uan 2 ons ll 25 com zeer mee hoernes 111 H. de Bont-v. Huiten No. 33. Zaterdag 21 April '34. 57e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 April 1934. Gemeenteraadsvergadering Openbare vergadering te houden op Vrijdag 27 April 1934 des nam. om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de veemarkten, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Dec. 1933. 2. Besluit tot verdaging der be slissing omtrent de ingezonden rechtstoestand - verordeningen enz. voor 't gemeentepersoneel. 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Maart 1934 tot wijziging der begrootingen 1933 en 1934. 4. Alsvoor tot onderhandsche verhuring van een perceel grond aan de Veldsteeg aan P. M. v. d. Broek. b. Van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Verslag over 1933. c. Van het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. Verslag over 1933. d. Van de Woningbouwvereen. Baardwijk. Verslag en balans rekening van verlies en winst over 1933. 2. Aanbieding verslag volkshuis vesting over 1933. 3. Vaststelling voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.wet over 1934 ten behoeve van de Nuts U.L.O. School. (B. en W. stellen den raad voor aan de Nuts U.L.O. School alhier voor 1934 een voorschot te ver leenen van f 1072.64, welk bedrag is berekend naar een gemiddelde koste per leerling van f20.16. Er zijn 66 leerlingen.) 4. Voorstel tot wijziging der be— grootingen 1933 en 1934. 5. Voorstel om beroep aan te teekenen tegen het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van 't bedrag, in art. 42 van het kon. besluit van 4 Nov. 1929, staatsblad nr. 476, door de letter u. voorgesteld, voor het rekeningsjaar 1932. (Financieele verhouding). 6. Vaststelling kohier straatbelas ting 1934. 7. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van School verzuim, en van een lid der Com missie van Toezicht op het L. O., ter yoorziening in de vacatures, ontstaan door het vertrek van den heer J. L. van Kempen. 8. Voorstel tot het verleenen van pachtvermindering aan C. Klijn. 9. Vaststelling van een ontwerp— uitbreidingsplan c.a. 10. Nadere bespreking van het door den gemeentebouwkundige uitgebracht rapport inzake ver betering van wegen. Rapport i.z. a/sluiting Riviermonden, Naar wij vernemen is de «Com missie tot behartiging van Water staatsbelangen, betrokken bij de af sluiting van eenige riviermonden binnen het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat» zoo goed als gereed gekomen met haar rapport. Aan dit rapport hebben de ge meentebesturen en waterschappen hierbij betrokken hunne medewer king verleend. Het rapport zal binnenkort aan de K. v. K. en F. worden aangebo den en verschijnen. van het dames-comité gesteld o.a. door fa. Ivo van Haren, Leder fabriek »de Kroon», fa. Pullesvan Gerwen, Hollandia-schoenfabrieken, Lederfabriek P. van Loon Gzn., fa. Timmermansvan Turenhout, No taris A. Schaap, mevr. Verwiel—de Greeff, e. m. a. Mogen velen dit mooie voorbeeld volgen't geldt hier een algemeen belang bij uitnemendheid. Zomer "concerten. Waalwijks Belang heeft voor de a.s. zomerconcerten o.m. aangeno men het bekende «Hertogenbossche Muziekcorps» onder leiding van den heer Mar. Ogier Jr. Fritz Hirsch Operette. Tot slot van het tooneelseizoen zal de Fritz Hirsch Operette in het Concertgebouw te 's Bosch één enkele opvoering geven van de Schubert-Operette »Liebe bliiht auf allen Wegen«, welke in de afge- loopen week te Botterdam reeds haar 25ste opvoering beleefde. De opvoering geschiedt door het volledige gezelschap met gebruik making van de speciale décors, costuums en rekwisieten, zoodat de voorstelling in geen enkel opzicht afwijkt van de vertooningen in Amsterdam, den Haag of Rotterdam. Wij verwijzen voor nadere bij zonderheden naar de advertentie in dit blad, doch meenen onze lezers wèl te mogen aanraden een dergelijk evenement op operette- gebied te gaan hijwonen. Bij voldoende deelname zal de directie der Buurtspoorwegen voor zeker bereid zijn autobussen te laten loopen, weike eerst na afloop der voorstelling uit den Bosch ver trekken. Grootestraat Telefoon 109. Naast onze WEKELIJK- SCHE RECL\MEROEKJES vind l) bt| ons een ZEER GROOT E SORTEERING vanaf 10 cent per ons. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING Waalivijks Belang. Wie zijn pension-houders Het bestuur van «Waalwijks Belang» vestigt er de aandacht op dat meermalen bij het Secretariaat aanvragen inkomen betreffende «pensions», kamers e.d. in onze gemeente. Met het oog hierop zou het zeer gewenscht zijn dat het Secretariaat een zoo volledig mogelijke adreslijst daarvan kon aanleggen, om daarvan inzage of afschrift ter ge- legenertijd te kunnen geven. Het bestuur verzoekt degenen die voor 't verhuren van kamers in aanmerking wenschen te komen, zulks schriftelijk op te geven bij het Secretariaat Groote Straat 205 alhier, met volledig adres zoo mogelijk enz. volledigheid vooral kan deze aan gelegenheid ten zeerste bevorderen. Het doet een beroep op de mede werking het kan voor velen in onze plaats van belang zijn. Begrafenis A. Aarts. Onder groote belangstelling werd Vrijdagmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Toon Aarts, die op 24-jarigen leeftijd alhier overleden is. De baar werd gedragen door de sportmakkers van den overledene, die voor enkele jaren met hem het eerste elftal van^WSC vormden. Er voor liepen het bestuur en talrijke leden van WSC en voorts de leden der transportcolonne van het Roode Kruis, waarvan Toon Aarts eveneens lid was. Te half tien werd in de parochie kerk van St. Jan de plechtige uit vaartdienst gehouden, waarna de begrafenis op het kerkhof dezer parochie plaats had, waar de vele aanwezigen zeer onder den indruk waren van dit afscheid van een te vroeg gestorven vriend en club- was zeer gunstig, op het de Harmonie St. Jan Donderdagavond een muzikale wandeling door v m. Baardwijk en 'n gedeelte van Waalwijk. Begunstigd door uitstekend weer, trok deze langs den geheelen weg zeer veel belangstelling. Tot slot werd op de muzieknis het Wilhelmus uitgevoerd Uitvoering K. J. V. Donderdag 26 April a.s. zullen onze K. J. V.'ers in den Gildenbond hare eerste uitvoering geven. Gezien de groote belangstelling, die kapelaan Bijnen met zijne A. C.'ers mocht ondervinden, durven wij nu zeker een volle zaal verwachten. De entrée is zoo laag mogelijk gesteld (zie advertentie,) om iedereen in de gelegenheid te stellen met de Waalwijksche K. J. V.'ers kennis te maken. Dezer dagen zal met den voor verkoop der kaarten worden be gonnen. Wij hopen op Uwe belangstelling en rekenen op Uw steun. Tooneel Jonge Werkman. Woensdagavond gaf de tooneel club van de Jonge Werkman in den Gildenbond de tweede uitvoering van het tooneelspel »Offerande» van Jan Grosfeld. De aanwezigen, jammer genoeg was de belangstelling niet zoo groot als Maandag, hebben weer genoten van goed tooneelspel van deze jonge artisten. Door kap. Beekmans werd de avond met een kort woord ingeleid. O.O.G. Wij herinneren tooneelliefhebbers eraan, dat hedenavond en morgen de uitvoeringen van het tooneelstuk «Langs doornige paden» door O.O.G. voor de competitie van Plankenland zullen plaats vinden. De uitvoeringen worden gegeven in de zaal van »de Lindeboom», die naarwij verwachten wel te klein zal blijken om de be langstellenden allen een goed plaatsje te bezorgen. R.K. Bediendenhond. De afd. Waalwijk van den R.K. Bediendenbond »St. Franciscus van A>sisie« hield Woensdagavond hare jaarvergadering in Hotel Verwiel. De opkomst was slechts gering, vooral van de zijde der ongeorgani seerden, die ook waren uitgenoodigd. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer C. van Duijl, in het bijzonder den nieuwen bonds voorzitter, den heer A. Cornelis, welkom. Spr. wees de leden op de noodzakelijkheid van een trouw vergaderingbezoek, op hun propa- gandaplicht en op de wenschelijkheid tot aansluiting bij de standsorgani satie. Hij betreurde het dat in 1933 het ledental van 100 nog niet is bereikt en hoopte dat in 1934 een flinke schrede vooruit zou gedaan kunnen worden, temeer daar de afdeeling in dit jaar haar derde lustrum viert. De notulen werden hierna voor. gelezen en goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer B. van Lier, werd financieel verslag uitgebracht. 