Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NUMMER 14. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKEERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. 88. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg<*l. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. SPRANG—CAPELLE. De schoolkwestie nog eens ter spruke. Werkuer- schujjinysobjecten. De raad der gemeente Sprang Capelle vergaderde Dinsdagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester Meijer. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn berichten van aan neming van benoemingen van de heeren A. M. Dalmaijer, A. J. Ver hoeven, J. v. d. Broek en J. L. v. d. Linde goedkeuringsbesluiten van Ged. Stalen en proces—verbaal van kasopname bij den ge meen te-ont vanger. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De Minister van Onderwijs heeft het Kon. Besluit toegezonden waar bij ongegrond wordt verklaard het beroep van den raad tegen het be sluit ven Ged. Staten tot opheffing der openbare lagere scholen aan de Nieuwstraat en te Vrijhoeve. Ged. Staten hebben teruggezonden de verordening voor de gemeente veldwachters, met het verzoek daarin enkele wijzigingen te brengen. Naast administratieve wijzigingen willen Ged. Staten de vergoeding voor kleeding zien teruggebracht van f125.op 1100.— en de rijwielver goeding van f55.op 1'25.— Ook dient te worden opgenomen de be paling, dat ook de tijd die de veld wachter ais rijkspolitie heeft dienst gedaan, in aanmerking zal worden genomen bij de bepaling van den diensttijd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze wijzigingen aan te brengen. Verlichting Sprangsche Vaart. De bewoners der Sprangsche Vaart verzoeken enkele lichtpunten op dezen weg aan te brengen. De Voorzitter zegt dat B. en W. daarover reeds overleg gepleegd hebben met de lichtbedrijven te Kaatsheuvel. Wegens den grooten afstand zou eleclrische verlichting veel te duur worden. Ook gasver lichting is te ouur één lantaarn zou f225.kosten. B. en W. overwegen nu er een petroleumlantaarn te plaatsen. Het verzoek wordt ter af doening in handen van B. en W. gesteld. Van A. J. Ramstein verzoek om een kind voor rekening der gemeente te doen opnemen in een blindenin stituut, waardoor het kind zoover kan worden opgeleid dat het straks in eigen onderhoud zal kunnen voorzien. De kosten bedragen f500 per jaar, de opleiding duurt 2 jaren. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, mits ook de kerk de helft der kosten draagt. De opname zou dan kunnen geschieden voor rekening van het Armbestuur, dat de kosten over gemeente- en kerkbestuur verdeelt. Weill, v. d. Willigenburg zegt dat ook de provincie föÜ zal bijdragen. Spr. meent te weten dat het Kerk bestuur met de voorgestelde regeling accoord gaat. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 2. Vaststelling voorschotten ver goeding art. lül L.Ü.W. 1920 over 1934 uit te keeren aan de Bijz. Lagere Scholen. Conform het voorstel wordt be sloten deze voorschotten te geven op basis van een koste per leerling en per jaar van flü.iU voor de school te Sprang en van f 9.2 j voor de school te Capelle. 3. Vaststelling vergoedingen art. lül der L.O.VV. 192U over i93U en I 1931 uit te keeren aan het bestuur j der Bijz. Lagere School te Sprang, met airekeniug. De kosten per leerling zijn f9.31, hetgeen een hoog bedrag is. Dit is een gevolg van de vele mutaties die onder het personeel plaats hadden. Conform het ontwerp wordt be sloten. De Schoolkwestie. 