De Echo van bet Hen M st. mmu te Hemt. een HeerenMoge GRUIS. een Dames Armbandhorloge GRATIS. Fa. ANTON HOLTGREFE PBLIES-HEESBEEN'S Gestoomd Roggebrood Brief uit Waspik. Bij een besteed bedrag van f 10.— geven wij Bij een besteed bedrag van f 20.— geven wij v'h. Bierlaagh-van der Heijden IJZERHANDEL Markt Hoek Raadhuisplein, WaalwijkTEL. 72. No. 37. Zaterdag 5 Mei '34. 57e Jrg. DERDE BLAD. Waspik, 3 Mei 1934. Geachte Lezer, Op de in mijn vorigen brief be- sproken reclamefolder, getiteld .De vrouw en de Coöperatie", heeft een arbeider—coöperator gereageerd met .een ingezonden stuk". En omdat er in dit ingezonden stuk zoo'n beetje om de zaak heen wordt gedraaid, willen wij er alsnog even in 't kort op terug komen. Inzender heeft het voorname, lijk over de coöperatie als zoodanig terwijl wij eigenlijk slechts de ver. spreide brochure bespraken. Nu zal er misschien over het recht van coöpe- reeren nog wel een paar boekdeelen te schrijven zijn (ja, inzender, er zijn ook nog zoo'n soort ongeschreven rechten en wetten 1) maar daar zullen we hier niet verder over twisten. We willen alleen zeggen, dat men de boel een beetje door elkaar gooit en dat men zichzelf tegenspreekt, wanneer men alles te veel uit één gezichtshoek bekijkt. Trouwens, inzender is al een beetje gematigderen spreekt van .vele" particuliere zaken, waar men bij de neus genomen wordt, terwijl de schrij ver der bewuste brochure spreekt over .de" particuliere zaken, dus .alle" particuliere zaken. Maar ook inzender zegt dat de ontzettende concurrentie in 't particuliere bedrijf noopt tot 't leveren van mindere kwaliteiten, (alsof het publiek zoo naief is hiermede genoegen te nemenl) maar van de coöperatie beweert hij, dat juist hier het arbeiders loon de grootst mogelijke koopkracht heeft. Mogen wij hier ook eens iets opmerken? Dan veronderstellen wij, dat een coöperatie, wil zij mede kunnen concureeren met middenstands- en groot-bedrijven, zij evengoed dit dan zal moeten verhalen op de kwali teit der door haar verkochte artikelen, aangezien de algemeene onkosten, bij een coöperatie zeker niet minder zullen zijn dan bij 'n particulier bedrijf. (Men zie slechts de coöp. winkelpa leizen, als te Dongen, te Goirle, enz.) Bovendien bestaat een coöperatiebe- stuur doorgaans uit niet-winkeliers, dus niet-vakmenschen, terwijl vakkennis toch zeker wel een der eerste ver- eischten zal wezen. Waar wij echter juist op neer wilden komen, is wel dat de R,K. Coöperaties uitsluitend Haka- artikelen wenschen te verkoopen, terwijl schijnbaar niemand zich afvraagt waar de Handelskamer met haar winst blijft, en wie eventueele tekorten der Handelskamer te dragen heeft. Wij vonden het beter als de schrijver van het bewuste boekje hierop een ant- woord had gegeven, in plaats van zich het hoofd te breken over de bestem- ming der particuliere winsten. Ook de .arbeider—coöperator" omzeilt deze klip handig door er over te zwijgen, maar het feit dat de Kerkelijke Autori- teiten voortaan nog slechts bij uitzon, dering aan diverse instellingen het praedicaat R.K wenschen toe te staan, geeft ons te denken. Op 't oogenblik dat wij dezen brief zitten neer te pennen, viert men in Waspik-Boven groot feest. Omringd door talrijke kinderen, klein- en achter kleinkinderen, viert n.l. het echtpaar P.