D ECHO-PUZZLE. *ijn, waarom er geen bezwaar tegen ia ze over te nemen. i De raad gaat daarmede accoord. 6. Wijziging begrooting 1933 i Enkele pasten dienen wijziging te ondergaan, zoo moet de bijdrage van bet rijk in de kosten vaa wcrkver- «chdffi ig gesteld worden op 111547, de kosten voor werkverschaffi g <«p f 10000, steun verleen ing op i 24UÜ SuDsidie werkloozenkassen 1 640 De raad keurt deze wijzigingen goed. Rondvraag Dhr. DONKEN vraagt voor tie menschen die in de werkverschaffi ïg staan een schaftlokaal te bouwen, daar zij nu bij slecht weer bij de boeren in den omtrek moeien gaan schuilea. De Voorzitter zegt dat de werkloo- zen bij slecht weer al heel gauw re genverlet hebben. Een scnaltlokaal vindt spr. goed bij een werk waarbij men langen lijJ op dczeltde plaats blijft, niet ecbier als men het lokaal van den eenen kant naar den ande ren zou moeten meesjouwen. Spr. heeft hierover trouwens van de werk. loozen zelf nog geen klachten gehoord- De uitgaven voor de weikloozen zijn loch al zoo hoog dat men zich af vraagt hoe kort de gemeente dat nog slechts zal kunnen volhouden. Vorig jaar heeft de werkverschóffi ig niet minder dan f25000 gekosr. Spr weet niet waarvan de loods betaald zal moeten worden en temeer daar thans het voo'jaar weer op komst is zou hij het plan liever uit het hoofd zetten. leder die maar een dag zonder werk is komt maar naar de weikver- schaffi ig, en denkt dat de gemeenie verplicht is voor hem te zorgen in alle omstandigheden. Zoo moet de gemeente in moeilijkheden komen. Spr meent dat de werkloozen ermee gediend zullen zijn als de gemeente haar geld beter besteedt als voor den bouw van een schaftlokaal, Dhr. Donken weet dat er menschen in de werkverschaffing werken die er niets in te maken hebben De loods zou z.i. makkelijk verplaatsbaar ge- maakt kunnen worden. De Voorzitter meent dat de men. schen in Drongelen zoo slecht niet zijn, en de werkloozen bii de boeren wel een schuilplaats zullen kunnen vinden. Dhr. Donken twijfelt eraan of de menschen op den duur wel van dat gezelschap gediend zijn. Dhr v. Buureu moet den voorzitter gelijk geven Dhr. Donken zegt dat in Heesbeen en Doeveren een lijst heeft gicirculeerd waarop men zijn handteekening kon zetten als men sympathiseerde met de vereeniging van deze dorpen met Heusden. Men spiegilde de menschen voor dat ze van Heusden spoedig elec'risch licht zouden krijgen Spr vraagt of tegen deze aciie wel actief genoeg wordt opgetreden. De Voorzitter zegt dat de gemeen- feraad nog niet bang behoeft te zijn, als Ged. Staten er iets voor voelen toch eerst het advies van den raad zal worden gevraagd Electrisch licht zal men in deze dorpen mo ilijk krijgen. Spr. heeft daarover met de P. N E. M al meer malen gesproken, doch nog in de laatste correspondentie deelde de P N E. M. mede. in verband met de hooge kosten van kabelaanleg en de weinige aansluitingen die verwacht kunnen worden, vooiloopig zeker niet tot elecirifica'ie zal kunnen worden overgegaan. Spr. heeft ook al meer dan eens een opgave van de kosten gevraagd, maar ook deze heeft de P N. M nog niet gegeven, wel een bewijs dat zij er weinig in ziet. Spr. vindt het dan ook jammer dat men de menschen dingen op de mouw speldt, die toch niet verwezenlijkt kunnen worden. Spr. voorziet dat er in de naaste toekomst niet van electrifi catie zal kunnen komen De menschen zullen immers ook eerst wel eens vragen wat aansluiting kost En de aansluitkosten zijn voor de meeste menschen toch nog veel te duur, zij zullen voor elke aansluiting op mins tens f20 komen. Wie zal er dat voor over hebben, vraagt spr., die er voorts nog op wijst dat de lichttarieven in Brabant toch nog veel te duur zijn De vergadering wordt hierna gesloten. BUITENLAND. De toestand in Prank rijk. Heksenketel te