1933 was een gunstig jaar en sloot met'n kassaldo van f 76.46, hetgeen een vooruitgang van f 19.87 beteekent. Door de controlecommissie waren boeken en bescheiden in orde bevonden, weshalve de penningm. onder dankzegging werd gedechar geerd. Vervolgens bracht de heer van Duijl het jaarverslag uit, waarin geconstateerd wordt dat het jaar 1933 over het algemeen niet zoo gunstig was als vorige jaren. Het ledental ging niet vooruit, de saam- hoorigheid onder de leden en het vergaderingbezoek konden beter zijn. Op het eind van het jaar was het bestuur alsvolgt samengesteld C. van Duijl, voorzittersecretaris, B. van Lier, penningmeester en C. Brekelmans en Mej. Heijmans, leden. Dank wordt gebracht aan de oud bestuursleden. Het ledental is 63, nog 150 bedienden zijn niet aange sloten. De werkloosheid onder de leden eind van Algemeen Nederlandsch Verbond van belanghebbenden bij den Schoenhandel. Door het Bestuur van bovengenoemd Verbond is de volgende circulaire ver spreid Terwijl de wakkere en nijvere za kenman zijn beste krachten en zijn tijd gaf aan den bloei van zijn bedrijf, waarvoor en waarvan hij leefde, en niet al te veel tijd besteedde aan het bezoeken van vaak geheel verpolitiek te vergaderingen, hebben anderen er daarentegen zooveel te meer werk van gemaakt en trachten thans allen deel genoot te maken van hun prachtige resultaten. Die resultaten bestaan hierin dat men, gebruik makende van de alge- ineene verwarring op het gebied van economische politiek, een toestand van willekeur en dwang denkt te kunnen scheppen, die naar onze meening voor iedere gezonde zaak of onderneming niet anders dan noodlottig zijn moet. Hoe ongaarne dan ook, achten wij ons op dit oogenblik verplicht wel de gelijk met die verschijnselen rekening te houden en de handen ineen te slaan ter verdediging van onze positie en van onze verkregen rechten en vrijheden. Over het beheer en de toekomst van ons bedrijf willen wij op de allereer ste plaats zelf een woordje meespreken en zoeken daartoe steun bij alle gelijk gezinde collega's. Het spreekt vanzelf, dat wij, daartoe in vriendschap en volle vrijheid ver- eenigd, maatregelen zullen overwegen tegenover hen die zich tot onzen onder gang gebonden wanen. Het is daarom dat wij alle goedwil lende collega's uitnoodigen om zich, met behoud van eigen vrijheid en zelf standigheid, aan onze zijde te scharen. Gezamenlijk zullen wij alsdan den toe stand hespreken en gezamenlijk onze houding voor nu en voor de toekomst bepalen. Wij hebben tot het uiterste oogenblik gewacht, doch meenen dat thans een langer dralen funeste gevol gen hebben zal. Er moet onmiddellijk een daad vol voerd worden, die de voorstanders van liet dwangsysteem tot nadenken stem men zal; wij willen hen doen zien, dat er in Nederland nog zakeninenschen zijn, die hun eigen meening maar niet zonder meer op commando over boord gooien, en die den moed hebben zich te doen gelden. Wij vragen van U geen slaafsche on derworpenheid, geen blind teekenen voor onvoorziene gevolgen; geen on voorwaardelijke aanvaarding van on berekenbare mogelijkheden; wij vra gen alleen Uw collegialiteit en goede trouw. Wij stellen voorop dat ieder bij on gewilde maatregelen zijn vrijheid moet kunnen hernemen. Veroordeelt U kunstmatige dwang maatregelen, verwerpt U een practijk van uniformprijzen voor alle zaken, groot of klein? Sluit U dan aan. Acht U het met ons noodzakelijk voor een duurzaam gezond bedrijf, dat dit zich blijft aanpassen aan den levensstand aard van het Nederlandsche volk in al zijn lagen; sluit U dan aan! In onze Statuten en Huishoudelijk Reglement zult U ons doel weervinden. Echter vragen wij U nogmaals met aandrang: Talmt geen oogenblik, doch sluit U onmiddellijk aan, want het is de allerhoogste tijd. Meldt U aan ons Secretariaat, of bij een der onderge- teekenden. Het Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond van Be langhebbenden bij den Schoen- handel, C. N. van Haren, Waalwijk, voorzitter. P. J. de Mandt, Nijmegen, penningmeester. A. Feitsma, Leeuwarden. A. M. C. Dijkmans, Eindhoven. L. P. Paanakker, Amsterdam. een