De Echo tin het Zuiden H e e r 1 ij k H.KOLSTËREN L&6ARDE PULLES-HEESBEEN'S Gestoomd Roggebrood H. de Bont-v. Huiten met ft warme weer* No. 39. Zaterdag 12 Mei '34. 57c Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 11 Mei 1934. Koopt in Waalwijk. Steunt de Waalwijksche handel en industrie. W. B. Zomertijd. In den nacht van Maandag op Dinsdag begint de Zomertijd. Men denke er dus op 's avonds de klok één uur vooruit te zetten. Agent van Politie. Met ingang van 1 Juli is tot agent van politie alhier benoemd de heer H. M. Hellings te St. Oedenrode. Hemelvaartsdag. Hemelvaartsdag, ditmaal eens een heel mooie, is van ouds de dag om er op uit te trekken. Ook onze plaats kreeg daarvan z'n part, in dien zin dat vanaf den vroegen morgen honderden en hon derden per fiets, komende speciaal uit het Land van Heusden en Altena, Gorinchem en omgeving, passeerden naar Roestelberg en de Hei. 't Was daar dan ook enorm druk drukker dan we 't den laatsten tijd ooit zagen. Velen dezer hebben ook des namiddags bij den terugkeer onze plaats en daarin gevestigde zaken bezocht; 't gaf weer heel wat ver tier in en door onze plaats. Ook tal van inwoners profiteerden van het mooie weer, door een uil stapje naar de schitterende hei, die nu werkelijk op z'n mooist is en eigenlijk nog veel te weinig wordt bezocht en gekend. Velen trokken des ochtends reeds vroeg ter bedevaart naar Elshout en des middags was het een ware uittocht naar Heusden, waar het bezoek aan de Kermis uit Waalwijk en omgeving grooter was op dezen feestdag, dan men in jaren gekend heeft. Zoo amuseerde zich ieder op zijn wijze en was het een meer dan gewoon drukke Zondag. De Brabanlsche Poppen- tentoonstelling. Wij vestigen nogmaals de aandacht op dé Brabanlsche Poppentenloon- stclling, die Maandagavond in Musis Sacrum geopend zal worden. Lit hetgeen wij hier en daar reeds over deze tentoonstelling mochten ver nemen gelooven wij te mogen con- cludeeren dat deze show zeer het aanzien zal waard zijn. Temeer waar dit iets geheel nic u ws is en Waalwijk de eer geniet uaarvan voor Noord- Brabant de primeur te hebben, ver wachten wij dat de belangstelling groot zal zijn. De entréeprijs is dooi de organisators, die zich niets ge spaard hebben om de onderneming zoo goed mogelijk op te zetten, zeer laag gesteld, zoodat ieder in de gelegenheid is om dezer dagen een bezoek aan Musis Sacram te bren gen. Niet alleen kan men dan het keurige geëxposeerde werk bewon deren, maar men brengt levens een offertje voor een goed doelhet sympathieke werk van Groene Kruis en T.B.C. bestrijding. Er is in de zaal voor velerlei bijzondere attracties gezorgd, en zöoals is medegedeeld zal er a s. Hero Perl Fruit-Soda-Luxe Champ. Pils Champ. Cidee Limonade Sorbets Sodawater Spuitwater Victoriawater Geertruidtsbron water Grootestraat 201, WAALWIJK Telefoon 139. HOOFDAGENT der Hero «Perl» en der Limonades van Russell voor Waalwijk en Omstreken. zich in het water te begeven. Nu ziet hel er naar uit of dat geheel anders zal zijn, en daarom verwach ten we dat het morgen aan het »Hoefsven» al llink druk zal zijn De zwemlijden voor dames en heeren zijn in hoofdzaak hetzelfde gebleven als vorig seizoen. Fa. J. Vesters. Het is altijd verheugend als wij in dezen tijd van depressie mogen constateeren, dat een jonge onder neming zich met succes door de moeilijkheden weet te slaan en er zelfs in slaagt ondanks den alge- meenen teruggang haar bedrijf uit te breiden. Zulk een zaak is b.v. die der fa. J. Vesters, die, ofschoon nog geen vijf jaren geleden pas gevestigd, zich thans reeds tot een der middel- groote fabrieken van onze plaats heeft ontwikkeld. Nam deze fabriek aanvankelijk slechts een klein ge deelte in beslag van het gebouw, waarin vroeger de schoenfabriek