Parijs Het is er deze week te Parijs op z'n Spaansch toe gegaan. Al sinds het ontdekken van het Slavisky- schandaal had het gemorreld voor de Kamergebouwen, maar derelleljes die voorkwamen kunnen niet ver geleken worden met hetgeen er de laatste dagen gebeurd is. Dinsdagavond leek het in sommige deelen van Parijs een ware veldslag. Er waren volgens de schatting der politie niet minder dan 60.000 demon stranten op de been, waarvan er alleen op de Place de la Concorde 30 000 waren. Tegen half acht was de toestand bij de ('oncorde-brug in hooge mate kritiek geworden. Ondanks den wan- hopigen tegenstand der politie en van de garde républicaine zag de menigte kans, voor-durend vei der op te dringen naar den Seine-oever en ten slolte zelfs de brug over de rivier te bereiken. Stap voor stap weken de politiemannen achteruit. Op een gegeven oogenblik hadden de b ;too- gers reeds de helft der brug bezet en het scheen nog slechts een kwestie van enkele oogenblikken te zijn of het Kamergebouw zou door het volk van Parijs zijn bestormd. Het was op dut oogenblik, dat de in allerijl versterkte bezett-ng zich genoodzaakt zag van de vuurwapens gebruik te maken, ten eiude den met scheermessen, sleenen en stokken gewapenden demonstranten den toe gang naar het gebouw der volksver tegenwoordiging te beletten. Het vuur werd door de menigte beantwoord in totaal werden omstreeks 200 schoten gewisseld. Onder de menigte verwekte hel vuurgevecht een ontzettende paniek. In wilde haast werd de Seiue-brug door de beloogersontruimd. Iedereen trachtte zoo goed mogelijk dekking en heel knap in rekenen. Op een dag geven de groote neven Miesje een raadseltje op. »Als je zuo knap bent, dat je dat vindt, Miesje, krijg je een paar ree- pen chocolade van ons», zegt Jan; de oudste. »Er loopen op het oogenblik var kens en kippen op het erf. Als ik je vertel, dat er in het geheel 38 koppen zijn en dat de dieren samen lüu poolen hebben, weet jij dan hoeveel kippen en hoeveel varkens er zijn Miesje denkt een paar oogenb!ikk»n diep na. »Daar moet ik papier en potlood voor hebben,» zegt ze dan, »Dan kan ik het uitrekenen.» Miesje begint te rekenen en wer kelijk na een poosje weet ze precies hoeveel dieren er van elke soort zijn. Ze krijgt eerlijk haar beloofde reepen. Zouden jullie het ook heb ben kunnen uitrekenen Probeer maar eens of je zoo knap bent, als kleine Miesje. Oplossing volgt onder de oplos singen der raadsels. TANTE TINE. Oplossingen. 1 II een nemen probaat Rem brandt schaven manen ode t 2 Alva, Margaretha van Parma, Napoleon. 3 Ram, meer, tam, Marie; Terrarium. 4 Alkmaar, Edam, Volendam, Enkhuizen, Haarlem. Oplossing Sinaasappelen 400 sinaasapp- lende eerste koop ster nam er 200; de tweede 100; de derde 50; de vierde 25de vijfde 23. Samen 398. Plus 2 is 40Ó stuks vruchten. T. T. 12 15 lu 13 14 u 8 E 48 17 18 n 20 21 19 w 28 49 50 47 46 43 51 n 42 45 44 41 52 39 40 29 26 27 30 38 37 22 25 32 31 n 36 23 w 24 y 35 te vinden en in hun angst vluchtten tal van demonstranten en nieuws gierigen het ministerie van Bui-en- laudsche Zaken binnen. De uooden en gewonden werden door de politie tot voor het gebouw der Kamer gedragen en vervolgens door ambu lance-auto's naar de ziekenhuizen vervoerd. Links en rechts sloeg de bereden garde républicaine met de blanke sabels om zich heen. Bij deze wilde charges werden honderden personen omver gereden en gewond. De ge meentelijke politiebeambten stelden alles in het werk, om de menigte voor de woede der garde républicaine te beschermen. Waar zij konden trokken zij de menschen op zij, opdat deze niet onder de paarden zouden geraken. Het gevolg hiervan was, dat de menigte in de ineening verkeerde, dat de Parijsche politie gemeene zaak met haar maakte. De menigte voor het departement van Marine