I lÊi van W de •B.o èètmüfö tftfè^eWato^iGeairtedak l^^rven fl9vii#&92tatea&ni(ififi t'84 -ioovo^raWrtlÖf^iJ ^fr tétóeris^sdht SniJi^^n^ieÉ^stóbtóffé^'Tbëfi het dorpsbe9tu%¥svkf -Rfad -.KJ jT!»C.I»3l Wi^^'feien.eld? i'j'ji) ffif $1% wrtMm *R fflE'S J plechtige gelofte af" fid de' toekomst het passie, élke.'tien.jaar' te zullen opvoeren". 11 'ySn tpén Jaf éischte de vreeselijke pest gedn/véraere slachtoffers meer in hfI,;lötón.niergau '!H>Reeds in het volgend jaar. 1634, ging ileze gelofte voor de eerste maal in vervulling, en dit jaar zal met de eeuwenoude traditie van het dorp, het Passiespel om de tien jaar op te voeren, worden gebroken, teneinde in 9taatte zijn te herdenken dat 300 jaar geleden de Spelen voor het eerst als gevolg van de Heilige Gelofte werden ge houden. Dit jaar wil Oberammergau voor de geheele wereld haar gelofte van 1633 hernieuwen: daarom heeft in opdracht van de gemeente Leo Weismantel een korten proloog voor het onveranderde, ontroerende Passiespel van Faisenber- ger, op muziek van Rochus Dedler, geschreven, waarin deze wensch van de bevolking tot uiting is gebracht. De wereldoorlog belette dat de Spelen in 1920 werden gehouden. Voor het eerst vonden zij na den oorlog weder plaats in 1922, daarna in 1930, toen meer dan 300 000 bezoekers van het verheven schouwspel genoten. Dit aangrijpende spel van het Lijden en Sterven van Christus was reeds lang vóór 1633 in Oberammergau bekend en de tekst die tot 1810 werd gebruikt, vindt men reeds terug in stukken, uit de 15e eeuw dateerend. Wanneer het dorp niet vóór 1633 al een passiespelplaats was geweest, had het tot de onmogelijkheden behoord reeds in het voorjaar van 1634 de Spelen op te voeren. Deze Spelen, staan over de geheele wereld in hoog aanzien door hun bijna ongeloofelijke volmaaktheid van weer gave, ensceneering, muziek, zang en costumes De groepen zijn genomen naar de beroemde meesterwerken van Rubens, Raphaël, Murillo e. a.. welke kunstscheppingen zóó worden gevolgd, dat het lijkt of de schilderijen tot het leven zijn geroepen. De rollen worden allen vervuld door de inwoners die onder den invloed van de Passie- spelen opgroeien, en wier leven in overeenstemming moet zijn met den ernst van de karakters, die zij uit- beelden. Het Spel is een geestelijk spel en kan dan ook door iedereen, onver schillig welke godsdienst men beleidt, worden bijgewoond, ten volle genoten en gewaardeerd. Het bijwonen van de Passiespelen kan ongetwijfeld worden beschouwd als een zeer indrukwek kende en verheffende gebeurtenis en niemand zal dan ook een tocht naar Oberammergau betreuren. KERKNIEUWS. Opbouw van de Basiliek. De richting kwijt. Wij hebben de importantie van het feit, dat Christus gewezen heeft op Zijn niet genoeg gekende, niet genoeg begrepen liefde, niet ten volle beseft. Als wij het ten volle beseft hadden, moest het dieper hebben ingegrepen in het leven van gansch ons volk. De Pausen wijzen met vasten vinger op het Hart van Christus, dat daar de redding ligt en wij zien het niet. Als er sprake is van het Hart, van het levend Hart van Christus, dan is bedoeld de liefde, het levend Hart is maar een symbool er van. 'de grijsaard van het Vaticaan met zijn vinger, die nog tjfteft^pp Gods liefde—men kan, ,zoo zeide hij tot de Duitsche jeugd God's liefderijke Voorzienigheid niet ^fflïder beleedigen, dan door geen 'uitkomst meer te verhopen. Wij zijn de richting kwijt. Christus aan het kruis spreekt over een. die zijn leven lang geroofd en gemoord heeft, toen hij uit den grond van zijn hart spijt betuigde, de heiligverklaring uit, en zeker land zet een priester die een rouwmoedige boosdoener daarop wijst, in de gevangenis. Wij zijn de richting kwijt. God in Zijn liefde spreekt over al de geschapene levende wezens „wast aan en vermenigvuldigt u" Hij wil leven. Zoo overvloedig dekt Hij de tafel, dat nog wel honderd maal meer menschen er aan konden eten, als de menschen maar beter hun huishouden bestuurden, en de menschen schreeuwen uit angst, dat ze 't niet goed genoeg zullen hebben,er zijn er te veel. God wijst van den begin af den mensch met vaste hand op de be doeling, waarmede Hij hem schiep en dat al het geschapene hem moest helpen naar het hooger leven, en gaf hem voor dat leven nog een aparte spijze. En de mensch zoekt het hier goed te hebben, legt zijn eigen bedoeling in het geschapene en zet de wereld op haar kop. En toch zal het plan van Gods liefde zegevieren. Hij stuurt Zijn knechten naar alle steegjes en hoeken der wegen, want Hij wil Zijn bruiloft zaal toch gevuld zien. 