vlot en goed verloop te doen hebben. Als een bijzonderheid kunnen wij vermelden dat de tentoonstellings bezoekers in de zaal en op het terrein, des namiddags in de ge legenheid zullen zijn den Intern. Voetbalwedstrijd België—Holland te Antwerpen geheel te volgen. De Radio-Distributie is weer zoo welwillend haar medewerking daar voor te verleenen. Men hoeft dus niet thuis voor de radio te blijven zitten om Holland- België te volgen, neen, men slaat hier twee vliegen in één klap en voor één geld. Wandelsportvereeniging Achilles». De Wandelsportvereeniging »Achil- les» vergaderde Donderdagavond in café Snijders Bepaald werd o.m. dat de trai- ningsmarschen op Woensdag zullen worden gehouden, 's avonds te zeven uur. Reeds Woensdag wordt daar mee begonnen. Naar wij vernemen zullen een 10tal leden der vereeniging Zondag deelnemen aan den wedstrijd van V.I.O.S. te 's Bosch, er zullen ook enkele leden aan de Nijmeegsche vierdaagsche meedoen. Uitbreidingsplan der gemeente Waalwijk. Wij vestigen de speciale aandacht onzer lezers op het in dit nummer voorkomende prae advies van B. en W. terzake 't uitbreidingsplan van onze gemeente en de daarbij behooren- de toelichting. Misleidende berichtgeving. De correspondent van .Het Huis. gezin" alhier had de aardigheid een bericht te fantaseeren als zouden in de bakkerij van den heer Pulles Heesbeen alhier niet minder dan 93 ratten gevangen zijn. Men verzoekt ons mede te deelen dat bij den heer Pullee geen enkele rat gesignaleerd is en de betrokken berichtgever dus blijkbaar zich grovelijk vergist heeft. Het ware beter dat men zich eerst eens goed op de hoogte stelde, alvorens men berichten lanceert die voor een dergelijke zaak allerminst gewenscht zijn 1 BIOSCOOP. »Madame Butterfly*. Luxor Bioscoop. Het onsterfelijke gegeven van »Ma. dame Butterfly" is door Marion Gering verfilmd tot een liefdestragedie van de eerste grootte. Luitenant Pinkerton komt tijdens een verlof in aanraking met een Ja- pansch meisje, telg van een aanzienlijk geslacht, dat echter zijn fortuin ver loren heeft. Zij trouwen en zijn ge- lukkig, totdat Pinkerton s schip weer afvaart en de luitenant weer moet vertrekken. Hij belooft echter spoedig terug te komen. Vergeefs wacht Butterfly op de terug, komst van haar man En met haar wacht een kindfe, hun jongen. Pin kerton echter is intusschen getrouwd met een mooi Amerikaansch meisje. De Amerikaansche vloot is wter in de stad. Eindelijk daar ziet zij Pin kerton. En als deze haar met een gelaat vol wroeging de waarheid komt vertellen, begrijpt zij alles. Als Pin kerton vertrokken is. neemt zij afscheid van haar kindje en laat hem naar haar grootvaders huis brengen. Zij ontneemt zich van het leven dat zonder hem geen waarde heelt en terwijl zij sterft snikt zij: .Ik blijf van je houden altijd'. Sylvia Sidney speelt in deze film op voortrtffe ijke wijze de vrouwelijke hoofdrol. Cary Grant speelt Pinkerton. Het is een film, die men niet mag verzuimen. Das Lied der Sonne". R.Ü.B.-Theater. T. B.C.-bestrijding. Zooals we in een vroeger nummer al hebben medegedeeld, heeft het Dames-Comité ten bate der T.B.C.- bestrijding voor dit jaar iets nieuws bedacht om gelden voor dit mooie doel in te zamelen. Op de a.s. kermis zal n.l. een kermiskraam geplaatst worden, waar eiken dag verlotingen zullen plaats hebben. De voorbereidende maat regelen zijn in vollen gang en be loven heel wat. Ook komt allerzijds groote belang stelling en worden premies en prijzen beschikbaar gesteld. Zoo zullen er b.v. fietsen als premies gegeven worden en tal van andere mooie prijzen. Reeds talrijke personen in onze gemeente hebben hun goed hart voor dit sympathieke doel getoond ïs ter beschikkin makker. Conflict. Tusschen de bouwvak arbeiders werkzaam aan de 12 woningen, in aanbouw voor de N V. Ivo van Haren s schoenfabrieken in de Baardwijksche- straat, en de aannemers firma (Blom Zn. te Aalst) was een conflict ge- rezen. Naar wij van betrokken zijde vernamen, betrof het de zg. vacantie- bon die niet aan de metselaars werd verstrekt. Vanwege de R.K de Christ en de