PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Mei 1934. Motordag In Waalwijk. De Motorclub «Waalwijk en Om streken» had een stralende Mei-dag uitgekozen voor het door haar ge- j organiseerde eerste Waalwijksche Motorfestijn. Al in de vroege morgenuren kon men gewaar worden dat er in Waal wijk weer iets te gebeuren stond. Onophoudelijk ronkten snelle blin kende motoren door de straten, die hun tocht aanvingen om er het ver- eischte aantal kilometers voor den Sterrit door te draaien. Doch tegen het middaguur begon de drukte pas voor goed. Tusschen 12 uur en half twee zouden de sterritters immers de finish bij »de Twee Kolommen» moeten passeeren, en hier was dan ook een groote belangstelling, zoowel buiten als binnen. Geleidelijk aan kwamen de deel nemers binnen op hun motoren ot in knusse zomersche two-seaters of in grootere wagens. Een blik op de nummerborden bewees wel dat de Sterrit niet tot plaatselijke of zelfs provinciale deelname was beperkt gebleven. De jury had tal van plaatsen buiten Brabant te noteeren Haarlem, Venlo, Nunspeet, Goes, Kerkrade, Arnhem, Düsseldorf,... enz. De Tilburgsche Motorclub »Ver- eeniging Motor Verkeer» kwam en corps over. De jury had handen vol werk om de juiste minuut van aan komst te noteeren, de minuten die immers straks beslissen zouden bij de toewijzing van den eersten prijs het fraaie Triumph—motorrijwiel. Op de Markt werden de machines der aangekomen deelnemers gepar keerd. Het was hier een gezellige drukte. Om kwart voor drie moesten de deelnemers voor de vol—ijver in de weer zijnde regelingscommissie tre den. Thans voor de start van de Vossenjacht. De regeling was »inde puntjes» verzorgd, daarvoor hebben we niets dan lof. Elk deelnemer kreeg zijn kaart en werd precies op de voor hem aangewezen minuut gestart. Te drie uur begon het en met tusschenpoozen van een minuut schoot er telkens een wagen of motor in oostelijke richting. De machines maakten een geweld dat hooren en zien je verging. Het parcours voor de Vossenjacht was uitstekend gekozen en het be wees hoe goed de omgeving van Waalwijk zich voor een dergelijke rit leent. Aan de eene zijde het wijde polderland, met zijn onontwarbaar net van smalle wegen, zijn kruis punten, die den deelnemer onop houdelijk voor moeilijkheden stellen, zijn vriendelijke dorpjes, waar de heele bevolking was uitgeloopen om de rijders te zien passeeren, en aan de andere zijde het heidelandschap met al zijn bekoring. De medewerking van gemeente politie, rijksveldwacht en maréchaus- sée, die ae deelnemers overal ont vingen, was zeer te loven. Op alle belangrijke kruispunten stond een dienaar der wet opgesteld om de veiligheid van rijders en kijkers te waarborgen. En hier en daar was dat wel noodig, want de belangstel ling was zeer groot. De bevolking had natuurlijk al heel spoedig ge merkt dat er wat aan het handje was, al was het alleen maar aan die vreemde roode pijlen, die overal op de wegen geschilderd waren. En toen zij de eerste deelnemers, met de nummers op hun lampen zagen passeeren, waren spoedig de stoelen naar buiten gesleept en leefde men mee met de motoren en auto's, die daar zoo bliksemsnel elkaar op de polderwegen achtervolgden en elkaar plaagden door wolken van stof als rookgordijnen achter zich aan te sleepen. We mogen inderdaad zeggen dat de menschen meeleefden, want overal hoorde men aanmoedigingen, overal werden petten in de lucht gezwaaid voor eiken deelnemer die passeerde Boerenknapen waren zoo gedienstig hier en daar de kruispunt vraagstukken op te lossen