-Sn. zijn diamanten bruiloft. Vooral de man is een bekende Bovensche figuur, en niet weinigen zullen dan ook vandaag het feest van het dia manten paar medevieren. Ook wij voegen er onze felicitaties bij en hopen maar, dat P. en zijn echtgenoote ook nog een volgende mijlpaal des levens mogen bereiken. En tot slot rest ons nog een felicitatie aan onze R. K. Voetbalvereeniging Hercules, welke a s. Zondag haar 5- jarig bestaan feestelijk hoopt te her denken. Laten we hopen, dat deze sportieve vereeniging niet voor boven genoemd echtpaar behoeft onder te doen. ADEPT. ui. Na het meubilair komen, de prijzen aan de beurt, die de leden gewonnen hadden op het een of ander con cours. Veel waarde schenen die niet te hebben, want er werd maar weinig voor betaald, door de lief hebbers. Dan komt de groote koop: n.l. de zilveren ketting met de 36 schil den en de papagaai. Daar was F1 250 voor geboden, maar nu ging hij af voor F1 185 en daarbij wer den dan nog de oude gildestukken cadeau gegeven, die ons indertijd geweigerd waren ter inzage. Nog steeds is het voor ons een raadsel waarom ons dit geweigerd is. Wij zullen er ons maar niet verder druk op maken en de zaak maar blauw, blauw laten. Gelukkig heeft het de heer Jolles, toen hij voor het Prov. Gen. een werk zou uitgeven over de gilden, die nog bestaan, beter ge troffen. Hij heeft alles ter inzage gekregen en bij hem kunnen wij in zijn werk terecht wanneer wij iets willen naslaan. Wanneer dit gild is opgericht t kunnen wij niet met zekerheid zeggen. Een en ander kunnen wij wel nazoeken door middel van de dingen die er nog zijn. Bekijken wij het zilver, dan vinden wij er bij j de platen een, die het jaartal 1726 aangeeft en waarop staat gegraveerd »eerstenkonink«. Bij de papieren is nog een gezegeld stuk van 1726, J waarin beschreven staat dat de gildebroeders bij Brouwer van Don- gen F1 48 hebben geleend om een j ketting met papagaai en zilveren penning te kunnen koopen. Nu moeten wij echter weer oppassen want er zijn in Herpt vroeger twee gilden geweest. Dit vinden we weer i door een ouden inventaris, die in j 1820 door Brouwer v. Dongen was j opgemaakt en waarin het volgende staat vermeld22 schijven en 1 vogel van St. Joris of de »oude schutterscc 25 schijven en 1 vogel van St. Catha- rina of de »jonge schutters«. Door brand is wel wat verwoest, maar dit is toch weer gedeeltelijk vernieuwd. Men zegt nu wel dat het j gild veel ouder is dan 1726, maar waar zijn de verdere en betere be wijzen? Eigenaardig is, dat aan de vogel een boog met pijl hangt. Zou er dit misschien op wijzen, dat het gild vroeger toch nog een handboog schuts is geweest, die over is gegaan in een gewerenscliuts. Mogelijk is ook dat de vogel oud is gekocht. Hieroverkunnen we nu niet ge makkelijk meer oordeelen. Wel is ook eigenaardig, dat we_een regle ment aantreffen van 1734, waarin we nog veel dingen kunnen vin den, maar, daar hiervan ook weel de inleiding en een stuk van artikel 1 weg is, kunnen wij er ook al- niet veel uit opmaken omtrent de oprichting. Om nog eens even op het zilver terug te komen, dit werd bewaard door den geldschieter. In dit geval, de heer v. Dongen, de eigenaar van de brouwerij »deSchenkan« te Heusden. We zullen een paar stukken geven uit het stuk, waarin ons degeldlee-' ning wordt duidelijk gemaakt. »soolange yemant vande famillie vande wede van Dongen off Chris- tiaan van Dongen inde brouwerye vande Schenkan tot Heusden het brouwen van bier exerceeren ende brouwen, genoolsaakt sullen wesen geen andre bieren op hare teerdagen oft onder haar collegie te consu- meeren, tzy met tonnen vaatwerk, vanen oft kannen minder oft meer der dan die gekoft zijn inde brou- j werye vande Schenkan«. Er staat ook in vermeld, dal het zilver door de brouwer moest be waard worden. Vandaar ook dat wij een inventaris aantreffen, zooals wij hiervoor reeds vermeldden. Mogelijk en hoogst waarschijnlijk is het, dat de beide gilden bij hem geld hadden geleend. Dit recht van de brouwer op het zilver is in 1880 afgekocht toen H. Malingré, de brouwerij over nam en