DE ECHO tl IT 111 BMSTERENIMRDE \m en mm\ Fa. ANTON HOLTGREFE 1 Nergens goedkooper dan bij ons No. 35. Zaterdag 28 April 1934. 57e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 April 1934. Electriciteitstarieven. In ons vorig nummer heeft men kunnen lezen een uitvoerig prae-ad- I T'" vies van B; en W. van Drunen, terzake v®o4sf' het voorstel tot verkoop van het elec- trisch net dier gemeente aan de PNEM Het is niet onze bedoeling zulks ook voor onze gemeente te propageeren, waar wij over het algemeen niet veel er voor voelen alles uit eigen hand te geven, alles te concentreeren in groote lichamen en steden en het platteland hoe langer hoe meer te ontvoogden. Maar wel wenschen wij de aandacht te vestigen op de cijfers die in dit prae- advies naar voren worden gebracht, speciaal voor het klein- en midden bedrijf. Zoo zal het voorgestelde ta rief voor kleinkracht te Drunen be dragen: Bij gegarandeerde afname van 2000 K.W.U.: I)c le 100 12 cent. De 2e 100 11 cent. De 3e 100 10 cent. I)e 4e 100 9 cent. De 5e 100 8 cent. Volgende 100 7 cent. Nemen wij hiertegenover als voor beeld een gegarandeerd jaarverbruik te Waalwijk van 2000 K.W.U., dan be taalt men 14 cent per K.W.U. met een toegestane maximale belasting van 1 K.W.; voor elke K.W. boven deze max. belasting betaalt men 100 extra. Bij b.v. 5000 K.W.U. betaalt men 14 cent, bij een max. bel. van 5 K.W.U., bij 7000 nog lP/s cent. Nu weten we wel dat de PNEM te genover de gemeente o.i. zeer onbillijk optreedt; .zij behandelt haar n.l. niet als groot-verbruiker, zoodat zij meer betaalt dan een groot-industrieel; het neemt niet weg, dat het voor de klein en middenbedrijven in onze gemeente vooral in deze tijden een groote handi cap is en dat het niet te verwonderen is dat een steeds grooter aantal van die bedrijven tot aanschaffing van ruw-olie-motoren overgaat. En o]) deze wijze wordt het belas ting-betalen in onze gemeente wel erg onbillijk verdeeld, waar een deel der overschotten van het electriciteitsbe- drijf in de gemeente-kas vloeit. Wij ineenen dat het niet onbillijk is, dat deze aangelegenheid eens met ernst onder het oog worde gezien en hierin ligt o.i. een goed werkterrein voor Middenstandsvereeniging of een eventueele vereeniging van belangheb benden en misschien willen B. en W. of de gemeenteraad deze zaak van al gemeen belang wel eens spoedig on der het oog zien, om hierin op een of andere wijze verbetering te brengen. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. l)e belangstelling voor de jaarverga dering van het Wit-Gele Kruis, die Woensdagavond in den Gildenbond ge houden werd, was ook ditmaal slechts gering, ondanks het feit, dat het Be stuur zich de moeite en kosten ge troost had om de vergadering door 'n filmvertooning te doen volgen. De voorzitter, de heer Arn. Verwiel, sprak een openingswoord. Wij zijn over het jaar 1933, voor wat onze Vereeniging betreft, tevre den, zeide spreker. Wel is waar heeft de algeheele ver arming ook ons getroffen, al is de ach teruitgang niet zoo groot als zij zich liet aanzien, doch bij de beoordeeling van de vraag: „Is 1933 een goed jaar voor onze Vereeniging geweest", do mineert niet, zooals dit in het gewone leven bijna zonder uitzondering het geval is, de vraag: „zijn wij rijker ge worden", doch geldt voornamelijk en allereerst: „Hebben wij beantwoord aan het „doel onzer vereeniging, m.a.w. de- „den wij voldoende in het belang „der volksgezondheid en hielpen wij „werkelijk onzen armen even- „mensch als ziekte hem bezocht?" Het jaarverslag zegt, dat meer dan 10.000 bezoeken zijn afgelegd bij zie ken en ongelukkigen, dat honderden moeders gèholpen zijn, dat onze Con- sultatie-bureaux voor Praenatale zorg en Zuigelingen steeds drukker bezocht worden, evenals onze Polikliniek, dat de zuigelingensterfte, die vroeger ook in het Zuiden schrikbarende afmetin gen had aangenomen, teruggebracht is bij ons tot een cijfer beneden het ge middelde van geheel Nederland, en dat veel stakkerds zijn geholpen ge worden. Spr. meent te mogen zeggen dat veel goed werk is tot stand gebracht, en dat wij dus tevreden mogen zijn. Dankbaar is spr. allen die de ver eeniging in de afgeloopen periode van dienst zijn geweest, in het bijzonder den Adviseur, Deken van Riel, die he laas wederom de Jaarvergadering niet kan bijwonen wegens ziekte; de zusters-ziekenverpleegsters, de wijk- kraamverpleegsters, de Geneeskundige Adviseurs Dr. Langemeijer en Dr. Kol- ster, den Raad onzer gemeente, Bur gemeester en Wethouders, de dames belast met de incasseering der gelden, Mevrouw Timmermans-Mastboom, de R.K. Werklieden- en Tooneelvereeni- ging en de Pers, speciaal „De Echo". I Ook zijn mede-bestuursleden, vooral den Secretaris, Penningmeester en de dames-bestuursleden brengt spreker dank voor het vele belangelooze werk. Gaarne hoopt spr. dat 1934 betere algemeene toestanden brengen zal, waarmede naar hij vertrouwt, gepaard zullen gaan verhoogde inkomsten aan contributie enmisschien ook ver hoogd subsidie. Hierdoor zal het mo gelijk zijn verdere uitbreiding te ge- 1 ven aan de werkzaamheden der ver jaar de belangen van het Wit-Gele Kruis hebben behartigd. W ijkkraamver pleging. Niet minder dan bij de wijkverple ging bestaat er een uitstekende ver standhouding tusschen Bestuur en de Zusters Van Baal en Schambergen, die wij dan ook eveneens hartelijk dank De controle-commissie, bestaande uit de heeren Drs. de Vries en Siemer had de boeken in orde bevonden, wes halve de penningmeester voor zijn be heer werd gedechargeerd. De leden der controle-commissie werden in hun functie herbenoemd. Vervolgens had de bestuursverkie zing plaats. Daar geen nieuwe candi- Grootestraat 201, WAALWIJK zeggen voor de moeiten en opofferin- (].,ten waren gesteld werden de aftre- Naast gepaste zuinigheid in de huis houding,' blijft het vlot geven van steun, indien geholpen moet worden, ons parool, zegt spr. en hij vraagt steun om de vereeniging in staat te stellen geen enkele hulp te weigeren aan hen die hulp behoeven. Indien gij wist hoeveel goed op ve lerlei gebied op ons terrein nog ge daan kan worden, als onze verpleeg sters U in den breede zouden schilde ren den dieptreurigen toestand waar in zij helaas nog vele gezinnen bij ziek tegevallen aantreffen, zou m.i. „Het Wit-Gele Kruis" op de eerste plaats voor steun en belangstelling in aan merking komen, aldus spr. Spreker heette daarna allen wel kom, in het bijzonder de Eerw. Zus ters en den Eere-voorzitler, den heer C. Witlox, en opende de vergadering met den Chr. Groet. De secretaris, de heer G. Veltman, las daarna de notulen voor, die zonder opmerkingen werden vastgesteld. Jaarverslag. gen, die zij zich in het belang van de vereeniging hebben getroost. Ver pleegd werden 214 patiënten, waarvan in het ziekenhuis. Het aantal afge- 1 legde bezoeken met verpleging be droeg 3895 