lleEcFoTan iTelïIiilen [&0. 44. Woensdag 30 Mei '34. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS, Waalwijk, 30 Mei 1934. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 31 Mei. De toestanden In de Zuid-At rikaansche Schoenindustrie, Wij hadden dezer dagen een kort onderhoud met den oud-Waalwijker, den heer Gerrit Wingels Jzn, die voor twaalf jaren naar Zuid-Afrika vertrok en daar gedurende dezen tijd werk- zaam wa9 als bedrijfsleider op een der grootste schoenfabrieken der Unie, de C. F Bally Inc. with W. M. Cuthbert Ltd. te Johannesburg en die thans bij zijn ouders vertoeft. De heer Wingels deed ons daarbij ver schillende mededeelingen over den toestand in de Afrikaansche schoen- industrie, die voor onze lezers zeker belangwekkend zijn. Vooropgesteld zij dat men in Zuid- Afrika niet in die mate onder de economische crisis te lijden heeft als in de Nederlandsche schoenindustrie. Oorzaak van dit feit is op de eer9te plaats de absolute belemmering van den invoer. De invoerrechten zijn zoo hoog dat er geen buitenlandsch schoenwerk kan worden ingevoerd. Daardoor is daar ook het Bata ge. vaar afgewend, dat voor korte jaren zeer dreigend was. Ook daar heeft de Tsjecho-Slowarksche schoenen dictator getracht de markt te veroveren en heeft hij zijn producten met 100 000- den paren ingevoerd. Door de prohibi lieve rechten is deze invoer echter geheel geweken. Fen voorname factor i9 ook het sterke nationaliteitsgevoel dat zich in de Unie heeft ontwikkeld, sinds de nieuwe regeering er aan het bewind is gekomen. De nationale propaganda dezer regeering heeft bij de bevolking inslag gevonden en men heeft dan ook een uitgesproken vooikeur voor binnenlandsche producten. Het is niet alleen de schoen industrie waarvoor deze factoren gelden. Zij hebben hun invloed op alle nationale takken van nijverheid producten, die in de Unie zelf ge maakt worden, kunnen hoegenaamd niet van over de grenzen komen. Zoo weet Zuid-Afrika zich be schermd tegen den afbrekenden invloed van de wereldcrisis. Dat wil echter niet zeggen dat de Afrikaansche industrie niet dikwijls moeilijke jaren doormaakt. Zoo was de toestand in het land in de jaren 1930 en 1931 zeer slecht. Dit is een rechtstreeks gevolg van het feit dat heel het economische leven er afhankelijk is van den gang van zaken in diamant en goudmijnen en op de boerderijen. In deze jaren stonden de mijnen er slecht voor en de groote droogte was een ware ramp voor het platteland. Het laat zich begrijpen dat dit alles ook op de schoenindustrie zijn terug slag had Thans is deze periode van terug gang echter weer voorbij en kan de schoenindustrie weer op volle kracht werken. Werkloosheid bestaat dan ook in deze tak van industrie in het geheel niet. Dit laatste verschijnsel heeft ook zijn invloed op de mentaliteit der arbeiders, die in sterke organisaties vereenigd zijn. Tot het invoeren van een zeer snel arbeidstempo krijgt de bedrijfsleiding geen kans, daar de arbeiders het eenvoudig vertikken boven hun gewone dagelijksche pro ductie te gaan Zij weten dat zij een sterke macht vormen en wel op de eerste plaats doordat er geen krachten zijn die hun vervangen kunnen. Overigens moet men hieruit niet opmaken dat de inrichting der fa brieken achterlijk is. Integendeel, deze zijn even .up to date" geoutilleerd als de groote Europeesche bedrijven De meeste bedrijven zijn op grooten voet ingericht. De kleinste fabrieken