fans oil Kiilsktittl. naar huis. »Jezus trekt 12 jaar oud mee op naar den Tempel. Zijn vader Jozef had hem onderricht in des Heeren dienst, heeft hem verteld van de heerlijkheid van God en Zijn Tempel. Zoo ook is de taak der opvoeders in waarachtige Godsvrucht de kin deren te onderwijzen en voor te gaan in 's Heeren dienst. Dat doet de onderwijzer en is een hulp voor de ouders. Deze zijn echter zelf in de eerste plaats de opvoeders. Getrouw moeten ze zijn in het zenden naar de Chr. school, maar ook getrouw in gezinsopvoeding. Ze moeten voor hun kinderen voor de dingen der wereld, zooals een goede toekomst, zoeken het Koninkrijk Gods. Ze moeten dat biddend doen en ook de onderwijzer gedenken in hun gebed. Opvoeding zaligt niet, maar moet worden aangegrepen als een middel, smeekende»Mijne Heere, zegen het». Jezus geniet in den Tempel Gods nabijheid. Hij luistert als een echt kind naar het onderwijs, met de zielsbegeerte groot te worden in Gods Koninkrijk door het levensvernieu— wende Woord des Heeren. De grond der Chr. School dan ook is Gods Woord. Het onderwijs ge drenkt in dat Woord en met Jezus Christus als middelpunt. Tijdens het vertoeven van Jezus in den Tempel, zijn Zijn ouders verder gereisd. Dan ontdekken ze, dat Hij niet mee opgetrokken is. 'n Groote angst grijpt hen aan. Ze gaan zoeken. Zij vinden. Jezus gaat terug naar huis. Hij toont Jozef cn Maria dat Zijn blijven heilige noodzaak was en keert gehoorzaam terug naar Nazareth. Hij, Gods Zoon, gehoorzaamt aan Zijn aardsche ouders en gaat den strijd tegemoet. Hoevele kinderen willen zich onderwerpen aan hun ouders. Velen willen niet gehoor zamen en brengen door hun opstan dig hart leed, ellende en tranen over het ouderlijk huis. Om onze kinderen op te voeden in gehoorzaamheid tot Gods dienst, is het noodig, dat die liefdedienst ons onmisbaar is. Dan moet men kennen eigen verderf, dan moet God geven het hoogste goed door de wedergeboorte. Dan ook zal ons leven worden een verheerlijking van God. Christelijk onderwijs wordt dan een echte bcginselkwestie. Jezus' hei lige jeugd moet onze donkere jeugd dekken. Hij moet onze zonden betaald hebben, wij zullen dan wandelen in nieuwigheid des levens. God geve Zijn heil voor deze school. Tot eeuwig wel zijn van onze kinderen, opdat zij den Vader dienen en belijden". Nadat Ds. Cuperus was voorgegaan in dankgebed, werd gezongen Psalm 25 3. De achtste ouderavond hoorde weer tot het verleden en heeft ongetwijfeld gezin en school dichter bij elkaar ge bracht en de band gesterkt. LOON OP ZAND. Zondag 1.1. vergaderde onder leiding van het bestuur van L. o. Z. belang de be sturen der hier ter plaatse bestaande vereenigingen en gezelschappen, met het oog op de feestelijke ontvangst van den nieuw benoemden Burge meester der Gemeente Loon op Zand, aan de grens onzer gemeente. Na langdurige bespreking kwam men tot het volgende besluit: Dm circa twaalf uur zal een stoet worden opgesteld op den weg L. o.Z.— Tilburg, welke dan verder zal trek. ken tot nabij De Financie. Als de Burgemeester daar is gearriveerd, zal hij worden verwelkomd door een van de beide Wethouders waarna men in optocht zal trekken tot aan de Pastorie alwaar de Burgemeester, (terwijl de stoet de Kloosterstraat in trekt) zich voor de Pastorie zijn opwachting maakt om het deliié wat daarna wordt gehouden, gade te slaan. Terwijl de stoet dan verder doortrekt zal de Burgemeester zich naar de Pastorie begeven alwaar zijn Edelachtbare door de school kinderen, alsmede de Harmonieën en Zangvereeuiging een aubade zal worden gebracht, en zal worden toegesproken door den Voorzitter van