No. 37. Zaterdag 5 Mei '34. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. Oostenrijk's grondwet. De Oostenrijksche Bondsraad heeft de nieuwe grondwet aangenomen. Dinsdag hebben de socialisten in de omgeving van Weenen weer ge tracht demonstraties op touw te zetten. Crisis in Duitsche rijkskerk acuut. Het conflict in de Duitsche kerk schijnt in een beslissend stadium te zijn getreden. Verleden week Zondag heeft de vereenigde oppositie te Ulm ver klaard, de eenige wettige evangelische kerk te vertegenwoordigen. Zondag zijn te Dortmund ver tegenwoordigers bijeen gekomen, die zichzelf proclameerden tot de wettige kerkregeering voor Rijnland en West- talen. Zij hebben bij 't rijksministerie van binnenlandsche zaken een ver zoek ingediend, om hen te erkennen als onafhankelijk evangelische kerk. Deze stap schijnt de scheiding van de kerk in Rijnland en Westfalen van de evangelische rijkskerk te voltooien. Het sRoode Marines-proces te Hamburg. In het groote proces tegen de leden van de »Roode Marine» is vonnis gewezen, in velband met de vier groote communistische »daden van terreur» van de jaren 1932 en 1933. Acht beschuldigden werden wegens gemeenschappelijk gepleegden moord en poging tot moord, subsidiair we gens opruiing daartoe, ter dood ver oordeeld. Drie en dertig andere beschuldig den werden veroordeeld tot tucht huisstraffen tot 15 jaren, zes tot gevangenisstraffen tot 3 jaren, terwijl één beschuldigde werd vrijgesproken. Zal Confucius China redden Na een onderbreking van 23 jaar beginnen de oude ceremonieele ge bruiken van China's grooten wijs geer, Confucius, te herleven. Men hoopt, dat hierdoor, mede door een diepgaande studie van Confucius' werken, een nationale opleving zal ontstaan. De autoriteiten zijn van meening, dat veel van het huidige politieke en sociale kwaad in China kan worden genezen door de herleving der beginselen van Confucius. Een groote plechtigheid, geheel overeenkomstig de oude tradities, is reeds gehouden. Socialistische opstand te Parijs. De 1 Mei-viering, welke in geheel Frankrijk kalm is verloopen, is in het Oosten van Parijs ontaard in een geregelden opstand tegen de politie. De ongeregeldheden ontstonden uit een botsing tusschen commu nisten en taxi-chauffeurs. De politie vroeg versterking, doch toen deze kwam nam de opstand een steeds dreigender vorm aan. De communisten trokken zich in de zijstraten terug en barricadeerden zich in de arbeiderswoningen van de Cité Jeanne d'Arc. Vanuit de vensters werd op de politie geschoten, terwijl alle moge lijke soorten projectielen door de lucht vlogen. De politie kon zich niet zonder levensgevaar in de nauwe straten wagen, waarvan de communisten gebruik maakten om telkens in groepen van 50 man naar buiten te komen en de bestrating op te breken. De straatsteenen werden mee naar binnen genomen en dan als projec tielen tegen de politie gebruikt. Op andere plaatsen groeven zij loop graven, welke met barricaden van steenen werden versterkt. Teneinde onnoodig bloedvergieten te voorkomen heeft de politie zich teruggetrokken en zich beperkt tot het afsluiten van het geheele Jeanne d'Arc—kwartier. In de vroege ochtenduren ging de politie over tot een vrij alge- meenen aanval, waarbij de barri cades konden worden genomen en ontruimd. De communisten zetten evenwel het vuurgevecht voort uit de huizen. De politiebeambten, die aan den aanval deelnamen, waren ten deele uitgerust met pantservesten. Als dekking werden de groote man- schappenwagens der politie gebruikt. Ook de brandweer was gerequi- reerd. Na den strijd om »Fort Chaprol», zooals de Cité Jeanne d'Arc reeds wordt genoemd, biedt hel woning blok, dat hoofdzakelijk bestaat uit huizen, die rijp zijn voor afbraak, een beeld van troostelooze verwoes ting. De straten liggen bezaaid met tallooze voorwerpen, welke door de opstandelingen als projectielen wer den gebruikt, om er de politie mee te bestoken. Onder deze projectielen verzameling bevinden zich bedstel- len, een haard, straatsteenen, vuilnis bakken en de inhoud daarvan. De woningen zeil zijn in