Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m FEUILLETON MGOPDBRABAND i ft. NUMMER .31 ZATERDAG 14 APRIL 19.34. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2S. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i r ,y WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIET«EN. Telefoon No. 18. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der AdvertentiCn 26 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit sijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Hoeten de steunnormen worden verlaagd! Er is zouden we zoo zeggen een zekere oppositie groeiende tegen het beleid var» den minister, in het bijzonder inzake diens plannen tot verlaging der steunnormen. Die plannen vallen moeilijk meer te ontkennen, nu ze voor Twente reeds in besluiten werden omgezet en voor wat de groote steden aan gaat in een zeker stadium van bewerking kunnen worden geacht. Dat laatste blijkt wel uit de minis- terieele uitnoodiging aan de besturen der bedoelde gemeenten om terzake steunverlaging met den minister overleg te komen plegen, Elke maatregel, welke op zich onaangenaam is, behoeft daarom nog niet onjuist te zijn. Onaange name zaken kunnen uit den drang der omstandigheden worden ge boren. En waar niet is, verliest ook de keizer zijn recht. We willen daarmee maar zeggen, dat wanneer de minister zijn maat regelen motiveert met te verwijzen naar de finantieele noodzaak er van, het opponeeren daartegen moeilijk is, omdat zoo maar niet een-twee-drie is uit te maken, of de minister een onjuist inzicht heeft. Wij zijn er van overtuigd, dat de financieele lasten van 't rijk uiterst zwaar zijn, maar we hebben er ons toch mede dikwijls over kunnen verwonderen en verheugen tevens, dat kapitale sommen gevonden kunnen worden, als een of andere van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 9. Bemoei U met Uw eigen zaken, grauwde hij. Deze jongedame is een ken nis van mij en bovendien in mijn dienst. Ik doe mijn best haar uit een moeilijk- beid te helpen. Wat gaat U dat aan? Sir Reginald negeerde den praatjes maker volkomen en wendde zich rustig- beleefd tot Winifred. Neemt U me niet kwalijk, juffrouw, dat ik mij in Uw zaken meng, maar ik geloof, dat het beter zou zijn, als ik U van het gezelschap van dit onaangename heerschap ontlast. Zooals dat zoo dikwijls gebeurt bij el kaar geheel vreemde menschen, ontstond er tusschen hen van het eerste oogenblik dat hun oogen elkaar ontmoetten, een in- luiticve sympathie, alsof een electrische vonk van de een naar de ander over sprong. Winifred keek den knappen onbeken de die zoo plotseling uit de lucht was komen vallen, als door hoogere machten gezonden om haar te helpen aan, zon der ook maar een seconde den blik neer te slaan. Ik vind het heel vriendelijk van U, bedankte ze hem, maar ik denk, dat Mr. Fowle wel zal inzien, dat ik zijn gezel schap niet op prijs stel en zich daarom niet verder zal opdringen. Zoo beleefd zult u toch wel zijn, hé Mr. Fowle?, henam Sir Reginald en hij zag den teleurgestelden minnaar zoo doordringend aan, dat deze laatste zijn woede niet de baas kon blijven. De agent was nog steeds in de buurt en dat sterk- dringende uitgave moest worden gedaan. Het komt ons voor, dat de ge dachte tot verlaging van de steun normen niet weinig wordt bevorderd door de overweging, dat er een verschil tusschen steun en te ver dienen loon moet blijven bestaan, ruim genoeg om een prikkel te laten naar het zoeken van werk. Inderdaad is het bedoelde verschil verminderd, doordat in 't algemeen de loonen in de laatste jaren omlaag gaan. Men vergete echter niet, dat die loonen daarmee ook dichter kwamen bij het bestaansminimum en dat ditzelfde bestaansminimum toch ook grondslag behoort te wezen bij de bepaling der steun normen. Men houde ook wel in het oog, dat de prijzen der artikelen van levensbehoefte als gevolg van het ingrijpen der overheid in betrekke lijk