Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BE 3 91 FEUILLETON i el NUMMER 26. WOENSDAG 28 MAART 1934. 57e JAARGANG. 5173 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezondon stukken, gelden, en». franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.23. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE j WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. tf. Telegr.-üdresECHO* Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Bij contract flink rubat. Reclames 40 cent per regil. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. OUDHEUSDEN C. A. Verhooging van schoolgeld. De Raad der gemeente Oudheus- den c. a. vergaderde Maandagmor gen ten raadhuize le Elshout, onder voorzitterschap van burgemeester Mr. U. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De nolulen der r eide vorige ver gaderingen worden met een kleine wijziging vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken: a. Besluit van Ged. Slaten waarbij goedkeuring verleend wordt aan de begrooling voor 1.134. b. Besluit van Ged. Staten waarbij goetl keu ring verleend wordt a «n het besluit tot wijziging der gem. begrooting voor 1933. c. Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan het besluit waarbij aan J. van Heijst toegestaan wordt om zijn borgstel ling te wijzigen door in plaats van hypotheek effecten in onderpand te geven. d. Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan bet besluit tot vernieuwing van de reke ning—courant—overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor het jaar 11)34. e. Besluit van Ged. Slaten waarbij goedkeuring verleend wordt aan de gemccnschappchike regeling met de gemeente 's Hertogenbosch inzake hulpvci leening bij brand. De lieer van Lieshout vraagt of de Bossche brandweer eventueel ook in het dorp üudheusden hulp zal verleenen. vaD „De Ecbo van het Zuiden". De voorzitter zegt dat de regeling voor de geheele g^ meeute, dus ook voor Ouilheusden geldt. f. Motie van de werkcommissie uit de Moderne Arbeidsbeweging voor de bestrijding van de werk loosheid in Nooid—Brabant. 8. Mededeeling van het proces verbaal van kasopneming bij den gemeente—ontvanger. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verhooging van schoolgeld. h. Brief van Ged. Slaten met aan merkingen op de verordening lot helI'Lg van schoolgeld. Ged. Slaten merken op dat het lager onderwijs aan de gemeente f 2550 kost, waartegenover slaat een inkomsten van schoolgelden van slechts f 237. Om een betere verhouding te scheppen wenschen Ged. Slaten dat leen nieuwe regeling wordt getroffen, waarbij de hoogst—aangeslagenen het drievoudige van thans betalen. Nu de hoogste aanslag slechts f 32.4U i.«, is daartegen naar de mee ning van Ged. Stalen geen bezwaar. De Voorzitter geeft bij dit punt eenige toelichting. De mededeeling van Ged. Stalen was voor B. en \V. zeer onaangenaam. Toch hebben B. en W. besloten voor te stellen aan het verzoek te voldoen, omdat aan de verhooging toch niet te ontkomen zal zijn. Ged. Slaten leggen de gemeente hiereen- i voudig een verplichting op, en als (daaraan niet voldaan wuidt zullen zij zelf een regeling vaststellen, i B. en W. hebben de verdeeling nu zoo gekozen dat de hoogste klasse het drievoudige betaalt, dat va.i f 32 40 komt op f 97.20. De lagere klassen zullen in verhouding minder betalen. In de hoogste klassen val len slechts de inkomens van f52oü en hooger, zoodat de zwaarste hef fing niet dikwijls zal voorkomen. De belasting wordt na 20 in koniens— klassen geheven, B. en W. hebben deze klassen nu in 5 groepen verdeeld, en voor elke groep een ander verhoogingspercentage vastge steld, n 1. voor de klassen van f 8i)0—flGOO een verhooging van 40 pct„ van f 1800—f2400 80 pet., van 1 2400-f3200 120 pet., van f 32C0—f5200 100 pet. en f 5200 en meer 200 pet. De heer de Baaij vraagt boe de regeling is voor inkomens beneden de f 800. De Voorzitter zegt dat deze geheel buiten de belasting vallen. De heer Brok vindt een verhoo ging tot het drievoudige nog al erg. De voorzitter