Hb deren en resp. op f 5 en f 7'/a te brengen. De heer Jansen vindt deze ver mindering alleszins billijk. Het voorstel wordt uangenomen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Jansen heelt de voor zitter de situatie der vischleggers iu de haven bekeken. De legger van de Wit doet sinds lang geen dienst meer doch ondanks dit stelt de eigenaar prijs op het behoud van zijn plaats bij de brug. Kivits is be reid met zijn legger van plaats te veranderen. De heer Jansen zegt dal de los- Wal te klein is. Daarom zou hij graag zien dat de schepen, die voor reparatie bij Speetjes komen, tus- scheu de peilers gelegd orden, zoodat er zooveel mogelijk plaats blijft voor schepen die van wal willen. Spr. zou graag zien dat de havenmeester streng controle hield, tenminste zooveel mogelijk ruimte te houden aan den loswal. Ook acht spr. het gewenscht een wijziging in de verordening te biengen, waar door de schippers die langswal liggen verplicht zijn het lossen en laden van andere schepen via het hunne toe te laten. Wordt er steeds voldoende plaats vrijgehouden, dan zal dit de ge meente bovendien een beduidend hoogere opbrengst van havengeld opleveren. De Voorzitter merkt op dat de raad de vergunning aan de Wit voor het heLben van den steiger zou kunnen opheffen. Kivits, die toch de oudste rechten heelt, zou dan de plaats bij de brug kunnen innemen Spr. zegt dat de leggers ook op een andere plaats, b.v. bij de Spoorhaven gestationeerd zouden kunnen worden Weth. de Kroon wil beide leggers bij de Spoorhaven leggen. De heer v. d. Loo vindt het on billijk dat de Wit plaats zou moeten maken voor Kivits. De heer Timmermans vindt dit ook schrijnend. De heer Jansen meent dat deze maatregel al een paar iaar gelede genomen had moeten worden. Op den legger van de Wit gaat toch niets om, en daarom is spr. van meening dat Kivits het eerst voor de plaats bij de brug in aanmerking komt. De heer Dirven vraagt of het niet mogelijk is beide leggers bij de brug naast elkaar te leggen. De heer Jansen zegt dat de Wa terstaat daar bezwaren tegen heeft. Spr. stelt voor de vergunning van de Wit op le heffen. Weth. de Kroon wenscht de be slissing aan te houden om te zien of er misschien nog een andere oplossing mogelijk is. De heer Timmermans stelt voor beide leggers een andere plaats te geven, De heer Jansen vindt dit niet ge wenscht. Bij de brug is een mooie plaats voor een legger, dus die moet worden gebruikt. Het gaat voor spr. niet over persoonlijke kwesties, doch zuiver om het gemeentebelang. De Voorzitter zegt dat de Wit het langst vergunning gehad heeft, en dus het eerst voor intrekking in aanmerking komt. Weth. Sassen wil de kwestie aan houden. De heer Staal is daartegen van meening dat de zaak, door steeds maar uit te stellen, veel te lang sleepende blijft. De heer Timmermans merkt op dat de Wit zijn legg< r aan Kivits heeft onderverhuurd. Hij schijnt er dus zelf geen behoefte aan te heb ben, en daarom vindt spr. hetgeen bezwaar de vergunning in te trekken. Besloten wordt de vergunning aan Kivits in te trekken, in de veron derstelling dat de legger is onder verhuurd. Tegen de heer v. d. Loo. Bij de Hondvraag informeert de heer Jansen of de gemeentewoningen op het Stationsplein nog niet zullen worden opgeknapt. De Voorzitter zegt dat deze op nieuw geverfd zullen worden. De heer Staal protesteert er tegen dat men een gerooide boom 8 dagen voor een winkeldeur heeft laten liggen. De heer Jansen zou voor zoo'n feit procesverbaal laten opmaken. Op een vraag van den heer Dirven zegt de voorzitter dat de verkochte hoornen f 487.hebben opgebracht. De vergadering wordt hierna ge sloten en de raad gaat in geheim comité. (WASPIK. De raad der gemeente Waspik vergaderde Vrijdagavond ten raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester P. Dekkers. Aanwezig alle leden. Nagedachtenis Dr. Wij/fels Na opening der vergadering met gebed wijdt de voorzitter de volgende