mm 18 M IB G 2H 8ViI R. D. B. THEATER PRINS WILLEM VAN ORANJE. No. 22. Woensdag 14 Maart '34. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. Hoe de nieuwe Burgemeester van de gemeente Loon op zand denkt over de plaatselijke pers. In 't Zaterdag uitgekomen eerste nummer van 't Nieuwsblad van KaatsheuvelLoonopzand Om streken heeft de nieuwbenoemde burgemeester der gemeente Loon. opzand een artikeltje geschreven, waarin hij zijn meening zegt over de plaatselijke pers. Wij achten deze uitspraak te merk waardig om ze niet in ons blad over te nemen. Burgemeester Mallens schrijft dan o.m. »Ik ben er van overtuigd, dat een, zijn taak begrijpendgemeentebestuur, Uwe plannen niet anders dan toe juichen kan. Immers, een goed ge redigeerd periodiek in eene gemeente is van het allergrootste belang. Aldus toch krijgen de inwoners op een voudige en gemakkelijke wijze ge legenheid elkander hunne meeningen kenbaar te maken, zonder aangewe zen te zijn op wat men noemt »the man in the street». Dit laatste toch is juist hierom zoo gevaarlijk, wijl goede zaken dan meestal doodge zwegen worden en minder gunstige aangelegenheden, bij hef' doorver tellen, aangroeien en aandikken tot wangedrochten, waarbij de tegen woordig op tal van plaatsen ontdekte zee- of meermonsters, aardige, lieve beestjes zijn. Het spreekt vanzelf, dat de handel binnen de gemeente ten zeerste werdt bevorderd door adverteeren in een lokaal blad. Dit toch kan een aan sporing zijn voor velen om ter plaatse te koopen, wat men, ten onrechte, vermeende plaatselijk niet te kunnen krijgen. Het is voor menig een heel vaak een openbaring, dat men in de onmiddellijke nabijheid van zijne woning iets koopen kan, waarvoor men tot dan toe «nagenoeg zeker» wist, elders te moeten gaan. En last but not least, is eene goede verstandhouding tusschen zulk een plaatselijk orgaan en het gemeentebestuur de meest te ver kiezen weg om, boven en behalve de meening van den gemeenteraad, de meening te leeren kennen van de ingezetenen, indien die raad niet meer een zuivere afspiegeling zou zijn van den volkswil, terwijl het gemeentebestuur zelf, indien het daartoe eenige aanleiding mocht vinden, door middel der Redactie het lezend publiek kan bereiken om publiek te maken, hetgeen niet voldoende algemeen bekend schijnt. Voor een goede beoordeeling toch van de daden of nalatigheden der gemeentelijke bestuursorganen is het noodig dat alles, niets uitgezonderd, wat openbaar kan of mag zijn, bekend zij en wel bij zooveel mo gelijk ingezetenen. Welnu, het plaat selijk orgaan en zijn redactie dienen dit te bevorderen.» PROVINCIAAL NIEUWS. VERVOLG Ned. R.K. Fabrieksarbeidsbond »St. Willibrordus)), afd. Waalwijk. De groep Lederbewerkers van bovengenoemde afdeeling hield j.l. Maandagavond haar jaarvergadering in de groote zaal der R.K. Werk liedenvereniging, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer Passier, constateert in zijn openingswoord dat het middel, om meer leden naar de jaarvergadering te krijgen, n.l. het aanbieden van een tractatie, uitstekend heeft geholpen. Hij be treurt het alleen dat de vergaderingen niet altijd zoo druk bezocht zijn. Zooals bekend moet spr. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst der organisatie verlaten, na 30 jaar aan het hoofd der plaatselijke groep te hebben gestaan, waarvan vele jaren als voorzitter. Het valt spr. zwaar na zoo'n langen diensttijd deze organi satie wegens ouderdom te moeten vaarwel zeggen. Hij hoopt echter dat het de organisatie in de toekomst naar wensch moge gaan en de nieuwe voorzitter het volle vertrou wen van de leden zal mogen ge nieten. Door den secretaris den heer v. Gorcum worden hierna de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden goed gekeurd. Jaarverslag Secretaris. Vervolgens brengt de secretaris een als altijd keurig verzorgd jaar verslag uit. We stippen daaruit aan dat het ledental op 1 Jan. 1933 be droeg 570 en op 1 Jan. 1934 576, dus een vooruitgang van 6 leden. Een opsomming werd gegeven van de punten op de verschillende ver gaderingen behandeld. Het aantal werkloozen bleef in deze afdeeling stationnair, niettegenstaande het aantal te werkgestelde arbeiders in de plaatselijke fabrieken beduidend grooter is. Vermoedelijk door lagere loonen worden nog te veel arbeiders van buiten vóór de plaatselijke werkloozen getrokken. Wat dit de gemeenschap kost toont spr. aan met cijfers van de uitkeeringen door gemeente, armenbesturen en werk- loozenkas. Door spr. werd in totaal f21.514.75 aan werkloozen uitgekeerd. Het is hem opgevallen dat ver schillende aangeslotenen na 3 jaar van de werkloozenk-is getrokken te hebben de organisatie in de steek laten, omdat men dan eerst '/a jaar weer gewerkt moet hebben. Zij demonstreeren daarmee wel duidelijk waarom het hen te doen was en verslechteren de positie der overige aangeslotenen. Met een dankwoord o.a. aan de Eerw. adviseur en aan de pers en een opwekking tot medeleven met de organisatie sluit spr. zijn welver zorgd jaarverslag. Het applaus der vergadering en het dankwoord van den voorzitter waren hier wel op hun plaats. Jaarverslag penningmeester. Hieraan ontleenen wij't volgende: Ontvangen contributie mannen f 15769.89 meisjes f 388.59 totaal f 16158.48 Bondscontributie f 15293.56 Uitgaven afdeeling f 757.85 totaal uitgaven f 16050.91 Batig slot f 107.57 Namens de controlecommissie deelt de heer A. v. Hoof mede dat de boeken en bescheiden in de beste orde zijn bevonden en dat den penningmeester een woord van lof toekomt voor zijn groote toewijding. (Applaus). Tot nieuw lid der controle commissie werd benoemd de heer de Jong. Bestuursverkiezing. De periodiek aftredende bestuurs leden Adr. Stokwielder en Jos. v. d. Griendt worden beiden bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard. Voor de vacature F. Passier, die bedankt heeft wegens het bereiken van den 65jarigen leeftijd, zijn candidaat gesteld J. de Werd, J. Schalken en Jac. Ivooke. Uitgebracht werden 205 stemmen, waarvan 116 op J. de Werd, 55 op J. Schalken en 26 op Jac. Kooke, blanco 7, van onwaarde 1, zoodat de heer J. de Werd tot bestuurslid is gekozen. Deze verklaart zijn benoeming aan te nemen en de voorzitter feliciteert hem met het vertrouwen dat de leden in hem stellen. Verkiezing vooizitter. De voorzitter zegt dat de nieuwe functionaris gekozen moet worden uit het bestuur dat thans weer vol- verklaring aan de werkgevers en behoorde er heel wat moed bij om trouw te blijven aan het eens ge geven woord. Maar gij, zegt spr., bleef uw woord gestand en stond steeds voor de organisatie op de bres. Mochten er eens foutjes gemaakt zijn (aan welk menschenwerk bleven die niet) dan werden die toch geheel overschaduwd door uwe groote ver diensten en de offers die gij voor de organisatie hebt gebracht. (Applaus). Spr. bracht nog hulde aan de nagedachtenis van de echtgenoote van den oud—voorzitter, die ook offers voor de organisatie moest brengen. Hij hoopt dat zij reeds lang haar loon van God mag heb ben ontvangen. Als blijvend aandenken en als bewijs van hoogachting en waar deering van deze afdeeling biedt spr. een prachtige electrische lichtkroon aan en spreekt daarbij de hoop uit dat deze nog vele gelukkige uren den scheidenden voorzitter moge belichten en God hem nog vele jaren in gezondheid zal doen ge nieten van een welverdiende rust, die allen hem van harte toewenschen. (Luide instemming). Zichtbaar onder den indruk