Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON i DOOR. EPYAPING. FJB NUMMER 40. WOENSDAG 16 MEI 1934. 57e JAARGANG UITGAVE: Prüs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Bü contract flink rabat. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Reclames 40 cent per reg».l. Advertentiën moeten Woensdag eu Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Vrijdag des morgens om uiterlfik 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Min. de Wilde verpraat zich. Op een bijeenkomst te Zwolle had min. de Wilde gesproken over het radio vraagstuk en daarbij een min der aangename uitlating gedaan je gens den liberalen minister Kalff. Nu daarover vooral in liberale krin gen verontwaardiging is opgegaan heeft Minister de Wilde aan het Ned. Correspondentiebureau verklaard dat hij zich te Zwolle heeft laten ver leiden tol uitlatingen jegens de libe ralen, die hij in zijn qualiteit als minister zeker niet had behooren te bezigen, en dat de hem in den mond gelegde mededeeling, dat minister Col ij n gezegd had, de radio bij den liberaal niet veilig te achten en haar daarom aan hem zou hebben toe gewezen, niet door hem gedaan is. Dr. Mengelberg geridderd. Dr. Mengelberg de pas herstelde dirigent van het concertgebouw or kest is door H. M. benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. Minister Marchant heeft den dirigent persoonlijk de eereteekens overhandigd tijdens een concert te Amsterdam. De bom op De Zeven Provinciën. De Voorwaarts ontleent aan het Soer. Hbl. een bericht dat daarop neerkomt, dat de bom, die een eind heeft gemaakt aan de muiterij op de Zeven Provinciën, niet zooals de ofTicieele lezing luidt, bedoeld was als een waarschuwing en voor den boeg van het schip in het water had moeten neerkomen, zoodat het van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 18. Ja, heel -vreemd, als het waar is. wat u daar zegt. Ik voor mij ben er vast van over tuigd, dat je hem gezien hebt, Wini fred, hernam de jongeman; dat het zijn gezicht was dat over je heenboog in je halven slaap en dat hij zei: Ze moet het land uit. Ze is het even beeld ,van haar moeder! Ik heb altijd een gevoel gehad dat het geen droom was, bekende Wi nifred. Het was het was geen pret tig gezicht. Hou dit vooral goed in het oog. ging Sir Reginald op dringenden toon voort, vandaag en morgen zijn je laat ste kansen. Ze staan op het punt je naar Amerika te brengen; wat dat be treft hoef je je werkelijk geen illusies over hun bedoelingen te maken. Maal ais het gebeurt, kom ik je achterna. U? Ja ik. Maar wanneer je gaat, dan weet ik niet zeker, of ik je daar kan redden, zooals ik het in Engeland zou kunnen. Ik ken Amerika absoluut niet en de lui, die jou in hun macht hebben, wel. In dat vreemde land kun- schip per ongeluk getroffen is, doch dat wel degelijk dadelijk een treffer jedoeld was. Het bericht volgt hier gedeeltelijk: »Men weet dat er over die bom, heel in het begin, nogal iets te doen is geweest. Deze zou namelijk be doeld zijn geweest als een waar schuwing, maar zou bij ongeluk het schip getroffen hebben. Dit nu is geheel onjuist. De vlie gers hadden geen order om een waarschuwingsbom te werpen, wel om het schip door het afvuren van één bom van 50 kilo, later te volgen door één of meerdere van 200 kilo, tot rede te biengen. De bom was dus wel degelijk be doeld voor het schip en trof verras send goed haar doel. Dit verrassend is eigenlijk misplaatst, want onze vliegeniers noteeren bij oefeningen gewoonlijk plus minusTO pet. treffers. Daarna op zijn weg