Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL. FEUILLETON i MALLIGHEDEN. Joseph Hockino. 12JÖÖ&& NUMMER 17. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1024. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2Ö. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i WAALWIJKSCHK STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIKI.F.N Telefoon No. IS. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regil. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DTT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Onlangs beleefden we een paar d; gen achtereen des morgens een dikken mist, die gelukkig zoo vrien delijk was om tegen het middaguur, wanneer de zon haar krachtigste werking uitoefent, geleidelijk op te tri kken. Op een dier dagen verscheen Dr. Veraart te Haarlem en daar stelde zich tot zijn beschikking de brandweer van die stad, teneinde den heer Veraart proeven te laten nementer verdrijving van den mist. Onder de belangstellenden uas ook de bekende piloot Smirnoff, die uit hoofde van beroep een mist— deskundige mag worden geheeten. Dr. Veraart vertelde met bravour, dat hij, naar zijn berekeningen uit wezen, in staat zou zijn om een mistlaag van 150 Meter hoogte te verscheuren, teneinde aldus aan de zon doorgang te verleenen. Smirnoff grinnikte. Dan treft u het slecht zei hij want de mistlaag is op 't oogenblik wel 600 Meier dik. De wetenschap van den heer Ver aart hecht evenwel aan geen enge begrenzing, de dokter durfde ook den strijd tegen een misllaag van 600 Meter hoogte wel aan. Hij liet de brandweer aantreden, de motor spuit in wei king stellen, en de stralen omhoog richten, de wijde misthoogte in. Dat spuiten in het oneindige, met een paar waterstralen welke nauwe lijks een flinke huizenhooglehaalden, moet op zich reeds een belachelijken indruk hebben gemaakt, een effect hebben gehad als een steenen man netje weet te bereiken dat op een der van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Nadruk verboden. 54. Mary Judson's tegenslag stelde me een beetje gerust, zei Ben, maar toen jullie terugkwamen uit Cornwall, begon nen jullie met Irisschen moed. Ik wist dat je Mary herhaaldelijk om de formule had gevraagd, maar dat ze haar nooit had willen laten zien. Ik was bang dat jij met behulp van die formule op een goeden dag zou slagen en dat wilde ik voorko men. Ik deed alles uit liefde voor jou, Nancy, smeekte hij; dat geloof je toch, nietwaar? Ik wil de formule terug hebben, antwoordde ze vast besloten. Je hebt niets aan de formule, pro testeerde hij. Denk aan Amos, den ouden Amos, die ook niet is geslaagd. Toch wil ik die formule hebben, zei Nancy. Ik bert hang dat je slaagt, stotterde Ben. -- Ik w i 1 het niet. Eenige seconden heerschte er stilzwij gen. Toen begon hij opnieuw: Geef het op, Nancy. Alles wat je wilt zal ik geven. Beloof alleen dat je met me trou wen wil Nancy schudde het hoofd. Ik ben gekomen voor die formule, mr. Ben, en ik zal de kamer niet uit gaan Voor ik ze gekregen heb. Luister dan toch, ging hij voort, stel je voor, dat ik je het papier geef, veronderstel dat je er in slaagt om rub ber te maken. Wat dan nog? Je hebt tien duizend pond baar geld noodig; waar wil je dat vandaan halen? Je zou in re- Brusselsche straathoeken staat ge posteerd. Maar voor den heer Veraart was het meenens. Nadat de Haarlemsche brandweer een anderhalf uur water stralen aan het vermorschen was geweest en intusschen het middaguur was aangebroken, zag de heer Ver aart de zon doorkomen. Dat ver schijnsel had zich evenwel tevoren al in Den Helder voorgedaan, zonder dal de brandweer er aan het spuiten was geweest, en werd ter zelfder tijd te Amsterdam vastgesteld, waar even wel heel den dag door brandjes plegen voor te komen en het dus als mogelijk moet worden veronder steld dal het voor 't hlusschingswater was dat de mist op den loop ging. De heer Veraart heeft in ieder geval een nieuwe glorie aan zijn wetenschappelijke successen toege voegd. Behalve re6enmaker en zonaewekker is hij thans