Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. PEUiLLETOiN „DANTRIG" „DELANA" JAN VAN MIL v/h. GEZ. VAN DER SANDEN. .MODCDfiBiBiHD i NUMMER 38. WOENSDAG 9 MEI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. Jelegr.-fcdret: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. Engeland neemt handelsmaatregelen tegen Japan. Minister Runciman heeft gisteren in het Lagerhuis de maatregelen aange kondigd, welke op de Britsche en koloniale markten genomen zullen worden tegen de Japansche concur rentie met textielgoederen. De oorlogsschulden. Roosevelt zou bereid zijn met Finland als eerste een regeling te treffen inzake de oorlogsschulden. Gratie in Oostenrijk. Een deel van de socialistische repu- blikeinsche schutters, die bij de on lusten van Februari in Oostenrijk in hechtenis zijn genomen, zal gratie krijgen. Spanje en hel Valicaan. Naar de Madrileensche correspon dent van „El Mati" meldt, zal de Spaansche minister van buitenland, sche zaken, Pita die, zooals bekend, de vorige week bij decreet tot buiten, gewoon gezant bij het Vaticaan benoemd werd, waarschijnlijk den vijf en twintigsten Mei a s. naar Rome vertrekken om de onderhande lingen over het sluiten van een modus vivendi met den Heiligen Stoel te openen. Het Vaticaan protesteert. Het Vaticaan heeft te Berlijn een protest ingediend wegens de rede waarin Habicht kritiek oefende op het tusschen den H Stoel en Oosten rijk gesloten concordaat. In Vaticaansche kringen wordt deze redevoering beschouwd als een bewijs dat men te Berlijn weinig eerbied betoont voor de verdragen, die met de Kerk zijn gesloten. Insull in Amerika terug. Maandagmorgen is het stoomschip „Exilona", dat den aartsoplichter Samuel Insull van Turkije naar Amerika bracht te New York aange komen. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 16) Neen, ze zijn vrij in hun bewegin gen, totdat ik lien iets ten laste kan leggen. Maar ze worden gevolgd; we verliezen ze niet uit het oog. Het ge vaar, dat ze naar Amerika zullen ver trekken is voorloopig niet heel groot; ik bedoel de eerstvolgende dagen, want er vertrekt geen enkele mailboot Ze zouden met een ander schip kunnen gaan. Mogelijk. Ik zie, dat Uw ongerust heid zelfs nog grooter is, dan de mijne, lachte Mr. Marshall. Maar zooals ik het zie, hebhen ze geen enkele reden, om zoo'n haast te maken. De drijfveer om af te reizen een paar dagen voor de boot vertrekt, is waarschijnlijk alleen hun idee, dat ze in Londen niet veilig meer zijn en tot dat gevoel zal uw wandeling met Miss Winifred wel sterk hebben bijgedragen. Zij schijnen er ernstige bezwaren tegen te hebben, dat het jonge meisje op dit oogenblik vrienden maakt. Ik durf wedden, dat U nog twee dagen voor U hebt, om als U dat wilt, Miss Bartlett te redden van de ballingschap, die haar boven het hoofd hangt. Ik? Redden? Wat bedoelt U? Trotzki. Naar verluidt, zou Trotzki op het kleine Fransche eiland Aix domicilie krijgen. Polen en Danzig. In de betrekkingen tusschen Danzig en Polen, welke de laatste dagen vrij gespannen waren, is eenige verbete ring ingetreden. Dinsdag 8 Mei wor den de economische besprekingen voortgezet. Italië en Rusland. De Italiaansche staatssecretaris Suvirh zal eerlang een bezoek aan Moskou brengen. President Hindenburg. Er gaan weer geruchten als zou president van Hindenburg ongesteld zijn. Hij zou een operatie hebben ondergaan. Van officieele zijde wordt echter niets bekend gemaakt. Botsingen in Barcelona. In Barcelona is het Zondag weer vrij onrustig geweest. Herhaaldelijk kwam het tot botsingen met de