BINNENLAND. Jhr. mr. dr. L. II. N. Bosch ridder van Rosenthal Commissaris der Koningin in Utrecht. Bij Kon. besluit van 18 dezer is met ingang van lJuni benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Utrecht jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag met ingang van dien datum als burgemeester der gemeente 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Een nieuwe tJkwel ingediend. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer, dat een nieuwe regeling behelst betref fende de maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen. De nieuwe R.H.B.S. te Tilburg. Heden Vrijdag wordt aan de Ringbaan Oost te Tilburg de nieuwe Rijks Hoogere Burgerschool geopend en op plechtige wijze door het gemeentebestuur overgedragen aan het rijk. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. H. P. Marchant, zal deze plechtigheden namens het rijk bijwonen. Amsterdam leent 10 millioen. De raad van Amsterdam heeft besloten een leening aan te gaan van 10 mülioen. De nieuwe spelling. Thans zijn de regels der nieuwe spellingsregeling, ontworpen door de commissie ingesteld door mr. Mar chant, gepubliceerd. De hoofdregels van de nieuwe spelling zijn de volgende Geen verdubbeling van de e in open lettergrepen. De ee blijft aan het einde van een woord, in aflei dingen van woorden op ee, in de achtervoegsels -eelen en -eeren. De o wo.dt aan het einde van open lettergrepen niet verdubbeld, doch blijft vóór ch. Sch wordt alleen geschreven, waar de ch wordt uitgesproken, uitgezon derd in den uitgang isch. De naamvalsuitgang -n bij lid woorden, voornaamwoorden, bij voeglijke naamwoorden wordt niet meer geschreven, behalve in ver ouderde vaststaande uitdrukkingen. [Het werk der Kamers. Door de Eerste Kamer zijn de Indische begrooting en de Surinaam- sche begrooting aangenomen. De Tweede Kamer heeft o.nr het wetsontwerp tot ^Instelling, afschaf fing, verhooging of verlaging van invoerrechten» aangenomen. Economisch Technologisch Instituut. Het Economisch-technologisch in stituut te Tilburg wordt uitgebreid met een psychotechnische afdeeling, o.l.v. prof Quay. Tot secretaris' van het instituut is benoemd Dr. Weve. Nijverheidsraad. In de plaats van mr. M. P. L. Steenberghe, die wegens drukke werkzaamheden als lid van den Nij verheidsraad heeft bedankt, heeft de algemeener.k. werkgeversvereeniging benoemd den heer K. L. II van der Putt, directeur der n.v. Van der Put de Vlam's Sigarenfabrieken te Eindhoven. Voorts heeft genoemde vereeniging ir. F. H. E. Guljé, di recteur der n.v. Hollandsche Con structiewerkplaatsen en der n.v. Nederlandsche ElectrolaschMaat schappij, te Leiden, aangewezen, om als buitengewoon iid de beraadsla gingen van den Nijverheidsraad over verschillende onderwerpen bij te wonen. Moeilijkheden in de Zaanstreek. Een aangekondigde loonsverlaging in verschillende industrieën in de Zaanstreek dreigt tot een conflict te leiden. De besprekingen met den Rijks bemiddelaar inzake de dreigende moeilijkheden in de Zaanstreek zijn zonder resultaat gebleven. R.K. Werkliedenverbond en de werkverschaffing sloonen. In verband met de toegepaste verlagingen in werkverschaffings— loonen heeft het R.K. Werklieden verbond zich tot den minister van Soc Zaken gericht. In verband met een en ander wordt den Minister verzocht 1. voor een goed overzicht en mede om het betrachten van de billijkheid zooveel mogelijk te be vorderen, de verschillende plaatsen in te deelen in klassen, zooals dat i b.v. in sommige collectieve con tracten is geschied 2. voor elk dier klassen vast te stellen de grens, waar beneden de loonen in de werkverschaffingen en de steunbedragen niet mogen dalen 3. met het oog hierop te benoemen permanente colleges, die zich terzake kunnen doen voorlichten en den minister van advies dienen. 