korten tijd zijn verhoogd, zoodat werkloozen en andere ondersteun den met de uitkeering van vroeger, thans minder kunnen doen. Zeker men moet achter de regee ring staan wanneer het betreft de saneering onzer geldmiddelen en steun verleenen aan maatregelen, die met het oog op den financieelen toestand noodzakelijk zijn, maar 't voor en tegen dient met klem overwogen, en anderzijds worde in een moeilijken tijd als de onze het beeld van armoe zoover mogelijk afgehouden. Er schijnt thans juist eenigekans te zijn gekomen, dat de wereld zich een ietsje verheffen kan uit de economische depressie. Laten we in zoo'n tijd den geest sterk houden en moedig. En laten we in zoo'n tijd ook trachten niet het laatste restje koopkracht van de massa weg te nemen, want dan verspelen we dubbel, wat we mogelijk zouden kunnen winnen. DE KADERDAG DER R.K. STAATSPARTIJ. Wij hebben al meerdere malen mogen wijzen op de verfrissching en verjonging der actie in de R.K. Staatspartij, die zich vooral uit in de toetreding van talrijke geest- driftige jonge katholieken tot de artij en tot de in bijna alle be- angrijke plaatsen opgerichte kernen. De actie in deze kernen wordt op de eerste plaats gedragen door het enthousiasme voor de groote, heilige zaak de uitdraging der katholieke beginselen in het staatskundig leven. Daarom is vooral noodig bezinning op deze eeuwige en onveranderlijke grondslagen. Een belangrijk middel daartoe blijken de jaarlijksche »Kader dagen» te zijn, die vorig jaar door het partijbestuur zijn ingesteld. Zondag heeft te Amersfoort de tweede kaderdag plaats gehad, en nemen wij tot maatstaf hetgeen de katholieke bladen over deze samen komst hebben geschreven, dan mogen wij concludeeren dat daarvan weer een nieuwe, stimuleerende kracht op de partij en hare afdeelingen zal uitgaan. De partij-secretaris, mr. Frans Teulings, heeft er gewezen op de onmiddellijke zegenrijke resultaten van den eersten kaderdag. Mr. de Kort, de leider van den Centralen Propagandadienst, gaf een overzicht van het reeds bereikte en van datgene dat nog verwezenlijkt moet worden. Hij wees op de taak der propaganda. Prof. J. Schmutzer heeft een rede ge houden over «Klassenstrijd en Ge meenschapszin». Wij willen hier enkele persstemmen over de bijeenkomst laten volgen »De Maasbode» Onze totaalindruk van dezen kaderdag is zeer gunstig. De rechte VOOROEELIGE WONOER-CADEAUX Aantal Wonder- Spaarbons: 1 china-matje 40 x 70 1 4 7 12 3 6 10 16 3 1 groote china-mat 140 x 180 160 x 230 met naad 230 x 280 2 Japan-matjes 40 x 70 1 Groote Japan-mat 140 x 180 160 x 230 (met naad) 230 x 280 De echte, zware Japan-mattlng p. el IEDER: DUBBEL ZUIGVERMOGEN - NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAGT DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My. Ie zijn moed. Een mooie boel! viel hij kwaadaar- dig uit. Ik ben anders niet van plan me door die grande-dame allures van je van de wijs te laten brengen, juffrouw Wini- J fred Bartlett. Je denkt zeker, dat je daar door indruk maakt .op dezen opschep per hier, hé? Toen rees het plaveisel eensklaps om hoog en gaf hem een geweldigen tik te gen zijn achterhoofd. Dat verbeeldde hij zich tenminste. Nadat hij weer overeind gekrabbeld was en probeerde zijn hoed, die in de verdrukking was geraakt, weer in zijn fatsoen te brengen, had hij een gewaar wording alsof zijn neus als een vakkun dig platgeslagen biefstuk tusschen zijn wangen lag en hij hoorde Sir Reginald zeggen Het spijt me, dat U hiervan getuige hebt moeten zijn, maar ik kon die vent C niet straffeloos laten beleedigen. De zeer beschadigde Fowle dorstte in zijn wanhoop naar wraak en wilde Carshaw te lijf. Maar toen achtte de agent die uit de verte het tooneel had gadege slagen, den tijd gekomen om in te grij pen. He, he. Wat moet dat hier? infor- meerde hij barsch. O, niets. We kunnen het alleen wel af, deelde Carshaw hem vriendelijk mee. Wel bedankt