Uitbreidingsplan der gemeente Waalwijk. Zooals blijkt uit de agenda voor de raadsvergaderig van a.s. Vrijdag zal in deze vergadering de raad het ontwerp uitbreidingsplan ter vaststelling wor den aangeboden, waarna dit plan voor belanghebbenden ter visie zal liggen en er gelegenheid zal zijn tot het in dienen van bezwaren, alvorens het de finitief wordt vastgesteld. Wij zijn in de gelegenheid het plan, me tde daarbij behoorende toelichting en beschrijving in ons blad te publi- ceeren. Een en ander zal wel geen na dere toelichting meer behoeven. Slechts zij vermeld dat wij omwille van de duidelijkheid slechts het voornaamste deel van het plan hebben gegeven. De ontworpen baan langs de noordzijde van den spoorweg komt hierop slechts gedeeltelijk voor. Baardwijksche straat en Kloosterweg zijn geheel weggelaten. Prae-advies: B. en W. hebben den Raad het vol gende prae-advies gezonden: Voor onze gemeente, die meer dan 10.000 zielen telt, moet ingevolge art. 36 der Woningwet een uitbreidings plan worden vastgesteld. Bij een zoo danig plan moet de bestemming van den in dat plan begrepen grond in hoofdzaak of in onderdeelen worden aangewezen. Reeds in 1930 werd een uitbrei dingsplan vastgesteld, doch bij besluit van 3 December 1930, G nr. 197, ver leenden Gedeputeerde Staten slechts hunne goedkeuring aan onderdeel B van dat plan (Julianastraat) omdat de goedkeurig van dit onderdeel ur gent was te achten, terwijl zij verder de verplichting oplegden om een vol ledig, na overleg met een deskundige opgemaakt, uitbreidingsplan ter goed keuring in te zenden. Doordat het in wonertal intusschen de 10.000 over schreden heeft, is ook de te dezen op zichte door de Wet opgelegde verplich ting op onze gemeente toepasselijk ge worden. Het ontwerp van het uitbreidings plan, hetwelk wij U hierbij ter vast stelling aanbieden, is opgemaakt door het Technisch Advies-bureau van de Vereeniging van Ned. Gemeenten te Amersfoort (Directeur de heer B. A. Verheij). Bij het gereedmaken van dit ontwerp is voortdurend voeling ge houden niet alleen met ons College, doch ook met den Inspecteur van de Volksgezondheid (Volkshuisvesting) en met de Commissie voor het streek plan „De Meierij". Een plan van uitbreiding behoort aan te geven de bestemming voor de naaste toekomst van de in het plan begrepen gronden. Zooals U uit de teekening zal blij ken is slechts een betrekkelijk klein gedeelte van het totale grondgebied der gemeente in het plan opgenomen. Dit behoeft echter geen bezorgdheid te baren, integendeel is dit met opzet ge schied en wel om deze reden, dat het plan volgens het voorschrift der Wo ningwet slechts voor ten hoogste 10 jaren wordt vastgesteld en dus daar na weer behoort te worden herzien. De bestemming van de gronden moet in hoofdzaak of in onderdeelen wor den aangewezen. Aangezien het voor liggend ontwerp door ons alleen be doeld is voor (ie naaste toekomst, is de bestemming geheel tot in onder deelen nauwkeurig aangegeven. Be stemming in hoofdzaak zonder detail leering van wegen, afmetingen, enz., is meer dienstig voor bestemming voor iets meer verwijderde toekomst, doch daarvoor is het plan niet dienstig gemaakt. Zulks kan de financieele be zwaren, die een streekplan voor de gemeente meebrengt, slechts verhoo- gen, (zie o.a. de schade-vergoedings- verordening). Blijkt het van den anderen kant binnen een verloop van 10 jaren ge- wenscht meer gronden in het plan op te nemen, dan kan het plan steeds herzien