iTiolininli „Madame Bullerilf R. D. B. THEATER tuxoR-aioscoop Vrijdag a.s.8uur LL CUil LAURI VOLPI. s. s. s. No. 32. Woensdag 18 April 1934. 57c Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 18 April 1934. Uitbreidingsplan. Naar wij vernemen zal het uitbrei dingsplan onzer gemeente in de raads vergadering der volgende maand aan de orde worden gesteld. Het heeft reeds verschillende instan ties van goedkeuring doorloopen, zoo dat het rijp is voor openbare behan deling. Eervol ontslag. Aan den heer M. Didden is per 1 Juli eervol ontslag verleend als markt- gaarder. Het Alg. Ned. Verbond van Belang hebbenden bij den Schoenhandel. Gisteren kwamen in Hotel Krasna- polsky te Amsterdam tesamen een aan tal belanghebbenden bij den schoen- handel, zoowel t.a.z. van den groot- als van den detailhandel, ter bespreking van den toestand ontstaan door de in grijpende maatregelen der Centrale H. L. S. Staande de vergadering werd een nieuwe vereeniging opgericht genaamd: „Het Algemeen Nederlandsch Verbond van Belanghebbenden bij den Schoen- handel". Een voorloopig bestuur werd geko zen, bestaande uit de navolgende per sonen: C. N. van Haren te Waalwijk, P. J. de Mandt te Nijmegen, A. Feitsma te Leeuwarden, A. M. C. Dijkmans te Eindhoven, L. P. Paanakker te Amsterdam. De beide eerstgenoemden treden op resp. als voorzitter en penningmees ter, terwijl als secretaris aan het be stuur is toegevoegd Mr. P. W. van Doorne, advocaat en procureur te Am sterdam. Het secretariaat is voorloopig geves tigd ten diens kantore, Heerengracht 581, Telepli. 36956. R.K. Kiesvereeniging parochie St. Clemens. Maandagavond hielden de leden der R.K. Kiesvereeniging uit deze parochie een vergadering in het St. Clemens- pa tronaat. De opkomst was zeer gering, waar over de voorzitter, de heer C. Pullens, in zijn openingswoord zijn leedwezen uitsprak. Vooral waar men allerwege een opleving constateeren kan van de belangstelling voor de politieke vraag stukken van dezen tijd, speciaal in de gelederen der R. K. Staatspartij, had men ook hier een drukkere opkomst mogen verwachten. Weliswaar hebben de Baardwijksche Katholieke kiezers door hun zeer tal rijke toetreding tot het lidmaatschap der R. K. Kiesvereeniging getoond, dat zij zich trouw achter het vaandel der R. K. Staatspartij willen scharen, doch deze tijd vraagt meer en actiever mede leven met wat er in de organisatie om gaat. Voor de twee vacante bestuursfunc ties waren geen candidaten gesteld, zoodat er een vrije stemming door de vergadering werd gehouden, waarbij de eerste maal niemand de volstrekte meerderheid behaalde. Een nieuwe stemming wees tenslotte de lieeren J. Kooien en J. Vermeer tot bestuursleden voor de plaatselijke R.K. Kiesvereeni ging aan. Beide heeren verklaarden zich bereid hunne benoeming te aan vaarden. Het aftredend bestuurslid de heer Ant. Lombarts, wenschte wegens zijn leeftijd, niet meer in aanmerking te komen. Hem werd door den voorzitter hartelijk dank gezegd voor het werk tijdens zijn bestuurslidmaatschap voor de R. K. Kiesvereeniging verricht. Tot afgevaardigde naar de vergade ringen der Statenkieskring Heusden werd aangewezen de heer A. Lombarts en tot plaatsvervanger de heer J. Koo ien. Hierna hield de voorzitter, de heer C. W. Pullens, een rede met als onder werp: „De taak der Katholieken in dezen tijd". Spr. gaf een uitvoerige schets van de positie waarin de Nederlandsche ka tholieken tot voor korte jaren verkeer den, zonder invloed op het staatkundi ge leven in ons vaderland. Spr. stelde in het licht het grootsche werk dat Dr. Schaepman met de stich ting der R. K. Staatspartij gedaan heeft, en waardoor de katholieken hun politieken invloed verworven hebben. De groote verbeteringen op velerlei gebied, die bewerkt werden door de R.K.St.P., liet spr. de revue passeeren. Spr. ging vervolgens uitvoerig in op den strijd tegen fascisme en socialisme en eindigde zijn rede met een krachti- gen oproep tot