der fa. Groenen gevestigd was, onlangs is de fa. Vesters er toe over gegaan het geheele gebouw in be drijf te nemen. Had de fabriek tot nog toe slechts een diepte van 21 meter, thans is deze gebracht op ruim 50 meter, met inbegrip van de kantoorruimte. Het bedrijf begon in 1929 op bescheiden voet met een personeel van 10 man', doch nu biedt het reeds aan bijna 50 arbeiders een werkkring. De productie-capaciteit is dien overeenkomstig uitgebreid, in 1929 leverde de fa. Vesters wekelijks ongeveer 150 paren schoenen af, welk aantal nu dagelijks gemaakt wordt, voornamelijk Ago-werk. De laatste jaren neemt ook de productie van Opanken beduidend toe. We wenschen den heer Vesters het beste succes met deze nieuwe beduidende uitbreiding zijner fabriek. De merken »Vewa« en »la Victoire« hebben in de laatste jaren al een goeden klank gekregen, mogen zij hun goeden naam behouden. Smakelijk, Voedzaam en Gezond. NEEMT PROEF. Tel. 99. avonds evenals Donderdagavond een avondvoorstelling. De matinée van Donderdag ging wegens het warme weer en de daardoor geringe be langstelling niet door. De vele bezoekers, vooral Woens dag was het zeer druk, hebben kun nen genieten van fraaie staaltjes circusacrobatiek en dressuur. Vooral de dressuur—nummers wa ren zeer goed verzorgd. Hagenbeek beschikt over een mooien paarden stal. Ook de wilde dieren—dressuur viel Ie loven. De tijgers, beren, ijs beren, leeuwen, olifant en drome daris bleken in de verschillende nummers goed afgericht. Op het gebied van acrobatiek werden staaltjes vertoond die den bezoekers de liaren ten berge deden rijzen. Daarbij enkele zeer komische clowns die onophoudelijk voor lach buien zorgen. Alles bijeen werd een circus program vertoond dat er zijn mag. Ilenny Hagenbeek heeft zich den naam van het groote circusgeslacht waardig getoond. Heden en morgen zal het circus op veelvuldig verzoek opnieuw vertooningen geven. Wij verwijzen daarvoor naar achterstaande adver tentie en kunnen ieder aanraden eens een kijkje te gaan nemen bij Hagenbeek. Wat er vertoond wordt is zeker de moeite waard. Woensdagmiddag voor de kinderen een operette gegeven worden. Wij hopen dat de Poppententoon- stelling haar tocht door Brabant hier in Waalwijk met groot zal beginnen. De R.K. W. V. naar Elshont. De R.K. Werkliedenvereeniging alhier zal morgen weer haar tradi- tioneele jaarlijksche bedevaart naar j EJ&biQiit maken. - Te half zes vertrekken de leden vanaf den Gildenbond om onder de tonen der harmonie St. Crispijn naar het genade—oord te stappen, waar een H. Mis met algemeene H. Communie wordt opgedragen. vHoefsvem geopend. Nu de zon al aardig op onze huid begint te branden is het wellicht overbodig er nog eens aan te her inneren dat de mooie Waalwijksche Z wemgelegenheid »het Hoefsven» morgen weer geopend zal zijn. Velen zullen de laatste dagen al wel eens verlangd hebben naar een heerlijk verfrisschend zwempartijtje. Het laat zich aanzien dat de opening dit jaar onder gunstiger omstandigheden als in vorige seizoenen zal kunnen plaats vinden. Al enkele jaren heb ben we het tenminste meegemaakt dat het weer op den openingsdag allesbehalve aanlokkelijk was om Jubileum Mgr. Diepen. Wij herinneren er aan dat morgen in aÜe H. Missen der R.K. Kerken succes een openschaal-collecte zal worden gehouden voor een jubileum geschenk ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van Z.H.Ex. Mgr. Arn. F. Diepen, Bisschop van 's Bosch. Rectificatie. In het verslag van den Motordag van de M.C.W.O. was Woensdag abusievelijk onvermeld gebleven, dat de heer Bakker 's avonds op j 't bal een bijzonder dankwoord heeft gericht tot den burgemeester, I voor de medewerking van 't hoofd der gemeente ondervonden. Gevonden voorwerpen. j Op het Politiebureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen grijze glacé dameshandschoen, nikkelen damesarmbandhorloge, zilveren rozenkrans, wit lederen dameshandschoen, boodschappen- tasch. Circus Henng Hagenbeek. Het circus Henny Hagenbeek heeft te Waalwijk nog slechts 2 dagen zijn voorstellingen gegeven. Woensdag middag werd een voorstelling voor de schoolkinderen gegeven en des BIOSCOOP. De Dierentemmer. R.D.B.