iinu oil Kaalshnnl. J. BERNARD TIMMERMANS Wzn. -|- Het 2e elftal der voetbalvere niging «Gapellë», dat j.l. Zondag op eigen terrein vooi de le kl. B.V.B. tegen «Baardwijk» 2 speelde, verloor dezen wedstrijd met 2—0. In de chr. school a'. d. Loon- schendijk wordt a.s. Vrijdagavond 7 uur onder leiding van het hoofd der school, den heer M. J. .Juursema, een ouderavond gehouden. De gemengde zangvereeniging «'t Bozeknopje» alhier heeft besloten op 2en Pinksterdag a.s. onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers; deel te nemen aan het door de Oisterwijksche Zangvereeniging «Zang en Vriendsch. p» le organisee- ren concours. Naa:* we vernemen zullen de O. L. scholen te Vrijh.-Capelle en in de Nieuwstraat met ingang van 10 Maart e.k. worden opgeheven. WASPIK. Tot tijdelijk geneesheer, belast met de armenpraclijk, is be noemd de WelEd. Zeergel. heer Dr. Mouwen alhier. Op Zaterdag 17 Febr. a.s. hoopt Mej. J. Hooijmaijers den dag te her denken, waarop zij voor 12 j iar in dienst trad bij den heer B. van Schijndel alhier. Hel zul de getrouwe gedienstige dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Met de vastenavonddagen wer den alhier verschillende uitvoeringen gegeven. Zondagavond gaf de too neelvereeniging «Concordia» haar 2e winteruitvoering in het café var. den heer Chr. Montens. Maandagavond gaf de Bossche üilettantenvereeniging in de conceilzaal van den heer H. van Iersel het blijspel «L)eTypiste». Zondagavond voor de dames en Dinsdagavond voor de heeren gaf de onlangs opgerichte tooneelvereeni— ging W.S.C. hare eersie uitvoering in de zaal van den heer J. Vloeimans, waarbij werd opgevoerd het drama «Vergeten en Vergeven». Al deze uitvoeringen waren druk bezet en liet gebodene viel zeer in den smaak. GEERTRUIDENBERG. Als ooit de r k tooneelvereeniging, afdeeling van de r k. jeugdclub succes heeft ge had met de opvoering van een tooneel stuk, dan is het wel Zondag en Maandag j.l. geweest met de opvoe ring van het drama .Onder de Sovjet- vlag'. Vooral Zondag was het succes enorm. De toeloop van het publiek, zoowel van in- als buiten de gemeente was zoo groot, dat velen geen toegang meer konden krijgen tot de groote zaal van het parochiehuis Ook Maan dag zat de zaal weer tjokvol. Dit interessante en aangrijpende drama werd op schitterende wijze vertolkt en ondanks de uiterst zware rollen die van de spelers gevergd werden, was de opvoering af. Allen spleelden op een wijze die ver verheven stond boven hetgeen men van een dillettantenge zeischap verwachten mag. Ook hel blijspel .De Moord" werd goed vertolkt. De r k. tooneelveree niging kan trotscb gaan op zulk een uitvoering. Uitslag van de gehouden aan besteding in hotel Stal voor de ver bouwing van twee woonhuizen voor rekening van den heer G de Bar Architecten de heeren Frans Renniers en Zoon. P. van Gurp, Geertruidenberg f2545 Firma A J du Pont, le G'berg f2487 Gebrs. Nagle. Geertruidenberg f2420 Ch v. d. Ploeg, te G'berg f2314 A Segeren, te Made f2300 J. v. d. Broek, te Waspik f 2292 A. C. Krols, te G berg f2290 Gebrs. du Pont, te G berg f2242 J. van Uijen en C. Kerremans, Geertruidenberg f2100 G v. Wietmarschen, te G'berg f2094 Gunning volgens bestek. O Naar wij vernemen zal in de maand Mei de Oranjetrein te Geer- truidenberg arriveeren Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s, des vm. 9.30 en des nm. 2 uur voor te gaan de heer v. d.; Kolf uit Dubbeldam. GEERTRUIDENBERG. Donderdag 8 Feruari j.l. des namiddags 8 uur, hield de R.K. Middenstandsveieeniging afd. Geertruidenberg, een praalavond in de zaal van hotel Modern, alhier. Als spreker trad op de heer Frans Verhoeven, belasting-consulent uit Breda, met als onderwerp „De Ontzet- belasting". Wegens afwezigheid van den voor