4. aan deze colleges telkens advies te vragen, wanneer naar het oordeel der bevoegde instanties een oogen blik is aangebroken om de uiterste grens opnieuw te toetsen aan wat in het economische leven is tot stand gekomen. Vervoer in België. De B.B.N., Bond van Bedrijfs— autohouders in Nederland, schrijft, dat het den goederentransporteurs, autobus- en touringcarondernemers tegenwoordig niet gemakkelijk wordt gemaakt. Sedert eenigen tijd is nu weder in België een belasting op het vervoer van kracht, die voor buitenlandsche ondernemers nog al lastig is door de administratieve verplichtingen, waaraan men moet voldoen. De B.B.N. heeft evenwel een regeling weten te treffen, waardoor de zaak voor ondernemers van transporten, zoowel van reizigers als van goederen, uiterst eenvoudig is geworden. Voor expediteurs, autobus— en touringcarmenschen, vooral in de buurt van de Belgische grens, is dit van veel belang. Het Secretariaat van den B B.N Groot Hertoginnelaan 16 te 's IIage en de inspecteurs van den Bonc verstrekken hierover nadere inlich tingen. Vacantie-Reducties in Zwitserland. Het Reisbureau Lindeman meldt ons Als officieel vertegenwoordiger der Zwitsersche Spoorwegen, deelen wij U mede dat reizigers naar Zwitser land de navolgende reducties genie ten; Zomerverkeer: 15 Juni 1934 15 October 1934 en Winterverkeer 15 December 1934—15 April 1935 30°/0 voor alleenreizenden en 15° bij gezelschapsbiljetten, op de reeds bestaande gereduceerde tarieven. Deze reductie wordt aan alle reizigers verleend door de officieele vertegenwoordigers van de Zwitser sche spoorwegen, bij een verblij van minstens 7 dagen in Zwitser land. De 7ramfusie zal doorgaan. De Tweede Kamer heeft Donder dag na korte discussie aangenomen de wetsontwerpen bevordering van samenwerking van de tramwegen in Noord-Brabant, wijziging en ver hooging van het 9e hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1933 (leening aan de N.V. Brabantsche Buurt spoorwegen en Autodiensten (B.B.A. te 's Hertogenbosch). In zijn antwoord aan de verschil lende sprekers zeide minister Kalff dat hij en zijn ambtgenoot van financiën zeiven weinig enthousiasme voor het wetsontwerp voelen, Maar hij is bereid, het te verdedigen, om dat Noordbrabant bereid was, zich offers te getroosten. Spr. zal bevor deren, dat men zoo goed mogelijk de beschikbare middelen zal ver- deelen en geen tramwegen in het leven zal houden, die geen nut meer hebben. De nieuwe onderneming neemt over de concessieverplich tingen der bestaande ondernemin gen. Daaronder is de bepaling, dat de minister bevoegd is in te grijpen, als hij daartoe aanleiding vindt. Deze bevoegdheid blijft bestaan. De minister kan ze dus gebruiken, als hij meent, dat lijnen ten onrechte worden in standgehouden. Daarmee moet een groot bezwaar, hier geuit, zijn vervallen. De minister kan dus Alleen zij, dieKING-pepermunt gebruiken, kunnen weten wat de origineele pepermunt beleekent voor de gezo nd heid van den modernen mensch. Zonder schriftelijke toestemming is eeni/e overname uit deze rubriek verboden. DE BLOEMPOTTEN. Liesje zette ze op het tuinhek en wat ge beurde er toen DE ONBEKENDE. De wind bolde het schortje van Liesje van Bertel, die met de handen op haar rug en naar neus in de lucht naar de wolken stond te kijken, op als een hoepelrok. Het is Woensdagmiddageen ver velende middag vindt LiesjeLiesje houdt n.l. van school. Niet omdat ze dol is op leeren, oh nee, maar Liesje houdt van de onderwijzeres sen en van de meisjes uit de klas. «Jongejuffrouw Liesje, is Uw moeder thuis?» Liesje houdt op met naar de groote wolk te kijken, die telkens verandert en die nu lijkt op een reus met groote grijphanden. »Nee, moeder is met Jan naar de markt gegaan. Ze zijn naar de markt gegaan om aardbeien te koopen. Daar gaat moeder dan jam van maken. Houdt U ook van jam De oude tuinman knijpt één oog