Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen hflflR ERFDEEL. m v Verwildering. FEUILLETON i Weet wat ge koopt! NUMMER 20. WOENSDAG 7 MAART 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE j Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Reclames 40 cent per regil. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Telefoon No. SS. Telegr.-adresECHO, in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Wij lezen in de Maasbode Men weet, dat Nederland tegen woordig 'n politieke partij rijk is, die de voorstelling propageert als ware ons volk een zedelijk gezonken natie en onze regeerders een stel immoreele lieden. Uiteraard is het onmogelijk en ondienstig in te gaan op al de insinuaties, welke op vergaderingen en in blaadjes worden geuit. Het ware eenvoudig helpen aan ver spreiding van laster of kwaad sprekerij. Op twee dingen moeten wij echter wijzen. In een der fascistische blaadjes van de partij-Mussert wordt een beschuldiging geuit aan een der Ministers, die als advocaat, jaren geleden, onoorbaar zou zijn opge treden. Deze Minister zou een »strooman« zijn geweest in een ongure N.V. (natuurlijk uit geldbejag) hij zou een »onware verklaring« hebben afgelegd enz. enz. Feit is nu, dat de bedoelde Minister nooit strooman is geweest en evenmin ooit een valsche ver klaring heeft afgelegd. Wel is ons bekend, dat de zaak, waarop blijk baar wordt gedoeld den Minister, die toen nog advocaat was het is mr. Marchant duizenden guldens heeft gekost en dat hij er nooit een cent van heeft genoten. Te Amsterdam is deze week ook in het Concertgebouw, alweer door een man van de Mussert-partij be- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. weerd, dat een andere Minister, n 1. mr. Verschuur, een valsche aan klacht zou hebben ingediend tegen een chauffeur. De waarheid is, dat de heer Verschuur nooit aan een aanklacht heeft gedacht, maar evenals ieder ander, na een auto- ongeluk, zijn meening over de toedracht der zaak naar eer en geweten heeft meegedeeld. Over de onbaatzuchtigheid, juist van dezen Minister, zouden wij feiten kunnen mededeelen, die de lasteraars diep zouden beschamen. Wij zullen dat niet doen, maar wel vragen wij ons af, welk gezelschap de heer Mussert omringt en of dit gezag ondermijnend gemodder, dat metho disch begint te worden, misschien dienen moet om ons volk te ver heffen. Het lijkt ons eerder een uiten van een geest van verwilde ring, welke wij binnen onze grenzen niet mogelijk hadden geacht en waartegen wij, blijft dit zoo voort gaan, strenge repressie geboden achten. Het Nederlandsche volk behoeft niet te dulden, dat de hoogste dragers van het gezag, die zich uiteraard moeilijk weren kunnen door onverantwoordelijke warhoof den in hun eer en goeden naam straffeloos worden aangerand. Wij hopen uit het désavoueeren van een der meest geruchtmakende sprekers door de N.S.B. te mogen besluiten, dat men ook daar niet van dergelijke practijken gediend is. Men deed echter beter zich er niet mede te compromitteeren. »Ik ben zelf ook van meening, dat cumulatie van inkomsten uit openbare ambten, zeker in dezen tijd, ongewenscht is. Maar ik draag aan de Koningin de besten voor. Ik kan van voordrachten geen schab- lonenwerk maken. Er zijn tientallen Indische sollicitanten, doch er wor den er maar zeer weinigen benoemd. Maar er zijn er onder, die werkelijk zoo bekwaam zijn, dat ik mijn plicht niet zou doen, als ik hen niet zou voordragen. Het zou toch on verantwoordelijk zijn, indien iemand, die eenige tientallen jaren in de tropen gediend heeft, niet benoemd zou mogen worden. Mannen als Idenburg, Colijn, Feber, Fock of Weiter zouden dan vanzelf zijn uitgeschakeld en nooit een openbare functie kunnen bekleeden. Dit is een onhoudbaar standpunt en ik aanvaar l het dan ook niet. Zulke benoemingen zijn uitzonderingen, maar als ze geschieden, moet men ook overtuigd zijn, dat hier uitmun tende capaciteiten den doorslag heb ben gegeven en dat in het waar achtig belang van de gemeenschap is gehandeld.» BUITENLAND. Is Habiclit ontslagen De Neue Zurichter meldt, dat na afloop van het ultimatum van Th. Habicht, den landsleider der N. S. D. tieke heerschappij, doch dat zij'he- oogt de leer van Christus aan het volk deelachtig te doen worden en in de toekomst eveneens door de corporaties worden gevormd. Wij willen echter de autonomie der landsregeeringen handhaven. Wij willen den afzonderlijken gebieden hun rechten niet ontnemen. De opbouw van onzen staat in christelijken en katholieken geest, heeft niets uitstaande met het begrip »clericalisme». Onze bisschoppen hebben de priesters uit het open bare leven teruggetrokken. Daardoor heeft de kerk het bewijs geleverd, dat het niet gaat om een ruwe poli- CUMULATIE. Minister de Wilde, sprekende over de benoemingen van burgemeesters die reeds Indisch pensioen genoten, heeft aan de «Maasbode» verklaard Nadruk verboden. 