4. Vaststelling gemeenschappelijke regeling met de gemeente Loon op Zand inzake toelating van leerlingen uit SpraugCapelle op de U. L. School te Loonscüen Dijk. De Voorzitter zegt dat, nu het beroep van den raad ongegrond is verklaard, aan het bevel van Ged. Staien voldaan moet worden. B. en W. hebben reeds overleg gepleegd Ulid de gemeente Loonopzand en overeenstemming bereikt over een regeling die per io Maart moet ingaan. De Secretaris doet voorlezing van de ontworpen regeling. De heer de Bas is zeer teleur gesteld over de resultaten van ueze onverkwikkelijke kwestie. Beide scholen zijn opgeheven. Als spr. den schoolbouw in deze gemeente ziet vooral den bouw van Bijzondere Scholen, die hij met genoegen ziet dan vindt hij 't droevig dat men de Openbare Schooi van Vrijhoeve zoo heelt verwaarloosd. Deze school, die jaren lang geloond heelt en nog steeds toont lecht van beslaan te hebben, had volgens spr. tijdig ver nieuwd moeten worden. Was de schooi tijdig vernieuwd, dan zou, naar spr. meent de onbil lijkheid die thans begaan wordt niet zijn voorgekomen. in de gegeven omstandigheden blijft er voor den raad niets over dan het voorstel aan te nemen, doch spr. zou het op prijs stellen als B. en W. en de raad in de toekomst bijzondere aandacht gaven aan het eenige wat er nu nog is. De heer Verheijden is, in tegen stelling tot den heer de Bas, van meening dat het heel goed mogelijk zou geweest zijn dat de school in Vrijhoeve toch zou zijn opgegeven, ook al was er 2 jaren geleden een nieuw gebouw gezet. Het is een slag in de lucht. Spr. heeft den indruk dat zijn raadsfractie, waartoe ook de heer de Bas hoort, haar best gedaan heeft. Spr. apprecieert het zeer dat B. en NV. in overleg zijn getreden met de gemeente Loonopzand, doch dat neemt niet weg dat hij zich niet kan vereenigen met alles wat gebeurd is en wat niet had behoeven te ge beuren. Spr. ziet zich daarom ver plicht tegen te stemmen. De heer de Bas. Als 2 jaren ge leden de fractie van dhr. Verheijden meer moeite gedaan had om de school te vernieuwen, dan zou ze nu niet opgeheven zijn. Spr. heeft dit persoonlijk van den minister ge hoord. Het spijt hem zeer voor Vrijhoeve, dat vele jaren zijn open bare school gehad heeft eir ze ook nu nog noodig heeft. De heer Verheijden zet uiteen waarom hij indertijd ervoor was om den schoolbouw uit te stellen. Het was in een tijd toen de materiaal- prijzen daalden en uitstel zou dus een financieel voordeel brengen, Daarom had spr. bezwaar tegen onmiddellijken bouw. De heer Timmermans zegt dat in dertijd al een raadsbesluit genomen is om de school te bouwen. De heer de Bas. Waarom is dat besluit dan niet uitgevoerd? Daar draait alles om. Door het niet uit voeren van het raadsbesluit ver dwijnt nu de school. De heer Michael zegt dat het bouwplan indertijd aan den inspec teur is toegezonden en nu reeds twee jaren ter secretarie ligt. Nader hand is besloten den bouw uit te stellen, doch dit is volgens spr. niet de schuld van de fractie van dhr. Verheijden. De heer Boer. Het besluit tot uitstel van oen bouw is meer ge nomen om hetgeen de heer Michaël 2 jaar geleden gezegd heeft. Het eerste bouwplan leek den raad te duur. De heer Michaël heeft toen opgemerkt dat het meer dan de helft te hoog was. Daarom is de kwestie blijven hangen. Spr. gelooft niet dat een of andere raadsfractie in deze schuld heeft. De heer Michaël zegt nog dat indertijd nog een tweede plan ont worpen is, dat aanmerkel' k goed kooper was. Ook dat is echter niet uitgevoerd. Het voorstel wordt aangenomen, alleen de heer Verheijden stemt tegen. 