handeld. Maar wat is het geval men kan alles niet in het openbaar zeggen. De heer Jansen zegt dat ook de middenstand de gevolgen van de slechte salarieering voelt. Het voorstel van 13. en W. wordt aangenomen. Wat het voorstel—Timmermans betreft zegt de voorzitter dat eenige jaren geleden de salarissen in de grootere gemeenten verhoogd zijn, ook de middelgroote plaatsen heb ben hun verhooging gehad en ook de kleine gemeenten zouden die eveneens gekregen hebben als men niet plotseling tot de conclusie ge komen was dat er een economische crisis was. Daarom hebben de kleine gemeenten nog steeds niet in de algemeene verhooging gedeeld. De heer v. d Loo acht het ge- wenscht met een adres nog even te wachten, tot ook de Eerste Kamer het betrokken wetsontwerp heeft aangenomen. De heer Timmermans wil thans in geen geval zwijgen. Spr. acht het gewenscht dat alle kleine gemeenten voor zich een dergelijk adres aan Ged. Staten richten. De Voorzitter zegt toe aan de raden der kleine gemeenten een af schrift van het adreste zullen zenden. Conform het voorstel Timmer mans wordt besloten. 8. Ingekomen stukken. Hieronder zijn verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten. Van den R.K. Politiebond St. Michaël subsidie—verzoek. Wordt tot de begrooting aange houden. Van de afd. Noord—Brabant van de Ver. van Ned. Gemeenten ver zoek om toe te treden tot het cen traal bouw- en woningtoezicht, met begeleidend schrijven van Ged. Staten waarin wordt aangeraden toe te treden. De Voorzitter ziet in dit toezicht wel eenig nut, maar hij vindt het jammer dat men daarmede niet in een beteren tijd gekomen is. Het grootste bezwaar is voor spr. dat nog moet worden afgewacht wat de kosten zijn. Deze zijn begroot op 5 pCt. van de bouwkosten, terwijl de aanvragers van bouwvergunnin. gen thans slechts 1 pCt. betalen. B. en W. stellen voor nog niet toe te treden. De heer Timmermans gelooft niet dat dit toezicht voor de gemeente van groot belang zou zijn. De nieuwe bouwverordering voorziet z. i. al voldoende in te stellen eischen. Spr. ziet trouwens in dergelijke commis sies niet veel meer als »baantjes- schepperij». De heer Dirven is tegen toetre ding omdat hij baas wil blijven in eigen huis. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Dirven vraagt of er nog straatverbeteringen in uitzicht zijn. Spr. wijst op den slechten toestand der Gasthuisstraat. De Voorzitter zegt dat er nog veel aan de straten te doen is. B. W. zullen binnen het raam der begrooting doen wat zij kunnen. De heer Jansen verzoekt om ge durende de kermis de rechten voor muziek-vergunning met 50°/„ te ver lagen, om de caféhouders gelegen heid te geven een paar centen te verdienen om hun belasting te be talen. De voorzitter zegt dat daartoe een herziening der verordening noodza kelijk zou zijn. Weth. de Kroon wil muziek laten maken tot elf uur in de plaats van tot 10 uur. De voorzitter zegt dat het verbod om na tien uur te dansen goed heett gewerkt. Was dit verbod niet uitge vaardigd dan zou de kermis geheel verloopen zijn. Er kwamen de laat- te jaren steeds minder exploitanten. Sinds het dansverbod is ingesteld, is het aantal vermakelijkheden bedui dend uitgebreid, vooral dit jaar be loofd het een attractief kermisterrein te zullen worden. Weth. de Kroon wil het dansver bod niet opheffen maar toch wat langer muziek laten maken. De voorzitter zal eens nagaan hoe deze kwestie in andere plaatsen ge regeld is. De heer Jansen vraagt een vent- belasting in te stellen. De voorzitter zal deze mogelijkheid onderzoeken. Wel kan spr. nu reeds zeggen dat een eventueele ventbe— lasting ook voor gemeentenaren zal moeten gelden. De heer Jansen vraagt het college van regenten van de Godshuizen tot 7 uit te breiden. De voorzitter zegt