mede tot miïtvei drijver gepromoveerd. Bij zóóveel geleerdheid is een schoorsteenveger en rookverdrijver nog maar een kleiu mannetje I Maar nu alle gekheid op een stokje: zou de overheid er nu maar niet eens mee uitscheiden om de diverse proeven van den heer Ver aart te bevorderen We betwijfelen, of onze wetenschappelijkheid anders nog wel serieus genomen blijft wor den in het buitenland. De regen- proeven met ondergekoeld ijs en vervolgens met oude kranten, wor den getinancierd door 't departement van financiën. Dóór heeft men echter genoeg van het geëxpei imenteer en nu tracht de heer Veraart weer op kosten van gemeentebesturen zijn mistverdrijvingsproeven te nemen. Amsterdam wees het betreffende verzoek af, maar Haarlem liep erin. Het is crisis, beste menschen. In goeden tijd verdraagt 'n mensch wel latie moeten treden met een maatschap pij, die de uitvinding zou koopen. L>at duurt jaren en jaren. En de optie vervalt binnen anderhalf jaar. Begrijp je niet, dat het geen zin heeft? Geef mij het document, antwoordde het meisje; het is mijn eigendom. Ben deed een stap naar de brandkast. Hij was nog nooit zoo angstig geweest. Het meisje was intelligent en ijverig en er bestond een kleine mogelijkheid, dat De grond zonk hem weg onder de voeten. Hij, Ben Briggs, was bijna ver slagen. Plotseling draaide hij zich naar Nancy toe: Neen, ik geef het niet! schreeuwde hij. Weiger je? Ja. Nancy werd bang. In zijn oogen was dezelfde glans als die ze bij Jack Beel gezien had; Ben Briggs scheen tot alles in staat op dat moment. Blijf waar je bent! riep ze uit. Als je een stap naderbij komt, druk ik op deze bel en morgen zal de heele stad we ten wat er is gebeurd. In alle kranten zal staan, dat Ben Briggs, de toekomstige burgemeester van Leeds, door een arm dienstmeisje een doode heeft laten be stelen en dat hij niets beter is dan een gemeene dief. Ik geef je één minuut om na te denken. Als ik het papier dan niet in handen heb, zal ik doen wat ik heb gezegd. - En als ik het geef? vroeg Ben snel. Dan zal niemand het ooit te weten komen, luidde het antwoord. Hij wachtte nog een seconde, toen ont sloot hy de brandkast. Doe wat je wilt, zei hy. Hier heb je het. Maar voor hij naast haar was ko men staan, drukte het meisje op de bel, omdat ze instinctief voelde dat het ge vaar nog niet geweken was. Wil je Mrs. Briggs vragen of ze mij een minuutje kan ontvangen? vroeg ze het meisje. Ik ben zeker, dat Mrs. Briggs u kan ontvangen, Miss Trevanion. Dan ga ik met je mee. Dank u, Mr. Ben. Ik zal het papier meenemen en ze griste bet uit zijn handen. Ben keek haar verslagen aan. Nancy was hem te handig af geweest. een mop al kost ie wat geld voor opvoering, maar nu wekken zulke dingen maar spijt en weerzin. Al zou het niet om het geld wezen, dat dure experimenten zonder veel nut door de overheid moeten worden nagelaten, dan toch om de moreele uitwerking van verspillingsvoorbeel den in dezen tijd Sommige gemeente besturen leven maar voort alsof er geen vuiltje aan de lucht is. We zouden daarvan tientallen voorbeel den kunnen noemen, maar memo- reeren er voorloopig nog maar één van recenten datum. We lazen dezer dagen een annonce, waarin een gemeente—architect werd gevraagd door een gemeentebestuur. Hier en daar zal zoo'n dure ambtenaar noodig en nuttig kunnen zijn, maar deze gemeentearchitect moest op treden inIrderaded. Neen, ge- Zullen we maar afscheid nemen, of gaat u nog even mee naar beneden? vroeg ze met suiker-zoete vriendelijkheid. Ben gaf geen antwoord. Hij ging terug naar de brandkast en sloot die af. Nancy bleef niet lang op Woodroyd, ondanks het aandringen van Elyah Briggs en zijn vrouw. De taxi wachtte nog en ze reed direct terug naar Laburnum Cottage. Ja, Nancy-lief, zei Mrs. Briggs, die haar tot de voordeur bracht, ik zou zoo graag willen dat je het eens werd met onzen Ben. Hij is in den laatsten tijd echt bedrukt en verslagen. Heb je hem nu ge sproken? Ja, antwoordde Nancy, voor een zakelijke aangelegenheid. Hij vertelde het me. Waarom ik