llonlBÉ Albert van België verongelukt Straalaanleg Loonopzand. 6. bespreking condities aanleg nieuAe straal te Loonopzand. Aan den afstand van den voor de nieuwe straal te Loonopzand benoodigden grond, worden door J. Dan kers en van Broekhoven respectievelijk de navolgende condities gesteld: a. voor wat Dan kers betreft, dat hem in de Gasthuisstraat uitweg wordt gegeven voor de perceelen welke hij ter zijde van het Klooster achter de eigendommen (bouwter reinen) van de gemeente heeft liggen. b. voor wat van Broekhoven aangaat dat geen troltoirbelasling van zijn eigendommen aan de nieuwe straat Zal worden geheven voor zoover deze althans niet be bouwd zijn of van eigenaar zijn verwisseld. De Voorzitter zegt dal deze pun ten van niet veel belang zijn. Aan het bezwaar van Dankers zal geheel en al tegemoetgekomen worden, daar hel nooit in de bedoeling gelegen heeft dezen weg op te hellen. Van Broekhoven vraagt vrijdom van troltoirbelasting, waart gen B. en W. ook geen bezwaren hebben. De heer N ij kamp vraagt of Broek hoven een ei ch gesteld heeft of een vr iag. Spr. vreest dat er in de toekomst nog meerderen zullen zijn die een dergelijke vrijstelling zullen vragen. De Voorzitter vindt de vraag van Broekhoven billijk, vooral omdat hetzellde ook reeds aan de Kort is toegestaan. Verschillende heeren zeggen dat een raadsbesluit daarover niet ge nomen is De Voorzitter meende dat dit wel gebeurd is, doch hij moet toegeven dat B. en W. het vergeten kunnen h. bben. De heer Vrinten meent dat de raad een gevaa lijk precedent zou stellen door op het verzoek in te gaan. De heer C. Dingmians betreurt hei dat de vrijstelling aan de Kort reeds gegeven is; spr. verwacht dat er verschillende ingezetenen zijn die ook zullen vragen om ontheffing van troltoirbelasting. De heer Beerens meent dat de zaak verkeerd wordt voorgesteld; een dergelijk g val als waarom het hier gaat i> nog niet voorgekomen, het is hier immers een eisch die de grondeigenaren stellen voor het overdragen van hun grond voor aanleg eener nieuwe straat. Dit is een geheel ander geval als wanneer er eenvoudig een trottoir wordt gelegd. De heer Vrinten: Zuil n we de belasting niet moeten terugbetalen aan die menschen die het jaren betaald hebben? De Voorzitter: Het is hier een geheel andere kwestie, de eigenaren stellen voorwaarden voor de over dracht van den grond. Op andere plaatsen hebben eigenaren in het geheel geen grond voor straataanleg behoeven af te staan, en hadden zij dus geen voorwaarden testellen. De heer Snoeren blijft het |ammer vinden dat B. en W. indertijd ver geten hebben den raad toestemming te vragen voor de toezegging aan de /vort. De heer Maas: Ik wist wel van de za-k af. Misschien heeft de Kort nog wel meer gunstige bepalingen bedongen. Ook inde wegencommissie had deze zaak besproken moeten worden. Wordt nu onthelfing gege ven, dan dient te worden vastgelegd dat dit in de toekomst voor dergelij ke gevallen altijd gedaan zal worden. De Voorzitter heeft daartegen geen enkel bezwaar. Hij stelt voor levens «ie bepaling te maken dat de vrijstelling niet meer zal gelden wanneer een algemeene trottoirbe lasting geheven zal worden. Besloten wordt de vrijstelling te verleenen. Tentoonstelling Tilburg 193k. 7. voor het plaatsen van een advertentie betreffende de bewoon baarheid van onze gemeente in de catalogus, welke verschijnen zal bij gelegenheid der Tentoonstelling te Tilburg. De Voorzitter zegt dat deze cata logus op grootsche wijze zal worden uitgegeven. Dok voor deze gemeente is er een flinke plaats in gereserveerd, voor beschrijving van plaats en industrie kan over 12 tot'24 pagina's