Iwe scltiiMe tiooldnuminers: ZoinmaieiMiëïïir Luior-Bioscoop HELEN HAÜES M COOPER Afscheid voor immer rrwmvnwrwrwvnwrww HET EEUUII&E ZUIIJGEH. Vrijdag 8 uur R. D. B. THEATER No. 20. Woensdag 7 Maart 1934. 57e .Trg. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Onderwijskwesties. De raad der gemeente Dussen kwam Maandagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Snijders in openbare vergadering bijeen. Afwezig wethouder T. A. v. d. Pluijm. Een vacature wegens bedanken van den heer T. J. Smink De notulen worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Van den heer T. J. Smink mede- deeling dat hij, wegens vertrek uit de gemeente, moet bedanken als raadslid De heer Smink uit in zijn schrijven de hoop dat het de tegenwoordige raadsleden gegeven moge zijn, nog lange jaren in het belang der Dussen sche bevolking te mogen werkzaam zijn. De Voorzitter zegt dat als opvolger van den heer Smink reeds was aan gewezen de heer Hoogestraaten, die echter eveneens de gemeente verlaten heelt. Dezer dagen zal het stembureau de nieuwe opvolger aanwijzen Distributie van Margarine. Van P. J. Nederveen is een schrijven ingekomen waarin hij verzoekt als ingezetene der gemeente in aanmerking te mogen komen voor het vervoer van de zgn. goedkoope margarine, die tot nog toe steeds vervoerd wordt door personen uit andere gemeenten. De Voorzitter zegt dat deze kwestie eigenlijk in het crisis comité thuis hoort, daar dit de distributie verzorgt. Het vervoer der margarine geschiedt zoo goedkoop mogelijk. Zooveel doen- lijk wordt altijd met de wenschen der Dussensche menschen rekening ge houden, men kan echter moeilijk aan alle bezwaren tegemoet komen. Dhr. Koekkoek vraagt welke prijs Nederveen voor het vervoer rekent De Voorzitter acht het beter niet zooveel acht te slaan op het adres. Eigenlijk heeft de raad niets met de zaak te maken en moet het crisis comité beslissen. Wel weet spr. dat de huidige regeling de goedkoopste is. Dhr. Koekkoek vindt de wijze van distributie der margarine niet juist. In Almkerk geschiedt dit door den cor respondent der arbeidsbemiddeling en daardoor wordt 2 ct. per K G. bespaard, die hier aan de winkeliers worden gegeven. Spr. vindt dit een veel betere methode. Dhr v. Dalen vindt het nogal be- zwaarlijk als de menschen vanat Hank naar het raadhuis moeten komen om de margarine te halen Spr. meent dat de winkeliers de 2 ct. per K G. zuur genoeg verdienen. De Voorzitter herinnert eraan dat de gemeente ook in den distributie tijd altijd de winkeliers wat liet verdienen. Anders zouden deze plotseling geheel uit hun bedrijf gestooten zijn. Spr vindt het niet gewenscht dat op alle gesties van het crisis comité aanmer kingen worden gemaakt. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen De commissie voor de bestrijding der werkloosheid van de moderne arbeidersbonden heeft een motie ge zonden, waarin wordt aangedrongen op handhaving of verbetering der steunbedragen en der loonen in de werkverschalfing, het uitvoeren van groote werken en het verstrekken van steun aa i jeugdige werkloozen. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten besluit tot ver mindering der salarissen van ambte naren van den Burgerlijken Stand met resp. 25, 50 en 60 pCt Van den Raad van State oproep ter behandeling van het beroepschrift tegen de opheffing der school in wijk A De Voorzitter zegt dat inmiddels het beroep reeds is afgewezen. Dhr. v d Zouwen vraagt of dit wel reglementair is en of alle leden van den raad niet het recht hadden tijdig kennis te nemen van den oproep. De Voorzitter zegt dat B. en W. het raadsbesluit hebben uiigevoerd. Spr. heeft gehoord dat tegen het besluit is opgetreden, doch hij heeft verder niets gedaan, daar hij niet inzag waarvoor dat zou noodig zijn. Aan een der raadsleden heeft spr. medegedeeld dat hij den oproep had gekregen, maar hij kon er toch moeilijk alle leden mee in kennis stellen. Had iemand daartoe tevoren den wensch te kennen gegeven dan zou spr hem graag de oproep hebben getoond. Dhr Koekkoek zegt dat het de bedoeling van den raad was een ken nisgeving te ontvangen. Spr. had wel verwacht dat in verband met dezen oproep vóór 7 Febr. een raadsverga dering zou gehouden zijn. De Voorzitter blijft erbij dat de raad tevoren dien wensch had moeten uiten. Hij heeft ten overvloede een der leden mededeeling van den oproep gedaan. Dat B. en W. niet de behandeling zouden bijwonen kon de raad wel veronderstellen. