Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i FEUILLETON mmm NUMMER 42. WOENSDAG 23 MEI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezondon stukken, gelden, enj franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden l.2n Franco p. post door 't geheele ryk 1.40 UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om niterlijk 9 nor in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. Te lage salarissen. Een uerfkweslie. De raad der gemeente Geertrui- denberg vergaderde Vrijdagmiddag ten gemeentehuize onder voorzitter schap van burgemeester Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen der beide voorgaande vergaderingen worden gearresteerd. Aan de orde 1. Mededeeling procesverbaal van kasopname over het 1ste kwartaal. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Vaststelling vergoeding inge volge art. 101 L.O.wet 1920 voorde Bijzondere Scholen over 1932. De vergoedingen worden gebaseerd op een bedrag van f 6.35 per leerling, zoodat de R.K. Jongensschool (206 leerlingen) krijgt f 1282.70 en de R.K. Meisjesschool (263 leerlingen) f 1681.16. 3. Vaststelling voorschot ingevolge art. 101 L.O.wet 1920 voor de Bijz. Scholen voor 1934. Deze voorschotten worden vast gesteld op f 1046.— voor de R.K. Jongensschool en f 1209.32 voor de R.K. Meisjesschool. 4. Voorstel B. en W. tot 't aangaan eener geldleening groot f20.000. De Voorzitter zegt dat deze leening noodig is voor het dekken van extra uilgaven voor den aanleg van nieuwe wegen en riolen. Gedeeltelijk zijn deze kosten op Werkverschaffing geboekt, maar de kapitaalsuitgaven van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. Geen der inzittenden in den voor sten auto sprak een woord, hun ge dachten en bedoelingen bleven in het duister van den nacht en de besloten heid van hun gemoed verborgen. Het gedaver der tot hun topprestatie op gevoerde motoren zou trouwens ieder rustig gesproken woord onmogelijk hebben gemaakt. Intusschen liep de achterste wagen nog steeds op den anderen in. En plotseling hoorde Sir Reginald roepen hoewel hij de woorden niet kon ver slaan. Greyfoot stond rechtop en krijschte uit alle macht: „Stop, of ik schiet!" Deze sommatie was niets dan ver spilling van adem, want .toen ze ter nauwernood was geuit en vóór Carshaw, zelfs als hij had gewild, er gevolg aan had kunnen geven klonk reeds weer het gegil der vrouwen en tegelijkertijd de knal van den kogel tegen den voorkant van Sir Reginald's wagen. Juist toen verloren de wagens elkaar uit het gezicht door een bocht in den weg en een stukjet bosch, maar ze wa ren nog geen minuut weer op den rech ten weg toen een tweede schot werd af- behooren door een leening te worden gedekt. Voorgesteld wordt de leening te sluiten bij de Bank van Ned. Gemeenten tegen 4'/2 pCt. a pari. De heer Jansen vindt het rente percentage nog zeer hoog. De Voorzitter weet geen adres waar de gemeente goedkooper zou kunnen slagen. Het voorstel wordt aangenomen. 5. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1933. De raad gaat daarmede accoord. Gronduerkoop. 6. Aanvraag voor aankoop bouw terrein door H. Rijpert en A. de Jong. De Jong vraagt een perceel groot 10 x 25 M. gelegen naast het perceel dat hij reeds vroeger heeft aange kocht. Rijpert wenscht het volgende perceel te koopen om daar een woning te bouwen, die dus zal komen tusschen het perceel van de Jong en het Bolwerk. Besloten wordt deze perceelen te verkoopen voor f2 per M2. M. Lodewikus wenscht een perceel te koopen aan het einde der Koestraat voor den bouw van 2 woningen. Dit perceel is groot 254 M2. Besloten wordt deze bouwgrond voor f3 50 per M2 te verkoopen. Salariskwestie. 7. Voorstel B. en W. tot herzie ning salarissen van het gemeente- personeel in verband met a.s. wijzi ging der pensioenwet. De Voorzitter zegt dat in de Tweede Kamer een wijziging der pensioenwet is goedgekeurd, die vermoedelijk op 1 Juni in werking zal treden. Hoofd zaak is dat de pensioenwet zal voor schrijven dat het pensioen verhaal op ambtenaren verhoogd wordt van 8'/» tot 10 pCt. en dat bovendien dit gevuurd. Sir Reginald had zich echter zoo ver mogelijk omlaag laten zakken op zijn knieën. Hij kon nog net op den weg kijken. Dekking zoekend achter de ino- torkast, liet hij zoo weinig mogelijk van zijn lichaam onbeschermd tegen een aanval. Hij verminderde echter geen vaart, en vloog verder; toch had dat schieten uit het duister van den nacht een ze- nuwsloopende werking. Hij wist, dat die schoten kwamen van 'n hand, die zelden faalde, en dit alleen nu deed, door het onvermijdelijke trillen en schokken van den auto. Slechts Sir Reginald's voorhoofd was onbe schermd; 