worden beschikt. De hv er M. A. v. d. Wee heeft zich bereid verklaard het artikel over Loonopzand te schrijven. Spr. acht een dergelijke uitgave, die ten getale van lOOUOO exempla ren in hei geheele land zal worden verspreid, voor de geme nte van het grootste belang. Daarbij komt dat de gemeente voor al deze plaats ruimte niets behoeft te betalen. Slechts wordt als tegemoetkoming in de kosten gevraagd een adver tentie te plaats n ter grootte van een pagina, hetgeen f 100 zou kosten, ofwel e« n bijdrage te geven in de kosten die f 75 per pagina bedragen Echter legt spr. er den nadruk op d.it het geen schade zil doen aan de plaatsruimte, die voor de ge- meenie wordt gereserveerd, als in het geheel geen bijdrage zal worden gegeven. De heer Nijkamp vraagt of er voor de fabrieken kosten aan ver bonden zijn. De Voorzitter zegt van niet. De heer Beerens zou het »klap- looperij« vinden als de gemeente zich bij deze gunstige voorwaarden van de financieele zijde n ets zou aantrekken. De Voorzitter is van meening dat de gemeente haar best moet doen om zich, ondanks de malaise-tijden, op den voorgrond te dringen. Ook meent spr. dat Loonopzand in deze niet moet afwachten wat andere gemeenten doen, maar zelf een bijdrage moet geven, die in ver houding staat tot de financieele draagkracht. Besloten wordt een advertentie pagina te nemen van f 100, De heer Nijkamp dringt er nog op aan dat Loonop/.and in de be schrijving der gemeente niet zal vergelen worden. Parkeeren van Auto's. 8. Voorstel van B. en W. tot het j laatsen van parkeerborden De Voorzitter zegt dat de huidige toestand absoluut voorziening be hoeft, men parkeert thans aan beide zijden der straat auto's, zoodat de doorgang vaak belemmerd wordt. B. en W. willen 20 parkeerborden plaatsen, hetgeen f 150 zou kosten. In else straat mag dan slechts aan een zijde geparkeerd worden. De heer C. Dingem ins acht het wenschelijk dat een der agenten kan chauffeeren, ter controle bij even- tueele ongelukken. De Voorzitter ziet daarvan de wenschelijkheid eveneens in. De heer (irootzwagers merkt op dat de mensche l zich nog al te weinig storen aan het eenrichtings verkeer in sommige straten. De heer C. Dingemans voegt daaraan toe dat ook de maximum snelheid nogal eens overtreden wordt. De Voorzitter zegt dat hij de politie streng toezicht zal laten houden. Spr. had in deze op wat meer medewerking van de ingezete nen gehoopt. Men moest zelf zoo verstandig zijn de bepalingen in acht te nemen, de politie kan moeilijk alle overtredingen signa- leeren. De vergadering wordt daarna gesloten en de raad gaat in geheim comité. ECHTE Aspire In de rust van den vroegen Zondag ochtend is de wereld opgeschrikt door het bericht van den dood van den koning der Belgen. Officieel is b vesligd, dat koning Albert Zaterdagmiddag per auto Brussel heeft verlaten, slechts in gezelschap van een lakei De Koning chauffeerde zelf. Te Marche Les Dames, waar zich lan^s de Maas een mooie partij rotsen bevindt, is de Koning uit de auto gestapt om in de rotsen te gaan klimmen. Toen de avond viel en de vorst niet terugkeerde, is de lakei gaan zoek-n. Hij waarschuwde ook graaf Edmond Carton de Wiart, die een kasteel in de buurt bewoont. Het lijk van den Koning is om twee uur 's morgens in een rotskloof gevonden. Het was reeds geheel stijf, wat de veronderstelling wettigt, dat het ongeluk vóór hel vallen van den nacht moet zijn gebeurd. Dit is de officieele lezing van het ongeval, dat een ontijdig linde aan het leven van den Belgischen koning heeft gemaakt. 