Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 lm it msiiiiüii: Prima Gerookte Zalm H. Kolsteren-Lagarde, in Brief uit Waspik. v UITGAVE: PHjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Reclames 40 cent per reg«d. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 nor Telefoon No. 19. Telegr.-adreiECHO, in ons bezit zijn. DERDE BLAD. Waspik, 8 EcOiuan 1934. Geachte Lezer, Hebben we ai eens een paar jaar tjes kunnen mopperen omdat in Waspik met Caruavai nooit iels te doen was, dit jaar zubeu we daar- j over niet te klagen hebben. A.s. Zondag uilvoeling m eale Vloeimans te boven en in Hotel Mouleiis. Maandag in de Harmoniezaal en Dinsdag weer bij Vloeiinans. We kunnen dus nu maar kiezen, be nieuwd zijn we naar de uitvoering bij VI. Deze wordt n.l. gegeven door leden der b.iv.V.V. »YY.d.L«.« Eerst enkeie weken geleden werd voor 't eerst over looneel gesproken, en thans reeds zuilen we de lui op de planken zien. 'l Lijkt ons een beetje vlug, maar we zijn van YY.8.C. nu eenmaal een vlug tempo gewend, j Zoo werd ook bijv. de voetnalclub zeil ook pas '11 |aar ol anderuaif geleden opgericht, en toen we twee weken geleden eens gingen kijken naar den wedstrijd legen liercuies il hebben we veruaasd gestaan over de capaciteiten welke in W.b.C. schu len. Hun korte en uiterst-vlugge spel, bun bal-controle en bunzuiver seinden bezorgden hun dan ook een verdiende 8—U overwinning. Zoodal men ook hier weer kan zien, wat met een doelmatige training en een ernstigen wil, te bereiken is. Een voornaam onderdeel, we zouden haast /.eggen de motor, uil de YY8C- machine, is zeker wei de ijverige seci elans, de Heer Chr. M. Hij droomt van zijn voetballers en nooit is hem iets te veel ais hij kan den ken dat zijn club er voordeel van kan hebben. De Heer M. viert dezer dagen een eigenaardig jubiié, en W^C zal zien dan ook wel niet onbetuigd laten, binds z5 jaren is de Heer M. dan doorioopend secre- ta.is geweest van de diverse voet balclubs die in deze kwart-eeuw in Wasp.k hebben bestaan. We willen niet uit de school klappen, en de zaak niet vooruilloopen, maar zeker is wei dat dit jubné spontaan ge vierd zal worden. YVij zijn het er roerend mee eens, en willen reeds bij voorbaat onze felicitatie aan bieden. Vorige week hebben we de jaarver gadering van »Het YVit-Gele Kruis« kunnen bijwonen. De voorzitter, de Heer M. opende deze zeer di uk bezochte vergadering met een schit terende rede, gewijd aan de nage dachtenis van wijlen Dr. W. die uit eerbied voor deze nagedachtenis door de aanwezigen staande werd aangehoord. Spreker memoreerde vooral wat Dr. W. voor het YVit- Gele Kruis geweest was, en menige traan, (ook 's sprekers stem stokte), gal getuigenis van de ontroering onder de toehoorders. De rede werd besloten met een kort gebed voor den overledene, 't Is al weer een paar weken geleden dat deze ver gadering werd gehouden, en we zouden er misschien niet meer over geschreven hebben, maar dit vooral wilden we even aanstippen, de lielde van de Waspiksche bevolking voor den zoo vroeg ontslapene, uitte zich hier op waardige wijze. Mannen zijn van nature terughoudend, en laten niet zoo heel gemakkelijk zien wat hen van binnen beroert, maar op deze vergadering werd deze geslo tenheid geheel afgelegd, en zagen we de meesten zooals ze innerlijk zijn. En eerlijk gezegd gaan we er groot op; het is een bewijs dat er ong vele groote karakters in onze gemeente zijn aan te wijzen. Uit het zeer uitvoerig jaarverslag van den seer.