dicht* zegt dan »Ik ben niet erg op zoetigheid. Er gaat niets boven een lekker pijpje I Maar wilt U aan Uw moeder zeggen, dat ik vijf potten met geraniums heb overgehouden en wat ik er mee doen moet. Er is geen plekje meer over in den tuin». Liesje kijkt eens rond. »U hebt gelijk» zegt ze dan. »Zet U de bloemen maar hier neer, dan zullen we er wel eens overdenken, waar we ze zullen plaatsen Dan gaat ze touwtje springen. Ondertusschen denkt ze na, waarde planten zouden kunnen staan. Nee, nergens is een plaatsje voor ze. Plot seling krijgt ze een inval. Als ze de polten eens op de twee steenen pi laren zet van het hek. Dat is een goed idée. Denken en doen is één bij Liesje. Ze sleept uit de schuur een ladder en met veel moeite brengt ze de vij< potten boven op de pilaren. Dat kost erg veel in spanning, vooral bij den laatsten pot, die vlak voor aan den straa-- kant komt. Daar is de bovenkant van den pilaar niet recht, maar helt een weinig. Met aard en zand moet Liesje den pot recht zetten. Maar nu is het klaar en met een kleur van trots bekijkt ze haar werk. Het staat dan ook werkelijk keurig, de potten met hun frissche bloemen op de pilaren aan weerzijden van den ingang van het hek.' Daar komt Bob aan. »Dag, Liesje». Dan valt zijn oog op de bloempotten. »Wal heb je nu gedaan «Vindt je het niet mooi?» vraagt zijn zusje. »Vindtmoeder het goed En op Liesjes»Moeder is er niet I» zegt hij»Ik had maar liever ge wacht tot moeder er was. Misschien vindt ze het niet goed »Alle groote villa's hebben het en waarom zou moeder het niet goed vinden?» »Ik ben bang, dat ze er af vallen. Vooral die eene pot staat een beetje schuin. Stel je voor, dat er een on geluk gebeurt Maar Liesje roept vroolijk: »Hoe kan dat nu, er loopt nooit iemand door de straat hier!» En dat is waar, de straat waar het huis van de Bertels staat, is een heele stille straat in de buitenwijken van de stad. Als vader van zijn kantoor komt, ziet hij al van verre de roode bloe men op het hek. Het is een aardig gezicht en hij knort dan ook niet op Liesje. »In het vervolg heb ik toch graag, dat je eerst onze toestemming vraagt, meisje l» »Ja, maar vader, de geraniums worden ongeduldig!» Mijnheer van Bertel heeft weinig tijd en gaat naar binnen. Liesje blijft in den tuin met haar pop spelen en hoopt, dat een van haar vriendinnetjes zal komen. Het was reeds over twaalven, toen een groote vrachtwagen, zooals men er nooit een in de straat zag, passeerde. Het resultaat was verschrikkelijk en on verwacht. De pot geraniums, die al niet te stevig stond, verloor door het dreunen het evenwicht en viel.... precies op het hoofd van een heer, die er juist onderdoor liep. De man stootte een kreet uit en viel. Met een wild slaand hartje had Liesje dit zien gebeurenze durfde niet naar buiten te gaan, maar riep met een van angst overslaande stem haar vader en Bob, die daarop het huis uit kwamen rennen. »Wat is er?» Zwijgend wees Liesje naar de straatmet een oogopslag had haar vader alles begrepen, De onbekende lag buiten kennis op het trottoir. Hij scheen niet gewond te zijn, Mijn heer van Bertel tilde hem op en bracht hem in huis. «Liesje, ga een dokter halen. Dat heb je nu van je bedenksels Toen de dokter kwam, had de onbekende juist zijn bewustzijn terug gekregen, Met een verwonderden blik keek hij naar degenen, die om hem heen stonden. De dokter onder zocht hem en zei »Niets gebroken ook geen hersen schudding. U hebt geluk mijnheer. Hoe heet U 1» De man keek hem aan, hel .scheen dat hij diep nadacht, toen antwoord de hij »Ik weet niet, wat me gebeurt, maar ik kan mij niet herinneren hoe ik heet. Heusch, ik kan het niet een zoo goed mogelijke verdeeling van de verkeersmiddelen over de provincie bevorderen. De tekorten, die eenige jaren bijgepast zullen worden, zullen kleiner zijn dan wat de laatste jaren