worden. In een uitbreidingsplan vindt de ge meente een waarborg voor een behoor lijke wijze van bebouwing in de toe komst langs een doelmatig vastgelegd wegenplan. Hoewel het dus ongetwij feld in het algemeen belang is te ach ten, kan het toch mogelijk zijn, dat de belangen van den enkeling er door worden geschaad. In dergelijke geval len kan de gemeente aansprakelijk worden gesteld voor de veroorzaakte schade. Hoewel zulks niet srtikt nood zakelijk is, hebben sommige gemeen ten bij de vaststelling van een uitbrei dingsplan reeds aanstonds een uitge werkte schadevergoedings-regeling vastgesteld, die dan moet worden toe gepast in eventueel voorkomende ge vallen, waarin de gemeente door de desbetreffende grondeigenaren wordt aangesproken voor vergoeding van schade. Wij achten het gewcnscht dat ook in deze gemeente aldus wordt gehan deld. In dit verband zij ook nog opge merkt, dat art. 36, 3e lid, laatste vol zin, van de Woningwet aan den Raad de bevoegdheid geeft om, evenwel slechts tegelijk met de vaststelling van het plan van uitbreiding of van een plan tot herziening daarvan, aan de bepaling van de bestemming in onder deelen de bevoegdheid voor Burge meester en Weihouders te verbinden, om binnen daarbij te bepalen grenzen van het plan af te wijken. Wij advi- seeren U van deze bevoegdheid ge bruik te maken. Wij worden daardoor in staat gesteld binnen door U te be palen grenzen afwijkingen toe te staan van het in zijn algemeenheid voor sommige gevallen mogelijk on billijke of ongewenschte plan. In het concept-hesluit tot vaststelling van 't ontwerp-plan zijn door ons de hier be doelde grenzen voor toe te stane af wijkingen aangegeven. (Zie sub 3e van het besluit). Ze zijn destijds ook ïeeds opgenomen in het raadsbesluit lot vaststelling van het in 1930 ge deeltelijk goedgekeurde plan. Naast het uitbreidingsplan is het gewcnscht z.g. hebouwingsvoorschrif- ten vast te stellen, waarin de bestem ming, in het plan in onderdeelen be paald, nader wordt omschreven. Ook deze bebouwingsvoorschriften kunnen slechts tegelijk met het plan van uitbreiding of een plan tot herzie ning daarvan worden vastgesteld. Het is niet de bedoeling in de eerst volgende raadsvergadering het plan en de bebouwingsvoorschriften defini tief vast te stellen. De wet verzet zich daartegen. Zij bepaalt, dat het ont werp van het plan ten minste vier we ken vóór de vaststelling ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage moeten liggen. Na afloop van dien ter mijn moet de raad binnen 3 maanden beslissen. Echter kan deze beslissing eenmaal voor hoogstens 3 maanden worden verdaagd. Gedurende den ter mijn van 4 weken kunnen belangheb benden bij den Raad bezwaren indie nen. Wij bieden U dus thans ter vaststel ling aan niet het plan, doch het ont werp-plan met de bijbehoorende be- bouwingsvoorschriften, alsmede een ontwerp voor een schadevergoedings verordening. Toelichting bij het uitbreidingsplan der gemeente Waalwijk 1933. Stratencomplcx ten Westen der Mr. van Coothstraat. Evenwijdig aan de Burgemeester van der Klokkenlaan is een dubbele straat geprojecteerd, waartusschen 'n plantsoen-aanleg is gedacht. De af stand tusschen de voorgevelrooilijnen bedraagt 54 M. Een dezer straten sluit aan op de reeds gereserveerde straat- opening in de Mr. van Coothstraat. Tusschen deze straat en de Groote straat en evenwijdig daaraan is een straat ontworpen ter breedte van 16 M. tusschen de voorgevelrooilijnen. Deze straat vormt aan de Noordzijde de begrenzing van het stratencomplex. Evenwijdig met de kadastrale ver kavelingen worden deze straten gesne den door 5 straten, alle aansluitende op de Burgemeester van der Klokken laan. Een dezer straten wordt ge vormd door de reeds in wording zijn de Kerkstraat, terwijl een andere een dubbele straat over de laan van Gragtmans loopt. Deze dubbele straat is gedacht aan weerskanten van de bestaande hoornen, terwijl de strook daartusschen groen wordt gehouden. 