f. Stukke Handen over Herpt's gilde hier in «de Echo» nog onlangs terecht betreurde. Welnu in Den Bosch ziet ge een prachtige collectie zilveren schilden en vogels van oude Brabantsche gilden, o.a. van het vijftiende eeuwsche St. Barbaragilde te Boxtel. Dan is er een rijk gesorteerd kabinet van oud—Brabantsche klee derdrachten, die helaas meer en meer uit het Brabantsche dorps leven verdwijnen en weldra alleen in Musea te zien zullen zijn. Ook dit kabinet is dank zij Jhr. v. Sasse v. Ysselt tot stand gekomen. Verder ziet ge doodenlantaarns, de kleppers van den klepperman, prachtige glasbokalen, schilderijen en beeldhouwwerken, de verzameling folterwerktuigen der oude lijfstraffe lijke rechtspleging, de schandton, den folterstoel, de martelbank, een guillotineteveel om op te noemen Onder de schilderijen met histo rische waarde voor stad of gewest ziet men een groot doek van J. Peters, omstreeks 1860 geschilderd, dat picturaal wellicht niet zoo voor naam is dan wel uit documentarisch oogpunt. Het geeft ons het interieur der St. Jan om dien tijd, toen het beroemde Renaissance oxaal van kostbaar marmer nog de koor afsluiting vormde en dat ondeskun- digen helaas voor een handjevol geld aan het Kensington Museum te Londen verkochten, waarvan het nu een der voornaamste kunstschat ten uitmaakt. Een zeer zwarte bladzijde in de annalen der beheerders onzer St. Janskerk I Dan in vitrines voorwerpen uit den tijd der Romeinen hier in Brabant, o.a. een zeer merkwaardige lupanaria—lamp door den heer Azijnman in bruikleen afgestaan. Om van de geweldige bibliotheek met haar 25.000 boekdeelen maar niet te spreken, wier boeken, hand schriften en oorkonden, voor ieder een, op aanvraag zijn in te zien. De Van Sasse van Ysseltzaal her bergt folkloristische prenten, por tretten, bedevaartvaantjes en wat nog meer zegt een rijke collectie 16e eeuwsche gravures naar Bosch, Breugel en Lucas van Leyden. Oude Waalwijkers herinneren zich wellicht nog, wanneer zij in de St. Jan hunne devotie gingen verrichten, dat zij, alvorens de kerk binnen te Taan, op de Parade, naast het bisschoppelijk paleis, voor een foto grafiewinkel, vaak een ouden man buiten zagen staan, met een langen witten baard, een prachtigen Socrates of Tolstoikop, die een ieder opviel. Welnu toen, jaren geleden, die oude, zonderlinge, eenzame man stierf, j vond men, terwijl nagenoeg niemand wist dat hij buiten, z'n fotografie ook schilderde, op zolder een aantal doeken, niet eens opgespannen, die voor het meerendeel een plaats in onze groote Musea van moderne schilderkunst zouden verdienen. De meeste dier werken zijn toen in particuliere handen overgegaan, zoo- dat ik persoonlijk ook het geluk had er een te bemachtigen, dat het oude kapelletje op het St. Janskerkhof voorstelt, een fragment der St. Jan dat weldra door noodzakelijke restau ratie toch z'n innigste poezie zal verloren hebben, die de schilder juist zoo amoureus aanvoelde en weergaf. Een aantal dier stadsgezichten werd toen aangekocht door het Provinciaal Museum en ge kunt ze aldaar bewonderen. De heer Moer kerk schrijft ervan dat ze zijn «ge schilderd door wijlen C. F. Cordes, een kunstenaar, wiens bescheiden leven rijk was aan verdienstelijk werk. Hij heeft een oeuvre nagelaten, dat hem zelf, ofschoon hij zeer critisch jegens zichzelf was, vreugde gaf, maar allen, die het na hem vonden heeft verbaasd door zijn zorgvuldigheid en kunstzinnige uit voering En ten slotte voor ons Waalwijkers nog een zeer bijzonder aantrekkings- punt. In de groote, maar helaas zeer ongelukkig verlichte schilderijenzaal, kunnen we temidden van een keur- collectie van Brabantsche