zitter, den heer W. Sassen, opende de vice-voorzitter, de heer C. Jansen, deze bijeenkomst. Hierop kwam de heer W. Sassen Ier vergadering, die een korte beschou wing gaf over het Middenstandscon gres te Den Haag. Spreker had den inleider, den heer Bach, verschillende vragen gesteld. Het antwoord van den heer Bach (Vervolg kolom 4). j Een der nestors onzer gemeente, een der beste burgers, die een halve eeuw en langer een zeer bijzonder ca chet op den naam onzer plaats, op on zen handel en industrie heeft gedrukt, een der leidende figuren gedurende meer dan een halve eeuw, is heden morgen nog vrij plotseling in den ge- zegenden ouderdom van 94 jaren al hier overleden. De heer J. Bernard Timmermans Wzn., iemand die voor onze gemeente zeer groote verdiensten heeft gehad op veelzijdig gebied, die in binnen- cn buitenland als leerfabrikant, als des kundige, zeer hoog stond aangeschre ven en wiens naam in de 'inanticele wereld een uitnemende klank had, was indertijd leider van het be kende bankierskantoor W. Timmer mans Zonen, dat ook thans nog steeds zijn werkkring verder uitstrekt, lederfabrikant, directeur (later gede legeerd commissaris) der Levensver- zekerings Mij. „Noord-Braband" en commissaris der Stedelijke Hypotheek bank te 's-Gravenhage. Hij was vanaf de oprichting onzer Kamer van Koophandel in 1878, tot aan de reorganisatie in 1922, dus on geveer 44 jaren, lid en voorzitter dier Kamer, een unicum in de geschiedenis der Kamers van Koophandel in Neder land, en vooral op dit terrein heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Laat ons eens een en ander aanha len uit den tijd der groote actie voor de publieke zaak van de oude Kamer van Koophandel. Spoedig na de oprichting stond de jeugdige Kamer voor veel en moeilijk werk. Met schrik toch werd kennis genomen van het plan der Regee ring, om den spoorweg Lage-Zwa- luwe 's-Hertogenbosch niet door of langs de Langstraat, maar door het Land van Heusdcn en Altena te projecteeren. Wat is er toen met mede werking van Burgemeester van der Klokken en vele anderen, een reuzen arbeid door de Kamer verricht, om de Begeering van haar oorspronkelijk voornemen af te brengen en de nieuwe spoorlijn in de huidige bekende rich ting te krijgen. Wat al vergaderingen moesten belegd, wat al audiënties hij de hoogste autoriteiten aangevraagd worden, eer het gevaar voor een iso lement der Langstraat bezworen mocht heeten. Hoeveel moeite heeft 't mede niet gekost, op de Spoorbrug in den Overlaat geheel gratis een voetpad te verkrijgen, dat tal van jaren, bij hoogen waterstand, de communicatie der boven- en heneden-Langs" raat mo gelijk maakte. Eenzelfde krachts-in- spanning bleek noodzakelijk tijdens 't graven van den Nieuwen Maasmond, teneinde aan het Drongelsche Veer 'n stoompont te krijgen, die zoowel bij dag als hij nacht, geheel kosteloos pas sagiers, voertuigen en vee zou over brengen. Welke pogingen werden zelfstandig door de Kamer aangewend, om de Rijksschool voor het Schoen- en Le- derbedrijf in onze gemeente te beko men. Zij richtte daarvoor tol de Re geering en aan elk lid der Tweede Ka mer een gedocumenteerd adres, waar in Waalwijks goed recht op die school op de meest krachtdadige wijze be pleit werd. En dat dit schrijven in sloeg, bewees wel het feit, dat hij de behandeling der onderhavige zaak in de Tweede Kamer, meerdere leden dier Kamer aanhalingen uit bedoeld adres ter sprake brachten en nader toelichtten. Voor de belangen der schoen- en lederindustrie, den land- en tuinbouw, de veeteelt, enz., in haar- ressort, bleef zij voortdurend waakzaam. Meer dan eens riep zij al de schoenfabrikanten uit haar ressort ter vergadering, om gezamenlijk middelen te beramen, die verbetering in de destijds heerschende