door de juiste richting aan te geven. Maar heelemaal vertrouwen kon men de rare snaken toch niet want af en toe stuurden ze ons met glundere gezichten een verkeerd zij wegje in, en dan moest de chauffeur, als we na 100 meter nog steeds geen rooden pijl gepasseerd waren, den wagen acrobatische toeren laten maken om het kunststuk te wrochten te draaien op een twee meter breeden polderweg. Maar men vergaf die rekels zooiets graag als men zag welk een pleizier zij van hun grap beleefden als de deelnemer even later van de dwalingen zijns weegs terugkeerde. Wij spraken hierboven van de goede zorgen der politie. Hier en daar ging een dorpsagent in zijn ijver zelfs wel wat te ver en stond hij met breede gebaren den ver keersagent te spelen, niet bevroedend dat het de bedoeling was dat de deelnemers zelf hun weg zochten. Maar zulk een gedienstigheid neemt men liever aan dan die van een politie—man die een deelnemer een verkeerde richting instuurde. Doen eenige boerenjongens zoo iets, dan noemt men het een grap, wanneer men echter door een neutraal po- itie—man wordt beetgenomen vindt men het een flauwe aardigheid Vermelden we nog hoe het par cours liep. In Baardwijk sloegen we )ij de Baardwijksche straat af, den jolder in. Over Doeveren en Hees been en langs Heusden ging het naar de Maasbrug. Toen deze ge passeerd was moesten de deelne mers linksaf naar Genderen en Eethen. Daar ging het even over binnenwegen naar Hill, vandaar op Meeuwen en Dussen met zijn bochtige hoofdstraat en verder naar Hank waar we via de nieuwe brug de Bergsche Maas weer passeerden. Dan volgden we den gewonen weg over Raamsdonksveer, Raamsdonk en Waspik naar Capelle. Bij de haven sloegen we af op het Zuiden aan, en een breeden zanderigen landweg bracht ons tenslotte in Berkdijk. Dwars door Kaatsheuvel heen, ging het vervolgens weer opnieuw de hei in tot tenslotte de Vos ge vonden werd.,... dorstig aan een pot bier bij café «Huize Roestelberg.» Het parcours was 60 K.M. lang, en de deelnemers moesten er precies 2 uur over doen. Niet langer maar ook niet korter. De tijd leek ons wel iets te lang genomen als men bedenkt dat sommige deelne mers meer dan drie kwartier te vroeg aankwamenOok als de ver- eischte snelheid werd verhoogd, zou er o.i. nog moeilijk van een »ver- kapte snelheidsrit» gesproken kun nen worden. Zoo kwam aan Huize Roestelberg successievelijk het heele gezelschap weer bijeen. Ook hier ging het er recht prettig toe. De bekende Bossche motorduivel Gerrit v. d. Heijden zorgde voor een speciale attractie door met zijn Triumph- motor tweemaal den Roestelberg te beklimmen. Een bijzondere prestatie, waarvoor de renner dan ook har telijk werd toegejuicht. Dat was het tweede deel van den dag, en daarna gingen we ons op maken voor het veelbelovende slot het motorbal in Musis Sacrum. Dit is werkelijk een waardig slot gewor den van den welgeslaagden dag. Al vroeg was Musis overvol en de Victoria—band zorgde er wel voor dat de rechte stemming er in kwam. Op verzoek van het bestuur der M. C. W. O. heeft de heer Jan Tielen, secretaris van Waalwijk's Belang, de enveloppe geopend waarin de burgemeester het tijdstip had geslo ten, dat zou uitwijzen aan wie de eerste prijs voor de Sterrit zou wor den toegekend. Alvorens dit te doen heeft de heer Tielen echter eerst een kort woord gesproken, waarin hij de M. C. W. O. en in het bij zonder haar ijverige leiders, de heeren K. Bakker en J. Princen, dank bracht voor d'n mooien en druk ken dag die zij Waalwijk geschonken hebben, omdat door zulk een