Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. hflflR ERFDEEL, i i FEUILLETON i 67e JAARGANG Dit blad verschijnt UITGAVE: WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. WAAL WIJ KSCHK STOOMDRUKKERIJ ANTOON HELEN. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 8*. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg».l. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT j TWEE BLADEN. EERSTE BEAD. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. De Raad was wederom voltallig De Voorzitter deelde mee, dat de notulen van de raadsvergadering van 28 Febr. de volgende keer in be- handeling zullen komen, daar ze thans nog niet gereed zijn. Ingekomen was een schrijven van J. C van Laarhoven Sr waarin wordt medegedeeld dat hij zijn benoeming tot lid van het College van Regenten der Godshuizen aanneemt, wat voor kennisgeving werd aangenomen. Hierna kwam aan de orde Stem ming over het voorstel van het lid Stap, betreffende het door J. de Kok in koop gevraagde gedeelte van het Wilhelminaplein, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Het lid Stap had toen voorgesteld den grond te verkoopen voor f2 per M2. Het lid Meijer vroeg, of als het voorstel.Stap wordt verworpen zijn voorstel van de vorige vergadering zal worden behandeld, wat de Voorzitter toezegde. Voor het voorstel Stap stemden met deze de leden Meenhorst en Schmie- husen, terwijl de overige vier tegen stemden, zoodat het voorstel verworpen was. Hierna kwam in stemming het voorstel-Meijer om den grond benoo digd voor het woonhuis te verkoopen voor f2 50, het verdere gedeelte voor f2.den M2. Het lid Verschure zeide, dat de grond door deskundigen is geschat op f5. per M2. en vindt dat het gemeente, belang dus niet wordt gediend met aanneming van het voorstel Meijer. Het lid Stap vindt dat de gevraagde 600 M2die nu renteloos liggen, bij verkoop a f1200.— jaarlijks een rente kunnen opbrengen van f 60.waarmee de belangen der gemeente worden gediend. Het lid Verschure merkte op dat er een aanvrage kan komen voor aanmer kelijk hooger bedrag, terwijl het lid Meenhorst vreest, dat als De Kok geen bouwgelegenheid verkrijgt op het Wilhelminaplein, deze mogelijk de gemeente verlaat, wat moet worden voorkomen. Bij de hierna gehouden stemming verwierf het voorstel Meijer 4stemmen. de beide Wethouders en 't lid Ver schure stemden tegen. De Voorzitter zal hetgenomen besluit ter goedkeuring sturen aan Ged. St. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Josbph Hockinq. Nadruk verboden. 59. Ja Nancy, ik ben blij je terug le zien! Het is prachtig, hoor meisje, prachtig mooi, nietwaar moeder? Dat is het, beaamde Mrs. Briggs. Ik ben er trots op om je gast te zijn in dit prachtige huis, Nancy. U weet wel, dat ik daar altijd naar heb verlangd, mrs. Briggs om U te kunnen uitnoodigen voor Kerst mis en ik ben blij, dat u het huis mooi vindt. Nancy's oogen schitterden van geluk. Hoelang had ze naar dit oogen- blik verlangd Het is iets bijzonders, begon de brave corkshirer opnieuw. Ik wou dat Ben Nog was een verzoek ingekomen het gemeentebestuur van Eethen, om een gemeenschappelijke regeling te treffen voor schoolbezoek op de O. L. School te Heusden door leerlingen van Heesbeen en Doeveren op dezelfde wijze als is getroffen met andere na. burige gemeenten, nl. voor f 15.per jaar per leerling. Dit werd met alg. stemmen aan genomen. Tot slot stelden B en W. voor de gemeente.begrooting 1933 te wijzigen door er een post op te brengen van f50.voor herstel der brug over den Demer, welk bedrag de Voorz. hoopt terug te krijgen van den persoon, die de brug beschadigde, te meer waar de persoon in kwestie is verzekerd tegen auto-ongevallen. Het lid Stap vroeg een bordje te plaatsen met kruising, wat de Voorz toezegde. De Gebrs. Stoffel vroegen om aan te koopen het perceel grond tusschen de v m Mulo-school en de woning van