schilders, onder namen als van Thulden en Diepenbeek, en naast een meester werkje zelfs uit de school van Jeroen Bosch (1540), tusschen modernen als Josselin de Jong, Henk Wiegersma, Jan Sluijters, Jan Bogaerts, Frans Slager, Bobeldijk en Frans Oerder, onzen lokalen trots gestreeld voelen, als we op eene eereplaats zien neer gehangen de Sluis bij Doeveren in sneeuw, van de hand van onzen Waalwijkschen kunstschilder Theo van Delft. urm De torens der Basiliek boren de lacht in. met de 't God vinden Zoo is 't altoos gegaan dingen, die de Liefde van delijk Hart betroffen. Zij bestrijding déér, waar men geen bestrijding verwacht. Dit heeft de H. Margaretha Maria ondervonden. Men mag ijveren en gelden ver zamelen voor stadions en wandel parken en speeltuinen en natuur baden, men zwijgt, maar oweel als er geijverd wordt voor een werk, dat een hooger ideaal heeft. De aloude slang, die niet stil zit, weet zijn staart tegen al wat naar Boven streeft, te roeren. Maar toch zullen de torens der Basiliek weldra de lucht in boren, want St. Michael is de patroon der Basiliek-Stichting. En in één van de vier torens zal weldra de klok luiden, die Margaretha Maria heet, en deze groote Heilige van het Goddelijk Hart zal alom verkonden den zegen van het offer leven. Hoe is 't mogelijk? Afdeelingen van groote corporatie's krijgen van haar hoogere leiding een wenk, een boekje der verloting te nemen en 't zelf te bekostigen, waar zij 't iunnen, en er zijn er, die de boekjes onverschillig terug sturen. En toch zullen de torens weldra de lucht in boren. nasiiieK-.Mi een beroep te doen op al wie nog vertrouwen stellen op Jesus' Liefde en hare groote geloften, op al wie verlangend uitzien op een groote nationale hulde aan het Goddelijk Hart. En, in naam van Christus en Zijn Liefde, in naam van ons va derland, welks geluk er door be vorderd wordt, in naam van ons nageslacht, dat den zegen er van zal ondervinden, roept de Basiliek- Stichting deze vurige zielen op, om daadwerkelijk propagandist te zijn van 't Goddelijk Hart, zelf 'n boekje of 'n lot te nemen en deze rondom zich te verspreiden. Onze Heer Jesus Christus wist, dat er nog armen waren in Zijn tijd en Hij was er niet ongevoelig voor, Hij wist, dat er altijd armen zouden blijven en Hij verdedigde Maria Magdalena, die hare kostbare reukwerken over hoofd en voeten uitgoot, en Hij voorspelde, dat geheel de toekomstige wereld met lof over deze vrouw zou spreken. Het aantal propagandisten van 't Goddelijk Hart behoeft niet zoo groot te zijn, als er maar heilig vuur in zit in Abraham's tijd zouden tien rechtvaardigen de ver woesting der steden hebben tegen gehouden. Draalt niet en stelt u onmiddellijk in verbinding met de Basiliek- Stichting te Nijmegen giro nummer 117385. Naar thans eerst bekend wordt, heeft 12 Maart j.l. in den Oeral een ontzettende treinramp plaats gehad, waarbij 33 personen werden gedood en 68 gewond. Zwitserland als communistisch centrum. In Zwitserland zouden Moskousche plannen zijn ontdekt, beoogend van het land een centrale te maken voor revolulionnairen arbeid in centraalEuropa. Stauiskg. Er komt nog steeds geen noemens waardige opheldering in de affaire- Stavisky. In Parijs wordt men al ongeduldig. Alle gevangenen zijn van Bayonne naar Parijs overgebracht. Bij het vervoer hebben zij bange oogen- blikken beleefd. Een woedende menigte wilde hun wagen bestormen. Naar de guillotinewerd er ge schreeuwd en de politie had de grootste moeite om erger te voor komen. De rechter heeft geweigerd me vrouw Stavisky voorloopig op vrije voeten te laten. Uit het feit, dat eenige speurders van Scotland-Yard zich