alle katholieken om achter hun partij te blijven staan. Een dankbaar applaus volgde op deze gloedvol voorgedragen en goed gedocumenteerde rede. De ZeerEerw. heer Pastoor v. Erp sprak een hartelijk dankwoord tot den spreker en betreurde het dat niet meer- deren zijn schoone rede hadden ge- hoord om er hun nut mee te kunnen doen. Ook de,heer J. v. Heesbeen, voorzit- ter der plaatselijke R. K. Kiesvereeni- ging, die met de heeren W. Eibers en Th. Bakkers, resp. penningmeester en secretaris der R.K. Kiesvereeniging1 aanwezig was, sprak nog een hartelijk dankwoord tot den heer C. Pullens en tot de overige leden der parochiale propaganda-club, voor hun activiteit, die zich duidelijk gedemonstreerd heeft in de groote toename van het ledental in v.m. Baardwijk, waar, naar verhouding van het zielental, de meeste leden der plaatselijke kiesvereeniging gevonden worden. En zulks, niettegen staande de destijds geuite wensch tot stichting eener afzonderlijke kies vereeniging niet kon worden ingewil ligd. Het is een bewijs van innige ge loofsovertuiging die, voor het bewaren der eenheid, zich bij deze reorganisatie kon neerleggen en zich niet aan een experiment ging wagen, die de zoo noodzakelijke eenheid in gevaar kon brengen. Hij hoopte dat bij een vol gende gelegenheid de belangstelling der leden voor de vergadering ook grooter zal zijn. Met den gebruikelijken groet werd de bijeenkomst hierna door den voor zitter gesloten. ZATERDAG eoZONDAG brengen wij het wereldvermaarde film-drama In de hoofdrollen SYLVIA SIDNEY C A R Y GRANT CHARLES RUGGLES, Het spannendste filmwerk dat de laatste jaren in W a a 1 w ij k is verschenen Uitvoering. De tooneelclub der St. Clemens- Jeugd-vereeniging gaf Zondagavond in het Patronaatsgebouw een welgeslaag de uitvoering. Gezien het zomersche weer en het vergevorderde seizoen was de belang stelling nog vrij bevredigend te noe men. Het gecostumeerd drama „Uitgeboet", dat voor het voetlicht werd gebracht, viel om zijn spannenden, romantischen inhoud en de zeer verdienstelijke wijze waarop het vertolkt werd zeer in den smaak. Het moge dan een stuk uit de oude doos zijn, velen onder het publiek zullen er meer door geboeid zijn en van genoten hebben dan vaak bij stuk ken van het tegenwoordige genre het geval is. De jeugdige tooneelisten, waarbij ook enkele nieuwe krachten meewerk ten, hebben zonder onderscheid heel goed voldaan en hun regisseur, den heer C. Mol, heeft eer van zijn werk gehad. De costumes van Schipper uit Rot terdam, alsmede de tooneel-aanklee- ding, waren goed verzorgd en ver hoogden het effect van het geheel. Als ze een volgend maal, en dan wat vroeger in het seizoen, weer voor het voetlicht komen, verzekeren we deze jeugdige spelers een groot succes en een zeer druk bezoek. Rectificatie. In ons vorig nummer komt een be richt voor waaruit blijkbaar mogelijk een verkeerde conclusie kan worden getrokken, waarom wij ons haasten op deze onjuistheid te wijzen. Wij schreven n.l. dat de firma J. Vermeer er in geslaagd was hare pro ductie gedeeltelijk te hervatten in het gebouw waar vroeger de schoenfa briek van de fa. Krol-v. Huiten geves tigd was. Men zou hieruit kunnen af leiden dat thans laatstgenoemde firma niet meer in dat pand geyestigd was. De juiste toedracht is echter dat de firma Krol-van Huiten, die nog steeds haar bedrijf aldaar uitoefent en mo menteel druk werkt, bereid is gevon den om een gedeelte van haar fabrieks- ruimte voorloopig ter beschikking te stellen van de firma J. Vermeer, en het deze daardoor mogelijk maakte, om haar productie weer spoedig gedeelte lijk te hervatten. Dit is de juiste situatie, die we hier gaarne duidelijk vermelden. In onze beschrijving der nieuwe zaak der fa. Holtgrefe brachten wij hulde aan den aannemer W. van der Hammen, die het werk zoo keurig heeft uitgevoerd. Thans deelt men ons mede, dat de fa. v. d. Hammen hier werkte in samenwerking met de fa. van Kampen, waarvan wij