malaise konden brengen. Voldoende bekend mag het heeten, hoe de heer Timmermans, hetzij als jurylid of als lid der Regeeringscom- missie op wereldtentoonstellingen te Amsterdam, Brussel, Antwerpen, Pa rijs, Luik, enz. de aandacht zijner mede-juryleden op de voortreffelijk heid der speciaal Langstraatsche schoen- en lederinzendingen wist te vestigen en hooge bekroningen daar voor te verkrijgen. Geen wonder alzoo, dat zijne werkzaamheden en verdien sten allerwegen hoog gewaardeerd werden. H.M. de Koningin schonk hem als erkenning dier verdiensten de Orde van Oranje-Nassau; Koning Leopold van België die der Leopoldsorde, ter wijl de Fransche Regeering hem tot Officier de l'Instruction puhlique be noemde, terwijl Z.H. de Paus hem be giftigde met het kruis Pro Eclesia et Pontifice. Het district Hettsden koos. hem tot lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant, waarin hij vele jaren op uitstekende wijze, zonder ooit te verzuimen, de belangen van 't district in het algemeen cn die van de Lang straat in het hijzonder behartigde. Men denke slechts aan de belang rijke subsidies voor de verbetering on zer haven, voor het aanleggen van we gen, verschillende tentoonstellingen alhier, voor inrichtingen van onder wijs op velerlei gebied, mede door zijn steun en bemoeiing van de Provincie verkregen. Zullen wij verder nog herinneren aan de ontelbare adressen aan de Re geering, de Staatsspoorwegmaatschap pen, de Posterijen, enz., enz., gericht, teneinde in de toekomstige wetten, in treinenloop, postbestellingen en wat dies meer zij, wijziging, heter gezegd: verbetering te erlangen? Is het noodig er nog op te wijzen, hoe de heer Timmermans allen en ieder zonder onderscheid van rang, stand of godsdienst, gaarne met zijn hulp terzijde stond, ja, zich gelukkig achtte, iéts voor anderen te kunnen doen? Geen werkzaamheid was hem ooit te groot of te veel. Hetzij hij fungeerde als Voorzitter der Kamer, als Secre taris der Schoolcommissie, als Presi dent van den A. N. Bond van Leder- fabrikanten. als lid van de Commissie voor den aanslag in de Bedrijfsbelas ting, of als lid en voorzitter van het R.K. Burg. Gasthuisbestuur, overal en aan alles wijdde hij zijn volle kracht. En waar hij optrad als Presi dent of beschermheer van eenig feest comité in vroegere jaren, daar was 't moreel en financieel succes bij voor- haat verzekerd. Dit is slechts een kort overzicht uit het verdienstelijke leven van den overledene. Hoewel jaren in ruste, zal de naam van den heer Timmermans in eere cn dankbare herinnering in onze gemeen te blijven voortleven, als van iemand, die enorm veel voor plaats, industrie en handel gedaan heeft en ook op ander terrein groote verdiensten had, die overal ten hoogste werden gewaar deerd en wiens werkzaam leven een lichtend voorbeeld is voor degenen die j na hem kwamen. Ook ons blad en ons bedrijf hebben in al die jaren grootelijks z'n steun en medewerking ondervonden, in den vorm van marktoverzichten, van ver slagen, van gedegen adviezen en wat ook, zoodat ook wij hem veel te dan ken hebben en gaarne dankbare hulde brengen aan zijn nagedachtenis. Hij ruste in Vrede! was ongeveer als volgt, dat het be stuur v;m den R.K. Middenstand den steun van de R.K. Staatspartij niet recht mag verwachten. Spr. wil nier- op niet dieper ingaan. Maar als we weten, dat in Brussel een groote Maat schappij is gesticht, die voornamelijk als doel heeft hel stichten van een- heidsprijzenwinkels, restaurants, zelfs hotels. Dat deze haar operatie-terrein ook en voornamelijk in het Zuiden zal krijgen, dan zegt spr.: Midden stand, wees paraat. Als we welen dat nu b.v. in Roozendaal de Veghelsche handelsvereeniging van den Katholie ken Boerenbond haar zaken geweldig gaat uitbreiden cn