kante strooiflesschen, welke voorzien zijn van blikken bodem en deksel. Ook in de verpakkingszaal wordt men, evenals in de fabriek, onmid dellij k getroffen door het feit, dat er absoluut geen slof aanwezig is. Alle machines zijn namelijk voorzien van aansluitingen, welke naar een stof- zuiginriehting leiden. Tot de voornaamste afdeelingen van de fabriek behoort het labora torium. Op verschillende uren van den dag worden willekeurige pakjes uit de pakkerij genomen en schei kundig onderzocht. Op deze wijze onderwerpt men den inhoud aan een reeks van kwalititeitsproeven, welke den kooper moeten garandeeren, dat hij een artikel krijgt, hetwelk aan de hoogste eischen voldoet. Steun aan den Middenstand. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp inzake het verleenen van een crediel van 2 millioen voor den Middenstand aangenomen. De Kamer is tot 15 Mei uiteengegaan. Minister Marchant over het spellings vraagstuk. Maandag 7 Mei zal mr. H. P. Mar chant, minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, van 19.15 tot 20 uur over beide Nederlandsche omroepzenders spreken over het spellings vraagstuk. De kunst in nood. Donderdagavond 10 dezer zal mi nister H. P. Marchant om 9.05 A.T. voor de A.V.R.O.-microfoon spreken voor de nationale steunverleening aan de Nederlandsche beeldende kunstenaars. Het onderwerp is geti teld De kunst in nood. Minister de Wilde eischt loonsver laging voor liet overheidspersoneel. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft de volgende circulaire aan de gemeentebesturen gezonden De voortschrijding van het onver mijdelijke aanpassingsproces der loo- nen in het particuliere bedrijfsleven aan de door de crisis gewijzigde om standigheden maakt het noodzakelijk, dat de salaris.regelingen van gemeen- ten en andere publiekrechtelijke lichamen, welke nog steeds uilgaan eenerzijds boven het Rijkspeil, ander zijds boven den plaatselijken loon-en levensstandaard, met den grootsten spoed daarmede in overeenstemming worden gebracht Aangezien de systematische toetsing dezer regelingen, overeenkomstig conclusie 28 van't rapport .Schouten" uiteraard tijdroovend is en voorkomen dient te worden dat door nog be staande te hooge overheidsloonen vorenbedoelde natuurlijke aanpassing van het bedrijfsleven wordt belemmerd, moge ik, afgescheiden van de resul taten dezer systematische toetsing den gemeentebesturen reeds in hel algemeen met aandrang verzoeken, om voor zoover de salarisregeling van het gemeentepersoneel, na de reeds eventueel genomen maatregelen, nog aan den te hoogen kant te achten is, deze op korten termijn te herzien en in overeenstemming te brengen met het rijkssalarispeil en de overige daarvoor in het rapport Schouten aangegeven normen. Het is in het belang ook van het personeel zelve dat de nog te hooge salarisregelingen zoo spoedig mogelijk tot dit rijkspeil c.a. worden terugge bracht. Hoe eerder zulks plaats vindt, hoe kleiner de kans en hoe verder verschoven het tijdstip wordt, dat onverhoopt de economische omstandig heden en de noodzakelijke aanpassing aan wat het vrije bedrijf op den duur zal kunnen betalen, in het alge meen belang nog verder gaande verlagingen zullen noodig maken. Tekorten bij de Spoorwegen. De definitieve ontvangsten over Januari zijn thans bekend. Zij bedragen f10 086 653 86 tegen f11 055 984 53 in Januari 1933 Het nadeelig saldo is dus ongeveer één millioen. Het ministerie van oeconomische zaken. Naar aanleiding van de geruchten aangaande de vervulling van de vacature in het kabinet kan worden medegedeeld, dat dr. Colijn nog met niemand besprekingen heeft gevoerd en de eerstvolgende weken ook niet voornemens is zulks te doen. Mr. Steenberghe, die als aanstaand minister werd genoemd heeft zelf verklaard, dat tot nu toe met hem terzake geen enkele bespreking is gevoerd. In landbouwkringen denkt men nog aan een benoeming van Ir Louwes, dr Posthuma of dr Molhuyzen Ook deze geruchten schijnen echter