Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON tïiiö&r Merk eens op hoe NUMMER 44. WOENSDAG 30 MEI 1934 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bi) contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nor in ons bezit sijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD VLIJMEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donder dag 24 Mei, des avonds te 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. heer G. R. v. d. Ven. Afwezig de heeren van Heesbeen en van Heivoort, terwijl er drie va caturen zijn. De voorzitter begint met er op te wijzen dat het op 13 April 25 jaar is geleden dat de heer van Buul werd benoemd tot lid van den ge meenteraad waarvan hij 22 jaar wethouder is geweest. Dit feit is niet ongemerkt voor bijgegaan. Veel heeft de heer van Buul in deze afgeloopen 25 jaar in het be lang van de gemeente gedaan. Door zijn helder inzicht en gezond verstand heeft hij veel bijgedragen tot groei der gemeente. Spr, brengt hem daarvoor gaarne vanaf deze plaats een woord van dank. Weth. van Buul dankt voor de gesproken woorden. Van de familie van Udenhout is bericht ingekomen van het over lijden van den heer van Udenhout die lange jaren lid is geweest van den gemeenteraad. Wordt besloten een brief van rouwbeklag aan de familie te zenden. Schrijven van den heer van Halder, houdende het bericht dat hij wegens hoogen leeftijd ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. De voorzitter spijt het dat de heer van Halder, die vele jaren een ver dienstelijk lid is geweest niet langer meer zitting in het college heeft. Schrijven van den R.K. Midden stand, houdende het verzoek om de biljartbelasting af te schaffen en de personeele belasting voor de lo kalen waarin getapt wordt te ver lagen. van „De Echo van het Zuiden". Wordt ter fine van advies in han den van Burg. en Weth. gesteld, Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid A. v. d. Meer en- donk. De commissie van onderzoek vraagt bij monde van den heer van Hei voort of het geen bezwaar is dat de heer van den Meerendonk werk zaam is bij het Gem. Electr. bedrijf, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Met algemeene stemmen wordt tot toelating besloten. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur wordt gekozen de heer A. v. Heivoort en tot leden van de schaarcommissie de heeren Boom en A. v. Heivoort. Brief van den N. C, B. betreffende aansluiting bij de destructor voor afgekeurd vee en vleesch. De voorzitter merkt op dat daar omtrent nog geen besluit is genomen en nu het bedrijf binnenkort in wer king zal worden gesteld, zulks alsnog wenschelijk is. 111 Gemeentebesturen hebben reeds tot toelating besloten. Op een vraag van den heer van Wagenberg hoeveel de kosten daar van bedragen zegt de voorzitter dat 1 ct. per inwoner en 2 ct per H.A. oppervlakte moet worden betaald zoodat voor deze gemeente de kos ten op f115 komen. Weth. van Buul verklaart zich tegen aansluiting. Wordt besloten op voorstel van den heer van Wagenberg voorloo- pig voor den tijd van 3 jaar aan te sluiten. Voorstel van Burg. en Weth. tot hernieuwing van een onderhandsche leening van kasgeld over 1934. Burg. en Weth. stellen voor een bedrag van 15000 te leenen tegen een rente van 4,/3°/0. De heer van Wagenberg acht deze rente te hoog en meent dat men tegen veel lagere rente geld zal kunnen opnemen. Wordt besloten dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhaal van de coupon-belasting. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot hernieuwde vast stelling van de verordeningen op de heffing van keurloonen van vee en vleesch. