De Echo van bel Zuiden PTTl No. 45. Zaterdag 2 Juni '34. 57e Jrg. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad der gemeente Haarsteeg Hedikhuizen, gehouden op Dinsdag avond onder voorzitterschap van burgemeester van Heereveld. Aanwezig alle leden. Du notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goedkeuring van de straatbelasting en de baatbelasting. De belasting zal per 1 Jan. 1934 ingaan. De Voorzitter zegt dat deze belas ting voornamelijk geheven wordt van menschen die builen deze gemeente wonen. De heer Winkel acht deze belasting toch zwaar. Van de bewoners van de Mommer- steeg verzoek om aansluiting bij het electriciteitsnet. De Voorzitter heeft deze zaak met adressanten besproken. Spr. acht het géwenscht het adres in hamten der commissie te stellen ter fine van advies. De raad gaat daarmee accoord. 2. Wijziging Politieverordening. Deze wijziging heelt betrekking op de excessen die zich bij 't zwemmen hebben voorgedaan. 14. en W. zijn met de Zwemclub overeen gekomen dat maatregelen getroffen zullen worden. Begonnen is met de afras tering van het terrein. Deze afraste ring was echter niet naar de voor schriften van 14. en W., die een absoluut ondoorzichtige afrastering eischen. Dit hebben B. en W. ook aan de Zwemclub bericht, en daarop heeft de vereeuiging geantwoord dat met de eischen rekening zal worden gehouden. De Voorzitter zegt dal B. en W. bereid zijn de Zwemclub nog even lijd te geven om de zaak in goede orde te brengen, zoodat de kwestie vriendschappelijk is opgelost. B. en W. zijn in hun bepalingen niet te streng, maar deze bepalingen dienen dan ook te worden nageleefd. De Voorzitter zegt dat het water door den inspecteur der volksgezond heid gekeurd is. De goedkeuring zal een dezer dagen wel gegeven worden, daar het water onbesmet bevonden is. De verordening wordt ongewijzigd vastgesteld. 3. Beheersverordening G.E.B. Van Ged. Staten is een nota van aanmerkingen op deze verordening ingekomen. De Voorzitter zegt dat deze aan merkingen slechts administratieve kwesties betreft. Besloten wordt de gevraagde wijzi gingen aan te brengen. 4. Begrootingswijziging. De raad gaat met de voorgestelde wijzigingen accoord. 5. Toetreding Streekplan «de Meierij» en Prov. N.B. Brandweer- bond. De Voorzitter zegt dat B. en W. besloten hebben tot toetreding tot den Brandweerbond tegen een con tributie van f8. De raad gaat daarmede accoord. Wat bet Streekplan betreft zegt de Voorzitter dat deze kwestie vorig jaar is aangehouden. Daar nu ge bleken is dat ergroot belang bij deze- instelling is, reeds 63 gemeenten zijn toegetreden, wil spr. voorstellen ook deze gemeente te doen aanslui ten. De kosten zijn voorloopig be perkt tot 2'/a cent per inwoner. Het is vooral de harmonie in de ver- keersbelangen der verschillende ge meenten die door het plan bevor derd is. Weth. v. d. Water ziet niet in dat liedikhuizen van het plan zal profitéereii. De Voorzitter zegt dat de gemeente allerlei adviezen bij de commissie kan inwinnen, hetgeen van groot belang geacht uioei worden. De Secretaris zegt dat wellicht straks iedere gemeente verplicht zal worden tot toetreding. Spr. vindt het echter ongewensclit met toetre ding te wachten. De heer Winkel acht de adviezen van weinig belang. Van de meeste kwesties heelt de raad meer verstand als de commissie. Spr. vindt't beter dit jaar nog de f 37.oU te bezuinigen, ook al is het te voorzien dat de gemeente straks tot toetreding zal worden gedwongen. Spr. stelt voor niet toe te treden. Weth v. d. Water stelt voor per 1 Jan. 1935 toe te treden. De raad gaat met dit voorstel accoord. 6. Achterstallige pachten. De \oorzitler zegt dat f369. achterstallig is op weiland en l'25ü op bouwland. De achterstand is dus lol9 in totaal. Besloten wordt deze kwestie in geheime vergadering al te handelen. 7. Hooilandverpachting. De Voorzitter zegt dat het hooi- gewas er niet goed voor staat, het gewas slaat zeer schiaal omdat het veel te weinig regent. Spr. acht het wenschelijk de verpachting niet te vroeg te Houden. Zonder schriftelijke toestemming 18 eeni „'e overname uit deze rubriek verbod n. DE „NIEUWE." Het leek een saai kind, maar toen er gehandeld moest worden »Luisler eens», zei Lies de Groot op een ochtend tegen haar vrien dinnetjes, «toen ik gisterenmiddag naar huis ging, liep ik langs de directrice, die net stond te praten met juffrouw van der Harst en toen hoorde ik, dat er vandaag een nieuwe bij ons in de klas zou komen. Ik hoop maar, dat het een leuk kind is, dan kan ze bij ons clubje komen 1» De anderen knikten. »Dan worden we een klaverblad van vijf», liep Leida Hansema vroolijk. Net toen ze in de bank zaten ging de bel. Lies de Groot had met een oogopslag gezien, dat de «nieuwe» er nog niet was. Ze kwam even later met de direc- rice. «Meisjes, dit is jullie nieuwe klas genootje, Stien Brunk. Ze komt uit een andere stad, kent hier niemand. Ik hoop, dat jullie gauw goede kameraadjes met haar zult zijn. De «nieuwe» kreeg een plaats naast Lies. Nieuwsgierig nam Lies haar buurmeisje opze zag er heel eenvoudig uit in haar katoenen jurkje. «Ik