Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL. ATR AX FEUILLETON belastingvrij. Pri iet alleen m en spons, DE GOUDMIJN VAN MINISTER OUD. NUMMER 2%. ZATERDAG 10 MAART 1914. 57e .1 AARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE i ,1 4 4 Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWUKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TI ET .RN Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rük 1.40. Telefoon No. 89. Telegr .-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg«*l. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Steeds rijker vloeit het goud uit de mijn, door minister Oud aange boord. De baten worden zóó talrijk, d it ze van beleekenenden invloed zullen gaan worden bij's lands huis houding. Een belasting, waaraan niet meer te ontkomen leek, behoeft thans wellicht niet ingevoerd te worden. Een nieuwe salarisverlaging, waaraan mogelijk werd gedacht, zal niet langer dreigende zijn Een ver slechtering der positie van de onder steunden zal misschien niet worden uitgevoerd. Al die beetjes en hoopjes, welke werden gesmokkeld, blijken tesamen een geweldig kapitaal te hebben uit gemaakt en het feit, dat dil kapitaal den staat wederrechtelijk onthouden is, doet sommigen niet malsch oor- deelen over de belastingontduikers. We lazen dezer dagen een hoofd artikel over ze in een dagblad en in dat artikel werden de belasting smokkelaars «gauwdieven» geheeten, die zich schuldig maakten aan »doodgewonen diefstal en klinkklaar bedrog». Gelukkig werden de ver mogende lieden, die zich thans door minister Oud lieten ontmaskeren, niet als zedelijk minderwaardigen tegenover onvermogenden voorge steld. Het is, zoo werd erkend, een verschijnsel, dat men hij alle maat schappelijke klassen zonder uitzon dering aantreft, om bedrog jegens de gemeenschap in de grootste gemoeds rust te plegen, ook als men bedrog legen enkelingen verafschuwt. Belastingsmokkelen is voor vele menschen een sport, welke te aan trekkelijker is, omdat de beoefening baten oplevert. Wat een genoegen beleven vele menschen, wanneer ze bij het overschrijden van de grens een kleinigheid aan accijns hebben kunnen ontduiken Meer dan een genoegen, een stil spel met den fiscus en een gemak kelijk behaald voordeel, zien de meesten onzer niet in hei verzwijgen van wat ze den staat schuldig zijn. En toch begaan ze in werkelijkheid een groot, heel groot onrecht. Het is op het oogenblik nog niet vast te stellen, welke baten de «vrij willige» aanmeldingen van verzwij gingen den staat straks zullen blijken op te leveren. Het zullen in elk geval talrijke millioenen zijn. Ware al het verschuldigde op tijd betaald geworden, dan zouden zeker meerdere noodmaatregelen achter-1 wege zijn gebleven, welke nu geno- men moesten worden. Omdat gij en anderen tekort zijn gescholen in betalingsplicht, loopen thans zooveel huisvad* rs werkioos rond. Omdat gij en anderen bedrog pleegdet, zijn misschien steunnormen verlaagd moeten worden. Als de staat had ontvangen wat dezen toekwam, dan zou er mogelijk geen verhoogde accijns zijn noodig geweest op levens middelen. Dan zou er geen nieuwe of verhoogde belasting zijn ingevoerd moeten worden.... Over het benadeelen van den staat wordt zoo luchthartig geoordeeld. De staat is zoo'n onpersoonlijk lichaam en »'t gaat beter van 'n stad als van een dorp», wordt er al gauw geoordeeld. Laten we toch beseffen, dat het benadeelen van den staat hetzelfde betet kent als het berooven van onze medemenschen. Wat de staat tekort ontvangt, moet deze op andere manier zien binnen te krijgen. Voor wat wij ontduiken, moeten an leren j opdraaien, menschen vaak, die het veel slechter hebben dan wij zelve. Zóó moeten we de zaken bezien. Dan zullen we het billijk oordeelen, dat we zoo daartoe reden bestaat onze verbeterde opgave aan den fiscus nog voegen bij de vele andere, welke reeds zijn binnengekomen. Dat moeten we niet alleen doen omdat we ons daarmee onttrekken aan de mogelijkheid van straf, maar omdat we er recht en rechtvaardig heid mee betrachten jegens onze medemenschen. Duitschland s positie. De Belgische minister-president, graaf de Broqueville, heeft deze week weer eens ondervonden hoe gevaarlijk het is openhartig te zijn, als men over problemen van inter nationale politiek spreekt. Dinsdag heeft de premier voor den Senaat gesproken en daar onomwonden gezegd dat er feitelijk niets meer is wat Duitschland kan tegenhouden zich