vervoer per aufo alleen in de ge meente Tilburg van 700 ton! Met dit werkelijk onbeteekenende vervoer zit men, aldus mr. v. Spaen- donck, zeer verlegen, en men tracht dit te verdoezelen door argumenten die werkelijk belachelijk zijn. De werkelijkheid is volgens spr. dat het tramvervoer door een zeer gering aantal vrachtauto's kan worden overgenomen. Het bewijs daarvoor is geleverd door de Staatsmijnen die hun kolen per vrachtauto transporteeren. 0 trucks met oplegger, die per dag 5 ritten maken, vervoeren dagelijks 360 ton, welke hoeveelheid met een gelijk aantal wagens kan worden opgevoerd tot 500 ton! Unfaire conlra-aclie De actie tegen het adres der Kamers van Kooph. is uitgegaan van de a.s. directie van het nieuwe bedrijf. De wijze waarop deze actie gevoerd wordt vond spr. een slag in het gezicht der Kamers, waartegen hij niet krachtig genoeg kon protesteeren Spr. noemde het droevig dat men zoo schade wil toebrengen aan het prestige der Kamers. Men verzamelt links en rechts adhaesie-betuigingen van personen of zaken, die misschien wel eens ooit iets, sommigen zelfs nooit iets, per tram versturen. Daar mede wil men den indruk vestigen dat de Kamers niet vertolken de juiste meening die het bedrijfsleven er op na houdt. Resumeerende zeide spr. tenslotte nogmaals dat de actie der K. v. K. zich niet tegen bepaalde lijnen richt doch tegen den grondslag van dit wetsontwerp dat beoogt een aaneen gesloten tramweg net door de geheele provincie met overheidsgelden te continneeren en de geheele organisatie van het vervoerwezen in handen te stellen van personen, die bewezen hebben voorde moderne ontwikkeling van het vervoer weinig oog te hebben. Dat is een basis waarop de gezonde ontwikkeling van het verkeer in deze provincie niet kan worden gevestigd. De vertegenwoordigers der Kamers van Eindhoven,Waalwijk en 's Bosch wezen nog op enkele bijzondere punten. Zoo nam de heer Huijsmans (Eind hoven) stelling tegen het adres van Philips. Juist tegen de handhaving der tramwegen in de omgeving van Eindhoven voor massa—arbeiders- vervoer heeft de Kamergeen bezwaar. De Holl. Buurtspoorwegen. Mr. R. v. d. Heijden (Waalwijk) merkte op dat in het traject der H. B. binnen het district der Waal- wijksche Kamer geen enkele ge meente prijs stelt op het behoud dei- tram, doch dat allen integendeel opheffing zullen toejuichen. Slechts Dongen stelt prijs op handhaving der Z. S. M., doch het argument dat Dongen te sterk geisoleerd zoo worden kan spr. niet overnemen. Het autoverkeer kan de communi catie immers voldoende onder houden. Ook de Waalwijksche Kamer voelt het bezwaar der monopoliseering heel sterk. Mr. H. Wagenaar ('s Bosch) trad in bijzonderheden omtrent de ge voerde contra-actie. Spr. weet dat de Kamers 't standpunt der industrie verdedigen, al wil men het doen voorkomen alsof dit niet het geval is. Onder de maatschappijen, die de tegenactie gesteund hebben, zijn zeer grootemaar spr. weet dat verschillende daarvan nooit iets per tram vervoeren. Andere maat schappijen die hun medewerking gaven betuigden anderzijds instem ming met de door de Kamers ge voerde actie belangen als zeer dubieus moeten worden beschouwd. Wij wagen het tenminste te be twijfelen dat een goederenvervoer van Oost naar West langs de lijn 's Bosch—Waalwijk-Tilburg-Dongen en verder, nog wel past in het ver- keerstelsel van den jare 1934 Wij wilden deze zijde der kwestie in het bijzonder in het licht stellen, omdat er zoo groote belangen voor onze streek mee gemoeid zijn, Wij hebben ons slechts tot taak gesteld objectief weer te geven, het geen er in de officieele vertegen woordiging van Brabant's handel en industrie leeft. Het zij den lezer zelf voorbehouden zich hieruit een oor deel te vormen over de