dat dit zeker t. z t. zal geschieden, zooals de raad zelf besloten heeft. In verband met het rooster van aftreding wordt de benoeming nog aangehouden. Aanbesteding verf werk. De heer v. d. Loo wil inlichtingen hebben over de gehouden aanbeste ding van verfwerk voor de gemeente. De voorzitter zegt dat daarom trent een storm van verontwaardi ging is opgegaan. De feiten zijn alsvolgt: De aanbesteding heeft in vijf per ceelen plaats gehad. Het totaal der laagste inschrijvingen was f 1243.78 of f345.boven de begrooting en aan merkelijk hooger als dergelijke aanbestedingen in de laatste jaren. De besteding in 5 perceelen is gedaan om tegemoet te komen aan vroeger geuite wenschen. Zeer toe vallig was elk der inschrijvers voor één perceel de laagste, waaruit echter nog niet geconstateerd mag worden dat de heeren overleg gepleegd hebbenzegt spr. Omdat de begrooting overschreden was heeft spr. met vijf laagste in schrijvers een onderhoud gehad en zijn allen in de gelegenheid gesteld hun inschrijving te herzien. Het onderhoud heeft echter geen resul taat gehad, de schilders beweerden dal er geen cent afkon. Zij beweerden ook dat zij elkaar niet meer zoo heftig zouden beconcurreeren als in vroeger jaren. Inlusschen heeft spr. dat bemerkt bij 'n onlangs gehouden aanbesteding toen de inschrijvingen op een bedrag van f5000 f2400 uiteen liepen! Vervolgens is een nieuwe aanbe steding gehouden, in 2 perceelen en in massa, Voor de massa werd alleen ingeschreven door J. Smits te Made voor f 880 aan wie het werk gegund is. Bij de eerste aan besteding kwam men dus tot een bedrag van f1244 bij de tweede tol f 880. Een van de Geertruiden bergsche inschrijvers, die vertelde dat er geen cent meer afkon, liet bij de tweede aanbesteding f235 vallen op een bedrag van f600. Uit een en ander blijkt wel dat de Bergsche schilders de gemeente verre hebben willen overvragen. In de plaatselijke pers werd erover gejammerd dat het werk niet in de gemeente was gebleven. Ook spr. vindt dit jammer, maar hij is van meening dat een handelwijze als die der plaatselijke schilders de menschen wel de ge meente uit moet jagen. De heer Jansen voegt er nog aan toe dat men hem bij een »te goeder trouw» opgedragen schilderwerk voor f 200 »genomen« heeft. Men passé daarmee dus op. De vergadering wordt daarop gesloten. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Mei 1934. JUD. TIMMERMANS Wz. 180 faarl 't Is wel dubbel jammer, dat droeve familie-omstandigheden van den laatsten tijd 't den Waalwijkers onmogelijk hebben gemaakt uiting te geven aan hun vreugde een 100 jarige in hun midden te hebben, aan hun hulde en eerbied voor dezen honderd—jarige, een der grootste en meest eminente mannen die Waalwijks geschiedenis heeft gekend administratie, z'n steeds groeiende bezittingen in en buiten de gemeente zegt voor Waalwijkzooiets valt niet in cijfers uit te drukken. En op het bestaan, op den groei en bloei dezer onderneming drukte steeds de stempel van Jud. Tim mermans Wz., die nog voor kort directeur, daarvoor gewerkt heeft steeds, dag in dag uit tot op een leeftijd, die zeker op levensverzeke- ringsgebiid, maar vermoedelijk nergens in den lande z'n weerga zal vinden. H.M. de Koningin erkende z'n verdiensten door hem op z'n 80en verjaardag te benoemen tot ridder in de orde van OranjeNassau. Tiaar ook op ander gebied strekken zich de «verdiensten van den klis voor onze gemeente uit. 38jaren was hij lid van den gemeenteraad, waarvan 23 jaren wethouder ter wijl hij tot op- J5n^lrftfct1gëTr~iïag ambtenaar van den Burgerlijken Stand iëEven minitieus en correct als hij eigen zaken behandelde, zoo werden de belangen der gemeente gewikt en gewogen en ook zoo noodig met kracht verdedigd. Steeds waardig en fijn van vorm en toon, waren ij n betoogen in den raad en daaraf* ook lag dan ook z'n groot gezag' in 't college van B. en W. en den.gemeenteraad. Men luisterde gaarne naar hem, omdat men wist dat hij de zaken goed en helder bekeek, omdat hel belang der ge meente z'n eenige drijfveer was# In z'n hrsti» prrinrlc hadden \rïr} 'oorrecht zelf de raadsjiiiingen/nij e woneii_en-4e--ga^rTéiTiogen gaan bij-rte vele keurige redevoeringen, die hij, jLuh- -fn belangrijke zaken ten beste gaf en,.