terugkeerende, hield Coppers de tweede bom voor het loslaten gereed, een van V00 kilogram. Het is een geluk voor de beman ning geweest, dat men snel het wit te doek gespannen heeft op het dek. Was men een halve minuut latei- geweest, dan had de zware bom het schip getroffen en het is vrij waar schijnlijk dat de «Zeven» daardoor wrak geschoten zou zijn.» De Fraude bij de Varkens centrale. Bij de Crisis-varkenscentrale zijn in de loop van deze maand e- listige onregelmatigheden aan het licht ge treden, die tot het ontslag van een aantal zaakvoerders hebben geleid. Enkele hunner zijn vrijwillig heen gegaan, andere is hun betrekking opgezegd. Zij maakten zich aan mis bruik van vertrouwen schuldig, ter wijl sommige vermoedelijk valsch- heid in geschrifte hebben gepleegd. Ten aanzien van deze laatste is een vervolging van justitiewege niet uit gesloten. BUITENLAND. De rede van Goebbels. Zooals wij nog in ons vorig nummer hebben medegedeeld heeft Goebbels Vrijdag weer een zeer brutale rede gehouden over het Jodenvraagstuk en over de houding der katholieken. Wij ontleenen aan de rede enkele passages De Jodenkwestie. Wanneer nog een deel van het buitenland ons met den anoniemen boycolt bejegent en Duitsche waren niet wil afnemen, dan weten wij zeer wel, dat dit toe te schrijven is aan onze Joodsche medeburgers. De .loden meenen misschien er hun Joodsche medeburgers in Duitsch- nen ze mij gemakkelijk schaakmat zetten! Dus Winifred, dit is je kans. Maar wat moet ik doen? vroeg ze met een verschrikt gezicht, veront rust door zijn ernst. Nood breekt wet, verklaarde Sir Reginald Carshaw. Ik heb een auto hier. Vanavond moet je met me mee gaan naar Liverpool en vandaar per trein naar Londen. Als je eenmaal in Londen terugbent, dan hoop ik, dat je me zuil willen toestaan een poosje voor je levensonderhoud te zorgen iets, waartoe mijn belangstelling in jou mij het volste recht geeft tot dat je een geschikte positie hebt ge« vonden, zoodat je in je eigen behoef ten kunt voorzien. Winifred bedekte haar gezicht met de handen en barstte in tranen uit. Dat zou ik nooit kunnen, snikte ze. Huil nu niet, troostte Sir Regi nald, heusch, je moet het doen. Het is de eenige uitweg. Je maakt je alleen maar zoo overstuur, omdat je niet voldoende vertrouwen in me hebt. O, ik vertrouw u volkomen, dat is de zaak niet. Maar het is een heel ding, wat u me daar voorstelt. Om zoo ineens met je heele verleden te brekenEen week geleden ken de ik u nog niet eens! Zie je wel, dat je me wantrouwt 1 Ik ken jou net zoo goed, alsof we ons heele leven vrienden zijn geweest. Eigenlijk heb ik je in mijn onder bewustzijn altijd gekend. Toe, huil nu niet. Zeg, dat je vanavond met me meegaat. Dat zal de beste dienst zijn die je jezelf ooit hebt bewezen en je zult me eeuwig dankbaar blijven dat ik je er toe heb overgehaald. Maar niet vanavond! Ik moet even tijd hebben om na te denken. Wanneer dan? Misschien morgenavond. Ik weet nog niet. Ik moet eerst met mezelf tot klaarheid komen. Morgenochtend zal ik in de stad een brief voor u posten, om u inae te deelen. .la, als je staat op uitstel, is het niet anders. Maar het is gevaarlijk Winifred het is gevaarlijk! Ik kan er niets aan doen. Nu goed dan, morgenavond om precies elf uur. Ik zal aan het eind van dit laantje in mijn auto op u wachten als je brief morgenochtend „ja" zegt? Afgesproken? Ja. Denk er aan niets meebrengen geen kleeren, koffer, tasch of wat ook. Je sluipt weg uit het hotel zooals je bent. Goed. Ik zal geen gelegenheid hebben je voor dien tijd te