SS s «s Tarieven Gas en Electricitoit. De commissie geeft bij de aange brachte wijzigingen in de tarieven en verordeningen, nog de volgende toe lichting: Gastarieven. Klasse I is het thans bestaande ta rief, waarvan de toepassing voor ieder een vrij blijft. De indeeling in een der overige klassen kan voorloopig niet naar vrije keuze geschieden, daar de financieele gevolgen er van thans moeilijk te overzien zijn/ De voorgestelde gastarieven zijn zoodanig geprojecteerd, dat verbrui kers van 40 M3. per maand bij elke vermeerdering van het verbruik reeds voordeel kunnen behalen t.o.v. het be slaande tarief. Ten aanzien van het gasverbruik bij verwarming van lokaliteiten e.d. is voor de grootere verbruikers een vast- rechttarief ontworpen, waardoor bij 'n verbruik van meer dan 1200 M3 per jaar voordeel kan worden behaald t.o.v. het huidige tarief. heeft gegeven naar Sana, de hoofd stad van Jemen, op te rukken. De aanval is reeds begonnen. BINNENLAND. Ordenend optreden in het bedrijfsleven. Verbindend-verklaring van afspraken. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, werkt 't departement van Economische Zaken momenteel aan een wetsontwerp, dat aan de Regee ring macht verleent, ordenend op te treden in 't bedrijfsleven in dezer voege, dat zij afspraken in bepaalde bedrijven bindend zal kunnen ver klaren en ook vernietigen. Men betreedt hiermee een weg, waarop schier alle landen met kar telwetgevingen reeds zijn voorafge gaan, Engeland uitgezonderd, waar trouwens heel andere rechtsbeginse len heerschen. De wet, welke ook in verband met de handelspolitiek, o.a. de con- tingenteering, moet worden gezien, zal nog van bescheiden en niet te grooten omvang zijn. Prinses Juliana naar Engeland. Prinses Juliana gaat weer eenige weken bij haar nicht, prinses Alice gravin van Athlone in Kensington Palace te Londen, logeeren. Zij wordt er 15 Juni verwacht. Samenwerking van tramwegen in Noord—Brabant. In het voorloopige verslag over het wetsontwerp tot bevordering van samenwerking van tramwegen in NoordBrabant vestigden er som mige leden de aandacht op, dat de minister in de Tweede Kamer naar aanleiding van een motie van den heer Kuiper heeft toegezegd, nader in overleg te zullen treden met het college van Ged. Staten van NoordBrabant om te komen tot een oplossing van de kwestie be treffende de benoeming van een commissaris door dit college. Gaarne zouden deze leden vernemen, of dit overleg reeds heeft plaats gehad en, zoo ja, met welk resultaat. De Dietsche Landdag te Tilburg. Zaterdag en Zondag is te Tilburg de Dietsche Landdag gehouden. Van regeeringswege was het op treden van Vlaamsche sprekers en het zingen van de Vlaamsche Leeuw verboden. Op voorstel van het bestuur werd in dit verband de volgende motie aangenomen De Dietsche Landdag, overwegen de dat de maatregel der Ned. regee ring, waarbij aan Vlaamsche spre kers werd verboden lezingen te houden, door den cultureelen aard dezer landdagen niet wordt gebillijkt; overwegende dat deze maatregel uit zijn aard grievend is voor het Vlaamsche volk en gemakkelijk een wapen in de handen kan geven voor de vijanden van dit volk overwegende dat onze regeering door de bijzondere omstandigheden van allerlei staatkundige verwikke lingen en strevingen in verschillende staten van West—Europa genood zaakt wordt tot het nemen van maatregelen, die anders achterwege zouden blijven betreurt ten zeerste, dat de regee ring zich tot het nemen van dezen maatregel verplicht heeft geacht.» Gaan Nederlandsche werven Oorlogsschepen bouwen Naar »de Telegraaf» verneemt werkende wervenWilton, Feyenoord, Rotterdamsqhe Droogdok Mij te Bot terdam en de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen, samen, ten einde in Brazilië en Portugal een opdracht te kunnen verkrijgen voor het vloot- program. Deze werken zullen be staan uit oorlogsschepenonder zeeërs, kruisers, torpedohooten, tor pedojagers, enz. Op het oogenblik vertoeft een vertegenwoordiger van deze werven te Bio de Janeiro, ten einde hierover besprekingen te voeren. Electriciteitstaricven Het ontworpen vastrechttarief komt neer op eenige verlaging