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten zijn nog ontvangen goedkeuringen van genomen raadsbe- sluiten en machtiging tot het doen van inkomsten en uitgaven voor de be grooting 1934, zoolang deze nog niet is goedgekeurd. Bouwen Woningtoezicht. Ingekomen is een verzoek tot toe. treding tot de Commissie voor Bouw en Woningtoezicht van de afd. N..B van de Ver. v Ned. Gemeenten. De Voorzitter zegt dat aansluiting bij deze commissie zeer gewenscht is, vooral nu de Gezondheidscommissies zijn opgeheven. B. en W. stellen daarom voor in beginsel tot toetreding te besluiten Dhr. v, d. Zouwen meent dat het princiep der commissie nog .in de lucht" hangt, zoo lang niet meer ge gevens verkregen zijn. De Voorzitter zegt dat de raad reeds in beginsel tot toetreding kan besluiten. Mocht het te duur zijn dan kan men nog terugtrekken. In elk geval moet er iets gedaan worden om een goed bouw en woningtoezicht te verzekeren en spr. vindt het het best dat dit door de gemeenten gezamenlijk wordt ge daan, zoodat een bekwaam opzichter kan worden benoemd. Op het oogen- blik is er geen enkele instantie voor het keuren van bouwplannen. Dhr. Koekkoek wil het besluit aan. houden. Als alle gemeenten over een kam geschoren worden, vreest spr. dat het toezicht voor Dussen te duur zal worden. Wordt aangehouden. 2. Verhaal couponbelasting. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten deze belasting op de couponbezitters te verhalen 3 Helfing opcenten gemeentefonds belasting. Evenals vorig jaar wordt het aantal opcenten op 80 gesteld. Kinderen op school te Gorcum. 4. Vaststelling regeling omtrent toe- lating van kinderen op O L. Scholen te Gorinchem De Voorzitter zegt dat deze over eenkomst de gemeente weer geld kost. Desniettegenstaande vinden B. en W. het billijk de regeling te treffen daar het niet aangaat Gorinchem te laten betalen voor het onderwijs aan kin- deren uit Dussen. De heer Jongbloets vindt het niet billijk de gemeente maar te laten betalen omdat er enkele heethoofden in de gemeente zijn die hun kinderen niet hier maar in Gorcum naar de school sturen. Zoodoende kan men de gemeente wel geheel uitkleeden. De Voorzitter zegt dat de gemeente daar niets aan kan doen. De enkele kinderen die naar Gorcum gaan, be- zoeken daar de MULO-school, die er in deze gemeente geen is. Daar voor moet de gemeente betalen zoo lang als de kinderen den leerplichtigen leetiijd nog niet bereikt hebben v. d Zouwen. Is men gerechtigd zijn kinderen naar eigen keuze naar een school te zenden of dit kosten voor de gemeente mee brengt of niet? Voorzitter. Dat doet u zelt toch ook. De heer Jongbloets zegt dat dit een ander geval is. v. d. Z. stuurt zijn kinderen naar een Bijzondere School. Hier geldt het echter Openb Scholen, die er in deze gemeente toch ook zijn De Voorzitter merkt op dat hier geen MULO-school is Dat Gorcum moet betalen voor de kinderen, die vanuit Dussen de MULO school be zoeken vindt spr. onbillijk. De heer v. Dalen wil in de over eenkomst een beperking maken en bepalen dat deze alleen geldt voor kinderen die MULO volgen en niet voor hel gewoon L O. De Voorzitter acht dit ongewenscht. Er kunnen immers speciale gevallen zijn dat het wenschelijk is ook voor gewoon L O. zijn kinderen naar Gor cum te sturen. Het onderricht op de stadsscholen is immers meer op voort gezet onderwijs gebaseerd als dat op het platteland. Mocht zich een dergelijk geval voordoen, dan zou de gemeente den betrokkene als compensatie b.v geen vergoeding ex art. 13 kunnen toestaan. Jongbloets. Wie zijn kinderen goed wil opvoeden moet dat niet doen ten koste der gemeenschap. De heer v. Dijk meent dat men de ouders moet vrijlaten in de keuze van een school voor hun kinderen. Besloten wordt de overeenkomst aan te gaan 5. Wijziging begrooting 1933. De raad gaat daarmede accoord. 