's Konings levensloop. Koning Albert, wiens rustige per soonlijkheid men zich nooit zou hebben gedacht als middelpunt van sensalioneele doodsgeruchten zooals er velen te Brussel de ronde deden, is een voortreffelijk vorst geweest van hoogen eenvoud die de achting van de geheele wereld genoot, en die zijn taak, zijn moeilijke tank van koning der Belgen te zijn in de zware jaren eener regeering, samenvallend met een uiterst moeilijke periode van de Europeesche g sciiedenis naai zij n beste vermogen heeft volbracht. Albert I zou aan het einde van dit jaar zijn zilveren feest als koning der Belgen vieren, een feest, waaraan de Belgische natie terecht zich voor nam allen luister bij te zetten. Het lot heelt anders beschikt. Enkele jaren nadat in December 1909 de jonge prins Albert, die den 8en April 1875 was geboren, zijn oom, Leopold II, als koning was opgevolgd, brak de wereldoorlog uit, wat voor België overweldiging door den vijand beteekende De jaren na het eindigen van den oorlog zijn, zij het op andere wijze, voor België evenals voor de geheele wereld, moeilijke jaren gebleven. Te midden van het wilde drama van den oorlog, te midden van de ontreddering op bijna elk gebied na den oorlog, staat de rustige figuur van koning Albert als die van een bescheiden man, die in eenvoud zijn plicht wenschte te vervullen. Leopold II, een groot koning, die België zijn koloniaal rijk in Afrika heeft gegeven, stierf kinderloos. Tijdens het leven van Leopold II bleef dat van Albert in de schaduw. De prins voltooide z'n militaire studie, gecombineerd met die van ingenieur, want het waren vooral de technische en natuurkundige wetenschappen, die hem aanbokken en zijn blijven aantrekken. Op het gebied dezer wetenschappen is koning Albert steeds in nauw contact met de ge leerden van zijn land gebleven. Zi|n belangstelling voor Piccard's stratos feer tochten, voorden bouw van den Schelde-tunnel,voor de ontwikkeling der luchtvaart is bekend. Ook de koloniale vraagstukken hadden de volle bel ingstelling des konings. Zijn eerste studiereis naar Belgisch Kongo waaraan in 1898 een reis naar de Vereenigde Stalen was voorafgegaan, deed hij in 1909, korten tijd vóór hij Leopold II als koning zou op volgen. De welvaart van zijn volk ging koning Albert ter hane, daarop heeft hij steeds het oog gevestigd gehouden, nadat hij in de troonrede bij het aanvaarden van zijn konink lijke taak de woorden had gesproken »onze welvaart hangt af van de welvaart der massa.» De waarlijk groote karaktereigen- Sommigen zeggen dit is even goed als Aspirin. Zij profiteeren van den naam Aspirin - op uw kosten. Ga daar niet op in Eisch de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking! :R R schappen, van den jongen, tot dusver U'lerst bescheiden, ja schuchteren koning zouden zich eerst in de oorlogsjaren ontplooien moed en volharding. Ruim een jaar voor het uitbreken van den oorlog, in Mei 1913, had de koning zijn toestemming verleend tot de vorming van een Belgische strijdmacht van 350.000 man en torn hij enkele maanden later in Novem ber een officieel bezoek aan Berlijn bracht, deelde keizer Wilhelm en generaal von Mollke hem bij ge legenh. id van een ontvangst te Pots dam mede, dat zij een oorlog met F' ankrijk aaristaandeachtten. Koning Albert heeft toen door baron Beyens, den Belgischen gezant te Berlijn, den Franschen gezant aldaar van de keizerlijke zienswijze op de hoogte laten brengen. Men herinnert zich de crisisdagen voor het uitbreken van den oorlog in 1914. Nog den 31en Juli schreef koning Albert per soonlijk aan den Duitschen ktizer; maar de Duitschers stelden het ul timatum van doortocht door België; binnen twaalf uur moest het ant woord gegeven zijn. In den nacht van 2 op 3 