ben gekomen? Neen, daar weet ik niet van; maar wel, dat hij zoo graag met je zou trou wen. Ik wilde dat het mogelijk was. Denk er nog eens goed over na, kindje Ik zal net doen, zei Nancy. En kom ons gauw opzoeken Jessie is naar den schouwburg met een iongen man.ze zal je zeker wel alles hebben verteld? Neen, ik wist er niets vanIs Jessie Ja, hij heet Walter Lister. We ken- nen hem al jaren. Als jy onzen Ben zou trouwen, zou ik de gelukkigste moeder uit Leeds zijn. Toen ze in Laburnum Cottage kwam, las Nancy de formule haastig door. Ja, er kwamen dingen in voor, die Mary haar nooit had toevertrouwd. Met behulp van het document zou ze misschien sla gen. Ze was hoopvol gestemd. Ik ga naar bed, zei Sarah Ellen, aan de deur kloppend. Kan ik nog iets doen? Neen, niets; dank je. Ik hoop, dat je goed zult slapen. De vrouw ging echter nog niet weg; ze scheen iets te willen vragen. Heeft u Mr. Briggs gesproken? vroeg ze plotseling. Ja, antwoordde Nancy. Wat zei u? Alles. Dus nu weet u alles? Ja. Wat gaat er met mij gebeuren? Nancy keek de vrouw oplettend aan. Ze zag de angst in haar oogen. achte lezer, ge behoeft niet meer op te zoeken waar die gemeente ligt. Wij hebben alle beschikbare geogra fische werken nageslagen en kunnen thans mededeelen dat Irderadeel in Friesland ligt en naar de laatste gegevens een gemeente is groot 6000 zielen, verdeeld over acht dorpen, van dus gemiddeld 750 zielen Een goed voorbeeld voor ooze socialisten. Een socialistisch oordeel over koning Albert. De Volksgazet, het te Antwerpen verschijnende socialistisch blad schrijft: België verliest met hem een staats hoofd dat de verpersoonlijking was van trouw en rechtschapenheid. Hii heeit de bange dagen van 1914 tot 1918 meegemaakt. Hij was hoofd van het leger en hij gedroeg zich als een eenvoudig soldaat. Hij bleef met zijn hart bij onze rampzalige bevol king. Hij won er de genegenheid van elkeen door en daarom beleeft men dit uitzonderlijk schouwspel, dat hem de meest gemeende hulde wordt ge. bracht, door beo, die wegens hun politieke opvattingen, tot een zeker voorbehoud aangezet zouden kunnen zijn geworden. Koning Albert was een edel en plicht, bewust mensch en eerlijk burger, die het gegeven woord als hoogste pand beschouwde. Aan zijne familie betuigt de ar beidende klasse haar oprechte deel neming. Als wij die woorden voegen bij die van den heer Vandervelde: .Morgen, er eere van zijn nagedachtenis, zal de republikeinsche socialistische arbeiders, partij eerbiedig groeten met haar vaandel", dan meenen wij samen te vatten het oordeel dat de afgestorven vorst wel degelijk de Koning van allen Met jou gaat niets gebeuren, ant woordde ze rustig. Niets? Bedoelt u dan Ik bedoel, dat ik er geen notitie van heb genomen dat je me den dienst hebt opgezegd, Sarah Éllen en ik hoop, dat je bij my in betrekking zult blijven. Meent u dat werkelijk? Ja. Goeden nacht, Sarah Ellen. Neen, neen, ik wil u alles uitleggen. Ik wilde u geen kwaad doen, miss Nan cy. Mr. Briggs zei, dat het alleen goeds voor u zou beteekenenen ik heb zoo lang gewacht op EzraMr. Ben beloofde me, dat hy me al het geld, dat we voor een winkel noodig hebben, zou geven, op den dag dat u met hem trouw de. En ik zou alles gedaan hebben om met Ezra te trouwen.dat is waarom. Ja, ja, ik begrijp alles, viel Nancy haar in de rede. En zult het nooit aan iemand ver tellen? Geen woord. En Mr. Ben ook niet? Mr. Ben evenmin. O, Miss Nancy, huilde de vrouw, ik zal alles voor u doen wat u maar wilt, ik zal mij half-dood voor u werken enen Stil maar, zei Nancy, haar op den rug kloppend, we zijn weer goede vrienden, Sarah Ellen. Ik weet zeker, dat je me nooit meer zult bedriegen. Ik zou liever sterven! Goeden nacht, miss Nancy. God zegene u. En dat de Heer uw hartewenscn in vervulling mag brengen HOOFDSTUK XXVI. Mislukt. Gedurende de volgende weken bracht Nancy het grootste gedeelte van haar tijd door in het laboratorium. Doordat de formule in haar bezit was gekomen, wist ze het experiment uitgebreider en vol maakter te