spreken. Sir Reginald brak abrupt den zin af. Aan het eind van de laan verscheen een lange, magere gestalte, Miss Ra chel Craik. Ze had Winifred van het hotel uit bespionneerd, omdat ze de zaak niet vertrouwde na de gebeurtenissen van dien middag en was haar achterna ge gaan. Ze had haar uit het oog verlo ren, maar nu had ze haar weer terug gevonden. Kalm, met een ondoorgrondelijk gezicht, kwam ze aangewandeld naar de plek, waar Winifred en Sir Regi nald stonden te praten. Op het moment, dat de jongeman haar zag begreep hij dat alles verloren A\as, als hij niet onmiddellijk handel de en snel fluisterde hij in Winifred's oor: Vanavond of nooit. Beslis direct. Is het ja? land een dienst mee te bewijzen. Zij doen evenwel hel ergste, wat zij zouden kunnen doen, want zij moe ten niet gelooven dat wij de Joden vrijuit zouden laten gaan. Haat en woede en wanhoop van 't Duitsche volk zouden dan terecht komen op de hoofden van hen die in het land te vatten zijn. Wanneer Duitschland de wereld moet verklaren, dat het niet meer in staat is zijn schulden te betalen, ligt het niet aan ons. Niet wij hebben de schulden gemaakt, doch de regeeringen, welke aan ons zijn voorafgegaan. De regeering roept het geheele volk op met alle kracht haar te helpen om het ernstige gevaar te overwinnen en het lot te dragen dat ons is opgelegd. Gevaren vallen niet alleen op oeconomisch en politiek gebied op te merken, maar ook op cultuurpolitiek gebied. Het volk zelf heeft met zijn instinct deze gevaren zelf ontdekt. Wanneer bijvoorbeeld de Joden gelooven, dat het onbloe dige verloop van de Duitsche revo lutie hun het recht geeft met van ouds bekende brutaliteit en arrogan tie weer het Duitsche volk te prik kelen en te provoceercn, moeten zij ons geduld niet al te zeer op de proef stellen. Wij hebben de Joden gespaard. Wanneer zij echter meenen dat zij daarom weer op 't Duitsche tooneel kunnen optreden, wanneer zij denken dat zij weer in de redac tiekamers kunnen opduiken om in Duitsche kranten te schrijven, wan neer zij weer over den Kurfuerstcn- damm llaneeren, mogen deze woor den hun tot laatste waarschuwing dienen. Zij moeten zich in Duilsch land zoo gedragen, als dit voor gasten past. Het Jodendom kan er van over tuigd zijn, dat wij het met rust laten wanneer het zich stil en bescheiden Ja, fluisterde Winifred zoo zacht dat hij het maar net kon verstaan. Om elf uur. Ja, fluisterde Winifred nogmaals. Miss Craik was nu bij ben en zonder stil te staan of het tempo van baai- gang te veranderen, zei ze met een glimlachje: Laat ik je niet storen, Wi nifred. Winifred, die haar heele leven on der de plak had gezeten van de zure, strenge „tante", trilde op haar bee- nen. Alle kleur trok uit haar gezicht weg, 'n benepen stemmetje antwoord de: „Ik kom tante", en ze volgde de oude vrouw met een soort zielige ge dweeheid op een meter afstand. Zonder een woord te wisselen liepen ze zoo tot aan den ingang van de „Gou den El." Daar bleef Miss Craik stilstaan. Bestel avondeten voor ons tweeën tegen negen uur, commandeerde ze op haar gewonen norschen toon. Ik moet nog even verder, maar tegen dien tijd ben ik wel terug. Winifred ging naar binnen en Miss Rachel vervolgde haar weg naar het andere logement van Paxton, „Het Zwijnshoofd." Het was een onpleizierige verrassing voor haar te vernemen, dat Voles niet thuis was en Greyfoot evenmin. De kastelein dacht, dat ze naar Liverpool waren gegaan, maar hij wist bet niet zeker, ook niet wanneer ze terug zou den zijn. Het eenige wat Miss Craik kon deen v/as haar ziel in