de molenaars graanhandelaars langzaam maar ze ker worden weg-georganiseerd, dan zegt spr., dat we tot heden met pro gramma-punten waarop geen daden gevolgd zijn, dan juist nog meer om den middenstand te vernietigen, niet veel hebben. Er moet directe hulp ko men, directe stopzetting, zooals ver langd wordt, van die instellingen, die den middenstand vernietigen of met een fluweelen geschoeide hand de keel dicht knijpen. Spreker zei, dat hij was en bleef een tegenstander der cooperatie^n het zelfs de tijd acht, dat de huidige vorm van coöperatie niet noodig meer blijkt. Hij zal zich in ieder geval blijven verzetten tegen de coöperaties in eigen kamp, als zijnde instellingen die zeer storend optreden in het R.K. kamp. Spreker deed voorts nog een beroep op de vele aanwezige jongere midden standers om pal te staan en vooral zich te ontwikkelen en op de hoogte hoogte te stellen van de huidige vraag stukken die ook den middenstand ra ken. Hierop hield de heer Verhoeven zijn inleiding over de Omzetbelasting. Spr. gaf een technische uiteenzetting dezei wet. Hij licht toe het stelsel der wet, de wijze van betaling der Omzetbelas ting, alsmede de geschillen die bij de uitvoering van deze wet rijzen. Spreker wijst op het voor- en na deel dezer wet. Na de pauze werd een gret'g gebruik gemaakt de noodige vragen te stellen aan den inleider, welke afdoende en tot volle bevrediging werden beant woord. Voor de R.K. Middenstandsvereeni- ging was dit een zeer aangename avond. Donderdagavond werd door de patronaatsjongens in het R.K. Paro* chiehuis een uitvoering gegeven welke in alle opzichten uitstekend is ge slaagd. Door den WelEerwaarde heer Kapelaan van Bakel werd een ope ningsrede gehouden, waarna een twee tal tooneelstukjes werden opgevoerd, welke zeer in den smaak vielen. Ook de gymnastische oefeningen werden met luitd applaus beloond. De zaal was zeer goed bezet. v> NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden 13 Febr. 1934. De Bond van Scherpschultersver eenigingen: »De Langstraal« besloot hare vereeniging le laten voortbe staan en hij den aanvang van 't nieuwe schietseisoen een concours te geven te Besoijen. De N.V. fabriek van melkpro ducten te Botterdam besloot hiei nabij de Wijk de Pont een groote fabriek te doen houwen; de aan besteding zal nog in den loop der maand plaats hebben. In 't koffiehuis van den Heer P. Verhey is opgericht een gemengde tooneelvereeniging onderden naam: »Tsigido«. Het bestuur is samen gesteld als volgtVoorz. C. Havelaar, le secr. J. Brouwers, 2esecretaresse Mej. Chr. Verhey, penningm. C Schaap, commiss. Jac. Toeshuis. Op verschillende plaatsen in onze gemeente zijn zeer ten gerieve vooral van het autobus-verkeer horden aangebracht, die de richting en de afstanden aanduiden. Vooral des avonds en des nachts zullen ze goede diensien kunnen bewijzen Het aanbrengen van de/e wegwijzers is geschied vanwege den A.N.W.B, Ter hoogte van de Herptsche Pont worden een paar oude wo ningen afgebroken en vervangen door nieuwe. Daar de straat nier een flinke bocht mankt, zal getracht worden d ze te doen vervallen, zoodat men vanaf de R.K. Kerk een vrij uit/.ichl bekomt op genoemde Pont zeer ten gerieve van het druk rijdend verkeer. Zaterdag speelde Longa (S.O.S compte Veen tegen »Achilles« aldaar. De eerste won met li— Zondag werd wederom eens gespeeld door een veteranen-elftal en Juliana. De laatste club won met 3—2. Zooals gewoonlijk trok deze wedstrijd veel bezoek. Bij v. BI. heeft men een varken op stal, dat het buitengewone ge wicht heeft van 500 pond. 