde 1.061.000.Onge twijfeld is echter deze toename ten koste van den prijs gegaan. In het algemeen hadden de bedrijven het zwaar te verantwoorden. De thans zwaar drukkende lasten van uitbrei ding van het productievermogen in normale jaren werden nog verhoogd door het verminderde verbruik tenge volge van de crisis. Intusschen komen de verschillende steunmaatregelen voor landbouw, tuinbouw en veeteelt ook, zij het in direct, wel ten goede aan de graan-, meel- en veevoederbedrijven. Scheepvaart (Binnen-). Het jaar 1933 is voor de binnen scheepvaart verre van gunstig ge weest. Naast de algemeene ongunstige economische tijdsomstandigheden is dit te wijten aan de zware concurren tie, die de binnenscheepvaart te voe ren heeft tegen het zich steeds meer ontwikkelende vrachtautovervoer, dat Wat de werkzaamheid onzer Ka mer betreft, kan ik met voldoening wijzen op het besluit, in het afgeloo- pen jaar genomen, tot instelling eener Commissie van belanghebbenden tot bestudeering van den waterstaatkun digen toestand van het gebied, behoo- rende tot het district der Kamer. Bin nen zeer korten tijd kan een rapport dier Commissie worden tegemoet ge zien en wij mogen verwachten, dat dit rapport veel zal bijdragen tot 'n spoe dige verbetering van den op meerdere plaatsen onhoudbaren toestand. Het verkeersprobleem in de Lang straat is nog niet opgelost, al zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de be moeiingen onzer Kamer in deze niet zonder vrucht zullen zijn. Inzake den spoorwegovergang bij 's-Hertogenbosch in den weg naar de Langstraat beslaan er wel gegevens, die de verwachting wettigen, dat deze kwestie eerlang tot een oplossing zal worden gebracht. Ten slotte wijs ik nog op de voor het personeel der Kamer zeer groote uitbreiding van werkzaamheden, ten gevolge der getroffen contingentee- ringsmaatregelen. De Kamer n.l. is belast met de uitvoering van die maat regelen en, wanneer ik mededeel, dat dit betreft de contingenteering van 34 soorten artikelen, waarvan de meeste nog in verschillende groepen zijn on derverdeeld, dan zal het U duidelijk zijn, dat deze nieuwe werkzaamheden, vooral waar het betreft de contingen- geweest dan de meest pessimistische vooraj (loor (le verbetering van groote teerin8 van leder, de taak van het per verwachtingen in den aanvang van het jaar. De algemeene toestand in de scheepvaart, voorzoover de scheeps- bouw-industrie in ons district daarbij belang heeft, is in het afgeloopen jaar nog steeds teruggeloopen. De in Sep tember j.l. in werking getreden „Wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart", heeft door prijsver hooging van de vrachten hier en daar voor de schippers wel verbetering ge bracht in hun bestaansmogelijkheid, doch, aangezien het kwantum te ver voeren goederen eer af- dan toegeno men is, heeft de scheepsbouw-industrie van die regeling in de binnenvaart nog geen voordeelen ondervonden. De werkgelegenheid in 1933 biedt een iets gunstiger beeld tegenover 1932, de be drijfsresultaten zijn echter veel on gunstiger. Chemische Industrie. De toestand in de chemische indus trie biedt over 1933 geen ander beeld dan over 1932. De omzet in deze indus trie kon zich, wat betreft het gebied onzer Kamer, vrijwel handhaven, al was er tengevolge van de groote con currentie van een behoorlijke winst marge geen sprake. Papier-Industrie. Hoewel deze industrie hare perso- neelbezetting ongewijzigd kon hand haven, was het afgeloopen jaar verre van gunstig. Tengevolge van verhoog de tarieven, contingenteeringen, devie zen-bepalingen e.d. gingen verschalen de afzetgebieden verloren. Slechts door intensieve bewerking van nog behou den gebleven afzetgebied kon worden voorkomen, dat de totale afzet op de exportmarkt terugliep. Suiker-Industrie. Waar de suikerindustrie nog steeds onder de gevolgen der wereldcrisis ge bukt ging, bleef de binnen het district onzer Kamer gevestigde Suikerfabriek nog buiten bedrijf. Mocht Rijkssteun voor de suikerbietenteelt niet meer be schikbaar worden gesteld, dan is van een inbedrijfstelling dezer fabriek bin nen afzienbaren tijd zeer zeker geen sprake meer. Tankfabricage. De algemeene gang van zaken in 1933 was ook voor de tankfabricage verre van gunstig, al hebben de laatste maan den een kleine opleving gebracht. De groote concurrentie, op de binnen- iandsche markt ondervonden van Duit- sche importeurs, maakte het vrijwel onmogelijk behoorlijke prijzen te ma ken. Export was geheel uitgesloten. Desondanks kon de werkgelegenheid in deze industrie ongewijzigd gehand haafd blijven. Vleeschlüm-Industrie. Deze industrie, die geleidelijk haar exportgebieden zet verdwijnen, onder vond daarenboven op de binnenland- sche markt een zware concurrentie van uit het buitenland ingevoerde ar tikelen. Met krachtinspanning intusschen kon men zich handhaven. Looiextract-Industrie. De resultaten in deze industrie zijn over het algemeen genomen bevredi gend te noemen. Wel werd veel afzet gebied verloren, doch in het binnen land kon toch nog een behoorlijken omzet worden verkregen. Concurrentie van buiten deed echter