politie, waarbij een man werd gedood. Onzekerheid omtrent Ontwapening. Volgens een specialen medewerker van de Dally Telegraph heerscht er in Engelsche regeeringskringen on zekerheid over de verdere houding terzake van de ontwapening. Frank rijk zou zijn standpunt aanmerkelijk gewijzigd hebben en daarmee zou de grondslag voor nieuwe garantievoor stellen zijn weggevallen Betooging voor het Saargebied. De Duitsche nationaal-socialisten hebben Zondag in Zweibrücken in de Paltz een betooging gehouden voor het Saargebied, waar binnenkort een volksstemming zal beslissen over de al of niet aansluiting van het gebied bij Duitschland Min. Goebbels heefteen daverende rede gehouden en betoogd dat de Saar Duitsch moet blijven. BINNENLAND. Willem Kloos 75 jaar. De bekende Nederlandsche dichter Willem Kloos heeft onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 75sten verjaardag gei ierd. woordde Mr. Marshall en keek afwis selend naar de nagels en de palm van zijn hand, ik heb U zooeven al ge zegd, dat de politie momenteel over geen enkel geldig motief beschikt om Miss Craik tegen te houden. Maar als een particulier persoon Miss Bartlett zou kunnen overhalen, zich er tegen te verzetten, dat ze op een dergelijke manier uit haar vaderland wordt weg gevoerd, of als die persoon haar er toe kon krijgen van haar zoogenaamde tante weg te loopen, dan zou dat iets heel anders zijn. Hemel, ja, daar zit wat in, riep Reginald, verrast. In dezen tijd van auto's en ont voeringen per auto, hernam Mr. Mar shall bedachtzaam en nog steeds zijn handpalm bestudeerend. Daar zegt U zoo wat! Sir Reginald sprong enthousiast van zijn stoel op. Wat er ook jvan komt, ik ga er achter aan. Maar hoe weet ik, waar Ik hoop U binnen een uur te kun nen melden, waar het jonge meisje pre cies te vinden is. Ik ben van plan een spelletje te spelen, waar Miss Craik en haar kor nuiten verstomd van zullen staan! Tot ziens! U weet waar ik ben, wanneer U bericht voor me hebt. Maar wees voorzichtig, Sir Regi nald. Er is een kwaadaardig heerschap in de geschiedenis betrokken. Op het oogenblik noemt hij zich Voles en die zal wel in gezelschap of in de onmid dellijke nabijheid van Miss Craik en Miss Bartlett zijn. U kunt hem makke lijk herkennen. Hij is een reus met een verweerd, bruingebrand gezicht, een type uit het oerwoud. Hij heeft meestal een kerel bij zich, die er net zoo uit ziet, maar gespierder en kleiner. Hij is :hoon hij Londen—Melbourne-Race. De K. L, M. heeft besloten mee te doen met een Douglas in den snel heidswedstrijd, met een F 36 in de handicaprace. De opening van het Julianakanaal. Maandag heeft de plechtige inge- bruikneming plaats gehad van het eerste pand van het Julianakanaal en de ingebruikstelling van de overlaadhaven en kolentip te Bom. Deze plechtigheid werd o. a. bijgewoond door de Koningin, den Prins en Prinses Juliana Wegens den hofrouw droeg dit koninklijk bezoek een eenvoudig karakter. De Prinses heeft door een druk op den knop van den electrischen motor de sluizen geopend. Te Bom heeft H. M. eigenhandig de nieuwe kolentip in de haven in beweging gesteld. Er was groote be langstelling De nieuwe spelling op de scholen. Minister Marchant heeft in zijn radio-rede over de nieuwe spelling medegedeeld, dat deze in September a.s. voor het onderwijs zal worden ingevoerd. De invoering van het compromis zal niet gepaard gaan met eenig verbod van het gebruik van boeken in een andere spelling UW KWALITEITSBADPAK VOOR 1934 MOET ZIJN: HOOGSTE ELASTICITEIT BADMUTSEN. BADSCHOENTJES en BADDOEKEN Verkrijgbaar bij IS 1 C&O