terwijl bovendien 800 huis bezoeken zonder verpleging werden afgelegd. Consultatie-bureau. De leiding berust bij Dr. Wijers, kinderarts te 's-Bosch. Ingeschreven werden 184 kinderen, waarvan 173 uit Waalwijk, 7 uit Elshout, 2 uit Drunen en 2 uit Sprang. Daar er nog 67 kin deren stonden ingeschreven, bedroeg hel totaal dus 251. Het aantal verleen de consulten beliep 1289 in 46 zittin- gen- Bureau Praenatale zorg. Verleend werden 155 consulten aan 54 patiënten. De leiding van dit bu reau is toevertrouwd aan Zuster Van der Linden, die wij bij dezen onze er kentelijkheid betuigen voor hare goede zorgen voor dit nieuwe instituut. Hulp in de huishouding. In totaal werd hulp verleend aan 48 huishoudens. Het is voornamelijk dende leden, mevr. v. d. Heijden-van Iersel, en Je heeren Passier en Velt man, herkozen verklaard. Bij de Rondvraag bracht de Eere voorzitter, de heer Witlox, hulde en dank aan het bestuur, aan de zieken zusters en allen die hebben meege werkt aan het werk van het Wit-Gele Kruis. Speciaal dankte spr. den voor zitter voor zijn energieke leiding. (Applaus). De Voorzitter dankte voor d.eze woorden en hield nog een pleitrede voor een verhoogd gemeente-subsidie, waarna hij op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. Vervolgens had de vertooning van een filmprogram plaats, waarvan de bekende film uit de dagen der Chris tenvervolging „Maxentius" vertoond werd. Contingenteeringen van schoenwerk en leder. De Staatscourant bevatte eenige Ko ninklijke Besluiten, waarbij de con- tingenteering van den invoer van en- Wij leveren U steeds Het nieuwste, Het beste, en toch zeer voordeelig. Beleefd aanbevelend. Neemt allen eens proef met onze ECHTE FRIESCHE B u s k o e k. Bel U even No. 139 op en het wordt U vlug thuis bezorgd. ders inslag hebben gevonden. In het stuk wordt geschilderd hoe een meis je, dat dreigt den verkeerden weg op le gaan, door haar aansluiting bij de K.J.V. totaal veranderen kan tot een meisje, dat een voorbeeld is voor an deren. De vertolksters hadden alle eer van hun werk. Verder werden er liederen gezongen, reidansen en spreekkoren uitgevoerd, De secretaris kreeg vervolgens ge legenheid 0111 het jaarverslag uit te brengen. Wij ontleenen daaraan 't volgende: Ter verkrijging van een oneven aan tal en mede 0111 de verschillende paro chies meer evenredig vertegenwoor digd te doen zijn, werd het aantal Be stuursleden vtin 10 op 11 gebracht. Gekozen werd mevr. Hendriks, die zich reeds als een krachtige steun van de vereeniging had doen kennen. Ove rigens kwam in het Bestuur geen ver andering. Namen en adressen der Bestuursle den werden opgenomen in de circu laire, welke het Bestuur in Januari van dit jaar heeft doen verspreiden. Dit werd vooral gedaan, omdat er he laas nog altijd menschen gevonden worden, die bij het inroepen van hulp onwetendheid voorwenden als ver ontschuldiging voor het niet-lidmaat- schap. Er zijn er zelfs, die alleen dan lid wenschen te zijn, als zij de hulp van onze verpleegsters of de steun van de vereeniging noodig hebben, alsof het Wit-Gele Kruis zou kunnen bestaan van het parasiteeren op de naastenliefde van anderen. Welk een scherpe tegenstelling hier mede vormt het onbaatzuchtige werk van onze ijverige schaar van zelatri- cen die gerugsteund door de dames-be stuursleden voor de inning der contri butie zorg dragen. Wij kennen de moeiten, onaangenaamheden en ruwe kanten, die aan dit onjmisbare