zegt dat in sommige andere gemeenten een verhooging tot het zesvoudige geëist ht is. Vol doet de raad niet aan een dergelijk verzoek, dan zullen Ged. Stalen zelf de regeling samenstellen zoodat de Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. Hel was inderdaad een stralende, klare herfstochtend, alsof de zen een glorieus afscheid van Londen wilde nemen voor de stad gehuld werd in de grauwe neve len van den winter. Onder de hoornen aan den waterkant bleet ze staan en vouwde haar krant open. Die gaf het relaas van Lord Tower's rampzalig lot, zooals het zich had toege dragen; alleen was Mr. Meiklejohn's zon derlinge connectie met het gebeurde ver zwegen. Maar een „gocd-geinformeerde" verslaggever scheen toch iets opgevangen te hebben omtrent feiten, die de offici- eele instanties voorloopig zorgvuldig achterhielden. Er loopen duistere geruchten in het Huis, wist de journalist mede te declcn, dat nog anderen dan de beide despera do's in de boot, in deze mysterieuze tra gedie betrokken zouden zijn. Er wordt gefluisterd, dat een algemeen bekend en geacht parlementslid, als hij wilde ecnig jicht zou kunnen verspreiden over hei geen tot op dit oogenblik een onverklaar baar misdrijf is, een misdrijf, dat onge looflijk zou moeten heeten, als er zeker heid bestond, dat het inderdaad gepleegd is. Het bericht bepaalde zich tot deze vage aanduidingen; het vertelde nog n:et, wat de schrijver vermoedelijk ook reeds be kend was, dat de autoriteiten er bij Mr. Meiklejohn, afgevaardigde van North Loamshire, weldra ernstig op zouden aandringen hen in te lichten over zijn doen en laten in de uren voorafgaande aan het gebeurde op het parlementster- ras. Terwijl het meicje met groote, verbaas de oogen het verbijsterende nieuws in zich opnam, in zalige onbewustheid van den invloed, die de misdaad op haar eigen onmiddellijke toekomst zou oefe nen ont tond er onverwacht opschudding onder den menschenstroom op het Em- bankement. Voorbijgangers bleven met een ruk staan en holden naar de steenen borst wering en keken uit over de rivier. Taxi's stopten en de chauffeurs wendden zich met een korte mededeeling naar de ver baasde passagiers. Zelfs een bus minder de vaart; de menschen bovenop rekten hun halzen uit om te zien, wat er gaande was, terwijl sommige op avontuur be luste inzittenden haastig uit den wagen sprongen cm zich bij de steeds aan groeiende menigte aan den waterkant te voegen. Ze hebben de boot, schreeuwde een arbeider naar een kameraad midden op den weg. Het meisje hoorde het en begreep, dat ze het over het schuitje hadden, dat zoo'n voorname rol had gespeeld in de gebeur tenissen van den vorigen avond. En inderdaad, een dienstvaartuig van de politie kliefde snel de wateren van de Theems, met een klein roeibootje op sleeptouw. Het was ontdekt door een waker op 'n tijdelijk niet gebruikten steiger in de na bijheid van Waterloo Bridge. Het feit. dat de boot in kwestie daar niet thuis hoor de en er voor zoover hy wist den vorigen avond en 's nachts niet was geweekt, ge voegd bij de aanwezigheid van een lange, druipnatte, doorweekte lijn met een loo penden knoop aan het einde, wekte zijn argwaan. Hij stelde een survcilleerendcn agent in kennis van zijn vondst waarop de ri vierpolitie het vaartuigje was kernen op halen en het nu naar het hoofdbureau sleepte. Zoodra de politieboot met haar „aan- hangsel" gepaseerd was, doofde de pu blieke belangstelling en ook het meisje spoedde zich voort. Ze sloeg een van de straten in, die naar het Whitefriars-dis- trict leiden, bereikte den achter-ingang van een somber en weinig aantiekktlijken achterbouw van een der groote waren- i huizen en begon snel de steenen trappen i te beklimmen. Ze was buiten adem van inspanning toen ze boven kwam, want de kostbare 10 minuten van vrijheid wa ren al te gauw omgevlogen. Ze had een kleur, haar oogen glinsterden na de op windende ervaringen van zoo even, en toen ze de ruime pakzalen op de derde verdieping binnentrad een expeditie- afdeeling van het warenhuis waar zij met een