zonder grond te zijn lederfabriek van den heer Smarlus aan de Nazarethstraat eenige stukken leer ontvreemd, waarvan hij een portefeuille en een handtaschje had gemaakt. Bij vonnis van den Politie rechter te Breda, was hij deswege veroordeeld tot 1 mnd. gevangenis straf, van welk vonnis v. d. W. in hooger beroep was gekomen, in de hoop een mildere straf te krijgen. De advocaat—generaal eischte be vestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Voor het Bossche Hof werd in hooger beroep behandeld de straf zaak tegen den arbeider N. van H. uit Raamsdonk, die door de Breda- sche Rechtbank was veroordeeld tot 8 mnd. gevangenisstraf wegens dief stal en heling. Hij had in 1929 een hoeveelheid timmergereedschap ge stolen van A. Mole wijk, terwijl hij in December 1933 een hoeveelheid broodjes als geschenk aangenomen heeft van H. A. de W. en tenslotte uit winstbejag een hoeveelheid kolen heeft bewaard en ook vervoerd, die van diefstal waren verkregen. Het O. M. had hooger beroep tegen dit vonnis aangeteekend. Ver dachte bekende dezen diefstal. De heling werd ontkend. De eisch van den advocaat—generaal luidde 1 jaar en 6 mnd. Uitspraak over 14 dagen. De gevaarlijke bocht. H. B., burgemeester van Almkerk, kwam in verzet tegen een veroor deeling door het Kantongerecht te Heusden. üp een zeer gevaarlijken bocht had hij plotseling moeten remmen, waardoor de auto op den slechten weg slipte en dwars kwam te staan, zoodat een aanrijding volgde. Hem werd toen ten laste gelegd, dat hij niet behoorlijk rechts had gereden, maar kon voor de rechtbank bewijzen dat hij dit wel had gedaan, en dat de auto itoor slippen verkeerd was komen te staan. Toen de president aan een vrou welijke getuige vroeg, hoe ze dacht over de schuldvraag, antwoordde ze heel verwonderd »Wie de schuld heeft? Dat zult u wel moeten uit maken De President erkende dat hij het nog nooit zóó roerend eens was geweest met 'n getuige. De Officier achtte het ten laste gelegde niet bewezenbovendien blijkt niet uit de wet dat rijden in de linkerbocht buiten de bebouwde kom strafbaar is, om welke redenen de eisch vrijspraak luidde. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraken Kantongerecht 's Bosch. P. P., Waalwijk, auto zonder licht, f3 boete of 3 d. h. J. S., Veen, links rijden, f3 boete of 3 d. h. J. v. d. V., Veen, auto zonder spiegel, f5 boete of 5 d. h. N. v. d. M., Sprang—Capelle, rijwielpad niet verlaten f5 boete of 5 d. h. /I ieder tot een maand werden behaald als RECHTZAKEN. De 18-jarige H. J. C. v. d. W. uit Tilburg had "in September en October van het vorige jaar uit de Diefstal van benzine. T. O. 27 jaar, schipper te Almkerk, had op den los en iaadwal te Dussen een vat benzine weggenomen, eigen dom van Corn Groeneveld te Dussen, inhoudende ongeveer 195 Liter. Hij had daarvan 135 liter verkocht aan den caféhouder J. A. L. te Dussen de eigenaar heeft later het bijna leege vat teruggekregen. De Officier van Justitie zag in het misdrijf een verzwaarden diefstal, daar het vat op een niet afgesloten plaats aan de publieke eerlijkheid toever trouwd lag en eischte tegen den dader, die reeds 3 vonnissen achter den rug heeft, een gevangenisstraf van 8 maanden. Na hem stond terecht de 28 jarige caféhouder J. A. L. uit Dussen, die van den vorigen verdachte 135 liter benzine had overgenomen, tegen 8 cent per liter. Als getuige werd ge- hoord de dief T. O die verklaarde, dat L. reeds voor het sluiten van de koop door hem op de hoogte was gebracht, dat de benzine „achterover gedrukt" was. Verdachte ontkende pertinent. De eisch luidde tegen hem wegens heling 2 maanden gevangenis straf. Hierna gevraagd of hij nog wat te zeggen had, voerde verdachte als bewijs van zijn onschuld aan, dat hij zelf de aangifte bij de politie had gedaan, toen O. eerst nè de levering mededeelde, dat de benzine gestolen was. Deze inlichting deed de rechtbank besluiten, de verdere behandeling der zaak uit te stellen voor nader ge