werk verbonden zijn en wij zouden ons aan een groote ondankbaarheid schuldig maken, als wij niet vanaf deze plaats een bijzonder en welgemeend woord van dank brachten aan de dames met hare zelatricen voor de accurate wijze waarop zij dit vaak ondankbare werk hebben verzorgd. De Geestelijke Adviseur is helaas door ongesteldheid verhinderd deze algemeene vergadering bij te wonen. De financieele steun, die het Wit-Gele Kruis in het afgeloopen jaar van hem mocht ontvangen is wel een duidelijk bewijs voor de warme genegenheid die» zijn priesterhart onze bij uitstek so ciale vereeniging toedraagt en wij ho pen van ganscher harte, dat het hem gegeven moge zijn, spoedig geheel her steld zijn parochiale werkzaamheden te kunnen hervatten. De wenschelijkheid van aansluiting bij de „Verzekering tegen onkosten van ziekenhuisverpleging en operatie" werd door het Bestuur overwogen en het standpunt der afdeeling op de Kringvergadering nader uiteen gezet. Een Besluit werd nog niet genomen. Een afzonderlijke commissie, be staande uil de heeren Jansen (Voor zitter) en Verwiel en Mevrouw Hoff- mans, werd ingesteld voor het behan delen van reclames tegen contributie heffing. Op de Algemeene vergadering van de Diocesane Federatie werd de af deeling vertegenwoordigd door de da mes Hoffmans en Gragtmans. Wijkverpleging. Deze is toevertrouwd aan de Eerw. Zusters van de St. Antonius-parochie. Verpleegsters in 1933 waren de Eerw. Zusters Hillegonde, Augusta en de mentia. Aantal patiënten in de wijk 734. Aantal verplegingen in de wijk 10803. Aantal patiënten in de kliniek 374. Verplegingen in de kliniek 3497. Uitgeleende artikelen 550. Bij vergelijkig blijkt, dat per ver pleegster in de Federatie gemiddeld 2700 bezoeken werden afgelegd, ter wijl dit getal voor onze afdeeling 3600 beloopt. Deze cijfers bewijzen, dat de wijkverpleging in goede handen is en wij danken de Eerw. Zusters voor den ijver, waarmede ze in het afgeloopen ALLE GAASPRIJZEN STERK VERLAAGD. VERGELIJKT DE PRIJZEN Kippengaas, 1 meter hoog, per mster Fl OO8V2; p 5 meter Fl. 0.40p 50 meter Fl. Kuikengaas, 1 meter hoog, per meter Fl O.U'/z; p 5 meter Fl 0 65 p 50 meter Fl 5 85 Vogelgaas, 1 meter hoog, per meter Fl. 0 27; p 5 meter Fl 1 22Vzp. 25 meter Fl. Hondengaas, 1 meter hoog, per meter Fl. 0 26; p 5 meter Fl 1 20p 25 meter Fl ANDERE MATEN NAAR EVENREDIGHEID BORSTELWERK, SPONZEN, ZEEMEN zeer concurreerend. VERF. LAK, BIJTS, CARBOLINEUM, Enz. Het Beste van het Beste I y/h. Bierlaagtvvan der Heijden IJZERHANDEL - TEL. 72. Markt Hoek Raadhuisplein - Waalwijk. 3 46 6 00 5 48 tc danken aan den Geestelijken Advi seur, dat een tweede hulp kon worden aangesteld voor de laatste en drukke 2e helft van het jaar. Met het Bestuur van het Groene Kruis stonden wij in de beste ver standhouding en wij zijn zeer erken telijk voor de medewerking, die wij van onze zuster-vereeniging in de moeilijke tijden der contributie-ver- hooging mochten ondervinden. Tot slot brengen wij nog dank aan het Gemeentebestuur, dat bij de toe kenning der subsidies voor het Wit- Gele Kruis een gunstige uitzondering heeft gemaakt en aan de redacties van De Echo van het Zuiden en Kerk klokje, op wier medewerking wij steeds konden rekenen. Wij willen sluiten met den wensch, dat Gods onmisbaren zegen moge rus ten op de werkzaamheden voor het komende jaar. loopt, wordt verlengd. De contingenteering van schoeisel zeer wordt voor 12 maanden