't donker was in zijn voor deel, maar hoe meer hij op de vluchte lingen won, hoe minder dit voordeel hem te pas kwam. En indien hij ze zou inhalen wat dan? Deze vraag kwelde nu zijn opgewon den hersenen. Hij had nog niet over wogen hoe hij verder handelen zou. Zijn kans stond niet schitterend. Het was twee legen een hij zou eenvou dig neergeschoten worden. Zijn eerste idee, toen hij de achtervolging begon, was alleen geweest in hun kielzog te blijven, opdat de vluchtelingen niet met Winifred zouden verdwijnen zon der een spoor achter te laten. Maar in het heetst van de jacht werd het hem duidelijk, dat hij, hel kostte wat hel wilde, moest zien ze te pakken te krij gen; evenwel toen hij de andere wagen op vijfentwintig meter was genaderd en twee schoten snel achter elkaar klonken, maande een inwendige stem hem tot bezinning en hij besloot zijn vaart een weinig te minderen. Hij had echter nauwelijks tijd om dat te doen, want uit de wagen vóór hem verhaal van 10 pCt. verplichtend zal zijn. In deze gemeente is de pen sioenpremie altijd ten volle door de gemeente betaald, met welke om standigheid bij de vaststelling van nieuwe salarissen is rekening ge houden. Wordt de wet dus door gevoerd dan zullen de ambtenaren weer een salarisverlaging van 10 pCt. krijgen, en dat terwijl de salarissen toch al niet te hoog zijn. Het heeft spr. teleurgesteld dat de regeering niet heeft getracht te komen tot een meer gelijkmatig salarisniveau. In Holland worden immers veel betere salarissen betaald dan hier. Blijkbaar kan men het hier met mindere krachten af, zegt spr. Nu heeft de minister gezegd dat deze wijziging der pensioenwet alleen is tot stand gebracht om tot een betere salaris vergelijking te komen, dus niet om een salarisverlaging te bewerken. klonk een kreet uit vier monden tege lijk. Een kudde koeien en schapen, die naar de een of andere markt gedreven werd, blokkeerde den weg, juist in een bocht, waar Voles met ten top ge voerde snelheid doorheen suisde. Hij zat er zoowat bovenop en 't was bui tengesloten dat hij deze belemmering ongehinderd passeerde, want de die ren vulde in een dichten drom den weg over een afstand van zeker veertig me ter. Voles remde uit alle macht en met een gierend geknars kwam de voorste auto schokkend tot stilstand; twee se conden later botste Sir Reginald's wa gen met een geweldigen plof tegen den anderen op. Sir Reginald kreeg een gewaarwording alsof hij opgetild werd en door de lucht zweefde. Als een kat kwam hij bovenop Voles en Grey foot terecht op de voorbank van hun auto. De drie mannen lagen als een ver ward kluwen door elkaar, zonder pre cies besef van wat er eigenlijk aan de hand was. Winifred loop; zoo hard je kunt Verd De eerste woorden kwamen opge wonden van Sir Reginald Carshaw's lippen; de verwensching werd geuit door de diepe stem van Voles. Wat daarop gebeurde, geschiedde in nog geen tien seconden. Opnieuw riep Sir Reginald: Loop Winifred, zoo hard je kunt! En daar hij bovenop lag, was het hem onmogelijk te zien dat ze weg vloog als een pijl uit den boog wordt geschoten. Enkele tellen later was hij haar achterna, in de richting van de kudde vee. Het duurde maar even of de twee desperados waren nu op hun beurt Voor B. en W. is dit aanleiding voor te stellen de salarissen van het gemeente-personeel ongewijzigd te laten en dus de salarissen zelf 10 pCt. te verhoogen, zoodra de korting van 10 pCt. wordt toegepast. De ambtenaren lijden dan geen schade. Dit voorstel geldt niet voor burge meester, secretaris en ontvanger, daar de salarissen van deze functio narissen door Ged. Staten zijn vast gesteld. De ontvanger is echter ook eerste ambtenaar en als Ged. Staten geen maati egelen nemen dan zal men straks voor het geval komen dat de ontvanger meer verdient dan de burgemeester en de secretaris 1 De Weth. Sassen is onaangenaam getroffen door dezen ieuwen aanslag op de belangen van hét platteland van Brabant. Dit schijnt toch wel zijn oorzaak te hebben, zegt spr. De mentaliteit in de dorpen is mis schien oorzaak dat men in 's Bosch anders denkt dan in andere provin ciehoofdsteden. In 's Bosch denkt men maar de plattelandsgemeenten die zullen het wel slikken. Spr. is van meening dat fatsoenlijke loonen in het belang zijn van de geheele maatschappij. Spr. gelooft dat men daarover in de hoogere regionen anders zal moeten gaan denken. De koopkracht op het platteland neemt af. De arbeiders ten plattelande hebben hun spaarcentjes moeten opteren, terwijl de werkloozen in de steden die nooit gespaard hebben, thans veel betere uitkeeringen krij gen. Spr. zal daartegen protesteeren, overal waar hij er gelegenheid voor heeft. Hij