gaarne nota nemen. Eere wien eere toekomt. Haven. Dezer dagen werd onze haven opnieuw gepeild, waaruit bleek dat ze nog steeds de vereischte diepte 1 had en in denzelfden uitstekenden toestand verkeerde als na de alge- heele uitdieping het vorig jaar. Het geregeld bijhouden bleek dus gunstig resultaat te hebben. Melkveehouders. De Waalwijksche vereeniging van Melkveehouders zal op Donderdag 26 April een vergadering houden in 1 café v. Helvoirt in de Putstraat. De secretaris der B.M.C., ir. C. J. van Meel, zal de consumptie—regeling bespreken. Biljarl-séance mej. Schrier. De biljart-séance, Zaterdagavond in de Twee Kolommen gegeven dóór mej. L. Schrier uit Domburg, is schitterend geslaagd. Alhoewel wij deze professeuse wel eens* beter hebben zien spelen, gaf ze toch blijk het cadre spel tot in de perfectie te kennen en hare rappels waren van prima kwaliteit en getuigden van zuiver maatgevoel. In picqué's en massé's toonde zij zich ook een meesteresse, en een hartelijk applaus na de vele problemen die zij op te lossen kreeg, bewees, dat de toe schouwers van haar subliem spel genoten. Haar tegenstander, de heer Vink alhier, bleek vooreen handicap van 350 punten een te sterk tegen stander te zijn en hij maakte na 14 beurten 153 punten cadre (gemid deld 11). Mej. Schrier boekte toen 293 punten in 13 beurten (gemiddeld 22'/,). Besloten werd dat de speelster hare partij van 500 punten zou uit spelen, die ze met series van 57,67 en 71 geleidelijk aan produceerde. Haar algemeen gemiddelde over deze 500 punten was 21. Hierna gaf mej. Schrier een demonstratie in kunststooten. Ook deze kunst bleek zij volkomen machtig te zijn, waarbij haar bravour-massé's bijzonder op den voorgrond traden. Het talrijk publiek heeft genoten van haar spel en we hopen deze sympathieke speelster nog eeos spoedig in Waalwijk terug te z en. Mej. Schrier was vol lof over het materiaal dat haar ter beschikking stond. Sterrit Waalwijk. De voorbereidende werkzaamheden voor den Sterrit en de Vossenjacht, georganiseerd door de Waalwijksche Motorclub op Zondag 6 Mei a.s. vlotten uitstekend. Tal van inschrijvingen kwamen reeds binnen en prachtige prijzen werden reeds door diverse firma's en particu lieren beschikbaar gesteld. Van het bal dat dien avond in Musis gegeven zal worden en waarop ook de prijsuitreiking plaats vindt, wil men iets bijzonders maken. Reeds heeft men voor de muziek be slag weten te leggen op de populaire Victoria Band uit Breda, hetgeen reeds een attractie op zichzelf is, terwijl de Jasneve Sigarenfabriek te Valkens- waard tijdens het bal voor een buiten gewone verrassing zal zorgen. HET THEATER MET DE BESTE FILMS. VRIJDAG 20 APRIL '34 te 8"/4 uur Zaterdag 21 April 8 uur Zondag 22 April te 6 en 8'/, uur Maandag 23 April te 8'/4 uur de verrukkelijke Italiaansche film (HET LIED VAN DE ZON.) In de hoofdrol de groote Italiaan sche heldentenor te stellen. Hij wees daarbij op het groote nut dat de J. W. heeft vooral in dezen tijd, waarin het zedelijk godsdienstig leven steeds verder weg zinkt. Z.E. vroeg den steun van ouders en oudere leden der R.K. W. V. en spoorde alle jonge arbei ders tot aansluiting aan. Spr. deelde nog mede dat in de pauze een collecte ten bate der J. W.kas zou gehouden worden. Na het zingen van het J. W.-lied ging het doek op. De tooneelclub vertoonde het vierbedrijvige tooneelspel van Gros- feld »01ïerande». Voor de wijze waarop de jonge artisten zich van hun moeilijke taak hebben gekweten, moet men respect hebben. Dank zij de goede leiding van den heer Jac. M. Didden heeft de tooneelclub in den korten tijd van haar bestaan blijkbaar reeds uitstekende vorde ringen gemaakt. Spelers als W. Casteleijns (de dokter) en M. Beerens (de kapitein) beloven voor de toe komst goede krachten te worden. Maar ook onder de andere mede- spelenden waren er verschillende die zich goed in hun rol hadden ingeleefd, zooals o.a. P. v. d. Hoven (Krabbetje) en A. Pijnenburg (Ber nard). Het stuk is in elk geval in deze vertolking zeer de moeite waard, en wij durven daarom verwachten dat er hedenavond, nu de uitvoering voor het publiek toegankelijk is, een flinke belangstelling zal zijn. Regisseur en spelers verdienen die belangstelling ten volle. De tooneelaankleeding, die er zeer verzorgd uitzag, was welwillend afgestaan door de firma's Jos de Folter en C. Marks. Muziek van den beroemden com. ponist PIETRO MASCAGNI. Het bal der Gymnastiek- en Athle- tiekver. S.S.S., dat Zaterdag j.l. gehou den is, ter gelegenheid van het een jarig bestaan van genoemde vereeni- gig, is een waar succes geworden. De belangstelling was buiten verwachting en de animo was er van het begin tot het einde in. De muziek van het en semble „The -Music Friends" kweet zich buitengewoon va haar taak. Een en ander is een bewijs te meer dat S.S.S. meer en meer aan populari teit wint en de belangstelling op zich gevestigd ziet, wat zij ook wel ver dient. Namens 't bestuur van S.S.S. deelt men ons mede, dat de gymnastiek- en athletiek-vereeniging S.S.S. voor eenige maanden aan den R. K» Diocesanen- Gymnastiekbond afd. den Bosch het verzoek heeft gericht toe te mogen tre den tot dien Bond. Dezer dagen heeft deze vereeniging bericht ontvangen voor het lidmaat schap niet in aanmerking te kunnen komen en bij aldien niet als katholieke vereeniging te kunnen worden erkend. Men kreeg daarbij den raad de ver eeniging te ontbinden en zich aan te sluiten bij de plaatselijke zuster-ver- eeniging, waarvan men juist voor eeni- gen tijd is gescheiden. Hieraan kan S.S.S. geen gevolg ge ven en ziet zich, na uit eigener bewe ging getracht te hebben toe te treden tot den Katholieken Gymnastiekbond, nu gedwongen over te gaan tot den neutralen bond, waartoe het bestuur dan ook de noodige stappen reeds heeft gedaan. Naar wij anderzijds vernemen, over weegt het Episcopaat in dergelijke ge- vallen de verschillende omstandigheden ter zake. Het werd in dit speciale Waalwijk sche geval niet wenschelijk geacht, eene ter plaatse reeds lang bestaande en belangrijke katholieke sportvereeni- ging te laten verzwakken, door de stichting van eene nieuwe katholieke vereeniging daarnaast, die nog wel hare leden aan de eerste onttrok. Ziehier het standpunt der kerkelijke overheid, zooals 't ons werd medege deeld. K. J. V. De K.J.V. alhier zal op 24 April a.s, in haar clublokaal in de St. Crispijnstraat een uitvoering geven. Gevonden. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een gevonden reserve-velg met band, 38 x 7 merk Continental. Muzikale wandeling. De Harmonie St. Jan besloot on langs om voortaan op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis een muzikale wandeling te maken. Morgen, Donderdag 19 April, zal ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Hendrik om circa half 8 's avonds de eerste muzikale wande ling gemaakt worden. Goed afgeloopen. Het tweespan van de Thor begon aan de haven met wagen en al achter uit te kruien, zoover dat het over den loswal ging en de haven in, maar ge lukkig kwam het geheele geval te recht niet in de haven, maar op de boot zelf. Een gelukkige afloop dus. De invoer van leder. Verschenen is het voorloopige ver slag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsont werp tot regeling van den invoer van zooileder, drijfriemleder, tuig- en zaal- leder en van overleder en ander leder, waaronder zeemleder en voeringleder. Enkele leden vestigden, blijkens dit verslag, de aandacht op een bericht onlangs in de dagbladen verschenen, volgens hetwelk in de behoefte aan overleder ten onzent voor ongeveer zes tig ten honderd wordt voorzien door invoer uit Duitschland. Deze leden achtten zulks voor de Nederlandsche ledernijverheid in hooge mate beden kelijk, te meer daar de laatst bedoelde industrie geacht mag worden, in staat te zijn aan de vraag naar overleder hier te lande te voldoen. Gaarne zouden deze leden vernemen of de