Vermeulen. B. en W. zullen hierover later advies uitbrengen, waarna de vergadering werd gesloten. BUITENLAND. Algemeene invoering van hei duel in Duitschland. De »\Vegweiser», het ofTcieele orgaan van de Duitsche turn organisatie, bevat een bericht, het welk er op duidt, dat men in som mige kringen er naar streeft alle geschillen waarbij iemands eer is betrokken door middel van duels te doen beslechten; dit zou niet alleen gelden voor studenten, bij wie de »Mensur» zoo lang in zwang bleef, maar voor alle volksgenooten. Weinigen zullen weten zoo schrijft 't blad dat in de S.A. het streven be staat geschillen waarbij de eer is betrokken met de blanke wapens te beslechten. Dit streven is nog wel geen werkelijkheid geworden, maar toch zal de eisch van den Fiihrer, dat elke Duitscher de wapens moet kunnen hanteeren, er wel in de eerste plaats toe hebben bijgedragen, dat het streven naar »Merisur» krachtiger is geworden. Daarmede zou eindelijk ook de eenzijdige eer opvatting verdwijnen van de kringen, die meenen aan niet academici het recht op genoegdoening te kunnen onthouden, ja tot alle volksgenooten, is een niet te onderschatten stap naar de volksgemeenschap, want aan geen enkelen Duitscher, die lid is van de S.S., de S.A., de partij van andere organisaties, die in het Duitsche rijk zijn vereenigd, kan het recht op zijn eer worden betwist.» De Oostenrijksche republiek.... af! Het gedenkteeken van de republiek te Weenen heeft afgedaan. Het ver toonde de borstbeelden van de overleden socialistische leiders Adler, Reumann en Hanish, die veel tot de stichting van de republiek hebben bijgedragen. Na den strijd tusschen de autoritaire regeering en de soci alisten, die met de nederlaag van laatstgenoemden eindigde, werden deze borstbeelden tijdelijk door die van Dollfuss, Fey en Starhemberg vervangen. Thans oordeelt men het beeter het gedenkteeken geheel te verwijderen. Voorloopig is het in gepakt. Moet men hierin een omen voor de republiek zien, thans inge pakt in een autoritair bewind, om straks geheel te verdwijnen en plaats te maken voor een verjongde mo narchie? Wie zal het zeggen. Er zijn er velen in Oostenrijk, die het wenschen anderen laat het onver schillig. Erg betreurd zal de repu bliek, als zij mocht verdwijnen niet worden. Veel voorspoed en geluk heeft zij in deze 15 jaar van haar bestaan Oostenrijk niet gebracht. Of dit nu aan haar lag of aan gansch andere oorzaken, laten wij in het midden. Men pleegt nu eenmaal een bewind te beoordeeJen naar de om standigheden, waarin land en volk verkeeren, ook al heeft hel daaraan part noch deel. En als het slecht gaat, ziet men uit naar een verande ring. Dat verklaart veel politieke verrassingen van den laatsten lijd en ook het feit, dat de republiek in Oosteniijk door de bevolking weinig gewaardeerd wordt, minder zelfs dan zij verdiend heeft. in de rede, daar praten we niet meer over. Daar komt Jessie met haar verloofde. Vindt je het niet mooi, Jes sie? Het is magnifiek, riep het meisje uit, nietwaar Walter? En Nancy zag den jongen Yorkshirer fabrikant, met wien zij kort geleden had kennis ge maakt. Wie is dat?, vroeg Jessie fluiste rend, toen er een nieuwe gast binnen kwam. Het was een lange, geleerd-uit- ziende man. Professor Sheepsranks, kondigde de oude Adam Trebilcock aan. Mijn hartelijke gelukwenschen, zei de professor, Nancy's handen schuddend; het is het mooiste huis dat ik ooit heb gezien. Geen wonder, dat u er trots op bent. Mr. Shawcross, Mr. Greenwood, kondigde Adam aan. We zijn allemaal bij elkaar! riep Elyah verheugd uit. Dat is braaf van je, Nancy, om al je vrienden uit Leeds uit te noodigen Een nieuwe stem deed zich hooren Crowther, neen niet Mr. Crowther, ik heet gewoon maar Jack. Ah, miss Nancy, riep hij uit, op Nancy afstap pend, dat had ik nooit verwacht; Leeds is goed genoeg voor me en Kerstmis is Kerstmis, maar ik