6. Plaatsing hekwerk schoolterrein R.K. Jongensschool te Hank. De Voorzitter zegt dat het houten hek dat er thans voor staat zeer slecht is B. en W. willen er nu een beton, schutting laten plaatsen, hetgeen op f 700 zou komen. De heer Jongbloets raadt aan het werk publiek aan te besteden. De Voorzitter zegt dat reeds bij enkele aannemers prijs is gevraagd. De laagste inschrijving was f700 De heer Koekkoek meent dat het hek de laatste jaren verwaarloosd is. Hij wil volstaan met een grondige reparatie van het houten hek, waar. door z.i. vele kosten bespaard worden. De teekening voor de betonschutting vindt spr. niet practisch, daar hierop slechts eene trap voorkomt. Dit vindt spr te gevaarlijk. De Voorzitter ziet dit gevaar niet in. Hij wil liever ineens goed werk maken, zoodat de onhoudbare toestand afdoende verbeterd is. De heer v Dalen is niet te vinden voor reparatie. Over enkele jaren zou de gemeente dan z.i, weer nieuwe kosten krijgen. De heer Koekkoek zegt dat het van het schoolbestuur onverantwoordelijk is dat de boel zoo verwaarloosd is. Als de toestand werkelijk gevaarlijk is, dan hadden ze allang verbetering moeten brengen. De Voorzitter antwoordt dat het schoolbestuur al langen tijd geleden om voorziening heeft gevraagd. B. en W. hebben echter getraineerd om te zien hoe de betonschuttingen elders voldeden. Spr. is niet voor aanbeste ding van het werk daar er dan beslist een opzichter bij noodig zou zijn, Weth. M. v. d. Pluijm voelt ook niet veel voor aanbesteding. Spr heeft indertijd zelf het opzicht gehouden bij den bouw van een huis voor rekening der gemeente, maar sindsdien begint hij er nooit meer aan. De heer Herman ziet niet in dat het opzicht bij een werk als dit zoo moeilijk kan zijn. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 7. Toekenning vergoedingen ing. art. 13 der L O wet 1920. Volgens de verordening worden enkele verzoeken toegewezen. 8. Benoeming leden Commissie tot wering van Schoolverzuim. Herbenoemd worden de aftredende leden de heeren H Boender, A. W. Severijnen, P. A. W. van Dijk en Achterberg. In de plaats van den heer P. A. Michael wordt met 5-4 stem men benoemd de heer den Hartog. Rondvraag. De heer v Dalen vraagt een trapje te doen aanbrengen bij het huis van v. Rijswijk Spr. klaagt voorts over de .vuilnisbelt* tegen de schutting bij het raadhuis. De Voorzitter neemt van een en ander nota. De heer Koekkoek vraagt maat. regelen tegen het venten met buiten- landsche klompen Hij vindt dit schiij nend voor de klompenmakers, die hard voor hun bestaan moeten vechten. De Voorzitter gelooft dat daar weinig tegen te doen is. Een ventbelasting zal z i geen resultaat hebben en veeleer leiden tot het venten zonder vergun, ning Spr. zou liever den bestaanden toestand handhaven omdat hij nu rege- lend kan optreden. Hij zegt toe de kwestie nog te zullen overwegen. De vergadering wordt daarna ge sloten. ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL OP DIT PLAD ABONNEE KEN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Maart 1934. Het vreemdelingenverkeer in OostBrabant. Ten vervolge op de vergadering onlangs onder leiding van den Bur gemeester van den Bosch, ten stad- huize aldaar gehouden van de V. V. V., en burgemeesters uit tal van plaatsen in OostBrabant (scheidingslijn Tilburg-Waalwijk), kwam 1.1. Zaterdag te 's Bosch we derom de alsloen benoemde kleinere commissie bijeen, waartoe ook Waalwijks Belang was aangewezen, om de onderwerpelijke aangelegen heid nader te bespreken. Waalwijks Belang was vertegen woordigd door zijn voorzitter en secretaris. Na eene uitvoerige gedachtenwis- seling werd men het eens over het principe nl. het stichten van een vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Oostelijk Brabant. Er wordt dus eenveieeni- ging gevormd, die onderverdeeld wordt in verschillende kringen, waarbij de vereenigingen voor Vreemdelingenveikeer en gemeente besturen zich kunnen aansluiten en waarvan een centraal bestuur de leiding houdt in de zaken van samenwerking en iedere vereeniging verder geheel zelfstandig blijft. Samenwerking zal b.v. plaats heb ben terzake gezamenlijk ineenzet ten van uitstapjes in een bepaalde streek, 't uitwisselen van bezoekers enz. enz. Tenslotte werd een klein werk comité