Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Het overlijden van H. M. Koningin-Moeder Emma. FEUILLETON I ATRAX belastingvrij. Prima en Billijk. Bezuinigingshoekje. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. tt. Telegr.-adres: ECHO, Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Het geheele land i9 in rouw Tot in de kleinste dorpen luidden Woens. dag de klokken Algemeen i9 de deel neming. Wij laten hier enkele persstemmen volgen over H. M. de Koningin- Moeder Uit «de Maasbode»: .Koningin Emma trok zich terug; de Koningin Regentes bleef niets meer dan de Koningin Moeder, al was dit nog heel veel 1 Zij trok zich terug juist zóóver, als zij dit doen moestver genoeg om niemand in den weg te staan en toch niet zóó ver, dat zij alle contact met het volk verloor. Zij leefde en leed met allen mede, bracht leniging waar te lenigen viel toonde zoo echt. weldoende belangstelling, waar deze te toonen viel, maar steeds en overal zonder hare positie, zonder de juiste verhoudingen ook maar een oogenblik uit het oog te verliezen. Fijn gevoel en tact waren niet de minste onder de rijke gaven van deze vrome en wijze vrouw." Uit «de Standaard „Wijl zij was moeder en opvoedster van onze Koningin, wijl zij als Re gentes gedurende acht jaar het konink lijk gezag voor Haar kind waarnam en eindelijk, wijl zij als Koningin- Moeder in zoovelerlei opzicht getoond heeft een echte .landsmoeder" te zijn. Koningin Emma was groot door haar moederlijke teederheid, door haar die nende liefde, door haar warme deel- neming in het lief en leed van haar volk. Ook door haar ontferming over wat arm, nooddruftig en krank was. Haar leven werd omstraald door den zachten glans der liefde." van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Uit de N. R. Crt. „Eene hooge opvatting heeft de Koningin.Regentes gehad van haar moeilijke taak. Met uiterste nauwge zetheid is Zij hare plichten nageko men. In onovertroffen liefde heeft Zij haar streven er op gericht gehouden, om, naarmate de opvoeding van Ko ningin Wilhelmina voltooid werd, Haar het centrum van het nationale leven te doen zijn, middenpunt, waaromheen wij on9 allen konden scharen, sym bool van eenheid en landsgeluk. Dank zij dit alles werd tijdens het Regent schap de band, die sinds eeuwen Ne derland en Oranje had saamgebonden, opnieuw versterkt en nauwer aange haald. Nog vele jaren zullen de vruch- ten van dit prachtige werk onzer Ko ningin-Regentes worden geplukt Uit «Het Volk „Thans is zij ontrukt aan den kring van hen die haar na 9taan. Hoezeer de Koningin ook het voorrecht heeft genoten haar moeder tot op hoogen leeftijd te behouden, zulk scheiden blijft altoos een smartelijk gebeuren. Voor de majesteit van den dood moet de menschelijke majesteit buigen, maar zwijgen ook de menschelijke geschillen stil Wij betuigen onze deelneming in de smart van de vorstelijke personen die het verscheiden van een lieve ver wante betreuren." Uit «de Telegraaf» „De goedheid, vriendelijkheid en eenvoud, die Haar uiterlijk leven ken merkten en die Haar zoo dicht bij het volk brachten, verborgen een diepe levenswijsheid en een aangeboren ge. voel voor tact. eigenschappen die Haar in de moeilijkste oogenblikken van Haar leven telkens weer den juisten uitweg wezen. Alles wat Zij aanraakte vereenvoudigde zich en zoo schenen de gewichtige beslissingen, die Zij vaak had te nemen, ten minste uiterlijk vanzelfsprekende dingen. Het eenvou dige beleid gedurende de jaren van Haar Regentschap en daarna al9 de Vrouw, die het Koningschap zoo dicht bij het volk bracht, getuigde van een diep inzicht in de staatkundige pro- blemen. Terwijl overal ter wereld de tronen wankelden, heeft het Neder- landsche volk geen oogenblik nagela ten, met diepe sympathie en liefde op te zien tot deze Moeder des Volks Zelfs niet uit den mond van den meest Y CA& 9 teleurgestelde ging ooit tot Haar een bitter woord op Zij was onaantastbaar in Haar goedheid, vriendelijkheid en eenvoud." Uit «Het Huisgezin „Deze nationale rouw brengt allen