dankt de heer Passier voor de hartelijke toespraak en het fraaie cadeau dat hem zoo geheel onverwacht wordt aangeboden. Al kan hij niet meer in den bond voor de arbeiders wer ken, hij belooft als voorzitter der Werkliedenvereeniging en in andere functies zoo lang hij kan hun be langen te behartigen en hoopt nog veel voor hen te kunnen doen. Terwijl de stemming over een nieuwen voorzitter plaats heeft en de aanwezigen op gulle wijze worden onthaald, doet de voorzitter nog enkele mededeelingen. Hij spoort de leden aan loten te koopen van de harmonie St. Crispijn opdat deze de noodige pauken kan aanschaffen om dezen zomer op concours te gaan. Door de kas zijn 50 loten genomen valt er een prijs op dan wordt die onder de leden verloot. Aan de Wijkboden kan men insignes van 't R.K. Werklieden verbond bestellen h 15 cent. Er zullen staatjes worden verstrekt waarop iedereen kan zien hoeveel contributie hij betalen moet, hoeveel hij trekt als hij werkloos wordt, enz. Men wordt dringend aangeraden trouw de contributie te voldoen, daar de regeering hieraan strengde hand houdt bij ilitkeering ingeval van werkloosheid. Ook moeten werkloozen zich direct bij het bureau voor Arbeidsbemid deling laten inschrijven daar zij anders niet voor uitkeering in aan merking kunnen komen. Direct als zij werk hebben moeten steuntrekkers hun kaarten inleveren. Arbeiders die ziek zijn moeten nagaan of tijdens hun ziekte toch HET THEATER MET DE BESTE FILMS. VRIJDAG 16 MAART 1934 te 8 uur (uitsluitend voor genoodigden) WOENSDAG 21 MAART te 3 uur brengen wij in ons theater deeersteNederlandsch sprekende film: (WILLFM DE ZWIJGER) Deze film is een document van hooge waarde, waarin de figuur van Willem de Zwijger historisch getrouw nader tot eiken Nederlander wordt gebracht. Een belangrijk deel van onze Yaderlandsche Geschiedenis zal zich voor Uw oogen ontrollen op boeiende wijze in een machtige vertooning. Iedere Nederlander steune thans de jonge Nederlandsche filmindustrie door zijn belangstelling ie loonen voor dit eerste Nederlandsch—sprekend filmproduct. EEN SCHITTEREND BIJPROGRAMMA. Plaatsbepreking dringend aanbevolen bij Fa. WED. TH. C. PULLES, Sigarenmagazijn. Telefoon 116. Regie: FRITS LANG. Scenario THEAVON HARBOU Duitsch sprekend. UUXOR BIOSCOOP. VRIJDAG 8 UUR ZATERDAG en ZONDAG HET TESTAMENT VAN O». MABUSE. en dat zij onder leiding van voor zitter Kelder in groei en bloei moge toenemen. (Applaus). Het lid Siegenlhaler wil, nu het oogenblik is aangebroken dat de hethy Passier den voorzittershamer neer legt het voorstel doen om hem te benoemen tot eerevoorzitter der vereeniging. Met luid applaus stemt de verga dering hiermee in. De heer Passier wil deze eere functie gaarne in dank aanvaarden omdat ze hem in de gelegenheid stelt de \ergaderingen te blijven bij wonen en met de vereeniging mede te leven. Uit de vergadering wordt nog de vraag gesteld of er in de plaats van den heer Passier al een andere vrij gestelde van den Bond is benoemd. De heer Passier zegt dat reeds eenigen tijd geleden de heer Buisen een oud—looier uit Breda als zijn opvolger is aangewezen. Het is hoogstwaarschijnlijk dat deze hier zijn standplaats zal krijgen. De zeer geanimeerde vergadering wordt hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. De aangeboden trac tatie hield er nog geruimen tijd een prettige stemming in. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Gemeenteraad. Naar wij vernemen zal de raadsver gadering deze maand wegens Goeden Vrijdag worden gehouden op Woens dag 28 Maart. Deken van Riel. Naar wij vernemen zal de HoogEerw. heer Deken van Riel a.s. Vrijdag naar den Haag vertrekken, waar hij zijn intrek zal nemen in het pension „Ei kenhorst" van de Eerw. Zusters Ursu- linen. Z.H.Eerw. zal daar eenige maan den volstrekte rust moeten nemen. Hopen wij dat na deze rustkuur De ken van Riel weer zijn herderlijken arbeid zal kunnen waarnemen. De ge beden en goede wenschen van zijne parochianen vergezellen hem. R. K. KIESVEREENIGING. Prop.club St. Antonius. Op Maandag 19 Maart, 's avonds 8 uur, zal de prop. club der parochie St. Antonius in de Gymnastiekzaal der R. K. Meisjesschool, St. Crispijnstraat, een vergadering houden, toegankelijk voor alle leden der R. K. Kiesvereeni- ging in deze parochie. Op deze verga dering moet o.a. de verkiezing van 2 bestuursleden plaats hebben. Ook moet een afgevaardigde naar de vergadering van den S. K. Heusde nworden be noemd. Tot a.s. Zondag kunnen can- didaten worden gesteld. Aanbesteding Verfwerk. Bij de gehouden aanbesteding van verfwerk voor rekening der gemeente zijn de verschillende perceelen als volgt gegund Perceel 1. 28 woningen aan de Putstraatfa. v. Delft en v. d. Heijden. Perceel II. 24 woningen aan de Pastoor KuijperstraatGebrs v. Loon. Perceel III. 6 woningen aan de lste ZeineH. Kootkar Perceel IV. 12 woningen aan de St. Crispijnstraat A Holtzer-Passier. Perceel V. 8 woningen aan het St. Antoniusplein W. Hens. Perceel VI. 6 woningen aan de St. Crispijnstraat: H. Kootkar. Perceel VII. 16 woningen aan de St. Crispijnstraat H Kootkar. Perceel VIII. 4 woningen aan de 2e Zeine: v Delft en v d Heijden. Perceel IX 16 woningen aan de St. Antoniusstraatv. Delft en v. d. Heijden Perceel X 8 woningen aan de St. Antoniusstraat: Fr. Verwiel. Perceel XI. 3 woningen aan de Mr. v. Coothstraat: v. Delft en v. d. Heijden. Perceel XII. Gemeentehuis v.m. Besoijen H Kootkar. Openbaar Slachthuis W. Hens. Beglazen en schilderen van 169 nieuwe ramenG. Hens tallig is. Hij moet echter dringend verzoeken den secr.—penn. den heer Nic. v. Gorcum buiten beschouwing te laten, daar de vereeniging hem eenvoudig niet missen kan op dezen vooral tegenwoordig zoo gewichtigen post. Alvorens tot stemming wordt over gegaan vraagt de heer Nic. v. Gorcum het woord om met een hartelijke, van groote waardeering getuigende toe spraak afscheid te nemen van den heer Passier als voorzitter. Namens bestuur en leden brengt spr. den heer Passier dank voor hetgeen hij al die jaren voor de organisatie en in het bijzonder voor deze afdeeling heeft gedaan. Spr. kan onmogelijk memoreeren wat de scheidende voorzitter heeft gedaan in die meer dan 30 jaar dat hij in de organisatie werkzaam is. Het feit dat hij zoo dikwijls zijn mandaat hernieuwd zag en dat hij 18 jaar als vrijgestelde in functie was bewijst wel dat hij de rechte man op de rechte plaats was. (Applaus). Wat het zeggen wil 30 jaar in dienst der arbeidersbeweging te heb ben gestaan dat zullen de oudere leden, beter dan de jongere kunnen begrijpen. Tegenwoordig heeft een arbeider die zich als lid aanmeldt niets van de zijde van zijn patroon te duchten, zelfs wordt van hem gezegd dat hij zijn tijd begrijpt, maar vroeger beteekende dat lid maatschap zooveel als een oorlogs- rentezegels op hun kaarten worden geplakt. Tenslotte spoorde hij de leden aan tot het lezen van de Volkskrant. Inmiddels is het resultaat der( stemming voor een nieuwen voor zitter bekend geworden. Uitgebracht zijn op Kelder 145, Stokwielder 12, de Wert 9, Schapendonk 4 en v. d. Griendt 1 stem, zoodat de heer Kelder met groote meerderheid als voor zitter is gekozen. Deze meent dat de vergadering wel wat veel van hem verwacht; hij had liever gezien dat een ander was gekozen. Hij zal trachten zoo goed mogelijk deze functie te ver vullen en zal haar daarom voor loopig voor één jaar aanvaarden. Mocht intusschen een beter onder legde candidaat gevonden worden dan