5. Ontslag personeel openbare lagere scholen wegens opheffing van betrekkingen. B. en W. stellen voor aan de heeren J. Benjaminse en W. .1. de Roon en aan de dames J. H. Cové en J. B. Oerlemans eervol ontslag te geven. De heer Verheijden wenscht zijn stem te motiveeren. Hel ontslag aan twee dames en twee heeren die hun plicht ten opzichte van het openbaar onderwijs met toewijding dienden, noemt hij oneervol. De resultaten die hem ter oore komen omtrent het opvoedkundig bijzonder on derwijs in onze gemeente is tegen over de Hervormde predikanten in één woord schitterend. Sprang Capelle verhoogt het kleine getal Nederlandsche wachtgelders weder om met 4 ambtenaren. Spr. heeft zich nimmer te beklagen gehad, behoudens één sporadisch geval in zijn geheele leven, over de openbare onderwijzers. Aan het spelletje dat den Nederlandschen belastingbetaler jaarlijks miliioenen kost doet hij niet mee. Hij blijft buiten stemming. De heer de Bas meent dat de raad dit voorstel moet aannemen, daar hij de consequenties van de school- opheffing heeft te aanvaarden. De heer Verheijden Ik heb nooit de noodzakelijkheid van de heele beweging kunnen inzien en het staat mij tegen dat menschen die jaren lang hun plicht hebben gedaan, de straat op worden gestuurd. De Voor zitter weet al wel hoe ik over wacht geld en pensioen denk. Dat weet men zelfs buiten de gemeente. Het is een hard gelag om menschen die hun plicht doen, ten pleziere van een lolletje de straat op te zetten. Het voorstel wordt aangenomen. Dhr. Verheijden blijft buiten stem ming. 6. Vaststelling herziening strafver ordeningen. Dit is de periodieke vaststelling. Alle thans geldende strafverordenin gen worden vernieuwd. De heer Verheijden maakt hierbij de opmerking dat men de Motor en Rijwielwet gerust kan schrappen. De processenverbaal worden toch niet uitgevoerd, zegt spr. 7. Vaststelling verordening heffing van opcenten op de gemeentefonds, belasting voor 1934—'35. Deze verordening is slechts goed gekeurd tot Mei. De opcenten zijn in de verordening geregeld, zooals bij de begrooling is oesiolen. Het voorstel wordt aangenomen. Werkuerscli aJJing. 8. Werkverschaffing. De minister heelt zijn goedkeuring verleend aan de volgende ingezonden werkplannen 1. ivadeverhooging voor twee wa terschappen. 2. Bunossching van heidegronden. 3. Graven van broekgronuen voor derden. Over het eerste plan is overleg gepleegd met het wateischap «De Uioote Oude Straat», dat bereid ge vonden is de door den minister ge vorderde bijdrage van lü pCt. cur kosten te geven. B. en W. vragen machtiging tot uitvoering van dit werk en levens om met «den Bui- tenpolder van Besoijen» een gelijke overeenkomst aan te gaan. Deze machtiging wordt verleend. Ten aanzien van het graven van broekgronden is nog geen overeen stemming met belanghebbenden ver kregen. Men wil slechts 1 800. - bij dragen, terwijl de minister t 22U0. eiscnt. De heer Boer verwondert zich er over dat de gemeen.e op eigen ter rein nog werk laat liggen uat drin gend noodzakelijk is, n.l. de verbe tering van de Geul over de Oude Straat. Besloten wordt hier enkele werk- loozen te werk te stellen. 9. Mededeelmgen. De Voorzitter zegt dat B. en W. aan de fa. Sneep vergunning hebben verleend tot het bouwen van een transportbrugop de Oostelijke haven kade en tot het maken van 2 steun punten in de haven. lionduraag. De heer Verheijden vraagt hoe de B. en W. denken te handelen met de schulden van de gemeente, zulks in verband met de couponbeiasling. I Spr. gelooft dat deze belasting niet van gewone schuldbekentenissen geheven wordt en raadt aan hierover informaties in te winnen. De Voorzitter zegt dit toe. De heer Verheijden vraagt voorts of den nieuwen veldwachter bevolen is tusschen Nieuwevaart en Capelle i te gaan wonen. Spr. is bang daler zoodoende te weinig aandacht ge schonken zal worden aan den grooten provincialen weg in 's Gre- j velduin-Capelle. De wielrenners kijken nergens meer naar en zoodoen de moeten er ongelukken gebeuren. De Voorzitter zegt dat van een bevel geen sprake is. In B. en W. is