in de plaats en rechten trad van de familie v. Dongen. Voor F1150 deed hij afstand van zijn recht op het zilver. Nu werd het voortaan door een der bestuursleden bewaard en zooals altijd het gebruik was geweest werd het door de koning van het gild gedragen op de feest dagen van het gild. Het Koningschieteu gebeurde om de 7 jaar. Dit gebeurde evenals het prijsschieten met Pinkster-Dinsdag, dus met de kermis. Ieder lid had zijn eigen geweer en men schoot dan op den boom, op een houten vogel met ijzeren plaat. De koning gaf aan het gild een schild, dat aan de ketting werd bevestigd. Over deze schilden, enz. een vol gende keer meer. TONNIE DUIN. reeds meer dan 100 deelnemers ingeschreven. Waalwijk wordt dus morgen het doel van talrijke auto mobilisten en motorrijders. Tusschen 12 uur en half twee zullen de deelnemers bij de »Twee Kolommen« arriveeren, wat daar natuurlijk een overstelpende drukte zal geven. Om vergissing te voorkomen deelen wij nog eens mede, dat de inschrijving voor de Vossenjacht volgens het reglement nog kan geschieden op den dag zelf. Deze Vossenjacht belooft wel een der mooiste attracties te worden van dezen motordag. Ook voor het groote motorbal 's avonds in Musis blijkt zeer groote belangstelling te bestaan. De Victoria- band zal daar de muziek verzorgen, zoodat dit belangrijke punt in goede handen is. De »Jasneva« Sigaren fabriek heeft voor een bijzondere attractie gezorgd en zal 3000 sigaren in de bekende mica-verpakking in de zaal ronddeelen. Roode Kruis—avond. De transport—colonne geïnstalleeid. Woensdagavond werd in Musis Sacrum de aangekondige Boode Kruis—avond gehouden, bij welke gelegenheid de installatie van de Waalwijksche transport—colonne, die dezen winter door Dr. Akker mans uit Drunen is opgeleid, plaats vond. De belangstelling, die ervoor dezen avond bestond, was niet zeer groot. De voorzitter der plaatselijke afdeeling, Dr. II. G. Langemeijer, sprak een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder welkom heette luit.—generaal Bakker uit Wassenaar, die inplaats van generaal v. Munnekrede een propagandarede zou houden, den heer Verheijden, mil. district comm., enden burge- j meester. hulpverleening bij oorlog bedoeld, spoedig ook vredeswerk ter hand nam. Spr. schetst ook het ontslaan dei Boode Kruis League in 1918 en van de Confederation intern, in 1929. Thans telt het B. K. over de ge- heele wereld 20.000.000 leden. Komende tot de bespreking van het Nederlandsehe B. K. zegt spr. dat men hier aanvankelijk niet enthousiast was voor de organisatie. In 1867 is op initiatief van Koning Willem III een vereeniging gesticht, die echter pas in 1905 de officieele Nederlandsehe Boode Kruis-organi- satie werd. Spr. wijst op de groote belangstelling, die ons Koninklijk Huis steeds voor de vereeniging betoond heeft. Spr somt dan op wat het Ned. B. K. zooal gedaan heeft en nog steeds doet. Vroeger deed het ook het werk dat thans door Wit-Gele en Groene Kruis is ter hand ge— j nomen. Sedert 1930 is er geen enkele oorlog geweest waar het Ned. B. K. geen hulp verleend heeft. Het Vredeswerk omvat o.m.j het oprichten en exploiteeren van ziekenhuizen, het instellen van een bloedtransfusiedienst, het station- neeren van ziekenauto's en zieken wagens, het exploiteeren van Park- herstel ingsoorden, het inrichten van hulpposten langs verkeerswegen, het africhten van honden als geleiders van blinden, het geld inzamelen en hulp verleenen bij nationale rampen, de strijd tegen de T.B.C., de vorming van transportcolonnes e.d. Spr. besluit zijn rede met een verzoek om steun voor het mooie werk van het Boode Kruis. Dr. Langemeijer sprak een dank woord en verzocht daarna den