halen nog een productie van 400 a 500 paren per dag. De grootste, de Dovengenoemde Bally Cuthbert Ltd produceert in haar twee fabrieken 3000 paren per dag. De productie der gezamenlijke bedrijven bedraagt ongeveer 27* milli- oen paren per jaar. Men zal opmerken dat dit zeer veel is voor een bevolking van 137 millioen. maar dan bedenke men dat de meeste Zuid-Afrikanen niet doch 3 paar schoenen per jaar verslijten. Alleen de werklui en dan nog alleen zij die slechts 3 a 4 pond per week verdienen, laten hun schoenen repareeren. Een arbeider, die 6 pond verdient, koopt liever nieuwe 1 Een heele tegenstelling dus tot de Hollandsche zuinigheid. Toch kan men de schoenen niet goedkoop noemen. Een paar goede schoenen kosten altijd nog 2.10 tot 3 pond. Wat men hier in Holland voorschoenen betaalt, wordt in Zuid- Afrika alleen al aan het daarin ver werkte arbeidsloon uitgegeven Wij hebben ook geinformeerd naar de lederproductie der Unie. In de «oolleer-productie voorziet het land zelf en deze leersoort kan niet wor den ingevoerd, alweer door de hooge invoerrechten. Overleder wordt echter veel inge voerd, voornamelijk uit Duitschland, Engeland en Oostenrijk, doch ook loor Nederland, al zou onze industrie ;r misschien meer profijt van kunnen rekken als op het oogenblik gedaan wordt. Van de overledersoorten wordt in Zuid-Afrika alleen rundbox en goed- koop voeringleer gemaakt Zwart en bruin boxcalf van 1 sh 2 pence kan vrij worden ingevoerd, doch t dozijn mag niet hooger zijn als 192 voet; onder 1 sh. 2 pence moet 20 pCt. invoerrecht betaald worden. Bruin en zwart Chevreau voor den prijs van 9 pence per voet is vrij, voor lager geprijsde soorten moet echter even eens 20 pCt recht betaald worden. De heer Wingels zeide ons voorts nog dat de vakopleiding in de Unie slecht is. Er zijn 4 vakscholen, maar jongens die deze 5 jaren bezocht hebben zijn op de fabriek nauwelijks bruikbaar. Tot zooveer de mededeelingen van onzen zegsman, waaruit men zal kunnen opmaken dat de Zuid-Afri- kaansche schoenfabrikant het in vele opzichten gemakkelijker heeft dan zijn Nederlandsche collega. Examens. Aan de R.K. Handelshoogeschool voor Sociale en Economische weten- schappen te Tilburg is o.m. voor het propaedeutisch examen handelsweten schappen geslaagd de heer P. J. C. Vrinte te Waalwijk. Aan de R K School voor Maat schappelijk Werk te Sittard slaagde voor het assistent examen Leeszaal opleiding o.m. Mej, M. Rubbens alhier. Uitbreidingsplan. In een vorig nummer hebben wij medegedeeld een adres terzake het aangewezen industrie-terrein. Naar wij thans vernemen zijn ook anderzijds nog bezwaarschriften hij den gemeenteraad terzake het uit breidingsplan dezer gemeente inge diend. Gemeentewerken. De dienst onzer Gemeentewerken is op tal van plaatsen in actie om straten, pleinen en parken in onze plaats aan te leggen, te verbeteren en te verfraaien. Men is thans gereed gekomen met de klinker-bestraling van het Raad huisplein en 't geheel maakt een uitnemende indruk, geeft werkelijk een voornaam cachet. Verder is men doende de Markt op te knappen, langs de huizen ter Westzijde is een trottoir aangebracht, de markt wordt eveneens beklinkerd en aan den ingang der Stationsstraat hoek Groote, Straat zal een vlucht heuvel worden gelegd met het oog op rechts- en linksverkeer. Op den hoek Parallelweg—Put straat is een aardig parkje gemaakt met hoornen en planten en gazon, dat er heel