2 Straten Westelijk van de Kerk straat loopen resp. over de perceelen: Besoyen Sectie C 432 van H. de Rooy en Wed..A. de Rooy, Waalwijk (weiland). Besoijen Sectie C 823 van H. de Rooy, en Wed. A. de Rooy, Waalwijk (bouwland) en: Besoijen Sectie C 388 van Gemeente Waalwijk (weiland); Besoijen Sectie C 812 van Gemeente Waalwijk (bouwland) De 5e straat loopt evenwijdig tus schen de Mr. van Coothstraat en de laan van Gragtmans over de perceelen Waalwijk Sectie B 616 van J. P. v. Helvoirt, Waalwijk (weiland); Waalwijk Sectie B 2144 van J. P. van Helvoirt, Waalwijk (weiland); Waalwijk Sectie B 2772 van Ned. Herv. Gemeente Waalwijk (boomgaard en weiland); Waalwijk Sectie B 2774 van W. van der Hammen, Waalwijk (bouwgrond), De maximum te bebouwen diepte is langs de Burg. van der Klokkenlaan 50 M., aan weerszijden der dubbele straat met plantsoen 25 M., overigens 20 M. Langs alle straten (voor zoover nog mogelijk is) zijn voortuinen geprojec teerd van 3 M. diepte. Dit complex is bedoeld als midden stands-woonwijk met blokken van ten hoogste 3 huizen. De afstanden aan weerszijden tot aan de erfscheiding bedragen voor 1 en 2 huizen: 2 M., tioch voor 3 huizen: 3 M. Stratencomplex tusschen Stationsstraat en Putstraat. Aansluitend aan de 3e opening (vanaf den Noorder Parallelweg) in de Putstraat, is een straat geprojec teerd evenwijdig gelegen tusschen de Grootestraat en den Noorder Parallel weg. Deze straat vormt aan de Noord zijde de begrenzing van dit complex. Zij wordt verbonden met den Noor der Parallelweg door 4 straten, die resp. loopen over de perceelen: 1. Waalwijk Sectie B 118 van N.V. „Noord-Braband", Waalwijk (wei land). Waalwijk Sectie B 119 van N.V. Noord-Braband, Waalwijk (bouw land). Waalwijk Sectie B 1153 van N.V. Noord-Braband", Waalwijk (wei land). 2. Waalwijk Sectie B 2857 van N.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn., Waalwijk (weiland). 3. Waalwijk Sectie B 2716 van N.V. Lederfabriek „De Amstel" Waal wijk (weiland). Waalwijk Sectie 2717 van J. Bak ker, Waalwijk, (huis met erf). 4. Waalwijk Sectie B 2762 van M. A. van Loon, Waalwijk (bouwland). Waalwijk Sectie B 2069 van fa. V. Hoffmans Zn., Waalwijk (weiland). Waalwijk Sectie B 1186 van fa. V. Hoffmans Zn., Waalwijk (bouw land/speelterrein). Tusschen straat 3 en 4 (vanaf de Stationsstraat) is een speel- of sport terrein geprojecteerd, groot 70 x 85 M. Dit terrein wordt met de le straat (vanaf de Stationsstraat) verbonden door een dubbele straat, waartusschen plantsoen. De breedte tusschen de voorgevel rooi lijnen is 39 M. Twee straten, beginnende in de Putstraat, loopen langs het sportter rein en eindigen in de 3e doorloopcnde straat (vanaf de Stationsstraat). Ten slotte loopt tusschen straat 1 en 2 nog een straat, die niet doorloopt tot aan den Noorder Parallelweg, doch eindigt op de dubbele straat. Deze korte straat loopt over perceel: Waalwijk Sectie B 2631 van familie van Baal, Waalwijk (weiland). De maximum te bebouwen diepte