belangrijke kwestie waarin binnen korten tijd de beslissing kan vallen. Belangrijk is de tramkwestie voor het geheele gewest, doch wel in zeer bijzondere mate voor de Langstraat, zooals wel blijkt uit 't bovenstaande, Zal immers de Langstraatsche lijn behouden blijven, dan weten wij dat dit slechts geschiedt terwille van een o. i. wel wat erg gebrekkige tram verbinding tusschen Oost— en West—Brabant. Deze zijde van het vraagstuk is voor ons van buitengewoon belang. Het moet immers als een communis opinio worden beschouwd dat de Langstraat de tramverbindingen met s Bosch en lilburg zonder bezwaar kan missen, zelfs zeer gaarne zou missen, omdat het behoud der tram de ontwikkeling van het autobus- verkeer hier ten zeerste belemmert en bovendien andere verkeers belangen in den weg Ftaat. Blijft de tram op het traject 's Bosch Waalwijk1 ilburg behouden, zij het slechts omwille van Oost- en West- Biabant, dan teteekent dat, dat de verkeersbelangen onzer streek wor- GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Raadsvergadering en afscheid Burgemeester v. Eggelen. Bij het betreden der Raadszaal werden namens de Gemeente onder een toespraak van Liesje Meijer aan mevr, van Eggelen bloemen aange boden. De Voorzitter verzoekt den secre taris voorlezing van het ingekomen stuk, waaraan deze gevolg geeft, 't Houdt in dat burgemeester van Eggelen met ingang van 6 Maart 1934 op verzoek eervol ontslag heeft bekomen. Hierna wordt de vergadering ge sloten, daar niemand 't woord ver langt. Wethouder de Haan neemt nu het woord en memoreert de functies door Burg. v. E., vervuld en waarin hij steeds boven den norm heeft uitgeblonken. De benoeming was gevallen in een moeilijke periode aan het eind der oorlogsjaren, doch ondanks alles kwam burgemeester v. E., alle moeilijkheden te boven en heeft veel nuttigs tot stand ge bracht o,a. de electrificatie der ge meente, een stratenplan, de a.s. drinkwaterleiding. Ook de crisis eischte veel van Burgemeesters werkzaamheid. Dat de burgemees ter zijn taak neerlegde moet toch nog gerespecteerd worden en spreker wenscht hem nog vele jaren een welverdiend O'tium cum dignitate toe Als blijk van waardeering bood hij een schilderstuk aan, 't Gemeente huis en de stad, gezien vanuit de Wittebroodstraat, waar de burge meester circa 50 jaren als ambte naar in verschillende functies heeft doorgebracht, o.a. als klerk, secre taris, gem.—ontvanger, burgemees ter enz. Hierna nam de secretaris, de heer v. Delft het woord. Ook deze was pijnlijk getroffen bij 't vernemen, dat ontslag was aangevraagd. Hij scheidde noode van zijn leermeester, aan wiens bekwame leiding en nut tige lessen hij zooveel, ja zijn carrière dankte en met wien hij in de beste verhouding had samengewerkt. Hij dankteden burgemeester ook namens het personeel, onmiddellijk in dienst van het stadhuis, en wenschte hem nog vele gelukkige jaren toe. De Edelachtb. Heer v. Eggelen, sprak ongeveer als volgt Wanneer het me ooit moeilijk is gevallen te zeggen, wat me op het hart ligt, is het thans, nu ik sta aan hel einde van mijn 50 jarigen werk kring alhier, waarin allerlei voor vallen als in een kaleiboscoop mijn geestesoog voorbijtrekken. In 1884 werd hij benoemd tot klerk op een jaarwedde van f 100 en belast met de mindere werk zaamheden. Spoedig door de slechte verstandhouding tusschen den toen- maligen Burgervader en den secre taris werd hem tot zijn voordeel belangrijker werk toevertrouwd. Voldoende was het toen nagenoeg voor een burgemeester een hand- teekening te kunnen zetten, waarbij hij een aardige anecdote aanhaalde. Thans is dit anders vooral ten gevolge van nieuwe wetten na 1888, waarvan veelal de gemeentebesturen met de uitvoering zijn belast. Ook de z.g. huishoudelijke aangelegenheden zijn veel belangrijker geworden. Het eindcijfer der begrooting groeide van 1886 tot 1932 aan van f 15C00 tot f 55000, terwijl het aantal gedrukte stukken voor de gem.