smaakvol uitziet en hier een mooie afsluiting geeft aan dezen hoek en een mooie variatie in dezen lang gestrekten weg. Noemen we voorts nog de ver betering van den weg in de Burg. Smeelelaan, die na uitgraving gevuld met een flinke ingewalste laag nen genieten. Het 's Hertogenbossche muziekcorps heeft zich doen kennen als een zeer goed gezelschap, dat we heel gaarne nog eens in Waal wijk zullen terugzien. De Bossche muzikanten en speciaal hun direc teur de heer Mar. Ogier jr. verdienen alle hulde voor het mooi concert dat zij geboden hebben, al waren de nummers misschien wat licht gekozen. Overigens is bij dit eerste gebruik van de kiosk op het raadhuisplein wel gebleken welk een groote ver betering de situatie heeft ondergaan. Was vroeger hij marktconcerten het verkeer in de Grootfestraat zoo goed als gestremd, thans kon het gewoon doorgang vinden! Toch ble ven nog velen de muziek beluis teren vanaf de Zuidzijde der straat. Dit lijkt ons verkeerd. Het raadhuis plein biedt toch ruimte genoeg en hoe meer men van de straat vrij houdt, hoe beter. 10-jarig jubileum O.O.G. De tooneelvereeniging O.O.G. Botsing. Toen de heer M. gisteravond in de Stationsstraat met zijn fiets het trottoir afreed kwam hij in botsing met de fietser B. De klap was zoo hevig dat de fiets van M. geheel vernield werd. Lezing. Voor de afdeeling Waalwijk— Heusden van den R.K. Onderwij zersbond heeft de heer drs. G. van Imbeeck, gisteravond in Hotel Verwiel een lezing met lichtbeelden gehouden over Griekenland. Trekking R. W. B.-verloting. Onder zeer groote belangstelling had j.l. Maandag de trekking plaats van de R. W. B.-verloting. Ie prijs Rijwiel No. 1S van geklopte straatkeien en klinkers tot ondergrond, gedekt met een gruislaag en zoo een duurzame en mooie harde weg vormt. Men is gereed gekomen tot de 2e Zeine, dus tot het eindpunt, waarin naar wij meenen deze begrooting voorziet. Men heeft hier een mooie rij- en wandelweg gekregen, die zeer zeker zoo spoedig mogelijk zal worden doorgetrokken tot den Galgenwiel. Vermelden we tenslotte nog dat op den Parallelweg proeven genomen zullen worden met verschillende ver- beterings- en onderhoudsmaterialen, om proef-ondervindelijk de beste te kunnen kiezen, dan mogen we gerust zeggen dat het terrein der Gemeente werken een llinke actie wordt ont plooid, zeer ten bate van 't aantrek kelijk aanzien onzer gemeente en 't veilig en aangenaam verkeer. Inzameling St. Vincentiusvereeniging. Een aanbeveling voor deze inza meling zou overbodig zijn, omdat ze eenieders goedkeuring wegdraagt, daarom alleen eene opwekking om een en ander eens na te zien en bij zichzelf te overleggen, welke voor werpen voor dit mooie doel in aan merking komen. Zou het eenige moeite kosten een of ander voorwerp weg te doen, bedenkt dan, dat er een minder bedeelde mede verblijd wordt, en hoe gering voor U, voor den nieuwen verkrijger nog zeer waardevol zijn kan, hem dankbaar stemt en nieuwen moed doet scheppen in zijn kom mervol bestaan. Vele aanvragers zijn reeds hoopvol gestemd met het vooruitzicht op de opbrengst van deze inzameling, dat het door hen benoodigde medege bracht zal worden door »de Kruis ridders», wier ridderlijke charitatieve daad, die zij gaan doen, voorzeker ook een ridderlijke bejegening ver dient. De moderne auto zal hun paard van eertijds vervangen, maar toch zal dit hedendaagsch vervoermiddel zich moeten krommen en buigen onder den