naar Parijs zullen begeven, mag worden afgeleid, dat het Stavisky-complex waarschijn lijk verband houdt met de pas ontdekte spionnageaffaires. Mogen deze regelen voor vele Waalwijkers dan eene aansporing zijn om in een verloren uurtje bij een bezoek aan onze hoofdstad, dit eens te wijden aan een rondgang door de belangrijke zalen van ons Centraal Noordbrabantsch Museum; wij zullen er als betere Brabanters van terugkomen, meer bewust van ons rijk verleden en van onzen typisch—eigenen landaard, die in de algeheele nivelleering van onzen tijd al meer en meer gevaar loopt te verdwijnen. Gérard van Imbeeck. BUITENLAND. Rusland en den Volkenbond. Tegengesproken wordt dat Rus land voornemens zou zijn, tot den volkenbond toe te treden. Wapenen de Fransche extremisten zich Er zouden op 't oogenblik groote hoeveelheden wapens, bestemd voor communistische en andere linksche organisaties, Frankrijk worden binnengesmokkeld. Te veel lexliel-industrie. In de textielindustrie van Rijssel zullen 40,000 weefgetouwen «on schadelijk» worden gemaakt. De arbeiders protesteeren tegen deze vermindering van werkgelegenheid. Duitschlonds koloniën. Lord Rothermere verdedigt in de «Daily Mail« Duitschlands recht op koloniën. Duitschlands bestrijding van de werkloosheid. Gisteren begon een nieuwe veld tocht ter bestrijding van de werkloos heid in Duitschland. Rijkskanselier Adolf Hitler opende deze met het uitspreken van een rede voor de radio. In verband met de nieuwe campagne wordt ook gewezen op de reeds bereikte resultaten. De «I. G. Farben« heeft de in 1933 begonnen maatregelen voor de werkverschaffing ook gedurende de twee eerste maanden van dit jaar voortgezet met het gevolg, dat dit jaar reeds 6.069 arbeidskrachten aangesteld zijn. Tot 30 Juni a.s. zullen waarschijnlijk nog 3400 man in dienst worden genomen. Geen rijbewijzen voor menschen boven 60 jaar. In het Zweedsche parlement is een voorstel ingediend om aan personen boven de 60 jaar geen rijbewijs meer te verstrekken. Onder de oudere autorijders heerscht hierover groote veront waardiging en zij betoogen dat naar de statistieken uitwijzen bij de ongelukken op den weg in hoofd zaak jeugdige autobestuurders be trokken zijn, terwijl de ouderen veel meer kalmte en zelfbeheersching aan den dag leggen. Fransch-Britsche Onlwapenings- Discussies. Na de overhandiging van de Fransche nota heeft de Engelsche regeering tot de Fransche regeering het verzoek gericht, onderhande lingen te voeren over de ontwape ningsmaatregelen, welke Frankrijk direct zou kunnen nemen, indien het voldoening krijgt op het gebied der waarborgen. De Fransche Spionnage-a/J'aire. Naar wij in de »Telegraaf« lezen heelt de enquête tot dusver aange toond, dat de spionnage-bende, die kort geleden ontdekt is, werkte voor rekening van de Sovjet-Unie en van Duitschland. Zij opereerde zoowel ten nadeele van Frankrijk alsook van Engeland en de Ver— eenigde Staten. Japan wil onderhandelen. Uit Washington wordt medege deeld, dat de Japansche regeering rechtstreeksche diplomatieke onder handelingen met de Vereenigde Staten heeft aangeknoopt, met het doel een onmiddellijke, vriend schappelijke oplossing te vinden voor alle vraagstukken, die met betrekking tot het Verre Oosten tusschen de beide landen hangende zijn. 