—administratie bij de fa. Samson steeg van 550 tot 6000, wat aardig het toenemen der gem.—administratie demonstreert. 't Burgemeesterschap is voorwaar geen sinecure en bij durft zeggen, dat hij steeds er op uit was de be langen der gemeente volgens zijn eed te behartigen. Maar toch had hij niet zooveel waardeering ver wacht, waarvoor hij de sprekers niet genoeg kan dank zeggen. Hij dankt ten eerste Weth. de Haan, voor den z.i. wel wat overdreven lof en vervolgens beide Wethou ders en den Raad, alsmede den Secretaris voor den steun door hem steeds ondervonden en den laatste extra voor deze werkkracht nooit falende accuratesse, waardoor de rappelletjes ten stadhuize overbodig zijn geworden. Verder dankt hij allen zonder uitzondering, die hebben meegewerkt om dezen dag te maken tot een onvergetelijken en eindigde met de beste wenschen voor Heus- den en dat de gemeente de crisis gelukkig mag te boven komen. Hierna werd gesproken door den HoogEerw. Heer Deken en Pastoor N. Wouters, die hem huldigde als de rechte man op de rechte tlrpPg05enl aan de belangen van plaats, die vaak geprofiteerd had andere provincie-deelen. Afgezien dan nog van het feit, dat deze laatste van diens groote kennis en adviezen voor zijn steun vooral aan dekath. vereenigingen, waarvan hij a. h. w. de ziel was en zei hem voor steeds zijn vriendschap toe met den wensch, dat de goede God hem nog lang een welverdiende rust mocht geven. Niet minder hartelijk was de aan wezigheid en de toespraak van den heer Vincent Cleerdin, die kwam als vriend, maar ook als vertegen woordiger van Z.Ex. den Commis saris der Koningin en het prov bestuur, die allen getuigden, dat wat kwam van de Secretarie van Heusden steeds »af» was. Hij eindigde met een Hij leve lang. Namens de Burgemeesters uit deze streek sprak de Burgemeester van Eethen, de heer Brune, die hem roemde als een voorbeeld van cor rectheid en werklust en hem namens de collega's een stel theelepels aan bood voorzien van het Wapen van Heusden. Nu komen aan het woord Mr. C. W. van Ommeren, die sprak als oud—kantonrechter en vriend en die ook moest erkennen veel te hebben geprofiteerd van v. E.'s ad viezen. Vervolgens sprak de WelEd. Gestr. heer Kaasjager, kap. der Kon. Ma- réchaussée, die gedurende 11 jaren veel met hem in contact kwam en die hem roemde, omdat hij zoovele netelige kwestie's tot een goede op lossing wist te brengen. Daarna werd hij toegesproken door dokter Alma, thans geneesheer te Utrecht, die nog enkele persoon lijke herinneringen naar voren bracht, toen hij als voorzitter der Gezondheidscommissie samenwerkte met hem, die daarvan steeds secre taris was. Namens diverse vereenigingen sprak de Heer Roza, die den bur gemeester een zilveren presenteer blad en diens vrouw een dito bon bonschaaltje aanbood, waarna de heer Hus, onderwijzer aan de open bare school hulde bracht namens het personeel daarvan. Als oud—lid der Gezondheids commissie sprak de heer N. v. d. Maden uit Wijk, waarna de rij sprekers gesloten werd door dhr. Auer, thans te Wageningen, die veel aangename en gewichtige feiten uit de eerste jaren van 1914 releveerde en evenals alle sprekers eindigde met de beste wenschen voor Burge meester v. Eggelen en diens familie. Hierna dankte de burgemeester in het kort alle sprekers, omdat hij niet alles kon zeggen, wat in hem om ging, maar toch kreeg iedereen goede en aangename beurt, daarbij in herinnering brengend, wat hij zooal in vereeniging met de sprekers op aangename wijze had kunnen tot stand brengen met een extra woord van dank aan Z.Exc. den