weer te gaan herbewapenen. Dezelfde idee had ook de minister van buitenlandsche zaken, Heymans, al vroeger verkondigd, maar hij was zoo slim het onder bedekte termen te doen. Toen is er dan ook van de uitlating geen gewag gemaakt, maar nu de Broqueville het op zijn manier gezegd heeft, is men zeer ontsteld, niet alleen in België maar vooral in Frankrijk. En dat is geen wonder, want als we even verder zien, zullen we moeten toegeven, dat daarmede het fiasco van het vredesverdrag van Versailles volmaakt is. En niets gaat Frankrijk meer aan het hart dan dit aan den verliezer opgelegde verdrag, waarop het heel zijn machts positie in Europa gebaseerd heeft. loch wil het ons voorkomen dat de heer Broqueville in zijn onvoorj zuchtigheid eens even goed de waar heid gezegd heeft. liet Vredesverdrag van Versailles kon in zijn eenzijdigheid onmogelijk blijven gelden a s het statuut voor den wederopbouw van Europa. Het eischte volmaakte weerloosheid van een der voornaamste naties. Men kon dien eisch in 1918 opleggen omdat Duitschland machteloos was en dan nog met de ideëele voor spiegeling dat Duilschland's ont wapening het begin zou zijn van Europa's ontwapening De stappen die in deze laatste richting gedaan zijn hebben geeneilei resultaat gehad. En de Duitsche natie wist zich weer meer en meer te doen gelden. Een volk van tiO millioen kan men niet eeuwig de duimschroeven aanleggen. Duitsch land werd tot den Volkenbond toe gelaten, werd als rechtsgelijk^erkend. Doch zou de rechtsgelijke berusten in deschandeb|k ongelijke bepalingen van een opgedrongen vredesverdrag? Het is een waan, en niet meer. De Broqueville heeft openlijk de waarheid willen constateeren en dal heelt men hem kwalijk genomen. Maar intussche weer eens te mee wilde een oogen positie consolid geenszins een oplossing van de Euro- peesche politieke kwesties. Bezuinig in gshoekje. 1 ijdf'ijke reclame; 1 pakje Atrax Maïzena O 09 Hel tweede pakje voor halve geld O.CM'/ü van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. VELO WASCHMACHINE MA MEER DAN 100 FILIALEN 58. Dan zouden we over den rentevoet kunnen pralen, zei Nancy bloemzoet. Op dat oogenblik mengde zich tic jonge Jack in het gesprek. Miss Nancy, ik ben bang dat ik me den laatsten keer onhebbelijk heb ge dragen Praat daar alstublieft niet over, l.lonk het uit de hoogte. De oude merkte den klank in haar slem en hij nam het voor zyn zoon op. Denk er aan, Jack, wij zyn hier de baas, en zich tot het meisje wendend: En dacht je, dat ik tevreden zou *yn met die 50 OOpond? Neen juffie, dal ^al niet gaanIk geef je nog geen minuut uitstel. Als je den 15en Juni om 1 minuut over twaalven komt, dan is de optie vervallen, begrypt-ie? 1 Ik begrijp het beter, dan u lief zal zijn, zei Nancy uit de hoogte; want ik had gedacht dat als u een beetje toc- ïcbietelijk en menschelijk was geweest, uan zou ik het ook zyn. Jij toeschietelijk? Wat heb jij om toeschietelijk te wezen? Kijk eens. Ik heb de verkoopvoor waarden nog eens nagezien en daar staat in dat het huis en de bijgebouwen in goeden staat moeten worden gehou den. Ik heb eens rondgekeken en ik heb gezien, dat het me handen vol geld zal kosten om alles weer in den staat te kry- gen waarop het op den dag van den ver koop verkeerde. Verder staat in de koop- acte, dat ik u direct uit het huis kan la ten zetten, zoodra ik 10.000 heb be- laaid en Wat bedoel je, stotterde de oude. Wil je zeggen, dat je het geld hebt? Inderdaad, zei Nancv, met een aller- liefsten glimlach. Waar heb je het dan? vroeg de oude man ademloos. Je loopt in den regel niet met 10.000 pond in je taschje, nietwaar? Ik geloof er niks van. Hoe kom je er aan? Staat er in de acte iets van, dat u de herkomst van het geld moet weten? klonk het spottend-triomfantelyk. Neen, neen, er is niks van aan. Ik wil niet, dat je me hier komt bespotten. Maar toch was de oude bang geworden. Hy vond haar Ie rustig en te zeker van haar zaak. En nou ga je m'n erf af, versta je? Al hen ik duizend maal een Beel en jy een Trevanion en al zyn we door je va der en grootvader behandeld als oud vuil daarom hoef ik geen brutale indringers in mijn huis te dulden. Dat is heel vriendelijk van u, zei zijn met die 5000 pond? Neen juffie, dat auto naderen. Dat is de wagen van notaris Handy, zei Nancy droogjes. Notaris Handy? Dus het is mee- nens?. Daar had u niet aan hoeven te twij felen. Notaris Handy voegde zich bij het ge zelschap met een korten