-Theater. Deze week vertoont het R.D.B. theater een grootsch opgezette circus film, vol sensatie en spanning van begin tot eind en tegelijk ook met zeer goed filmspel. Clyde Beatty, de beroemste dierentemmer der wereld, vervult de hoofdrol. Hij vertoont het ongekend stoute stukje om met 20 leeuwen en 20 tijgers in de arena voorstellingen te geven. Alles gaat goed, totdat een plot selinge onweersbui de dieren ner veus maakt. Zij gehoorzamen niet meer aan hun temmer en eenige breken los. Eén der losgebroken beesten valt de luchtacrobate Lilian Langley aan, maar diens verloofde die toegeschoten is, vergeet zijn angst voor wilde dieren als hij Lilian in gevaar ziet en redt haar. De dol geworden dieren rennen in de arena rond maar met bewonderenswaar dige zelfbeheersching weet Beatty.hen in hun kooi.en terug te drijven en voorkomt zoodoende een verschrik kelijke ramp. Wie enkele uren van buitenge wone spanning wil beleven verzuime niet deze film te gaan zien. Naast Beatty speelt Amita Page op uitste kende wijze de vrouwelijke hoofdrol. Ook Raymond Hatton als O'Hasa moet genoemd worden. Het Millioenen—testament. Luxor Bioscoop. Deze vlotte amusementsfilm speelt om een neef, een nicht en een erfenis van twee millioen. Natuurlijk moeten beiden trachten in het be zit van de aanlokkelijke som te geraken, maar om daarvoor in aan merking te komen moeten zij een brief opsporen die hen het geluk zal. Op welke manier de beide jongelui in het bezit geraken van dezen brief laat de film op prettige wijze zien. De vlotte en spannende avonturen, die er uit voortvloeien kunnen on mogelijk naverteld worden. Het slot van alles is dat Eva haar neef ken baar maakt dat zij zijn nicht is dat deze haar ook zonder de erfenis van twee millioen wil trouwen, doch dat zij toch nog tenslotte de erfenis toegewezen krijgen. Deze film, waarin de hoofdrollen gespeeld worden door Charlotte Ander, Johannes Riemann en Julius Falkenstein, zal een paar vroolijke uurtjes schenken, niet in het minst om de populaire melodieën die erin voorkomen. Daarbij veel bonte avonturen in de Zwitsersche Alpen, een aardige liefdeshistorie, wat wil men nog meer? Ongeval. De motorrijder Br., alhier had gis- brengen teren 't ongeluk in de buurt van Best tegen een boom te rijden. Per. soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De motor werd beschadigd. 1 Mei-feest bij Bat'a De correspondent van de N. R. Crt. te Praag schrijft De eerste MeiisinTsjechoslowakije een staatsfeestdag de Dag van den Arbeid. Een bijzondere reputatie heeft deze eerste Mei in Zlin, in de stad van Bata, van het batisme, van de bétowisten. Het is als een enorme »instuif« vanuit den omtrek op twintig kilometer straal komen allen, vanuit de afgelegenste hoeken van het land velen, en uit den vreemde verscheidenen om door de batovci de b&towisten zouden wij zeggen te worden ingehaald. Het is ook de eenige dag, waarop niet alleen open tafel, maar ook open hof gehouden wordt: waarop alle fabriekspoorten openstaan, er geen bijzondere toe gangsvergunningen nooaig zijn, en de meeste fabriekshallen in eetzalen zijn veranderd. En in deze reeks van Meifeesten-met-gevestigde-repu tatie zal het laatste nog langer dan 365 dagen het best heugen. Dit jaar heeft de stad der schoen makers niet alleen haar eersten Mei, maar tegelijk ook de eerste-steen- legging van haar