ichter bijeen, maakt den band met iet Vorstenhuis nog inniger en brengt e volksgenegenheid thans in verdub- ïelde mate op de Koningin over. In de geschiedenis van ons land zal Koningin Emma blijven voortleven als een weldoende verschijning, die leel haar leven van plicht heeft gewijd eer9t aan den koning haar gemaal, daarna aan de koningin haar dochter, en meer dan een halve eeuw aan heel ïaar volk, in trouw en aanhankelijk- leid haar verknocht. Schenke God aan de goede en edele vorstin, wier heele leven één acte van wèl doen was, de eeuwige rust." Uit de Prov. N-Br. en 's-Bossche Crt. „Maar juist de echt vrouwelijke ga- ven, die in zoo rijke mate haar deel waren en waarvan zij, door den drang van haar natuurlijken eenvoud, zoo talloos vele malen onbewust heeft doen blijken, zullen haar in de herinnering van het volk doen voortleven als de Koningin-Moeder, met welke betiteling haar persoon en persoonlijkheid tevens 1 op de beste wijze wordt gekenschetst en geëerd." Een woord van minister Colijn. De „Maasbode" heeft eenige voor- aanstaande regeeringspersonen ver zocht, een kort woord te wijden aan de nagedachtenis van H. M. de Ko ningin.Moeder. De minister president, dr. H. Colijn, schrijft het volgende: Zelden zal het zijn voorgekomen, dat een uit den vreemde overgekomen prinses zóó snel en zóó hecht een plaats wist te veroveren in het hart van het volk, waaronder zij voortaan Tijdelijke reclame: 0.09 1 pakje Atrax-Malzena Het tweede pakje voor halve geld VELO WASCHMACHINE MAATSCHAPPIJ N.V, MEER DAN 100 FILIALEN IN NEDERLAND. leven zou, als het geval is geweest roet Koningin Emma Die plaats kwam haar toe Als stammoeder van ons huidig Koningshuis Als opvoedster van de Hoop van Staat Als Regentesse van het Koninkrijk; Als Koningin der weldadigheid. Haar gansche leven was een voor- beeld voor allen door trouw en toe wijding, door liefde en godsvrucht. In dat leven was God Haar Sterkte en Licht. En thans zoo zeggen we den Kamervoorzitter na buigen wij het hoofd en danken God voor wat Hij ons in Koningin Emma geschonken heefteen flonkerende ster op gouden grond. Paus Pius XI aan Koningin Wilhelmina. Zoodra de H. Vader door bemid deling van Zijne Excellentie Mon. seigneur Schioppa het droevige nieuws van het overlijden van H. M. de Koningin Moeder vernam, heeft Z. H. de Paus een telegram van rouwbeklag gezonden aan H. M. de Koningin. Rouwbeklag der Kamers. De Eerste Kamer heeft het volgende adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin gezonden Mevrouw „De Eerste Kamer der Staten. Generaal heeft met diepe ontroering kennis genomen van het overlijden van Hare Majesteit de Koningin- Moeder. Van ganscher harte deelt de Kamer Nadruk verboden. 3. Lord Ronald liep op zijn gemak naar de steenen afscheiding aan den uitersten rand van het terras en onwillekeurig keek hij naar het donkere watervlak. Plotse ling ontdekte hij, in de schaduw van de kademuur, een roeibootje, met twee man nen er in. De een hield het kleine vaar tuig op zijn plaats door de riemen lang zaam tegen den stroom in te bewegen, terwijl de ander weggedoken zat in den achtersteven. Lichtelijk verbaasd over deze nachtelijke expeditie boog de edel man zich naar voren, om te trachten er wat meer van te zien te krijgen en hij leunde met zijn armen op de borstwering. Ben jij het?, riep de man in den achtersteven met een norsche, ruwe stem. Ja, ik ben het, antwoordde Lord Tower, volkomen overeenkomstig de waarheid. Maar tegelijk vroeg hij zich af, wie in vredsnaam een samenkomst op deze plaats en onder deze omstandig heden kon hebben afgesproken. Móói zoo; ik ben hierl klonk het bescheid van den onbekende. De politie zit me op de hielen. Een of andere schooier moet ze een wenk ge geven hebben. Misschien ben jij het zelf wel en in dit geval zul je niet aan mijn wraak ontkomen. Je hebt me al eerder op een gemeene, valsche manier er in laten loopen en dat ben ik nog niet ver geten. Heb je het geld bij je? Neen, schavuit die je bent, dat heb ik niet, deelde Lord Ronald