Augustus vergaderde de Belgische ministerraad in het konink lijk paleis ofc'der voorzitterschap van den koning. In korten tijd was het Belgische antwoord opgesteld, dat de Koning den 4en Augustus in het parlement voorlas, terwijl de Duit- sche legers het Belgische grondgebied overstroomden. De Koning en België hadden den ongelijken strijn boven onderwerping verkozén. Wij zullen hier niet de geschiedenis der Belgische oorlogsjaren in bij zonderheden in herinnering brengen. Koning Albert nam het opperbevel over de Belgische strijdmacht op zich Zondagochtend te Laeken aange en behield dit lot het einde. maar vond geen spoor van zijn vor-telijken meester. Ten einde raad belde hij in een nabijgelegen huis den hofmaarschalk, graaf De Patoul, te Brussel op. Deze, ongeluk vreezende, waar schuwde de gendarmerie en zond zelf ordonnans officieren per auto uit naar Marche les Dames. Om twee uur 's nachts bij het licht van een electrische zaklamp vond baron Jacques deDixmuidein het struikgewas op den bodem van een rotskloof het alpentouw en dicht daarbij het lijk van den koning. Dr. Nolf kon niets anders dan den dood constateeren. Het lijk was reeds geheel stijf, wat bewees, dat de Koning vermoedelijk reeds vóór het vallen van den na< ht moet zijn ver ongelukt. Naar alle waarschijnlijk heid heeft hij het touw rondom den top van een rotsblok geslagen ten einde zich op den top te hijschen. Het blok moet zijn losgeraakt, op de borst van den Koning terecht zijn gekomen, die zijn evenwicht -/al hebben verloren en achterover in het tien meter diepe ravijn zal zijn gestort. De schedel was gruwelijk verminkt; de hersenen lagen bloot en kleefden met bloed vermengd aan den rotsgrond, Het lijk is onmiddellijk per auto naar Brussel overgebracht waar het omstreeks half vier op het paleis te Laeken arriveerde. Het is onmogelijk zich een idee te vormen van de verslagenheid die Zondagochtend over geheel Brussel kwam toen het ontstellende nieuws van den tragischen dood van koning Albert, bij het krieken van den dag, tot de bevolking begon door te dringen. Een ontzaglijke menigte verdrong zich den geheelen dag voor de hekken van het paleis te Laeken waar de Brusselsche politie een strenge ordedienst heeft moeten orga niseeren, In België zijn alle tooneelvoor stellingen en concerten afgelastook zijn de muziekuiDendingen van den Belgischen Radio-omroep stopgezet. Overal in het land luiden de doodsklokken. Kroonprins Leopold die zich in Zwitserland bevond, is Zondagavond te Brussel teruggekeerd. Prins Karei, de tweede zoon van het koninkhik paar, verbleef te Oostende en is De Koning, die ook in een vlieg machine had durven opstijgen tot boven de vijandelijke linie, bezocht voortdurend de Belgische loopgraven. Koningin Elizabeth wijdde zich aan het hospitaalwerk. Ten slotte keerde de oorlogskans en den 22en November 1918 hield de vorst aan het hoofd van de troepen zijn intocht in de hoofdstad van zijn neming ontvangen* komen. Prinses Marie José, de dochter van het Belgische koninklijke paar, die getrouwd is met den kroonprins van Italië komt niet te Brussel. Deelnemingen in het buitenland. Reeds in den loop van Zondag ochtend werden uit alle deelen van de wereld betuigingen van deel bevrijde rijk. In de volgende jaren trad de Koning weer in de schaduw van zijn bescheidenheid terug, zijn taak met strenge plichtmatigheid vervullend en deze slechts enkele malen af brekend voor groote buitenlandsche reizen, van welke wij een tweede reis naar Belgisch Kongo, ditmaal in gezelschap van de Koningin, noemen, of voor kleine uitstappen naar zijn geliefde bergen. ant koning Albert was met hart en