woorden aan de nagedachtenis van den overleden gemeente-geneesheer Dr. Wijffels: Nadat wij onze laatste vergadering hebben gehouden, is van ons heen gegaan een onzer meest verdienste lijke mede-burgers Dr. G. A. Wijffels. ik voel me ged;ongen om in deze vergaderingeenige woorden aan zijne nagedachtenis te wijden, omdat hij door zijn functie als armen-arts in nauwe betrekking tot de gemeente heeft gestaan. Ongeveer gedurende 14 jaren heeft hij op voorbeeld ge wijze de armen dezer gemeente verzorgd, steeds stond hij voor hen klaar, niets was hem le v». el, nooit werd door heil tever geefs zijne hulp ingeroepen. Onverwacht is hij van ons heen gegaan, schijnbaar nog in de krach van zijn leven. Moeilijk zal hij zijn te vervangen. Ongetwijfeld heelt hij de belooning voor het vele goede, dat hij heelt gedaan reeds ontvangen, want mijne heeren, veel goeds deed hij in stille, de buitenwereld hoorde daarvan niets, doch de buitengewone belang stelling welke bij zijne leraarde bestelling is tot uiting gekomen was daarvan een ontroerend bewijs. Mijne heeren, ik ben er van over tuigd, geheel in uwen geest te handelen, als ik U voorstel van onze waardeering voor den overledene te doen blijken, door een adres van iouwbeklag te richten tot zijn achter gebleven echtgenoole en daarin te doen uitkomen, hoezeer ook wij zijn heengaan betreuren en deelnemen in het voor haar zoo smartelijk verlies. Hij ruste in vrede. De notulen worden door den secrelaiis voorgelezen en vastgesteld na een kleine wijziging op verzoek van den heer Brokx. Bij een geneesmiddel is een ongeschonden verpakking een waar borg voor de echtheid. Let dus op de onge schonden verpakking van Aspirin! Dan is u zeker, de echte Aspirin te ontvangen, pijnstil lend en onschadelijk. Begrooling Armbestuur. De heer Joh. Smits had verwacht dat op deze vergadering over de begrooling van het Burg. Armbestuur zou worden beslist. Spr. verzoekt den voorzitter deze begrooling alsnog op de agenda te plaatsen. Het is voor het Armbestuur zeer moeilijk maar uitgaven te blijven doen hoewel de begrooling nog niet isgoedgekeurd. De Voorzitter zegt dat hij deze begrooting met opzet nog niet aan de orde gesteld heeft. Hij vindt het nl. beter ze eerst in commissie te behandelen, en daarom wil spr. den raad met het Armbestuur Vrijdag avond voor een bespreking uilnoo- digen. Op het oogenblik ziet spr. voor het Armbestuur nog geen moeilijkheden, daar het de bevoegd heid heeft uitgaven te doen tot op de helft der uilgetrokken bedragen. Er zijn op het oogenblik vele zaken die beter eerst in besloten vergadering besproken kunnen worden. Spr. brengt hulde aan het Armbestuur dat in deze moeilijkeomslundigheden nauwgezet zijn plicht blijft doen. De heer Verschure. Vorige week is de begrooting ook al in besloten kring behandeld. Ik dacht dat de zaak daarmede klaar was. Het Arm bestuur kan niet blijven uilgeven als de begrootingniet wordtgoedgekeurd. De Voorzitter. Naar mijn oordeel is het in het belang der gemeente als we eerst de zaak nog eens in besloten vergadering bespreken, want er zullen vragen gesteld moeten worden die niet in een openbare vergadering thuishooren. De heer Brokx is, na den uitleg van den voorzitter voor bespreking in geheime vergadering, doch hij dringt op spoed aan. De heer van Dongen sluit zich hierbij aan. De Voorzitter klaagt over den slechten financieelrn toestand der gemeente. Niet minder dan f8000.- moet worden bijgepast in het tekort der woningbouwvereeniging. Ook 't Armbestuur heeft zee»' groole uit gaven te doen. Spr. voorziet dat de uitgaven over de geheele linie op den duur verminderd zullen moeten worden. Het voorstel Smits, om de be grooting terstond aan de orde te stellen, wordt verworpen met 9—2 stemmenvoor de heeren Joh. Smits en Verschure. Aan de orde: 1. Mededeelingen. De Voorzitter zegt dat de stand der kas is opgenomen bij Woning- Jou wvereeniging, GemeenteOnt vanger en Armbestuur. Alles is in orde bevonden. Van Ged. Staten is mededeeling ontvangen, dat uitgaven mogen worden gedaan voor dat de be grooting 19J4 is goedgekeurd. Ged. Staten hebben voorts bericht gezonden van de afschaffing tweede voor- en naj larsmarkten. 