voor de groe pen van verbruikers, bij wie een gun stige verhouding bestaat tusschen de aansluitwaarde der installatie, resp. de spitstijdbelasting en het totale jaar- lijksche stroomverbruik. Ook voor verbruikers, die, zonder vergrooting der installatie of verhooging der avondbelasting, meer stroom wen- sclien te gebruiken hetzij voor licht in de avonduren, hetzij voor andere doeleinden is dit tarief gunstiger. Het algemeen maximum tarief zal voornamelijk toepassing moeten vin den voor de winkels, hotels en kanto ren, die bij een groot stroomverbruik hun spitstijdbelasting niet of slechts weinig behoeven op te voeren. De rangschikking der krachttarie- ven is gewijzigd, waardoor een meer geleidelijke overgang van de tarieven \oor de verschillende groepen van krachtverbruikers wordt verkregen. Voorts zijn, mede op voorstel der commissie, zoowel in de tarievenver- ordening als in de verordening, rege lende de algemeene voorwaarden voor het doen van leveringen en het ver richten van werkzaamheden, enkele verbeteringen aangebracht, welke in de practijk noodig zijn gebleken. Aan artikel 19, een nieuw lid toe 1c voegen, luidende: „indien radio- storingen veroorzakende apparaten, waaronder ook zijn begrepen de z.g. geneeskundige hoogfrequent-toestel- len, worden gebruikt. De toevoeging van de nieuwe bepa ling in artikel 19 is voorgesteld in overeenstemming met het in deze door den Minister van Waterstaat in genomen standpunt. Hel is natuurlijk niet de bedoeling om het gebruik van apparaten als daar omschreven, on mogelijk te maken. Het gebruik daar van kan overeenkomstig het bepaalde in hel 2e lid van artikel 19, steeds worden toegestaan door de directie, in overleg met burgemeester en wethou ders, aan welke toestemming dan bij zondere voorwaarden worden verbon den. Uit de verordening die B. en W. den raad aanbieden lichten wij de volgende tarieven: Gas. Voor gas bestemd voor huishoude lijke doeleinden gelden de volgende tarieven E 9 a a O cm o. a> o =5 u u '3 E «- <u a '3 I a I I I I I I Het betrekken van gas volgens tariefklasse I is voor iederen ver bruiker vrij. De indeeling in een der andere klassen geschiedt op verzoek van den verbruiker door de Directie. Voor deze indeeling neemt de Directie tot grondslag het gasverbruik van den betrokkene over 1933. Voor nieuwe verbruikers wordt het jaarlijksch verbruik door schat ting bepaald. De verbruiker kan op zijn verzoek in een hoogere klasse ingedeeld worden. Het gas, bestemd voor verwar mingsdoeleinden, wordt naar keuze van den verbruiker geleverd volgens een der beide volgende tarieven a. het verbruikte gas 5 f0.05 per M3 met een minimum verschuldigd bedrag van f 10.per jaar. b. Vastrecht f24.per jaar en bovendien het verbruikte gas 5 f 0.03 per M3. Iedere verbruiker volgens een dezer tarieven, met uitzondering van klasse I, verbindt zich om minstens tot het einde van het loopende kalenderjaar volgens het overeengekomen tarief af te nemen. Electriciteit. 1. Voor electriciteit, bestemd voor huishoudelijke doeleinden, geldt, ter keuze van den verbruiker, een der volgende tarieven a. het enkeltarief b. het vastrechttarief; c. het algemeen maximumtarief. 2. Bij het enkeltarief is door den verbruiker verschuldigd f0.26 per verbruikte kWh. 3. Bij het vastrechttarief zijn dooi den verbruiker verschuldigd de volgende bedragen a. een vast bedrag van f2.— per maand b. bovendien een aandeel in de spitstijdhelasting van f0.ll per maand per volle 10 Watt spitstijd belasting en c. daarenboven f0.10 per ver bruikte kWh. 4. Bij het algemeen maximumtarief zijn door den verbruiker verschul digd de volgende bedragen a. een vast bedrag van f2.50 per maand b. bovendien per volle 10 Watt spitstijdbelasting f0.ll per maand en c. daarenboven voor het stroom verbruik de eerste 1000 kWh per jaar a f0.10 per kWh., alle volgende per jaar f0.08 per kWh. De hiervoor bedoelde spitstijden houden verband met de in het net optredende totale maximumbelasting en blijven in de meeste maanden beperkt van 78 uur en van 16 19 uur. 1. Voor de electriciteit, bestemd voor industrieele doeleinden, geldt ter keuze van den verbruiker een der volgende tarieven a. het dubbeltarief b. het maximumtarief; c. het nachtstroomtarief. 