trachtte het gebouw in brand te steken. Groote stapels papier en hóut werden vlak voor den ingang op een hoop gelegd en aangestoken. De ijlings toegesnelde brandweer kon echter na korten tijd den brand, die zich reeds aan het gebouw had medegedeeld, blusschen. Daladier afgetreden. Woensdagmiddag heeft Daladier zich gewonnen moeten geven en is hij op aandrang van president Lebrun afgetreden. Nog denzellden middag was de oud-president Doumergue tol formateur benoemd. Hij zou een klein kabinet benoe men waarin uitsluitend oud-premiers zitting hebben. Chautemps, Daladier en Tardieu zouden echter worden uitgegoten. Naar gemeld wordt zou Doumergue de macht krijgen de Kr.mer te ont binden. De hoofdredacteur van de royalis tische «Action Fran$aise«, Charles Maurras, is in staat van beschuldiging gesteld wegens ophitsing tot moord. De C. G. T., het socialistisch vak verbond, heeft voor aanstaanden Maandag een algemeene staking uit geschreven, die 24 uur zal duren en in hel bijzonder alle publieke diensten zal stilleggen. Op het optreden van Doumergue a's kabinetsformateur is te Parijs een algemeene ontspanning gevolgd. Het ministerie Lerroux heeft in de Cortes een flinke meerderheid be haald. De leden van den Stalen Helm moeten, op strafie van royement, een verklaring van trouw aan Hitier tee kenen. De Teifun, een Dornier Wall van de Duitsche Lufthansa is van Natal vertrokken naar Rto de-Janeiro. 200 Mdlioen weg. Op klachten van een deelnemer tegen twee bestuurders van de maat. schappij .France Mutualiste* heeft het parket den rechter van instructie met een onderzoek belast De gepleegde verduisteringen zou den tweehonderd mtllioen bedragen. Blijkens een dezer dagen in de pers verschenen mededeeiing heeft de Minister van Finantiën aan de Inspecteurs der belastingen mede gedeeld, dat alle aanschrijvingen worden ingetrokken, waarbij aan de Inspecteurs werd opgedragen een tegemoetkomende houding aan te nemen tegenover pe.sonen, die de belastingadministratie met de door hen begane ontduikingen van in komsten- en vermogensbelasting geheel uit eigener beweging in kennis stellen. De Minister geeft echter belasting ontduikers nog één kans. Hij, die vóór 1 Maart 1934 alsnog geheel eigener beweging aangifte doet van verzwegen inkomen en vermogen, wordt slechts enkelvoudig nage vorderd. Hij krijgt dus geen ver hooging. Een strafvervolging wordt niet uitgelokt. Wij meenden goed te doen voren staande nog eens ter kennis van de lezers te brengen. Niet omdat wij vermoeden, dat de belasting ontduikers met name onder de lezers zouden moeten worden ge zocht. De ervaring leerde ons echter, dat vaak belasting ontdoken wordt door hem van wien men zulks niet vermoedt. Zou er slechts één lezer door middel van dit artikel de toegestoken hand aangrijpen dan zou onze moeite niet tevergeefs zijn geweest. Mochten er onder de lezers zijn, die inkomen en vermogen ver zwijgen, dun raden wij hen dringend, zeer dringend zelfs, aan hun v r houding lot den fiscus vóór 1 Maart a.s. te zuiveren. Denk toch vooral niet, dat de fiscus Uw ontduiking niet op het spoor komt. De controle van de zijde van de belastingadministratie worat hoe langer hoe scherper. Het is nu heusch den tijd niet om lang en breed te discusseeren over de vraag, of de kans op ont dekking al of niet groot is. Herstel vóór 1 Maart a.s. Uw fout. Laat er geen gras over groeien. Na 1 Maart a.s. is de gelegenheid Uw fout te herstellen onherroepelijk voorbij. De werkeloosheid in Nederland. In het Woensdag opgenomen be richt was medegedeeld dat de uit- keering aan werkloozen sinds 1931 verzesvoudigd is, hoewel de werk loosheid in deze drie jaren slechts verdubbelde. Men dient dit aldus op te vatten dat deze uilkeering alleen op het deel dat het rijk bijdraagt betrek kit g