last van hetgeen door de bekende goedgeefsheid onzer inwoners daarop geladen zal worden. Concert. Het eerste zomerconcert van Waalwijks Belang mogen we uitste kend geslaagd noemen. Het weer was goed, ofschoon nog een weinig kil, maar dit laatste scheen slechts weinig muzieklief hebbers te hebben weerhouden eens naar de Markt te komen. Het was er tenminste op het ruime plein rond de kiosk zeer druk. En de aanwezigen hebben van een mooi muziek programma kun- heeft Zondag haar 10 jarig bestaan gevierd met 'n receptie in de concert zaal de Lindeboom, die voor deze gelegenheid feestelijk versierd was. Velen kwamen het bestuur der •kranige vereeniging geluk wenschen. Wij zagen o. m. ook de burgemees ter die de tooneelisten in een har telijk speechje toewenschte dat de vereeniging nog lange jaren denzelf den geest zal blijven bewaren als thans. Van verschillende vereenigingen verschenen deputaties, zoo van D.V. S.V. waarvoor dhr. Sleenhof sprak, van Onderlinge Vriendschap namens welke vereeniging de heer van Iersel een gelukwensch overbracht, de spaarkas V.O.O. die haar felicitatie vertolkte bij monde van de heer v. Mier, en de liedertafel Oefening en Vermaak, voor wie de heer Aug v- d. Heijden het woord voerde. Talrijke bekenden verschenen voorts om het bestuur de hand te drukken. De heer Brokken, voorzitter van O.O.G. heeft een dankwoord gespro ken, waarin hij o.m. de hoop uit sprak dat de goede verstandhou ding in de vereeniging bewaard zal mogen blijven. In de zaal zagen wij bloemstuk ken van de Spaarkas V.O.O. van de Gymnastiekclub S.S.S. van de Too neelvereeniging Ons Vermaak te Kaatsheuvel en van het reisgezel schap Onderlinge Vriendschap. Tal van schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen. Wij noemen: van pastoor Verhagen, Waalwijks Belang, tooneelver. Kunst en Vriendschap, tooneelver. de Grasschoppers te Til burg, De Echo van het Zuiden en de heeren Grosfeld, Mossinkoff en Scheefhals. Uit deze groot belangstelling is duidelijk gebleken dat O.O.G. zich in de algemeene sympathie mag ver heugen en men haar steeds alles zins weet te waardeeren. De meer feestelijke viering van het jubilé vindt a.s. Zaterdag plaats. De leden houden dan onderling een gezellige avond in hun clublokaal. R.K. H.H.S.-H.B.S. Met belangstelling vernemen we dat zich voor den nieuwen cursus 1934/1935 reeds 29 nieuwe leerlingen voor de R.K. H.H.S.—H.B.S. hebben opgegeven, waarvan 28 voor de le klas. Hierdoor zal het aantal leerlingen in September a.s. voor de eerste maal hoven de 100 stijgen, zeker een verblijdend verschijnsel. We mogen ouders die nog plan hebben hun zoon naar de Handels school te zenden, aanraden hem ten spoedigste aan te geven, daar hij anders om redenen van plaatsgebrek geweigerd zal moeten worden. Waterschap »de Buitenpolder van Waalwijk». Maandagmiddag vergaderde dit waterschap in Hotel Verwiel onder voorzitterschap van den heer H. Hoffmans. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De heer A. F. v. Huiten, die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene stemmen tot lid van het Dag. Bestuur herbenoemd. De rekening 1932/1933 en de be grooting 1934/1935 werden vasfge steld en goedgekeurd conform het ontwerp. De rekening sluit in ontvangsten op f 1454.01'/2 en de uitgaven op fll63.9072> dus met een batig saldo van f290.11. De begrooting sluit op f 1140.96. De omslag voor 1934/1935 werd conform het voorstel bepaald op f2.per H.A. Het bestuur werd gemachtigd onderhoudswerken in eigen beheer uit te voeren. Waterschap »de Binnenpolder van Waalwijk». De stemgerechtigde ingelanden van bovengenoemd waterschap vergader den Maandagavond te 7 uur in Hotel Verwiel onder voorzitterschap van den heer H. Hoffmans. De rekening over 1932/33 werd vastgesteld conform het ontwerp, sluitende op f 3119.691 /a in ontvang sten en f 2138.11'/2 in uitgaven, dus met een batig slot van f981.58. De begrooting voor 1934/35 werd vastgesteld, sluitend op een totaal van f3305.10. De omslag bleef als vorig jaar. Het Dag. bestuur werd gemachtigd onderhoudswerken in eigen beheer uit te voeren. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e De dagen Secr. Luidspreker El. fietslantaarn Borstelgarniluur Spiegel Kapstokkleed Damestasch Regenpijpen Voetpomp Voetbalkoffer prijzen kunnen binnen 14 worden afgehaald bij den van R. W. B., Burg. v. d. 338 559 944 243 584 258 485 869 642 274 Klokkenlaan 3. Prijzen welke niet in dezen termijn worden gehaald komen ten bate van R. W. B. Pastoor P. v. Heijst. Omtrent de installatie van pastoo. P. v. Heijst te Ravenstein lezen wij in de Prov. 's Bossche Crt. o.m. Op waardige wijze heeft de pa rochie Ravenstein haar nieuwen herder, den Zeer Eerwaarde Heer pastoor P. van Heijst ontvangen en binnengeleid. Voor deze plechtige ontvangst en installatie had zich een comité gevormd, dat.met kerkmees ter en armmeester en den Pater assistent de leiding op zich nam. Ravenstein had zich in feesttooi gestoken; van schier iedere woning wapperde de vlag. Vrijdagavond ongeveer 5 uur ar riveerde de «nieuwe» pastoor vanuit Veghel aan de grens zijner nieuwe parochie, alwaar de diverse veree nigingen, de schoolkinderen, de Eerw. Zusters, het gemeentebestuur, kortom alle bestanddeelen van den rouwstoet van wijlen den Hoog- Eerw. heer Deken Kluijtmans haar opwachting maakten. Hier werd Zijn Eerw. het eerst toegesproken door den heer Ant. Dekkers als kerkmeester. Eenige bruidjes boden den Pas. toor een prachtige bloemenmand aan, als eerste bewijs van aanhanke lijkheid der parochianen aan hun nieuwen herder. Een trompetsignaal gafhetteeken van vei trek van den stoet. De straten waren* afgezet door kl eurige paaltjes, waaraan vlaggetjes van diverse kleuren, welke ver siering niet weinig bijdroeg tot ver hooging der plechtigheid. Voor het kerkgebouw, waarneven- als aan de grens der parochie een eereboog prijkte, werd zijne Eerw. toegesproken door den Pateras sistent. Daarna ving in de kerk de plech tige installatie aan met uitstelling van het allerheiligste en tot slot het »Tantum Ergo». De installatie werd verricht dooi den HoogEerw. heer Deken Verkuijl te Herpen. Daarna besteeg pastoor van Heijst den kansel, die zeide ge troffen te zijn door de indrukwek kende ontvangst, hem bereid, wat voor hem een bewijs was hoe Ra venstein zijn priesters eert. Was het voor hem reeds een eer tot het pas toorschap te worden uitverkoren, zijn vreugde werd niet weinig ver hoogd, deze stad tot parochie te krijgen, waarvan bekend is haar groote verknochtheid aan zijn pries ters. Kookdemonstratie. Wij herinneren er de Waal wij k- sche huisvrouwen nog eens aan dat hedenavond te 8 uur in Musis Sacrum door de Gemeente Gasfabriek een kookdemonstratie wordt gegeven. Wij verwachten voor deze nuttige en kosteloos bij te wonen demon stratie groote belangstelling. Zwemsport. De wedstrijden te