2. Bij het dubbeltarief is door den verbruiker verschuldigd een vast bedrag van f2.50 per maand en bovendien voor den verbruikten stroom tijdens de in artikel 16, 4e lid, genoemde spitsuren f0.40 per kWh, tijdens de overige uren f0.08 per kWh. Het aantal, volgens het tarief van f0.08 afgenomen kWh, zal in eenig kalenderjaar minstens 90 pCt. van het totale stroomverbruik moeten bedragen. 3. Bij het maximumtarief zijn door den verbruiker verschuldigd de volgende bedragen a. een vast bedrag van f2.50 per maand b. bovendien per volle 100 Watt gemiddelde spitstijdbelasting f 0.60 en daarenboven c. voor het stroomverbruik de eerste 2000 kWh h fO.Oö per kWh, de volgende 8000 5 f0.05, en alle volgende f0.04 per kWh. 4. Bij het nachtstroomtarief, dat alleen kan gelden voor electriciteit afgenomen tusschen 23 en 7 uur, is door den verbruiker verschuldigd 5 cent per verbruikte kWh. Indien de levering van electriciteit krach tens dit tarief plaats vindt via een aparte aansluiting, dan is door den verbruiker bovendien nog verschul digd een vast bedrag van f20. per jaar. Water. De prijs van het water, bestemd voor huishoudelijk gebruik, afgeno men volgens 't metertarief, bedraagt: f0.30 per M3 voor de eerste 250 M3 in een kalenderjaar met een minimum verschuldigd bedrag van f 4.50 per kwartaal f0.25 per M3 voor de volgende 250 M3 in dat kalenderjaar; f 0.20 voor eiken volgenden M3 in dat kalenderjaar. De prijs van het water, bestemd voor industrieele doeleinden, be draagt f0.18 per M3 voor de eerste 100 M3 per kalenderkwartaal, met een minimum verschuldigd bedrag van f9.- per kwartaal; f0.16 per M3 voor de volgende 100 M3 in dat kwartaal f0.14 per M3 voor eiken volgenden M3 in dat kwartaal. De prijs van het water, gebruikt ten behoeve van de uitvoering van bouwwerken, bedraagt f0.20 per M3. De prijs van bet water, gebruikt ten behoeve van de hovenierderijen en veehouderijen, bedraagt f 0.18 per M3 met een minimum verschuldigd bedrag van f36 per jaar. De prijs van het water, gebruikt bij het blusschen van brand en van het water, gebruikt door het bedrijf gemeentewerken, bedraagt f 0.04 per M3. DRUNEN. Het gebouwd er fruit en groenteveiling alhier zal weldra uitgebreid worden door verbouwing. Daar de ruimte reeds langen tijd zeer beperkt was, kan met uit breiding niet langer meer gewacht worden vanwege het verplichte veilen. De aanbesteding zal gehouden worden in het veilinggebouw op Zaterdag 2 Juni des namiddags om 3 uur. De Kermis van 1934 behoort weer tot het verleden en had zooals wij dat hier gewoon zijn een zeer ordelijk en gezellig verloop. De laatste Zondag kenmerkte zich nog door een druk bezoek van buiten. De caféhouders, kramers en exploitanten van vermakelijk, ïeden hebben ongetwijfeld goede zaken gemaakt. Ook op de beide congregaties was druk bezoek en veel amusement. Overal heerschte echte kermisstemming, die zoover wij weten door geen enkelen wan klank werd gestoord. Op den laatsten Zaterdag van Mei stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier nog inge schreven 9 georganiseerde werkloo- zen, 6 als geheel en 3 als gedeelte lijk werkloos. In de werkverschaf fing waren 18 personen werkzaam. De collecte in de R.K. kerk alhier gehouden voor het gouden priesterfeest van Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft opgebracht f 60. Aan afzonderlijke giften werd ontvangen f 140, zoodat door onze parochie een som van f 200 kon worden ter hand gesteld aan het algemeen feestcomité te 's Bosch. De extra—collecte met de ker misdagen gehouden in de R.K. kerk voor het crisiscomité heeft opge bracht f 38.25. DRUNEN. Maandagavond hield de R.K. Werkliedenvereeniging een propagandavergadering met het oog op den Katholieken dag welke te 's Bosch gehouden wordt op 23—24 Juni. De voorzitter de heer J. Lommers opende de vergadering en heette allen welkom, in het hijzonder den heer Hoogers. Deze laatste daarna het woord verkrijgende hield een rede waar mede hij aantoonde het belang van dezen Katholieken dag in Nederland en ook het