moderne organisatie der bouwvakar. beiders werden Donderdag bijeen komsten gehouden met als resultaat dat het werk Vrijdagmorgen niet werd hervat. Het betrof een 16 tal metsela -rs en timmerlieden. Na een bespreking met de aan nemers, werd de verlangde vacantie bon ook aan de metselaars toegezegd, (de timmerlieden ontvingen deze reeds) en werd te circa 10 uur het werk weer hervat, zoodat de staking slechts enkele uren geduurd heeft. Muzikale wandeling. Ter gelegenheid van den verjaardag vanZ K H. Prins_Hendrik_maakte het jaar was er zelfs geen enkele werklooze. De actie bij de Maatschappij »NoordBrabant* werd met eenig succes voortgezet. De organisatie der Winkelbe dienden ging nog niet naar wensch. Bij de bestuursverkiezing werd de heer van Duijl als voorz.secr. en de heer van Lier als penningm. herkozen. De derde vacature bleef nog onvervuld. Na de pauze hield de bonds voorzitter een rede getiteld «Naar de nieuwe Maatschappijn Na de rechteloosheid der arbeiders na den gildentijd te hebben be sproken schetste spr. de beteekenis van de encyclieken Rerum Novarum en Quadr Anno. Aan de hand van deze breves toonde spr. de nood zakelijkheid van organisatie aan. Spr. stelde op den voorgrond dat de katholieken leer in daden moet worden omgezet, wil er verbetering in de maatschappij komen. De voorzitter sprak een dank woord. Na sluiting der vergadering Internationale Hondententoonstelling. In de gisteravond gehouden alge- meene vergadering der Kynologen- Vereeniging Waalwijk en Omstreken werden door het fentoonstellings- Comité aan de leden mededeeling gedaan van den stand van zaken betreffende de a.s. tentoonstelling op 29 April a.s. en de voorbe reidende maatregelen terzake. Uit een en ander bleek dat er groote belangstelling bestaat en de inschrijvingen dagelijks druk binnen komen al is dit gewoonlijk eerst de laatste dagen, vooral ook de groote rassen zullen flink vertegen woordigd zijn, we noemen o.m. St. Bernards, Duitsche Doggen, Barsois, Duitsche Herders, Boxers, enz. Wij raden de hondenliefhebbers van Waalwijk en omstreken met nadruk aan hun hond ten spoedigste in te schrijven, want a.s. Maandag avond sluit onherroepelijk de in schrijving en thans heeft men een prachtige gelegenheid om voor weinig inschrijf- en zonder transport kosten een bekwame jury te laten oordeelen, wat voor de fokkerij of bij verkoop van 't allergrootste belang kan zijn. De tentoonstelling wordt gehouden in en om Musis Sacrum, begint om uur en voor alles zal uitstekend De groote Italiaansche heldentenor' Lauri Volpi vervult de hoofdrol in het filmwerk „Das lied der Sonne", dat deze week in het R. D. B. Theater gaat. Hij, de beroemde, zingt te Berlijn, waar een tweetal personen zijn best doet om hem een oogenblik te kunnen spreken. Een van hen is een zekere mijnheer Adler. die in zijn ijver zoo ver gaat dat hij voor drie weken de nor ingaat. Zijn vrouw verkeert in de waan dat hij dien tijd een zakenreis maakt, dank zij een vernuftig contract tusschen Adler en en het zangeresje Friedel. Wij maken dan alle wederwaardig heden mee, die Friedel op haar reis overkomen Een al te ijverige hotelboy is tenslotte oorzaak dat de opzet van het grapje mislukt en Adler s vrouw er een luchtje van krijgt. Het is bepaald komisch te zien hoe al de schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden zich opeenstapelen, en hoe dat alles tot een oplossing wordt gebracht. Het ergst schijnt er wel de arme Friedel aan toe, maar ook voor haar wacht nog een verrassing Men kan van deze vroolijke film enkele aangename uurtjes beleven. Gevonden Voorwerpen. Op hat politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de 10- gezorgd worden daarvoor zijn door j navolgende gevonden voorwerpen: 't actieve comité de noodige maat- cejntuur, grijze heerenhoed, zilveren regelen genomen en vanuit de ping broche, nikkelen sigoaallluit, bleven de leden nog «semgen tijd ve®eeniging hebben zich voldoende aipenmuts, en gezellig bijeen en werd «r een ver-1 hulpkrachten aangeboden om alles .i;a,ic v. voorts omtrent een

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9