heeft. Rekent men het deel der gemeenten, dan toont ook het steunbedrag een verdubbeling, deze uilkeering bedroeg n.l. in 1933 f144 millioen en in 1931 f 76 millioen. De werkelijke uilkeering per steungeval vertoont een dalende tendenz. Spreker keerde zich vervolgens tegen 't communisme en nationaal- socialisme, uie ons beide terugleiden naar de uitsluitende staatszorg, die slechts één overweging kennen, die van den regeerder, en d.e beide vij andig staan tegenover de bemoeiing van kerk en godsdienst met de op voeding. Zij hebben beiden 't zelfde doel, de slaat, de dictator alleen baas. Wanneer men 't Nederlandsche volk voorstelt als een bedorven, baatzuch tige bende, doet men een verderfelijk werk. Dit volk, inet al zijn gebreken, staat moreel, intelL ctueel, in gerech tigheid en in vrijheid, onder de vol ken der wereld in de eerste rij. Voor i en goed deel he« ft het dit aan ons endjiwijs te danken. Het Nederlandsche volk blijve in dezen hangen tijd zichzelf. Het heeft geen behoefte aan import van zede lijke en staatkundige mode-artikelen uit den vreemde. Het vervaile niet tot defaitisme, beware zijn zebbe wustzijn en handhave zijn plaats aan de spits. De Nedertandsch-Hetgische handels betrekkingan. Omtrent de besprekingen tusschen Nederland en België, welke zooals r« eds gemeld werd gisteren hebben geleid tot de pa ra leering van een overeenkomst, vernemen wij uit goede bron, dat de getroffen voor- loopige regeling enkele afwijkingen inhoudt van den status quo. Van Nederlandsche zijde betrotfen de verlangens voornamelijk aard appelen, vleesch, boter en steenkolen, terwijl België meer belangstelling loonde voor den uitvoer van industrieele producten. De groote moeilijkheid is echter, dat in België bij de agrarische maatregelen een geheel ander systeem gevolgd wordt dan hier te lande, waardoor de aanpassing zeer bezwaarlijk wordt. De overeenkomst houdt voorts in een verklaring, dat men weder zijds in een geest van welwillendheid elkanders moeilt.khcden zal onder zoeken en een oplossing er voor zal trachten te vinden. Deze weder- zijdsche ber< idheid maakte het echter d*n ook niet mogelijk het systeem van onze gewijzigde crisis- invoerwet in volle kracht op de Belgische artikelen toe te passen, zoodat tijdens de komende bespre kingen reeds eenige tegemoet komingen zullen gelden op het stuk der conlingenteeringen. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw van België, den heer Sap, naar Den Haag te komen, ten einde persoonlijk met den minister van oeconomische zaken, mr. Verschuur, verschillende kwesties nader onder de oogen te zien. De zin is: De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langsliaalsche Couiant. BINNENLAND. Belastingontduikers krijgen nog een kans. Het aantal personen, dat bij aan gifte van inkomen en vermogen de fiscus misleidt, is grooter dan men denkt. Wie belasting ontduik!, pleegt een stafbaar feit. Hij stelt zich bloot aan een strafvervolging. Het te weinig gehevene wordt met verhoo ging (de bekende viervoudige ver hooging) nagevorderd. Wij hebben gevallen meegemaakt, dat het belastingplichtigen duizenden kostte. Tot op heden echter kon men eigener beweging onjuiste aangiften herzien. Men betaalde dan alleen bij hetgeen over de laatste drie belastingjaren te weinig was ge heven. Een strafvervolging werd door de belastingadministratie niet uitgelokt. De viervoudige verhooging bleef achterwege. Kapitein Eikenboom gedagvaard. Aan kapitein Eikenboom, die zich in verband met het gebeurde op «De Zeven Provinciën» op 22 Febr. a.s. voor het Hoog Militair Gerechtshof zal hebben te verantwoorden, is ten laste gelegd, dat hij als commandant van «De Zeven Provinciën» en als zoodanig verantwoordelijk voor de veiligheid van het schip, in het tijd vak van 2 Januari 