voor Uw goede bedoelin gen. Het is al in orde, agent, voegde Fowle er kleintjes bij. Hij voorzag, dat wanneer een opheldering noodzakelijk werd, deze wel eens gevaar voor zijn be trekking zou kunnen opleveren. De di rectie was er allerminst van gediend, dat de chefs zich op deze wijze met lager personeel of zooals in dit geval met ex-lager personeel inlieten. Overigens, vervolgde hq, een venij- nigen blik op Winifred richtend, het zal ie misschien genoegen doen, jongedame, te weten, dat je het aan mij te danken hebt, dat je ontslagen bent. En ik ben nog niet met je klaar, dat wil ik je wel vertellen. Sir Reginald Carshaw deed met ge balde vuisten een stap naar voren. Maar de politie-agent kwam oogenblikkelyk tusschenbeide. Vooruit, gromde hij. Nu is het uit met die grappenmakerij. U hebt hem voor vandaag zyn portie gegeven. Zijn neus is warempel plat. Ik weet eigenlijk niet, of ik er wel goed aan doe, deze geschie denis te laten loopen. Maar als 't slacht offer het zelf niet noodig vindt er werk van te maken, gaat het mij niet verder aan. Ofschoon dit alles zich afspeelde in een vrij stille straat, duurde het toch niet lang of er had zich een heele kring men schen om den hoofdpersoon van het dra ma gevormd; daarvoor was het Londen. Alle voorbijgangers hieven staan, in af wachting van de dingen dié komen zou den. Winifred keek haar redder even dankbaar aan en zag toen kans in het donker van den vroegen avond vrijwel ongemerkt weg te sluipen. De volle aan dacht van het publiek was bij de twee heeren en den agent. Maar de agent had haar niet uit het oog verloren. Hij zag dat ze verdween in de deur van No. 7. Dat gaf hem te den ken. Het is een eigenaardige geschiede nis, mompelde hij. En zich tot Fowle wendend: Hoe was Uw naam ook weer? Mijn naam was heelemaal niets, heet de aangesprokene hem toe. Geen brutaliteiten alsjeblieft, was het scherpe antwoord. En hier kan ik U niet verder ondervragen. Ik arresteer U beiden; U gaat in een taxi met me mee naar het bureau in Southwark. Fowle was verbluft maar Sir Reginald merkte geamuseerd op: Maar man, je bent niet wijs, welke reden heb je om ons te arresteeren? Dat zullen ze U op het bureau wel vertellen. Ik heb orders om iedereen aan te houden die hier op no. 7 binnen gaat of aanleiding geeft tot de veronder stelling, dat hij er iets mee kan hebben uit te staan. Die jongedame, waarover voor zoover ik kon zien, de strijd liep, is daar binnengegaan, dus is het mijn plicht U voor den inspecteur te geleiden. Ik zou U aanraden U niet te verzetten daar kunt U alleen maar last van krij gen. En zoo ontstond de connectie tusschen Sir Reginald Carshaw, baronet, eigenaar van een groote fabriek en een van de meest geziene en begeerde vrijgezellen uit de Londensche groote wereld en dc» misdaad, in de wandeling aangediend als „de moord op het terras". I Uit een der bovenramen van het ver der ganschelijk verlaten huis zag Wini- Ired hoe de agent, zoowel Fowle als haar bevrijder meenam naar een taxi, die op den hoek van de straat stond. Op het- zelfde moment verscheen in Henrystreet j een krantenjongen met avondbladen en schreeuwde: Laatste nieuws over den moord op Lord Ronald Tower. Vrouw in Suthwark gearresteerd. Een gevoel van onuitsprekelijke verla tenheid kwam over Winifred. Ze wierp zich op haar bed en schreide alsof haar hart zou breken. Hoofdstuk VIII. Broeder Ralph. Onderlusschen waren de kranten, die zich zoo tuk betoonden op de sensatie van deze moordgeschiedenis, niet voor bereid op de stagnatie die al spoedig in den stroom van opzienbarend nieuws in trad. Mr. Meiklejohn die des morgens door een inspecteur van Scotland Yard werd ondervraagd, gaf toe, dat hij den vorigen avond, voordat hij het Huis was binnen gegaan. op Parlainent Square met een vrouw gesproken had. Maar hij ontkende pertinent iets te weten van een afspraak op het terras. Hoe krijgt U het in het Hoofd, riep hij