No. ,28. Woensdag 4 April '34. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. Brabaat weer ln de knel. De Langstraat ligt tusschen Oosterhout en Tilburg 1 A. S. schrijft in 't Huisgezin van gisteravondonder bovenstaand hoofd 't volgende, waarmede wij volkomen instemmen »Sedert eenigen tijd is in de Sta tionswachtkamer een kaart van Ne derland opgehangen, waarop de be zienswaardigheden van plaatsen en streken in aardige schetsjes weerge geven zijn. Bij een nauwkeurige beschouwing echter ontdekken wij echter fouten, die wij niet zonder meer kunnen laten passeeren, temeer daar Brabant er weer de dupe van is. Zeker, de Sint Jan en de Philipsfabrieken staan er op, maar het gaat toch niet aan om Waalwijk met zijn leerlooierijen en schoenfabrieken eenvoudig te negeeren. Een flater, die we aan een jongen van de vijfde klas hoogst kwalijk zouden nemen, begaat de ontwerper door de Lang- stiaat eenvoudig tusschen Oosterhout en Tilburg te plaatsen 1 De teekenaar neemt den slechten indruk niet weg door ter hoogte van Vlijmen, «land bouw, molens, vet, kaas, vruchten, hoenderfokkerijen» zooals dat in de Legenda (Legende staat er staat, te laten voorkomen. Ook maakt de vermelding van 'n stel non-actieve suikerfabrieken in West- Brabant, het weglaten van een be langrijke economische factor als de veemarkt te den Bosch niet goed. Geven ons deze onjuistheden een reden tot ergernis, misleidend direct is het kaartje in den rechterbeneden hoek, waarmede onze stationschefs rekening dienen te houden. Ooster hout ligt n.l. aan de lijn 's Bosch ZwaluweTusschen Tilburg en Breda ligt een plaats «Langstraat», wat natuurlijk correspondeert met de foutieve teekeningen van zooeven genoemd. Het kaartje is een geschenk van de «Texas Company», doch wij moeten dies maal ook dit gegeven paard in den mondj kijken Tot zoover A. S. in 't Huisgezin. Wij zouden «Waalwijks Belang» durven verzoeken de heeren der Texas Company en den ontwerper een «Waalwijknummer van Ons Nederland» en een «Gids van Waal wijk met Waalwijk in Beeld» toe te zenden, dan raken de heeren moge lijk beter op de hoogte 1 Daarenboven ware het gewenscht bij de Staatsspoorwegen alle pogin gen aan te wenden om dergelijke onjuiste en misleidende reclame objecten uit rijks- of seini-officieele gebouwen te verwijderen, daar ze slechts aanleiding geven tot onjuiste meeningen en opvattingen eener en ergernis anderzijds. Naast de twee groote koren »Busz- lied» van Lendvai en «Gloria» van Verheij, werden enkele lichtere liederen ten gehoore gebracht, n.l. »De Lente komt» van den Hertog en «Die Laterne» van Lendvai. Het was 'n zeer geslaagde matinée. Paaschbal in Miisis. Het bal der Liedertafel «Oefening en Vermaak» op 2en Paaschdag in Musis had niet die stemming die we uit vroegere jaren op de liedertafel- bals gewoon zijn. Het bezoek was heel matig en de band was niet bij machtede dansenden in gewenschte stemming te brengen. De Horst band is ons leelijk tegengevallen we zijn het hier in Waalwijk beter gewoon. Het is een slecht teeken als de zaal al voor het sluitingsuur is ontruimd Brand in v.m. Besoijen. Gistermorgen te vier uur is brand uitgebroken in de schuur van land bouwer Wijtvliet, staande aan het Westeinde alhier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de schuur in een oogwenk tijds een vuurzee was. Men slaagde er dan ook niet in de 10 koeien die zich den stal bevonden tijdig los te PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 April 1934. Een prachtvolle uitgave voor onze abonnó's. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie waarbij wordt aangekondigc dat voor onze abonné's verkrijgbaar is een prachtig souvenir van H. M de Koningin-Moeder, nl. een album met 112 prachtige foto's in diep druk betrekking hebbende op 't leven en sterven van onze geliefde Moeder des Vaderlands. De prijs is voor onze abonné's slechts f 0,45 aan ons bureau af gehaald. De voorraad is beperkt. Matinée Liedertafel. De matinée, die de Liedertafe «Oefening en Vermaak» op len Paaschdag in Musis gaf, was goec bezocht, beter als we de laatste malen gewend waren. Er werd een zeer aantrekkelijk programma afge werkt, zoowel door het koor als door de soliste, mej. Bie Mertens alhier. Het is al langen tijd geleden dat mej. Mertens in Musis optrad, doch sindsdien is haar zingen met rasse schreden vooruitgegaan, dank zij de uitstekende leiding die zij genoten heeft. Zoowel de beide Beethoven liederen »Die Ehre Gottes aus der Natur» en »Ich liebe dich», als het »Frühlingsgrusz» van Schumann en »Mei-hoveke» van v. Tusschenbroek werden door haar zeer mooi ge zongen, zoodat het applaus, dat de soliste ten deel viel, ten volle was verdiend. En ook het koor, onder leiding van den heer Gerritsen, heeft de aanwezigen van enkele zeer goec gezongen werken laten genieten R.K. Kiesvereeniging Par. O. L. Vr. Gisteravond vergaderden deleden der R.K. Kiesvereeniging woonachtig in de parochie O. L. Vrouw. De bijeenkomst was belegd op initiatief van de parochieele propaganda-club en stond onder leiding van dhr. Roxs. De belangstelling was niet groot, doch was in verhouding beter te noemen als in de parochie St. Jan. De heer Roxs sprak een inleidend woord, waarin hij de nieuwe wijze van bestuursverkiezing uiteen zette. ?ot bestuursleden der R.K. Kiesver. werden aangewezen de heeren F. Jalleu en M. v. d. Ven. De heer Roxs werd benoemd tot afge vaardigde naar de vergadering van den Stalenkieskring Heusden, terwijl tot diens plaatsvervanger werd aangewezen de heer M. v. d. Ven. De heer C. Pullens, lid van den gemeenteraad en leider van de Kern Waalwijk der R.K. St. P., hield daarop een rede over »De taak der iathoiieken in den tegenwoordigen tijd«. Uitvoerig schetste spreker den toestand waarin de Nederlandsche iatholieken tot voor weinige jaren steeds verkeerd hebben. Zij hadden als zoodanig geen enkelen invloed op 's lands zaken. Spr. wees op het grootsche werk, dat Dr. Schaepman met de stichting der R.K. Staats- >artij gedaan heeft. Aan hem is iet te danken dat de katholieken zich thans weer kunnen doen gelden op Staatkundig terrein. Spreker noemde eenige groote verbeteringen die dank zij het werk der Staats partij hebben kunnen plaats vinden. Met nadruk zeide spr. dat door dit alles de taak der katholieke partij nog niet ten einde is. Integen deel rest voor de toekomst nog een groote plicht, zooals de be strijding der opkomende fascistische richtingen. Spr. ging op dezen strijd meer uitvoerig in en stelde tevens de socialistische demagogie in het licht. Met een krachtigen oproep om in deze groote taak achter de partij te blijven staan, sloot spr. zijn met geestdrift voorgedragen rede. De Voorzitter onderstreepte het applaus met een dankwoord, waar aan hij nog een krachtige aansporing toevoegde om het gesprokene onder alle katholieken der parochie uit te dragen. De bijeenkomst werd hierna met den christelijken groet gesloten. Restauratie Ned. Htrv. Kerk. De restauratiewerkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk aan de Haven alhier zijn, na gehouden aanbesteding, opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer A. Paardekooper te den Haag. De firma J. de Bont Zn. te Nieuwkuik, die indertijd den toien restaureerde, stond slechts eenige guldens hooger. Ned. Herv. Gemeente. Op Tweeden Paaschdag droeg Ds. Visser uit Leeuwarden voor de Ned. Herv. gemeente alhier ver schillende gedeelten uit de H. Schrift voor, waarbij prachtige lichtbeelden, met voorstellingen uit Christus' leven, vertoond werden. De zang- vereeniging zong passende koralen, eenige malen afgewisseld door ge meentezang. Het geheel maakte een stemmige indruk. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1934 ingelegd f57138,39, terugbetaald f85433.04. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15682. Biljart-séance. Zaterdag 14 April a.s. zal de bekende Mej. L. Schrier uit Domburg eene biljart-séance geven in »De Twee Kolommen«. Als partner heeft zich beschikbaar gesteld de heer G. Vink alhier. maken. Vreeselijk was het, het ge loei der arme beesten, die aan den vuurdood waren prijsgegeven, te aan- hooren. Een der beesten wist zich los te rukken en rende brandend de straat op. Het dier moest worden afgemaakt. De brandweer, die spoedig met de motorspuit aanwezig was, kon van de brandende schuur niets meer redden, doch zij slaagde er in het woonhuis van W. dat aan de schuur grenst te behouden. Naar wij vernemen wordt de schade slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend. 's Morgens was er groote belang stelling. Het was een afschuwelijk gezicht de verbrande cadavers der koeien tusschen de puinhoopen te zien liggen. Wandelsport. Door de 's-Bossche PolitieSport- vereeniging was op 2en Paaschdag een wandeltocht georganiseerd Hiervoor bestond groote belangstel stelling. Niet minder dan plm. 600 dames en heeren namen hieraan deel, waarvan ongeveer afdeeling 35 K.M. en 200 30 K.M. Het traject liep van 's Bosch naar Vught, St. MichielsGestel, Den Dungen, Berlicum, Coudewater, Hintham naar 's-Bosch. Dat er ook in onze plaats goede wandelaars zijn, blijkt wel uit het feit dat N. v. d. Schans Th.zn., als no. 1 van de afd. 30 K.M. wist aan te komen, met een voorsprong van 40 min. op no. 2 van die afd. Het parcours werd door hem afgelegd in 4.15 uur, waar 45 min. verplichte rust lij inbegrepen zijn. Goed afgeloopen. Op eersten Paaschdag had te v.m. Besoijen een ongeval plaats dat goed is afgeloopen. Het dochtertje van den heer v. d. H., stak juist de straat over toen een auto passeerde. Zij werd aangereden en enkele meters meegesleurd. Het kind bleek er gelukkig met slechts enkele schaafwonden te zijn afgekomen. Missienaaikring v.m. Besoijen. Op Zondag 15 April zal voor de Missienaaikring te v.m. Besoijen een filmavond worden gegeven door de Paters van Kaatsheuvel. Tijdens de pauze wordt een ver loting gehouden, waarvan de op brengst voor de Missie bestemd is. Zangers-Propagandadag in Tilburg. Maandagmorgen werd in de pa rochiekerk van den Besterd te Til burg de tweedaagsche propaganda voor de Kerkelijke volkszang in het diocees 's Bosch, georganiseerd door de St. Gregoriusvereeniging met medewerking van de Liturgische vereeniging in genoemd diocees ge opend met een pontificale H. Mis met assistentie, gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. De wisselende gezangen werden onder leiding van den zeereerw. heer Mannaerts uitgevoerd door den Til burgschen Korenbond, terwijl de Gregoriaansche Mis I uit de Kyriale (Tempore Paschali) door de aan wezigen, naar schatting 2000 men schen, werd gezongen onder leiding van den heer H. Hoppenbrouwers Te 2 uur kwamen de verschil lende besturen en comitépropagan daleden bijeen ter bespreking van de kerkelijke Volkszang bij St. Gre goriusdagen. Om half vier droeg Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen een plechtig Lof op waaronder de gezamenlijke ko renbonden de verschillende gezangen uitvoerden. Om 6 uur werd in de zaal van de R. K. Werkliedenver. een feest- uitvoering gegeven, waarop door het zang- en knapenkoor van Reuzel het Paaschspel van rector J. v. Berkel met de tekst van frater Leo- nardus werd opgevoerd. Door de koren van Waspik, Geldrop, Val- kenswaard, Kaatsheuvel en Waalwijk werden Gregoriaansche en meer stemmige koorwerken uitgevoerd. Z. H Exc. Mgr. A. F. Diepen sprak hierbij een begeesterend woord waar. in hij de Gregoriaansche muziek propageerde ter bevordering van nauwer contact tusschen priester en volk. Dinsdag hadden nog 2 kerkelijke plechtigheden plaats n.l. om half elf en half drie, welke door de K.R.O. werden uilgezonden, waarna om vier uur de slotvergadering in üe aula van het muziekconservatorium der R.K. Leergangen plaats vond. Delflsche Leerlooierij en Drijfriemenfabriek. De algemeene vergadering van aandeelhouders der Delftsche Leer- ooierij en Drijfriemenfabriek v./h. Alex Adam te Delft, heeft de balans en verlies- en winstrekening goed gekeurd en besloten het dividend te passeeren (als v. j.). De heer J. C. J. Knegt werd als Commissaris her kozen. P. J. Smits, f