Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON „ftGöRD BPABAND IS EEN NEDERLANDSGH FASCISME BESTAANBAAR NUMMER 33. ZATERDAG 21 APRIL 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i WAAL WIJ KSCHE STOOMDRUKKERIJ AN TOON TIELEN Telefoon No. B8. Telegr.-adresECHO Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit siJn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Een poosje geleden schreven we, dat het ons toescheen, dat de was dom van 't Nederlandsche Fascisme, zooals zich dat openbaart in N.S.B. of Fascistenbonden, tot staan was gekomen. Dat oordeel heeft ons booze woorden bezorgd van enkele lieden, die bij een der genoemde organisaties waren geïnteresseerd. We hebben die lieden in hun boos heid maar stil laten belijen, ver trouwend, dat rust in staat zou wezen om hun inzichten te doen verhelderen. Wanneer we als onze meening uitspreken, dat het Nederlandsche Fascisme reeds over haar hoogtepunt heen is, dan zeggen we dat toch waarlijk niet om den een of ander te ergeren dat zou toch waarlijk te kinderachtig zijn maar om naar eerlijke overtuiging een ant woord te zoeken op een vraag, welke bijna iedereen interesseert en voor de maatschappij van groot belang is. We respecteeren volkomen ook de zienswijze van de menschen, die ons gevoelen, voor wat de beant woording der vraag betreft, niet deelen, maar toch willen we er op wijzen, dat naar onze meening de feiten in de afgeloopen maanden ons oordeel eer hebben bevestigd dan afbreuk gedaan. In den Alg. Fascistenbond zit geen groeï meer. De kopstukken van die van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 11. Maar waarom, vroeg het gefolterde parlementslid, ben je naar Engeland te ruggekomen en vooral, waarom heb je je terugkeer aangekondigd door een mis daad, die het geheele land in rep en roer brengt'? Zoo is 't beter. Nu toon je tenmin ste broederlijke belangstelling. Als je het dan weten wilt: ik ben teruggekomen, omdat ik beu was van de rimboe. Ik had als ik het eens een beetje sentimenteel mag zeggen, heimwee naar het verleden, theaters, races, mooie vrouwen, de heele drommelsche boel. En wat de misdaad betreft, ja, die heb ik niet met voorbe dachten rade gepleegd. Ik dacht, dat jij die gek op het terras was. Hij riep de politie. De politie? Waarom? Omdat mijn tong hem iets te scherp was, veronderstel ik. Wist hij, dat je daar was om my te ontmoeten? Ik zou het je niet kunnen zeggen. Het was in een ommezien gebeurd. Je weet, ik heb altijd een vlugge natuur ge had. Maar veronderstel, dat je my ge dood had. Welke andere dwaze gans zou partij meenden, dat het 'm zat in de opperste leiding en daarom werd Baars van zijn taak ontheven en Baars op zijn beurt was er van overtuigd, dat de partij niet militant genoeg optrad en daarom stichtte hij een nieuwe fascistische fractie, welke haar beginselen met de knuppel methode zal trachten te verbreiden. Ir. Mussert hield in Volk en Vader land een oratio pro domo om te verklaren, hoe het komt, dat ook j de N.S.B. niet meer groeit als de spreekwoordelijke kool. Dat zat 'm 1 in de regeeringsvervolging van Fascistische ambtenaren en in het Vastenmandement van de Neder landsche Bisschoppen. Maarhet verlies was nu bijna weer ingehaald. We kunnen bovendien bij voort during constateeren, dat voor de Fascistische bijeenkomsten steeds geringer belangstelling wordt be toond. Een enkele keer, wanneer hier of daar op een herrie—verga dering wordt gerekend, mag een zaal al eens