verlengd; ech ter zijn wijzigingen in de percentages gebracht. Voor schoenen, laarzen, pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder vervaardigd, is het contingent bepaald op 35 pet. van den gemiddel den invoer per 12 maanden in 1929, 1930 en 1931 (aantal). Voor schoenen, laarzen, pantoffels, zonder of niet voor het grootste deel van leder, caoutchouc, gomelastiek of rubber, is het contingent eveneens be paald op 35 pet. van den gemiddelden invoer per 12 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931 (aantal). Voor schoenen, laarzen, pantoffels, geheel of voor het grootste deel van caoutchouc, gomelastiek of rubber, is het contingent bepaald op 35 pet. van den gemiddelden invoer per 12 maan- Financieel verslag, j den in de jaren 1930 en 1931. Voor leestklaar schoenwerk is het contingent bepaald op 100 pet. van den gemiddelden invoer per 12 maan den in de jaren 1930 en 1931 (aantal). De heer C. Pullens, penningmeester bracht daarna verslag uit over de ex ploitatie in 1933. De ontvangsten be droegen contributies 2386.37sub sidie gemeente 1700.subside rijk ƒ324.50; giften ƒ112.—; opbrengst magazijn-artikelen ƒ27.54; verlossin gen' 2170.50; diversen 158.02; hulp in de huishouding 350.totaal 7248.93. De uitgaven waren: salarissen ƒ5164.13; huren ƒ607.96; verpïegings- artikelen ƒ213.03; drukwerk ƒ33.05; contributie centr. ver. 167.89; rijwie len 155.70; diversen ƒ234.56; t.b.c.- commissie 15.20; Consultatie-bureau ƒ250.hulp in de huishouding ƒ674, totaal 7515.52. De uitgaven hebben dus de inkom sten met ƒ266.59 overschreden. Dit resultaat was voor spreker be vredigend, daar aan het begin van het jaar gevreesd werd voor een tekort van 600. Spr. meende dat het Wit-Gele Kruis eigenlijk nooit een tekort mag hebben en spoorde daarom de leden aan tot het geven van meerderen steun. De voorzitter sloot zich hierbij van harte aan en hoopte dat de verhoogde contributie vlot betaald zal worden. Over het algemeen kon spr. over de contributiebetaling tevreden zijn, slechts enkelen blijven achter. Slaagt de gemeente erin haar subsidie in '34 weer op ƒ2350.te brengen, dan heeft spr. reden om aan te nemen, dat de begrooting weer kloppend gemaakt zal kunnen worden. Spr. hoopte dat de gemeenteraad daaraan zal mede werken. In de Staatscourant van heden avond zal een Kon. Besluit worden gepubliceerd, waarbij de contingentee ring van den invoer van leder voor 8 maanden verlengd wordt. Voor zoolleder, drijfriemenleder, tuig- en zadelleder, is het contingent bepaald op 40 pet. van de hoeveelheid welke gemiddeld per 8 maanden in 1930 en 1931 werd ingevoerd, voor overleder en ander leder, waaronder zeemleder en voeringleder, is het con tingent bepaald op 40 pet. van de hoe veelheid welke gemiddeld per 8 maan den in 1931 en 1932 werd ingevoerd. K.J.V.-uitvoering. De eerste uitvoering der Katholieke Jeugdvereen., die Donderdagavond in den Gildenbond gehouden is, mag goed geslaagd genoemd worden. De belang stelling was zeer groot, ook van de zijde der geestelijkheid. Nadat de Z.Eerw. Heer Pastoor Verhagen een openingswoord gespro ken had, waarin hij op het doel der K.J.V. in het licht stelde, werd een keurig gevarieerd programma afge werkt, dat bij hel publiek in goede aarde viel. Vooral het propagandisti sche tooneelwerkje van Pastoor van Aken „Hoe Tony was en hoe Tony werd", ging er uitstekend in, zoodat wij mogen verwachten, dat de vele piactische