burgemeester, die eere-voorzitter der plaatselijke afdeeling is, over te tot installatie der transport- ger het diploma. Dr. Langemeijer sprak een dank woord tot den burgemeester, waarna de Boode Kruis—film vertoond werd. Hierna gaven de leden der colonne nog van hun vaardigheid blijk, door enkele eenvoudige oefeningen te demonstreeren. Namens de colonne sprak Dr. Akkermans nog een dankwoord tot het plaatselijk bestuur en tot de burgemeester en daarna werd den avond door Dr. Langemeijer be sloten met een opwekking tot de aanwezigen om zich als lid op te geven. gaan .w. n i i e .„„'colonne. Aan dr. Akkermans bracht Generaal Bakker gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting over SP doel, werk en inrichting van het Boode Kruis. Hij deed dit niet, dan nadat hij de Waalwijksche afdeeling bedankt had voor het organiseeren van dezen avond. Het Boode Kruis heeft immers propaganda noodig, dank voor het vele werk dat deze zich getroost heeft voor de opleiding der colonne. De burgemeester kreeg daarna het woord en hij verklaarde aller eerst waarom de installatie juist door het hoofd der gemeente (Dit dameshorloge heeft een prima binnenwerk en loopt op een edelsteentje.) Om het bedrag van fl. 10.— of fl. 20.— te besteden, kunt U bij ons EEN tlALF JAAR Uw inkoopen doen. De besteede bedragen worden in een boekje dat U meekrijgt, aangeteekend. In hét boekje a.s. staan ongeveer 1600 verkrijgbare artikelen vermeld. PROVINCIAAL NIEUWS Waalwijk, 4 Mei 1954. Benoeming. De leeraar gymnastiek der R.K. H. H. S., de heer A. J. ter Voort, is be noemd tot lid der commissie voor het afnemen der examens Middelbaar- en Lager Gymnastiek. Benoemd. De heer K. Bierlaagh alhier is benoemd tot plaatsvervangend Ont- I vanger van de Registratie en Do- meinen ter standplaats 's Bosch. De Sterrit naar Waalwijk. Voor de Sterrit naar Waalwijk, die morgen gehouden wordt, hebben want op het oogenblik is in Neder- geschiedde. Het gemeentebestuur land het aantal leden nog zeer heeft te waken voor de veiligheid gering, n.l. nog geen 3°/00 der ge- j van het verkeer en moet het daarom I heele^'bevolking, terwijl het in België 7°/o en in de Vereen. Staten 18 °/0 is I Nederland slaat hier dus een droevig figuur. Toch is spr. niet ontevreden, wat het B. K. is ook in ons land groeiende. Spr. richt zich tegen de actie die door sommige organisaties tegen het Boode Kruis gericht wordt, voor namelijk door de vereenigingen Jongere Vredesactie» en »Kerk en Vrede». Men moet echter het R. K. niet als een militairistische organi satie beschouwen, het is een paci fistische vereeniging, die den oorlog bestrijdt. In dien strijd blijft het B. K. echter met beide voeten op den grond staan. Spr. ontzenuwt de bezwaren die tegen het B. K. worden aangevoerd en die z.i. kant noch wal raken. In het kort schetst spr. dan het ontstaan en de ontwikkeling van het internationale Roode Kruis. Op initiatief van Jean Henri Dunant werd de vereeniging in 1863 te Genève gesticht. Het comité inter national is nog steeds te Genève gevestigd. Thans is er geen beschaaf-1 v. d. de staat in de wereld waar geen B. K. organisatie bestaat. Spr. wijst erop dat het R. K. ofschoon 'oorspronkelijk alleen als Smakelijk, Voedzaam en Gezond. NEEMT PROEF. Tel. 99. Zilveren Bruiloft. Hoewel 't niet onze gewoonte is te schrijven over herdenkingen van Zilve ren Bruiloften maken we daarop gaar ne 'n uitzondering wanneer 't geldt een openbaar persoon als onze"oudste wet houder, de edelachtb. heer W. Eibers, tevens eene vooraanstaande figuur in 'l vereenigingsleven onzer gemeente. De belangstelling die de heer en mevrouw W. Eibers en familie heden ter gelegenheid van de zilveren brui