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van eene verordening tot voorkoming van de ziekte van Weil. De Minister van Sociale Zaken acht het gewenscht dat maatregelen worden genomen om tegen deze ziekte de noodige maatregelen te nemen. De heerjvan de Griend heeft de in richting gezien en moet constateeren dat Burg. en Weth. de zaak netjes hebben geregeld. De voorzitter zegt dat de bepaling o.a. dat geen vrouwen de inrichting mogen bezoeken van kracht blijft. Wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen een en ander met de zwemvereeniging te regelen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten tot toetreding tot den Provincialen Brandweerbond. Bespreking toetreding streekplan De Meijerij. De voorzitter zegt dat de raad reeds eenige malen besloten heeft m om niet toe te treden. Gezien de groote belangen van de gemeente daaraan verbonden stellen Burg. en Weth. voor om alsnog toe tc treden. De kosten daaraan verbonden be dragen 2,/a ct- per inwoner. Met algemeene stemmen wordt tot toetreden besloten. Besluit tot het doen van uitgaven buiten de begrooting 1934. De voorzitter zegt dat volgens de nieuwe gemeentewet de Raad daar toe de bevoegdheid heeft. Voor werkverschaffing moet tot en met Juni uitgegeven worden f 10616 en voor steunverleening f 8933. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Berkelmans er op dat op den Aard- appeldijk vuil wordt gestort. Spr. geeft in overweging dit om de veer tien dagen te laten verwijderen. De voorzitter merkt op dat zulks verboden is. Tegen overtreders zal procesverbaal worden opgemaakt. (Prov. 's Bosch Crt.) Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. 22. En Winifred's stereotiep antwoord: Niet veel. Ik heb weer een paar schouwburgdirecteuren gesproken en ben een stelletje theateragenten afge loopen, heb ze voorgezongen, maar werd afgescheept met de gebruikelijke beloften. Ik ben bang, dat jij zelfs je geduld zult verliezen en het spijt mij verschrikkelijk, dat ik al mijn tijd en energie gebruikt hebt om een betrek king aan het tooneel te krijgen, in- plaats van iets anders, want er zijn hoopen meisjes die heel wat beter zin gen dan ik. Maar Winifred, je moet je niet zoo gauw uit het veld laten slaan, troostte sir Reginald steeds. Je windt je veel te veel op en maakt je over stuur, alleen omdat het je hindert wat jij noemt „afhankelijk" te zijn van iemand, van wien je bang bent dat hij ongeduldig wordt. Is het niet zoo? Neen dat bedoelde ik niet, kwam Winifred met een lief, weemoedig lachje. Je bent oneindig goed voor me Reginald. Nu ben ik weer „oneindig goed", dat is werkelijk meer dan menschlijk, schertste de jonge edelman. Maak je nu heusch maar niet bezorgd Winnie, hebt een aardige stem en bent muzi kaal veel beter aangelegd dan de meeste meisjes die solliciteeren. roe- ger of later zul je, als je vast bij je plan blijft, wel vinden wat je zoekt. Waarom zou je je haasten? Je begrijpt me niet of je wilt ine niet begrijpen, protesteerde Winifred zacht. Ik moet zien zoo vlug mogelijk iets te krijgen. Nu, als je het dan met alle geweld wilt hij pauzeerde even in naden kend zwijgen kijk eens, ik heb zelf niet erg veel relaties in tooneelkrin- gen, maar ik ken 'n dame die ze waar schijnlijk wel heeft, een goede vrien din van me. Ik zal er eens met haar over praten, misschien dat zij iets voor je kan vinden. Wie is die dame, informeerde Winifred. Lady Ronald Tower. Jong? Ziet ze er leuk uit? vroeg Winifred verder, de oogen gericht op het haakwerk in haar schoot. Hm, nogal, antwoordde sir Regi nald, met een glimlach van prettige herinnering, een glimlach, die Wini fred opmerkte van onder haar oogle den. Hoe ziet ze er uit? drong ze. Wacht eens, hoe zal ik haar be schrijven? Groot, statig, wat-je-noemt knap, uitdagend op het