noodig is geweest om de tramwegen op de been te houden. De kamers van koophandel verklaren zich niet tegen een fusie, maar voor een goede fusie. Slechts de heer Arts en de Com missie stemden tegen. Vrijgestelden in gemeenteraden. Bij de regeering is in overweging een wetsontwerp tot uitsluiting van vrijgestelden in dienst van personeels organisaties van het lidmaatschap van gemeenteraad en provinciale staten. RECHTZAKEN. Broederlijke samenwerking In het beklaagdenbankje van de Bossche Rechtbank zaten Donder dagmorgen de drie gebroeders C. M. Sch., IJ. A. Sch. en J. A. Sch., resp. 29, 23 en 21 jaar oud en wonende te Eethen, in eendrachtige saamhoorigheid naast elkaar! Dat kwam zóó. De oudste van de drie wilde gaan trouwen en had met zijn lief een aardig huisje uit gekozen, waarin hij vele jaren in ongestoord geluk hoopte door te brengen. Maar de mooie droom werd geen werkelijkheid z'n vijand H. bood wat meer voor het huis en kreeg het Toen H. kort daarop in een café te Meeuwen verscheen, zaten daar reeds de drie broers. Leelijke draak begroetten ze hem, met de verzeke ring, dat ze hem wel klein zouden krijgen, 's Avonds in den maneschijn wachtten ze hem op. Voor hij goed wist wat er gebeurde, was hij van z'n fiets in de sloot geslagen. Drijf nat kroop hij tegen den kant op en de drie broers gaven hem een goed pak slaag. Ver in den omtrek was liet schreeuwen en vloeken te hooren. Toen ze hijgend hun wraak oefening eindigden, meende de oudste nog zijn spijt te moeten betuigen, dat hij geen mes bij zich had, met de welwillende verzekering, dat hij hem anders graag aan den grond zou hebben vastgeprikt De arme H. strompelde naar den veldwachter in Meeuwen, met builen en schrammen en blauwe plekken versierd. Voor de rechtbank ontkenden de »Houdt U maar bedaard, dat hindert niets. Dat gaat wel over!" En mijnheer van Bertel zei»U kunt blijven, tot U zich weer heele- maal prettig voelt.» De dag ging voorbij, maar nog altijd kon de onbekende gast zich zijn naam niet herinneren. »Mijn hoofd gaat er pijn van doen en ik kan me niet herinneren.» Hij ïad alles vergeten, wat er voor het ongeluk gebeurd was. Waar kwam lij vandaan, waar ging bij heen Niemand wist het. In een van zijn zakken had hij een spoorkaartje iet bleek, dat hij uiteen andere stad gekomen was. Ook in zijn porte- 'euille, die met bankbiljetten gevuld was, bevond zich geen enkel iden tificatiebewijs. Zijn kleeding verried een zekeren welstandhij scheen ook ongehuwd, te zijn, want hij had *een ring aan. Zoo gebeurde het, dat dien avond iet huis van de Bertels een bewoner meer telde. De dagen gingen voorbij de on- lekende maakte het uitstekend, maar zijn geheugen had hij nog niet terug. Als de dokter hem ondervroeg, kreeg lij slechts dit antwoord »Nee, ik ben alleen, heelemaal alleen.» En zijn stem klonk zoo treurig, dat Liesje innig medelijden met hem ïad. En ze was dubbel vriendelijk voor hem want haar geweten plaag de haar niet weinig en zei haar, dat zij de schuid was van het ongeluk van dien armen onbekenden mijn- ïeer. Het scheen, dat de onbekende erg veel van van Liesje hield. Hij werd niet moe naar haar gebabbel te luisteren. Hij hielp Jan en Bob lij het maken van hun huiswerk en iet bleek, dat hij erg veel wist. De lolitie die men in kennis had gesteld van het gebeurde, kon niet ontdekken waar de onbekende vandaan kwam. Zoo bleef hij in het huis van de Bertelshij voelde zich erg gelukkig en beklaagde zich niet over zijn geheugenverlies. Hij had voor ieder een iets over; hielp waar hij kon. Je Bertels waren langzamerhand zoo aan hem gewend, dat het leek, of hij er altijd geweest was. Op een dag liep hij met mevrouw van Berkel door het huis. Plotseling stootte hij een kreet uit bij het zien vgn een portret, dat op een tafeltje stond en dat een jonge vrouw voor broers steeds eendrachtig! dat