De electrificatie der spoorwegen. Maandagmiddag is de officieele proefrit gehouden op het gtëlectrifi ceerde baanvak Rotterdam Dord recht. Weer een geval van besmetting met tuberculose. Nadat bij een leerling van de Bisschoppelijke Kweekschool te Roer mond open tuberculose geconstateerd werd. is op geneeskundig advies een onderzoek ingesteld bij de andere leerlingen. V ijftien hunner bleken met tuber culose besmet te zijn. Zes leerlingen zijn thans in het sanatorium te Hom opgenomen. Dugs niet geroyeerd. De partijraad der s.d.a.p. heeft besloten, dat mr. Duys in verband met zijn bekende brochure niet als lid der partij zal worden geroyeerd. RECHTZAKEN. Voor den Kantonrechter. Uit de Langstraat. Voor den Bosschen Kantonrechter verscheen C. A., groentenhandelaar uit Drunen, die wegens vervoer van 30 K.G. aardappelen zonder geldig document tot f5 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld werd. A. v. O., landarbeider te Dussen, werd er van verdacht een vrouw van haar fiets getrokken te hebben. Bij gebrek aan bewijs volgde vrijspraak. De Waalwijksche chauffeur J. H. natuurlijk, evenals Voles anders heet. Voor die twee moet U werkelijk op passen. Ik vermoed dat ze er geen be- zwaar tegen zullen hebben een beetje j hardhandig op te treden, als het in hun kraam te pas komt. Dank U voor de waarschuwing, Mr. Marshall. Maar ik kan ook hard- handig optreden, wanneer het noodig is. Denkt |U maar eens aan onze ken nismaking op het politiebureau. Adieu, ik hoor graag straks wat van U f Sir Reginald gin^ naar zijn club om wat te eten want zijn diner was er bij ingeschoten en hij was juist klaar toen hem een briefje van den Commis saris gebracht werd. Er stonden maar enkele woorden op het stukje papier: „Hotel „De Gouden Engel", Paxton bij Liverpool". Een blik op de lijst der mailafvaar ten had Carshaw doen zien, dat hem vermoedelijk niet heel veel tijd meer restte voor zijn zware taak: ten eerste om Winifred over te halen en ten twee de 0111 haar redding te bewerkstelligen. In geen geval kon hij een nacht ver liezen. Hij nam den nachttrein van Euston, sliep den volgenden morgen enkelq uren in het North Western Ho tel en om tien uur reeds zat hij achter het stuur van een gehuurde auto, op weg naar Paxton. Paxton is een slaperig stadje van vierduizend inwoners; ook het Hotel „De Gouden Engel" gelegen aan het steile stukje hoofdstraat, waar weke lijks markt wordt gehouden, wekt den indruk door plaatselijke slaperigheid te zijn aangetast. Naast „De Gouden Engei" ligt „Het Zwijnshoofd". In laatstgenoemde, al evenmin mondaine elegenhcid, hadden Volcs en zijn ad- P., die bij een meeningsverschil met een collega een ruit van zijn auto vernielde, kreeg f5 of 5 d. Twee jongens uit Dussen, A. v. d. P. en H. G. v. d. P., die bij den veldwachter een takkenbos tegen de deur gooiden, werden tot f 5 boete 1 week tuchtschool, en f7.50 of 10 dagen hechtenis veroordeeld. Hetzelfde tweetal smeet een eindje verder een paal tegen een deur, met dezelfde straffen als resultaat. Venten zonder vergunning mag ook niet; dit werd G. P. uit Waal wijk met een boete van f3.in gescherpt. Tenslotte zagen we C. A. Q., land bouwer te Meeuwen verschijnen, die drie gulden zal moeten neertellen omdat hij na een huiselijken twist zijn verontwaardiging luidkeels op de openbare straat had gelucht. In het mes geloopen A. M. A. H.v schoenmaker te Waalwijk, kwam in hooger beroep van een vonnis waarbij verdachte veroordeeld was tot 3 maanden gevangenisstraf ter zake dat hij in den nacht van 13 op 14 Jan. 1934 te Waalwijk