de prijzen be* verkeerswegen en van rivierovergan gen sterk wordt bevorderd. De werking der „Wet op de even redige vrachtverdeeling in de binnen vaart" intusschen heeft nog niet die verbetering gebracht, die men zich daarvan had voorgesteld. Het door de bevrachtingscommissies vrijgeven van vervoer te water voor eigen werk, vaste relaties, enz. en de toename van het vervoer door het beurtvaartver- keer hebben de verwachte verbetering van de particuliere scheepvaart tegen gehouden. Intusschen zal een stren gere controle op de naleving van de bepalingen der wet hier wel eenige verbetering kunnen brengen. De binnenscheepvaart maakt een zeer moeilijken tijd door en, al wor den de levensomstandigheden der schippers door bijzondere maatregelen tijdelijk gunstiger, toch zal er nog veel verandering moeten komen, vooraleer er van een gezond bedrijf sprake zal kunnen zijn. Middenstand. Terwijl de positie van den midden stand in enkele industrieele gemeen ten van het district, in verhouding tot de tijdsomstandigheden, min of meer gunstig kan worden beoordeeld, is de toestand voor den middenstand in het algemeen, vooral in de landelijke ge meenten, zeer moeilijk. De omzetten van winkeliers en kleine handeldrij- venden liepen sterk terug. De aller eerste oorzaak hiervan is gelegen in de verminderde koopkracht van het publiek. Alleen de betere middenstandszaken met voldoende bedrijfskapitaal kun nen zich behoorlijk handhaven; de kleinere zullen ongetwijfeld, indien steun achterwege blijft, ten gronde gaan. Van de zijde van den Midden stand wordt intusschen aangedrongen op een beperking in het oprichten van nieuwe zaken. Landbouw, tuinbouw en veeteelt. Door de uitbreiding der van over heidswege ingevoerde steunmaatrege len werd een einde gemaakt aan het laagterecord, dat de prijzen van ver schillende land- en tuinbouwproduc ten hadden bereikt. Hierdoor onder vond de land- en tuinbouw verlichting, al is er van een werkelijk loonend be drijf nog geen sprake. Ook de resultaten, die met de vee teelt werden behaald, zijn beter dan in 1932, al is ook hier die verbetering ge volg van door de Overheid getroffen maatregelen. Pacht- en koopprijzen van lande rijen, tot een zeer laag peil gezakt, heb ben die daling niet doorgezet, zelfs vertoonen ze thans hier en daar een kleine stijging. Handelsregister. Het aantal dossiers van het Han delsregister steeg in 1933 van 2300 tot 2427. Het aantal uittreksels uit hel Handelsregister bedroeg 267 tegen 217 in 1932, het aantal inzagen 798 tegen 753 in het voorafgaande jaar Het aantal certificaten van oor sprong en legalisaties bedroeg 136 te gen 95 in 1932. Het aantal ingekomen en uitgaande stukken (drukwerken, circulaires, formulieren, enz. niet medegerekeud), klom van 4279 in 1932 tot 5105 ?n '33. liet aantal verstrekte handels-inhcli- zeer verzwaard heeft. Enkele over deze contingenteerings- soneel cijfers werkzaamheden illustreeren zulks nog ten volle: Van 1 Januari tot 1 Novem ber 1933 werden afgegeven 144 in voervergunningen, van 1 November tot 31 December j.l. 719. Voor het afgeven der invoervergun ningen zijn thans 41 verschillende re gisters in gebruik. Opgemerkt zij, dut elke vergunning in drievoud moet worden uitgeschreven en voor iedere vergunning consentgeld moet worden geïnd. Deze consentgelden moeten wekelijks aan het Crisis In- en Uit voerbureau worden verantwoord. Het ligt voor de hand, dat de Ka mer, vooral in verband met de contin genteering van leder, op uitgebreide schaal aan belanghebbenden van voor lichting moest dienen en daarbij de meest uiteenloopende vragen beant woorden betreffende de contingentee- ringsvoorschriften. Het aantal ingekomen en uitgaande brieven, uitsluitend betrekking heb bende op de contingenteering, bedroeg in de twee laatste maanden van 1933 537. Hieronder zijn niet begrepen de zeer talrijke drukwerken, formulieren e.d., welke in die twee maanden bo vendien werden verwerkt. Verder was het aantal mondelinge en telefonische inlichtingen legio. Nog memoreer ik, dat onze Kamer in het afgeloopen jaar afscheid nam van de leden de heeren Verheijcn en Schellekens, wien ik reeds namens U dank bracht voor hun zeer gewaar- deerden arbeid in het belang van han del en nijverheid in het district onzer Kamer. De periodieke aftreding en daarop volgende verkiezing van leden onzer Kamer bracht nog een niet verwacht verlies. De heeren Elemans en Rom- bouts keerden niet meer in de Kamer terug. Ik betreur hun heengaan; zij waren leden, wier aanwezigheid op prijs werd gesteld en ik spreek onge twijfeld namens U allen, indien ik hen dank breng voor hetgeen zij voor de Kamer hebben verricht. Laat ik tot slot de hoop uitspreken, dat 1934 eindelijk de zoo lang ver wachte opleving in het algemeene za ken- en bedrijfsleven moge brengen, en dat God U allen in het aangevangen jaar moge zegenen in Uwe onderne mingen en in Uwe gezinnen. Voor is plaats en streek ADVERTEEREN in dit blad maar ook NOODZAKELIJK, VOLDOENDE! Dagelijks stijgt onze lezers kring, zoowel hier, als buiten.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7