Nieüwsujl Kaalslieuvel. in een rede te Dortmund kritiek geoefend op de beschuldiging aan het adres der Duitsche bisschoppen dat zij centrumspolitiek zouden voeren. Trotzki naar Turkije. Trotzki, die nog steeds in Frank rijk is, heeft van Turkije verlof gekregen, kceren. naar dit land terug te Japan's houding tegenover China. De Jap:msche regeering tracht haar agressieve politiek tegenover China plausibel te maken voor het buiten land. Zoo heeft de Japansche gezant te Washington zich verzoenend uit gelaten en de bedoelingen van Japan als onagressief voorgesteld. Dit heeft de openbare meening in de Vereen. Slaten niet overtuigd. Op Japan na hebben alle onder- teekenaren van het Negenmogend- h eden verdrag de verzekering gegeven dat zij het verdrag zullen handhaven en zich zullen verzetten tegen een hegemonie van Japan in Azië. Wellington Koo, China's vertegen woordiger in den Volken bondsraad, heeft de volgende verklaring afgelegd »De verklaring van Tokio betref fende Japan's politiek in China getuigt duidelijker dan ooit van de traditioneele aanvals- en expansie politiek van Japan op het Aziatisch continent en meer speciaal ten op zichte van China. Zij bevestigt een keer te meer zijn arglistig verlangen om, ten nadeele der souvereine rechten van China en bij uitsluiting der rechtmatige belangen der andere mogendheden, de on metelij kenatuur- lijke rijkdommen van Oost—Azië en de onbegrensde mogelijkheden van China als afzetgebied, onder controle te nemen en te monopoliseeren. Een dergelijke politiek is recht streeks in strijd met het bevorderen van vrede en orde in het Verre Oosten. Hel Chineesche Volk, bewust van zijn rechten en plichten als onafhankelijk en souverein volk, wenscht niet de op niets berustende leer van de Japansche hegemonie in Azië te onderschrijven en het kan als vaststaande worden aan genomen, dat de andere mogend heden niet gedwongen kunnen worden zich met die leer te ver eenigen. Sinds de laatste dertig jaren werd de vrede in het Verre Oosten niet verstoord behalve door Japan, wiens «continentale» politiek, zooals in het memorandum—Tanaka is uit eengezet, een werkelijke factor van wanorde is geweest. De beste waarborg voor den vrede in hel Verre Oosten ligt niet in het onderbreken van vriendschappelijke en vruchtbare samenwerking van de Westerschc mogendheden met China, maar in het loslaten door Japan van zijn politiek van wreed im perialisme in Azië en in een nauw gezette naleving door Japan van zijn verdragsverplichtingen.» Japan wil met China onderhandelen. In de betrekkingen tusschen China en Japan is heden een nieuwe faze ingetreden. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft n.l. den Chineeschen gezant te Tokio, Tsjang Tso-pin, medegedeeld, dal de Japansche regeering recht streeksche onderhandelingen met China wenscht aan te knoopen over de tusschen beide landen bestaande problemen. BINNENLAND. Ernstige knoeierijen met tarwe. De Meelcentrale te Den Haag is eenigen tijd geleden op het spoor ge- komen van een ernstige knoeierij met tarwe, waarbij de regeering, naar een officieele schatting, voor een bedrag van f50 000 a f70 000 is benadeeld geworden In verband met deze knoeierij zijn gearresteerd de graanhandelaar O., uit Wieldrecht en de molenaar O uit Oud-Beijerland. Bij de verwelking van tarwe wordt het product gescheiden van de z g n. vita-tarwe en een overschot. De knoeierijen hebben nu daarin bestaan, dat in plaats van de vita tarwe het overschot is geleverd, hetgeen voor hen, die zich aan de knoeierijen hebben schuldig gemaakt, een voor deeltje van f10 per 100 kilo oplevert. Door het vervalschen van de betref, fende staten en bescheiden en het doen van onjuiste opgaven, wist men de controleurs en de politie een tijd lang om den tuin te leiden. Ongeveer een half jaar geleden is het toezicht op de naleving van de bestaande voorschriften en bepalingen verscherpt. De controle bij bakkers en boeren bracht aan het licht, dat er ernstige onregelmatigheden waren ge- pleegd, en het onderzoek leidde ten slotte tot de arrestatie. De Meelcentrale heeft het onderzoek overgedragen aan de Dordtsche justitie. Het is lang niet onwaarschijnlijk, dat er nog meer fraude's aan 't licht zullen komen: Een bouwraad voor Brabant. Ged. Staten van NoordBrabant hebben op verzoek van de afdeeling Brabant van de Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten aan de ge meentebesturen verzocht, de toetreding tot een bouwraad, als bedoeld in Art. 13 der Woningwet, te bevorderen. De brief van Ged. Staten luidt als volgt: Alom is het besef verlevendigd, dat de cultuur van een landstreek krachtig tot uiting komt in haar bouwwijze. De ondervinding van de laatste tientallen jaren heeft geleerd, dat de vervlakking van het gemeenschapsleven en de inzinking van het ambachtelijk zelf- hewustzijn zoowel de gewestelijke cul tuur als de bouwwijze schaden. Het is dringend noodig hieraan paal en perk te stellen. De gespaarde bouwwerken van het verleden toonen ons hoezeer de ar chitectuur stad en dorp verfraaien kan tal van nieuwe bouwsels daarentegen hinderen iederen toeschouwer. Wij zouden wenschen, dat een drachtige samenwerking van de ge— meenter in ons gewest verdere ont siering van steden en dorpen voorkwam en bovendien ten goede strekte aan het zeer te waardeeren streven om de bouwwijze te doen beantwoorden aan de beste elementen van onze volks cultuur. Daarom achten wij de stichting van een bouwraad voor Noord-Brabant een daad, die aller medewerking verdient Wij verheugen ons om de totstand koming ervan. Indien uw college het zijne er toe bijdraagt, zal het niet enkel aan de eigen gemeente, maar ook aan de gansche provincie een belangrijken dienst bewijzen voor heden en toe komst Vervoer arbeiders naar de werkverschaffing. De Inspecteurs van de werkver schaffingen deelen aan de gemeente besturen mede, dat met ingang van Maandag 23 April j 1. voor vervoer van arbeiders naar en van de werk verschaffingen weer de z g zomer regeling, behoudens onderstaande wij ziging, van kracht is. De regeling luidt thans als volgt: De arbeiders, die dagelijks meer dan 2X20 KM. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de Overheid te worden vervoerd per autobus, tram of trein. De arbeiders, die dagelijks 2 x een afstand van 15 tot 20 K M naar en van de werkverschaffing hebben af te leggen ontvangen een vergoeding van fl per man en per week, terwijl de vergoeding voor een afstand van 2 x 10—15 KM. wordt bepaald op 50 ct. per man en per week. Voor afstanden, die minder dan 2 x 10 K.M. bedragen wordt geen ver goeding gegeven. De verzwegen millioenen. Het loopt thans met de gelegenheid om de onjuiste opgaven voor de be lastingen straffeloos te rectificeeren op een eind. Als op 30 April des middags de belastingkantoren zijn gesloten, is het afgeloopen. Komen nadien valsche opgaven aan het licht, dan treden de strafbepalingen weer met volle gestreng heid in werking. In de inspectie Tilburg—en moge- lijk ook elders beginnen de .zon daars" zich de laatste weken te haasten om hun zonden op te biechten De inspecteur aldaar, deelde aan de plaatselijke pers mede, dat het aantal vrijwillige aanmeldingen den laatsten tijd op verrassende wijze is toege nomen. Het nader aangegeven ver- mogen wordt thans in die inspectie op het indrukwekkende bedrag van ongeveer tien millioen per jaar ge. raamd. De rundvee—regeling De Crisis Rundvee Centrale, heeft besloten na 12 Mei geen runderen meer af te nemen. Zoo dit volstrekt onvermijdelijk blijkt, zal echter op nieuw tot het afnemen moeten worden overgegaan. Tot de destijds in uitzicht gestelde verplichte aflevering van run deren behoeft thans niet te worden overgegaan. De verplichte beperking van vaarskalveren zal reeds 1 Juli ingaan. Vanaf dien datum, zal het dus niet meer geoorloofd zijn kalveren in voorraad te hebben, welke niet gedekt zijn door een identiteitsbewijs. Het ligt niet in de bedoeling der Crisis Rundvee Centrale de kalveren over te nemen. Belanghebbenden zullen goed doen hiermede rekening te houden. Nieuwe Verkeersregel. Het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Motor, en Rijwielreglement, dat is bekend gemaakt, brengt o m de volgende wijzigingen: 1. Stoplampen moeten oranje-kleurig licht geven. 2. Snijden wordt verboden. 3. Inhalen kan op behaalde smalle weggedeelten verboden worden. 4. Overbodige geluidssignalen wor den verboden. 5. Autodeuren moeten voorzichtig geopend worden. 