herhalen en ze was vol hoop. Het was een veelbewogen tijd. Aan een kant was ze angstig, dat het haar niet zou gelukken, aan den anderen kant vreesde ze, dat Ben Briggs wraak zou nemen. Ze had niemand wien ze raad en hulp kon vragen. Ze vroeg zichzelf af of Ben en afschrift van de formule had ge it geweekt. G rooter lof it van den overledene niet te maken; een Koning it dan slechte weikclijk Koning als hij de Koning is van allen. Suclallkltn iBUDk Ithd eo ln üusieurllk. De .Tijd" schiijit: De voorzitter vau de tocialistische meeting legen Oostenrijk, de heer Henk Meyer, deelde j 1. Zaterdag aan de tienduizend verzamelde protesteer- ders tegen üollluss mede, uat tijdens de meeting .een telcloongespiek „was gevoerd met VVeencn, en dat een De- kende Ooslenrijksche sociaal—demo craat, die nog in Weeueu toefi, zijn dauk voor ücze demonstratie van internationale solidariteit had overge. bracht Deze wisselwerking van gedachten mei den revoluiic haard tuOosieuiijk lypeeri de S D.A P. Ztj is een trail- a union lusschen revolutie en revo. luitoyuipaihaëu. Ook riet Volk vertelt, dat het erin slaagde, .vanmiddag leietoni ch con tact te krijgen mei de famine Kautsky te Weeneu." Ze waren „door niemand lastig gevallen.' Alweer een nieuw De* wijs uus, dat er vao fascistische .terreur' tegen socialisten in Wecuen geen sprake is, want men iaat zclls den feilen leider Kauisky ongemoeid. Maar ook een bewijs dat de leiders zich veilig acbierat wisten te houden. Ze theoretiseerden en hasten zóó aug lot de arbeiders in hel vuur giugcu. Maar de aanstichters zelvcn Dieven thuis of vluchtten over de giens en lieten het vei raden proletariaat zien. zeit slachtofferen. En de heer H Polak roept enthou- siast, dat op een gegeven oogenbak de S D A.P. .het Oosicunjkscb voor beeld' moet volgcu I Men zij dus hier gewaarschuwd I maakt. Zou er geen andere scheikundige op het oogenblik aan het werk zijn met de gegevens van Amos' uitvinding? Avond aan avond werkte ze in het la boratorium, tot ze, tegen het eind van Februari, zeker was eenige vorderingen te hebben gemaakt. Wat Mary Jtidson niet was gelukt, gelukte haar nu wel; ze kreeg constant goede resultaten, terwijl Mary Judson nooit zeker was, dat het den eenen dag even goed zou uitvallen als den anderen. Maar Nancy had deze fout ontdekt. Toch was ze niet tevreden. Voortdurend vergeleek ze de syntheti sche rubber met üe echte en telkens weer kwam ze tot de conclusie, dat er 'n ver schil bleef. Welk verschil wist ze niet, maar een verschil was er. Het ergste was dat ze er met geen scheikundige over wilde spreken. Weliswaar vond haar achterdocht tegen Ben Briggs geen voed sel, maar toch was ze bang. Ze liet nieu we sloten maken op de deur van het labo ratorium; ze waarschuwde Sarah Ellen om niet in de nabijheid te komen. Och, miss Nancy, kon ik u toch maar helpen, zuchtte de vrouw, die nu aanhankelijk en trouw was geworden.. Maar Nancy wist, dat niemand haar hel pen kon. Tegen het eind van Februari stond de zaak er beter voor. Ze maakte herhaaldelijk rubber en die bleef van dezelfde kwaliteit. Ik zal myn doel be reiken, dacht ze, ik ben nu verder ge komen dan Mary en ik zal het oude huis terugkoopen. Want ze kon nu rubber ma ken voor een vierde deel van den markt prijs, het kon in elke hoeveelheid ge-f maakt worden. Maar hoe moest ze haar uitvinding productief maken? Haar on ervarenheid in finantieele aangelegenhe den maakte haar wanhopig. Welken za kenman kon ze het geheim toevertrou wen? Een was er: Elyah Briggs. Hij was een goed zakenman, eerlyk als goud, die haar graag vooruit wilde helpen. Ze uoo- digde hem uit om haar op te zoeken en ze vertelde hem alles. Je bent een kranige meid, Nancyl riep hij uit. Het is reusachtig, wat je hebt gedaan. Waar is die rubber van je? Hier, Mr. Briggs. Luister nu goed: en uit een lade haalde ze twee stukken rubber die ze voor hem neerlegde: kunt u hier een verschil in zien? Wordt vftrrolgd. het Zuiden, aalwpsche en Langstraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1