minister geen aanleiding kan vinden, het door hem in zijn bescheid aan de Tweede Kamer ingenomen standpunt eerlang te wijzigen. Internationale Hondententoonstelling. Door Mevr. van Herwaarden uit Mij drecht zullen haar beroemde honden, de kampioenen Wagtails Peter en Ve ration op de tentoonstelling alhier ter opluistering worden ingezonden. Eerst genoemde hond was de beste hond van de groote Winner-tentoonstelling te Amsterdam op 7 en 8 April j.l., waar mede Mevr. van Herwaarden o.a. den grooten Sirius Wisselbeker won. Bovendien zal bij die gelegenheid door een aspirant-keurmeester examen worden gedaan als keurmeester voor de glad- en draadharige fox-terriers. Uitvoering y>de Jonge Werkman Maandagavond trad de tooneelclub van »de Jonge Werkman» in de groote zaal van de R.K. Werklieden vereniging op. Er was zeer groote belangstelling. Het openingswoord werd gespro ken door den directeur—voorzitter kapelaan Beekmans, die daarbij nog eens gelegenheid vond doel en werk wijze van de organisatie in het licht Men schrijft ons: O. O. G. Zooals wij Zaterdag j.l. in dit blad reeds hebben aangekondigd, zal onze Waalwijksche tooneelvereen. O. O. G. cp Zaterdag 21 en Zondag 22 April a.s. wederom voor het voetlicht ver schijnen, en wel met het tooneelspel in 4 bedrijven: Langs Doornige Paden. Wij zullen, om de eventueel span nende conflicten in dit schitterend tooneelspel niet weg te nemen, een be schouwing over den inhoud hiervan achterwege laten. Vermelden willen wij echter wel, dat het een pakkend tooneelspel is, waarin zich zoowel dra matische als komische tooneelen af spelen. Het stuk zal dan ook niet nalaten, bij een normale vertolking der spelers hiervan, een goeden indruk op het pu bliek te doen achterlaten. Zaterdagavond zal de uitvoering gaan als voorproef voor de groote wedstrijduitvoering van Zondag, wat echter niet wegneemt, dat ook deze uitvoering, ondanks de verminderde entree, zeker op zulk een hoog peil kan staan als Zondagavond. De tweede uitvoering, dus Zondag avond, zal O.O.G. spelen voor de jury leden van de Plankenland-commissie. Als zoodanig zullen hiervoor fun- geeren de heeren J. Grosfeld, tooneel- schrijver uit Berlicum, en P. Mossin- koff, tooneeldecorateur uit 's-Bosch. De naam dezer jury waarborgt ons reeds dat O. O. G. onder het scherp critisch oog van deze bekwame jury-leden een harden strijd zal heb ben te voeren om het stuk voor deze allesziende heeren op een dragelijke wijze te doen opvoeren. Toch behoeven de O.O.G.-ers zich nog niet indirect zoo erg ongerust tt maken voor dezen zwaren wedstrijd, want immers maanden en maanden hebben de spelers onder de bekwame leiding van hun regisseur, den heer H. van Engelen, het stuk met vollen ijver ingestudeerd, zoodat bij een nor maal verloop der uitvoering van Enge len met z'n mannen toch heel wat kunnen presteeren. De ondervinding heeft trouwens al meermalen bewezen, dat O.O.G. bij de verschillende wedstrijd-uitvoeringen dikwijls in staat is geweest de sterkste tegenstanders het hoofd te bieden. Zooals men zich nog zal herinneren wist O.O.G. het vorig jaar, toen ze voor het eerst aan deze competitie wedstrijden deelnamen, met 70.98 pt. zich in de l£ klas te plaatsen, en ein digde ze met slechts 1/10 punt ver schil onder de Plankenland-kampioe- ne Venraaij op eervolle wijze op de 2e plaats. Ter verduidelijking zij hier nog ver meld, dat voor het bereiken van het le klasse-schap een punten-aantal van 70 moet worden bereikt. Elke le klas- vereeniging, die jaarlijks mededingt, mag niet onder dit punten-aantal spe len, want anders degradeeren zij naar de 2e klasse. Zal O.O.G. zich thans voor het 2e jaar als zoodanig in de le klas weten te handhaven? Of zullen zij het pun ten-aantal van vorig jaar nog hooger weten op te voeren? Zie hier enkele vragen, waarop wij het antwoord moeilijk kunnen weer geven. Vast staat echter, dat de O.O.G.-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5