Be Echo van hel Zuiden nnrTri No. 31. Zaterdag 14 April '34. 57e Jrg. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Met den Voorzitter waren alle leden aanwezig. Alvorens met de eigenlijke agenda te beginnen vond de Voorzitter, hoewel laat, het gepast een woord te wijden aan de nagedachtenis van de overleden KoninginMoeder. Hij meende te handelen in den geest van den Raad en Heusden door in een korte toespraak wijlen Koningin Emma te huldigen als Kon. Moeder en Kon. Regentes, wat hij dan ook deed en waarmee de Raad. die hem staande had aanhoord, blijkbaar instemde. 1. Notulen. De notulen der beide vorige ver gaderingen werden onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Er waren er drie: n.l. Besluit van Ged. Staten, waarbij het raadsbesluit omtrent den verkoop van gemeente grond aan het Wilhelminaplein aan den heer de Kok wordt verdaagd procesverbaal van kasopname bij den gem.—ontvanger en administra teur van het Vleeschkeuringsbedrijf, waarbij alles in orde bleek te zijn besluit van Ged. Staten goedkeurend de wijziging der gem.—begrooting en die van het Vleeschkeuringsbedrijf beiden over 1934. Alle drie werden voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming van een lid dei- Commissie tot wering van School verzuim, ter voorziening in de vacature van den heer J. H. Ver hoeven, gewezen hoofd der O. L. School alhier. Aanbevolen werden de heer W. Knoop, hoofd der O. L. School, en mej. J. M. S. Kramer, onderwijzeres aan genoemde school. Nummer 1 werd met algemeene stemmen benoemd. 4. Benoeming van een lid van het College van regenten der Godshuizen ter voorziening in de vacature van den heer G. v. Everdingen. Aanbevolen waren de heeren I). Kamerman en J. v. Wijk. Bij de eerste vrije stemming werden uitgebracht op dhr. K. 2 st., op J. v. W. 2 st. en op het lid van den raad B. Stap 3 st. Hierna had weer een vrije stem ming plaats. Alstoen kreeg dhr. D. Kamerman 3 en dhr. B. Stap 4 st., zoodat de laatste benoemd werd. Op een vraag van den Voorzitter zeide dhr. Stap de benoeming te aanvaarden. 5. Verzoek van de N.V. Gasfabriek Heusden om wijziging der concessie overeenkomst (Kolenclausule) met voorstel van B. en W. De directie verzoekt om concessie verlenging voor 5 jaren inplaats van 1 jaar, zooals in de vorige vergade ring was aangenomen, en den maximumprijs van gas te mogen stellen op 10 ct. per kub. Meter. Het lid Meijer maakt bezwaar met het oog op de toekomst, doch na een zakelijke beantwoording dooi den Voorzitter, vooral met het oog op de prijzen elders, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomtn. 6. Verzoek van H. H. Verhoeven te Heusden, strekkende tot verkoop aan hem van bouwterrein, met voorstel van B. en W. De Voorzitter releveerde, dat voor de vorige vergadering reeds een desbetreffend verzoek was ingeko men van de Gebr. Stoffels alhier, waarop toen het besluit verdaagd werd. Na een onderhoud met beide gegadigden, waarbij ieder de helft konden bekomen a f3.— per M2, en waarmee de laatste niet accoord gingen, stelde de Voorzitter voor den aankoop te gunnen aan H. H. Verhoeven, echter met de bepaling, dat er een open ruimte moet blijven van 5 M. naast de v.m. Muloschool om aldaar voldoende licht te hebben, en dat de diepte van het perceel niet verder zal zijn dan de Mulo- school, teneinde den beer v. Strien, tot dusver huurder van het perceel, te believen en geen last te veroor zaken. Het lid Meenhorst vroeg of overleg was gepleegd met dhr. v. Strien. De Voorzitter deelde mede dat zulks het geval svas en dat dhr. v. Strien het ook wou koopen, doch maar voor f 500, waarop niet kon worden ingegaan, en tevens dat dhr. v. Strien toegestemd had met 1 Sept. de huur te doen beëindigen. Hierna werd het voorstel van B. en VV. met algemeene stemmen aangenomen. 