groet. Ik denk dat mijn cliënte je al een en ander verteld heeft, Beel, nietwaar? We hebben heel gezellig gebabbeld, lachte Nancy. Ik wilde een schikking voorstellen, maar Mr. Beel houdt zich aan de letter van de overeenkomst. Dat is jammer, zei de oude rechts geleerde, voor hem. En hij wees op Beel. Er was iets in zyn stem en manie ren dat den ouden boer nog benauwder maakte. Waarom is het jammer voor my? vroeg hy angstig. In de documenten staat uitdrukke lijk, dat Trevanion Court binnen vijf jaar het onbetwist en volledig eigendom wordt van Miss Trevanion als zy een be drag van 10.000 pond Sterling betaalt, zonder ecnige kwalificatie en dat betet kent volgens de wet met al het te velde staande koren en andere gewassen Maar dat kan niet waar zijn em mers. God beware me Het is niet anders, Beel. En daar om is het jammer, dal je je niet een beetje inschikkelijk getoond hebt tegen over miss Trevanion. 1 Een minuut later at de barsche Jack Beel Senior uit de hand. Hy was de dce- moed in persoon en smeekte: Dat is toch niet waar, dat kunt u toch niet meenendat zou me dui zenden ponden kosten. Ik handel precies volgens de wet. Dus miss Trevanion is werkelijk.. Miss Trevanion is bereid de som van tienduizend pond te betalen, laten we zeggen: morgen. Zullen we elkaar ontmoeten, laten we zeggen, in Truro, morgenvroeg om 11 uur? Ik zal alle pa pieren in orde maken en Nee, nee, viel Nancy, die medelij, den met den ouden man kreeg, hem in de rede. Ik wil niet zoo strikt op mijn recht staan. Maar waar zyn in 's hemelsnaam die tienduizend pond vandaan gekomenV Dat is myn zaak, mr. Beel. Op eén ding moet ik echter aandringen, 't Huis moet direct ontruimd worden. Het spijl my voor u, maar Trevanion Court is niet geschikt voor boerdery. U kunt zoolang in het Old Dower-huis uw intrek nemen, als u dat wilt. BINNENLAND. Wetenschap en oorlog. Onlangs heeft een comité van professoren en studenten een anii— oorlogscirculaire verspreid, waarin de onderteekenaren zeiden hun wetenschap niet voor oorlogsdoel einden te zullen aanwenden. Het lid der Eerste Kamer Jhr. v. Gillers (ar) heeft daaromtrent aan minister Marchant vragen gesteld, waarop een z.i. weinig bevredigend antwoord gegeven is. Thans heelt Jhr. v. Citters een interpellatie aangevraagd. Eindexamens H.B.S. Er is een gewijzigd eindexamen reglement voor H B.S. samengesteld. Daarin zijn de letterkunde der moderne talen en handelsweten- schapi en niet meer als examen vakken genoemd. Er is meer gele genheid voor het verkrijgen van vrijstellingen. De cijfereischen zijn echter iets zwaarder geworden. ude bij de Varkenscentrale. verdacht van fraude is ge- een beambte van de PUROL is bij schoonmaak onmis baar, En wel om roode. ïuwe, of stukke schoonmaakhanden weer snel zacht en gaaf te_maken. Vooral 'savonds inwrijven. Old Dower-huis, stotterde Jack. Juist, on daar kunt u tot Kerstmis blyven. Maar dit huis moet direct ont ruimd worden, mr. Beel; direct, want ik wil hier Kerstmis vieren. Ze heeft fortuin gemaakt, Jack, zei de oude man later toen Nancy en de notaris waren weggegaan, en een groot fortuin ook. We bennen verslagen, jong, voegde hij er somber aan toe, ze is ons de baas geweest I Maar de jnge Jack gaf geen antwoord. Drie maanden later heerschte een on gewone bedrijvigheid in de buurt van Trevanion Court. Iedereen wist dal Tre vanion Court ontruimd was en dat er groote dingen gebeurden in het huis. Er waren werklieden in de weer, er werden voortdurend wagonladingen meubels en andere artikelen aangevoerd; tuinlieden maakten den tuin in orde en toen Kerst mis in het land was, zag men keurig-ge- kleedc dienstmeisjes in het huis rond- trippelen. Ze moet duizenden ponden uitge ven, zeiden de bewoners onder elkander. Waar zou ze het vandaan hebben ge haald? Maar niemand wist de waarheid. Wat ze wisten was, dat Nancy Treva nion in het oude huis terugkwam en by- na allen verheugden ze zich over dat feit. Op Kerstavond was er een ongeken de drukte aan het kleine stationnetje. Verscheidene auto's kwamen aangereden en uit den trein stapte een groot aantal vreemdelingen die door de wagens naar Trevanion Court gereden werden. Slot volgt. Waalwyfesche en Langstraatsclie Conrant, U moet die Atrax-Artlkelen toch ook eens een k»cr probeeren t Iedere winkelier kan ze U leveren- Als hl| ze nog niet verkoopt bestelt hl| ze gaarne vsor Ut VELO TAFELBILJARTS

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1