-die op de vergade ringen van dien lijd een bijzonder c^cliet—legden. Vele belangrijke werken kwamen onder zijn wet houderschap tot stand en vooral de financieele belangen der gemeente vonden in hem een trouw en be zorgd bewaker en verdediger. Mrrrrr $ok in andere functies, als voorzitter der gemeente-teeken- school, van binnen- en buitenpolder had hij groote verdiensten, terwijl ook het vereenigingsleven in onze plaats grootelijks zijn steun en sympathie had. We noemen speci aal de liedertafel «Oefening en Ver maak», waarvan hij vele jaren van de voortdurende prosperiteit van »Noord-Braband« en van den groei en bloei onzer gemeente. En kan Waalwijk zich niet uiten, zooals ieder dat graag gezien had, (geen enkele feestelijkheid, ook geen receptie zal plaats hebben), toch zullen velen zich opmaken de plechtige H. Mis ten 10 uur a.s. Vrijdag bij te wonen om God te loven en te danken voor zulk een lang en rijk gezegend leven. Want toch zal er bij den jubilaris en z'n familie en ook in Waalwijk vreugde zijn op dezen gedenkwaardigen verjaardag en tevens zal er vreugde gebracht worden in menig gezin, in menige vereeniging, want noch personeel, noch charitatieve of kunstlievende vereenigingen, noch behoeftigen. werkeloozen en ander en zullen vergeten worden. Op den vooravond van deze bijzondere gebeurtenis nogmaals de gelukwenschen van allen, speciaal ook van de redactie van ons blad, dat in hem steeds een trouw be vorderaar heeft mogen begroeten, een die' elk nummer van ons blad vanaf z'n oprichting niet alleen las, maar trouw bewaarde. f Henri Witlox-Bressers. f gevierd. Kerkelijke en charitatieve vereeni gingen en instellingen hadden steeds _zjjn krachtige steun. ZijïKweinige vrije lijd wijdde hij toch nbg tegelijk aan z'n oti'der- neming door zijn uitgebreide lande rijen in de hek om Plantloon, Achterste Hoeve- enz. in zulk een uitstekendenstéaten zooveel doenlijk in exploitatie te brengen én. tegelijk kon kif daarbij zich overgeven aan zij,}! geliefkoosde paardensport. Nog In den ouderdom van 72 jaren, na een langdurige ziekte, overleed op «Mariahoeve» te Moergestel de heer Henri Witlox-Bressers. De heer Henri Willox was een voorzitter is geweest.eajaet-sndkfi- "V n.e5" .vvulox Wd!» hiUelfi 30-tal jaren geleden m onze gemeente een groote en zeer geziene figuur. Mede-stichter en die voor z'n geboorte- en woon plaats op zoo verschillend terrein zoo enorm veel heeft gedaan. Wij behoeven voor de Waal wijkers niet te schetsen wat de heer Jud. Timmermans Wz. ge wrocht heeft in z'n levenswerk de Mij. »Noord.Braband«, die hij van begrafenis-fonds door gestagen arbeid, door onverpoosd zoeken en werken heeft opgevoerd tot een der eerste en soliedste levensverzeke ring-maatschappijen van Nederland en België. Wij behoeven evenmin te zeggen wat deze maatschappij, die sinds 1843 in onze gemeente is gevestigd en waarvan de 100-jarige jubilaris meer dan 75 jaren (van 19 Aug. 1858—1 April 1934) directeur is geweest, beteekent voor den naam onzer plaats, voor de economische belangen in onze gemeente, wat zulk een hoofdkantoor met z'n uitgebreid personeel, z'n geweldige op den leeftijd van meer dan 80 jaren zat hij fier en flink te paard 1 Heden dus viert deze groote Waalwijksche figuur z'n lOOen geboortedag, een feit nog niet