7. Verzoek van de N.V. Van WagenbergFesten tot aankoop van gemeentegrond nabij de voormalige Conservenfabriek. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken, om de fa. v. W.F. niet heer en meester te maken over het geheele terrein, doch waren wel genegen een gedeelte te verkoopen voor f800, waarmee de Raad het eens was. 8. Voorstel van B. en W. om rentegevend te beleggen een bedrag van f50. Indertijd heeft de gemeente voor f2500 schuldbrieven verkocht. Dit hebben Ged. Staten goedgekeurd op voorwaarde dat die som binnen 5 jaren weer rentegevend zou worden belegd, waarom B. en W. met het voorstel komen het geld te beleggen door een inschrijving op het Groot boek. De Raad hechtte hieraan zijn sanctie. 9. Verzoek van A. J. v. d. Kolk om ontslag als rentmeester dei- Godshuizen. 10. Reclames rioolbelasting, hon denbelasting en schoolgeld. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten zoowel punt 9 als 10 te behandelen in besloten vergade ring, waarom de Voorzitter de openbare vergadering op de ge bruikelijke wijze sloot. BUITENLAND. De treinaanslag in Oostenrijk. Omtrent den aanslag op den express-trein Weenen—Parijs wordt nog het volgende gemeld In de twee postrijtuigen bevonden zich zestien beambten van de poste rijen, van wie er dertien werden gewond, in het ziekenhuis is in middels een postbeambte overleden, zoodat het aantal dooden tot twee is gestegen. Nabij de plaats van het ongeluk zijn reeds twee keer aanslagen ge pleegd, die door de waakzaamheid van het personeel verijdeld konden worden. De politie heeft den hulp arbeider Baumgartner gearresteerd, die er van verdacht wordt bij den aanslag betrokken te zijn. De arres tant zou ook betrokken zijn geweest bij de aanslagen, die in den herfst van 1932 en in de lente van 1933 op treinen werden gepleegd. Een vermaarde van Eyk gestolen. Een der luiken van het wereld beroemde schilderij van de ge broeders Van Eyk »Het Lam Gods« dat zich in de Gentsche kathe draal bevindt is Woensdagmorgen gestolen. Het is niet te begrijpen hoe een diel op het idee kan zijn gekomen een dergelijk paneel, dat wegens zijn universeele bekendheid onver koopbaar is en waarvan de waarde op ongeveer 12 millioen francs geschal wordt, te stelen. Misschien is de dader gek of een verzamelaar, die het alleen voor zichzelf wil bewaren. Het verdwenen paneel was vrij zwaar, het was 1.47 M. hoog en 55 cM. breed, doch het kon door een man worden wegge dragen. Het gestolen stuk is een der zes paneelen van het drieluik, die in September 1920 ingevolge een der bepalingen van het verdrag van Versailles door Duitschland aan België werden teruggegeven. In 1816 waren de zes paneelen van de twee zijluiken, met uitzondering van dat van Adam en Eva, naar het buitenland verkocht. Sedert 1822 bevonden zij zich in het Friedrichs- museum te Berlijn. Adam en Eva werden in een museum te Brussel bewaard, daar men hun naaktheid in de St. Baafskerk niet wenschte te zien, Eerst sedert 1920 was het ensemble van het drieluik met toe voeging van het te Brussel bewaarde paneel geheel hersteld. Het is niet de eerste maal dat uit een kerk te Gent schilderijen zijn gestolen. Home's verjaardag. De a.s. verjaardag van de stichting van Rome zal op bevel van Musso lini ook dit jaar weder met bizon deren luister worden gevierd. Duizenden invaliden zullen dien dag worden