den hoogsten graad onhygiënisch en stinken letterlijk van het vuil. Van waterleiding, gas ol electriciteit is nergens een spoor te bekennen. In het blok wonen ongeveer 4000 personen in de allerellendigste om standigheden. Het boek van Dimitrof. De Engelsch-Amerikaansche uit geversfirma Retnam en de Zweedsche uitgever Tiden hebben met Dimitrof een overeenkomst gesloten voor de publicatie van zijn boek over het Rijksdagbrandproces in Leipzig. Trotski mag in Frankrijk blijven. De Fransche minister van Binnen- landsche Zaken deelt mede, dat aan Trotski een speciale verblijfplaats is aangewezen op 300 K.M. van Parijs, waar hij onder strenge bewaking zal kunnen verblijven. Trotski zal geen bezoek mogen ontvangen. Zijn juiste verblijfplaats zal geheim worden gehouden en er worden speciale maatregelen genomen om te verhinderen, dat journalisten te weten komen waar hij vertoeft. Stavisky. De onderzoek-commissies in de zaak Stavisky schijnen slecht met hun arbeid te vorderen. Thans wordt gemeld dat de leden onderling twisten over politieke kwesties. Oorlog in Arabië. Op het oogenblik woedt er in Arabië een, naar het schijnt vrij hevige, oorlog. De strijd gaat tusschen de troepen van Ibn Saud en die van Jemen, twee Arabische machthebbers. Zonder schriftelijke toestemming is eeni/e overname uit deze rubriek verbod n. vijand, die zich verstopt heeft in het dichte struikgewas rondom het kasteel nog niet gezien, andere oogen daarentegen wel 1 Niet ver van het kasteel staat de armelijke hut van Nicolaas, Martine zijn vrouw en hun drie kinderen. Het zijn. lijfeigenenmaar de slot- vrouwe is zoo goed, dat Nicolaas als een vrij man leeft en zijn lot voor geen ander zou willen ruilen. Martine kijkt met eerbied op tegen Vrouwe Machteld en haar twee dochters, Isabella en Tonia ook. Hannes de oudste zoon echter, koes tert een liefde voor de slotvrouwe, die op vereering gelijkt. Eenige jaren geleden was Hannes ziek aan een besmettelijke ziekte, waaraan men dacht, dat hij sterven zou. Iedereen vermeed den onge- lukkigen jongen. Toen kwam de kasteelvrouwezij zette zich naast het bed van het kind en verzorgde hem dag en nacht, net zoolang tot het gevaar geweken was. Hannes werd beter. Nooit zou hij de engel vergeten, die zich gedurende zijn ziekte over zijn bed gebogen had en meer dan eens wenschte hij door daden zijn dankbaarheid te kunnen toonen aan haar, die hem het leven had gered. En nu is dat oogenblik gekomen. DANKBAARHEID. Heer Rochus de Woeste wil ge bruik maken van den dood van Heer Archibald van Ruiterkerke om het kasteel binnen te trekken, waar Vrouwe Machteld treurt om haar man. De slotvrouwe is alleen met haar eenigen zoon, den kleine Floris, die nog in de wieg ligt. Heer Rochus weet, dat de bezetting van het kasteel niet sterk is en dat de knech ten en bedienden bovendien oud zijn. Bij verrassing wil hij het slot bin nendringen, zich meester maken van den kleinen Floris, om hem dan voor een groot losgeld weer af te staan aan zijn moeder. Dit losgeld zou dan zijn leege schatkisten weer eenigszins vullen. Heer Rochus de Woeste is eigen lijk niets anders dan een gelukzoe ker en men vraagt zich af of de naam, die hij draagt wel werkelijk de zijne is of door welke streek hij het kasteel, dat hij bewoont, in handen heeft gekregen. Hij beweerde, dat hij een neef was van den ge storven ridder Barthold. Zijn wapenknechten omsingelen het kasteel en Vrouwe Machteld is eigenlijk al niets anders meer dan een gevangene, die bedreigd wordt met de ontvoering van haar kind. Maar al heeft de bezetting den BINNENLAND. Bescherming der Openbare Orde. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp, houdende bepalingen tot nadere bescherming van de openbare orde aangenomen met 47 tegen 24 stemmen. Het 60 millioen plan aangenomen. De Tweede Kamer heeft alle moties betreffende de verlaging van steun bedragen en loonen verworpen en daarna het plan tot uitgifte van 60 millioen voor buitengewone openbare werken aangenomen. Eindhoven in het nationale en inter nationale luchtverkeer. Eindhoven, het vooruitstrevende fabriekscentrum van Oostelijk Noord- Brabant is, sedert Maandag geschakeld in het nationale en internationale luchtverkeer. Met ingang van Dinsdag opende de K L M. een dubbeldaag schen dienst vice-versa op het traject Amsterdam Eindhoven, via Rotter dam. Van 1 Mei tot en met 31 Augustus zullen de Zuid Nederlanders des morgens in de vroegte en des middags naar Rotterdam en Amsterdam kunnen vliegen en daar de verbindingen vinden met Engeland, Frankrijk. Spanje, België, Zwitserland, Tsjecho- Toevallig heeft hij de wapenknech ten van Heer Rochus de Woeste het kasteel zien omsingelen en hij heeft de snoode plannen van den ridder, die zijn naam met recht draagt, geraden. Al is het kasteel omsingeld, dat beteekent nog niet, dat het al aangevallen is. Niets ver hindert hem dus om er vrij binnen te treden, hetgeen hij dan ook dade lijk doet. Bij den ingang gekomen, vraagt hij toegelaten te worden bij vrouwe Machteld; de hage zwicht tenslotte voor Hannes smeekbeden. Hij wordt in de zaal gelaten, waar de slot vrouwe bij haar kind aan de wieg zit. Hij werpt zich voor haar op de knieën en vertelt wat hij gezien heeft. Vrouwe Machteld gelooft reeds verloren te zijn, denkt er over hoe het beste de bezetting te organisee- ren. Maar Hannes durft tegen te spreken »Zou het niet beter zijn, als we een list gebruikten.... »Welke list, kind. We zouden Slowakije, Duitschland, Polen en1 Scandinavië. In binnenkomende rich ting zijn de verbindingen minder gunstig, doch toch ook zeer voldoende. Maandag had de officieuse opening van den dienst plaats. Kunstijsbaan in Amsterdam. Naar alle waarschijnlijkheid zal Amsterdam in het najaar een kunst- ijsbaan rijk zijn, de eerste in Neder land. Op het terrein achter het sportfondsenbad, hoopt men in het begin van November een openlucht zwembad te hebben aangelegd met een waterpasvloer en een diepte overal van 1 20 M. Dit zwembad zal dan natuurlijk niet in gebruik worden genomen, maar in den vloer, welke van beton zal worden gemaakt is dicht op elkaar, vlak bij de opper vlakte een groot aantal buizen gepro jecteerd, welke in verbinding met een ammoniakcompressor staan. Door het inwerkingstellen van de ammoniak, installatie kan men den vloer tot ver onder het vriespunt afkoelen. Bij besproeiing ontstaat dan een prachtige ijsbaan, omdat het water op den kouden betonvloer onmiddellijk be vriest. Men heeft uitgerekend, dat op circa 100 dagen per jaar schaats gereden kan worden, ook al is de temperatuur vrij hoog. De ijslaag zal 3 cM. dik worden en daarom geen scheuren krijgen. De Persil.fabriek ie Julphaas. Omtrent de nieuwe Persil-fabriek te Jutphaas, die Woensdag in gebruik is genomen, laten wij hier eenige bijzonderheden volgen De fabricatie van de producten, welke door de Persil-fabriek worden vervaardigd, vereischt geen buiten gewoon uitgestrekte fabrieksgebou wen. De vernuftige, meest moderne machines, welke in de nieuwe fabriek in gebruik zijn gesteld, hebben het mogelijk gemaakt het productie proces te doen geschieden in een enkel gebouw, dat echter een hoogte heeft van niet minder dan 21 M. Daarbij sluiten zich dan de voor- raadmagazijnen, de pakkerij, het magazijn voor verpakte waren, de expeditie en de kantoren aan. Het geheele complex is binnen eenige maanden ingericht voor de vervaar diging van de 5 reinigingsmiddelen, welke een algemeene bekendheid genieten, n.l. Persil, Henco, Ata, Imi en Sil. Zooals men vermoedelijk zal weten zijn olie en vetten de belangrijkste grondstoffen voor de zeepfabricage. In groote tanks opgeslagen, worden deze grondstoffen, nadat ze door middel van stoom vloeibaar zijn gemaakt, naar aluminium voorraad- ketels, welke een inhoud van circa 35.000 K.G. hebben, gepompt, om tenslotte door verschillende buis leidingen, in de zeepziederij terecht te komen. Het is opmerkelijk, hoe weinig men daar bemerkt van damp en stof. Beide worden door groote ventila toren weggezogen. Uiterst interessant en daarom ver meldenswaard is de groote toren vormige ketel, waarin de vloeibare zeepmassa tot een fijnen nevel wordt versproeid