dag zoo krachtig wordt gewerkt aan een der hoofdpunten van 't programma van W. B., bevordering van het «Vreemdelingen—verkeer» in onze gemeente. Hij hoopte dat het wel slagen van dezen dag in de toe komst aanleiding moge zijn meer dere ritten te organiseeren, waartoe hij gaarne den vollen steun van »Waalwijk's Belang» toezegde, zoo als zij ook ditmaal reeds zooveel mogelijk heeft gegeven. Na opening van het couvert bleek het tijdstip te zijn 12.43. Dank zij het vlotte werk der jury kon de totale uitslag reeds na een goed half uur worden medegedeeld. Voor de prijsuitreiking nam de heer K. Bakker, voorzitter der or- ganiseerende vereeniging, nog even het woord. Hij bracht dank aan allen die aan het siagen van dezen eersten motordag der Waalwijksche club hebben medegewerkt, in het bijzon der Waalwijks Belang, de maré— chaussée van de brigade Waalwijk, vooral opperwachtmeester Pleijs, gemeente- en rijkspolitie en de ver eeniging Motor—Verkeer te Tilburg. Onder doodsche stilte kondigde de heer Bakker daarna aan dat de eerste prijs, het motorrijwiel was toegekend aan den heer v. Bims- bergen uit Beesd. Achtereenvolgens werden nu de andere prijzen uitgereikt. De heer Vink, voorzitter aer V. M. V. te Tilburg, heeft namens deze veree niging nog een waardeerend woorc gesproken. Het ging er in het verdere dee van den avond zeer prettig toe, en velen vonden het te vroeg toen om twee uur het einde van den eersten Waalwijkschen Motordag was aan gebroken. De Motorclub «Waalwijk en Om streken» heeft Waalwijk weer een mooien en drukken dag bezorgd, waarvoor alle hulde. We laten hier de uitslag volgen le prijs 12 uur 43 min. A. Bimsbergen Beesd op Ariel, een motorrijwiel merk Triumph, 2 12.42 L. Beerens Tilburg 205 K.M. verguld zilveren beker, 3 12.42 uur P. Trom melen Waalwijk 128 K.M. zilveren beker, 4 12.45 uur Hasel Tilburg 210 K.M., 5 12.45 uur Jac. Bergmans Waalwijk 110 K.M., 5 Blikken we nog eens terug op dezen motordag, dan mogen we zeg gen dat de opzet ten voHe geslaagd is, en dat de M. C. W. O. eer van ïaar werk heeft. Een woord van tuide aan de vereeniging en zeker aan de heeren K. Bakker en J. rincen, die zich geen moeite ge spaard hebben om de Sterrit naar Waalwijk tot een geslaagd sport evenement te maken. De regeling was uitstekend ver zorgd en had alle lof van de zijde der deelnemers. Ook de politie komt hulde toe voor de wijze waarop zij zich van ïaar taak gekweten heeft. Wij weten dat opperwachtmeester Pleijs van de jrigade Waalwijk der maréchaussée zich zeer veel moeite gegeven heeft om een goede regeling van den po- itiedienst langs de route van de Vossenjacht te verzekeren. Ook de gemeentepolitie komt allen lof toe. Wij willen hopen dat de Waal wijksche Motorclub het volgend jaar opnieuw voor zulk een attrac- tioneele dag zal zorgen. Jaarvergadering R. K. Weiklieden vereeniging. Maandagavond hield de R. K. Werkliedenvereeniging in de groote zaal van den Gildenbond hare jaar vergadering, waarvoor de belangstelling slecht9 zeer matig was. Na opening der bijeenkomst op de gewone wijze sprak de heer F. Passier, voorzitter, een welkomstwoord, waarin hij zijn spijt uitdrukte over de geringe opkomst, vooral daar er een bestuursverkiezing aan de orde was. Staande zong de vergadering hierna het strijdlied. De notulen, voorgelezen door den heer C. Didden, secretaris, gaven aanleiding tot een minder aangename discussie. Het lid de Jong kwam terug op een reeds meerdere malen besproken kwestie en zeide dat hij than9 inzag dat hij daarin in het ongelijk ge staan