Commissaris der Provincie die zich had doen vertegenwoordigen, En ten slotle dankte hij allen zonder uitzondering zelfs die ook maar op kleine schaal er toe hebben kunnen bijdragen om dezen dag tot een der onvergetelijkste te maken van zijn geheelen werkkring. Hierna was er gelegenheid tot af scheid nemen, diverse vereenigingen defileerden voor hem en nadat de eerewijn was aangeboden onderhielc hij zich nog eenigen tijd met de aanwezigen, terwijl verschillende foto's werden genomen. Na afloop der receptie, gedurende welke de heer Merkx het carillon bespeelde begaf de Burgemeester zich met zijn vrouw en familie, de Wethouders en Raadsleden en ver- derebelangstellenden,naar het bordes van 't stadhuis, waar hem door de Heusd. Fanfare een ovatie were gebracht. Ook werd de burgemees ter hier hartelijk toegesproken door den voorzitter der fanfare, dien hi even hartelijk dank zei. Hiermede was het afscheid ten einde en verspreidde men zich door de bevlagde stad, terwijl des avonds om half acht een afscheidsconcert gebracht werd aan den burgemeester, op de kiosk, welk gelukkig werd begunstigd door goed weer. Het zij den Burgemeester en zijn gezin volgens den wensch van alle sprekers gegeven nog lang te kunnen terugdenken aan dit overweldigend afscheid. Het afscheid te Herpt. Vrijdag heeft burgemeester van Eggelen van den Herptschen raad afscheid genomen. Hij werd toege sproken door den oudsten wethouder den heer J. C. v. Bokhoven, dooi den gemeente—secretaris den heer v. Liempt, door den voorzitter van het Burg. Armbestuur, den heer A. van Bokhoven, door pastoor Tim mermans, en door den heer Chr. v. Herpt namens het polderbestuur. De Burgemeester sprak getroffen een dankwoord, waarin hij alle sprekers en alle gemeentenaren har telijk dank bracht. Ook mevrouw v. Eggelen was aanwezig. Na afloop der raadsvergadering kwamen de verschillende vereeni gingen den burgemeester huldigen voor alles wat hij in 't belang der vereeniging gedaan heeft. Deze hulde beslond uit een aubade der harmonie en een défilé der vereenigingen als Handboog, Kruisboog, Voetbal, Jonge Boerenstand, IJsclub en Spaarver- eeniging. BINNENLAND. Minister Verschuur treedt af. Naar de Maasbode bericht heeft mr. T. J. Verschuur, minister van oeconomische zaken, om gezond heidsredenen aan de Koningin zijn ontslag aangeboden. De heer Verschuur heeft met zijn ambtgenoot mr. Deckers reeds deel uitgemaakt van het derde ministerie Ruys de Beerenbrouck (1929—'33) eerst als minister van arbeid, handel en nijverheid en na 1 Mei 1933, bij de wijziging van den naam van zijn departement, als minister van oeco nomische zaken is hij toen, in ver band met de oprichting van een departement van sociale zaken, over gegaan in het tweede ministerie- Colijn. Er is geen minister geweest, die gedurende de laatste jaren zoo den last van de crisis te torsen heeft gekregen, als deze bewindsman. Zijn groote kalmte en zijn zin voor hu mor, waarvan zijn redevoeringen dikwijls blijk gaven, hebben hem ongetwijfeld geholpen aan de zware eischen van zijn ambt het hoofd te bieden. Hij moest voor een niersteen lijden, naar werd gemeld, in het ziekenhuis worden opgenomen. Op een hoopgevend bericht, dat hij daaruit zou worden ontslagen en alleen eenigen iijd rust moest nemen volgt nu deze ontslagaanvrage. Wel licht moet de tijd van rust op advies der geneesheeren langer duren dan de heer Verschuur met de hooge eischen, welke aan het bestuur van zijn departement onder de bestaande omstandigheden gesteld worden, ver- eenigbaar heeft geacht. Als minister van het uitgebreide departement ontwikkelde hij een werkzaamheid, welke door weinig rewindslieden in ons land werd ge ëvenaard. Reeds vóór Mei 1932 wer den bijna 100 wetsontwerpen door- dezen minister