-penninguieester, bleek dat het YY il-Ueie Ki uis ook ai veel van de crisis te lijden heelt. Slechts met groote bezuiniging en i^iet de uiterste soberneid wist men de rekening en ue begrooling sluitend te niuKeu. Vooral het verminderen van subsi dies geelt de vereeniging een harde klap. Het schijnt er ecnier bij ue betrokken lichamen niet meer aan te zitten, en wij kunnen het dan ook ai weer niet kwalijk nemen als zij subsiuies gaan intrekken. iNeein bijvoorbeelu liet Burgerlijk Armbe stuur, welks subsiuie ook al voor een groot gedeelte werd gereduceerd. Het ieil dat dit begluur (men zegt: op aandringen van 't Gemeentebe stuur) in dezen tijd nu alles vrijv\el waardeloos is, buizen gaat verkoopen, wijst ons niet op royalegeldiniduelen. Dil blijkt trouwens ook nog wel uit andere maatregelen. Zoo worden bijv. de armlastigen aangespoord om zien te verzekeren tegen zieken huiskosten. YVas de nood niet Hoog dan zuu een deigelijke aanspoiing ook al weer niet geschied zijn. YYe hoorden onlangs vertellen dat mo menteel slecbis een derde gedeelte kan worden uitgedeeld van een paar jaar geleden. Dal is natuurlijK zeer jammer, daar tbans meer dan toen, ïioodig is, daar er geregeld nog armlastigen bij komen. De eenigsle oplossing voor de armen worul dan ook hoe langer hoe meer de parti culiere lieldadigheid, en we ver trouwen dan oe»k maar, dat degenen die wat milder niet aardsche goe deren zijn bedeeld, vaak zullen denken aan »YVat gij den minste der mijnen gedaan hebt.enz. ADEPT. IPttU V UN Cl AAL XSiJbiU Wö. YVaalwfjk, 10 Febr. 1934. Hoopt ia waa*wi)k. Steunt de WaaiWijH&clie ilaudei eu industrie. W. B. Uitvoering ten bale van bet Wu-Gele bruis. Zalm Sardines Kreeft Crab Paling in Gelei Ansjovis Haring in flacons H en 6 stuks Rolmops in 3 en 6 stuks Mosselen Garnalen Bismarck haring Haring in tomaten en mustard saus enz. enz. Telephoon 139 W A A L W IJ K. R.K. Kiesvereeniging. Het nieuwe reglement der R.K. Kiesvereeniging is in druk versche nen. 't Is een handig boekje van 28 pagina's druks, met een opwekkend inleidend woord van het bestuur aan alle R.K. kiezers van Waalwijk. Teneinde de kosten dezer uitgave eenigszins te dekken, heeft het be stuur besloten de boekjes Zondag a.s. te doen aanbieden tegen eene vergoeding van 10 cent. Bij de zeer lage jaarcontributie der afdeeling Waalwijk zal deze kleine bijdrage wel voor niemand een bezwaar kunnen zijn. Men geeft met de carnavalsdagen zoo gemak kelijk geld uit voor het aangename, knijp er dit jaar één dubbeltje af voor het nuttige. Dezer dagen werd door de R.K. Kiesvereeniging gratis verspreid de zeer kernachtige brochure «Hou zee of hou vast» van Paul de Waard, welke brochure wij aan alle katho lieken ter aandachtige lezing warm aanbevelen. Waarschijnlijk nog in den loop dezer maand zal een propaganda- veigadering worden belegd, waarin door een bekend spreker zal worden belicht het katholiek standpunt te genover fascisme en nationaal-socia- lisme. Het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging. A.R. Kiesvereeniging. Woensdagavond j.l. hield de A.R. Kiesvereeniging een zeer druk be zochte openbare vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen, Besoij- enschestraat te Waalwijk. Omstreeks half 8 opent de Voor- zitter, de heer M. Wijnands, de ver- 1 gadering. Hij laat