Vrijdag is te '9-Hertogenbosch in den ouderdom van 45 jaar overleden de heer P. J. Smits, referendaris, hoofd van de eerste afdeeling ter provinciale griffie Noord-Brabant. Hij was in Noord-Brabant in ambtenaarskringen een zeer bekende persoonlijkheid. Op 1 Januari 1933 werd hij be. noemd tot referendaris, hoofd der eerste afdeeling waterstaat en water schappen. De heer Smits was ook vooral be- kend door zijn opleidingscursus in gemeente administratie, welke hij in samenwerking met den heer Verwiel burgemeester van Oisterwijk, gaf. Hij had zitting in de commissie voor het afnemen van het examen voor ge meente administratie en gemeente—- financiën. Bekendmaking. De Burgemeester van Enkhuizen waarschuwt tegen Arie Oversier, geboren 1 December 1891 te Rotterdam, colpor teur, liggende met een woonschip te 400 in de j Amersfoort, die met zijn zoontje Jan, in de afd. 17 jaar en Zwaantje Wals, geboren 23 [Augustus 1917 te Amsterdam met christelijke lectuur leurt en daarbij voorgeeft, dat de baten voor de zending bestemd zijn, wat onjuist is gebleken. De slede van Sjef van Dongen. Zooals men zich herinneren zal trok in den zomer van 1928 onze andgenoot Sjef van Dongen samen met den Italiaanschen skilooper Sora, toenmaals kapitein in het taliaansche leger van Spitsbergen over hel ijs naar het Noorden, waar Mobile en zijn mannen op een ijs schots ronddreven. Van Dongen en Sora wisten met een slede en na een gevaarlijken tocht het Foyn-eiland te bereiken en belandden aldus niet ver van de plaats waar Nobile zich bevond. Door den toestand van het ijs was hun toestand even gevaarlijk ge worden als die van Nobile. Ze werden op het juiste oogenblik door een der aan het reddingswerk deelne mende Scandinaafsche vliegeniers gered en moesten de slede met de honden achter laten. De slede is drie jaar "later door een expeditie, die door een blad te Stockholm werd uitgezonden op het eiland in onbeschadigden toestand teruggevonden, met andere voor werpen, die van Dongen en Sora bij hun overhaasten aftocht met het vliegtuig weg hadden moeten werpen. Van Zweden uit is een en ander naar Sora gezonden en deze heeft de heele collectie aan het plaatselijke museum van de stad Bergamo in Noord-Italië geschonken. Daar is het dezer dagen met eenige plechtig heid en in tegenwoordigheid van den inmiddels tot majoor bevorder den Sora officieel voor het publiek te bezichtigen gesteld. SPRANG-CAPELLE (Vm. Sprang). De wed. V. alhier, welke enkele dagen te Amsterdam vertoefde, kwam aldaar zoodanig te vallen dat zij haar rechterarm brak. Na voor- loopige behandeling werd zij naar Sprang overgebracht en de hulp van Dr. W. ingeroepen, die het -nemen van een Röntgenfoto voor onderzoek noodzakelijk achtte, waarvoor de patiente naar het Ziekenhuis te Waalwijk werd vervoerd. Vergadering van de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond «Patrimonium» op Zaterdag 7 April a.s. des avonds ten half acht in de zaal van den Chr. Volksbond. IS Aan het solistenconcours ge geven door het fanfarekorps te 's Gravenmoer, werd door 8 muzi kanten van de harmonie «Volksvlijt en Volksvermaak« deelgenomen. De navolgende prijzen werden behaald le prijs 153 p. P. Mutsaers Chrz., 2e prijs 128 p. P. Mutsaers Az., 2e prijs P. de Hond, 127 p„ 3e prijs 134 p. A. de Hond, 3e prijs 121 p. M. Kamp, 3e prijs 113 p. Joh. Kamp, 3e prijs 109 p. J. Kuijten, 3e prijs 119 p. Theo de Graauw. In de binnenkort te houden jaarvergade ring zullen de prijswinnaars worden gehuldigd. De St. Theresiakerk te Waspik- Boven is verrijkt met'n prachtig nieuw orgel, waaraan reeds lang een groote behoefte bestond. Op den Tweeden Paaschdag voor het Lof geschiedde de plechtige inzegening door den Zeereerwaarden Pater Honorius, Rector der kerk, waarna Z.Eerw. de beteekenis van een orgel in een kerk nader verklaarde. Tot bestrij ding der onkosten werd in de Hoogmis en het Lof een collecte gehouden. W RAAMSDONKSVEER De premie keuring van springstieren zal voor deze gemeente worden gehouden op Maandag 9 April