't Is alleen jammer voor de eerst genoodigden, dat zij niet gewild hebben. Wij zijn de richting kwijt. De nationale tempel, opreizend op een der weinige heuvelen van Neder land, en gewijd aan Christus Liefde, zal ons hopelijk spoedig de goede richting inwijzen. Waar een volk zich weet onder de leiding van Gods Liefde, daar moet het gelukkig zijn. Men kan God niet harder beleedigen, dan door niet in Zijn Liefde te gelooven.'t Is te hopen, dat Gods Liefde nog geloof genoeg onder ons vinde. Ieder onzer sjouwe mede den berg op een steen voor den tempel van Liefde. Basiliek—Stichting giro—nummer 117385. SPORT. R.K. Voetbal Bond Bisdom Den Bosch. De eerste leiders bijeenkomst van dit district een succes. .Op Zondagmorgen 8 April snort ons Chevroleije de weg over in de richting Den Bosch. Het doel onzer reis i9 Huize „Gerra" te Haren. Vanaf de rijksweg Den BoschTilburg zien we dit huis liggen, half weg gedoken achter boomen en struiken. Dit huis, waa-aan de geschiedenis van een reeds lang vergeten schietpartij verbonden is, is nu heelemaal ingericht als .Jeugdhuis". Vanaf de weg zien we onze districts vlag wapperen aan de hooge vlaggen mast, die op het gazon staat voor Huize .Gerra-. Even stoppen we om het geheel nog eens goed te overzien en dan rijden we de groote ijzeren poort in, die toegang geeft tot het groot Seminarie Nog druk is men bezig in en om Huize .Gerra" met de ver- bouwing, maar de wanorde, die er vanzelf nog heerscht valt ons bijna niet op, want het heele districts be stuur, onder aanvoering van Rector Vissers wacht ons reeds bij de ingang van het gebouw. Wij zijn welkom en het is voor ons een genoegen ook eens kennis te maken met de heer Slee uit Nijmegen, de competitieleider van het Bisdom Den Bosch Tegen 10 uur gaan de leiders van't district, waarvan er hier maar eventjes 50 tegenwoordig zijn, naar de kapel in Huize „Gerra", want daar zal een H. Mis worden opgedragen voor de levenden en overleden leden van ons district. De moderne, eenvoudig inge richte kapel is vol Na deze H Mis, die ieder voor zich zelf met een bijzondere intentie heeft bijgewoond wacht ons reeds in een der gezellige appartementen van dit huis een lekkere kop koffie. Wij hebben daar niets op tegen, en zooals ieder sportman be hoort te kunnen, bedient ieder zich zelf. De Voorzitter van het Distriktdhr. Toonen uit Den Bosch opent nu de vergadering met de Chr groet en heet ons allen nogmaals hartelijk wel kom. In vlotte woorden wijst hij ons er op, dat wij een heele vereeniging vertegenwoordigen. Dat wij. als de stootblokken der vereeniging, een groote verantwoording hebben, die wij heelemaal niet licht op behoeven te nemen. Het program i9 door om standigheden eenigszins gewijzigd moeten worden en nu zal als eerste KING-pepermunt gebruiken is geen snoepen. Het beteekent bevordering Uwer gezondheid, door een heerlijk smakend natuurproduct. spreker optreden dhr. Mr. P. Kruse, de secretaris van ons District. Hij zal spreken over „Tucht". De geachte inleider begint met te vertellen, dat hij niet een weten schappelijke voordracht zal geven over tucht, maar voornamelijk zich zal beperken tot datgene, waarmee wij te maken hebben in onze voet- balvereenigingen. Hij wijst ons op zulk een bevatte, lijke, uitvoerige wijze op de practische werking van het door hem nog eens frisch opgehaalde tuchtprobleem, dat geen der aanwezigen zichzelf in op stand