belang daarna vandenarhei dersstand. Er is zeer veel aan gelegen dat deze dag slaagt, en dat het een indrukwekkende demonstratie wordt. Spr. wees op Duitschland en andere landen hoe het daar met de katholieken gaat, welken grooten strijd zij voeren om hun recht als katholiek te behouden. Daarom is het noodig dat wij krachtig naar huiten gaan om te laten zien, dat wij ook nog kracht en moed bezitten om onze katholieke beginselen hoog te houden omdat we de overtuiging hebben dat daarvan alleen op den duur de redding ook in mate rieel opzicht moet komen. De voorzitter dankte spr. voor zijn schoone rede; staande de vergade ring gaven zich reeds een 20tal leden op. Besloten werd de reis kosten te vergoeden. Zij die nog mede wenschen te gaan moeten zich deze week melden, en tevens op geven per trein of per fiets. Daarna werd nog getracht een reiskas op te richten voordedemonstratie in Sep temher te Made. HERPT. Vanwege het aanhouden de droge weer en den lagen waterstand op de rivier is door het polder bestuur besloten wederom tot be maling van den polder over te gaan. Wanneer men terugdenkt aan vorige jaren hoe men in tijden van droogte geen water in de sloten had om het vee te drenken en hoe moeilijk het was het vee op eigen land te houden, dan kan men zich indenken wat een voldoening het voor de boeren is een dergelijke in stallatie te hebben, en de meerdere waterschapslasten ad f 1.70 per H.A. inclusief rente en aflossing zijn in deze toch wel gerechtvaardigd. RAAMSDONKSVEER. Door iemand buiten de gemeente werd aan de Herv. Diaconie 2 x 50 gld. gegeven. Moge deze goede daad na volging vinden. Voor de samenwerkende Zendingsvereenigingen werd alhier f 99.74 gecollecteerd in de Pinkster- beurten. De heer A. v. D. kwam al voetballende te vallen, brak daarbij een heen en moest opgenomen worden in het Ziekenhuis. DUSSEN. De voetbalvereeniging D.S.V. alhier heeft als oefenterrein voorloopig ter beschikking gekregen 't eerste perceel van den z.g.n. Kanaaldijk. De werkzaamheden voor 't in orde maken hiervan zijn reeds aangevangen. In de gehouden vergadering van de stemgerechtigde ingelanden van 't Waterschap »Het Noorder— veld», werden de heeren Joh. v. Dijk als voorzitter en G. Verbeek als lid herkozen. De rekening en begrooting werd goedgekeurd. De speldjesverkoop ten bate der tuberculose-bestrijding heeft alhier ruim f 10 opgebracht. SPORT. VOETBALSPORT. Nederland door Zwitserland verslagen. De Zwitsers waren technisch de sterksten, doch Nederland was in de tweede helft dc baas. Veel onfortuin. Als een schok is het Zondagmiddag door heel Nederland gegaanOranje verloren, reeds in de eerste ronde om het wereldkampioenschap uitgescha keld. Men had even tijd noodig om zich te realiseeren wat er gebeurd was. Maandenlang is ons volk begees terd geweest voor deze ontmoeting, voor het figuur van Oranje in den wereldkamp. Maandenlang is er ge gist en geschal tot hoever onze voet ballers het in dit tournooi wel zouden kunnen brengen. Velen rekenden op de kwart-finale, vele anderen op de halve en weinige chauvinisten op den eindstrijd zelf te Rome. Daarom klonk het wekenlang overmoedig door ons land: Wij gaan naar Rome! Een zes- of zevenduizend Nederlan ders hadden er hun crisis-centen aan gewaagd om een reisje naar Italië te maken en daar zij durfden het mis schien wel niet te zeggen maar toch hadden zij er in stilte alle vertrouwen op den glorietocht van Nederland's voetballers met eigen oogen te aan schouwen. En dat grootsche feit, waarvoor een geheel land in begeestering kwam, heeft zich voltrokken in anderhalf uur, zegge en schrijve 90 minuten. In dit zoo uiterst korte tijdsbestek zijn alle grootsche illusies finaal den bo dem ingeslagen. Duizenden Hollanders hebben Zon dagmiddag met angst de minuten af geteld, hebben Hollander's woorden uit den loudspeaker willen trekken, hebben rillingen over hun lichaam voelen gaan als de Zwitsers voor v. d. Meulen kwamen, hebben geijsbeerd als een der kogels van Smit of Vente tegen de paal ketste, zijn van vreugde opgesprongen als Holland zijn achter stand inliep en zijn „down" in hun stoel gezonken toen het