gekend in onze geschiedenis. Jammer is 't nogmaals, dat Waal wijk niet spontaan uiting kan geven aan zijn gevoelens van hoogachting, waardeering en dank, waartoe zich de wil, de behoefte zoo allerzijds openbaarde. Nu dit niet mogelijk is, mogen wij de tolk zijn van alle ingezetenen indien wij de harte lijkste felicitaties aanbieden van geheel Waalwijk op dezen gedenk waardigen dag aan den geachlen en velerzijds gezegenden jubilaris, (wien intusschen in dit lange leven ook 't menschelijk leed niet werd bespaard) en ook aan zijn geachte medewerkers en verdere familie leden. Moge hij nog eenige jaren ge spaard blijven, om getuige te zijn der eerste machinale lederfabriek Van Iersel, Witlox Co., directeur der suikerfabrieken Statendam en Oud-Beijerland, zocht en vond hij tijd om zich te bewegen op maatschappelijk terrein, vooral ook op het gebied van 't vereeni gingsleven speciaal de muzikale kunst had z'n vooi liefde. Hij bezat in hooge mate de gave van het woord en wist z'n meening en over tuiging met krachtige stem en ge spierde taal buitengewoon wel sprekend naar voren te brengen en zijn auditorium tot begeestering te brengen. Wij herinneren ons nog zoo gaarne dat we hem hoorden spieken als voorzitter der R.K. Kiesvereeniging in Musis in de tijden der Tweede Kamer—verkiezingen in het district Waalwijk, in z'n actie bij de Staten verkiezingen, dan kon hij zoo krach tig en meesleepend, maar ook over tuigend z'n meening verdedigen of z'n debaters van repliek dienen. Wij hooren hem nog in onze jongelingsjaren als hij uitkwam voor de belangen van z'n harmonie TEspérance, als hij optrad als feest redenaar bij een der jubilea onzer aloudeLiedertafel en toen hij b.v. deze begroette na haar zegetocht naar Mechelen, waar zij als kleinste gezel schap den eersten prijs wegdroeg. De heer Witlox was een vurig verdediger der katholieke belangen, een ijverig werker voor de charita tieve en sociale belangen op katho lieken grondslag van dien tijd, maar ook op hooger politiek plan was de katholieke partij, hare samenstelling en haar doelstelling voorde toekomst zooals hij die in zijn tijd zag, groote en eenige richtsnoer. Hij heeft voor onze plaats, voor de streek, voor de industrie, voor de groote politiek, maar speciaal voor de katholieke zaak zeer groote verdiensten gehad. 't Zelfde getuigen wij dankbaar voor ons blad, dat steeds, speciaal in moeilijke tijden die ouderen zich wel herinneren, in hem een groote steun een krachtig mede werker en bevorderaar heeft gevon den niet alleen in die jaren maar ook later, zoolang z'n physieke krachten hem dat veroorloofden. Daarvoor ook onzerzijds dankbare hulde aan zijn hooggeschatte nage dachtenis. Jammer voor zoovele belangen dat hij zich om tal van oorzaken reeds op zoo jeugdigen leeftijd uit het actieve zakenen openbare leven terugtrok en onze plaats verliet om zich te vestigen buiten het rustige Moergestel in de schitterende »Maria- hoeve» (genoemd naar z'n vereerde echtgenoote), om zich daar meer rust te gunnen en zich meer te wijden aan zijn geliefkoosde sport de jacht. Daar heeft hij zijn levensjaren verder gesleten, omringd van vrouw en kinderen en velen die hem dier baar waren. Daar kreeg hij een aanval van een ernstige ziekte, waarvan hij tegen ieders verwachting na'een nog gevaarlijker operatie genas en waar hij nog tal van jaren, overschaduwd door het verlies van zijn beminde vrouw heeft doorgebracht, tot hem 'n nieuwe kwaal kwam bezoeken, die thans een einde heeft gemaakt aan het leven van den man, die in zijn tijd voor zijn geboorteplaats Waal wijk groote en vele verdiensten heeft gehad en in onze geschiedenis zal blijven voortleven als een der groote figuren die Waalwijk heeft gekend. Moge God dezen onvervaarden strijder voor 't katholieke beginsel, die aan de Kerk en Maatschappij z'n twee priester-zonen schonk, reeds zijn loon hierboven hebben toebedeeld. Tribune. Naar wij vernemen is door de Concours—Hippicjue—vereen.