57) Dollfuss even weinig notitie van het ultimatum heeft genomen als er aan dacht, in het voorstel te treden. Ook in leidende Duitsche nazi- kringen is men slecht te spreken over de tactiek van Habicht. Habicht is volgens dit blad reeds als inspecteur der Oostenrijksche N. S. D. A. P. afgezet. Het ziet in het ontslag van Ha bicht min of meer een bekentenis van de tegen Oostenrijk gemaakte fouten. Oostenrijk's nieuwe Grondwet. In een te Villach gehouden rede heeft bondskanselier Dollfuss een uiteenzetting gegeven over de grond slagen der nieuwe constitutie, die, naar hij mededeelde, reeds de vol gende week van kracht zal worden. zoodoende het volk opwaarts te leiden. Vraagt ge alleen tandpasta, dan kan men U voor alles geven. Vraagt daarom beslist 1VOROL, en ge ontvangt de beste tandpasta. De ontmaskering der Slauisky-bende. In Frankrijk worden steeds meer arrestaties vei richt in de Stavisky- affaire. Het blad «Figaro» weet te ver melden dat onderzoekingen naar de overzijde van den Rijn hebben ge. leid. Zij wijzen hier naar een per- r» i soon, die nauw, doch geheim, be- O,er den corporaUeven opbouw ,rokken was bij de jongste politieke zeide Dollfuss gebeurtellissen ju Duitschland. De vorming der corporaties za onderzoek niet ui John legde haar alle electrotechni- sche en chemische bijzonderheden nauwkeurig uit en eenige uren later stonden dé man en het meisje gebogen over een donkere massa. Nancy was verrukt. Zoodra het afgekoeld is zullen we het in plakken snijden, zei John en daarna zal ik het vtilcaniseeren. Nancy, liefste, ik geloof werkelijk dat dit een van de geweldigste ontdekkingen van den tegenwoordigen tijd is. Dat beteekent dat ik Trevanion Court terugkrijg, snikte het meisje ont roerd. Het was laat in den avond toen ze samen den weg naar het huisje van mrs. Uren insloegen. John, zei Nancy, morgen gaan we naar Trevanion Court. Ik zou het niet doen, als ik jou was. Waarom niet? Omdat je nog geen absolute ze kerheid hebt. Het kan nog jaren duren voor alles volkomen in orde is. Jaren? Ik kan geen jaren meer wachten. Over een jaar is de optie ver vallen. i Toch mag je niets overhaasten. Als jij eens wist hoe ik er naai smacht om die Beels er uit te jagen! Dat kan ik me voorstellen, Nancy- lief Jouw naam zal bekend worden als een van de grootste ontdekkers, zei het meisje enthousiast. Wat ben ik toch trotsch op je. Maar ik heb er niets aan gedaan. Het is jouw werk, Nancy. Neen, we hebben het allebei te dan ken aan Mary Judson en haar vader. Als het blijkt dat we geslaagd zijn, is het ook een eerherstel voor dien zon derlingen ouden man. We hebben nog een massa te doen, zei John. We .moeten een octrooi hebbenen kapitaal! Er moet een maatschappij opgericht worden. Er zijn een hoop zakelijke beslommerin- gen. Dat is erg prozaïsch, John. Ik heb meer behoefte aan iets dramatisch. Dan weet ik wat! zei hij lachend. Iets buitengewoon dramatisch, Nan cy. Laten we meteen gaan trouwen Het zou heerlijk zijn, John, zei ze stralend. Maar het kan niet. Als ik trouw, moet dat van Trevanion Court uit gebeuren. Ik wil in de oude kerk trouwen en samen met jou naar het oude huis terug gaan. Maar je bent een schat dat je op het idee bent ge komen! nog eenigen tijd vereischen. Tot zoolang zal een overgangsgrondwet noodig zijn. Door de reorganisatie van de regeeringen der Oostenrijk sche bondslanden hebben wij de desbetreffende voorbereidingen reeds getroffen. In deze regeeringen zullen voortaan geen politici meer zitting hebben. De regeeringen der landen zullen HOOFDSTUK XXVIII. HET OUDE HUIS. De oude Jack Beel zat met zijn zoon onder het portiek van Trevanion Court. Het was September en de zon begon al vroeg te dalen. De oude rookte behaag lijk zijn pijp en keek uit over het prach- tige landschap. Je hebt een goede