gepensionneerd en aan tal van arbeiders zullen premies worden uitgereikt. De Habsburgers naar Weenen Ex-keizerin Zita, zou zich te Weenen willen gaan vestigen, waar reeds een paleis voor haar zou zijn ingeruimd. Zij zou er van overtuigd zijn, dat haar het beschikkingsrecht verleend wordt over de oude bezittingen der Habsburgers. Hoogterecord op Hf.500 Meter. Het hoogterecord, dat thans 13.600 meter bedroeg, is gebroken door den piloot Renato Donati, die een hoogte bereikte van 14.500 meter. Toen hij landde, was hij een flauwte nabij. Vliegers redden y>lsjeljoeskina mannen. De Russische vliegers Molokof, Kamanin en Slepnef zijn er in geslaagd in den loop van twee dagen 62 leden der bemanning van de »Tsjeljoeskin« in veiligheid te brengen. Tot de geredden behoort ook prof. Schmidt, de leider der expeditie. Woensdag hebben drie vlieg machines 22 menschen van prof. Schmidt's expeditie overgebracht naar kaap Wankarem. Daarna is men er in geslaagd nog 40 personen naar kaap Wankarem over te brengen, zoodat men in twee dagen 62 menschen uit hel kamp op de gevaarlijke ijsschotsen heeft gered. Vooral de piloot Molokof heeft bij den reddingsarbeid bewijzen gegeven van buitengewone energie. HET GEHEIM. In het kleine dorpje ging het ge rucht, dat de oude vrouw Jans het geheim wist om lang en gelukkig te leven. Ze bewoonde een klein huisje aan den rand van het ge hucht, dat altijd keurig en zindelijk was en temidden van een bloemen tuintje stond. Als men haar op ging zoeken, vertoonde ze zich altijd glimlachend in de deuropening. Öf men hoorde haar de liedjes zingen, die zij zich nog uit haar jeugd her innerde. »VerteI ons Uw geheim, vrouw Jans», zeiden de jonge meisjes uit het dorp. »Wat maakt U toch zoo gelukkig?» «Nieuwsgierige Aagjes», zei het oude vrouwtje dan lachend. »Dat zullen jullie pas na mijn dood weten. Ik beloof jullie, dat ik niet zal sterven, voor ik het voor je heb opgeschreven het geheim, om ge lukkig te leven, dat jullie zoo graag zouden willen weten Met dat antwoord moest men zich tevreden stellen, want ondanks alle smeekbeden wilde vrouw Jans niets meer zeggen. »Ik kan het wel raden, dat ge heim van haar», zei Elisabeth. »Ze heeft natuurlijk koffers met geld en goud in haar huisje ver stopt». »Ik denk», zei Marie, «dat ze een tooverspreuk kenl, om lang te leven en vrij te zijn van ziekten». Om de oude vrouw over te halen haar geheim te vertellen, begon men haar geschenken te brengen bloe men, vruchten, gevogelte, wild en zelf; geld. Dit laatste weigerde zevan de rest nam ze net zooveel aan, als ze noodig had voor haar levensonder houd. Maar ze zei er bij«jullie moeten me niet verwennen als je het doet om mijn geheim te weten te komen, heb je heelemaal onge lijk, want dét zullen jullie pas na mijn dood te weten komen I» Toen brachten de menschen haar geen geschenken meer, maar vrouw Jans bleef even vroolijk en vrien delijk glimlachen als daarvoor. Toen zeiden de menschen, dat ze een heks was en in het vervolg vermeed men haar en kwam men bever niet in de buurt van haar huisje. Eindelijk stierf ze; jong en oud haastte zich naar haar woning; want nu zou het geheim bekend worden. Men vond op tafel een brief, die geadresseerd was aan een meisje uit het dorp, van wie de oude vrouw Jans het meest gehouden had. »Lees vlug voor, Marianne», zei den de anderen. »We branden van nieuwsgierigheid om haar geheim te weten Marianne scheurde de enveloppe open en las »Wensch niet meer. dan U gege ven isstel U tevreden met het weinige dat ge bezit; dat is het ge heim om gelukkig te leven 