ben blij dat ik Hitier spreekt. i Te Munchen hield Hitier een rede, ter gelegenheid der herdenking van de instelling van zijn regiem, die juist een jaar geleden plaats had. Een jaar lang zeide hij, heeft onze beweging thans geregeerd en ge tracht, de fundamenten le leggen voor een rijk, dat geen tien, twintig of dertig jaren zal bestaan, doch dat eeuwen moet voortduren. Wat wij bereikt hebben, kan in eenige zinnen worden samengevat. He belangrijkste is niet, dat wij de Duitsche industrie naar een betere toekomst hebben gebracht, niet dat meer dan 2'/2 millioen werkloozen weer aan het werk zijn gesteld niet dat het volk van een nieuwe hoop is doordrongen, doch dat wij de wedergeboorte van Duitschland tot stand hebben gebracht. Hitier bracht vervolgens dank aan al zijn aanhangers, zijn trouwe S.A. en S.S.—troepen in Beieren, die het mogelijk gemaakt hebben, de natio naal—socialistische revolutie te vol tooien. Tenslotte wees Hitier op de een heid, die thans in Duitschland heerscht en zeide, dat men thans weer kan arbeiden voor datgene wat men 15 jaar lang beeft moeten missen, n.l. vrijheid, eer en daar mede voor het dagelijksche brood. De Duitsche Joden. Reuter verneemt, dat een nieuwe wet, waarbij het Duitsche staats burgerschap en de toekomstige status van de Joden in Duitschland wor den omschreven, vóór het einde van deze maand zal worden afgekondigd. Het ontwerp van deze wet, welke thans op het ministerie van Binnen- landsche Zaken in onderzoek is, maakt onderscheid tusschen burgers met volledige politieke rechten, waaronder het kiesrecht en tweede rangsburgers, die geen politieke rechten zullen hebben. Alleen die Joden, welke in staat zijn te bewijzen, dat hun voorouders reeds in 18i2 Duitsche staatsburgers waren, zullen tot de eerste categorie burgers kuunen behooren. Men heeft het jaar 1812 gekozen, omdat toen de in Duitschland wo nende Joden familienamen hebben aangenomen. Het is niet mogelijk het aantal Joden te schatten, dat in staat is te bewijzen, dat zij aan spraak kunnen maken op het staats burgerschap, doch men gelooft, dat iets minder dan de helft van het aantal Joden in Duitschland hiertoe wel de noodige bewijzen zal kunnen overleggen. Talrijke families stellen Jack's bewering werd gevolgd door gelijkluidende uitroepen. Eindelijk zaten ze allen aan de lan ge, keurig gedekte tafel. Het was een vroolijk en opgewekt gezelschap. Het gelach was niet van de lucht. Plotse ling stond Elyah Briggs van zijn plaats op. De meesten van u, begon hij, zijn goede vrienden van mij en die gene die ik voor het eerst heb ontmoet zullen het gauw ook worden, hoop ik. Ik wil de gelegenheid niet voorbij la ten gaan zonder een paar woorden te spreken. Vier en een half jaar gele den kwam onze gastvrouw bij mij in Leeds en vanaf den eersten dag had ze mijn hart veroverd, nietwaar moe der? Zoo is het, stemde mrs. Briggs toe. j Ik heb haar meer dan eens ge zegd en het zou mijn hartewensch zijn geweest haar tot schoondochter te krij gen. Dat is helaas niet gebeurd, maar j daarover wil ik niet spreken op het oogenblik. U allen kent haar geschie denis. Dit is het oude huis. Jaren ge leden is het verkocht, maar haar va der laat haar een erfenis na; dat was te probeeren tien duizend pond bij el kaar te krijgen om het huis terug te koopen. Hoe dat moest gebeuren wist beloofd en ze wilde en zou slagen. En ze is geslaagd, riepen eenigen. De geschiedenis is waard om te boek gesteld te worden, ging Elyah voort. Zonder Leeds en Amos Judson zou ze niet zijn geslaagd, maar ze is en blijft een kranige meid en ik ben er van overtuigd, dat niemand in Yorkshire haar dit zal nadoen. En ik wil dezen Kerstavond, die een van de besten uit mijn leven is, op de gezond heid drinken van Nancy Trevanion. Na deze toast kwam er geen eind aan de speeches. Prof. Sheepshranks sprak en John Shawcross en ook de oude Jack