oogst gehad, nietwaar vader? Prachtig jong. Het land is rijk en de velden brengen het meeste op uit de heele buurt. En toch, bromde de oude, ben ik niet tevreden. Ik had gewild dat je Nancy had gekregen, jong. Ik zal haar krijgen, klonk het verachtelijk. De oude man keek zijn zoon vol be wondering aan. Arm en trots is ze, zei hij. Wij benne de eigenaars van de Court en zij heeft een baantje op een fabriek. En toch heeft de de hoop nog niet opgegeven om het huis terug te koo- pen. Hoe weet je dat? Heb geïnformeerd. Is ze nog altijd op dat febriek? Voor een maand was ze er nog. Die tienduizend pond krijgt ze om- mers nooit bij mekaar, nooit van zijn leven zal ze het huis terug krijgen. Neen nooit, zei Jack Sr. Maar ik zal haar wel krijgen. Ze zwegen allebei een poosje. Toen begon de oude weer: Je kunt <1 r maar niet vergeten, hè jong? I Vergeten? Ik zal altijd verliefd op haar blijven. Maar als ik haar krijg, zal ik dat trotsche ding wel klein krij gen. Het zal me benieuwen wat ze hier weer komt doen, zei de oude man na denkend. Komt ze hier? De jonge Jack spyong overeind. Ja, heb ik je dat niet verteld? Ze heeft me geschreven. Heeft Nancy je geschreven? De oude knikte bevestigend. uitge wezen, zoo vraagt het blad, dat deze persoon van Stavisky een »bon Bayonne» heeft gekocht voor 20 millioen franc, terwijl hij wist, dat deze valsch was Heeft deze persoon verder niet ge- eischt, dat deze 20 millioen gebruikt warden voor een perscampagne, welke werd geleid door twee jour nalisten, die thans in hechtenis zijn Waarom heb je er niks van ge zegd? Ik wou ereis kijken hoe je het zou opnemen. Hier heb je den brief. Het briefje luidde als volgt: „Geachte Heer, Daar ik toevallig in Cornwall ben, kom ik Woensdagmiddag op Tre vanion Court. Het zal me aange naam zijn U daar te ontmoeten, Hoogachtend, NANCY TREVANION." De Jonge Jack keek op zijn horloge. Als ik dat geweten had Had je een ander costuum aan getrokken, vulde de oude lakoniek aan. Waarom zou je je mooi maken voor die meid? Als ik me niet vergis, komt ze net de oprijlaan op. En inderdaad kwam Nancy met een vriendelijken glimlach op het gezicht op het huis aanstappen. Ze zag de beide mannen niet. Ze had alleen oogen voor het huis en het landschap. Kijk es goed na d'r, fluisterde de oude, ze is zoo trots als een pauw. De jonge Jack gaf geen antwoord. Al zijn gevoelens voor het meisje wa ren opgevlamd toen hij haar weer zag. Denk er om, jong, je geeft niks niemendal toe, waarschuwde Beel Sr. De oude verschoof zijn stoel, Nancy hoorde het geluid, keek op en zag het tweetal zitten. De oude man stond op om haar te begroeten. Goeden dag, mr. Beel, zei Nancy. Hebt u mijn brief ontvangen? Ja, en ik ben benieuwd waar u me over wilt spreken. De oude voelde zich niet op zijn ge mak. Het deerntje daar bracht hem van de wijs. Hoewel ze eenvoudig ge kleed was, had ze zooiets onmisken baars lady-likes, dat hij onwillekeurig aan de oude tijden moest terug denken. Hier hebt u ons allebei tegelijk. Uw bezoek heeft toch niets met die op tie te maken, vroeg de oude met onmis- kenbaren hoon in zijn stem. Daar kwam ik u juist over spre ken, was het kalme antwoord. Ik heb alle stukken hier. Er zijn nog maar een paar maanden over... Dat weet ik én ik vroeg me af... Wat vroeg je je af? vroeg de oude man nieuwsgierig. Of u me een uitstel zou willen toestaan. De oude Jack grinnikte. Dat beviel hem, dat ze een gunst kwam vragen. Tien duizend pond is veel geld, zei het meisje. Maar zaken zijn zaken. Ja, ik weet wel dat u wettig ge rechtigd bent Juist, wettelijk, viel de oude haar in de rede, en we moeten ons aan de wet houden, juffertje Dus u hedoelt dat u zich precies aan de overeenkomst wil houden? Ja. Ik heb zwart op wit dat de optie vijf jaar zou duren en als u me de 10.000.— niet voor half Juni kan be talen, dan... Zoudt u me werkelijk geen uitstel willen geven? pleitte ze. Uitstel geven? Nooit... Tien duizend pond is veel geld, hield ze aan. Stel u voor dat ik u con tant 5000 gaf en verder bijvoorbeeld vijf jaar lang 1000 per jaar Zou dat kunnen? vroeg de oude snep Kun jij aan 5000 pond komen tegen aanstaanden Juni? Er lag verwondering en ontsteltenis in de oogei\ van de beide Beels. Wordt vervolgd. e Echo van het Zniden, Waalwpscüe en Langstraatsclie Courant*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1