1» D. v. Z, BINNENLAND. Nederlandsche besprekingen met Duitschland. Vernomen wordt, dat de bespre kingen tusschen de Britsche en de Nederlandsche regeering ter vast stelling van het terrein der komende handelsbesprekingen, de volgende week te Londen zullen beginnen. Wie als vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeeringzal optreden is nog niet beslist. Streekplan besprekingen te Den Bosch. Onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, mr. dr. Van Rijckevorsel, is in den Bosch een vergadering gehouden van vertegen woordigers van 26 gemeenten in het Oosten der provincie, om de moge lijkheid van aansluiting van het meest Oostelijke gedeelte van N.-Brabant aan het streekplan de Meijerij te be spreken. De voorzitter ging de ge schiedenis van het oude Peebplan na. De oorspronkelijke opzet is geweest een streekplan voor het geheele gebied van de Peel, omvattende zoowel de Noord-Brabantschc als de Limbuigsche Peelgemeenten De betrokken provinciale besturen zijn tot een ander inzicht gekomen en hebben de gedachte aan een inter, provinciaal streekplan laten varen. De thans voorgestane oplossing is deze, dat de desbetreffende gemeenten in Oostelijk Noord-Brabant zich aanslui. len bÜ bet bestaande streekplan de Meijerij, opdat een samenwerking in het streekplan tot stand kome voor het geheele Oostelijke deel van de provincie In het Westen grenst dit streekplan, gebied aan het streekplan voor Midden en West.Noord-Brabant, in het Oosten aan het Limburgsche streekplan. Voor een zeer nauwe samenwerking, die uiteraard tusschen de Noord Brabantsche en de Limburgsche Peel gemeenten moet bestaan, zijn volgens MUNCHHAUSEN AAN HET WOORD. »In den tijd, dat ik nog jong was, boodschapper van de officiersstaf, waren de wegen nog lang zoo goed niet als tegenwoordig. Bij vochtig weer zakte men wel tot aan zijn knieën in de modder. De dienst was niet zwaar, alleen met den overste viel niet te spotten. Een keer stuurde hij mij er op uit, om den schout van zeker dorp een bevel over te brengen.... Dat ik, om nog op tijd te komen, dwars door een gevaarlijk moeras moest rijden, daar hield hij geen rekening mee Wat moest ik beginnen Zoo was ik bij het moeras, of ik zat tot aan mijn hals in de modder. Mijn paard was er erger aan toe dan ik, ofschoon ik ook den smaak van het wateral in mijn mond kreeg. Maar ik had uitdrukkelijk de opdracht gekregen, dat ik niet mocht verdrinken. Wat moest ik doen Ineens kwam de reddende ge dachte in mij op. Met mijn rechter hand greep ik mijn pruik vast, die stevig om mijn hoofd was gewikkeld en met mijn linkerhand hield ik de teugels vast en toen begon ik te hijschen met een stevigen ruk trok ik mij op aan mijn haren en voelde weer vasten bodem onder mijn voeten. Mijn ros met een fikschen zwaai neer te zetten, was vanzelf sprekend het werk van een oogen- blik. We waren beiden gered.» LACHEN IS GEZOND Een dorpsdokter zag tot zijn groote verwondering, dat één van zijn pa tiëntjes lustig in het gras aan het spelen was. »He, jongetje», riep hij hem. »Ik dacht, dat ik jou gisteren gezegd had, dat je de deur niet uitmocht »Dat weet ik, dokter; daarom ben ik het raam uitgeklommen »He, waarom loop jij zoo hard?» riep een neger tegen een ander spr. gunstige factoren aanwezig,"o.a. het feit, dat de Nederlandsche Heide- Maatschappij zal ingeschakeld blijven in de beide streekplannen De voor zitter is overtuigd, dat de samenwerking uitstekend zal zijn. Vliegtocht naar Curagao. In verband met het feit, dat Cu ragao dit jaar driehonderd jaar deel uitmaakt van Nederland, heeft de K.L.M. het plan in studie genomen feesten, ter eere hiervan georgani seerd, luister bij te zetten door het maken van een vlucht met een K.L.M.