langs den Noorder Parallelweg be draagt 50 M., aan de Zuidzijde van de dubbele straat 30 M., Overigens 14 M. Langs alle straten zijn woonhuizen bedoeld, diep 3 M. Het complex is bestemd voor arbei derswoningen met blokken van ten hoogste 8 huizen. Bij het bouwen van 1 huis moet, of aangesloten, of met minstens 1 Meter tusschenruimte, worden gebouwd. Bij blokken van 2 huizen moet aan weerszijden 2 M. en bij blokken van 38 huizen minstens 3 M. aan weers zijden tot erfscheiding onbebouwd blijven. Het resteerende gedeelte tus schen de Stationsstraat en de le straat is bestemd voor woon- en industrie wijk. Stratencomplex bezuiden de Spoorlijn tusschen de Sint Crispijnstraat en de Burg. Smeelelaan. Loodrecht op de St. Antoniusstraat en verbindende de Eerste Zeine (on geveer vóór de meubelfabriek) met de Burg. Smeelelaan, bezuiden langs de boerderij van J. W. Ivlerkx is een straat geprojecteerd. De grond tus schen deze straat en de Eerste Zeine is tot plantsoen bestemd. Grenzende aan dit plantsoen is een terrein gere serveerd voor schoolbouw. Evenwijdig aan de hiervoor bedoel de straat is een tweede straat ontwor pen, die het H. Hartplein verbindt met de Burg. Smeelelaan. Langs deze straat, aan den Zuidkant, is 'n plant soen geprojecteerd, breed 35 M. Tegenover deze straat, aan de Burg. Smeelelaan, is een terrein gereserveerd voor kerkbouw. Beide straten worden, behalve door de reeds bestaande Pastoor Kuypers- straat, verbonden door 4 dwarsstraten. Ook dit complex is bestemd voor arbeiderswoningen, met bebouwing als bovengenoemd. De bebouwings diepte is 14 M„ met uitzondering van het gedeelte, gelegen tusschen de le en 2e straat vanaf de St. Crispijnstraat waar deze diepte 40 M. bedraagt, ter wijl langs de meest Zuidelijk gelegen straat de bebouwingsdiepte maximum 20 M. is. Industrieterreinen. Industrieterreinen zijn geprojec teerd 1. Tusschen de Besoijenschestraat. en het stratencomplex langs de Bur gemeester van der Klokkenlaan. 2. Aan weerszijden der haven. 3. Tusschen de St. Antoniusstraat en de Burgemeester Smeelelaan (ten Noorden van de Eerste Zeine en ten Zuiden van de Spoorlijn). Sportterrein. Tusschen de spoorlijn en de Eerste Zeine, ten Oosten der Burgemeester Smeelelaan, zijn terreinen gereser veerd voor sportdoeleinden. Overige .straten. De Parallelweg ten Westen der Be- soijensche Straat en die ten Oosten der Putstraat, hebben een bebouwing voor vrijstaande woningen met 'n be- 1 ouwingsdiepte van 30 M. met een strook open grond aan de voorzijde van 10 M. De afstand aan weerszijden der woning tot erfscheiding bedraagt 6 M. De geheele Parallelweg (met inbe grip van de Burgemeester van der Klokkenlaan), is bedoeld als dubbele weg met tussehen-beplanting, zoodat 1 weg voor snelverkeer vrijkomt, zulks ter ontlasting van de Grootestraat. De aanleg van dezen weg houdt verband met de aansluiting op het streekplan. Langs de Eerste Zeine ten Westen der St. Antoniusstraat, langs den Kloosterweg en langs den Sprang- schen weg is de bebouwing dezelfde als voor den Parallelweg beschreven. Langs de Eerste Zeine blijft voor de woningen een onbebouwde strook, diep 25 M., terwijl de voorgevelrooilijn langs den Kloosterweg en den Sprang- schen Weg 12.50 M. is gelegen uit de as van den weg. Langs de Baardwijk sche Straat wordt de bebouwing voort gezet als begonnen aan de Westzijde, terwijl aan de Oostzijde voortuintjes van 3 M. moeten worden gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 10