tuigenverhoor. De vechtpartij te Dussen. De rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen de gebroeders C M. Sch 20 jaar oud, A. A. Sch. 23 jaar en J. A. Sch. 21 jaar. allen arbeiders te Eethen, tegen welke het O. M. wegens mishandeling, op 27 Januari op W. Heymans te Dussen gepleegd, 2 maanden gevangenisstraf geëischt had. Ze werden veroordeeld. Het proces Onnes. De uitspraak in het proces Onnes van Nijenrode is thans bepaald op 7 Mei. DRUNEN. De postduivenvere niging »De Postduif« gevestigd in café A. v. d. Geld, hield een wed vlucht van uit Noyon, afstand 280 K.M. De prijzen volgt: 1 P. Maas, 2 3 4 11 12 13 Gebr v. Ravensteijn, 5 6 9 10 14 15 20 v. Ravensteijn Pulles, 7 17 P. v DommelenVeltman, 8 A. v. Son 16 19 P. Willemse, 18 M. v. Sluis veld. Speciaal Gebr. v. Ravensteijn Eerste Koningspoule P. Maas. Twee de Koningspoule Gebr. v. Ravensteijn Zondag a.s. wedvlucht van uit Compiègne, afstand 303 K.M. Op den laatsten Zaterdag van April stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier nog inge schreven, 9 georganiseerde werklie den. In de werkverschaffing waren nog 15 personen werkzaam. Op de iongenscongregatie zal dit jaar volop gelegenheid geboden worden om zich met de Kermis dagen te amuseeren. Verschillende attracties zullen daarvoor aanwezig zijn. Dinsdag, derde Kermisdag, zal een muzikaal en humoristisch matinee worden gegeven Zaterdag a.s. wordt van uit Waalwijk een bedevaart gehouden naar het Maria-genadeoord-Handel, om op Zondag weder te keeren. Aan deze bedevaart zullen uit onze gemeente 30 pelgrims deelnemen. NJEUWKUIK. Woensdagavond is de alleenwonende man H. van Baardwijk, kermende van pijn en hevig bloedend, op het land gevon den, dat achter zijn woning is ge legen. De daar toevallig passeerende gemeente veldwachter ontdekte den half bewusteloozen man. Een ge neesheer constateerde een ernstige wonde aan het hoofd en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De man vertelde, toen hij even tot bewustzijn kwam, dat hij was mishandeld door L. de G. en door zijn knecht, die als pleegjongen bij hem inwoont. Beiden zijn 's avonds voor den burgemeester geleid, die hen na verhoor in hechtenis stelde. De aanleiding tot dezen overval zou moeten worden gezocht in een oude veete over een grondkwestie. De G. heeft bekend den 70-jarigen van B. met een schop te hebben geslagen. SPRANG—CAPELLE (Voorm. Sprang). Predikbeurten Zondag 6 Mei 1934 Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur leesdienst, n.m. 2 uur Ds. Vreugden- hil van Gorinchem. Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur leesdienst. Aan het hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand April '34 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 5456.54 en terugbetaald f 6327.96. Vergadering der Sociale Studie club van den Chr. Besturenbond SprangCapelle op a.s. Maandag avond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond alhier. Aan de ordeOnderwerp door dhr. C. Braspenning»De interna tionale organisatie voor den arbeid van den Volkenbond.» J.l. Donderdagavond werd alhier vanwege de Chr. Oranjever- eeniging »Het Drievoudig Snoer» van Sprang-Capelle in de Ned. Herv. Kerk een samenkomst gehouden ter herdenking van den 25sten verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana, waarbij als spreker optrad de WelE.heer Ds. v. d. Bosch van Den Haag met het onderwerp»Het Drievoudig Snoer», en met mede werking van het Kinderzangkoor van de School met den Bijbel te Capelle »De Zangvogeltjes», onder leiding van den Heer M. C. Rijken, hoofd der Chr. School te Capelle. De belangstelling was zeer groot het ruime kerkgebouw was geheel bezet. De voorzitter der Chr. Oranje— vereeniging dhr. K. Alblas, opende de samenkomst en verzocht te zin. gen Ps. 118: 8, las vervolgens Ps. 103 (onberijmd) en ging voor in :"i| Gebed. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Eerw. spreker en dhr. Rijken, directeur van »DeZangvogeltjes» Spr. deelde verder mede dat het aanvankelijk in de bedoeling had gelegen bij gelegen heid van den 25en verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een kin derfeest te organiseeren, wat echter KING-pepermunt is door de origineele samenstelling niet alleen een heerlij ke versnapering maar tevens een weldadige medicijn. achterwege moest blijven mede in verband met het overlijden van H. M. Koningin—Moeder Emma. Vervolgins deed spr. voorlezing van een telegram door de vereeniging gezonden aan H. M. de Koningin bij het overlijden van H. M. Konin gin—Moeder, waarin de vereeniging haar opsechte deelneming betuigde. Nadat door de aanwezigen staande het Bondslied was gezongen, ver kreeg Ds. v. d. Bosch het woord. De eerw. spreker begon zijn in drukwekkende rede met er op te wijzen dat de feestviering thans een ander karakter draagt als gewoon er heerscht een trieste stemming door het overlijden van onze zeer geliefde landsvrouwe. H.M. Koningin-Moeder Emma. Als uitgangspunt voor zijn onder werp koos de eerw. spreker de woorden uit Prediker 4 vers 12 »Een drievoudig snoer wordt niet haast verbroken», In den breede en op duidelijke wijze zet spr. uiteen hoe de drie draden «BijbelOranjeNeder land» door God in de historie in elkander gevlochten zijn, met dank baarheid constateerende dat in de laatste jaren de liefde voor vaderland en oranjehuis opnieuw is ontwaakt. Door het Kinderkoor »de Zang vogeltjes» werden onder leiding van dhr. Rijken enkele liederen ten gehoore gebracht, die bij de aan wezigen zeer in den smaak vielen. Met een woord van dank aan den Eerw. spreker en aan dhr. Rijken en zijn kinderkoor werd de bijeen komst met dankgebed gesloten. Het echtpaar Ivarel Janson en Johanna de Bie, dat op Dinsdag 15 Mei a.s. hun gouden huwelijksfeest hoopt te vieren. CAPELLE. Op Dinsdag 1 Mei 1.1. des avonds 8 uur werd in 't Stationskoffie- huis van den heer L. F. van Dongen tie algenieene ledenvergadering gehou den van de jCoöp. Boerenleenbank. De vice-voorzitter, de heer J. Huijsinan, opende deze bijeenkomst met een wel komstwoord tot de aanwezigen, waar na de heer C. Vos van Gent, secretaris van het bestuur der Bank, als secreta ris dezer ledenvergadering werd aan gewezen. Na het teekenen van de pre sentielijst werden de notulen der vo rige ledenvergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna bracht de vice-voorzitter verslag uit omtrent den toestand der bank, waaruit bleek, dat deze, gezien de algemeen heer- schende malaise, gunstig genoemd mag worden en waaraan wij het volgende ontleenen: De totale omzet der Bank bedroeg gedurende het boekjaar '33 294141,80 dus 38108.72 meer dan het vorig jaar. Aan spaargelden werd ontvangen 50465.17 en terugbetaald 64341.65. De gekweekte rente bedroeg voor spaarders 6304.64, waarvan in con tanten werd uitbetaald 898.96 en als spaargeld werd bijgeschreven 5405.68. In 1933 werd aan nieuwe voorschotten uitgegeven 2650.Het saldo der reeds uitstaande voorschotten bedra gende 126805.94 werd door terug- en afbetalingen verminderd met 9296, zoodat op 31 December j.l. het totaal op deze wijze verstrekte gelden bedroeg 120159.94. Aan voorschotrente werd ontvangen 5585.37. In loopende re kening werd uitgegeven 205126.29 en ontvangen 212672.68. Op het einde van het boekjaar bedroegen de totale uitgaven en ontvangsten in loopende- rekening respectievelijk 113205.83 en 31969.51. De in loopende rekening ontvangen rente bedroeg 4338,21 en de uitbetaalde rente 416.51, terwijl de uitgaven voor diverse doeleinden bedroegen 132.60. Het bedrag dat bij de Centrale Bank gedurende 't afgeloopen jaar geplaatst was varieerde tusschen de 50000. en 60000.Het aantal spaarders bedroeg per ultimo December 1933 256. Er kwamen in 1933 4 nieuwe spaarders bij, terwijl er wegens over lijden en vertrek 11 afgingen, zoodat het aantal spaarders met 7 verminder de. Het aantal voorschotten nam toe met 3 en verminderde wegens geheele aflossing met 9, derhalve een vermin