bij de Kamer inge diend, terwijl de werkzaamheden eerder vermeerderden dan vermin derden toen op 1 Mei 1932 mr. Verschuur werd benoemd tot minis ter van Economische Zaken en onder zijn beheer ook de heele afdeeling landbouw kwam te ressorteeren alsmede de bemoeienis met al onze handelsverdragen. Onder zijn ministerschap kwamen tal van wetten tot stand. Zelf ont wierp hij in groote lijnen de reus achtige crisiswet met de daardoor noodig geworden centrales. Na de ontbinding van de Tweede Kamer stelden vele afdeelingen der R. K. Staatspartij den afgetreden bewindsman candidaat. Hij werd tot lid der Kamer gekozen en had in verband daarmede het eervolle aan bod van een professoraat in het staatsrecht aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen afgewezen, omdat hij zich gebonden achtte door zijn belofte aan de kiezers, om in de Kamer zitting te nemen, hetgeen onvereenigbaar was met de uitoefe ning van een professoraat. De lieer Verschuur is den 18den Maart 1888 geboren en dus nog slechts 48 jaar. Hij begon zijn maat schappelijke loopbaan als redacteur van De Maasbode, die hij zeven jaren als parlementair overzicht schrijver gediend heeft. Daarna was hij van 19191928 voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda. Merkwaardige ontboezeming van Kleerekooper. In de sociaal-democratische arbeiders pers trof ons het volgende citaat, naar aanleiding van het overlijden van den blinde Dorus Nass in ons St. Henricus- Gesticht, van de hand van A. B. K. (leerekooper.) .Deze Dorus Nass heeft een leven gehad, gelukkiger en gaver dan bijna één van ons te beurt valt. Hij werd goed en liefdevol verzorgd. Zorgen kende hij niet. Hij was in staat tot vruchtbaren arbeid, die zijn eigen lotgenooten ten goede kwam. Hij had een gemoed, waardoor anderen van hem hielden. Hij was godsdienstig, wat voor een mensch, voor wien aan- schouwing niet bestaat, iets veel direc- ters is dan voor den ziende. De Maagd Maria was iets even wezenlijks voor hem als een bloem of als het uitspansel boven zijn hoofd, en daardoor een werkelijkheid De wereld der zienden daarbuiten is hem een gesloten boek gebleven. Hij heeft haar niet gemist. Hij heeft in zijn wereld alles gehad om gelukkig te zijn. De menschen van dezen tijd gaan door dichter duisternis dan dit, vol strekt niet misdeelde menschenkind beschoren is geweest". Wij vonden het de moeite waard deze merkwaardige ontboezeming van een der voormannen der S.D.A.P- over te nemen. Nieuwe regeling der spelling. Naar wij vernemen zijn de voor stellen van de staatscommissie inzake het spellingvraagstuk, zooals die door minister Marchant zijn overgenomen in de laatste zitting van den minister raad behandeld. De ministerraad is daarbij niet tot een uitspraak over de voorgestelde wijzigingen gekomen, doch heeft besloten ze spoedig te doen publiceeren. Op deze wijze krijgt dus het Neder- landsche volk gelegenheid van de wijzigingen in de spelling, zooals minister Marchant die wil aanbrengen, kennis te nemen en hun waarde aan de practijk te toetsen. De wijzigingen worden dus niet bindend voorge schreven, noch bij het onderwijs, noch in ambtelijke stukken. Daarover zal wellicht eerst later een beslissing wor den genomen, als men zich na de publicatie een oordeel heeft kunnen vormen over de meening bij het volk ten aanzien van de voorgestelde wij zigingen. (Tel.) Tramfusie in Noord-Brabant. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het betref fende wetsontwerp wordt het volgende ontleend: Niet het in het leven houden van de tramwegmaatschappijen is het doel, doch de samensmelting van deze veel te talrijke en versnipperde bedrijven tot een goed georganiseerd en geou tilleerd verkeerslichaam ter bediening van het streekverkeer in N.