2. Hondenbelasting. Ged. Staten wenschen in de ver ordening enkele wijzigingen te irengen. De meeste zijn van for- meelen aard en het belangrijkst is de bepaling dat eigenaars die na een hall jaar hun hond opruimen de belasting over het tweede halfjaar gerestitueerd kunnen krijgen. De heer Langerwerf is hiertegen, daar ook de paardenbelasting niet wordt gerestitueerd. Besloten wordt de verordening te herzien volgens den wensch van Ged. Stalen. Tegen de heeren Langerwerf, van Dongen en Jac. Smits. 3. Begroolingswijziging. De raad keurt tie lijst van wijzi gingen der begrooling 1933, tot een totaal bedrag van f 5087.09 goed. 4. Wijzigiug verordening Vee markten. Van Ged. Staten is een circulaire ontvangen waarin verzocht wordt in deze verordening een bepaling op te nemen ter bestrijding der zgn. runderhorzel-ziekte. De heer Langerwerf vindt het prachtig dat de runderhorzel, die enorm veel kwaad doet, wordt bestreden. Echter vreest spr. dat ei geen enkel beest meer ter markt zal komen als de voorgestelde be paling wordt opgenomen. De heer A. Pruijssers zegt dat men aan een dergeiijken maatregel niets heelt als hij niet algemeen wordt doorgevoerd. Als de eene gemeente wei meewerkt en de andere niet, dan schiet men er toch niets mee op. De circulaire wordt voor kennis geving aangenomen. Waterleiding. 5. Tarieven Waterleiding. Het gemeentebestuur van Gilze Reijvn heeft aan »ie Waterleiding Maatschappij N. W. Brabant een verzoek gericht tot verlaging der waterlarieven. Daarin wordt er op gewezen, dat de tarieven dezer Maatschappij belangrijk ho.ger zijn als die welke elders berekend wor den. Verzocht wordt om adheasie- betuiging. De Voorzitter meent dat er geen bezwaar tegen is dat aan het ge vraagde wordt voldaan. Al meer malen is in den raad gezegd dat het water te duur is. De heer v. d. Rijken zegt dat indertijd een zelfde adres is uitge gaan van de gemeente Made. Toen is besloten de organisaties uit le noodigen een actie-comité te vormen. Spr. vraagt of sindsdien nog verdere slappen in die richting gedaan zijn. Hij kan niet zeggen dat er hard gewerkt wordt. GilzeReijen begint nu weer op eigen initiatief, maar spr. vindt het beter dat de burgemeesters uit de hcele streek 'n vergadering beleggen. Aan al deze losse adressen heeft men volgens spreker toch niels. De Voorzitter zegt dat ook het bestuur der Maatschappij zelf al dikwijls geprobeerd heelt verlaging te bewerken. Dat gaat echter zoo gemakkelijk niet, want het rijk heeft de gelden verstrekt en blijft het rente—percentage handhaven. Binnenkort wordt een aandeel houdersvergadering gehouden tot wijziging der statuten, spr. zal dan vragen hoe het met de vei laging staat. De heer v. ;d. Rijken vindt het adres van Gilze-Reijen oppervlakkig en bovendien onjuist. De heele fout der Maatschappij is volgens spr. dat de exploitatie te duur is. Besloten wordt de gevraagde adheasie te beluigen. G. Pachlverlaging. Verzoeken om pachtverlaging zijn ingekomen van P. Pruijssers en J. Kuslers. Met algemeene stemmen wordt besloten 30 pCt. vermindering te geven. De werkloozen-steun. Bij de rondvraag constateert de heer Joh. Smits dat de wei kloosheid nog maar steeds blijft toenemen. Met den besten wil van de wereld kunnen de menschen geen werk vinden, uitgezonderd een enkelingdie er dan na enkele weken toch weer uit moet. En toch is er in deze gemeente werk genoeg, zegt spr., vooral in de polders waar de perceelen zoowat aan elkaar groeien. Spr. acht het daarom wen- schelijk in Waspik een s'andaardloon vast te stellen. Bij de boeren kunnen dc werkloozen misschien wel werk vinden, maar het is dan de vraag wat zij verdienen. Werd jeen slan- daardloon bepaald, dan wisten de menschen al voor welk bedrag zi moeten werken. Volgende maand zal wellicht de kolen toeslag weer worden ingetrok ken en dan dalen de steunbedragen weer met fl.