L. o. Z. belang, waarna op de Pastorie een receptie zal worden gehouden. De muziek en het ge sprokene zal worden uitgezonden door de plaatselijke Radio Centrale, zoodat het voor een ieder goed te beluisteren zal zijn. Te circa 3 uur zal de Burgemeester dan verder naar Kaatsheuvel vertrekken om daar op het Gemeentehuis geinstal- leerd te worden, zoodat a.s. Zater dag de Gemeente Loon op Zand wederom een Burgemeester zal be zitten, die naar we hopen nog lange jaren voor het welzijn van onze Gemeente zal mogen arbeiden. Zondag 1.1. had hier de op richting plaats van een Gymnastiek- vereeniging voor jongelui van den leeftijd van 14 tot 20 jaar. Er be stond nogal animo, n.l. niet minder dan 40 personen gaven zich op als lid. Daar hier ter plaatse nog geen patronaatsgebouw is zullen de voor- loopige oefeningen worden gehouden in de voormalige leerfabriek van den Heer van Tilborg. We wenschen deze vereeniging veel succes in de toekomst. Kaatsheuvel, 25 Febr. 1934. Raadsvergadering Raadsvergadering op Woensdag 28 Februari 1934 des nam. 7 uur. Agenda 1. Bespreking finantieele admini stratie. Plechtige installatie Pastoor A. J. v. d. Brekel. Zondag had de plechtige installatie plaats van onzen ZeerEerw. heer Pastoor A. J. v. d. Brekel. Aan het verzoek van den Z.Eerw. herder Zondag j.l. vanaf den kansel gedaan om tot intentie van zijn overleden voorganger Mgr. W. H. Volker en mede tot intentie van een vruchtbaar pastoraat voor hem zelf een algemeene H. Communie aan God op te dragen hadden de paro chianen in massa gevolg gegeven Om half tien stroomde het ruime kerkgebouw vol en met groote be langstelling werden de liturgische plechtigheden van de oflicieele in stallatie gevolgd, welke door den HoogEerw. heer v. d. Hout, Deken uit het Dekenaat Geertruidenberg en pastoor van Made in opdracht van Z.Exc. Mgr. Diepen werden verricht. Na een Veni Creator door het Zangkoor gezongen las de H.Eerw. Deken de benoemingsbrief voor, waarop de nieuwbenoemde pastoor geknield voor het Hoogaltaar de eed van gehoorzaamheid, eerbied en eerbetoon aan den Paus, den Bisschop, de trouwe bediening van zijne parochie, het goede beheer der kerkelijke goederen en de verant woording daarvan aan den Bisschop allegde. Hierna weid hem door den Deken de macht overgegeven, zinne beeldig voorgesteld in de overgave van de sleutels der kerk, in de overgave van den Kelk, het Missaal en de priesterlijke gewaden, in de aanbieding van den predikstoel en den biechtstoel, van de doopvont en de sacristie. Met een kort woord van opwek king door den H.Eerw. heer Deken werd de plechtigheid besloten. Hij herdacht daarbij den overleden voorganger van den nieuwen pastoor en verzocht de parochianen de liefde en eerbied voor Mgr. Volker over te dragen op den nieuwen herder. Hij feliciteerde den pastoor met zijne prachtige, doch zware parochie. Hij feliciteerde de familie van den nieuw benoemden en tevens de parochianen met hunnen nieuwen pastoor, die gekomen is met groote werklust en ijver voor zijne nieuwe parochie. Spr. wees op de waardigheid van het priesterschap naar de vergelij kingen in de H. Schrift. Hij schetste de zinnebeeldige overgave van de macht in de aanbieding van de verschillende paramenten. Spr. sloot met het vurig gebed van de geloo- vigen te verzoeken tijdens het H. Misoffer dat pastoor v. d. Brekel ging opdragen. Alsnu ving de sollemneele H. Mis aan. Het Zangkoor voerde op ver dienstelijke wijze de vierstemmige Mis Sr. Trinita van Hub. Kuijpers uit, met na de Mis het vierstemmige LaudateDominum van A. Boogaardt. Onder de H. Mis sprak de ge- installeerde pastoor de parochianen