brutale af, voortreffelijk gekleed. En dat allemaal een beetje „te" snap je? Soms doet ze me denken aan een zeilschip met volle tuigage. O ja? klonk het een beetje koel. Je zou zeggen, dat ze dan toch wel erg aantrekkelijk moet zijnIs het een héél oude vriendin? Nou en of! Ik kende haar al toen ik achttien was. Een vlot juffertje. Weer was er die glimlach van aange naam herdenken. Knapjes vrijgevoch- BINNENLAND. Geen malaise in de wapenindustrie Volgens het socialistische orgaan, de «Daily Herald», wordt in de Engelsche wapenfabrieken druk ge werkt aan het vervaardigen van alle soorten wapens. Te Sheffield wordt dag en nacht gearbeid aan het vervaardigen van bijzondere staalsoorten voor vlieg tuigen. De productie van enkele fabrieken is den laatsten tijd ver dubbeld en vele zaken hebben nieuwe arbeiders moeten aannemen. De meeste nieuwe arbeiders zijn aangenomen door de fabrieken, waar oorlogsvliegtuigen vervaardigd wor den. Drie groote vliegtuigenfabrieken hebben orders voor oorlogsvliegtui gen gekregen, die tot in de millioe- nen loopen, in verband waarmede de aandeelen dezer firma's ter beurze sterk stijgen. Ook in Tsjecho—Slowakije werken de wapenfabrieken volop. De Skoda- werken hebben den arbeidstijd ver lengd. De Grieksche regeering heeft een nieuw vioolbouw—program uitge werkt, dat voorziet in den bouw van een lichten kruiser en 16 torpedo jagers. Mussolini gelooft niet aan den vrede! Mussolini heeft in de Kamer de begrooting besproken en meegedeeld dat voor leger en vloot elk een milliard lire wordt uitgetrokken. Deze bedragen zullen over acht jaar verdeeld worden en dienen voor de vernieuwing van linieschepen en vliegtuig—moederschepen. Mussolini verklaarde niet aan den eeuwigen vrede te gelooven.De oorlog zoo zeide hij, maakt pas den man, zooals het moederschap de vrouw! De rede van Mussolini werd met reusachtige ovaties ontvangen. Weer een aanslag in Mantsjoerije. Reuter meldt uit Harbin dat Chi- neesche bandieten gisteren weer een aanslag hebben gedaan op een Ja- panschen trein, waarmede troepen werden vervoerd Zij hadden de rails opgebroken op een plek waar zich een gemakkelijke hinderlaag bevond en zoodra de trein derailleerde, open den zij uit hun verdekte stellingen het vuur op de soldaten, van wie er volgens de eerste berichten ten minste 35 gedood en 80 gewond zijn. Rome en Duitschland Het Vaticaan zal een witboek laten verschijnen over de voorvallen in Duitschland, welke indruischen tegen het concordaat met den Heiligen Stoel. De strijd in Jem n weer ontbrand. Uit Djeddah wordt gemeld, dat Emir Faisal, de kroonprins van Saoedië, zijn troepen weer opdracht heerlijk IVOROL-tandpasta schuimt. Maar dit schuimen is juist ook zoo noodzakelijk, want dit schuim dringt reinigend door in alle ruimten tusschen tandenen kiezen,waar de borstel niet kan komen. IVO ROL, De Nederlandsche Tandpasta kringen, weet je. O, daar hoor jij natuurlijk ook onder? Ik? Hoogstens uiterlijk. In mijn liart heb ik er het land aan. Maar je kunt je er niet systematisch aan ont trekken. En die Lady Ronald Tower, hoe oud was zij toen jij achttien was? Goed zestien. Was ze toen vlot? Voor een meisje uit de Society ongetwijfeld. Maar je moet je 't voor al niet te erg voorstellen. In die krin gen kan men zich niet zoo erg veel permitteeren. Hoe hoe wist je het? Ik och we waren immers alle bei jong? Maar jij bent me 'n nieuws gierig aagje, hoor. Ik vraag me af, hoe jij je kost baren tijd kunt verknoeien door mij te komen opzoeken, terwijl je met knappe aantrekkelijke vrouwen uit de uitgaande wereld in aanraking kunt komen, zooveel je maar wilt. Zeg, je bent toch niet jaloersch? lachte Sir Reginald. Ze is niet waard, dat ze in je schaduw