6 Stilstaande auto's weder verlicht Men hoopt daarmede de veiligheid van het verkeer te bevorderen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Centrale voor huiden, leder, schoenen enz. U hebt eenige keeren in uw ge acht blad verslagen en berichten opgenomen van bovengenoemde vereeniging, waaruit zou moeten blijken hoe nuttig deze vereeniging is voor de Huiden, Leder en Schoe nen-Industrie en hoe noodzakelijk het was dat deze vereeniging werd opgericht. Dat deze Centrale echter lang niet altijd beantwoordt aan het doel dat zij beweert voor te staan d.w.z. het belang van Lederfabrikanten en grossiers in leder moge uit een enkel voorbeeld blijken. Het is in vakkringen bekend dat Van Harens Schoenfabrieken te Waalwijk niet bij deze Centrale aangesloten zijn. Het gevolg hiervan is dat door geen Nederlandsche firma feitelijk leder aan deze firma mag geleverd worden. De directie van bovengen, fabrie ken heeft dezen boycol echter zeer spoedig omzeild door zeil te exploi- teeren 2 fabrieken, een te Tilburg en een te Oisterwijk, waar zij haar eigen leder maakt. Het gevolg hier van is dus dat het resultaat dei- Centrale omgekeerd is aan het doel dat zij beoogde en inplaats van in iet belang der lederfabrikanten en >iers in leder te werken deze groepen juist heeft benadeeld. Doch niet alleen dat bovengen, 'abrieken tot dezen maatregel zijn overgegaan, maar naar schrijver dezes ter oore kwam denkt ook een combinatie van kapitaalkrach tige schoenwinkeliers, eveneens niet aangesloten bij de Centrale, er zeer sterk over ook eigen schoenfabrieken te exploiteeren en zich op die ma nier onafhankelijk te maken van de haar thans leverende schoen fabrikanten. Laten die bestuurders der Centrale, ïun oor te luisteren leggen in het Centrum der Leder- en Schoenindu- strie en ik ben er van overtuigd dat zij met dezelfde energie, diezij gebruikten voor het oprichten der Centrale, zullen trachten zeer veel, indien niet alles, zoo spoedig mogelijk weer ongedaan te maken opdat zoowel de Leder- als de Schoenindustrie voor ondergang worden bewaard. INSIDER. N. B. Men zie ook maar eens naar Bala, die spoedig op volle cracht en met meer dan voldoende materieel werkt en die druk doende nieuwe winkels te openen te Roermond, 's Bosch, Boxtel, onge veer in elke plaats. De Tweede Kamer laakt een uit leiding van revolutionnairen. De Tweede Kamer heeft behandeld de interpellatie Vliegen, inzake de uitgeleiden van vier, te Laren ver blijvende, Duitschers. De Kamer heeft zich daarmede ingenomen getoond. Vrijwel alle par tijen hebben bij de interpellatie.Vlie gen maatregelen gevraagd om een dergelijke uitlevering in de toekomst te voorkomen en minister van Schaik heeft gezegd, dat hij er naar streven zal, dat geen verkapte uitleveringen plaats hebben. Handelsbesprekingen met Engeland. Deze week hebben handelsbespre kingen plaats gehad tusschen Engel- sche en Nederlandsche vertegenwoor digers. Ned.—Ind. besprekingen met Japan. Naar wij vernemen zullen de han delsbesprekingen tusschen Nederl.— Indië en Japan vermoedelijk 4 Juni te Batavia worden gehouden. Waalwijk 26 April 1934. Geachte Redactie, Wij deelen U mede, dat het be richtje voorkomende in Uw blad van Woensdag 25 April, dat de heer J. B. zich aangemeld had bij de politie te Den Bosch wegens op ichting, onjuist is. De reden dat den heer J. R. Donderdag zijn woning verliet, heeft zijn oorzaak, dat hij 'het niet eens is over bestaande loterijen, die in strijd zij a met de wet. Hij heeft zich daarover geërgerd, en dat is de oorzaak dat hij zijn stappen genomen heeft bij de politie te Den Bosch, en daar zijn bevin dingen heeft medegedeeld. Woensdag 25 April is hij terug gekeerd, en heeft gewoon orde en regel op zijn zaken gesteld, en alles wordt zooals altijd, door hem correct afgewikkeld, dus is er van oplichting geen sprake, en berust dit op een misverstand. Hoogachtend de dir. der N. V. Cenlr. Adm. kant. v. Hyp. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 29 April'34: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. P. van Toorn, van Rotterdam, vroeger predikant alhier. Geref. Kerk v.