had. Toen de Voorzitter in zijn ant- woord zeide dat het niet wenschelijk was telkens maar weer dezelfde zaak ter sprake te brengen, gaven enkele leden hue misnoegen met deze woorden te kennen. Het lid Strijk protesteerde er tegen dat de convocatiebiljetten voor deze vergadering niet 14 dagen te voren aan de leden waren verstrekt. Volgens spr. was daartoe in de vorige ver. gadering besloten, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen ca idi daten te stellen. De Voorzitter antwoordde dat daartoe in het geheel niet besloten was Slechts heeft het bestuur toege zegd de zaak te overwegen. Dat is ook gebeurd en het bestuur is tot de overtuiging gekomen dat het beter is geen extra kosten te maken. De oproeping voor de vergadering is daarom gewoon op reglementaire wijze geschied. Het lid Strijk kwam voorts terug op de ook in de vorige vergadering door hem gestelde vraag of 't bestuur stappen wil doen tot het verkrijgen van lagere tarieven voor gas-, electri- cireit- en water. De Voorzitter zeide dat het bestuur deze zaak besproken heeft, doch van meening i9 dat het voorloopig beter is niet met een dergelijk verzoek bij iet gemeentebestuur te komen, daar er toch geen kans op succes i9. Ander9 ïad het bestuur al wel stappen ge. nomen. Een der leden protesteerde tegen de wijze waarop de voorzitter de sprekers van antwoord diende. Z i. lebben de leden recht op een fatsoen lijk antwoord en moeten zij niei worden .afgesnauwd". De Voorzitter zeide dat dit laat9te geenszins zijn bedoeling was, doch dat de leden zelf beginnen met zich op heftige wijze te uiten. Spreker gelooft dat geen enkele werklieden, vereeniging door een gemeentebestuur zoo goed behandeld wordt als juist de Waalwijksche. Een verzoek aan de gemeente, zooals het lid Strijk wenscht, zou slechts schade aan de vereeniging kunnen berokkenen. Jaarverslag. De Secretaris bracht vervolgens jaarverslag uit over 1933. Aan het uitvoerige overzicht ontleenen wij hier een en ander Het ledental bedroeg op 31 Dec. 93& 789 mannelijke leden, 45 vrouwelijke leden, 55 mannelijke adspirantleden, 6 vrouwelijke idem totaal 895. Op 31 December 1933 was de stand aldus 763 mannelijke leden, 36 vrouwelijke leden, 2 vrouwelijke adspirantleden, totaal 801, of een vermindering van 94. Hiervan waren aangesloten bij de afdeeling Fabrieksarbeiders 576, bouwvakken 59, Typografen 23, vleermakers 32, Overheidspersoneel 23, Metaalbewerkers 32 leden. Dus zijn in totaal georganiseerd in de plaatselijke vakafdeelingen 745 'eden. Resteert nog een aantal van 56 dat alleen bij de Standsorgani satie is aangesloten. Deze laatste groep wordt geleidelijk minder. Het aantal Donateuis bleef vrijwel stationnair en bedroeg plm. 130. Ofschoon de uittreding van leden grooter was dan vorige jaren, vindt de vermindering toch wel voor het grootste deel zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de groep adspi rantleden in zijn geheel is overgegaan naaf de afdeeling van de Jonge Werkman, Door de ontslagname van P. Kelder ontstond een vacature in het bestuur waarin werd voorzien door de verkiezing van C. van Hoof. Overi gens bleef het bestuur ongewijzigd. Het bestuur had vertegenwoordi ging in het Gemeentelijk Steuncomité voor werkloozen, de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der arbeidsbemiddeling, Centraal en parochiale Crisiscomité's, WitGele Kruis, Bijzondere Vrijwillige Land storm, Schattingscommissie, plaatse lijke Bioscoopcommissie en de plaat selijke T. B. C. Commissie. Als vertegenwoordiger voor ons bestuur in het