't Is een prachtdier Devo speelde voor den B.V.B. 2e kl.) tegen Heusden 11 en won, met 12—1. Kaatsheuvel, 12 Febr. 1934. Gemeenteraad. l)e Gemeenteraad is uitgenoodigd tot eene vergadering, welke zal worden gehouden op Vrijdag 16 Februari a.s. des namiddags ten 7 uur. Aan de orde komen de volgende pun ten: 1. Ingekomen stukken: a. Beschikking Gedeputeerde Sta ten betreffende de verlaging van het presentiegeld voor het bijwonen der raadsvergaderingen. b. Verslag der Commissie tot We ring van Schoolverzuim te Kaatsheu vel over 1933. 2. Voorstel betreffende het treffen van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Sprang-Capelle, om trent de toelating van de kinderen uit die gemeente op de Openbare Lagere school te Loonschendijk. 3. Benoeming van de leden der Raadscommissies a. van de Gascommissie, b. van de Wegencommissie, c. van de Commissie voor steun- verleening en werkverschaffing. 4. Voorstel om de couponbelasting te verhalen op de bezitters der coupons. Overeenkomstig artikel 5 der wet tot heffing van een couponbelasting is deze belasting verschuldigd door den schuldenaar van de betreffende obli gatie i.e. de gemeente, voor de obliga ties welke door haar zijn uitgegeven. Deze is evenwel bevoegd hij de uit betaling aan de daarop rechthebben den de belasting af te houden, van wel ke bevoegdheid B. en W. voorstellen gebruik temaken. 5. Behandeling Veldwachtersveror- dening. Na de vroegere behandeling dezer verordening hebben B. en W. een nieuw concept gemaakt, waarin naast de gewenschte conformiteit met het ambtenaren en werkliedenreglement, tevens de aanwijzingen zijn gevolgd, welke door den Commissaris der Ko ningin zijn gegeven. Voor zoover, bij de huidige regeling, afwijkingen moesten worden aange bracht, is in een overgangsbepaling voor de tegenwoordige functionnaris- sen, de bestaande toestand gehand haafd. 6. Bespreking condities aanleg nieuwe straat te Loon-op-Zand. Aan den afstand voor den voor de nieuwe straat te Loon-op-Zand benoo- digden grond, worden door J. Dankers en van Broekhoven enkele condities gesteld. B. en W. hebben er geen bezwaar tegen op deze condities in te gaan. 7. Reclames schoolgeld. Een succes avond voor »DES«. De eersie donateurs avond door R.K.V.V. »DESf Dinsdagavond in de zaal van den heer Jan van Dun is een reuzen succes geworden. Tot in de hoeken was de ruime zaal gevuld. Eu mocht menigeen vermoedelijk gekomen zijn meer uit belangstelling, omdat zijn jongen dien avond meewerkte, geen der bezoekers kan spijt gehad hebben van den gang naar Bel Canto's zaal. Kapelaan de Klijn, DES Adviseur sprak een kort welkom zooals we gewoon zijn van humor tintelend. De beer Dobbelsteen uit Tilburg sprak een enthousiast propaganda- woord voor de Uoomsclte sport be- weging, die met beperkte middelen le strijden beeft tegen een machtigen neutralen bond, doch die in een periode van 18 jaar kan vijzen op een organisatie waarin 2000 elftallen met 33000 leden meewerken. Hij vraagt dringende steun om de R.K. Voetbalsport te sterken in haar strijd tegen de machtige neutrale. Hij brengt hulde aan de kranige figuur die de R.K. Sport in Kaats heuvel slaat, en bij verzoekt zoowel financieel als moreel DES bij te staan om hierdoor ter plaaUe een bolwerk te vormen tegen de neutrale sport. Ouder leiding van den heer J. Tuerlings zong het Knapenkoor verschillende mooie nummers, die getuigen van veel studie, ijver en begaafdheid van de kleine zangers. Een openbaring was ons bet op treden van het Mondharmonica orkest onder leiding van den Eerw. Broeder Galenus, die de zaal met zijn mooie variatie van nummers in vervoering bracht. Het looneelsp'.l dat onder leiding van den Eerw. Broeder Vivinus vertoond werd, was een aaneenschakeling van dolle scenes en rakke kwinkslagen die bij wijlen de lachlust zoo zeer opwekte, dat bet niet makkelijk was steeds het spel te kunnen volgen.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7