benoemd voor 't ontwerpen van statuten enz., bestaande uit de heeren notaris Verklei te Oisterwijk, burgemeester Wagenaaruit Heeswijk, met den voorzitter van V. V. V. te 's Bosch, den heer Stokvis bijgestaan door z'n secretaris mr. van Meerwijk. De statuten enz. zullen aan de comitéleden worden toegezon den, ter nadere bestudeering om dan de vereeniging definitief tecon- stitueeren en de werkwijze en werk zaamheden te bepalen. N. S. B. De heerW. Giesen alhier verzoekt ons te melden dat hij ontslag heeft ge nomen als lid der N. S.B. en diens volgens als propaganda—leider van de gouw den Bosch en vice-leider van denzelfden gouw der N. S. B. HET THEATER MET DE BESTE FILMS. ALLÉÉN Zondag 11 Maart te 6 en 8'/a uur (IGLOO Een monumentaal, natuurweten schappelijk filmwerk uit het leven der Eskimo's, met schitterende natuur opnamen, sensationeele momenten en verrassend mooi spel van mènsch eu dieren. ALS TWEEDE HOOFDNUMMER Een dolkomische film, op enorm humoristische wijze vertolkt door de populaire Amerik. kluchtspelers SLIM SUMMERVILLE en ZASU PITTS. VtF" Alles bij elkaar dus weer een programma dat aan de spits staat 1 Bespreekt uw plaatsen bij Fa. Wed' TH. C. PULLES, Sigarenmagazijn, Telefoon 116 Waalwijk.* 51562 Afscheid Julius Gediga van de Rijksvakschool. De heer Julius Gediga, die 14 jaren als leeraar-looimeester is verbonden geweest aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers alhier, en die thans den pensioengerechtig den leeftijd heeft bereikt, heeft gis termiddag afscheid van de school genomen. Het theorie—lokaal had voor deze gelegenheid een feestelijk tintje ge kregen, er was een met bh emen versierde zetel geplaatst waarin de heer Gediga had plaats genomen. Aanwezig waren behalve directeur, leeraren en leerlingen, vele oud leerlingen, het schoolpersoneel en enkele andere belangstellenden. Hel eerst voerde de directeur ir. H. v. d. Waerden het woord. De Directeur sprak ongeveer als .volgt Ik ben blij dat er nu eens een gelegenheid is om U in het middel punt te zetten. Ik weet wel, dat U daar niet van houdt, maar voor ons is het een behoefte, om bij dit af scheid van onze waardeering te ge tuigen. Het is nu ongeveer 14 jaar geleden, dat gij aan onze school in dienst trad en ik kan gerust zeggen, dat ge al dien tijd een toonbeeld van een voor beeldige plichtsbetrachting waart. Het was mij steeds aangenaam U als medewerker te hebben, daar gij aan een groote veelzijdige vakkennis een trouwe plichtsbetrachting paaide niet alleen, maar teven; altijd op tijd was, voor alles tijd had, kortom leefde voor het belang van het in stituut en de aan U toevertrouwde leerlingen. Hoewel het lesgeven Uw voor naamste taak was, toch werkte U met evenveel ijver mede aan de adviezen van het proefstation voor zoover een beroep op U werd ge daan en dat kwam herhaaldelijk voor. En nu is de tijd aangebroken, dat U ons gaat verlaten, een onverbid delijke wet maakt nu plotseling een einde aan Uwe werkzaamheden aan dit instituut. Hoe gaarne hadden wij U nog enkele jaren hier gehouden, ofschoon het niet uitgesloten is, dat ook deze beslissing van hooger hand voor Uw welbegrepen welzijn zal blijken te zijn. Mogelijk dat een rustig be staan thans noodig is om U na de welbesteede en vruchtbare jaren nog te doen genieten in den familie, kring in'tschoone Hamburg an der Alster. Um uitdrukking te geven aan mijn zeer speciale appreciatie voor de wijze, waarop U al de vervlogen jaren een sieraad van ons instituut waart, heb ik gemeend U een per soonlijk geschenk te mogen aanbie den en het was mij niet moeilijk iets uit te denken. Ik zeide het reeds geachte Gediga, gij waart van een groote preciese plichtsbetrachting, gij waart altijd en overal precies op tijd, gij zijt een man van de klok, en daarom biedt ik U dit klokje aan, dat U naar ik van harte hoop nog meermalen zal doen denken aan den tijd dat U hier was en aan allen, die U met een zekere wee moed zien vertrekken en U in aan gename herinnering houden. Daarna richtte zich de heer Gediga zelf tot de aanwezigen. Ik had in de verste verte niet kunnen vermoeden, zoo zeide hij, dat ik op deze wijze het instituut zou moeten vaarwel zeggen. Als ondergeschikt