opzettelijk mishandeld W. M. met een mes heeft gestoken. Verdachte beweerde dat W. M. schoenmaker te Waalwijk, in het mes geloopen is en hem in het café met den dood had bedreigd. Na getuigenverhoor vond de adv. gen. geen aanleiding tot wijziging van de straf en eischte bevestiging van het vonnis. y judant onderdak gevonden; Winifred en Miss Craik logeerden in „De Gouden Engel"; i j Sir Reginald richtte zijn schreden eveneens daarheen. Hij zat in de eetzaal op de eerste ver dieping, die uitzag op de Marktstraat, en vouwde zijn krant open. Hij was de eenige gast en luisterde gespannen of er ook voetstappen naderden. Bij in formatie was hem bevestigd, dat Wini fred en „de tante" inderdaad hier ver toefden. Geruimen tijd deelde niemand dan een jeugdige Duitsche kellner Sir Regi nald's eenzaamheid, tot tegen twaal ven Rachel Craik met een wollen shawl om den hals en Winifred in een nieuwe witte japon, binnenkwamen. Winifred schrok en sloeg haar oogen neer, toen ze zag, wie daar zat. Car shaw echter scheen haar niet op te merken en hield zijn blik over de krant heen gevestigd op Miss Craik. Hij was benieuwd of ze hem zou herkennen, want hij veronderstelde dat ze hein in gezelschap van Winifred had gezien. Ze nam schijnbaar echter nauwelijks notitie van zijn aanwezigheid, j Het meisje en de andere vrouw zoch ten op eenigen afstand van hem het j was een ruim vertrek een plaatsje bij het raam, keken naar buiten en zeiden af en toe met zachte stem een enkel woord. Toen hun lunch werd binnengebracht, gingen zij aan de groo te eettafel, midden in de zaal zitten. Sir Reginald hield zich intusschen schuil achter zijn krant, behalve wanneer hij zoo nu en dan even een steelschen blik op Winifred's gebogen hoofdje wierp. Hij hoopte maar, dat Rachel het meisje een oogenblik alleen zou laten al was het maar één minuut want hij had een briefje klaar, om Winifred snel in de hand te duwen. Het bevatte het verzoek, hem dien avond om zeven uur in het laantje achter het kerkhof te ontmoeten, om een zaak van groot helang te bespreken. Maar de fortuin was tegen hem. Na de lunch zette Miss Craik zich weer bij het raam, nam een breiwerk op en begon in het tempo van een lang zame machine te breien. De kwartieren, halve uren regen zich traag aaneen. Ten slotte belde Sir Reginald om zijn eigen late lunch. De Duitsche kellner kwam met het bestel de en de jonge man stond op om naar de eettafel te gaan. Maar het opstaan scheen te werken als een prikkel tot actie. Hij had weinig tijd meer te ver liezen en het zenuwtergende wachten had zijn geduld tot een soort wanhoop- stemining van „nu of nooit" opge zweept. Hij stapte regelrecht op Winifred af, hoog, en reikte het meisje zijn krant toe. U hebt misschien het ochtendblad nog niet gelezen vroeg hij beleefd. Hij had ten einde raad, een krijgslist be dacht, om onder dekking van de krant haar het briefje in handen te spelen. Miss Craik zat misschien twee me ter van hem verwijderd, half van Wi nifred afgewend, maar bij dit graci euze aanbod van een ochtendblad, ver in den namiddag, keek ze om en zag, dat toen Winifred de krant aannam, ze ook een dichtgevouwen papiertje, dat er op lag, probeerde te grijpen. Maar haar poging faalde; het briefje ontsnapte aan haar greep, viel in haar schoot en bleef daar, onheilspellend goed zichtbaar voor Miss Craik liggen. „Tante" trok de wenkbrauwen even op, maar ze ging door met breien. [(Wordt vervolgd). Waalwpscbe en Langstraatscbe Coarant. MAATSCHAPPy VAN VERZEKERING OP MET LEVET1

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1