1933 tot 5 Fe- jruari d a.v., varende van Soerabaja naar Oleh-Leh, verzuimd heeft doel treffende maatregelen te nemen ter voorkoming van eenigen overval van iet schip door opstandelingen. Ten gevolge van deze grove nalatigheid, •oekeloosheid en grove onnaden- tendheid, aldus de dagvaarding, is het schip in den avond van 4 Fe bruari op de reede van Oleh-Leh op Sumatra aoor opstandelingen, alzoo door den vijand, overvallen en overmeesterd. Minister Marchant voor de radio. Dinsdagavond heeft Minister Mar chant een radio-rede gehouden, waarin hij wees op de beteek en is van de politiek voor het onderwijs. Nadat de Minister had aangetoond dat een belangrijk deel der bezuini ging van Onderwijs moet komen, stelde hij nogmaals voorop dat de grondslag van ons onderwijs zal moeten blijven gehandhaafd. In dezen moeilijken lijd, aldus de minister, is noodig samenwerking van allen, in vrijheid. Ook op het terrein van het onderwijs moge de noodzakelijke samenwerking worden bevorderd door eerbiediging van el kanders overtuiging. Tot het beperken van de moge lijkheid, om nieuwe bijzondere scho len te slichten, heuben de voorstan ders dier scholen loyaal medege werkt. Zij /uilen in dezen tijd de zelfde loyaliteit moeten toonen om, waar het mogelijk is, tot een doel matiger distributie van de scholen mede te werken. Zoo kan, in onderlinge samenwer king, de organisatie van ons onder wijs in zijn geheel worden verbeterd en zullen wij eenerzijds de kosten kunnen drukken, anderzijds door verbetering van de grondslagen en van de aaneensluiting der onderdee- len het nuttige rendement kunnen verhoogen. Ir. Mussert aangeklaagd wegens laster. 1 egen ir. A. A. Mussert, leider van de Nalionaal-Socialistische Beweging is een aanklacht wegens laster inge diend door het Tweede Kamerlid gen er a a 1- m aj oor b. d. L. F. Duymaer van Twist bij de Ulrechtsche arr. rechtbank. Ir. Mussert is door deze rechtbank gedagvaard op Dinsdag 27 Februari a.s. Het Congres van den Middenstand. De menschheid wil als met geweld zich uit de crisis verheffen en het eigen bestaansrecht verzekerd zien. In den Haag werd Dinsdag een buitengewoon congres gehouden van den R.K. Middenstandshond en de deelname was overweldigend. Naast de groote zaal van den Dierentuin moest ook het Scala-theater worden afgehuurd en gee i plaatsje bleef onbezet. Het congres was ten deele ook een demonstratie tegen het Nationaal Socialisme, maar duidelijk kwam ook de gedachte naar voren, dat de regeering nu eindelijk eens wat stevigs voor den middenstand moest doen, daar anders de liefde voor democratieën parlementarisme onherstelbaar zou worden geschokt. Unaniem werd aangedrongen op onverwijlde uitvoering van het ordenings-, saneerings- en bescher mingsprogram van den katholieken middenstand, o a. door een tijdelijk vestigingsverbod, vaststelling van vestigingseischen en optreden tegen concurrentie—excessen. Het klein bedrijf vooral, zoo meende men, moest tegen het grootbedrijf en de coöperaties worden beschermd. Op het congres zijn belangrijke woorden gesproken. De Voorzitter, de heer Jos. Meijring, vatte in zijn openingswoord de eischen van den Middenstand als volgt samen In een terstond ingaand vesti- gings- en uitbreidingsverbod in een detailhandel en in die ambachts bedrijfstakken, welke daaraan be hoefte hebben, gedurende twee jaren invoering voor verschillende takken van iniddenstandsbedrijf van een stelsel van objectieve vestigings eischen op wettelijken grondslag; een geheel van wettelijke maat regelen tot afdoende onderdrukking van de oneerlijke en onbehoorlijke concurrentie in haar verschillende vormen maatregelen tegen onnoodige verdere verdringing van 't zelfstandig kleinbedrijf in den vorm van de II

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6