|Waal- wijk de helft der tribune (600 zit plaatsen) staande op het W. S. C.- terrein verkocht aan het Tentoon- stellings-Comité te Tilburg. Centrale H. L. S. A.s. Vrijdag zal te Utrecht in Hotel de l'Europe een bijeenkomst gehonden worden van vertegen woordigers, werkzaam in de schoen-, leder- en fourniturenbranches, waar gesproken zal worden over de ver houding tusschen de vertegenwoor digers en de Centrale H. L. S. 5. S. S. De Gymnastiek en Athletiek ver. »S. S. S.» heeft aansluiting verkregen bij den Noord-Brabantsch Gelder schen Turnkring, een districtsafdee- ling van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Wij wenschen de jeugdige ver eeniging in de zware afdeeling goed succes. Loterij Visscherslusl». Uitslag van de verloting gehouden door «Visscherslust» op Zaterdag 19 Mei jl. des avonds 7 uur in 'tclub lokaal Café Keetels t. o. 't Station S. S. te Waalwijk. Ie prijs No. 54 Jos. Allessie, Waalwijk. 2e prijs No. 392 J. van Beers 3e prijs No. 576 C. de Jong, Tilburg. 4e prijs No. 187 A. v. Eggelen, Waalwijk. 5e prijs No. 4 A. Kleijne, 6e prijs No. 514 H. Verbeek, Capelle. 7e prijs No. 34 J. v. d. Wiel, le Zeine B 8e prijs No. 49 P. v. Iersel, 9e prijs No. 80 P. v. Oudheusden 10e prijs No. 297 P. Treffers, Sprang. 11e prijs No. 273 S. v. d. Kolk, Waalwijk. 12e prijs No. 473 Agent Kuijpers a 13e prijs No. 310 P. v. d. Sijde, Sprang. 14e prijs No. 455 J. Trommelen, Waalwijk. 15e prijs No. 146 C. Eibers. 16e prijs No. 174 S. Wagemakers, Capelle. Tegen inlevering van het lot kunnen de prijzen aan 't clublokaal worden afgehaald. R.K. Sportclub Besoijen. Wij herinneren inwoners van v.m. Besoijen eraan dat morgenavond in de Patronaatszaal een vergadering zal worden gehouden om te komen tot oprichting van een R.K. Voet balclub. Rector de Visser, geestelijk adviseur van de R. K. Fzal er spreken. Ieder is welkom I Tijdschriften. »De Zwerver in Gods vrije natuur» bevat in zijn Mei-nummer weer een keur van zeer belangwekkende lec tuur, Er zijn artikelen van Jan Vriends over het genot van vogel studie, over de Kleedermot van Dr. L. Senden, het IJsvogelleven aan de Neerbeek van W. v. Ratingen, een aquariumpraatje van C. Sanders, over insecten van E. Hoogeveen S.J. en vele andere. De illustraties zijn zeer fraai. Groote plannen voor werkverschaff ing te 's Bosch. De omstandigheid, dat nog een beduidend aantal werkloozen niet bij de thans in uitvoering zijnde objecten van werkverschaffing kan worden ge. plaatst, daar de omvang van deze objecten dit niet toelaat, heeft B. en W. genoodzaakt om te zien naar uitbrei. ding der thans bestaande werken' Mede heeft hiertoe geleid de over weging, dat onderbrenging in de werk- verschaffing van een groote groep personen, welke thans steun genieten, een gunstigen invloed heeft op de uit te keeren steungelden. Eenerzijd9 wordt dan werk verricht hetgeen voor een deel productief genoemd kan worden, terwijl anderzijds tegenover de meer dere kosten van de werkverschaffing staat, dat naar de overtuiging van B. en W. een hoewel zeer moeilijk te becijferen financieel voordeel aan wezig is in den vorm van minder uit- keering op den post steunverleening. B. en W. meenen nu een gunstige uitbreiding van de werkverschaffing gevonden te hebben, waartoe de vol gende voorstellen strekken: a. het verleenen van een crediet van f80 000— voor den aanleg van een aarden baan voor den weg van Klein Deuteren naar de Veemarkt; b. een crediet van f 64.000 voor de grondwerken en plantsoenaanleg rond- zijn i

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2