staat. Toch zou ik niet graag verplich tingen hebben aan die dame. Maar Winifred, waarom niet? Je moet niet overdrijven, kindlief. Daar is niet de minste reden voor. Hoe komt het dat zij relaties on der tooneelmensclien heeft? Ik weet niet of zij ze heeft; he* lijkt me alleen maar erg waarschijn lijk. Een vrouw-van-de-wereld, zoo iemand die altijd de aandacht wil trekken en op grooten voet leeft en toch altijd slecht bij kas isoch, dat soort kent allerlei typen menschen uit allerlei kringen van de maatschap pij. Het zou me buitengewoon verba- Is zij de vrouw van Lord Ronald Tower, die met een lasso in de rivier getrokken is? Ja. Wat wonderlijk toch, dat die naam telkens weer in mijn leven ver schijnt, zei Winifred nadenkend. Een maand geleden las ik hem voor het eerst in een krant en sindsdien duikt hij steeds op de een of andere manier op. Ik zou heusch liever willen, dat je heelemaal niet met die dame over me sprak, Reginald. Ik zal zoo vrij zijn het toch te doen, op gevaar mij je toorn op den hals te halen. En plagend voegde hij erbij: Je moet niet bang zijn voor schaduwen, hoor je bent al te oud voor spokenvrees Winifred was een poosje stil. Toen vroeg ze: Heb je Mr. Marshall den laatsten tijd nog gesproken? Ja, een paar dagen geleden. Hij is altijd in min of meer nauw contact met me; per brief, telefonisch of per soonlijk. Maar er is op het oogenblik niets belangrijks te vertellen. Ze heb ben het heele land afgezocht naar Voles en Greyfoot; ze hebben een aan leiding om ze te arresteeren wegens die schieterij op ons; maar ze schij nen die gladde vogels geen zout op den staart te kunnen leggen. Intus- schcn heb ik, om complicaties te ver mijden, de schade van de beide auto's betaald. Marshall houdt zich onafge broken bezig met het probleem van jouw relatie met die onmogelijke „tante" en ik geloof, dat hij al meer weet, dan hij wil loslaten. Zou tahte Rachel nog steeds naar mij zoeken? vroeg Winifred. Och, noem dat mensch toch geen tante noem ze liever je doodsvijan- din! Ze is immers heelemaal je tante niet. Natuurlijk bewegen ze hemel en Marshall weet dat. Laat ze hun gang maar gaan; ze zullen ei» weinig mee opschieten. En gesteld zelfs dat ze je vinden, weldan ben ik er ook nog Maar waarom zouden ze zoo al les op haren en snaren zetten om me ie vinden? Tante heeft mij altijd wel goed behandeld, maar ze was toch nooit bijzonder hartelijkaltijd koud en streng, gereserveerd; je kon nooit merken, dat ze bijzonder op me gesteld was. Dus liefde kan de oor zaak niet zijn, dat ze me overal zoe ken. Liefde! De hemel beware me! Neen hoorze moeten een heel andere reden hebben, een mysterieus, diep verscholen liggend motief, dat hen drijft. Hetzelfde motief, waarom jij het land uit moest namelijk dat je 't „evenbeeld van je moeder" bent. Maar wat dat precies beteekent en waarom dat zoo'n belangrijke rol speelt, is mij verre van duidelijk. Mis schien zal de tijd het leeren. Dienzelfden avond bevond Sir Re ginald zich temidden van een eenigs- zins gemengd gezelschap, van het soort waartusschen hij den laatsten lijd weinig verkeerd had, in den salon van Lady Ronald Tower. Aan verscheidene kleine tafels werd bridge gespeeld; de spelers waren En- gelschen en buitenlanders uit allerlei kringen der samenleving. Velen onder hen van het slag dat, bij alle pogingen om zich „gentleman-like" voor te doen, toch op den menschenkenner al vrij gauw den indruk maakt van niet overdreven kieskeurig te zijn in de keuze der middelen om geld te ver dienen het type waarin de moei- zaam-verborgen ploertigheid ten slot te toch losbreekt uit de vermomming van de onberispelijke avondkleedii Waalwykschc en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1