zingen Psalm 25 2 en gaat voor in gebed. Daarna leest hij Romeinen 13. Vervolgens spreekt hij een breed voerig openingswoord en wijst op den geweldigen tijd waarin wij leven en op de groote gebeurtenissen, die in Europa elkander zeer snel opvol gen. In 't bijzonder wint de fascis tische staatsbeschouwing veld, door de groote economische depressie, die de gansche wereld teistert. Tegenover de verheerlijking van den mensch moet de calvinist de souvereiniteit Gods stellen, ook over het Staats leven, zegt spr. Daarom heeft ons land calvinisten noodig, die zich vastklemmen aan Gods Woord en door dat Woord hun leven en het Staatsleven laten beheerschen. j Spr. richt tenslotte een welkomst woord tot de aanwezigen, waarna de secretaris gelegenheid krijgt de notulen en een keurig jaarverslag I voor te lezen. i Tevens brengt de penningmeester verslag uit over het afgeloopen boek- i jaar. In de pauze worden de aanwezi gen vergast op een kopje thee met b ebehooren. Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus krijgt de heer J. Verdoorn gelegenheid tot het lezen van z'n referaat«Van den Heiden- schen Staat tot den Calvinistischen Staat». In de inleiding wijst spr. er op, dat de vorming van Staten ge schied is bij de spraakverwarring van Babels' torenbouw. Daarna be handelt hij achtereenvolgens: a. De noodzakelijkheid van den Staat. b. Het doel van den Staat. c. De ontwikkeling van den Staat. Spr. wijst er op dat ook 't staats leven dienstbaar moet worden ge maakt aan de eere Gods. Men moet z n roeping zien als christen-staats burger. De staat moet gezag en NUMMER 13. ZATERDAG 10 FEBRUAURI 1934. 57e JAARGANG. het Zuiden, Waalwübsche en Langstraatsche Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't gebeele rijk 1.40. l De sympathieke daad van de teoneel- vereeniging Ü.V.S.V., die zicli belange loos beschikbaar stelde om een hefaauig- heidsuitvoering te geven ten bate van het Wit-Gele kruis, is ook door 't Waal- wijksche publiek gewaardeerd, getuige de goede opkomst Woensdagavond in den Gildenbond. De groote zaal was goed bezet, en de aanwezigen hebben van een mcoien tooneelavond genoten. De tooneelisten van D.V.S.V. hebben weer een goede vertolking gegeven van het spannende drama van Odijk „De Vloek van een Roeping". Evenals j.l. Maandag was het een gave vertooning van een stuk dat zware eischen stelt, en D.V.S.V. en haar regis seur verdienen daarvoor allen lof. Dat het gebodene ook bij het publiek in den smaak viel, bleek overduidelijk uit den bijval na elk der vier bedrijven. In de pauzes werd het publiek op aan gename wijze bezig gehouden door den Waalwijkschen conferencier, den heer Jan Princen, die zich hiervoor belange loos had beschikbaar gesteld. De heer Princen gaf verschillende ernstige en luimige nummers uit zijn veelomvattend, repertoire, en oogstte daarmede veel bij val. Hij heeft de aanwezigen hartelijk la ten lachen. Na het derde bedrijf sprak de Voorzit ter van het Wit-Gele Kruis, de heer Arn. Verwiel, de aanwezigen toe. Hij bracht de tooneelclub een hartelijk woord van dank en verzekerde dat een dergelijk be wijs van medeleven met het W.-G. Kruis ten zeerste op prijs gesteld wordt. Ook bracht spr. dank aan den heer Princen en aan de leden van „De Jonge Werkman", de ijverige kaartenverkoopers alsmede aan de beide directeuren van „De Jonge Werkman" Kap. Beekmans en Kapelaan Allard. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting van het werk der vereeniging, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is, aldus spreker, om meer dan ééne reden gewenscht, dat men in het algemeen beter weet wat het ,,Y\ it-Gele Kruis" is en wat het met de ontvangen gelden uitvoert. Wel is waar worden elk jaar op de jaarvergadering rekening en veranlwoor- ding gegeven van de financieele uitkom- j sten en opgesomd wat gedaan is gewor den door onze zieken- en wijkkraamver- pleegsters, doch de opkomst op de jaar vergaderingen is in het algemeen zeer slecht te noemen, zoodat dus ook maar weinigen een juisten kijk op ons doen en laten in de Vereeniging hebben. Enkele van de redenen waarom een uiteenzetting nuttig, misschien noodza- j kelyk is, zijn: le. omdat wy, by menschen die het goed betalen kunnen en reeds vaak hulp van onze Zusters genoten hebben, onraan- genaamheden ontmoeten over de ver hoogde contributie van slechts 2.50 per jaar; 2e. omdat het buitengewoon moeilyk is leden te vinden die méér wenschen le betalen dan het minimum bedrag van /2.50. 3e. omdat, ten gevolge van den bui tengemeen slechten economischen toe stand onze ontvangsten uit verschillen den hoofde sterk zijn teruggeloopen, waarvoor wij een équivalent moeten zoeken; 4e. omdat wij de sympathie en gene genheid, die wy van verschillenden Uwer in het afgeloopen jaar mochlen ontvangen, in de toekomst niet zullen missen. Op de eerste plaats dus: wat deed het Wit-Gele Kruis" in het gepasseerde jaar? Spreker geeft ter beantwoording dezer vraag de volgende cijfers: Ziekenverpleging Verpleegd werden in de wijk: 734 pa- Aantal verplegingen in de wijk: 10.803 Aantal patiënten in de kliniek: 374 Aantal verplegingen in de kliniek 3.497 Aantal uitgeleende artikelen: 550 W ij kkraamver pleging. Aantal patiënten verpleegd Aantal bezoeken met verpleging Aantal bezoeken zonder verpleging Aantal huishoudens waar hulp in de huishouding werd verleend: Aantal consulten op ons Consultatie bureau Verder: Welke rechten vloeien uit uw i lidmaatschap voort? a. de vrije beschikking over al de aanwezige bencodigdheden voor een zie kenkamer; b. de hulp van onze drie Ziekenver pleegsters, dag aan dag zoo noodig, één maal, tweemaal daags, als Ge wilt een ge heel jaar lang; c. de hulp vn onze twee wykkraam- verpleegsters tegen zeer billijke tarieven; d. hulp in de huishouding, tegen lage vergoeding; e. voorlichtingen en onderzoekingen op ons Consultatie-bureau voor preana- tale zorg; gratis; f. consulten, voorlichtingen en onder zoekingen van Uwe kleinen; g. het gebruikmaken van de cursus sen, b.v. Moedercursussen, tegen zeer lage vergoeding. Beter dan misschien iemand uwer, be grijp ik dat de woorden: Contributiever- hooging", in den tegenwoordigen tijd een onaangenamen klank. En gaarne erken ik, dat het voor heil die het financieel minder goed stellen, moeilijk zal vallen meer te betalen dan voorheen. Om hen tegemoet te komen, zyn wij bereid maandelijks hunne ler- mijnbetalingen in ontvangst te komen nemen. Laat hun gedenken dat het vooral voer hen een gebiedende eisch is, lid van het „Wit-Gele Kruis" te blijven, opdat zij dé zekerheid hebben, hulp en steun te ontvangen in de zoo moeilijke en zorg volle ziektedagen. Dan immers is des kundige hulp dubbel noodig. Is uw nood hoog, zijt ge door de tijds omstandigheden „kapot geslagen", kunt ge er niet komen ondanks al uwe pogin gen en ondanks uw „willen", kunt ge i niet betalen, meldt U dan bij één onzer. Ik geef U de garantie dat niemand die van gceden wille is ongeholpen wordt weggezonden. Ook discretie is verzekerd. Aan onze financieel krachtige leden vraag ik beleefd: Verhoog nu eens uit eigen beweging het kleine bedrag dat U jaarlijks aan ons betaalt, 2.50 is zoo weinig! U krijgt zooveel terug als ziekte aan Uw woning klopt. En blijft ge van dezen geesel bevrijd: i Wees God dubbel dankbaar. 