Den Bosch. Bij de Zondag ter gelegenheid der opening van de badplaats de IJzeren Vrouw te 's Bosch gehouden wed strijden werd de heer D. Horst alhier derde in het nummer 100 Meter schoolslag. Een mooi succes van dezen jeugdigen zwemmer. Bouw-opdraclit. Bij onderhandsche aanbesteding is aan de fa. Wed. A. Aarts Zn. opgedragen de bouw van een woonhuis voor rekening van den heer Biekaart op het open terrein naast kantoor en fabriek der la. B. van Zwol aan de Mr. v. Coothstraat. Een jeugdig directeur en een oud-teerling. Onder Hors d'Oeuvre in de Maas bode lezen wij Gelezen in de »BosscheCourant« van 25 Mei «Heden herdacht de heer Jud Timmermans Wzn. den dag, waar op hij 100 jaar geleden geboren werd«. En even verder »Op 3 Maart 1843 werd te Den Bosch opgericht het Noord-Bra bantsche Begrafenisfonds onder directie van den jubilaris als directeur-adminisf.rateur«. Een directeur dus van nog geen 9 jaren, maar die en passant de kunst heeft verstaan om zelf nooit van dit Begrafenisfonds gebruik te maken. Wij kunnen daar nog aan toe voegen dat hetzelfde blad laatstelijk een niet minder kostelijke grap debiteerde aangaande den broer van den heer Jud. Timmermans. Deze zou nl. op 74-jarigen leeftijd de oudste leerling geweest zijn van het pensionaat »Ruwenberg»! Het is maar de kwestie deze stijl- bloemen met eenige welwillendheid te lezen. Waalwijksche Wielerbaan. Hedenavond 7 uur zullen op de Waal- wijksche Wielerbaan clubwed9trijden der W.W.C. „de Zwaluwen" verreden worden. Op Donderdagavond 14 Juni a s. zullen op de baan voor het eerst prof9 uitkomen. Frans Slaats zal in omnium race tegenover den Belg Loncke geplaatst worden. Voorts komt dezen avond een keur. corps amateurs uit n.l. de koppels Pellenaars van Helvoirt, Martens- Kremers, Gebr. Slaats. van Geenen- van Leest. Een mooi programma dus. R.K. Leergangen Tilburg. Volgens het jaarverslag der R.K. Leergangen te Tilburg waren de resultaten van het onderwijs in het afgeloopen studie-jaar alleszins be vredigend, hoewel het aantal studen ten tengevolge der tijdsomstandig heden belangrijk is teruggeloopen nl. van het maximum 1318 in 193U-31 tot 1036 in 1932—33. In de samenstelling van het cura torium kwam geen wijziging. In de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer H. J. M. J. Blomjous. werd door de herbenoe ming van den aftredende voorzien. Het dagelijksch bestuur is als volgt samengesteld Mr. A. L. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter; H. M. J. Blomjous, onder-voorzitter en penningmeester; Mgr. H. P. J. M. van Gils, mr. B. J. M. van Spaen donk, secretaris. Er zijn momenteel 92 docenten aan de R.K. Leergangen verbonden. Er zijn in het totaal 208 akten of diploma's uitgereikt, waaronder er 53 zijn voor M. O. Paedagogiek M O. Aan het Psychologisch-Paedago- gisch-Instituut der R.K. Leergangen te Tilburg, slaagden voor het diploma Paedagogiek A. Mejuffrouw J. M. Tijhuis te Schijndel en de heer A. W. P. C. Takx te Breda voor het diploma B. Mejuffrouw A. M. C. L. Kannegieter te Amster dam en de heer P. Sybesma te Bandoeng. Aan de twee laatsten werd het praedicaat met lof gegeven. Dr. Brokx burgemeester van Zundtil. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni benoemd tot burgemeester der gemeente Zundertdr. W. Brokx, geboren te Raamsdonk. Steekpartij in Oss. Capellenaar ernstig getroffen. Gistermorgen omstreeks half elf neeft achter een café op de Markt te Oss een vechlpartij plaat9 gehad tus- schen eenige kooplieden uit Capelle, vermoedelijk om een veete. Na een twistgesprek kwam het tot landgemeen, waarbij den koopman Rijkers uit Capelle eenige messteken o.m. in het oog. werden toegebracht. De man werd met zware verwondingen naar het St. Anna-ziekenhuis te Oss overgebracht, waar hij in verband met de steekwonden aan het oog onmid- dellijk door dr. Hoefnagels, oogarts te Nijmegen, werd behandeld De ver. moedelijke daders, de kooplieden B werden door de gemeentepolitie in arrest genomen en naar het politie bureau overgebracht. In verband met het onderzoek konden nog geen nadere inlichtingen worden verstrekt. Men meldt nader De berichten omtrent de ernstige vechtpartij op de markt te Oss tus schen de kooplieden uit Capelle zijn sterk overdreven. Het slachtoffer kreeg niet verschillende messteken, maar had één wonde onder het oog met een scherp voorwerp toegebracht. Gisteren heeft de inspecteur van politie, de heer van Kempen uit Oss. het slachtoffer in he! ziekenhuis te Den Bosch bezocht, waar men goede hoop heeft, dat het oog behouden blijft. Verlegging van den Vlijmenschen spoorwegovergang te 's-Hertogenbosch. Ged. Staten van Noord-Brabant doen een voorstel tot verlegging van den Vlijmenschen spoorwegovergang te 's Hertogenbosch. De toestand voor het snelverkeer is door de herhaalde en langdurige sluitingen van den spoorwegovergang onhoud baar geworden. De burgemeester van Den Bosch heelt, tot opheffing van dezen hinderpaal, erop aangedron gen den provincialen weg om te leggen en een hoog gelegen weg aan te leggen, die met viaducten de spoorbanen naar Waalwijk en Boxtel Tilburg overbrugt. De kosten_ daar van werden geraamd op f350,000. De hoofdingenieur van den Pro vincialen Wateistaat heett echter tegen dit plan bezwaar om de hooge kosten, en heeft voorts aesthetische bedenkingen. Daar hij echter erkent, dat gaandeweg een onhoudbare toestand voor het verkeer is ont staan, heeft hij de zaak nader in studie genomen en als resultaat daarvan drie oplossingen overwogen, waarvan hij er een ter uitvoering voorstelt, welk plan door Ged. Staten is overgenomen. Het berust op een Zuid oostwaarts gerichte omlegging van den provincialen weg, aanvan gende ongeveer 300 M. westelijk van den bestaanden spoorwegovergang, geleid onder de beide spoorlijnen van 's Hertogenbosch naar Vlijmen en Vught en opgesloten tusschen waterkeerende kaden en eindigende ongeveer 70 M. zuidelijk van de Willemsbrug over de Dommel. De uitvoering van dit plan wordt ge raamd op f 140,000. Het tramspoor van de Hollandsche Buurtspoorwegen, dat op den over weg drie spoorlijnen kruist, moet worden omgelegd over den parallel weg ten westen van het stations emplacement en via de draaibrug over de spoorweghaven worden ge leid naar den doorgang onder den spoorweg aan den linkeroever van de Dieze om vervolgens op den Boschveldweg aansluiting te vinden aan het bestaande tramwegemplace ment. Aan deze omlegging van de tramlijn zijn verschillende voordeelen verbonden en de daaraan verbonden kosten behooren voor rekening te komen van de gemeente 's lleitogen- bosch. Ook de Spoorwegen behooren volgens den hoofdingenieur een flink geldelijk offer over te hebben voor het kwijtraken van den overweg, een geld-kostend en zorgen-schep- pend obstakel voor het verkeer. De voorbereiding en uitvoering der werken behoort te geschieden door de provincie. De