volloopen, meestal gaat een protesteerende driekwart menigte dan vóór het einde heen. Wij voor ons, we gelooven niet aan een toekomst van een Neder- landsch Fascisme, tenzij deze be weging door een hernieuwde econo mische inzinking den chaos als bondgenoot zou meekrijgen. Als we nu voorts een antwoord moeten geven op de vraag, waarom het Nederlandsch Fascisme blijkbaar zal falen, dan constateeren we aller eerst, dat het Fascisme, geboren uit de gesteldheid van de economische conjuctuur, voor ons land, waar de Fascistische invloed nog niet zoo overwegend was, aan belangstelling inboette, doordat veler aandacht werd getrokken door de overweging, hoe ze zouden kunnen profiteeren van de langzame, maar onmisken bare economische opleving. De wanhoopsstemming maakte geleide lijk plaats voor berekenende over wegingen. In het bijzonder echter heeft de jongste geschiedenis van 't Fascisme in het buitenland ons afgeschrikt. We gelooven niet meer aan de mogelijkheid van een speciaal Nederlandsch Fascisme, dat ons werd voorgespiegeld, omdat de Fascistische propagandisten wel voelden, dat een volstrekte dictatuur en willekeurige beknotting van de geestelijke vrijheid met onzen volks aard in strijd zou wezen. Het Duit- sche Fascisme zou ónders wezen dan het Italiaansche, maar de methoden van willekeur en onder drukking zijn niet anders en niet beter gebleken dan de Italiaansche. En dan Oostenrijk I Oostenrijk zou je dan van gouden eieren voorzien heb ben? Je vergeet, dat de bedoelde gans op het punt stond heelemaal geen eieren meer te leggen. Bovendien, ik wilde je alleen maar bang maken. Het zou het aanzien van je hoogstaande persoonlijk heid een aardigen schok gegeven hebben, als je daar zoo hals over kop uit het Par lement in de rivier was getrokken. Maar ik vergistte me in den persoon; we heb ben elkaar ook in zooveel jaren niet ge zien. Maar waarom waarom heb je Lord Tower vermoord? Hemel nog aan toe; nu heb je het al weer over moord! Ik heb dien man met geen vinger aangeraakt, behalve dat ik zijn zakken geledigd heb, toen ik ont dekte, dat jij het niet was. Ik vermoed, dat hij een zwak Hart had van te veel eten en een te goed leventje en dat de plotselinge onderdompeling in het koude water te veel voor hem is geweest. Maar wat heb je met hem gedaan? In de rivier gegooid? Dat heb je alweer mis, waarde broe der. Ik heb hem in een schuit geheschen en hem met een stuk zeildoek bedekt. Meiklejohn sprong op. Goeie genade, dus het kan best zijn, dat hij nog leeft. Ga zitten, William, ga zitten!, ant woordde Ralph koel; wind je niet op. Als hij nog in leven is, zal hy wel weer komen opdagen. In elk geval vroeger of later zal hij wel gevonden worden. Als jij het verblijdende nieuws aan de politie ging vertellen, zou je een lieve kans loopen, zelf achter slot en grendel te belanden. 1 Tegen de onverbiddelijke logica hierv van viel niets in te brengen en de ver tegenwoordiger van North Loamshire viel verslagen in zijn stoel terug. Ik zie wel, dat je niet op je gemak zult zijn, voor ik weg ben, ging broeder Ralph onverstoorbaar verder. Daarom zal iïï je nu maar zoo gauw mogelijk 't 1 doel van mijn komst uiteenzetten. Dat meisje ze is intusschen aardig op weg een jonge vrouw te worden wat moe ten we daarmee, doen? Rachel zorgt er voor dat Rachel doet haar best maar ze wordt oud. Ze kan dood gaan. Het meis je is het sprekend evenbeeld van haar moeder. Het is werkelijk een vreemde wereld en soms ook maar een heel klei