— De georganiseerden krijgen dan f7.5U en de ongeorga niseerden fC.— Wie kan daarvan leven vraagt spr. Ook voor het Armbestuur is het hard als de menschen niet geholpen kunnen worden, vooral als men weel dat hulp dringend nuodig is. Er is wel gezegd dat niemand het beter heelt uan de werkloozen, maar spr. en de andere arm meesters weten we beter. Hij haait daarvan voorbeelden aan. Spr. vraagt of het niet mogelijk is de werkloozen hun steunbedrag te laten houden, ook als zij bij de boeren nog wat kunnen bijverdienen. Kan dit niet, dan wil spr. voorstellen de steun op het huidige peil te houden, dus den kolenloesiag niet in te trekken. De Voorzitter zegt dat de gemeen teraad moeilijk loonnormen kan vaststellen. Wat betreft de steunverleening zegt spr. dat verleden jaar aan werkver- schalling en steun bijna f 50.000. is uitgegeven. De mogelijkheid van weikverschaffing is reeds van alle zijden bekeken. Met kunst en vlieg werk kunnen de bedragen wekelijks betaald worden. Op de begrooling voor 1934 kon echter slechts f30 000 worden uitgetrokken. Alleen in de week van lz19 Fcbr. is f 489.00 uitgekeerd. Daarbij werd door het Armbestuur nog een groot bedrag verstrekt. Deze uitkeeringen kunnen blijven voortduren, mits het rijk kan blijven betalen. De gemeente moet echter heel voorzichtig zijn. Spr. acht het een geluk voor de gemeente dat enkele fabrieken nog op volle kracht kunnen werken. Een voorstel als de heer Smits doet zou de goedkeuring van den minister moeten hebbenen bovendien zou de gemeente ook de zwaardere lasten ervan moeten dragen. Bijpas sen bij iooneii in het vrije bedrijf mag van den minister niet, ook andere gemeenten hebben dat meer malen verzocht. De heer Brokx had gehoopt dat het nieuwe ministerie soepeler zou zijn in de toepassing der steunbe palingen. Het scneppen van een vaste ioonstandaard vindt spr. een mooi werk. Bestaat een dergelijkestandaard dan weet men welke menschen al dan niet geneigd zijn te werken. De Voorzitter zegt dat de grond loonen zijn vastgesteld, in verband met deze loonen wordt de steun bepaald. De heer Smits zegt dat het niet in zijn bedoeling ligt de gemeente te laten bijpassen bij de verdiende loonen, doch juist andersomde steun op de huidige hoogte laten en dan toch de menschen wat laten bijverdienen. De Voorziller merkt daartegen op dat de bepalingen dit niet toelatvn. De menschen die werken mogen geen steun krijgen. Werkt men enkele dagen in de week, dan moet2 3 van hetgeen in dien tijd verdiend is op den steun worden ingehouden. De heer v. Dongen meent dat de minister in uitzicht heeft gesteld dat in de toekomst een regelinggeschapen zal worden, die overeenkomt met de bedoeling van den heer Smits. In verschillende gemeenten zal daar mede een proef worden genomen. Dat de heer Smits thans deze op merking maakt is volgens spr. een gevolg van het feit dat hij nooit de besloten raadsvergaderingen bezoekt, waar over deze zaken al meermalen gesproken is. De heer v. d. Rijken is van meening dat men daarmede den verkeerden weg opgaat. Op den duur zou ieder werkgever wel om toeslag kunnen vragen. Spr. meent dat de beschikking van den Minister alleen op Waterschappen betrekking leeft. Wat het standaardloon betreft, dit zou spr. liever laten voorstellen door de organisaties. De Voorziier wil den Minister vragen ook Waspik in zijn proef neming te betrekken. Spr. verwacht dat het rijk geen 75 pCt. subsidie zal blijven betalen. De gemeenteraad zal eerst moeten zorgen dat de benoodigde gelden er zijn, voordat hij de lasten mag gaan verhoogen. Dan zal het weer naar verhooging der belastingen moeten, door de heffing van speciale lasten zooals straalbelasting, ver- zekeringsbelasling enz. De vraag is of die lasten op den duur betaald zullen kunnen