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds. J. C. Hagen. Door de Chr. Oranjevereni ging »Het Drievoudig Snoer» te SprangCapelle, is ter gelegenheid van de 25sten geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana een openbare samenkomst belegd op a.s. Donder dag 3 Mei, des avonds 7 uur, in het Ned, Herv. Kerkgebouw alhier. Als spreker hoopt op te treden Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. Predikant te Den Haag, met het onderwerp: «Een Drievoudig Snoer». Medewerking zal worden verleend door het Kinderkoor van de Chr. School te Capelle »de Zangvogeltjes», directeur M. C. Rijken. Naar wij vernemen is dooi den caféhouder J. van Zwietering alhier, een installatie voor de ver vaardiging van roomijs ingericht. Een 4tal wagentjes zijn door den ondernemer reeds aangekocht en zullen door een 4—tal werkloozen deze »IJsco's» in de omliggende ge meenten worden uitgevent. Dezer dagen had de landbouwer W. v. Z. bij het laden van mutserd het ongeluk van zijn kar te vallen, met hevige pijnen werd hij opge nomen en werd de hulp ingeroepen van dokter W., die inwendige kneu zingen constateerde. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden ds. Cuperus. De plannen tot stichting van een muziektent verkeeren thans in een ver gevorderd stadium. Naar we vernemen zal de aanbesteding van den bouw in den loop der vol gende week plaats hebben, zoodat binnen eenige weken de Binnenha ven, waarboven de kiosk gebouwd zal worden, een geheel ander aan zien zal hebben. De postduivenvereening »de Luchtvaart» houdt a.s. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanaf Vilvoorde. Ds. J. Cuperus alhier is door het bestuur van den kring Altena van Ned. Herv. Jongelingsvereeni- gingen uitgenoodigd op de met Hemelvaartsdag a.s. te Andel te houden landdag als spreker op te treden, welke uitnoodiging door Z.E. is aangenomen. Door hem zal als onderwerp voor zijn rede ge nomen worden «Wachter wat is er van den nacht», Met Hemelvaartsdag e.k. zul len door de voetbalvereeniging «Excelsior» aihier seriewedstrijden worden georganiseerd, waarvoor een viertal mooie prijzen zijn uitgeloofd en waarvoor een achttal vereeni gingen uit de omgeving hebben in geschreven. Op a.s. Woensdag des namid dags 3 uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier optreden ds. Cuperus. (Huwelijksinzegening). Het aantal tewerkgestelden bij de gemeentelijke werkverschaffing bedroeg in de afgeloopen werk week 78. Door den bouwkundige, den heer F. Michaël te Vrij hoe ve-Capelle, werd namens de heeren Rempt Zn., aldaar aanbesteed het bouwen van magazijnen met toonkamers, waarvoor ais volgt ingeschreven werd. C. B. Timmermans, Sprang f 3392 J, W. Nieuwenhuizen, Sprang f 3299 M. van Campen, Capelle f 2995 J. Michaël, Vrijhoeve-Capelle f2995 Gebr. Spierings, Capelle f2860 Het werk is opgedragen aan de laagste inschrijvers. Het onderzoek voor de verlof gangers van de lichtingen 1922 en 1923 dezer gemeente zal plaats hebben te Raamsdonksveer in het Henricusgebouw (Schoolplein) op Maandag 18 Juni 1934 des voor middags half twaalf. A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. ge meente a. d. Loonschendijk op te treden ds. v. d. Roest uit 's Grave- moer. 's Morgens half tien leesdienst. WASPIK. Onder architectuur van den heer C. Roovers werd aanbesteed het bou wen van een woonhuis voor rekening van den heer F. van Hooren alhier. Ingeschreven werd als volgt - J. de Ruijter Waspik f 3085 A. Mutsaers Waspik f 3080 Roovers en Baaten Waspik f 3016 O. Paans Capelle f 2800 Gebr. Oomens Oosterhout f 2797 W. Nieuwenhuizen Sprang f 2750 Gebr. Boom Raamsdonk f 2749 P. de Graauw Waspik f 2729 A. de Graauw Waspik f 2682 Jac. van den Broek Waspik f 2676 L. Fitters Waspik f 2624 Gegund aan den laagsten inschrijver. Het gebouw van het R. K. Jongenspatronaat zal in den loop van dit jaar belangrijk worden uit gebreid. Het aantal leerlingen aan de bijzondere scholen in deze gemeente bedroeg op 1 April: R.K Jongens school 215, R.K. Meisjesschool 192 en de Chr. Bijz. School 79. RAAMSDONKVEER. Op Woens dag 2 Mei a.s., des namiddags ten half drie uur, zal ten Gemeentehuize, ingang Politiebureau, gelegenheid zijn tot kostelooze koepokinenting. 30 April herdenkt., mej. G. Blom het feit, dat zij 12'/2 jaar in dienst is bij de familie J. v. Suijlekom- Dolk. Dit is de derde dienstbode, die dit jubileum bij genoemde familie viert. Wegens vacature zal ds. Guit- tart Zondag alleen des morgens voor zijn Gemeente optreden en wel in de Veersche kerk. RAAMSDONK. De laagste in schrijvers voor de verbouwing van het Gemeentehuis te Dongen zijn de aannemers Leijten en Mol, alhier, voor de som van f 44.000. Op het Dorp zal gelegenheid zijn tot kostelooze koepokinenting op Woensdag 2 Mei a.s., des na middags om vier uur, en wel in het voormalig Gemeentehuis. is

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6