Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De nieuwe tarieven voor gas, water en electriciteit aangeno men. - Het uitbreidingsplan on gewijzigd vastgesteld. NUMMER 45. ZATERDAG 2 JUNI 1934. 57e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, em. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. VIERDE BLAD. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heeren Nuijten en v. Haren. De notulen worden vastgesteld met een kleine aanvulling op ver zoek van den heer Roxs. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: 1. Goedgekeurde gemeenschap pelijke regelingen inzake hulpverleening bij brand, ge sloten met de gemeenten Loon op Zand, Waspik, Heusden en Hedikhuizen. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 April 1934 tot wijzi ging der begrootingen 1933 en 1934. 3. Mededeeling verdaging be slissing omtrent het raadsbe sluit van 27 April 1934 tot verkoop van 'n strook grond deel uitmakende van de openbare straat (Westeinde) aan M. G. van Zeist. b. Van J. Wilzing, alhier. Mededeeling aanneming zijner benoeming tot lid der commis sie tot wering van schoolver zuim en van de commissie van toezicht op het L.O. c. Kon. besluit tot goedkeuring der slachthuisrechten tot 1 Jan. 1937. d. Kon. besluit tot goedkeuring der heffing van opcenten op de G.F.B. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling gewijzigde pensioens grondslagen van secretaris, ont vanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Conform ontwerp wordt besloten. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van 100.voor de plechtige ingebruikneming van het nieuwe marktterrein op het Raadhuisplein. De heer Passier vraagt waarin deze plechtigheid zal bestaan. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt een wedstrijd te houden in het versieren der marktkramen, waarvoor prijzen beschikbaar wor den gesteld. Voorts zullen bloemen worden aangeboden aan een juffrouw die reeds 50 jaren de markt bezoekt. Voor den wedstrijd is een com missie benoemd bestaande uit de heeren F. Roxs, W. Hens en A. de Hoop, die de prijzen zal toekennen. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Vaststelling verordening ingevol ge artikel 208 der gemeentewet, aanwijzende de nog geldende strafverordeningen. De raad gaat daarmede accoord. 5. Voorstel tot het verleenen van pachtvermindering aan C. Klijn. Deze vermindering wordt evenals beide voorgaande jaren verleend. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der L.O.-wet aan de Christelijke Schoolvereeniging te Besoijen voor de aanschaffing van nieuwe leer middelen en het aanbrengen van verbeteringen aan bestaande leer middelen. Het gevraagde bedrag van f 50 wordt toegestaan. Tarieven—verordening. 7. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de algemeene voorwaarden voor het doen van leveringen en het verrichten van werkzaamheden door het gas-, 't electriciteits- en het waterleiding bedrijf der gemeente Waalwijk en tot vaststelling eener gewijzigde verordening, regelende de finan- cieele verhouding tusschen de gas-, electriciteits- en waterbedrij ven der gemeente Waalwijk en hunne afnemers. De heer v. Driel vindt dat de regeling te gunstig is voor twee gezinnen die gezamenlijk één woning bewonen. Weth. Smolders zegt dat de voor gestelde regeling getroffen is om overeenstemming te krijgen met de abonnementstarieven. Gewoonlijk zijn dit slechts uitzonderingen. Zoo kan het b.v. voorkomen dat een jonggehuwd paar voor korten tijd bij de ouders inwoont. Dubbele be woning in den zin als de heer van Driel bedoelt komt slechts heel zelden voor. In deze gevallen be taalt men het gewone tarief, doch met een toeslag van f 1.50 per kwar taal. Volgens het metertarief mag men 45 M3 per jaar afnemen voor f 4.50 per kwartaal. Bij dubbele be woning zal men met ongeveer het zelfde kwantum kunnen volstaan, daarom is deze regeling getroffen. De heer v. Driel acht het mogelijk dat in een dergelijke woning dan 2 x 45 M3 water verbruikt wordt, zonder dat het bedrijf daar iets tegen kan doen. De Voorzitter antwoordt dat deze onbillijkheid slechts in theorie bestaat Als 2 gezinnen bij elkaar wonen wordt natuurlijk niet 2 maal zooveel water verbruikt. Bij het abonnementstarief bestaat deze zelfde regeling al lang en daar heeft de practijk er nooit be zwaren tegen geleverd. De voorgestelde wijzigingen worden z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor uitbreiding van het buizennet der waterleiding in Baardwijk. De heer Spijkerman vraagt inlichtingen over de met de gemeente Drunen ge voerde onderhandelingen, waarover in het prae-advies gesproken wordt. De Voorzitter zegt dat met Drunen onderhandeld is over de levering van water. In verband daarmede is