en omgezet in fijn poeder. Aan dit poeder moeten nog ver schillende bestanddeelen worden toegevoegd. Wanneer zulks is ge schied, wordt het alweer door middel van transporteurs in een meng— trommel gebracht, welke in een bunker wordt leeggestort. Dam is de Persil gereed, om )naar de pakkerij te worden vervoerd. De producten Henco, Imi en Sil komen in ketting-transporteurs direct van de opslagplaats naar gelijk soortige vulmachines als voor de Persil gebruikt worden, maar voor de Ata is een speciale machine aan wezig. Dit schuurpoeder wordt nl. verpakt in machinaal gesloten, vier- De nieuwe Persil fabriek te Jutphaas bij Utrecht. verstopt zijn. De jongen scheldt op de slotvrouwe, die hen voor een klein vergrijp van haar kasteel heeft gejaagd. Niemand vermoedt, dat in de mand het kind verstopt is, en dat de boerin.... de slotvrouwe is. DE WIJZE CHINEES. gauw ontdekt zijn en mijn arme zoon zou in handen van die wreed aards vallen.» »Luister naar mij, Vrouwe. Ik heb een plan bedacht. Als het lukt, en ik ben er bijna zeker van, dat het lukt, zijt gij en de kleine Floris ge red. Dan kunt ge de naburige ridders waarschuwen en Heer Rochus kan verjaagd worden. «Spreek dan Alleen met vrouwe Machteld ont vouwt de jongen zijn plannen. Hij toont den inhoud van de groote mand, die hij mee heeft gebracht. Hij vraagt, hij smeekt. Lang aarzelt de slotvrouwe, maar de gedachte dat haar onschuldig kind in de han den van Heer Rochus zal vallen, doet haar tenslotte toegeven. Eenige uren later konten er uit het kasteel een vermeende boerin en haar zoon, die aan zijn arm een mand houdt, waarin de schamele bezittingen bijeen zijn gepakt. Onder het slaken van wanhoops kreten loopen zij langs deboechjes, waarin de mannen van Heer Rochus Een rijke Chineesche koopman kwam eens bij den voornaamsten kleermaker van zijn stad. «Ziet ge dezen buidel met fonkelende geld stukken sprak hij. »Die is voor jou, als ge me een kleed maakt, zoo kostbaar en rijk met edelsteenen versierd, als niemand het in het geheele Chineesche rijk, buiten den Keizer, draagt!» De kleermaker nam de bestelling aan. Hij zond zijn knechten naar het Noorden, het Zuiden, het Oosten en het Westen en liet van overal de kostbaarste juweelen en goud- en zilverdoorweven sloffen komen. Daarna begon hij met het vervaar digen van het kleed. 1 oen hij klaar was, sprak hij tot zijn cpdracht- gever: »Ge zult tevreden zijn; als ge dit kleed draagt, zal men U de grootste eer bewijzen, die een mensch op aarde kan krijgen.» De rijke koopman was niet weinig trotsch op zijn kostbaar gewaad en zoovaak hij ermee door de stac wandelde, met waardige passen, zoo als het hem betaamde, voelde hij de bewonderende blikken van zijn medeburgers op zich rusten, loen hij op een dag weer door de stad ging, viel hem plotseling op, dat een armoedig gekleed man, hem al eenige straten lang volgde en zich telkens voor hem tot den grond boog. Tenslotte naderde hij zelfs den rijke en bedankte hem voor de edel steenen. De koopman was zeer verbaasd ez zei, dat hij zich niet herinneren kon den ander ooit edelsteenen ge geven te hebben. »Nee, dat ook niet,» antwoordde de wijze Chinees, maar ge gaf me gelegenheid om ze te zien en te be wonderen. Een ander gebruik maakt ge er zelf ook niet van alleen hebt iij nog de last en de zorg om de costbare steenen te dragen en te )ewaren. Een moeite, die ik mijzelf niet zou wenschen te getroosten.» Oplossingen. R oog Rolde ode Oplossingen der vragen Twee voeten van den man zelf gingen de stad in, want de anderen kwamen er uit. De eene jongen kreeg lO'/a appel, de ander 9'/a. RAADSELS. 1 Geen deel deel zonder Deel geen zonder deel. 2 Verborgen plaatsnamen a. »Rol de bal eens naar mij toe!» b. Ella rende haar vader tegemoet. c. Om het kamp en in het bosch, overal hoorden wij de fluitsignalen. 3 Mijn geheel 12 3 4567859 10 5 is datgene, waar al deze raadsels in voor komen, 5 6 oude lengtemaat 7 8 9 bergplaats 10 2 bevestiging 18 4 paard 7 5 9 afsluiting 3 2 9 zit op ieder huis 18 5 stok

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5