vanaf den kansel toe. De gewijde spreker bracht hierbij dank aan den Paus, aan den Bisschop voor zijne benoeming en aan den H.Eerw. heer Deken voor de installatie. Hij dankte de geloovigen voor de stichting reeds in de eerste weken ontvangen voor hunne groote devotie en het veel- vuldignaderen tot de H. Sacramenten, vooral op dezen morgen. Hij verzocht hun voortdurend gebed om een goed pastoor te kunnen zijn, zoowel tot eigen heiliging als tot heiliging van de hem toevertrouwde kudde. Spr. memoreerde het groote talent, de groote ijver en godsdienstzin van zijn grooten voorganger en vertrouwt dat God hem een evengroote werk lust en ijver zal geven om aan de vervolmaking van zijn parochie te kunnen arbeiden. Hij zal zich in het H. Misoffer dat hij gaat opdragen als middelaar stellen tusschen God en zijn volk, opdat God zijne parochie met Zijn wondergave moge overladen. Aan het slot van zijn opwekking spreekt hij den wensch uit dat de devotie tot het H. Hart van Jezus in zijne parochie tot grooten bloei moge komen, dan is hij overtuigd dat zijn pastoraat in Kaatsheuvel ook rijk gezegend zal zijn. Spr. wil hiermede aanvangen door een alge meene H. Communie der kinderen op den Eersten Vrijdag der maand. Met een herhaald verzoek om het gebed zijner parochianen sloot Z.E. zijne toespraak. Gunningen. Onder architectuur van den heer J. A. Prins alhier is het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. H. Pols te Kaatsheuvel op gedragen aan den heer C. Kolsieren aannemer alhier, en het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer P. J. Elshout te Kaatsheuvel aan A. Kleingeld aannemer alhier. R.K. V. V. DES-HEC 3-0. j Onze R.K. V. V. DES heeft zich Zondag weer eens van zijn beste zijde laten zien. Waren de verwach-I tingen van DESHEC (Waalwijk) niet al te hoog, het resultaat was echter geheel anders. Reeds vanaf het begin kon men aanzien dal hier een stevige wedstrijd zou worden gespeeld, waai bij beide partijen zich geheel gaven. Vooral DES kenmerkte zich in deze wedstrijd door een combinatiespel dat we sedert eenigen tijd van haar misten. Vlug ging het spel van doel tot doel, doch succes sievelijk drong DES meer op en werd de strijd voornamelijk geleverd op de HEC-helft. De HEC-üoelman had het lang niet gemakkelijk, doch kweet zich op keurige wijze van zijn taak. Na ongeveer 20 minuten spelen wist Schönfeid met een fraaie kopbal aan DES de leiding te geven. Met aan beide zijde fraaie kansen werd tot rust doorgespeeld, echter zonder tot doelpunten te geraken. Na de thee ontwikkelde zich weer hetzelfde vlotte spel. De steeds beter opgezette aanvallen van de HEC— voorhoede konden het echter zelden verder brengen dan het DES backstel, dat vooral dezen middag subliem was. Het enthousiasme waarmede DES vooral na de rust speelde moest succes brengen. Voortdurend werd het HEC—doel in gevaar gebracht. Met een schitterend schot wist DES den stand op 2 —0 te brengen. HEC ging na dit succes voor DES den wedstrijd als eenigszins verloren beschouwen, vooral de HEC-keeper liet zich hierbij als geen waar sportman kennen. Ongeveer 10 mi nuten voor het einde wist DES den voorsprong te vergrooten 30. DES 3a dat te gast was bij Vios in Tilburg ging het in het begin van den wedstrijd niet voor den wind. Dat onze jongens echter weten aan te houden moge wel blijken uit het feit dat na een 03 achterstand het einde van den wedstrijd kwam met 3—3. DES 3a kreeg op eigen veld be zoek van R. K. f. V. V. 3. Met aan beide zijden wisselende kansen wis ten onze jongens met 34 te zege vieren. DES 3b dat voor een vriend schappelijke wedstrijd bij Hercules