'n Mislukte aanslag op Goering. Woensdag is te Berlijn uit een taxi een bom geworpen, die ont plofte zonder slachtoffers te maken. Men vermoedt, dat de bom gericht was op den auto van Goering. Groote brand in een Japansche stad. Naar uit Tokio verluidt zijn bij een geweldigen brand, die het grootste gedeelte der stad Hakodate heeft vernield, duizend personen omgekomen. Hakodate is een stad van 200.000 inwoners. De brand zou ontstaan zijn door 't omwaaien van verschillende schoorsteenen ten gevolge van den hevigen wind. Brand in een woonkazerne te New York. In een woonkazerne van ver scheidene verdiepingen te New York is Woensdag door onbekende oorzaak brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep. Zeven men schen, onder wie drie kinderen, I vonden den dood in de vlammen. Dank zij den opofferenden arbeid van de brandweer gelukte het, om 16 families over brandladders en niet springzeilen van de vlammenzee in het trappenhuis te redden. Dit was de zesde brand in een woonkazerne in l'/2 maand. In totaal zijn daarbij 26 menschen omgekomen en 40 gewond. BINNENLAND. Toelichting op de regeling van de hoeveelheid garantiebieten voor 1934. Algemeene regel. In het algemeen zal iedere teler in 1934 90 aan gaiantiebieten, mogen telen van de hoeveelheid garantiebieten die hij in 1933 heeft geteeld. Wanneer dus een teler het vorige jaar 100.000 K.G. garantie kreeg, waarop hij slechts 90.000 K.G. leverde, zal hij dit jaar hoogstens 90% van 90.000 K.G. of 81.000 K.G. garantie kunnen krijgen. Heeft dezelfde teler echter 120.000 K.G. bieten geleverd, waarvan dus 20.000 K.G. zonder garantie bleven, dan zal hij dit jaar 90 van 100.000 K.G. 90.000 K.G. garantie kunnen krijgen. Op bovenstaande algemeene regel zijn echter de volgende uitzonde ringen le. Evenals vorig jaar blijft de garantie bij den grond, indien deze van gebruiker verwisselt en wel, in het algemeen in evenredigheid tot het gedeelte van het bouwland, dat iedere teler in gebruik krijgt. Indien dus een teler, welke in 1933 50.000 K.G. garantie had (overeenstemmend met 45.000 K.G. voor 1934), een vijfde van zijn bouwland heeft afgestaan, gaat ook van 45.000 K.G. naar den nieuwen grondge bruiker over. 2e. De nu volgende bepaling is nieuw en behelst het volgende. Wanneer in 1933 een teler vrij willig garantie aan een ander heeft overgedragen, kan hij in 1934 toch weer garantie krijgen van deze overgedragen hoeveelheid en wel tot 90% van hel kwantum bieten, dat op die overgedragen garantie werd geleverd. Daartegenover kan de overnemer der garantie geen aan spraak maken op deze garantie als basis voor 1934. Het bovenstaande geldt echter alleen, indien die hoeveelheid over gedragen garantie minstens 1000 K.G. groot is. Hoeveelheden beneden de 10C0 K.G. verkregen of overgedragen garantie blijven dus buiten beschou wing. Het volgende voorbeeld kan zulks verduidelijken. Indien een teler in 1933 20.500 K.G. garantie over had en hij droeg deze aan zijn buurman over, welke deze geheel benutte, dan kan die teler op zijn aanvraagformulier zulks vermelden en kan hij opvragen voor 1934 90% van deze 20.500 K.G. 18.450 K.G. De buurman kan dus deze garantie niet opvragen. Had de bedoelde teler echter slechts 800 K.G. over, welke hij overdroeg, dan kan hij deze niet terugvorderen en behoeft de over- door de schoonmaak weer snel genezen, zacht en gaaf met PUROL. nemer ze ook niet af te staan. Verdere bepalingen zijn nog de volgende: In 1934 wordt de hoeveelheid garantiebieten afgerond in honderd tallen K.G. Extra garantie is niet verkrijgbaar. Er kan geen enkel verzoek voor uitbreiding in behandeling komen, daar op bovenomschreven wijze de geheele hoeveelheid is verdeeld. Als garantiebieten komen slechts in aanmerking suikerbielen, geteeld op Nederlandschen bodem en aan Nederlandsche suikerfabrieken ge leverd. De toewijzing van garantiebieten zal geschieden onder voorbehoud van de bepalingen, welke de regeling 1934 zal bevatten. Overdracht van garantie zal even als in 1933 weer kunnen worden aangevraagd bij de Commissie. Ten slotte wordt uitdrukkelijk vermeld, dat ter verkrijging van garantie, een daartoe strekkende aanvrage later bij de Commissie te Bergen-op-Zoom moet worden in gediend. Thans kan dit nog niet geschieden, doch hierover zullen nadere mededeelingen worden ge daan. Aan de bekende adressen zal te zijner tijd een in te vullen aan vraagformulier worden toegezonden. Zonder aanvrage dus geen garantie. 