Comité tot bestrijding der Tuberculose werd aangewezen C. van Hoof. In het afgeloopen jaar hadden 2 algemeene vergaderingen plaats; 3 vergaderingen van den Bestuursraad en 54 bestuursvergaderingen. In het afgeloopen jaar werd een Leidercursus gegeven, waaraan 47 personen deelnamen. Op 23 November werd een aanvang gemaakt met een reeks ontwikke lingsavonden, waarvan het program ma door den Eerw. Adviseur was samengesteld. Ean tweede voorvormingscursus werd gegeven voor de Jonge Werk man. Op 3 September werd door een groot aantal leden deelgenomen aan de groote Bondsdemonstratie te Eindhoven, welke demonstratie mede door onze harmonie werd opgeluisterd. Op 2 December had wederom een goed geslaagd St. Nicolaasfeest plaats voor de kinderen onzer leden. Een woord van dank aan allen die door hunne fanincieele mede werking het bestuur in staat stelden dit Kinderfeest bij uitstek wederom te organiseeren. Op 5 Februari had de eerste aan neming plaats van de Jonge Werk man, welke plechtigheid door de Harmonie werd opgeluisterd. Op 24 September had de tweede aan— nemingsplechtigheid plaats, thans in het Patronaat der St. Clemens— parochie. Het aantal leden der afdeeling bedraagt 28 aangenomen leden en 40 aspirantleden. Op 1 Mei heeft Anf. Verhoeven ontslag genomen als regisseur der Tooneel vereeniging. In een gecombineerde vergadering op 18 Juni werd J. Didden voor loopig voor den tijd van één jaar benoemd tot regisseur. Op 28 Augustus had een bespre king plaats met het hoofdbestuur der Coöperatie «Broederhulp» te Kaatsheuvel over de plannen van 't bestuur der Coöperatie om het aantal leden en verbruikers le gaan uitbreiden onder de leden onzer vereeniging. Dat het bestuur der Coöperatie succes met haar pogen heeft gehad, moge blijken uit het feit, dat zij op 31 December reeds 56 leden en 49 verbruikers onder onze leden telde, met 'n verbruik van uit de bakkerij f2736.uit de winkel f4177. alzoo een verbruik van f 6913. Op 1 October had een bespreking plaats met het bestuur der Midden- standsvereeniging, zulks vooral naar aanleiding van de stappen van het bestuur der Coöperatie. De speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht, door het plaatselijk Comité op den eersten Kermis— Zondag georganiseerd, bracht op de som van f 135.59, De vrijwillige Stuiversactie bracht slechts f161.96 op. De Solidariteitsactie voor Her wonnen Levenskracht bracht op plm. f 200.— Het ledental van het Doktersfonds bewoog zich nog steeds in stijgende lijn. Telde het op 31 December 1932 1778 leden, op 31 December 1933 was dit gestegen tot 1887, dus een toename van 109 leden. Het contract met de Apotheek bleef onveranderd gehandhaafd. Het fonds maakte op het einde van het jaar een zeer moeilijke periode door, waarin thans echter, na nieuwe onderhandelingen met de plaatselijke medici en het Hoofd bestuur der Mij. tot bevordering der Geneeskunde, een gunstig perspectief is ontstaan, en binnen zeer korten tijd een overeenkomst tot stand zal komen. Het Fonds voor Ziekenhuisver pleging telde op 31 December 1753 leden, zoodat bijna alle leden van het Doktersfonds tevens als lid van 't Verplegingsfonds zijn ingeschreven. Het aantal leden der Ziekenkas onderging geen noemenswaardige wijziging. Het aan de Ziekenkas verbonden Steunfonds had eveneens een batig saldo. De omzet der Steenkolen-lnkoop- vereeniging over het afgeloopen jaar bedroeg 8276 H. L. tegen 9350 H.L. in 1932, dus een vermindering van 1074 H.L. Het Agentschap der Centrale Volksbank mag, trotsch de slechte tijdsomstandigheden, tevreden zijn over de in het afgeloopen jaar be reikte resultaten. Er was een totale vooruitgang van f3553.