worden. Vele men schen zuchten nu reeds onder den zwaren druk. Gelukkig doen zich in deze gemeente heel weinig gevallen voor van misbruik van steun; spr. hoopt dat dit zoo zal blijven. Het eenige lichtpunt dat spr. in den financieelen toestand der gemeente nog ziet is het feit, dat de schuldendienst der gemeente nog niet gestegen is. De heer Brokx acht 't wenschelijk dat B. en W. in den Haag audiëntie aanvragen, teneinde te trachten het subsidie—percentage vast te doen stellen. De Voorzitter verwacht van een dergelijk verzoek toch geen goed resultaat. In het voorstel Smits ziet spr. geen heil. Wel wil spr. den Minister verzoeken goed te vinden, dat de werkloozen tegen een zeker loon bij j articulieren werken, terwijl ze van de gemeente op dat loon een toeslag krijgen. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. De heer van Dongen vraagt of de beschoeiing van de Vaartsche Haven, waartoe een jaar geleden besloten is, niet kan worden aan besteed. De Voorzitter zegt dat deze be schoeiing zeer gewenscht is. Spr. wil trachten tiet werk door werk loozen te laten doen, echter zonder de Heidemaatschappij er in te betrekken. Spr. zegt toe dat B. en W. zich met een deskundige in verbinding zullen stellen om naar de kosten te informeeren. Daarna wordt de vergadering gesloten en gaat de raad in besloten zitting. BUITENLAND. Regeeringscrisis in Spanje In de politieke kringen te Madrid gaan hardnekkige geruchten, dat de volgende week een regeeringscrisis zal uitbreken. Men verwacht, dat bij de vorming van een nieuwe regee ring ook eenige rechtsche ministers in het kabinet zullen worden opge nomen. Ontspanning in het verre Oosten Hjt Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat op het oogenblik een aanbod der sovjetregeering wordt verwacht lot verkoop van haar belangen in den Chineeschen Ooster>poorweg welk aanbod waarschijnlijk bevre digend zal zijn. Uit Charton wordt vernomen dat de regeering van Mandsjoekwo de zes Russische spoorwegambtenaren heeft vrijgelaten, hetgeen als het begin wordt beschouwd voor de hervatting der onderhandelingen over den verkoqp van den spoor weg. Toespraak van den Paus. Bij de voorlezing der nieuwe canonisatiedecreten in de consistorie zaal heeft de H. Vader Zondag een toespraak gehouden waarin hij o a. zijn bezorgdheid uitsprak o\er de heidensche stroomingen van den modernen tijd. Slavisky. De Fransche kamer heeft de sa menstelling der enquelte commissie voorde Stavinskyaffuiregoedgekeuid De opwinding in het land, vooral naar aanleiding van den moord op Prince is nog steeds zeer ernstig. Jtalie—HongarijeOostenrijk. Te Weenen vinden besprekingen plaats tusschen Suvich en Dollfuss. Er is thans sprake van een consul tatief pact tusschen Italië, Hongarije en Oostenrijk. Duilschland en het buitenland. Door de Duitsche regeering is het vertoonen en dragen van Tsjecho- Slowa-'ksche vlaggen en insignes in Duitschland verboden. Werkloosheid stijgt in de Ver. Staten. Volgens raming van dearbeiders- rederalie bedroeg het aantal werk- oozen in Januari ll.o90.000 of 931.U00 meer dan in December, Bij de werkverschaffing bedraagt het aantal arbeiders 4.G00.0U0 Oosienrijksche troepen naar de Duitsche grens. Naar gemeld wordt heeft Oosten rijk troepen naar de Duitsche grens gezonden. Zij werden per auto naar een stad vervoerd, die op ongeveer een uur van de Duitsche grens ge- egen is. Onder deze troepen bevin den zich drie bataljons Heimwehr troepen. Terzelfdei tijd werden mu nitie en wapens per trein naar de grens gezonden. Drie auto's, waarin zich vertegen woordigers van prins Starhemberg jevonden en mogelijkerwijs ook vertegenwoordigers der Oosienrijk sche regeering, hebben zich naar de grens begeven. De vertegenwoor digers zullen zich gereed houden voor het voeren van directe onder- Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20.labl. 70 ets. en oranjeiakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2