zal hij gaarne zijn plaats aan hem afstaan. Hij vraagt de leden trouw naar de vergaderingen te komen, daar gerust hun meening te uiten en de besprekingen zoo zakelijk mogelijk te houden. Van zijn kanl belooft hij zijn best te doen het ver trouwen der leden waardig te zijn. De heer Passier feliciteert hem met zijn benoeming en vertrouwt dat het proefjaartje nog door vele andere gevolgd zal worden. Gaarne wil hij waar dat noodig is den nieuwen functionaris met raad en daad bijstaan. Als voorzitter moet hij afscheid nemen, maar niet als vriend. Mocht ik tekortkomingen hebben gehad, zegt spr. wil ze mij vergeven, ik meende steeds naar best vermogen voor de belangen der arbeiders te zijn opgekomen. Ik hoop dat het de vereeniging wel mag gaan Daar de film (15 acten) ruim 2 uur in beslag neemt moeten de voorstellingen precies op tijd beginnen. 51608 Centrale H.L.S. Groepscommissie Schoenfabrikanten Maandagmiddag vergaderde de groep Schoenfabrikanten der Cen trale H.L.S. in café—restaurant Remmers te Tilburg. Niet minder dan 360 fabrikanten woonden de vergadering, die onder leiding stond van den hr.Verheij uit Nijmegen bij. Het huishoudelijk reglement werd zonder stemming conform ontwerp aangenomen. In de vacatureMannaerts werd tot lid der groepscommissie benoemd de heer L. van Arendonk te Tilburg. Voor de 10 resteerende zetels in de groepscommissie werden bij acclamatie op voorstel van het be stuur de volgende heeren gekozen Reiner van de fa. Roby te Am sterdam, Warners van de Hevea fabrieken te Heveadorp, v.d. Rhoer van de fa. v. d. Rhoer—Frank en Co. te Rotterdam, Kerst van de fa. Kerst en Oerlemans Capelle, de Rooij van de N.V. Sport Waalwijk, Schoen makers te Kaatsheuvel, de Wijs te Drunen, Bloemensath te Raalte, Kuijpers te Hilvarenbeek en Maas te Loonopzand. De groepscommissie die thans uit 25 leden bestaat, zal a.s. Maandag weer te Tilburg vergaderen. Café van Boxtel. Wij schreven verleden week dat het bekende café »de Zwaan» van den heer v. Boxtel in de Stations straat een uitbreidingen vernieuwing had ondergaan. De nieuwe vergaderzaal werd Zaterdagavond geopend in het bijzijn van de besturen der aldaar geves tigde vereenigingen. Namens deze vereenigingen wenschte de heer H. van Engelen, den ondernemer geluk en bood hij hem als geschenk een fraaie klok en een bloemstuk aan. De heer G. van Oostrum bood met een hartelijke speech een bloem stuk aan namens de veteranen club »Ons Huis». De heer v. Boxtel sprak een kort dankwoord en toonde zich in het verdere deel van den avond een goed en joviaal gastheer. N. C. R. V. Door de Ned. Chr. Radiovereeni- ging wordt a.s. Maandag 19 Maart des avonds 8 uur in Musis Sacrum te Waalwijk een Woord- en Beeld avond gegeven. Als "spreker hoopt op te treden Dr. J. J. Wallien van Ginneken, lid van het algemeen bestuur der N. C. R. V. Het openingswoord wordt gesproken door Ds. P. K. Keiser, Geref. Predikant te Capelle, en het slotwoord door Ds. H. Guitlart, Ned. Herv. Predikant te Raams- donksveer. Medewerking wordt ver leend door de Chr. Gem Zangver— eeniging ».Ialleluja» te Waalwijk. Naar wij vernemen zijn reeds veel kaarten naar buiten verkocht. Raad zaam is het dus zich spoedig daar van te voorzien. Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoijen. A.s. Zondag des voormiddags 10 uur hoopt in de Ned. Herv. kerk te v.m. Besoijen in den Dienst des Woords voor te gaan den WelEd. Heer J. v. d. Hoek van Capelle. In- en uitvoer van schoenen. Blijkens de statistiek over Februari werden in deze maand van dit jaar ingevoerd 36.246 paar schoenen (v. j. 50.338) en in de periode Jan.-Febr. 75.804 p. (v. j. 101.601). De voornaamste importeerende

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5