lessen die er uit te putten zijn, in de harten der aanwezige moe ien. Een propaganda-woord werd ge sproken door mej. Reintjes, districts- lcidster van Den Bosch, die op heldere wijze het doel der K.J.V.: de vorming der rijpere vrouwelijke jeugd tot goe de toekomstige huisvrouwen, toelicht te. Zij wees erop, dat deze vorming drieledig beoogt te zijn, n.l.: godsdien stig, huishoudelijk en sociaal. Vooral de karaktervorming en het kweeken van een blijden, frisschen geest staal bij de K.J.V. op den voorgrond. Spr. vroeg den steun der moeders bij het gewichtige werk dat de K.J.V. doet. Tenslotte bracht zij dank aan den directeur, pastoor Verhagen, aan den Vrouwenbond, aan de R.K. Werklie- denvereen. en aan mej. Zijlmans en de andere leidsters, welke dankwoor den alle door applaus bekrachtigd werden. Het was een mooie avond, waarvan zeker een groote propaganda voor de Waalwijksche K.J.V. zal uitgaan. De moord te Waspik. Het is gebleken dat de marechaus see met de arrestatie van P. v. O. uit Sprang-C.apelle een goede vangst heeft gedaan. Nadat de arrestant enkele da gen had ontkend iets met de zaak uit staande te hebben, is hij Woensdag avond eindelijk bezweken onder den druk der sterke aanwijzingen tegen hem en heeft hij een bekentenis algc- Over de drijfveer tot zyn afschuwe lijke daad heeft hij zich daarbij echter niet uitgelaten. Het mes, waarmede de daad ge pleegd moet zijn, is tot heden nog niet gevonden. In het afwateringskanaaltje is ernaar gedregd. De dader, die 30 jaar is en onge huwd, is inmiddels naar Den Bosch overgebracht en voor den Officier van Justitie geleid. Nadat het parket uit 's-Bosch Dins dagmorgen de situatie ter plaatse van den moord had opgenomen, is het lijk naar het gemeentehuis overgebracht. Door de doktoren Mettrop en Nieu- wenhuvs is de sectie verricht. Vrijdagmorgen is het lijk onder zeer groote belangstelling ter aarde be steld. Wij brengen gaarne een woord van lof voor de energieke en onvermoeide wijze waarop de marechaussee der brigade Waalwijk, onder leiding van Opperwachtmeester Pleijs, het onder zoek heeft geleid en het verhoor door gezet, waardoor deze moordenaar zoo spoedig een volledige bekentenis heeft afgelegd en de moord tot klaarheid werd gebracht. Utrechtsche Studenten te Waalwijk. De „Utrechtsche Chemische Club" en vereeniging van studenten in de chemie, bracht Woensdag j.l. een be zoek aan onze plaats, teneinde enkele leerfabrieken in oogenschouw te ne men. In de fabrieken der N.V. „De Kroon" en der N.V. „De Amstel" wer den zij rondgeleid en konden zij het productie-proces van het zooileder en het overleder volgen. Ter voorbereiding van deze excur sie heeft de heer ir. H. v. d. Waerden directeur der Rijksvakschool alhier, vorige week te Utrecht voor deze club een inleiding gehouden over de pro ductie-wijze van het leder. Aanbesteding. Voor rekening van Gebr. de Jong werd Maandagavond door architect Bossaerts in café Smolders aanbe steed het bouwen van een open loods, waarvoor als volgt werd ingeschre ven: C. Timmermans, Sprang 863 C. den Teuling, Waalwijk 1084 A. Kramer, B'broek 763 C. v. d. Steen, Made 965 J. Nieuwenhuizen, Sprang 765 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. uiueiiieei iiii: vuil ucu mvuci vuu i kele artikelen, .elke per 1 Mei af- die alle getuigden van gedegen studie en van bezieling voor de K.J.V.-iaea- leg(1' r i

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9