Crowther. Ze is een meisje uit duizend, zei hij, maar één ding ontbreekt haar toch. Een goede man! Als ik twintig jaar jonger was, zou ik een kansje wagen, maar omdat dat niet meer mo gelijk is, hoop ik, dat ze een flinken jongen kerel trouwen zal. Na deze toast vroegen allen om een speech van Nancy en ze voldeed glim lachend aan het verzoek. Ik ben vanavond tusschen vrien den, zei ze tusschen de beste vrien den die een meisje op de wereld kan bezitten en ze sprak verder over Mary Judson, herdacht den ouden Amos, in het kort, ze vertelde nog eens de ge schiedenis van haar leven. En ze ver- reeds een onderzoek in naar hun stamboom om de noodige bewijzen te kunnen leveren. De Duitsche Rijks—jeugdleider aan het woord. Te Essen werd Zondag een jeugdarbeidersdag gehouden, waar Rijksjeugdleider Baldur vonSchirach het woord voerde. In zijn rede zeide de jeugdleider o.a., dat nu het mar xisme was overwonnen geen halt moest worden gehouden voor de groep van de Katholieke jeugdorga nisatie en dat de coufessioneele groepen geen speciale rechten heb ben. Hij verwierp het vooroordeel dat de Hitier—jeugd niet christelijk zou zijn, en dat de Rijksjeugdleiding het doel heeft, om de jeugd van de Kerk en van de christelijke belijdenis te vervreemden. Na de rede werd er eindeloos ge jubeld. Frankrijk verzorgt zijn lands verdediging. Voor de verbetering van de lands verdediging heeft de Eransche regee ring een wetsontwerp ingediend, waarbij het beschikbaar stellen van bijzondere middelen wordt gevraagd. De minLter van Oorlog wordt door deze wet gemachtigd ter voltooiing van de grensversterkingen en ter volmaking van de afweermaatrege- leu tegen luchtaanvallen voor het dienstjaar 1934/'35 1175 millioen francs uit te geven. Den minister van Marine worden voor de jaren 1034/'38 825 millioen francs ter beschikking gesteld, ter versterking van de marine—lucht macht. Ten slotte krijgt de minister van luchtvaart voor het jaar 1934 een crediet van 980 millioen franken voor de uitrusting en bemanning der luchvloot. De Britsche vliegdiensten op Indie. Door de Imperial Airways wordt bekend gemaakt, dat in den loop van April de vliegduur op de routes van het Britsche Rijk zal worden verkort. Zoo zal de luchtreis naar en van BritschIndië verkort wor den van zes tot vijf dagen, de reis van en naar Singapore van 9'/a lot acht dagen en de reis van en naar Kaapstad van tien tot negen dagen. Deze tijdsbesparing zal mogelijk worden door het vliegen van som mige trajecten bij nacht. Werkverschaffing op onteigend groot grondbezit. Naar Reuter uit Madrid meldt, heeft het Instituut voor agrarische hervorming besloten 136 gezinnen te vestigen, op 193 hectaren gronds, voor alles te bedanken. Maar één ding wou ik nog zeggen, besloot ze, en dat is iets, dat een antwoord geeft op de woorden van Jack Crowther. Hij zei, dat mij een man ontbreekt. Wel, ik inoet iets bekennen. Ik heb het al dien tijd geheim gehouden. Ik zou nooit in mijn plannen zijn geslaagd, zonder de nulp van Mr. Trefry, die hier naast mij zit. Want 't belangrijk ste van de uitvinding is zijn werk. We kennen elkaar al jaren en er is iets anders ookhet meisje hield op met spreken en keek blozend de kamer rond. Toen vervolgde ze: Ik heb u niet alleen hier gevraagd om Kerstmis in mijn oud tehuis te vieren, maar ik noodig u meteen uit voor mijn huwe lijk, dat morgen in ons oud kerkje zal plaats hebben. Ik ben bang, dat deze uitnoodiging niet heelemaal volgens de etiquette is, maar ik hoop, dat u toch allemaal zult willen komen. Niet waar. John? John probeerde te antwoorden, maar de ontroering maakte het hem onmogelijk. En, waar het heele ver baasde en gelukkige gezelschap hij was, trok hij Nancy naar zich toe en zoende haar op de lippen. EINDE. NUMMER 22. WOENSDAG 14 MAART 1934. Walvljksrkr en Laiigstraatselie Conranl*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1