voelt komen met dat wat de spreker ons voordraagt. Wanneer wij in de vereeniging de teugels strak houden, aldus de spreker, dan be hoeven wij niet te vreezen, dat wij met onze clubs in conflict zullen komen met den Bond en onze zus terclubs. Vooral wijst hij hier op de groote taak, die op ieder van ons rust om te zorgen, dat de voetbal sport ook sport blijft. Het bestuur moet er op werken, dat de spelers zelftucht leeren en zoodoende ook zelfbeheersching krijgen. De heer Kruse eindigt zijn voordracht met een lang leven voor de clubs en de tucht, die wij zullen gaan toepassen, voor zoover wij dit nog niet deden. Een woord van dank wordt er nu gesproken door den Voorzitter en Rector Vissers. Rector Vissers stelde voor om deze prachtige uiteenzetting van dhr. Mr. Kruse geheel in de S. 1. te laten afdrukken en ze ook in een brochure te doen verschijnen. Wij hopen, dateenen ander zal gebeuren, zoodat we alles nog eens kunnen opfrisschen. Van de gedachtenwisseling, die hier op volgt wordt door de aan wezigen druk gebruik gemaakt. Naar aanleiding van deze causerie over tucht wordt door een der aan wezigen de idee naar voren gebracht, om naast het boeten- en straffen stelsel, ook de belooning te plaatsen. Hij geeft daar een heel goede en misschien ook practisch uitvoerbare manier voor aan. Het bestuur zegt dan ook toe, het plan in overweging te nemen. Naar aanleiding van het voorgaande, wijst Rector Vissers er nog eens op, dat er klachten komen over de kleeding van onze voetbal lers; dat wij moeten zorgen dat de particuliere belangen van de be stuursleden, b.v. als caféhouder of als sporthandelaar niet voor mogen staan bij de belangen der vereeni ging, dat wij er op de eerste plaats op werken, dat wij clubleden krijgen en wij niet het lid als voetballer op den voorgrond moeten stellendat wij er zorg voor moeten dragen, dat onze leden zoo min mogelijk, de voor hen bestemde Godsdienst, oefeningen verwaarloozen. Als tweede spreker treedt op dhr. Slee uit Nijmegen. Hij zal spreken over de sportiviteit bij het voetbal len. Hij zegt wanneer wij het juiste begrip van sport willen hebben, dan moeten wij teruggaan naar de ridders in de middeleeuwen. Daar is wel degelijk gebleken, dat sport niet on afhankelijk is van God. Met welk een praal en plechtigheid werd iemand tot ridder geslagen. Zij waren onze voorouders, waarvan wij zoo veel goede eigenschappen erfden. Waarom zou bij ons nu, die mooie eigenschap van sportiviteit verloren moeten gaan Wij zijn modern. Maar ook een modern sportman moet eervol kunnen verliezen. Hij moet ook zijn meerdere willen erkennen. Maar helaas de sportieve voetballers worden met den dag schaarscher en wij komen langzamerhand op het terrein van het beroepsvoetbal. En dan, hoe gemakkelijk vervalt een sport zonder God, tot een Goddeloos iets. Onze Roomsche sport steunt op het onwrikbaar fundamenthet Katholiek Geloof. Deze stut mist nu eenmaal de neutrale sport, die haar op den duur fataal moet worden. Ook op het voetbalterrein moeten wij als men schen tegenover elkaar staan en dus geen kwaad met kwaad vergelden. Als toegift leest dhr. Slee nog even de 15 geboden voor van den voet baller, die hij heel duidelijk toelicht. Hij deelt ons ook mede, dat het nieuw ontworpen reglement bij het nieuwe seizoen in werking zal treden. De administratieve kant van onze club komt ook nog even ter sprake en de geachte spreker wijst er op, dat door meer nauwkeurige administratie in de vereenigingen, veel onaangenaamheden en boeten kunnen worden voorkomen. Ondertusschen is het 1 uur gewor den en worden wij verzocht plaats te nemen aan de goed verzorgde koffie tafel, die dan ook alle eer wordt aan gedaan. Als dan de inwendige mensch voldoende is voorzien van levensmate riaal, maken wij een korte wandeling door de omgeving. De bijeenkomst wordt weer voort gezet met een debat naar aanleiding van de lezing van dhr. Slee. Nu komen de technische vragen voor den dag. I)e groote vraag is ook hier