ambtenaar meende ik dat een oprechte blik en een krachtige handdruk alles zou zijn, zooals in gewone omstandigheden gebruikelijk is. Nu is het echter geheel anders. De directeur heeft me met teveel lof en dank overgo ten, zoodat ook ik niet kan nalaten een enkel woord te spreken. Op de eerste plaats breng ik har telijk dank aan den directeur voor zijn welgemeende woorden. Ik moet er de aandacht op vestigen dat ik als ondergeschikte van hem steeds op alle mogelijke wijze een voor treffelijke behandeling ondervonden heb. Bovendien was hij steeds bereid bij voorkomende gelegenheden mij op alle wijzen steun te verleenen. Om dat alles heb ik hem als een hoogstaand mensch weten te achten. Hij zal mij steeds in aangename herinnering blijven, en ik breng hem daarvoor mijn oprecht harte- lijken dank. Doch ook het verdere personeel dezer inrichting is mij, gedurende de 14 jaren dat ik eraan verbonden was, steeds voorkomend tegemoet getreden. Nauwelijks was er ooit een oneenigheid of tijdelijke wan verhouding, zoodat ik met volle recht mag zeggen dat er een har monische samenwet king is geweest. Daarvoor ben ik allen zeer dank baar. Ook de studenten mag ik niet vergeten. Het speet mij meer dan ik zeggen kan, dat ik hen halver wege den loopenden cursus moest verlaten tengevolge van mijn ziekte. Ziekte-slagen kan niemand echter afweren, en de eenige troost, die ik U kan geven, is dat door ijver en wilskracht alles weer kan terecht komen. Daarbij heb ik een goed geschoold en bekwaam opvolger gekregen, en ik ben ervan overtuigd dat hij zich zal inspannen om den achterstand in te halen. Onomwon den kan ik verklaren dat vooral dezen cursus mij zeer na aan het hart ligt, niet liet minst om de ondervonden belangstelling tijdens mijn ziekte. Het eerste bezoek staat mij nog levendig voor den geest en het zal mij steeds in dankbare her innering blijven. Spr. brengt vervolgens dank aan het Personeel der School, waarmede hij steeds goed overweg kon, aan de Commissie van Advies, aan de redactie van de Ned. Lederindustrie, de Echo v. h. Zuiden en de andere bladen, die zoo hartelijk over hern geschreven hebben. Tenslotte wil hij nog even aan stippen dat hij 14 jaar op prettige wijze in Waalwijk gewerkt heeft. Hij geeft de verzekering dat hij zich in Nederland, en speciaal in Waalwijk, steeds goed heeft thuis gevoeld. IIij zou er dan ook graag blijven, doch zijn persoonlijke aangelegenheden roepen hem naar Duitschland terug. Het heeft spr. getroffen dat, in de 14 jaren dat hij hier verbleef, nooit iemand hem iets heeft in den weg gelegd. De menschen waarmede hij in aanraking kwam waren steeds net, vriendelijk en gedienstig. Ook de ambtenaren tot zelfs de posten belastingambtenaren toe is spr. dankbaar voor hun voorkomende en stipte behandeling. ZATERDAG* en ZONDAG in een filmwerk van ongekende schoonheid Niemand verzuime dit I meesterwerk te komen zien. De heer Gediga richtte zich ver volgens tot de oudleeningen, wier aanwezigheid hem zoo bijzonder getroffen heeft, omdat daaruit blijkt de belangstelling die zij voor de school blijven voelen. Hij bracht hen daarvoor hartelijk dank. Tot slot uitte spr. den welgemeen- den en hartelijken wensch dat het allen in alle opzichten goed moge gaan en dat de band, die hen aan de school heeft samengebonden, in alle omstandigheden zal blijven be staan en zelfs nog worden versterkt. De Nedei landsche regeering, die hem als buitenlander zoo lang in zijn ambt gehandhaafd heeft, brengt spr. een apart woord van dank. Meermalen werd de rede van den heer Gediga door applaus onder broken. De heer ir. v. d. Hoeven sprak een persoonlijk woord van afscheid. Hij wees er daarbij op dat 't contact, dat hij met de heer Gediga heeft gehad,altijd zoo aangenaam mogeliik is geweest. Zeer erkentelijk is hij voor de talrijke nuttige wenken die dhr. Ged ga hem in tal van kwesties gaf. De samenwerking lusschen het laboratorium van het proefstation enden looimecster is steeds zoo goed mogelijk geweest. Spr. stelde ook de persoonlijke eigenschappen van den heer Gediga in het licht. Dikwijls stond spr. ver- i wonderd over het optimisme waar-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5