a s, om 2 uur na- middag te Oosterhout. De R.K. Leesbibliotheek is met ingang van j.l. Zondag gesloten Indien men nog boeken in zijn bezit heeft, wordt men verzocht deze zoo spoedig mogelijk in te leveren. Bevorderd is tot Wachtmeester der Kon Marechaussee de hetr Fr. W. Delleman. Zondag j.l. droeg de WelEerw. Pater Nathanaël (M Hendrikx), van de Orde der Capucijnen. zijn Eerste plechtige H. Mis op in zijne Parochie, kerk De kerk was voor deze gelegen heid rijk en smaakvol versierd met palmen en bloemen Om halt tien werd de stoet opgesteld, bestaande uit: 1 K J V. met vaandel, 2 K.J.M. met vaandel, 3 Propagandaclub .Voor God en Vaderland', 4 De Jonge Werkman, 5 Bruidjes, 6 Neomist en zijne familie, en trok men van de ouderlijke woning van den Neomist naar de kerk Tegen 10 uur stroomde de kerk vol belar g. stellenden, die getuigen wilden zijn van de schoone plechtigheid. Vooraan in de kerk hadden de familieleden van den Neomist plaats genomen De Neomist werd geassisteerd door de beide kapelaans der parochie de WelEerwa rde Heeren J. A M van Heertum en A. van der Vaart, respcc- tievelijk als Diaken en Subdiaken. Na het Evangelie betrad de Wel Eerw Pater Xaverius van de Orde der Capucijnen den kansel tot het houden van een predicatie over het Priester, schap Na eerst den Nieuwgewijden Priester, diens familie en de parochie te hebben gelukgewenscht, zette de gewijde redenaar op welsprekende wijze uiteen de groote waardigheid en macht van den Priester. De Priester is; .een andere Christus". Zijn groote macht bestaat voorna melijk hierin, dat hij door zijn: .Ik ontsla u van uwe zonden", de zonden vergeeft. Ja nog meer: Hij heeft macht over Jezus Christus zelf, want op zijn Priesterlijk woord, daalt Hij van uit den hemel op het altaar neer. Is priesters macht en waardigheid zoo groot, dan moeten de geloovigen ook een grooten eerbied hebben voor hunne Priesters. De gewijde redenaar eindigde met Gods zegen af te smeeken over den jeugdigen Priester, dat hij nog vele jaren zijn hoog ambt met waardigheid moge vervullen: over dien9 familie, dat zij nog lange jaren getuigen mogen zijn van zijn heerlijk Priesterwerk. Op zeer verdienstelijke wijze bracht het zangkoor de 4 stemmige „Missa Festina van Ph. Loots ten gehoore. Na de H. Mis voerde het zangkoor nog een schitterende cantate .Hulde aan het Priesterschap" uit, die heerlijk opklonk in de ruime gewelven. In den namiddag om 3 uur celebreerde de Neomist het plechtig Lof De Kon Erk Harmonie .de Eendracht" bracht 's middags den neomist en zijne familie een serenade. Geve God den jeug- Aan de orde Opening, Notulen, Mededeelingen en Ingekomen Stukken, Benoeming afgevaardigden naar de jaarvergade ring van den Z.H.Bond teRotterdam. digen Priester een lange reeks van Onderwerp: De Bedrijfsorganisatie jaren om veel voor zijn H. Naam tot in verband met de Bedrijfsradenwet stand te brengen, van Minister Verschuur. Rondvraag 1 JOACHIMSMOER. Het Kruis en sluiting. booggezelschap «Onderlinge Vriend- Bij den landbouwer A. de R. schap» alhier heeft besprekingen alhier bracht een koe dezer dagen gehad met «Willem Teil» te Bei kdijk een kalf ter wereld met twee koppen, voor de te houden wedstrijden in 'l WASPIK. Op den len Paaschdag werd in het hotel van den heer Chr. Montens alhier door de tooneel- vereeniging »Concordia« een druk bezochte uitvoering gegeven. Opge voerd werd het tooneelspel in drie bedrijven »Oessin Blanda«, welk stuk reeds vroeger door deze ver eeniging werd opgevoerd. »Concordia« heeft ook dezen keer een goed geslaagde uitvoering ge geven. t komende seizoen. 2 Prijs wedstrijden en 4 bekerwedstrijden met prijzen op het geluksblazoen staan op het program. De 1ste bekerwedstrijd tusschen de beste zestallen der beide gezelschappen zal plaats hebben op 29 April a.s. op de banen van »Onderlinge Vriendschap» alhier. Door Z. H. Exc. Mgr. A F. Diepen zijn tot kerkmeesters dezer parochie herbenoemd de heeren J. Broeders en P. Cleijn. in i/

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5