—-vliegtuig van Nederland naar Curagao. Hierbij zou het voor nemen bestaan om den Atlantische Oceaan tusschen Dakar en Natal in Brazilië over te steken. Het is volgens de Telegraaf mo gelijk, dat daaruit tevens een lucht- verbinding tusschen onze West- Indische bezittingen zal ontstaan. De Unilever in 1933. Blijkens het verslag der Unilever N.V. over 1933 hebben de winsten op het margarine- en oliebedrijf, geleden onder de abnoimaal lage verkoopprijzen van boter en reuzel. De nettowinst der Unilever N.V. bedroeg f 14.077.616, tegen f 18.352.940 over 1332, De nettowinst der Unilever Limited bedroeg pd.st. 1.65.786 tegen pd!st. 2.117.228. LETTEREN EN KUNST. De Passiespelen te Obeiammergau. Dit jaar zal het zoo liefelijke, aan den voet van de Am mer - bergen ge legen dorpje Oberammergau. hetgeen slechts een bevolking van 2600 per sonen telt, weder in het middelpunt van de internationale belangstelling staan. In dit rustige, typisch Beiersche bergdorpje, in een der bekoorlijkste deelen van de Beiersche Alpen zullen gedurende eenige maanden bijna alle talen weerklinken, bijna alle nationa- liteiten vereenigd zijn, om te genieten van wat eenvoudige dorpsbewoners aan zeer hoogstaande kun9t bieden. 300 Jaar geleden werd het gebied der Boven. Ammer geteisterd door pest. De pest heerschte overal, geheele dorpen stierven uit. Oberammergau spande zich in tot het uiterste om verschoond te blijven van deze plaag. Geen vreemdeling, die door het dal wilde trekken, werd in het dorp toe gelaten. Dag en nacht werd de wacht gehouden, maar dit alles mocht niet baten. Kaspar Schisler, een Oberammer- gauer, bracht de lang gevreesde ziekte in zijn dorp Hij zelf was een slacht offer van zijn menschenliefde, want hij had in het nabijgelegen Eschenlohe in het Loisachdal, waar hij werkte, zieken verpleegd en dooden begraven. Door de vreeselijke ziekte aangegrepen, en wetend dat hij ten doode was opgeschreven, kon hij zijn veria igen naar vrouw en kinderen niet weerstaan. Langs een slechts aan enkele inge wijden bekenden bergpas kwam hij ongezien in het dal en staagde erin, beschermd door de duisternis, aan de waakzaamheid van de wacht te ont snappen en zijn hui9 te bereiken. Aldu9 kwam de gevreesde ziekte ook in het tot dusver van de teisteringen ver zwartje. »Er was een leeuw in het bosch I» hijgde deze. Welke moedige neger loopt er nu weg voor een leeuw!?» »Deed ik ook niet», beweerde de ander, »Maar plotseling schoot me te binnen, dat de aarde rond was, ik liep weg om hem in zijn rug aan te vallen.» «Waarom heb jij je huiswerk niet gedaan?» vroeg de leeraar streng aan Hans de Wit. »Ik kwam gisteravond zoo laat thuis, dat het onmogelijk was, Mijn heer,» antwoordde deze. «Onmogelijk Niets is ónmoge lijk »Oh jawel, Mijnheer; hebt U wel eens geprobeerd tandpasta weer terug te doen in de tube?» Klein Pietje was een behulpzaam ongetje. Op een dag zag hij zijn vader met een verbaasde uitdrukking zijn horloge bekijken. »Ik begrijp er niets van, dat hor- oge gaat altijd goed en ineens staat iet stil »Oh, Pappie, gisteren had U het in (Je badkamer laten liggen en toen leb ik het maar meteen een flinke beurt gegeven.» Oplossing van de vorige week. Delft, 2 Aalst, 3 Eist, 4 Olst, 5 IJlst, 6 Ulft, 7 Hulst, 8 Zeelst. TWEEDE BLAD. Zonder schriftelijke toestemming is eeni ,'p overname uit deze rubriek verbod n. Cl 1 ""U*v

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5