den man in het schuitje op verbluften toon mede. De onceremonieele wijze waarop hij werd toegesproken, was dan ook inder daad wel eenigszins verrassend. Maar als je zooveel belang in de politie stelt, ver volgde hij met een vleugje van zijn ge wonen humor, er is hier een agent vlak bij. Misschien wil je hem zien? Hij wendde het hoofd om en riep den politieman, die zich op geen 20 meter afstand bevond. Kom eens even hier! Er zijn een paar kerels in een boot Zijn woorden stierven gesmoord weg in een kreet van woede en doodelijke ontsteltenis. Een kronkelende lijn, als lasso gebruikt, zwierde om zijn hoofd en schouders en werd de volgende seconde vastgetrokken. In een oogwenk was hij over de borst wering getrokken en voor de agent een voet kon verzetten om op het geroep en den angstkreet af te komen, zag hij de beenen van Lord Tower verdwijnen. Op dat moment verscheen Mr. Meikle- john op het terras; bleek en buiten adem. Qok hij ving een glimp op van iets, dat in de rivier verdween en hij rende naar de steenen afscheiding, vergezeld van den onthutsten agent. Plotseling werden ze opgeschrikt door een luiden plons en ze bleven als aan den grond genageld staan. Het heele drama had zich bliksemsnel afgespeeld. Toen ze even daarna over de duistere oppervlakte van de rivier tuur den, konden ze nog juist het silhouet waarnemen van een klein bootje, dat zich zoo vlug als de armen van den roeier het maar toelieten, voortbewoog naar den zwartgapenden muil van den tweeden boog van Westminster Bridge, 't Schijn sel der bruglantaarns verlichtte een oogenblik de omtrekken van het vaartuig en beide mannen zagen de twee inzitten den; de een uit alle macht roeiend, de ander naar het scheen trekkend aan het een of ander dat aan een lijn bevestigd zat. Wat is er gebeurd?, riep Mr. Meikle- john met een schorre trillende stem. Hij was half verdoofd van ontzetting; een verschrikkelijk vermoeden belette hem klaar te denken. Ik weet het niet, mijnheer, was het antwoord. Geen twee minuten geleden kwam Lord Ronald Tower het terras op. Hij rookte een sigaar en wandelde naar de borstwering. Hij keek naar het water en ik geloof, dat hij in zichzelf aan het praten was. Opeens wendde hij het hoofd om en riep me en in het volgende oogen blik was het alsof hij door onzichtbare handen werd opgetild; zijn lichaam gleed over de afscheiding en verdween in de rivier. Ik heb nog nooit zoo iets gezien! Hemel nog aan toe, ik ben ook op het kantje af den dans ontsprongen Ze hebben hem voor mij aangezien. De agent riep zijn collega om zich bij hem te voegen en bulderde toen tot de twee mannen in de bijna onzichtbaar ge worden boot: Kom terugdeze richting uit! Er ligt iemand in het water! Hij had net zoo goed de zwijgende Theems kunnen aanspreken. Met nog 'n krachtige ruk verdween het schuitje in de duisternis van den boog. Wel, zooiets beestachtigs heb ik nog nooit meegemaakt! riep de eerste agent verontwaardigd. Ik veronderstel, dat die twee lui op de een of andere ma nier kans hebben gezien Lord Ronald over de borstwering te trekken. Waar schijnlijk hebben ze een touw om zijn nek gegooid. Zeg, dit tot zijn collega, ga jij direct de rivierpolitie telefonee- ren, dan zal ik den inspecteur waarschu wen. Of we hier al staan te kijken geeft geen steek. Vijf minuten later wist het heele La gerhuis en binnen het half uur heel Londen dat het parlementslid Lord Tower op mysterieuze manier door een paar onbekenden in een boot van het terras van St. Stephens in de Theems ge trokken was en naar alle waarschijnlijk heid een gruwelijken dood had gevonden in het water. De zeldzaam-brutale aanslag op een lid van het Lagerhuis op den on- schendbaren bodem der Engelsche volks vertegenwoordiging nog wel veroor zaakte, zooals te begrijpen valt, een ge weldige sensatie. Het eerste werk van de EoIItie was haar vangarmen uit te strek en naar een vrouw, over wier signale ment zij beschikte en van wien verder bekend was, dat zij Rachel heette. Deze vrouw had vroeg in den avond bij het ing'angshek