geprikkeld, dat iemand van mijn po sitie zich zou inlaten met twee schooiers in een boot! U hebt aan verscheidene van Uw J vrienden verteld, dat U om 9 uur een af- spraak had en om dien tijd ging U naar het terras. Ja, ik volgde Lord Ronald daarheen, want ik wilde hem zeggen, dat ik van- I daag onmogelijk bij zijn vrouw kon ko- men lunchen, zooals afgesproken was. Maar Mr. Meiklejohn, hield de de- lectieve aan, toen de politie U vertelde 1 dat Lord Ronald in de rivier getrokken was, hebt U zelf geroepenIk ben ook i op het kantje af den dans ontsprongen. Ze hebben hem voor mij aangezien. Of tenminste woorden die deze strekking hadden. Mr. Meiklejohn klemde even de tanden opeen. Toen verweerde hij zich norsch: U kunt iemand toch niet verant woordelijk stellen voor onsamenhangen- I de woorden, die hem in een oogenblik van hevige emotie ontsnappen. Maar I windt U er alstublieft geen doekjes om. geest, om aan de hooge eischen, door dezen tijd gesteld te voldoen, bleek ten volle aanwezig èn bij bestuur èn bij kader. Men had het gevoel, dat men op solide basis stond, waarop met geestdrift kan worden voortgebouwd, en er heersch- te een sfeer van opgewekt vertrouwen in de leiding en in elkaar. »De Gelderlander» Ook deze Kaderdag getuigde van vertrouwvolle en doelbewuste, van energieke en hoopvolle samenwer king. Stond de bijeenkomst van den vorigen zomer in het teeken der kernvorming, die van thans was gewijd aan het voortbouwen op en het doorzetten van wat tot dusverre is bereikt. »Het Huisgezin»: De kernvorming in de Partij is begonnen, en met geestdrift door gezet en met succes bekroond men kan thans veilig zeggen, dat hon denden, ook uit de jongere partij leden, er zich hebben toe gezet om door verdieping in onze staatkundige Is hel Uw bedoeling mij te beschuldigen' van medeplichtigheid aan den moord op mijn vriend? Neen! Maar de autoriteiten denken aan de mogelijkheid, dat misschien een of ander stel schurken om zuiver per soonlijke redenen een wrok tegen U koestert en dat de aanval op Lord Ro nald Tower, feitelijk voor 1' bestemd was. Als U zoo goed zoudt willen zijn 'n uitlegging te willen geven van Rachel Craik's motieven om U op weg naar het Huis aan te spreken en ons in vertrou wen mede te deelen, wat U met haar bent overeengekomen in verband met 't ontmoeten van zekere personen, dan eh, dan zullen wij alles doen om alle om standigheden uit Uw particulier leven, die zouden kunnen worden opgerakeld, zooveel mogelijk geheim te houden. Onder den doorzichtigen sluier van 'n belofte had de detective nu zijn wensch te kennen gegeven. Als de afgevaardigde van North Loamshire openhartig wilde zijn, dan verzekerde Scotland Yard dis cretie. Meiklejohn ijsbeerde door zijn kamer en bleef staan voor het raam, dat uitzag op Victoria Street. De detective-inspec teur dacht dat hij met zijn diplomatie het spel gewonnen had. Maar na een oogen blik stilte, bleek, dat hij te vroeg had ge juicht. Het spijt me zeer, dat ik niets kan toevoegen aan hetgeen ik U al gezegd heb, verklaarde het Parlementslid, met het air van iemand, die diep geschokt is door een tragedie, waarvan hij overigens slechts toeschouwer is geweest. U hebt me niets verteld, was het korte en eenigszins scherpe wederwoord. Omdat U mij naar motieven vraagt van een misdaad, waar ik niets van af weet. Toch hebt U met die vrouw gespro ken? Wat bracht U er toe juffrouw Craik in verband 'c brengen met deze zaak? De detective lachte fijntjes. Nu ondervraagt U mij, merkte hij langs den neus weg op. Wordt vervolgd. I De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Liifstraisrke Conranti MW5CHAPpy VAM VERZEKERING OP HET lEVEfl die voor 20 Wonder-Spaarbons aan matten ineens bestelt ontvangt bovendien; 2 mooie witte fantasie-kleedjes (l groot en 1 klein.) Deze aanbieding geldt alléén gedurende April. VELO STOFZUIGER

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1