te Waalwijk op bezoek was zat het dezen middag niet erg mee. Met een 4—1 nederlaag moesten onze jongens genoegen nemen. Kaalsheuvelsche Bogs—Heusden 2—0. De Boys kampioen le klasse Br. Voetbal Bond. Het was Zondagmiddag op het terrein aan den Horst te zien dat er een wedstrijd werd gespeeld van meer dan gewone beteekenis. De Boys kregen een wedstrijd te spelen tegen de grootste concurrent van de afdeeling nl. Heusden. De schitterende overwinningen in dit seizoen van de Boys gaven ons echter aile hoop, die niet weinig versterkt werd door den kampioens titel die voor onze jongens aan een overwinning vastzat. Onder ongekende belangstelling werd om pl.m. 2 uur afgetrapt. Met een ietwat zenuwachtig spel in de eerste helft wisten de Boys een voorsprong te krijgen van 1—U. Na rust pakte Heusden nog eens stevig aan, doch het succes was aan de andere zijde. Met een 2—U overwin ning wisten de Boys de meerdere te blijven en daarmede het kam pioenschap harer afdeeling te be halen. Het 2e elftal van de Boys dat op eigen terrein Heusden 2 ontving liet zich ook niet onbetuigd. Met een 40 overwinning drukten onze jongens hun superioriteit uit. Het 3e elftal dat op bezoek was bij Baardwijk 3 kwam met een 2-4 overwinning thuis. Een ware succes dag voor de Boys. Lezing. De algemeene Radium Centrale te Amsterdam hield in de zaal van den heer Jan van Dnn een lezing met lichtbeelden door een matig publiek bezocht. De spreker van den avond behandelde de uitvinding en bereiding van het radium en meer in het bijzonder zijn genezingskracht in ster- en zwak—bestraling. Waar de zwakbestraling zonder eenig ge vaar bij verschillende ziekten kan toegepast worden werd deze door spreker in den vorm van radium compressen, radiumdrinkbekers etc. aanbevolen voor gevallen van ze nuwziekten, rheumatische en jichti- sche ziekten aderverkalking, stof wisseling, verhoogde bloeddruk. Met meerdere attesten werden de resultaten bevestigd. Verschillende personen verklaar den zich bereid aan huis vei der gratis meerdere inlichtingen omtrent bijzondere gevallen te ontvangen. Installatie Burgeme ster J. A. F. Mullens. Hedenavond werd in de zaal van »Apollo» een vergadering gehouden om de organisatie der feestelijkheid bij de olïicieele installatie van den nieuw benoemden Burgemeester J. A. F. Mallens te bespieken Het conceptprogramma door het bestuur der Vereeniging Kaats heuvels Belang in bespreking met de Ver. Loonopzands Belang vastge steld, vond de volle goedkeuring der vergadering. Van alle vereenigingen ter verga dering aanwezig werd de toezegging voor de volle medewerking gedaan. De huldiging zal aanvangen bij café de wed. J. van Berkel, alwaar de schoolkinderen van de gezame- lijke scholen den nieuwen functionaris een welkomstlied zullen toezingen en zijn EdelAchlb. door een lid der vereeniging Kaatsheuvels Belang zal worden verwelkomd. Hierna zal de Raadsvergadering een aanvang neinen waarin olïicieele installatie van den Burgemeester zal plaats hebben. Direct na de raadsvergadering wordt door de vereenigingen gede fileerd waarna zijn Ed.Achto. gele genheid tot recepieeren zal veriee- nen. Tijdens het diner dat door den Gemeenteraad aan zijn EdelAchtb. 