ziel alpinist, die menigen hoogen top in de Zwitser- sche bergen en de Dolemieten heeft beklommen. Koningin Wilhelmina en de Ne- derlandscbe regeering behoorden tot de eersten, die hun deelneming getuigden. De Begrafenis. Onder goedkeuring van prins Leopold is de plechtige nationale uitvaart van den Koning op Donder dag gesteld. De eedsaflegging en de installatie van kroonprins Leopold als Koning Leopold III zal dan Vrijdag plaats hebben. Maandag, bij het vallen van den avond, omstreeks vijf uur, is het gebalsemde lijk van koning Albert n i van het slot Laeken naar het paleis L)e toedracht van het ongeluk, te Brussel overgebracht. Oudstrijders- Omtrent de juiste toedracht van vereenigingen en delegaties van het de omstandigheden kan nog het Brusselsche garnizoen waren overal volgende gemeld worden langs den weg opgesteld. Bij bet De Koning zeide Zaterdagochtend graf van den Belgischen Onbekenden lust te hebben wat lucht te gaan Soh'aat heeft de rouwstoet een mi- scheppen. Hij liet in helslot Laeken een auto komen, verzocht een der lakeien plaats in den wagen te nemen en reed vervolgens, zelf chauffeerend weg in de richting van Namen. De Koning had een knapzak en een alpentouw medegenomen. In de Maasvallei tusschen Namen en Luik, waar zich het machtige rotsencom- nuut stilgehouden. Daarna werd het stoffelijk overschot in het paleis ten toon gesteld. Het publiek was Dinsdag en Woensdag in de gelegen heid gesteld den algemeen geëerbie- digden en geliefden monarch een laatsten groet te brengen. Onder de hoog- personages, die reeds aan het Belgische hof hun plex van Marche les Dames bevindt, overkomst voor de begrafenis van dat hij reeds herhaalde malen had bezocht, liet de Koning den wagen bij den oever der Maas staan en ging hij volgens de verklaring van den lakei, een uurtje wandelen. Na den koning hebben gemeld, bevinden zich Pt ins Hendrik der Nederlan den, prins Nicolaas van Roemenië, met Angelesco, den minister van kunsten en wetenschappen,deprinsen ongeveer twee uren op den terug- Gustaaf en Karei van Zweden, pre- keer van den Koning te hebben sident Lebrun, een van de zonen gewacht, werd de lakei ongerust, van den koning van Engeland en wetende dat de Koning van zin was prins Humbert van Italië, de prins dien avond een grooten sportwed- yan Wales, de prins van Zweden, strijd in het Sportpaleis te Brussel id. van Denemarken,depresident van bij te wonen. Hij ging op zoek, Frankrijk, de koning van Siam enz. Leopold III zal Vrijdag den eed afleggen. Vrijdag zal Prins Leopold dus als Leopold III iu België beginnen te regeeren. Prins Leopold is thans 32 jaar. Zijn huwelijk met Prinses Astrid werd reeds door twee kinderen, waarvan één een jongen is, gezegend, De prins en de prinses zijn zeer populair vooral door hun eenvoudige gemeenzame wijze van optreden. De prins heeft steeds grooie belangstel ling getoond voor alles wat met de ontwikkeling van het land en het volk verband houdt. Hij is een vriend van Nederland. Eenige jaren geleden heeft hij samen met Prinses Astrid een bezoek ge bracht aan koningin Wilhelmina op het Loo. Na zijn reis door Neder- landschIndië heeft hij zich meer dan eens bewonderend uitgelaten over ons kol nialewerk. Hij spreekt uitstekend Nederlandsch. Van eenige politieke richting, die Prins Leopold zou vertegenwoordi gen, kan er vooralsnog geen sprake zijn. Belgische socialisten over den Koning. Dat Koning Albert ook in hoog aanzien was bij de Be lgische sociaal democraten, blijkt wel uit de ver klaring, die de leider Vandervelde heeft afgelegd. De soc.