wording gevierd thans veertig jaar geleden. Toen zette Thomas Bata in het onbekende dorp, niet veel meer dan de kerk met wat onaanzienlijke huisjes er omheen, een klein wit gebouwtje neer, waarin hij zijn schoenmakerswerkplaats inrichtte. Tusschen 1894 en 1934 groeide daaruit een van de grootste onder nemingen van Europa, vanwaar 160.UÜU paren schoenen per dag de geheele wereld ingaan. En met het bedrijf groeit Zlin zelf, waarvan het aantal inwoners binnen die jaren vertienvoudigde en dat steeds dieper de bosschen en velden in drong, aan den rand waarvan het gelegen is. Op dezen rand staan letterlijk de wolkenkrabbers die weldra het Plein van den Arbeid zullen flankeeien: een warenhuis met tien verdiepingen, waar alles te krijgen valt van melk af tot smoking-costuum toe, of, zoo men wil, van brood af tot auto's toe, mits men slechts in het oog houde, dat Bata consequent is, en laatstgenoemd vehikel dus ook geen 10.U0Ü, maar negenduizend negenhonderd negen en negentig kronen kost en een hotel van elf verdiepingen, met honderd kamers en het grootste koffiehuis des lands; een massief uitziende bioscoop met 3000 plaatsen. Voortdurend verandert het aspect van de stad: na een half jaar afwezigheid ontdekt men nieuwe arbeiders-kolonies, nieuw geasfal teerde straten, nieuwe gebouwen. Een stad die geen crisis schijnt te kennen, of zeggen wegeen crisis schijnt te willen kennen! Toen het met den afzet van schoenen naar het buitenland tengevolge van dou ane-muren en contingenteeringen minder goed begon te gaan, greep men zich in Zlin naar het hoofd, dat men niet eerder op het denk beeld was gekomen, dat je toch niet alleen menschen kunt beschoeien, maar dat ook automobielen op hun manier schoenen noodig hebben en haastig begon men typisch staaltje van batisme banden te fabriceeren Zlin, met zijn 40.000 inwoners, heeft dezen eersten Mei meer dan 150.000 feestgangers binnen zijn fabriekscomplexen gezien. Het levend middelpunt hunner belangstelling vormde in den reusachtigen optocht de zoogenaamde schoenmakers- internationale, de groep van jonge ren uit Engeland, Duitschland, Polen, Zuidslavië, lndië en elders, die in Zlin den batisme-cursus volgen en met hun nationale vlag gen den stoet openen. Beter een goed schoenmaker, dan een slecht koning« klinkt het van een der transparanten uit de arbeiders- (Bata zegtmedewerkers-) groep, die dan volgt. En even verder: »Wij zijn schoenmakers wie is er méér?« of: Alles is te koop alleen tijd niel«, dan wel: «Morgen wil zeggente laat«. Allegorische wagens rijden tusschen de groepen mee. Autobanden geven het aan schijn aan een Monster van Loch Ness. Vanaf de tribune naast de bioscoop spreekt de jonge Bata zijn menschen toe: »Wij hebben daarom zooveel werk, omdat er op de wereld iets bestaat, waartegen de menschen gewend zijn »oeconomische crisis« te zeggen. Wij hebben nog te rechter tijd bemerkt, dat het «gewijzigde om standigheden» zijn. De omstandig heden hebben zich, zoolang de wereld draait, echter steeds veran derd, en steeds zijn er dus crisis geweest. En altijd hebben de men schen haar op drie manieren trach ten op te lossen. Eenigen zijn naar bed gegaan. Zij deden den grendel op de deur en zeiden: laten de vliegen ons nu maar opknagen wij wachten op betere tijden. Anderen trachtten hun crisis de baas te worden, door met het hoofd tegen den muur te loopen. Zij renden tegen de douane-heffingen en tegen de syndicaten op kortom tegen al die instellingen ten behoeve van kortzichtige en onbekwame produ centen en ten ongerieve van het publiek. Maar weer anderen weten, dat crisis onafgedaan werk beduidt, weten, dat zij dit werk zelf en alleen zelf moeten volbrengen, en wel dadelijk, heden nog, omdat het morgen te laat is. Dat zijn zij die