ne. Wie had bijv. kunnen voorzien, dat een parlementaire dubbelganger van jou precies om 9 uur op het terras zou ver schijnen? Wel, om op die jongedame in kwestie terug te komen deze of gene zou wel eens de gelijkenis kunnen op merken en informatie's gaan inwinnen. Dan zag het er slecht voor je uit, vader tje. Voor jou nog veel slechter. Nonsens. Ik heb nu al 18 jaar met mijn nek in den strop geleefd. Ik raak er met den dag meer aan gewoon. Maar jij William, onbesproken, hooggeres- pecteerde volksvertegenwoordiger voor North Loamshire je val zou verschrik kelijk zijn. Wat kunnen we met haar doen. Haar vermoorden zooals je Verduiveld nog aan toe, je papegaai achtige herhaling van dat woord begint me te vervelen, bulderde broer Ralph en sloeg met zyn vuist op tafel. Ik heb nooit geweld gebruikt tegen een vrouw, wat ik ook aan mannen mag misdreven heb ben. Wie heeft profijt getrokken van wat ik gedaan heb, ik, uitgeworpene en zwerver, of jij, die hier den gebraden haan uithangt. Je behoeft tegen mij niet voor blikken dominee te spelen, vriend lief je bent geen haar beter dan ik, één een zéér bijzonder soort Fascisme te zien geven. Een corporatieve maatschappij zou er worden opge bouwd naar de beginselen van Quadragesimo AnnoDe verschil lende belangenorganisaties zouden hun eigen zaakjes te bedisselen krijgen in zelf gekozen raden. De persoonlijke en geestelijke vrijheid zou er worden gegarandeerd. Jawel Dollfuss heeft het misschien heel goed en schoon bedoeld, maar de dictatuur en de Fascistische begin selen drijven nu eenmaal naar noodlottige consequenties. Fascisme kan niet bestaan zonder geweld methoden, zonder aantasting van de persoonlijke en geestelijke vrijheid. Politiek worden de Oostenrijkers tot een éénheidsorganisatie samen gedrongen en in de vakbeweging dito. In Duitschland zien we, hoe zelfs het kerkelijk leven aan politiek- fascistische banden wordt vastgelegd, een onhoudbare toestand voor de christelijke jeugdopvoeding, voor de katholieke pers enz. We hebben het vertrouwen in de mogelijkheid van een speciaal Nederlandsch Fascisme verloren en daarmee is voor de massa voor goed elke aantrekkelijkheid van het Fascisme in het algemeen, vergaan En terecht Wat alles bijeen echter niet weg neemt, dat het Fascisme ook ten onzent zijn invloed heeft laten gelden en dat nóg doet. Voor onze staatsstructuur kan het Fascisme later blijken van een te loven be- teekenis te zijn geweest. Met onze democratie en vlotte vrijheidszin zijn we sinds jaar en dag voortge hold op het hellend vlak des tijds en de vaart werd zoo angstwekkend, dat een catastrophe niet uitgebleven ware, wanneer de remmen niet tijdig waren aangezet. Dat zulks gebeurde, pot nat, wij met z'n tweeën. En hij liet een harden lach hooren. Meiklejohn liep met onzekere passen naar de deur, deed die open en keek in de gang. Daar was niemand. Neem me niet kwalijk, hakkelde hij onderworpen. Wat wil je. Wat zou jij voorstellen te doen? Dit, viel Ralph driftig uit. Het was idioot van Rachel om dat schaap op zoo'n manier op te voeden. Jy hebt er te laat een stokje voor gestoken. Eer je het weet, zal juffrouw Winifred beginnen na te denken en vragen gaan stellen, als ze dat ten minste nog niet gedaan heeft. Goed, als die geschiedenis met To wer een beetje in het vergeetboek is ge raakt, zal ik dat wel regelen. Het zou natuurlijk volmaakte waan zin zijn geweest, hernam hij stroef, maar ik was er vrijwel zeker van, dat jy de politie op mijn spoor