onverbidde lijke fluitje van den scheidsrechter onze laatste hoopeen hoekschop, te niet deed. Dat is de tragiek van het sportleven, die men bij den eersten indruk nauwelijks verwerken kan, doch waarvan men ook de goede zijde dient te zien: dat zij ons volk behoed heeft voor een voetbalkoorts, waarop het de laatste weken bedenkelijk veel ging lijken. En nu de wedstrijd zelf. Die was wel even tragisch als de uitslag op zichzelf. Vooral in de tweede helft is het een meedoogenloos harden strijd geweest, van 11 oranje-mannen, die met al hun physieke en geestelijke kracht vochten tegen een overmacht van technisch raffinement. Want dat aient voorop te staan: uit voetbal- technisch standpunt bekeken waren onze tegenstanders de sterksten en daarom hebben zij de overwinning dan ook verdiend. Maar ware het alleen deze professio nal-techniek geweest, waartegen Ne derland te kampen had, dan zou de uitslag er wellicht anders hebben uit gezien, dan zou die techniek wel door de blakende geestdrift onzer amateurtjes zijn te pletter geloopen. Maar onze jongens hadden ook te strijden tegen een tegenstander die zelfs voor geen enthousiaste overrom peling wijkt: het noodlot. Er zijn in de tweede helft 10 minuten geweest, waarin de oranje-voorhoede weer haar „bevlieging" had. Die minuten leek het een bekogeling van het doel der Zwitsers, die bijna al hun spelers in de achterhoede moesten terugtrek ken. Het doel stond te heven van een kogelschot van Vente, de heldhaftige Sèchehaye kreeg de ballen uit alle richtingen toegestuurd, maar hij week niet. Steeds stond er een been, 'n paal of een lat op den weg der schoten van Smit, Bakhuys en Vente. En tot de laatste seconden van den strijd bleven de Nederlanders het is in deze moordende hitte haast ongelooflijk dien druk volhouden. Tot de laat ste seconden was er kans en hoop, maar het noodlot wilde anders Laat ons over het verloop van den kamp zeer kort zijn. Al na 7 minuten had Zwitserland de leiding genomen door Kielholz. Nederland had 't vaak hard te verduren, vooral daar Weber in de achterhoede er niet goed in kon komen. Trouwens op het effectvolle terrein misten onze spelers allen de noodige balcontrole. Gelukkig waren het zekere optreden van v. d. Meulen en de goede steun der kanthalfs oor zaak dat niet meerdere punten ge maakt werden. Nederland was beslist in de min derheid en daarom was het dan ook volkomen onverwacht toen na een half uur de gelijkmaker gescoord werd. Van Heel kreeg een vrije schop te nemen en plaatste deze keurig op het hoofd van Smit, die op even fraaie wijze inkopte. Het scheen dat de stand voor de rust gelijk zou blijven, temeer daar Nederland zich nu wat had losge werkt. Maar 2 minuten voor de rust loste Kielholz, een der beste spelers der Zwitsers, opnieuw een gevaarlijk schot. v. d. Meulen stond echter in het juiste hoekje opgesteld en zou de bal zeker hebben opgevangen als deze niet van richting veranderd was door dat van Run hem ongelukkigerwijs met den schouder aanraakte. Na de rust waren de bordjes ver hangen en was het Nederland dat de toon aangaf. De Oranje-mannen na men bij hun aanvalstactiek echter wel eens wat al te veel risico. Zoo stonden de backs meermalen over de helft. Slechts af en toe kwam de bal aan de Hollandsche zijde, maar een dier malen werd dat ons toch nood lottig. En snelle doorbraak van Zwit serland werd besloten met een schot van Pasello, waarnaar v. d. Meulen geen kans had. Toch gaf Holland niet op en na 4 minuten werd het zwoegen beloond door een doelpunt van Vente, alweer uit een vrije schop van v. Heel. Dat was de inleiding van de reeds aange haalde 10 minuten. Bakhuys kreeg de eerste kans maar Sèchehaye was hem te vlug af. In deze periode had ons elftal met pech te kampen als haast nooit te vo- "O c ra ra v t-hOOOOOO© 0°00000© O <U c v> h aj t- -O »- u. ra 2 C ra O W -CC o ra C ii ra <U t R o -oc 0) v) o vi _r _raZ -id o o CM U5 V u CM CM T3 OrHMCOlflCOOW O CM O ra _o ra ra •—J OOOOOOOO Oooooooo f^-ONOCMvOOLOio «-* CM CM CM O O O O O O N ON O CM >0 r—i r—I i—I CM a OJ T3 11 c o» J3 C O) o .o

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2