's avonds zal worden aangeboden zullen de diverse muziekcorpsen en de zangvereenigiug Bel Canto een serenade brengen. In een volgend nummer hopen we het oflicieele programma te kunnen mededeelen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 27 Febr. 1934. Juliana I verloor Zondag te Kaatsheuvel van de K. Boys 11 met 2U en daardoor nagenoeg met zekerheid het kampioenscüap van de le kl. B. V. B.Juliana 11 verloor aldaar eveneens van K. Boys 111 met 31terwijl P. S. V. tegen de Vlij- mensche Boys gelijk speelde met 1-1. Naar aanleiding van de ontslag1 aanvrage door den Edelachlb. Heer H. J. v. Eggelen als Burgemeester van Heusden en van Herpt tegen lo April e.k. hel volgende De heer v. E. Werd benoemd tot secretaris van Heusden 11 Jan. 1884, wat hij bleef tot Jan. 1933. levens werd hij ontvanger der stad, welke functie hij ovenegde in Jan. 1919 naar aanleiding zijner benoeming tot Burgemeester in Dec. 1918. In Uct. 19Z2 werd hij tevens Burgem. van Herpt. Voorts bekleedde hij nog andere betrekkingen o.a. was hij Secretaris van het Waterschap dat in 19U5 werd opgeheven, nam ge regeld zitting in de examen-comin. voor Gem. belangen, was een der oprichters en oud-hoofdbestuurslid eu later eere-lid van den Bond van Gemeente-ambtenaren. In 1905 reeds werden zijn verdiensten door H.M. erkend door zijn benoeming tot Ridder in de orde van Ü.-N. Het zij hem vergund nog vele jaren te mogen genieten van zijn otium cum dignitate. De heer W. Knoop, hoofd der Op. School te Nederhemert, komt Donderdag als zoodanig in functie aan de Op. Lag. School alhier. u 28 Febr. om half acht n.m. komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komen 14 punten. De Zwaluwen (Brakel) die hier Zaterdag moesten spelen tegen Longa voor de S.O.S.-competitie waren niet opgekomen, zoodat ue laatste wonnen met 5—U. Uit de Buitenlandsche Schoen industrie. Tien Schoenen fir ma's failliet verklaard. De commercieele rechtbank van de Seine heeft ambtshalve, resp. op verzoek, het faillissement uitgespro ken over de volgende Frausche schoenenfirma's: Soc. de Chauss. Fayard, kapitaal frs. 18 millioen. Id. Guérite, kapitaal frs. 390.000. Soc. Ind. de Chauss. Noël, kapitaal frs. 500.000. Soc. des Chauss. Pinet, kapitaal frs. 812.500. Id. Dressoir, kapitaal frs. 25 mill. Soc. des chauss. fran^aises «Maison Raoul», kapitaal frs. lö mill. Sociélé Gén. des chaussures fr., kapitaal frs. 12 mill. Soc. des Etabl. Monteux, kapitaal frs. 9 mill. Soc. des Chauss. Ehrlich Frères, kapitaal frs. 65 mill. ld. «Incroyable», kapitaal frs. 12 mill. Tot rechtercommissaris is be noemd Mr. Belliot voor alle zaken, curatoren zijnMr. ümnès, Pisavy, Lenoir, Gaubert, Germain, Guinot, Regard, Craggs, Almeras, Fremont en als medecurator Mr. Coutant. Al deze maatschappijen hebben hun zetel17 en 17bis Avenue Simon Bolivar, en zijn gegroepeerd in een gemeenschappelijke firma«Centraal Comité voor de Fiansche schoen», die haar kantoor heeft in de Rue de la Chapelle 108. Eveneens bestond in de Av. Simon Bolivar de Sociélé Industrielle des Bois ouvrés du Berry, met een kapi taal van frs. 1 millioen, welke maat schappij ten doel had alle handelin gen die rechtstreeks of indirect in verband stonden met de industrie van en den handel in hout, en een fabriek had te Saint—Amand Montrond (Cher). Deze firma is eveneens in staat van faillissement verklaard (ambtshalve). Tot rechter- comm. is benoemd Mr. Belhot en tot Curator Mr. Lepicard met Mr. Coutant ais medecurator. De moeilijkheden die tot de failliet verklaring dezer elf firma's hehben geleid (de laatste als leverancier van houten hakken voor de schoenen), vinden hun oorzaak reeds ver terug in de onderneming van den beruch- ten bankier Uusluc. Toen deze het bovenmatige plan ontwierp van zijn »Hoilra», besloot hij in deze uitge breide holding company ook de schoenenindustrie te betrekken en deze daarin als een soort trust te groepeeren. Door de deelname van den heer Nathan Ehrlich werd deze zaak aanlokkelijk. Zij begon door den aankoop van ongeveer 43 millioen bij de