-Brabant, waartoe, naast het op de voorgestelde wijze in het leven houden van de bestaande maatschappijen, het schep pen van een nieuw exploitatiebedrijf het meest passend middel is gebleken. Het oordeel van een aantal leden, dat de tramwegen in Noord.Brabant kunnen verdwijnen, wordt geenszins gedeeld door de gewestelijke autori teiten, die, waar het de voorziening van het streekverkeer betreft, toch zeker wel competent mogen worden beschouwd. De tramwegmaatschappijen in Noord. Brabant hebben zich reeds voor een groot deel. zij het ook wegens geld. gebrek eerst laat, naar de tegenwoor dige omstandigheden weten te voegen; het massavervoer vindt nog per tram plaats, doch daarnaast zijn voor de kleinere vervoeren autobussen en vrachtauto's in dienst gesteld en in deze richting zal na het tot stand komen van de samenwerking worden voortgegaan. Deze samenwerking van tram en auto waarborgt het meest economische vervoer. Een bedrijf, dat zichzelf kan be druipen, zal niet onmiddelijk verkregen worden; een garantie van den Staat en de provincie, gedurende vijf jaren in uitzicht gesteld, is daarom niet te ontgaan. Vrees voor maatregelen van wet geving en bestuur om het tramverkeer boven het autoverkeer te bevoordeelen, kan op de wetsontwerpen niet worden gegrond, daar deze juist coördinatie en harmonische samenwerking van rail. en railloos verkeer beoogen Instandhouding van de tramwegen is niet het hoofddoel, doch overal waar dit noodig is, zal de tram worden vervangen of aangevuld door motor- vervoermiddelen. Geen opheffing Vrijw. Landstorm De Telegraaf schrijft: Ofschoon de commissie—Idenburg opheffing van het vooroefeningsinsti tuut heeft voorgesteld en de belang, stelling van de belanghebbenden voor dat instituut de laatste jaren wel wat verminderd is. verwacht men in militaire en politieke kringen geenszins, dat het tot een algeheele opheffing van den z.g. vrij willigen landstorm zal komen. In de Staten.Generaal zijn er velen, die nog steeds hun hart aan de opleiding buiten de kazerne verpand hebben en hun afkeer voor hetkazerne- leven nog niet hebben kunnen over- winnen. Onder de militaire autoriteiten groeit het getal van hen, die hun bezwaren tegen het instituut hebben overwonnen. Het wordt daarom niet onwaar schijnlijk geacht, dat men zal trachten een middenweg te vinden. Men denkt daarbij aan een invoeging tot op zekere hoogte van de vrijwillige landstorm in de vredesorganisatie van het leger. Nagedachtenis van Mgr. Nolens geëerd. Onder zeer groQte belangstelling is de gedenksteen onthuld, welke ge plaatst is in den gevel van de Stichting van de Eerw. Zusters van Lidwina aan de Prinsegracht 36 ten Den Haag, als een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van mgr. dr. W. H. Nolens, die gedurende vele jaren in dit huis heeft geleefd en gewerkt. Bij deze plechtigheid waren o.a. tegenwoordig de ministers Deckers en Van Schaik, prof. Aalberse, voorzitter van den Partijraad der R.K. Staats, partij, het bestuur van den Rijkskies- kring 's-Gravenhage, en vele Tweede Kamerleden. Diocesane Federatie van het Wit-Gele. Kruis. Donderdag werd te 's Hertogenbosch de goed bezochte algemeene vergade ring gehouden van de Federatie van het Wit-Gele-Kruis. De vergadering werd geleid door den voorzitter Dr. P. E. G. van der Heijden. Uit het jaarverslag van den heer Hoebens bleek, dat het aantal afdee lingen van 113 gestegen is tot 117 en het aantal leden van 62481 tot 63236. In 1933 werd het fraaie en zeer doelmatige gezond gelegen kleuterhuis -De Krabbenbosschen* te Rijsbergen, bij Breda geopend en wordt druk en met groote voldoening bezocht. De penningmeester de heer G. Wijnen uit Helmond bracht het finan.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2