weer: „Hoe houden wij onze ju nioren aan het werk". Het bestuur zal trachten hierin een regeling te treffen. Als derde spreker treedt nu op Rector Der Kinderen. Hij spreekt over de sport in verhand met de Godsdienst. Hierbij betoogt spreker, dat sport in verhand met de Godsdienst zeer toe laatbaar is. Zelfs acht hij het niet overdreven dit als een noodzakelijk iets te noemen. Hij gaat van de ge- tiachte uit, dat even zoo goed als slaap i ieuwe kracht geeft aan het lichaam, sport nieuwe kracht geeft aan 't gees telijk leven. Hiermede brengt hij in verhand het oude spreekwoord: „Een gezonde ziel in een gezond lichaam". Weer wordt er druk gedebateerd naar aanleiding van deze lezing en dan wordt een H. Lof gehouden, dat geza menlijk door de aanwezigen wordt ge zongen. Half 3 is al lang voorhij, maar toch smaakt ons het kopje thee, dat wordt aangeboden na het H. Lof, goed. Dan wordt de dag besloten met een vlotte, gloedvolle rede van dhr. Too nen, voorzitter van ons District. Hij dankt de Eervv. Heeren Vissers en Der Kinderen en de andere spre iiers voor hun medewerking, die er niet weinig toe heeft hijgedragen om dezen aag zoo schitterend te doen sla gen. Hij dankt ons allen voor onze opkomst en medewerking. Vervolgens dankt hij den Eervv. Broeder Overste van dit gebouw voor zijn schitterende ontvangst en verzorging. De bijeenkomst is afgeloopen, maar wij nemen een dosis kennis mee naar huis, waarvan ieder van ons partij kan irekken in zijn eigen vereeniging. Deze leiders-bijeenkomst is een suc ces geworden en verlangend zien wij de volgende tegemoet. Een woord van dank past hier van ons, aan het Districtsbestuur van den Bosch. In het bijzonder dank aan Rector Vissers, ons aller Adviseur en raadsman, die zooveel voor de sport over heeft. Onzen dank aan de sprekers voor hun velen en goeden raad. Wij waardeeren alles ten zeerste. TOON SMITS. DRUNEN. Donderdag had alhier de plechtige uitvaart plaats van den heer M. v. d. Leur. De harmonie der congregatie, waarvan de over ledene de mede-oprichter was en directeur, gedurende 35 jaren, later eere-directeur, opende den stoet met een treurmarsch. Achter de lijkbaar volgde het bestuur der congregatie, waarvan de overledene meer dan 50 jaren lid was, vervolgens de familie leden en genoodigden en de leden der congregatie. De overledene heeft buitengewoon geijverd voor de congregatie, die hem zoo na aan 't harte lag en waarvoor hem het gouden— en diamanten- diploma werd uitgereikt Veertig jaren lang was hij directeur der zangver- eeniging. Gedurende vijftig jaren was hij een der beste krachten der tooneel vereeniging Bij alle feestelijke ge- legenheden was hij steeds de spreker bij uitnemendheid. Een reeks van jaren was hij secretaris van de Kamer van Arbeid, correspondent der Arbeidsbemiddeling en secretaris van het Onderlinge Begrafenis, en Ziektefond9. Bij al zijn voortreffelijke hoedanigheden en on vermoeide, belanglooze toewijding zocht hij nooit den lof der wereld. Hij was eenvoudig in levenswandel. Hij ruste in vrede Bij het sloopen van een woonhuis stortte Donderdag dooreen rukwind een zware balk naar be neden, waardoor de loswerkman Fr v. d. Wiel werd getroffen en wiens bovenbeen werd verbrijzeld. Dr. Akkermans die spoedig ter plaatse wa9, legde een voorloopig verband. L/ De gehouden collecte in de R.K. Kerk ten bate van het Crisis Comité heeft opgebracht f63.68. NIEUWKUIJK. Op Zondag 15 April a.s. zal in beide H. Missen door een Missie Pater een predicatie worden gehouden over de Missie. Ter dezer gelegenheid zal dan ook onder de H. Missen een collecte voor dit doel worden gehouden. In den namiddag zal in het Bondsge- bouw door den zelfden Pater een film worden vertoond over de Missie, gebieden. Het in café Brok gevestigde Kruisbooggezelschap „De Transvaal- sche Boeren" opent Zaterdag a.s het uitgeschreven nationaal concours Naar we vernemen, hebben voor dit concours een groot aantal gezel schappen ingeschreven, zoodat dus de strijd om de vele prachtige prijzen wel groot zal zijn. Ook Zondag 15 April zal dit con cours worden voortgezet. SPRANG—CAPELLE (Voorm. Sprang). Predikbeurten Zondag 15 April '34. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur lees- dienst, n.m. 2 uur Ds. v. d. Vlugt van Drunen. Geref. Kerk v.m. 9.30 (openbare geloofsbelijdenis) en n.m. 5 uur Ds. J. C. Hagen, De landdag van den Bondsring 's-GrevelduinCapelle en omstreken van Ned. Herv. Jongelingsvereeni- gingen op Geref. Grondslag zal dit jaar niet zooals vorige jaren gehou den worden te Capelle, maar tc Sprang, op het weiland van den heer J. Oerlemans. Als datum is vastgesteld Zaterdag 4 Augustus, terwijl de leiding daar van zal berusten bij den voorzitter van bovengenoemden ring, Ds. Cu perus van Capelle. De Ned. Herv. Meisjesvereeni- ging op Geref. Grondslag «Persis» alhier kwam j.l. Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in 3e jaarvergadering bijeen. Bij ver hindering van den Consulent der Ned. Herv. Gemeente Ds. Cuperus van Capelle, berustte de leiding bij den WelEd. heer v. d. Hoek, Gods dienstonderwijzer te Capelle. De heer v. d. Hoek opende de bijeenkomst, liet zingen Ps. 25 vers 2, las vervolgens Prediker 12 en ging voor in Gebed, waarna hij in een kort openingswoord de aanwe zigen een hartelijk welkom toeriep., Mej. B. de Jong secretaresse, en mej. A. de Bie penningmeesteresse, brachten hierna hun jaarverslag uit, waarin met dankbaarheid gewaagd wei d van den groei der vereeniging. Het programma dat een groot aantal onderwerpen en vopjdrach- ten bevatte, werd hierna keurig,af gewerkt. Mej. Vos, behandelde een onder werp »Het Kruis», mej. F. v. d. Broek: »Ruth», mej. G. Versteeg: «Vervolger of vervolgde», mej. M. v. d. SchansKerkgeschiedenis «Hernhutters», mej. J. van Caem een onderwerp over Genisis 1, verder werd behandeld »Elia op den Kar- mel». Bij afwisseling werden tal van mooie voordrachten voorgedragen en zangnummers uitgevoerd, die zeer in den smaak vielen. Het woord werd gevoerd door afgevaardigden van zustervereeni gingen Capelle, 's Gravemoer en Besoijen, Herv. Jongelingsvereeniging en Knapenvereeniging Sprang, en Geref. Meisjes vereeniging Sprang. Ondertusschen werden ruim schoots versnaperingen rondgedeeld. Aan het einde der vergadering sprak de heer v. d. Hoek een slot woord, waarin hij de vereeniging aanspoorde om op de oude paden voort te gaan, afziende van eigen werk, maar alleen het vertrouwen te stellen op God. Te ruim 11 uur werd de goed geslaagde vergadering, die door dhr. v. d. Hoek verdienstelijk werd geleid en waarvoor hem een woord van dank zeker toekomt, met dankgebed gesloten. CAPELLE. Wegens vacaturebeurt te Besoijen zal Ds. Cuperus a.s. Zondag slechts eenmaal voor de Ned. Herv. gemeente alhier optre den en wel des voormiddags half tien. - Blijkens uitspraak van den 29 sten Keuringsraad werden van de lichting 1935 der gemeente Sprang Capelle de navolgendè' in geschrevenen voorgoed ongeschikt verklaard: J. D. de Bie, C. Boer, H. Heurter, C. Koenen, J. Krol, M. Kruijf, C. J. Maijers, A. A. Michaël, F. Raaijmakers, J. Reijnaars, C. de Rooij, P. J. de Rooij, C. J. Roubos, P. Sterrenburg, M. v. d. Sijde, J. v. Tilborgh, H. J. Timmermans, M. M. Treffers, D. C. Verhagen, G. Vos, M. Werther, en J. v. Zeist, .terwijl van de lichting 1934 voorgoed on geschikt werd verklaard de inge schrevene J. Rozenbrand; tijdelijk ongeschikt werd verklaard de inge schrevene van de lichting '1935 J. v. Caem. Geschikt werden verklaard de ingeschrevenen M. v. Baardwijk, B. L. Dalmeijer, K. v. d. Helm, J. J. de Jong, A. J. Konings, J. H. Leenen, J. v. Oosterhout en C. Rietveld, allen van de lichting 1935. De melkprijs is in deze ge meente weder met 1 cent per liter verlaagd en gebracht op 7 cent. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt aZon dag des morgens half tien en des nam. 2 uur op te treden de heer Roos, godsdienstonderwijzer te Zeist.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6