had gebracht. De bel van de buitendeur ging en Meiklejohn's gezicht werd van bleek vaalgroen. Ook Ralph's gelaat toonde he vige ontsteltenis. Hij sprong op en wees naar de deur achter zich. Waar komt die uit?, fluisterde hy gejaagd. Naar mijn slaapkamer. Maar ik heb strenge orders gegeven Stommerd! Juist door te weigeren j iemand te ontvangen wek je achterdocht, j Beheersch je toch. Je moet de lui over- bluffen. En hoor eens ik zou niet bang zijn om te schieten als het moet. Hij glipte naar het aangrenzende ver trek. Meiklejohn, die wanhopige pogingen deed om althans eenigszins zyn gewone kalme waardigheid terug te krijgen, hoorde in de hall plotseling een kreet van namelooze verbazing uit den mond van zijn bediende. U, mylord. V OOROEELIGE WONOER-CAOEAUX Aantal Wonder- Spaarbons 1 china-matje 40 x 70 1 1 groote china-mat 140 x 180 4 160 x 230 7 met naad 230 x 280 12 IEDER: danken we ook in zekeren zin zeker voor een deel aan het Fascisme. Door bezinning komt de demo cratie thans tot rede. BUITENLAND. De Kerk in Duitschland. Op den tweeden Zondag na Paschen is in alle kerken van het diocees Aken een herderlijk schrijven voor gelezen, waarin de biaschop zijn geloovigen met nadruk waarschuwt voor enkele verschijnselen, diegevaar opleveren voor het geloof, zoowel als voor de Kerk. De kerkvorst noemt met name de aanvallen, die een tijdschrift »voor de Duitsche jeugdw durft ondernemen tegen Zijne Eminentie kardinaal Faulhaber. »Men speelt een zeer gevaarlijk spel«, schrijft de bisschop, »wanneer men den eerbied voor het gezag bij onze jeugd, het volk van morgen, ondermijnt. De aanvallen, die thans worden ondernomen op deeerbied- Ja, is mr. Meiklejohn thuis? Het was de stem van Lord Ronald Tower. Hoofdstuk IX. Uit den doode herrezen. Een oogenblik vreesde Mr. Meiklejohn, dat hij zijn verstand verloren had en het slachtoffer was van een hallucinatie. Maar tegelijk sloeg een wilde hoop in hem omhoog, dat het werkelijkheid mocht zijn. Hy vloog naar de deur, die naar de kleine hall leidde, rukte haar open en kwam bijna in Lord Tower's ar men terecht. Goddank, hijgde hij, zoo heelemaal van streek, dat hij niet in staat was de hartelyke begroeting van zyn vriend ie beantwoorden. Ten laatste slaagde hij erin den onverwachten bezoeker te voi- gen bij diens relaas van wat hem over komen was. Lord Ronald herinnerde zich niets van het oogenblik af, dat hij zoo zondei plichtplegingen in het water gekropen was, tot hij het bewustzijn weer had te ruggekregen in de kajuit van een kleine sleepboot ergens bij Shoeburynesse. Hy vernam, dat de kapitein van de „Cygnot", die drie aken van de Blackfriarskade naar Lowestoft moest sleepen, 's avonds om half 10 zijn sleep had opgepikt en met het getij de rivier was afgezakt. Bij het aanbreken van den dag zag hij tot zyn groote verbazing een man te voor schijn komen van onder een, dekzeil van de eerste schuit. Hy kon gewoon niet op z'n beenen staan en viel van uitputting bijna overboord. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Wiilwjjkstlie en Langstraatsche Courant* MAATSCttAPpy VAN %EMWKR1N6 OP MET LEVEN i 2 Japan-matjes 40 x 70 3 1 Groote Japan-mat 140 x 180 6 160 x 230 10 (met naad) 230 x 280 16 De echte, zware Japan-matting p. el 3 die voor 20 Wonder-Spearbons aan matten ineens bestelt ontvangt bovendien: 2 mooie witte fantasie-kleedjes (1 groot en 1 klein.) Deze aanbieding geldt alléén gedurende April.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1