is van meening dat Geer- truidenberg zich op een ander stand punt zal moeten stellen als een na burige gemeente. De Voorzitter vindt het jammer dat het publiek geen begrip schijnt vervolgers te voet en de kans was groot dat de vluchtelingen voordat ze de kudde voorbij waren, gegrepen zouden zijn, want Winifred kon niet zoo hard loopen als Greyfoot, die on danks zijn zware lichaam, zoo snel was als een boschkat. Maar Greyfoot vuurde onder bet loopen een schot naar Sir Reginald en dit schot redde Winifred van onmid dellijke gevangenisneming, want het deed den jongeman inzien, dat het nutteloos was te trachten door hard te loopen te ontsnappen. Hij draaide zich om met de bedoeling een andere tak- tiek toe te passen en te probeeren vechtende te ontkomen. Hij ontdekte opeens een smal paadje, dat op den straatweg uitkwam en Wi nifred bij de hand nemend, holde bij met haar het weggetje in. Voles en Greyfoot zagen hen als schaduwen terzijde glippen, en eerst genoemde, die enkele meters achter Greyfoot aankwam, schreeuwde tegen zijn metgezel: Daar gaan ze recht af! Sir Reginald hoorde dezen uitroep en toen bij bij den hoek, tusschen het paadje en den weg, een eindje achter, af een hooiberg zag, rende bij met Wi nifred de flauwe grashelling van den akker op en hijgde: Buk je Ze. kropen door een stoppelveld, ver borgen door het hakhout aan den rand van het bouwland en stonden veilig achter den hooiberg. Een halve minuut daarop schoot Greyfoot, gevolgd door Voles, het weggetje in en liepen de beide mannen hun schuilplaats voor bij. j Ze zijn doorgeloopen, fluisterde Sir Reginald. Schep even flink adem en dan hollen we terug naar mijn wagen te hebben van het veel omvattend werk der ambtenaren. De ambtena ren staan nu eenmaal in een zwart blaadje. De secretarie—ambtenaren zijn uit den aard der zaak luiaards en een boekhouder op een fabriek werkt hard, ook al besteedt hij een goed deel van zijn tijd aan zijn particuliere correspondentie. Als een winkelier nog eens wat bui ten zijn branche om tracht bij te verdienen is hij een »kerel», maar een ambtenaar die hetzelfde wil doen deugt niet. De heer Timmermans zegt al ver schillende malen te hebben betoogd dat de salarissen te laag zijn. Meer malen ook is er door spr. op ge wezen dat Ged. Staten bij de sala- risverhoogingen op de eerste plaats aan zichzelf hebben gedacht en anderen aan hun lot hebben over gelaten. Daarbij vindt spr. het on billijk dat een burgemeester van een plaats met 3001 inwoners f250 meer verdient dan zijn collega in een plaats met 2999 inwoners. Het doet spr. genoegen dat B. en W. voor stellen een nieuwe verlaging van 10 pCt. te ondervangen, tevens wil spr. voorstellen aan Ged. Staten te verzoeken de salarissen van burge meester, secretaris en ontvanger te herzien. De heer Jansen merkt op dat men in den verkiezingstijd volop voor Brabant in de weer is. Daarom be grijpt spr. niet waarom men thans het verschil in salaris niet ziet. De salarissen zijn hier volgens spr. absoluut te laag. Weth. de Kroon. Heeft de heer Sassen daarover in de Prov. Staten dan nog niet gesproken Weth. Sassen. Twee jaar geleden is daarover in de Staten al gespro ken. Ook in Commissie is het be- buk je kom! Met zijn hand om haar arm liepen zij dwars over den akker terug, den kant van den grooten weg uit, drongen door liet struikgewas, lieten zich langs den paswal omlaag glijden en renden toen verder over den weg naar de heide auto's. Ze waren er nog enkele meters van verwijderd toen een schelle stem riep Hier zijn ze! Het was Miss Craik, die overeind stond in Voles' wagen en uit alle macht schreeuwde. De twee woestelingen, nog steeds op zoek naar Winifred, hoorden Rachel roepen en zoo snel ze konden aanvaar den ze den terugtocht. Sir Reginald overzag de situatie en een, snel besluit nemend, sprong hij in de voorste auto, die van Voles. Wini fred volgde zijn voorbeeld, plofte naast hem neer op de voorbank en achterin stond, op haar teenen, Miss Craik, en gilde als een bezetene: Schiet op! Ze gaan Maar op hetzelfde moment viel ze met een bons terug op haar zitplaats, want Sir Reginald had den wagen in beweging gebracht en deze sprong vooruit, niet alleen Winifred meevoe rend maar ook Miss Craik en reed bijna op Voles en Greyfoot in, die net uit het paadje den grooten weg opkwa men en een schot op den wagen losten. De weg was nu vrij, want de vee drijvers, onthutst door het rumoer en de schietpartij, hadden hun vee zoo vlug mogelijk naar een rustigen zij weg geleid. (Wordt vervolgd). T De Echo van het Zuiden, WaalwUbscbe en Langstraatsclie Couranti 20) mom

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1