het begin ontdekt hebben van de roode draad in dat verduivelde, verwarde kluwen van crisis en omstandigheden. En dat zijn wijl« Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEED1NG Kookdemonstratie Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der gemeente-bedrijven om binnenkort weer een kook-demonstra- lie te geven. L ach t bescherm ingsdienst. Op uitnoodiging van den burge meester werd gisteravond in de groo te vergaderzaal van het Raadhuis een bespreking gehouden om te komen lot oprichting van een plaatselijken luchtbeschermingsdienst. Aanwezig waren naast den burge meester de heeren Dr. Akkermans, arts-leider der transport-colonne van het Roode Kruis, Ros, dir. gem. slacht huis, Klaasscn, commandant der transport-colonne van het Roode Kruis, Hendriks, opper-brandmeester, De Hoop, gem.-kouwkundige, Hoeben Inspecteur van Politie, Dr. Kotster, gem.-arts, Dr. Langemeijer, Voorz. Roode Kruis Afd. Waalwijk, Spijker man, commandant Burgerwacht, Ver viel, Voorz. Wit-Gele Kruis, v. Vliet dir. gemeente-bedrijven en Wildeman Secr. Groene Kruis. De burgemeester gaf een uiteenzet ting van het doel van den dienst. Hoe wel allen hopen dat de pogingen om te komen tot ontwapening, met suc ces zullen worden bekroond, mogen wij, aldus spr., zoolang geen resulta ten zijn bereikt, de burgerbevolking niet aan haar lot overlaten. Mocht 't onverhoopt ooit tot een oorlog komen dan dienen beschermingsmaatregelen voor de bevolking genomen te zijn. Waalwijk met zijn belangrijke in dustrie heeft zelf weliswaar geen ge vaarlijke aantrekkende objecten voor den lucht-oorlog, maar de omgeving heeft die wel (Maasbruggen, PNEM- Centrale), en reeds de mogelijkheid, cat de vijand zich in zijn doelwit zal vergissen is voldoende om tijdig be schermingsmaatregelen te nemen. Na deze inleiding werd het woord verleend aan den heer v. Vliet, die door den burgemeester is aangewezen als hoofd van den op te richten dienst, om een uiteenzetting te geven van de organisatie van dien dienst en een omschrijving van de taak der betrok ken hulp- en gemeente-diensten. Spr. zeide, dat de luchtbeschermingsdienst passief werkt aan de bescherming der bevolking en moet worden onderschei den van de actieve luchtwacht. De eerste staat geheel onder leiding van den burgemeester en de laatste be hoort tot den militairen Lichtdienst. Bij den luchtbeschermingsdienst moe ten zijn aangesloten politie, brandweer geneeskundigen, ontsmettings- en op ruimingsdienst, E.H.B.O., gemeente bedrijven en -diensten, burgerwacht, enz. Daarnaast is echter de medewer king van de geheele bevolking noodig teneinde de beschermingsmaatregelen doeltreffend te doen zijn. Uitgebreide voorlichting zal daartoe, volgens spr., moeten dienen. Nadat verschillende vragen waren beantwoord en alle aanwezigen hun medewerking hadden toegezegd, werd besloten dat de aanwezigen elk voor zich liet werk van den dienst zullen besludeeren aan de hand der gegeven uiteenzettingen en der verstrekte lec tuur, waarna opnieuw een bespreking gehouden zal worden. DUIVENSPORT. WAALWIJK. De Postduivenvereen. Ons Genoe gen hield Zondag j.l. een wedvlucht vanuit Compiègne. De prijzen werden behaald als volgt: Jac. van Engelen 1, 6, 7, 10; C. I. Hamers 2, 4, 12; M. H. Vugts 3; Th. van Vugt 5, 9; P. van Beijen 8, 11. Uitslag van de wedvlucht vanuit Vilvoorde: C. J. Hamers 1, 2, 3, 5; P. van Beijen 4, 6, 7; le overduif Jac. van Engelen. Aankomst le duif 9.45 uur. Wind Z.W. GEMENGD NIEUWS. Vliegramp op de lijn Parijs—Londen. Het Fransche vliegtuig FAM HP van de Air-France, dat Woensdag morgen van Le Bourget naar Croy don was vertrokken en des middags werd vermist, blijkt in het Kanaal te zijn gestort. De zes inzittenden

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9