loft in onderscheiden vorm ontvingen waren dan ook legio en getuigden van hartelijk meeleven en groote waar deering. O.m. gaven van hun belangstelling blijk de eerw. geestelijkheid, het col lege van B. en W., het secretarie-per soneel, personeel van gemeente-wer ken, geftieente-bedrijven, politie, het bestuur en directeur der R.K. H.H.S. H.B.S., Bestuur R.K. Kiesvereeniging met tal van particulieren en zaken vrienden, waarvan verschillenden schitterende bloemenmanden zonden. Ook zagen we nog bloemen van het fabriekspersoneel van „de Kroon", van de R.K. Kiesvereeniging, van de Kyno- logenvereeniging Waalwijk en Omstre ken, W. S. C., Waalwijksche IJsclub, Hakabé en tal van andere. Hieruit en uit nog zoo honderden attenties moge het zilveren echtpaar en familie de overtuiging putten van de groote belangstelling, de jubilaris zelf de waardeering van zoovelen voor zijn werken in. 't belang der gemeente en van 't vereenigingsleven op zoo veel zijdig terrein. Aanbesteding. Het verhouwen van café L. Leijtens onder architectuur van den heer A. van Huiten alhier, is bij onder— handsche aanbesteding opgedragen aan de Fa. J. v. d. Aa, alhier voor de som van f 759. S. S. S. De Gymnastiek en Athletiek ver. «S. S. S is uitgenoodigd om Zondag a.s. te Waspik een Gymnastiek demonstratie te geven bij gelegenheid der viering van het eerste lustrum der Voetbalver. «Hercules» aldaar. Werkloosheid. De stand der werkeloosheid is per 1 Mei: 184 geheel en 23 gedeeltelijk werk- loozen, tegen 162 geheel en 48 gedeel telijk op 1 April. De verdeeling is als volgt: toejuichen dat er een organisatie is die zich ten doel stelt eventuee'.e slachtoffers bij te staan. Spr. meende dat er aanleiding is om de installatie met eenig cere monieel te doen plaats hebben. Op de eerste plaats omdat de colonne de sympathie van haar omgeving moet hebben en sympathie, die voor dit belangelooze werk ten volle verdiend is. Daarnaast ook omdat j er geld noodig is. j Een bijzonder woord van hulde bracht spr. aan den heer Klaassen, den ijverigen commandant en in geestelijken zin ook den oprichter van de colonne. De burgemeester wees de leden nog op hun groote verantwoorde lijkheid en hoopte dat zij veel voldoening van hun werk zullen mogen hebben. Daarmede verklaarde spr. de colonne geïnstalleerd en hij reikte aan de leden de behaalde diploma's uit. Deze werden verworven door de heeren J. van Loon, W. Hens, J. Horst, C. van Oudheusden, heden 1 April: W G w G 15 2 12 9 16 1 12 3 2 2 123 14 110 30 6 1 5 1 6 2 5 1 17 3 13 4 1 Bouwvakarbeiders Houtbewerkers Kleermakers Lederbewerkers Leerlooiers Metaalbewerkers Div. werkkrachten Typografen R. K. Werkliedenvereniging Waalwfik. Jaarvergadering op Maandag 7 Mei 1934 's avonds ten 8 uur. Oan de orde zijn o.m.: Jaarverslag Secretaris. Jaarverslag Penningmeester. Verslag Controle-Commissie. Verkiezing van een lid der Controle commissie, wegens periodieke aftre ding van A. Kerkhof. Begrooting 1934. j Bestuursverkiezing wegens periodie- i ke aftreding van C. P. Didden, Jac. Fransen en C. van Hoof. Door den Bestuursraad zijn candi- daat gesteld: C. P. Didden, Jac. Fralis sen en C. van Hoof, allen aftredend. Door de leden is candidaat gesteld: G. T. Strijk. Mededeelingen. Diamanten zaken-jubilé. De heer W. G. van Thiel-Tonglet te Beek en Donk, hoopt op 5 Mei den dag waarop hij gedurende te herdenken, r E. v. d. Pluijm, J. Trimbach, A. f,o jaren werkzaam is in de draad- en Wilmont en C. Wilmont. De leden draadnagelfabrieken te Beek en Donk, J. Schambergen, M. v. d. Ven en 1 N.V. van Thiel's Draadindustrie, C. Trimbach behaalden reeds vroe- Beek en Donk. I

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9