lijdzaamheid te be^ zitten en te wachten. Ze zette zich aan de tafel in de gelagkamer, stijf, recht op, een toonbeeld van koud geduld. Geen blik of beweging verried de wilde ergernis en de ongerustheid, die in baar woedden. De tijd kroop voorbij binnen de vier muren terugtrekt, wanneer het niet provoceert en zich niet vóór het Duitsche volk stelt met den eisch voor volwaardig en gelijkwaardig te worden aangezien. Doet het Jodendom dat niet, dan heeft het de noodzakelijke gevolgen aan zichzelf te danken. De strijd met de Kath. kerk. Wanneer de reactie voornemens is den strijd langs den omweg via de kerk voort te zetten, zullen wij dat weten te verhinderen. Niet de kerken voeren dezen strijd tegen ons, maar heel kleine prutsers. Men strijdt niet om religieuze, maar om politieke beweegredenen. Zij verwij ten ons nieuwigheden, ons, die hun de mogelijkheid gegeven hebben nog op de preekstoelen te staan. Wat heeft het Centrum legen de onzede lijkheid gedaan Ik heb nooit ge lezen, dat kardinaal Faulhaber indertijd geprotesteerd heeft tegen de demoralisatie van het volk in schouwburg, bioscoop etc. Al deze strijdbare mannen, aldus Goebbels, noodig ik uit met mij eens naar de armen van Wedding en van Neu- koelln te gaan. Wij gaan dan voor deze armen staan en vragen hun wat zij voor Christelijker houden dat men in den afgeloopen winter twistte over dogma's of dat men dezen armen brood en warmte heeft gegeven. Deze strijdbare mannen der duisternis moeten zich geen illusies maken omtrent datgene wat het volk over hen denkt. Het Duitsche volk is het eeuwige twisten allang moe. Wij zullen dat in de toekomst niet meer toelaten, want niet Gods woord wordt daar verkondigd, maar het woord van het Centrum. Een kerkvorst moet over de kerk, maar niet over het nationaalsocia lisme spreken. Er kan noch een het sloeg acht uur, negen uur Voles kwam niet. Eenmaal kwam het woord „dronkelap" in bitter gefluis ter over haar lippen verder zat ze daar maar voor zich uit te staren roerloos als een marmeren standbeeld. Eindelijk, over tienen, klonk er een ongewoon geluid in de avondstilte van Paxton de nadering van een auto. Het hield op voor 't „Zwijnshoofd". Een oogenblik later stapte de stoere, zwierige gestalte van Voles de gelag kamer binnen. Een sigaar bengelde in zijn mond en in zijn oogen fonkel de de glinstering van veel champagne. Hij was een groot liefhebber van auto- iijdcn en was met een gehuurden wa gen van zijn uitstapje naar Liverpool teruggekomen. Wel verdraaid, Rachel, jij hier! riep bij uit. Ben je nuchter? informeerde Rachel, snel opstaande. Zoo nuchter als een pasgeboren kind. Hij liet zijn hand met ruwe joviali teit op Miss Craik's schouders neer komen en haar oogen verzachtten een oogenblik, toen zij naar zijn gezicht en krachtige figuur keek want Ralph Voles was de eenige zwakke plek in Miss Craik's verdord hart. Wat is er aan de hand? vroeg Voles. Je had hier moeten zijn, gromde ze. Alles kan verkeerd loopen Er is een vent achter Winifred aan; ik heb ben gesnapt toen ze stil in een laantje samen stonden te praten. Het was even stil; alleen het ge knars van Voles' tanden en het ge ronk van den auto-motor buiten wa ren hoorbaar. (Wordt vervolgd). ho van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraalsehe ('tiraii. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en* franco te zenden aan den Uitgever. \bonuementsprijs per 3 maanden i 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 R1MC OP MET LEVtft

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1