firma's Diessoir, Fayard en incroyable», alsmede verder nog bij de iirma's Monteux en Raoul. Het plan van den heer Ehrlich was om le gaan Wel ken onder den naam »8olicoi>, een uitgebreide onderne ming met menigvuldige lihalen, die alle delaiizaaen zouden absorbeeren en onderbrengen in de vennoot schappen, die in zijn handen waren. Deze opzet liep eenter spaak, maar de maatschappijen bleven gegroe peerd in de onderneming van het Centraal Comité. Nu kwamen deze firma's, welke vroeger toen zij nog algescheiden bestonden, spoedig in een hachelijke positie te verkeeren onder een cen traal beheer, dat later geheel ver keerd bleek te zijn, ja zelts ver- derlelijk. En deze vereeniging, in plaats van haar kracht ie geven, lokte juridiscne moeilijkheden uit voor de verschillende regelingen, die met hunne schuldeischers moesten worden getrotlen, eu die bijna on oplosbaar waren. In Maart 1933 stelde een bankiers- groep, die de zaken nog gezond achtte, wanneer zij normaal werden geleid, nog ernstige pogingen in het werk om le tracnteii deze nog omhoog te halen. Maar tegenover den onontwarbaren toestand, die de dikwijls geheel tegenovergestelde belangen dooreen wieip, heelt de commercieele rechtbauk van de Seine wijselijk het besluit genomen het faillissement uit te spreken over de verschillende maat.chappijen, teneinde te bewerken dat men zich een duidelijk idee zou kunnen vor men van de zaken van ieder. Deze indrukwekkende groep van faillissementen is dus niet, zooals men aanvankelijk zou kunnen den ken, een algemeene krach van de Fiansche schoenenindustrie, maar integendeel een noodzakelijk ingrij pen ter saneering, met het doel op normale grondslagen de schoenen industrie in Frankrijk weder te herstellen. Wij meenen te weten, dat ten gevolge van een accoord, getrotlen door de meerderheid der schuld- eischers met een linanciersgioep, deze laatstse zeer spoedig de waar neming op zich zal nemen der zaken die in staat van faillissement verkeeren. Hunne fabriek en werkplaatsen zijn gistermorgen gesloten, maar de 2jUU 3UUU arbeiders, welke zij in dienst hadden, hebben de zekerheid dat zij zich niet voor een onbepaal- den tijd zullen zien overgeleverd aan werkloosheid. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur. De ziekte waaraan de maat schappelijke samenleving lijdt, als wereldverschijnsel gezien, is in een buitengewoon gevaarlijk stadium getreden. We hebben uit 't wereldgebeuren onze lessen te trekken. De totaalstaat zooals Duitschland die biedt kunnen we in ons vader land missen ais kiespijn. De ordeningen zooals die van Hoogerhand in de menschelijke samenleving gesteld zijn moeten weer in hun eere hersteld worden. Het kapitalistisch stelsel moet daaibij tot een zegen en niet tot een vloek worden gemaakt. De geestelijke vrijheid voor kerk en gezin moet onder alles onaan getast blijven. De vrijheid die we bepleiten is echter niet onbeperkt. Bij het droevig ongeval van het Staatshoofd vlak naast onze grenzen hing de S.D.A.F. aldaar de roode vlag half stok. Van een staat vormen in den staat geeft Oostenrijk de droevigste gevolgen te zien. Zoolang er nu in ons land een meerdeiheid gelaten wordt die krachtens hun stembiljet belijden, dat regeering en volk leeft bij de gratie Gods moet onze vrijstaat voor al deze ellende beschermd worden. We hebben tenslotte te onthouden dat we nationaal samen een volk uitmaken en al deze uitwassen geweerd moeten worden. Om echter de vruchten van de toepassing der goede staalkundige beginselen aan een heel volk dienst baar te maken zal er strijd blijven

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7