grondwerken kunnen worden uitgevoerd in werk verschaffing. De door Ged. Staten gevoerde onderhandelingen hebben ertoe ge leid, dat de Ned. Spoorwegen zich hebben bereid verklaard een bijdrage te verleenen van f7509, terwijl de gemeente Den Bosch van de ten laste der provincie komende kosten de helft voor hare rekening neemt. De gemeente Den Bosch heeft zich verder o.a. verbonden hare mede werking te verleenen aan de tot standkoming van de omlegging der trambaan en de kosten voor haar rekening te nemen, welke omlegging zal worden uitgevoerd hetzij een jaar na het totstandkomen en in- gebruiknemen der nieuwe Diezebrug (traverse Rijkswegenplan), hetzij drie jaren nadat het plan tot omlegging van den Vlijmenschen overweg zal zijn uitgevoerd. Ged. Staten vragen thans mach tiging om tot uitvoering der werken over te gaan. Rare geste van den raad van Dongen. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Dongen werd met 9 tegen 4 stemmen besloten de reeds aangevangen verbouwing van het raadhuis stop te zetten én de plannen nader in studie te nemen. Dit raadsbesluit werd door den voorzitter ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Inmiddels was het raadhuis reeds ontruimd, waren de betrokken bureaux overgebracht in een lijdelijk raadhuis en was met den afbraak van het bestaande ge bouw reeds begonnen en een heel eind gevorderd. Een commissie uit Ged. Staten van Noord-Brabant, bestaande uit de heeren A. v. Rijen en Smits van Oijen heeft Vrijdagmiddag met den raad vergaderd, om te verkrijgen dat het raadsbesluit zou worden ingetrokken, iets wat, voor zoover ons bekend, nog nimmer is ge beurd. Ged. Staten wezen op de groole financieele gevolgen, die aan het besluit verbonden waren. Het bleek, dat de raad wel van meening was, dat verbouwing noodzakelijk was, maar dat hij de plannen, zooals die thans worden uitgevoerd niet heeft vastgesteld, en daarover eerst ge hoord diende te worden. De ver tegenwoordigers van G. S. legden er echter den nadruk op, dat nu de raad het crediet gevoteerd heeft, de besteding langs normalen weg is gebeurd, de raad geen verder zeg genschap heeft. Volgens den Minister van Binnenl. Zaken zullen de kosten van schadevergoeding en dergelijke, die uit het raadsbesluit zullen voort komen, worden gelegd ten laste van de raadsleden die voor het besluit hadden gestemd, persoonlijk. Na zeer lange discussies besloot de raad met 7 tegen 6 stemmen het besluit tot stopzetting in te trekken. ELSHOUT. Den laatsten Zondag van de maand Mei hebben nog vele pel grims een bezoek gebracht aan de wonderbare Moeder. Om 5 uur was de kerk reeds gevuld, om 6 uur kwamen de leden der R.K. erk liedenvereeniging uit v.m. Baardwijk. Onder de tonen der muziek trokken ze naar de kerk. Om 9 uur werd een H. Mis gecelebreerd voor de studenten van Kaatsheuvel, om lO'/a uur arriveerde onder leiding van de ZeerEerw. heer Pastoor de processie uit Bokhoven, voor wie een plech tige solemneele H. Mis werd op gedragen. Daarna werd de stoet opgesteld en trok men in processie opgeluisterd door muziek naar de Kapel alwaar een predicatie werd gehouden. Na den middag kwam nog de processie der H. Familie uit 7\ aspik. A.s. Donderdag is het onze dag; deze dag wordt alhier als feest dag gevierd. Vanaf 5 uur wordt de H. Communie uitgereikt. De H. Missen zijn om 6—7—810 uur. De kinderen houden samen alge—

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5