de verruiming van het net uitgesteld, want hadden de onderhandelingen resultaat gehad, dan zouden de buizen nog meer verruimd moeten zijn. Intusschen heeft de gemeente 's Bosch aan Drunen een voordeeliger aanbieding gedaan en daarom hebben de onderhandelingen niet tot resultaat geleid. De heer Roxs vraagt hoe de buizen gelegd zullen worden. De Voorzitter antwoordt dat het oude buizennet blijft liggen, daarnaast wordt de nieuwe wijdere leiding gelegd, met op verschillende plaatsen aansluitingen op de oude leiding. De brandkranen worden op de nieuwe buis aangesloten. De Roxs informeert naar een fout die is voorgekomen bij het leggen der buizen aan het Hoekeinde. Weth. Smolders zegt dat er toen in de buizen in de Nieuwstraat een lek ontstaan is, waarvan de oorzaak niet was na te speuren. Die fout was echter reeds den volgenden dag hersteld. Het voorstel wordt aangenomen. 9. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1933 en 1934. De heer v. d. Waerden brengt in herinnering dat aanvankelijk voor het bouwen der ambtswoning van den burgemeester een crediet van f17000.— was toegestaan. Later is dit crediet met f1200.— verhoogd en uit de begrootingswijziging blijkt nu dat er weer f OU7.meer besteed is. Spr. vraagt of dit bedrag gedekt wordt door een raadsbesluit. De Voorzitter zegt dat er nog uitgaven gedaan zijn voor het maken van erf-afscheidingen. Er is in het huis niets gebeurd wat niet op de begrooting voorkwam. Desgewenscht zal spr. graag een gedetailleerde opgave der kosten verstrekken. De heer v. d. Waerden vindt het eigenaardig dat elk oogenblik iets vergeten wordt. Werd het bedrag gedekt door een raadsbesluit, dan zou spr. er niet meer op terugge komen zijn. Zonder raadsbesluit acht hij het niet geoorloofd buiten het bedrag van f 18.200.te gaan. De Voorzitter zegt dat de juiste kosten van zulk een bouwwerk te voren nooit precies te bepalen zijn. Het spijt spr. dat deze kwestie juist weer de ambtswoning betreft. De heer v. d. Waerden. Dat spijt mij evenzeer. Ik wil er niet verder op ingaan, maar ik vind het jammer dat het crediet is overschreden. De wijzigingen worden goedge keurd. 10. Wijziging verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. De Voorzitter zegt dat in verband met het in werking treden van den destructor van den N. C. B. deze verordening moet worden aangevuld, met bepalingen betreffende het op- ophalen en bewaren van cadavers. De raad gaat met deze wijziging accoord. 11. Verzoek om bouwgrond. De Wed. A. Pullens te v.m. Baard wijk vraagt te koop het perceel grond ten Zuiden van de woning van A. Vermeer in de Baardwijksche straat teneinde daarop een boerderij te bouwen. Adressante vraagt een perceel van 18'M. breedte. De heer Roxs vraagt of een boer derij geen last kan bezorgen aan de bewoners der Baardwijksche straat. De Voorzitter zegt dat daarom speciale voorzieningen in het bouw plan geeischt zijn. Er moet een overdekte mestvaalt komen en de stal moet aan bijzondere eischen voldoen. De heer Spijkerman meent dat in de bebouwde kom geen boerderijen gebouwd mogen worden. De Voorzitter zegt dat boerderijen gebouwd mogen worden binnen de grenzen van het uitbreidingsplan, waar de Baardwijksche straat echter buiten valt. Het verzoek wordt ingewilligd. Uitbreidingsplan. 12. Vaststelling uitbreidingsplan c.a. De Voorzitter merkt op dat nog een bezwaarschrift is ingekomen van de Mij. Noord-Braband en de heeren van Iersel-Holtus en Ed. v. Tilburg. Dit schrijven is echter te laat in gediend om nog in behandeling te worden gebracht. De heer Spapens vraagt of het voorschrift is dat deze bezwaren binnen den termijn van 4 weken moeten zijn ingekomen. De Voorzitter: De wet zegt «waar binnen reclames moeten worden ingediend«. De heer Spapens: Sluit dat in dat dit verzoek niet meer in den raad mag komen De VoorzitterKlachten die na den termijn van 4 weken inkomen, kunnen niet meer in den raad be handeld worden. Daartegen kan men ook niet bij Ged. Staten in beroep gaan. De Voorzitter merkt op dat prac- tisch toch niet aan het verzoek van adressanten voldaan zou kunnen worden. De ontwerpers van 't plan hadden aanvankelijk bepaald dat er van huis tot erfscheiding bij de be bouwing van den Kloosterweg een ruimte moest zijn van 20 M., dus 40 M. van huis tol huis. B. en W. hebben zoo lang gepraat dat de af stand van 20 M. tot 6 M. is terug gebracht, maar verder zal men zeker niet gaan. Mocht de raad dus een ander standpunt innemen, dan zul len Ged. Staten daar zeer waar schijnlijk niet mee accoord gaan. De heer SpapensDat is sterk. Is de ontwerper van het plan dan dooi de gemeente of door de provincie aangesteld De VoorzitterOm zekerheid te hebben dat ons plan de goedkeuring van Ged. Staten zou