goede honderd andere meisjes werkzaam was zag ze er bepaald aan trekkelijk uit. Er waren twee menschen, aan wie dat onmiddellijk opviel, maar hun waarne ming wekte zeer verschillende gevoelens by hen op. Je bent weer laat, Winifred, snauw de juffrouw Sugg, de vrouwelijke afdee- lingschef. Ik zal er verder geen woord aan verspillen ik heb grooten lust om je op staanden voet te ontslaan. Winifred Bartlett's kleur verdween bij dit onheilspellende dreigement. Het had moeite genoeg gekost om in dezen tyd, die zoovelen tot leegloopen dwong, werk te vinden; haar baantie kwijtraken be- teekende op het oogenblik met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid inge lijfd worden bij het groote leger der werkloozen. En zelfs de paar shilling die ze in de week verdiende, waren onmis baar in haar nederig huis. Neemt U mij niet kwalijk, juffrouw, stamelde ze. Ik dacht juist, dat ik niet laat was; ik, ben eerder de deur uitge gaan dan gewoonlijk. Onzin, was het onvriendelijke be scheid. Welk excuus kun je dan hebben om te laat te zijn, als je op tyd van huis bent gegaan. Het is pracht;g weer! Zeker, verdedigde Winifred zich bedeesd, maar ik bleef staan kyken toen een politieboot voorbijkwam met het bootje op sleeptouw waaruit gisteravond den moord op 't Lagerhuisterras is ge- raad er dan in het geheel niets aan te vertellen heeft. Neemt de raad echter het voorstel van B. en W: aan, dan heeft hij de verzekering dat de laagste inkomens en ook de groote gezinnen zoo laag mogelijk worden aangeslagen. De heer Brak. Dus het zal nutte loos zijn te trachten de verhooging verminderd te krijgen. De Voorzitter verwacht dat Ged. Staten daar niet voor te vinden zullen zijn. Tegenover de totale kos ten van f 2550 is de post van school gelden veel te klein. Per leerling bedragen de kosten f 97.50. Zonder stemming wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordening op de heffing van opcenten op de Ge meentefondsbeiasting 193 4 '35. De verordening wordt ongewijzigd opnieuw vastgesteld. 3. Benoeming leden commissie tot Wering van Schoolverzuim. Herkozen worden de afiredende leden A. M. Willems, J. F. A. M. Willems, M. A. Muskens. In de vacature Joh. A. Klijn, die niet meer voor herkiezing in aan merking kwam, werd gekozen A. J. KI ij n. 4. Voorstel B. en W. tot wijziging van het Ambtenarenreglement. Op verzoek van Ged. Staten wordt besloten het reglement aan le vullen met eenige bepalingen betreffende het voorkomen van revolulionnaire uitingen door ambtenaren. 5. Voorstel B. en W. tot verhaal der Coupon belasting Dit voorstel wordt aangenomen. 6. Voorstel B. en W. tot het ver leenen van subside aan devereeni- ging »Ons Middelbaar Onderwijs in Noordbralnnt». De Voorzitter zegt dat B. en W. eerst tegen het verleenen dezer plecgd. De stem van het meisje klonk wonder lijk zacht en beschaafd. Ook haar woor denkeus was die van iemand, die in deze omgeving misplaatst bleek. 'n Mooie boel, gromde de nijdige chef, wanneer moorden moeten dienst doen als excuus voor te laat kernen. Kom, kom, juffrouw Sugg, mengde zich Mr. Fowle sussend in de discuss e, deze jongedame is toch niet zooveel over tyd, dat liet de moeite waard is daar 'n dergelijk spektakel over te maken! Mr. Fowle behoorde tot den directie staf der onderneming en het toezicht op de cxpeditie-afdeelini was een deel van zijn taak. Sinds Winifred was binnenge komen had hij met klimmende bewonde ring naar haar mooie gezicht-e gestaard. Jongedame!, grauwde Miss Sugg en er lag een wereld van hoonende minach ting in haar uitroep. Het scherpste scheld woord zou haar verontwaardiging en er gernis niet zoo afdoend hebban ve*tolkt. Ja zeker, ze is toch niet oud!, pa reerde Mr. Fowle. Het is in orde juffrouw Bartlett. U kunt aan uw werk gaan. Hy sraf haa«* nog een brutanl-stree'en- den blik en Winifred liep naar haar plaats aan een der lange paktafels. Ze had een beverig, duizelig gevoel was volkomen van haar stuk gebracht. Ze was minder hang voor de onbarmhartige juffrouw Sugg, dan voor den honing-zoe- ten overvrend'dijken ,.mijnhe°r-van-hct- kantoor-beneden", die veel vaker hier in de expedi'ieruimten rondzwierf dan voer het werk noodig scheen. Er was iets in zyn manier van doen, iets dat ze niet de- finieeren kon, dat haar onuitsprekelijk verontrustte. Ik hoop, dat hij verder maar niets tegen me zegt, dacht ze. Haar wensch was evenwel niet bestemd om in vervul ling te gaan. Voor tien minuten verloopen waren, had Mr. Fowle een voorwendsel gevon den om haar nabijheid op te zoeken. Ze voelde meer' dan ze zag. dat hij haar »an- sl.