-democratische fracties van de Kamer en den Senaat besloten aan de redactie van het gebruike lijke adres dat aan den nieuwen Koning zal worden overhandigd, mede te werken. De socialisten zullen aandringen, opdat in dit adres de wensch wordt uitgesproken, dat de nieuwe Koning naar het voorbeeld van zijn vader de democratische beginselen die in de Belgische grond wet zijn vastgelegd, steeds zal eer biedigen en handhaven. In al de socialistische volkshuizen in het ge heele land is de roode vlag halfstok geheschen. Verscheidene socialisti sche burgemeesters, het voorbeeld volgend van den burgemeester van Antwerpen, Huysmans, hebben voor den gemeenteraad een adres van deelneming en sympathie aan de Koningin en andere leden van de koninklijke familie doen zenden. BUITENLAND. Hoe er in Oostenrijk gevochten is. Van particuliere zijde meldt men, dat te Weenen op de plaatsen waar hefiig gevochten is, groote verwoes tingen te zien zijn. Groote huizen blokken en modern gebouwde huizen zijn ten deele onbewoonbaar gewor den, het plaveisel van de straten is opgebroken en het aantal kapotte versterruiten loopt in de duizenden. De socialisten, die nog eenige dagen den guerilla oorlog hebben volgehou den, gingen overdag aan het werken schoten dan 's avonds weer op de troepen, die hun grooie woningcom plexen belegerden Daarbij maakten zij vaak gebruik van de riolen en andere onderaardsche gangen. Het kwam herhaaldelijk voor, dat d« socialisten zich niet wilden overgeven als de politie de huizen was binnen gedrongen. Er ontstond dan een laatste bloedig gevecht, waarin tenslotte de socialist moest worden doodgeschoten. Zelfs in gebouwen die op instorting stonden ten gevolge van het bombar dement of die in brand geschoten waren, weigerden de socialisten zich over te geve Het kwam meermalen voor, dat de politie-iroepen willekeurig en zinneloos er op los schoten In sommige veroverde gebouwen schoot men van de binnenplaats door de vensters heen Bij de verdediging van de huizen hebben sommKe vrouwen zich als ware Kenau s gedragen en met gloeiende strijkijzers, kokend water en ten deele ook met de geweren van hun mannen de politie bestreden. De mannen die overdag werken verklaarden aan hun vertrouwden, dat zij de guerilla niet zouden opgeven en liever zouden sterven dan de burger wacht aan het bewind te laten. Fr zijn tal van gevallen van groote dapper- h id en van zelfopoffering die met zelfmoord gelijk stond, bekend. In de dagen van den strijd werden er on wettige vlugschriften verspreid, met een min of meer fantastischen inhoud die steeds weer gewaagden van een onverbiddelijken strijd tot het einde. De strijders wonden elkaar door de verhalen van hun heldendaden op Het in puin schieten van groote huizengroepen heeft veel verbittering grwekt. Hier is een heele verdieping weggeschoten, daar zijn houwitsergra naten door de opeenvolgende vloeren heen geslagen. Elders staan huizen op instorten, doordat de muren of s'eur. piiaren weggeschoten zijn. Ook het vuur heeft hier en daar groote ver woestingen aangericht. Voorts moet de politie in huizen van socialisten die zich hadden overgegeven, voor straf den boel kort en klein hebben geslagen. Door de politie is het volgende krijgs tuig in beslag genomen 73 machinegeweren. 3276 geweren, 3700 revolvers en 22.800 patronin. Ue meeste machinegeweren zijn in het district Favoriten gevonden en wel 28. Daar in de opgaaf Florid dort en Oitakrirg ontbreken, zal het cijfer nog zeer aanmerkelijk stijgen. Voorts is vastgesteld dat in de vitale Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje band-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. S 10 ets

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2