krijgen, hebben we er over onderhandeld met de adviseurs van Ged. Staten. Die gaan niet van hun standpunt af. Het be zwaar is dat hier weer een lintbe bouwing zou ontstaan. Dat wil men tegengaan. De heer SpapensMaar door die groote ruimte tusschen de huizen bevordert men juist lintbebouwing. De Voorzitter ontkent dit. De ter reinen worden er immers duurder door en zullen dus niet zoo gauw bebouwd zijn. Bovendien komen er minder menschen langs den weg wonen. De heer Spijkerman vindt hel bezwaarlijk dat men het de eige naars van deze gronden onmogeli|k maakt hun bouwgrond te verkoopen. De Voorzitter zegt dat de beper king van het eigendomsrecht juist in het karakter ligt van een uit breidingsplan. De heer Spapens wil de practijk niet uit het oog verliezen. Spr. ziet niet in waarom het noodzakelijk is dat er tusschen de woningen een ruimte is van 12 M. De heer Spijkerman voelt de be zwaren van het bebouwen van den Kloosterweg voor'het snelverkeer niet zoo sterk, dat hij het daarom de grondeigenaars onmogelijk wil maken hun terrein te verkoopen. Spr. gelooft te mogen concludeeren dat de raad niets aan het uitbrei dingsplan te zeggen heeft. De Voorzitter zegt dat de raad juist groote bevoegdheden heeft. Niet echter waar het de zgn. lintbebou wing betreft, waar men van hooger- hand beperkende bepalingen voor maakt. De heer Spijkerman vindt de be bouwing van een zijweg als de Klooster weg geen •lintbebouwing*. De Voorzitter is dit niet met den heer Spijkerman eens. Spr. zegt dat men zich niet moet laten beinvloeden door de vermeende rechten van eige naren. Gaat men daarmee rekening houden dan komt men nooit tot het einde Er zijn nu eenmaal menschen die door het plan bevoordeeld worden en anderen, die er door gedupeerd worden. Het industrie-terrein te Besoijen. De Voorzitter zegt dat B. en W. van meening zijn dat er geen nieuwe gezichtspunten ontstaan zijn inzake het industrie-terrein te v.m. Besoijen, zoodat er geen aanleiding bestaat om het ingekomen verzoek onder de loupe te nemen In de vorige vergadering is gebleken dat de meerderheid van den raad dit industrie-terrein gewenscht acht en spr. meent dat dit raadsbesluit geëerbiedigd moet worden, tenzij nieuwe gezichtspunten geopend wordtn. De heer Spapens. De heeren kunnen misschien tot ander inzicht gekomen zijn. De Voorzitter. Maar dan moeten er toch nieuwe gezichtspunten zijn en die komen in het adres niet voor. De heer Spapens vindt de argu menten van B. en W. voor het be houd van dit industrieterrein niet steekhoudend. Spr. meent dat B en W. erkennen dat er sprake kan zijn van schade voor de betrokken grond eigenaren. De Voorzitter. Er zijn twee gezichts punten van hen die er objectief tegenover staan en van de gre nd eigenaren. Geen wonder dat deze beide partijen tot een andere con- clussie komen. Spr. gelooft dat de eigenaren er op den duur geen voor deel van zullen hebben als hier geen industrie-, doch bouwterrein komt. Het is immers te verwachten dat men ook langs den Parallelweg lint bebouwing wil voorkomen en daar om een tusschenruimte tusschen de woningen zal eischen van minstens 12 M. De heer Spapens vindt dat het motief van lintbebouwing hier achter wege kan blijven. Dit geldt immers evengoed als het terrein voor in dustrie-terrein wordt aangewezen. Bovendien is het grootste deel van den Parallelweg reeds volgebouwd. De Voorzitter: Het is beter ten halve gekeerd dan tenheelegedwaald. De heer Spapens Daar is niet meer ten halve te keeren. Of er nu woningen of fabrieksgebouwen ge plaatst worden, doet aan 't principe van lintbebouwing niets af. Ik zie nog steeds niet in waarom dit ter rein voor industrie aantrekkelijker zou zijn dan het terrein ten Zuiden der Spoorbaan. De Voorzitter Dat hebt u toch in de vorige vergadering zelf toegegeven. De heer SpapensVoor 't oogen blik geef ik dat toe, maar om deze grond tot ver in de toekomst braak te laten liggen, daar ben ik tegen. Voor het terrein ten Zuiden van de Spoorbaan is de overweg op het oogenblik niet zoo bezwaarlijk meer en in de toekomst kunnen we den aanleg overwegen van een weg van dit terrein naar de Zuidzijde van het station. De Voorzitter. U stelt zich teveel op het standpunt der grondeigenaars. De heer SpapensGedeeltelijk wel. Maar als er liefhebbers komen voor industrieterrein, dan lijkt mij het terrein ten Z. van den spoorweg veel geschikter, omdat daar veel meer gelegenheid tot uitbreiding is. Ook de particuliere belangen mogen toch wel in de schaal gelegd worden. De Voorzitter: Met particuliere belangen mag U geen rekening Dit verzoek is opgenomen in ons no. van Woensdag 23 Mei. van het Zuiden, Waalwjjkstlie en Langstraatsclie Courant* fiemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 11