van het Huis den afgevaar digde van North Loamshire aangeklampt en een gesprek met hem gevoerd. Maar Mr. Meiklejolhi zelfs was te zeer geschokt door de verschrikkelijke ge beurtenis, waarvan hij voor een deel ooggetuige was geweest, om de autoritei ten veel inlichtingen te kunnen geven. Verward en afwezig verklaarde hij, dat de vrouw in kwestie een volslagen vreemde voor hem was geweest. De me- dedeelingen van den politie-agent, die 't tweetal had gadegeslagen, klopte wel iswaar niet met deze verklaring, maar de afdeeling van Scotland Yard, die de aangelegenheid behandelde, moest nood gedwongen een nader onderzoek naar dit punt laten rusten tot Mr. Meiklejohn zijn geestelijk evenwicht eenigszins zou heb ben teruggevonden. De rivierpolitie zocht over een afstand van verscheidene mijlen de rivier af Het tij viel en de nieuwe dag brak aan, maar de moeizame arbeid bleek te vergeefs; geen spoor van het roeibootje of zijn misdadige opvarenden, noch van het lichaam van Lord Tower werd ont dekt. Het was een geheimzinnig geval, op- windend en huiveringwekkend van ge heimzinnigheid. En in het brandpunt van het raadsel stond het feit, dat Mr. Meik lejohn, afgevaardigde van North Loams hire, een sleutel tot de oplossing scheen te bezitten en dat bezit met de meeste stelligheid loochende. Zoodra hij er kans toe zag verschanste hij zich op zijn ka mers in Victoria Street en een discrete bediende poeierde alle bezoekers af met de nadrukkelijke verzekering dat Mr. Meiklejohn in bed lag en te ziek om iemand te ontvangen. HOOFDSTUK III. We maken kennis met Winifred. De couranten waren den volgenden dag letterlijk razend van opwinding. Het is dan ook warempel geen dagelijks voor komende gebeurtenis, dat een lid van het Parlement met een lasso van het terras wordt getrokken en hals over kop in de Theems ploft. Menschen, die allerminst tot de gere gelde krantenlezers behoorden, waagden dien ochtend tegen hun gewoonte hun penny aan een nummer en verslonden alle bijzonderheden van het misdrijf. Een van de bladen, het meest sensationeele van een voor geen kleintje vervaarde sensatiepers, kondigde in een daverende „headline" over de breedte van de ge heele frontpagina aan, dat zijn redactie over „zeer speciale inlichtingen" be schikte en dat de lezers „schokkende en opzienbarende onthullingen" konden te gemoet zien. Een meisje dat Blackfriars Bridge pas seerde met den ononderbroken stroom, die eiken morgen van het Zuiden van Londen naar de City golft, om den dage- lijkschen arbeid te gaan verrichten, kocht een beetje verlegen een exemplaar van het bedoelde blad en terwijl ze haar weg vervolgde over het Embankement, ver traagde zij haar stap. Het was een heel knap meisje, arme lijk maar netjes gekleed en haar heele persoonlijkheid maakte den indruk van niet-op-zyn-plaats-zyn tusschen de ande re meisjes, die zich op dit vroege uur naar winkels, werkplaatsen en ateliers haastten. Ongetelde duizenden van jonge vrou wen komen tusschen 7 en 9 uur over Blackfriars Bridge de City binnen, maar de meesten zijn opgewekt, levendig, uit bundig en herrie-achtig zelfs resolute types, die je duidelijk laten merken, dat ze drommels goed op zichzelf kunnen passen. Maar dit meisje was anders. Noodzaak dwong haar haar eigen brood te verdie nen, maar zelfs de harde leerschool van Londen, „de stiefmoeder met het steenen hart" scheen in staat geweest haar zelf vertrouwen bij te brengen. Een kerkklok sloeg kwart over achten. Het meisje glimlachte met een kinderlijke vreugde, die iets aandoenlijks had. Wat bof ik vanavond, peinsde ze in een plezierige stemming, ruim tien mi nuten vóór mijn tijd en rijk genoeg om een krant te koopen! En dan zoo'n zalige morgen (Wordt vervolgd). He Echo van het Zuiden, Waalwtjbscbe en Langstraatsclie Courant* IJ moet die Atrax-Arllkelen eens een keer prebeeren! Iedere winkelier kan ze U leveren* Ala hij ze nog niet verkoopt bestelt hij ze gaarne veer Ut 0.04'/, toch ook KILO TAFELBILJARTS

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1