echter wel de wenschelijkheid ter sprake gebracht dat de veldwachter 's avonds ook in de Heistraat een oogje in het zeil kon houden. Spr. zegt dat de toestand aan het Brug getje al heel wat beter geworden is, sinus de veldwachter daar op onge regelde uren inspecteert. De heer Verheijden is het met de bezuiniging op veldwachters nog steeds niet eens. Twee veldwachters voor een zoo uitgestrekte gemeente vindt hij beslist te weinig, vooral in dezen tijd. Boer. Ik zie niet in waarom het tegenwoordig onveiliger zou zijn als vroeger. de Bas. Het is zelfs veel rustiger als in vroeger jaren. De heer Verheijden wil er in besloten vergadering graag nog meer van zeggen. Hij wenscht in de kom I der gemeente een veldwachter. De jakkerij van die lietsers is weer aan den gang, zegt spr. Lr is nergens een mooiere gelegenheid om een Zesdaagsche te lijden als bier in SprangCapelle 1 Huuruerlaging. De heer de Bas vraagt B. en W. in overweging te nemen de hui en der woningen in de Korte Niéuw- straat te verlagen, liet leegstaan wordt onrustbarend, en spr. ziet in huurverlaging een middel om dit legen ie gaan. De Voorznier zegt dat de Minister tegen de verlaging geen bezwaar heelt, mits de geineeine alle kosten draagt. Spr. wil er in de Buuw- vereeniging over spreken. Weill, v. d. Wnligenburg meent dat niet alleen de hooge buren oor zaak zijii van het leegstaan der woningen, maar vooral ook de uit breiding van den eigenbouw. Lr slaan 3U wonn.gen en zou een ver laging gegeven worden, die van eenigcii invloed kan zijn, dan zou dit voor de gemeenle een geweldige last zijn. Spr. acht bet be.er even af te wachten, daar de Minister maat regelen in uitzicht heelt gesteld waardoor de lenlebelaliiigen ver minderd zullen worden. Als deze maatregelen genomen worden is 't misschien mogelijk de huurveilaging met minder vernes door te voeren. De heer de Bas stelt daar tegen over dat de gemeente dit voordeel straks toch zal krijgen ook al wordt nu tol verlaging besloten. In 1933 was de huurder ving f 800. als dus 'n huurverlaging van 1 iiUO.- wordt doorgevoerd zal het verlies niet zoo groot zien. Weill, v. d. Willigenburg. Maar kunt U garandeeren dat de woningen dan weer bewoond zullen worden? De heer de Bas. Dat risico durf ik op me nemen. De heer Verheijden. Het zal met de huren precies zoo gaan als met de pachten van landerijen op een gegeven moment stort dej heele boel in elkaar Weth. v. d. Willigenberg is huive rig om de uiigaven der gemeente nog te verhoogen. Bovenuien ziet spr. in een aanmei kehjke verlaging een oneerlijke concurrentie tegen over de particulieren bouwers der laatste jaren. De zaak moet van 2 zijden bekeken worden. Dhr. de Bas. Maar wij zitten hier voor het gemeentebelang en niet voor particulieren belangen. Weth v. d. WiMigenburg zegt dat deze bouwvereeniging leeds een ie kort had toen de woningen nog niet leig stonden, in Sprang heeft men nog geen tekort gehad omdat men daar verstandiger is geweest en be dacht heelt dal na goede jaren ook slechte konden komen. De heer Verheijden vraagt zich af of diegenen die met hypotheek bouwen wel goedkooper zullen wonen als in de huizen der bouw vereeniging. eth. v. d. Willigenburg zegt toe zijn aandacht aan de kwestie te zullen schenken. De heer de Boer meent dat vele woningen onbewoonbaar verklaard moeten worden, daar zij niet eens als varkensstal geschikt zijn. Ook dit zal de vraag naar woningen ver- groolen. De heer Verheijden. Je moet maar geld hebben om duurdere huizen te bewonen 1 De heer Vos vraagt nog verbete ring van den weg te Loonschen Dijk. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat Wulv(jltsrkf en Laagntriitsclc Courant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5