dering van 6. Het aantal loopende re- kéningen bedroeg per 31 December 1933 32. Gedurende 't betrokken boek jaar kwamen er 3 nieuwe bij, terwijl er geen afgingen. De zuivere winst welke thans weer op de reserve kan worden gebracht bedraagt 804.14. Het aantal leden bedragende 166 on derging de volgende verandering: er kwamen 3 nieuwe bij, één lid bedankte wegens vertrek naar elders. Naar aanleiding van dit verslag wer den door den heer D. van Pelt enkele vragen gesteld in verband met den rentestandaard, welke vragen dooi den voorzitter op afdoende wijze wer den beantwoord, waarna liet verslag ongewijzigd vastgesteld werd. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer A. A. Michaël en tot lid van het Bestuur de heer C. Vos. Beiden lieten zich deze herbenoe ming, onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen, welgevallen, waarna zij door den voorzitter op waardeerende wijze werden toegespro ken. Uit het door de heeren H. J. Spie lings en H. W. Kerst ingestelde onder zoek blijkt dat de rekening en balans over het 31 Dec. j.l. afgesloten boek jaar in orde zijn, waarna, een en ander onder dankzegging aan de commissie voor hun bemoeiingen en aan den kassier voor zijn keurig verzorgde boekhouding werd goedgekeurd. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Onder dankzegging voor de betoon de belangstelling sloot de voorzitter vervolgens deze vergadering. J.l. Dinsdagmiddag 3 uur werd in het Stationskoffiehuis van den heer L. F. van Dongen alhier de algemeene vergadering gehouden van stemgerech tigde ingelanden van het waterschap „De Binnenpolder van 's Grevelduin- Capelle". Na behandeling der ingekomen stuk ken en mededeeling van het procesver baal van kasopneming bij den pen ningmeester werd de rekening over het dienstjaar, 1 Juli 1932—30 Juni 1933, vastgesteld. De ontvangsten bedroegen 3441.91 7» en de uitgaven 2726.64, zoodat het batig saldo 715.277be droeg. De begrooting voor het dienst jaar 1 Juli 1934—30 Juni 1935 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 3849,3372, waarbij het bedrag der omslagen gedeeltelijk werd vastgesteld op 5.— en gedeeltelijk op 2,50 per H.A. Het voorstel om het bestuur te mach tigen tot uitvoering der werken in eigen beheer werd aangenomen, waarna de vergadering gesloten werd. Het echtpaar J. Faro, woonachtig in de Nieuwstraat, vierde j.l. Dinsdag onder zeer veel blijken van belangstel ling, zoowel van familie als kennissen en buurtbewoners, zijn gouden huwe lijksfeest. Door de buren was voor de woning van het jubileerend echtpaar een eereboog met passend opschrift geplaatst. Des avonds brachten de mu ziekgezelschappen „Kunst na Arbeid" uit deze gemeente en „Sirena" uit Vrij- hoeve-Capelle het gouden echtpaar on der overgroote belangstelling een se renade. Ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal a.s. Donderdag 10 Mei (Hemelvaartsdag) onder leiding van zijn directeur, den heer Alb. Christ, deelnemen aan het te Vuren te houden Nationaal Muziek en Zangconcours en aldaar uitkomen in de Eere-afdeeling. We wenschen directeur en leden veel succes. De voetbalvereeniging Excelsior houdt a.s. Maandagavond 8 uur in het 1 café van mej. Wed. A. v.' d. Haart aan de Nieuwevaart een algemeene leden- vergadering. I Bij de j.l. Donderdagavond gehou- den aanbesteding van het bouwen van een muziektent te dezer plaatse werd als volgt ingeschreven: J. Molegraaf, Capelle 1335. M. v. Campen, Capelle 1323. Gebrs. Spierings, Capelle 1305. G. Paans, Capelle 1290. J. Quirijns, Capelle 1287. Adr. Rosenbrand, Capelle 1100. Voor het verfwerk dat afzonderlijk werd aanbesteed werd ingeschreven: J. de Groot, Capelle 75. T. den Hollander, Capelle 34. Gebr. v. d. Waals, Capelle 24. Het werk is door het fonds tot stich ting en instandhouding van een mu ziektent opgedragen aan de laagste in schrijvers. Naar we vernemen zal met den bouw direct een aanvang worden gemaakt,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6