-iarde en een vuurroode blos trok over l aar gezicht, toen hij het woord tot haar richtte. subsidie waren, daar de gemeentekas het bedrag niet kon lijden. De Minister en Ged. Staten hebben nu echter als hun meening uilgesproken, dat. zelfs noodlijdende gemeenten deze subs-die moeten blijven betalen, omdat er feitelijk voor de gemeenten een voordeel in schuilt. Immers gingen de leerlingen die nu de scholen van »O.M.O.» bezoeken naar rijksscholen, dan zouden de uitgaven voor de gemeente nog hooger zijn. Nu de aanzuivering van achterstallige belastingen voor de gemeente een voordeel zal opleveren, stellen B. en W. dan ook voor aan »O.M.O.» subsidie te geven. De raad gaat daarmede accoord. 7. Voorstel van B. en W. lot vaststelling van het voorschot op de vergoeding bedoeld in art. 101 der L O.wet 1920 voor het jaar 1934. Het voorschot wordt voor de R.K. Jongensschool vastgesteld op f494 en voor de R.K. Meisjesschool op f520. 8. Goedkeuring rekening en be grooling Burg. Armbestuur. B. en \V. en ook de raads commissie, bestaande uit de heeren de Baaij en Brok, hebben de rekening in orde bevonden. De goedkeuring wordt verleend. 9. Voorstel B. en W. tot wijziging der gemeentebegroolingen 1933 en 1934. De lijst van af- en overschrijvingen beloopt voor 1933 een totaal van f 1077.83 en voor 1934 een lolaal van f1448 85. Het voorstel wordt aangenomen. Rondvraagl De heer v. Lieshout vraagt wie er bij brand bevoegd is de hulp der Bossche brandweer in te roepen. De Voorzitter zegt dat dit moet geschieden door den burgemeester of door een door hem aan le stellen HOOFDSTUK IV. Bezoek in het Warenhuis. Heb ik goed verstaan, Miss Barllett, begon hy, dat U by uw binnenkomen aan Miss Sugg vertelde, dat de politie de boot die bij die Lagerhuis-tragedie werd ge bruikt, gevonden heeft? Dat heb ik hooren vertellen, ant woordde ze koel, met haar heele aan dacht schijnbaar bij haar werk. Ze /ou Mr. Fowle niet de minste aanleiding ge ven om de conversatie te rekken, nam ze zich voor. Haar antwoord scheen hem niet aan te staan. Bovendien het was een ongewo ne gewaarwording voor hem, dat zyn at tenties zoo onverholen afgewezen wer den. Van wien hebt U dat gehoord, als ik vragen mag?. Zijn stem klonk een tikje ichern. Dat kan ik U heusch niet zeggen. Winifred hield haar oogen slrak ge vestigd op het stapeltje boeken, dat ze- bezig was in te pakken. Ik zag een op loop op het Embankement en ik hoorde een man zijn kameraad toeroepen, dat de boot gevonden was. Deze uiteenzetting voldeed Mr. Fowle beter dan Winifred's eerste antwoord. Hy was geneigd geweest er uit af te lei den, dat dit aardige meiske hetgeen waarlijk niet te verwonderen zou zijn een vasten vriend had, die haar eiken ochtend naar haar werk en eiken mid dag naar huis bracht en dat ze het nieuws van dezen begeleider had. En deze ver onderstelde complicatie strookte weinig met Mr. Fowle's nobele bedoelingen. Hy wist niet dat alle jongelui van de kan toren en de verkoopafdcelingen achter eenvolgens hun goede diensten voor het bovengenoemde doel hadden aangeboden en op zoo'n ontmoedigende manier de kous op den kop hadden gekreg n, dat het plezier hun was vergaan om de eer- ste acht dagen een meisje aan te kyken. Het spijt me, dat ik ook niet op het Embankement was, hernam hij, speciaal cp zoo'n prachtigen ochtend. Wandelt U eiken dag langs de rivier, juffrouw Bart lett? Wordt vervolgd. het Zuiden, WaaSwijkschc en Lanptraatsche Courant* 4.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1