— Ook het agentschap van onze Verbondsinstelling Concordia breidt zich langzaam maar gestadig uit. Niettegenstaande door de tijds omstandigheden 't royement grooter was dan in 1932, bereikte toch de netto-productie het belangrijke be drag van plm. f2.200.000.— Ondanks de oprichting van een Permanent Comité voor de Volks krant, konden in het afgeloopen jaar slechts een gering aantal nieuwe abonné's worden geboekt. Het aantal abonné's bedraagt 63. Na eerst hartelijk dank gebracht te hebben aan allen die medewer king verleenden in 't belang van onze vereeniging, in het bijzonder aan onzen Eerw. Adviseur. Kapelaan Beekmans, voor alles wat hij ook in 't afgeloopen jaar weer voor onze vereeniging deed, stelt de secretaris zich de vraag Kunnen wij over de resultaten van het afgeloopen jaar tevreden zijn Het antwoord daarop moet onvermijdelijk ontkennend luiden. Immers uit alles blijkt, dat de geest eenigszins verflauwt en in de organisatie eenige achteruitgang is te constateeren. Een geest van slapte valt onder de leden en vaak ook onder de bestuursleden waar te nemen. Zeer zeker werken daartoe de economische omstandigheden in niet geringe mate mee. Eveneens wordt die slappe geest, al is dit hier ter plaatse in niet sterke mate, ge kweekt door organisatie's welke, zoo niet vijandig, dan toch allerminst sympathiek tegenoveronze beginselen staan. Spr. roept allen op propagandist te zijn voor de Roomsche zaak. Een goede propaganda gaat reeds van ieder uit, die naar buiten toont, mee te leven met de organisatie, naar buiten toont Katholiek te zijn. Slaan wij de handen ineen, en werken wij samen tot grootmaking van onze Standsorganisatie en we zijn er van overtuigd, dat met Gods hulp, binnen zeer korten tijd niet alleen het verloren terrein zal zijn herwonnen, doch onze vereeniging meer en meer, zoowel kwalitatiet als kwantitief, zal uitgroeien tot een 12.45 mevr. van Vught Tilburg 231 K.M., 7 12.46 uur Vink Tilburg 205 K.M., 8 12.46 uur Smissen Tilburg 107 K.M., 9 12.40 Pro- fittlich Nieuwkuijk 95 K.M., 10 12.40 Ver stappen Venlo 99 K.M., 11 12.47 uur v. d. Maden Tilburg 230 K.M., 12 12.39 Hoender- vangers Tilburg 248 K.M., 13 12.39 van Raamsdonk Waalwijk 98 K.M., 14 12.48 Frans Eibers Waalwijk 128 K M., 15 12.48 v. d. Lee Drunen 90 K.M., 16 12.38 Molen- brugge Drunen 90 K.M., 17 12.48 H. Klerks Waalwijk 81 K.M., 18 12.49 van Boxtel Tilburg 205 K.M., 19 12.49 Eishout Drunen 93 K.M., 20 12 37 v. d. Wiel Beesd 90 K.M. 21 12.36 Hoogenhuis Haarlem 130 K.M.. 22 12.50 v. d. Heijden Dinther 97 K.M.23 12.50 O. v. d. Heijden Den Bosch 88 K.M. Prijs voor den verstkomenden deelnemer werd behaald door de heer André Verhilst te Waalwijk, die te Düsseldorf gestart was (285 K.M.) De clubprijs aangeboden door den heer C. A. den Teuling, Waalwijk, werd behaald door de Vereeniging Motorveikeer te Tilburg met het grootste aantal deelnemers. De uitslag der Vossenjacht is: Beneden 500 cM3 motoren le prijs (bij loting) P. Trommelen. Waal wijk, 2e pr. Hoogenhuis Haar em, 3e prijs A. Bergmans Waalwijk, 4e prijs A. Greve Waalwijk. 5e prijs Domen Tilburg. 500 cM3 klasse motoren le prijs (bij loting) G. v. d. Heijden den Bosch, 2 Höhmann Tilburg, 3 Dorrestein Soesterberg, 4 Lijzen Kerkrade, 5 Hoender- vangers Tilburg. Automobielen 1 Scholte Arnhem, 2 Eibers Waalwijk, 3 Vink Tilburg, 4 C. Pullens Waalwijk, 5 v. Zij verden Breda. i

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2