ze H. mishandeld haddenze hadden hem alleen bedreigd en uitgescholden. Maar de Officier achtte de vecht partij ruimschoots bewezen en eischte voor ieder twee maanden gevangenisstraf. Over veertien dagen mag het aardige klaverblaadje terugkomen, om te vernemen, wat het eind resultaat van de broederlijke samen werking is! Dood door schuld. De rechtbank zette de behandeling voort van de strafzaak tegen L. Sch., expediteur te Zwijndrecht, wien ten laste was gelegd, dat hij op 25 Juli te Almkerk met een auto hoogst roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden over den weg, door bij het inhalen van een wielrijder, die rechts van den weg .reed, niet behoorlijk naar links uit te wijken, tengevolge waarvan hij dien wiel rijder heeft aangereden en deze is overleden. De getroffene reed naast zijn zwager en werd door de auto met zoo groote kracht gegrepen, dat zijn schedel verbrijzeld werd en het bloed en deelen van de hersenen aan den wagen kleefden. Hij werd door de auto naar de kant van den weg geslingerd en bleef daar in een grooten plas bloed liggen. De Officier van Justitie achtte de schuld van verdachte bewezen en eischte 3 maanden hechtenis, met ontzegging gedurende een jaar, van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. De verdediger, Mr. van Tricht, Dordrecht, bepleitte de mogelijkheid dat de wielrijder door een plotse linge zijbeweging voor den juist passeerenden auto was terechtge komen. Pleiter achtte het tegendeel niet door het getuigenverhoor be wezen. Uitspraak over 14 dagen. Ongedekt vervoer. Het Kantongerecht veroordeelde den landbouwer T. S. uit Rijswijk tot f20.boete subs. 20 dagen hechtenis, wegens ongedekt vervoer van 1610 K.G. aardappelen. VOETBALSPORT. Een 21 nederlaag van De Zwaluwen. De Zwaluwen hebben Woensdagavond een alleszins eervolle nederlaag geleden in het Stadion te Amsterdam, tegen de sterke Engelsehe eerste divisie club Stoke City, die slechts een 21 overwin ning wist te behalen. Met de rust was de stand nog blank. I)e Engelsehe centre forward Ware scoorde daarna tweemaal, terwijl Lagendaal 2 minuten voor 't ein de het verdiende tegenpunt maakte. De licht-installatic heeft uitstekend Vol daan. De wedstrijd was gced te volgen en ook de spelers waren na afloop una niem van meening, dat het licht uitmun tend was. stelde in de kleeding van een dertig tal jaren geleden. «Kent U die vrouw zei mevr. van Bertel. »Dat was mijn moeder toen ze nog ongehuwd was.» »Maar hoe heette uwmoeder dan vroeg de onbekende en zijn stem klonk erg ontroerd. »Mijn moeder was mevrouw van der Berghe en voor haar huwelijk Clara de Hout», »Nu weet ik weer alles. Nu her inner ik het me weer. Ik ben Jan de Hout, de broer van Uw moeder». »Oom Jan Dat is dus Oom Jan, die naar Amerika vertrokken was, toen zij nog maar 10 jaar was, en waarvan men nooit meer iets gehoord had. Het was een heerlijk feest, dat men dien avond vierde en Liesje zei «Als ik die bloempotten niet op de pilaren gezet had en U had uw geheugen niet verloren, dan zouden we U nooit gekend hebben.» »En dat zou me heel erg gespeten hebben, kleine Liesje», zei Oom Jan en hij streelde het meisje liefkozend over het blonde haar. E. W. Raadsels. 1 10 4 11 12 9 gevecht, kamp 1 2 3 4 lichaamsdeel 10 4 2 3 7 meubelstuk om op te zitten 8 3 IC 4 windrichting 8 2 3 10 4 woedend 12 7 tegenovergestelde van leeg 5 6 7 speelgoed. Mijn geheel 1234567839 10 4 11 12 9 is een woord voor kamp om de over winning tusschen twee voetbal elftallen. 2 Mijn eerste gedeelte is een ver scheurend dier, mijn tweede een arreslede en mijn derde een naald boom. Mijn geheel is de hoofdstad van één onzer provinciën. 3 De volgende lettergrepen vormen een bekend spreekwoord als, gens, het, het, je, klok, ner, tikt, tikt, thuis, zoo. i UV—

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6