221 3895 800 48 1289 Laat ons dankbaar zijn dat onze goede gemeente Waalwijk, naast hare vele in stellingen van sport en vermaak, ook beschikt over eene vereeniging Het Wit- Gele Kruis, die naast hare Zusterorgani satie „Het Groene Kruis" werkt en zorgt en zwoegt voor de volksgezondheid. Dat onze gemeente-bestuurderen zulks erkennen, moge blijken uit het subsidie die zy jaarlijks voor ons beschikbaar stel len en ben ik goed ingelicht in de komende jaren wederom op het oude niveau van 2350.zullen terugbren gen, indien het eenigszins mogelijk is, waarvoor bij voorbaat beleefden dank. Laat ons bedenken, dat wij door het geven van moreelen en financieelen steun aan het „Wit-Gele Kruis" in deze vooral voor haar zoo zorgvolle en moei lijke dagen, een groot en charitatief werk verrichten. Gingen de cijfers die ik zoo juist noem de, misschien ongemerkt uwe aandacht voorbij, groote waarde zullen ze krijgen voor U, als ik ze van eene definitie voor zie. Aantal verplegingen in de wijk10803 Dit wil zeggen, dat onze zicken-zuster- kens 10.803 maal een bezoek hebben ge bracht aan een ziekenkamer voor ver pleging en verzorging en in vele gevallen groote verdiensten hebben gehad in de genezing van den patiënt. Aantal verplegingen in de wijk 10.803 wil zeggen, dat bijna even zoovele malen een zieke in z'n lichamelijke, of erger nog, in zyn zielesmart gehunkerd heeft naar haar bezoek en met 'n God zij dank, zijt Gij het Zuster, hare komst verwel komd heeft; en dat 10.803 maal opbeuring én troost èn moed èn hoop èn rust èn gelatenheid èn zalving en vrede gebracht is in een arm menschenhart. èn dat bijna 10.803 maal een paar voch tige oogen den dank vertolkten voor het gebrachte bezoek. Wie praat of chicaneert nog over ver hooging van contributie als hij éénmaal het voorrecht had, in moeilijke, angstige en sombere ziekte-dagen de hulp te heb ben genoten van onze Religieusen? Om uwe kiesheid niet te kwetsen, zul len wij over de onsmakelijke werkzaam heden, waarvoor zich onze Zusters meer dere malen geplaatst zien, niet spreken. Dames en Heeren! U kunt ervan ver zekerd zijn, dat èn voor Religieusen, èn Dames-verpleegsters èn Bestuur geen moeite te groot of te veel is om de ex ploitatie onzer Vereeniging tc houden in de sfeer en op het peil, waarop onze, helaas te vroeg gestorven, oud-voorzitter, I wijlen de heer Weyers, ze gebracht heeft. I Maar U moet dan tevens overtuigd zijn dat ook wij, helaas, zonder geld den mo tor niet draaiende kunnen houden. Laat ieder, die van onze diensten gebruik wenscht te maken, ook zijn plicht ten onzen opzichte doen, dan zal, met God's zegen, het Wit-Gele Kruis kunnen blijven beantwoorden aan het doel waar voor het in het leven geroepen is. Het was over half 12 toen de goed ge slaagde avond gesloten werd. Vermeld zij nog, dat de fa. Kofa de zeer mooie tooneelaankleeding verzorgd had.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9