14 Maart 1934. Radicale wijzigingen van de spoordiensten. Met ingang van 15 Mei a.s. zal op de Nederlandsche Spoorwegen een totaal gewijzigde dienstregeling in werking treden. De oude dienstregeling was ge baseerdop de historie en op plaatse lijke belangen. Na al hetgeen er is geschreven over het vervoervraagstuk heeft de directie der N.S. gemeend, een anderen weg te moeten inslaan, waarbij zooveel mogelijk gelijken tred wordt gehouden mét de eischen van snelheid en comfort; daarbij zullen plaatselijke belangen onder geschikt moeten worden gemaakt aan de belangen van het groote ge heel. Bij de nieuwe dienstregeling heeft dan ook voorop gestaan het maken van snellere verbindingen over grootere afstanden. Dit is zoodanig geschied, dat het mogelijk wordt gemaakt, op één dag de grootste trajecten in ons land heen en terug af te leggen en daarbij dan voldoende tijd over te houden tot het afwikkelen van zaken. Practisch is, behoudens enkele uitzonderingen bijna geen trein on gewijzigd gebleven. Het laten vervallen van stoppingen, waarvan een onvoldoend gebruik placht te worden gemaakt, bekort bij stoomtractie den reisduur ge middeld met 3 tot 5 minuten per stopping. Tevens wordt daarmee een niet onbelangrijke besparing verkregen op de exploitatiekosten, omdat een stopping kolen kost, slijtage veroorzaakt en een factor vormt bij de personeelsuitgaven. Door de invoering van de Diesel electrische tractie op de baanvakken Amsterdam—UtrechtArnhem en Rotterdam—Den Haag—Gouda— Utrecht—'s HertogenboschEind hoven, hebben de N. S. een belang rijken stap gedaan, welke op een dergelijke uitgebreide schaal nog door geen spoorweg in Europa is geëvenaard. HET OVERLIJDEN VAN H. M. KONINGIN-MOEDER EMMA. Bewijzen van deelneming uit het Buitenland Onder de vele bewijzen van deel neming, door de Koningin ontvangen, bevinden zich telegrammen van den Koning van Siam, den president van Portugal, den president van Columbie, den president van San Salvador, den president van Mexico, den president van Guatemala, den president van Chili, den president van Peru, den president van Tsjecho- slowakije, den regent van Hongarije, den president van Spanje, den Koning en de Koningin van Denemarken, den Koning der Belgen, den president van Litauen den Koning van Zweden, den president van Oostenrijk, den Koning van Egypte, den Keizer van Japan, den president der Vereenigde Staten van Noord.Amerika, den bonds president van Zwitserland, den pre sident der Fransche republiek, den president van Duitschland, den Koning en de Koningin van Noorwegen, den Koning en de Koningin van Engeland, den Koning van Bulgarije, den presi. dent van Polen, den president der Dominicaansche Republiek, den pre sident van Cuba, den vorst van Mona co, den president van Haiti, den Paus, den Kroonprins en de Kroonprinses van Noorwegen, de ex Koningin van Spanje, Prins Nobuhito, den Hertog van Guise. Koningin Elisabeth van België, den Kroonprins en Kroon, prinses van Zweden, den ex koning George van Griekenland, den Koning van Zuid.Slavic, den Koning van Roemenië, de groothertogin en den prins gemaal van Luxemburg, de ex.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6