heet Lies de Groot», fluisterde deze haar toe, toen juffrouw van der Harst zich omkeerde om iets op het bord te schrijven. De »nieuwe» keek haar even aan; knikte en wendde zich toen vol aan dacht naar het bord, waar een moeilijke som uitgelegd werd. «Een saai, suf kind», was de mee ning van de teleurgestelde Lies, die graag een praatje gemaakt had. Toen de bel om twaalf uur ging, stond de »nieuwe» dadelijk op, en nog voor de andere meisjes hun mantels aan hadden, was ze al weg. Het clubje was druk aan het bab belen. «Nee hoor», zei Lies, «een verve lend kindNiks voor onze club. We blijven dus het klaverblad van vier». «Och», zei Gerda Verveen. «Ik vond, dat ze een vriendelijk gezichtje had. Misschien is ze wat verlegen, dan valt ze later wel mee!» Maar Fietje van Santé en Leida waren het met Lies eens, dat ze zoo'n saai kind niet in het klaverblad wilden hebban. Trouwens, het scheen, dat Stien in het geheel geen beboette had aan De Winkel meent dat vorig jaar de verpachting te laat gehouden is. Weth. v. d. Water verzoekt B. en W. te machtigen een datum voor de verpachting te kiezen. Daarmede gaat de raad accoord. Besloten woidt de verpachting bij opbod te doen geschieden. De Voorzitter brengt ook de ver pachting der Bernsche Hoeve ter sprake. Besloten wordt deze verpachting in Juli te houden. De Voorzitter zegt dat hij in het polderbestuur gesproken heeft over het afgraven van den Bokhi >venschen Dijk. Het bestuur heeft daartoe medewerking toegezegd. Als Ged. Staten hun goedkeuring hebben gegeven kan met dit werk worden begonnen. Dit werk zou dan ge schieden vóór het dempen der haven. Weth. v. d. Water acht het werk aan de haven even productief als de dijkifgraving. De Voorzitter is het daarmede niet eens. Door afgjaving van den dijk wordt een veel grooter terrein ver kregen. Het werk aan het fort kan nog 2'/2 maand duren, tenzij het aantal werkloozen toeneemt. Na rondvraag sluit de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND Steunverlaging op 1 Juli. Naar de Telegraaf verneemt, zal de verlaging der sleunnormen dooi de regeering op 1 Juli ingaan. De verlaging zal één gulden tot f 1.50 per week bedragen. Over de voorgenomen verlaging heeft de Minister van Sociale Zaken mededeelingen gedaan aan een redac teur van het Corr. Bureau te Den Haag. Het is bekend zoo zeide de mi nister dat de toestand der over heidskassen, zoowel van het Rijk als van gemeenten, met bittere noodzaak dwingt tot een maatregel, waardoor minder geld dan tot nog toe voor den steun zal worden uitgegeven. Het Rijk kan zijn subsidies onmogelijk verhoo- gen. Het zal toch reeds de allergroot ste moeite kosten om bij behoud van hetzelfde bedrag als voor dit jaar is beschikbaar gesteld voor werkver schaffing en steurtverleening de be- grooling voor 1935 geheel of nagenoeg te doen sluiten. Integendeel zal op al lerlei gebied drastisch bezuinigd moe ten worden. Waar de loondaling automatisch vermindering van het maximum steunbedrag met zich brengt en waar de overheidsfinanciën ook afgezien daarvan vermindering vergden, daar moest ik overwegen, hoe met het be schikbare geld zoo te handelen, dat binnen deze limiet de meest-behoefti- vriendschap van de meisjes uit de klas. Ze ging stil haar gangetje, be moeide zich met niemand. De leer- aressen hielden veel van haar, altijd kende ze haar les en ze was rustig. üp een dag toen ze samen naar huis liepen, zei Gerda Verveen tegen de anderen: «Weet jullie, waar» m Stien Brunk altijd zoo vlug weg is om twaalf en om vier uur?» Fietje vroeg: «Nee,waarom dan? «Ze gaat haar broertje halen van de kleuterschool «Hoe weet je dat?» «Mijn neefje Hans is ook op dat schooltje en die had het maar aldoor over een nieuw vriendje, Petertje Brunk, tegen zijn moeder. Toen ik gisteren bij tante Els was, vertelde die me, dat Petertje bij Hans ge speeld had en dat zijn zusje hem toen gebracht en gehaald had. Tante vond het een heel lief meisje, en had haar gevraagd waar ze op school was, enz. Toen was uitgekomen, dat ze op dezelfde school was als ik. Hansje is ook dol op haarhij vertelde me, dat Stien iederen dag h-»ar broertje komt halen en dat ze hem, Hansje, dan ook thuis brengt Ze liepen langs de stadsgracht Het wandelpad was vlak langs het water. Een steenen hek zorgde er echter voor, dat er geen ongelukken konden gebeuren. Op één plaats was echter geen hekdat was waar de booten aan moesten aanleggen. De kadenmuur ging daar loodrecht om laag. «Kijk eens», riep Leida plotseling, «daar loopt StienEn werkelijk een paar honderd meter voor haar uit, liep de «nieuwe», aan haar eenen arm Hansje, terwijl aan den anderen kant een klein jongetje met zwarte krullen trippelde. De kleine jongetjes waren druk aan het babbelen, dat konden de meisjes zien aan de opgeheven snoetjes. Het drietal ging nu langs het stuk kade, waar geen hek stond. Hansje liep aan den waterkant. Plotseling gen het minst zouden lijden. Daartoe heeft de Minister allereerst besloten, dat de thans bestaande grondbedragen van 8.en lager niet worden verlaagd. Reeds lang is er van arbeiderszijde op aangedrongen, dat de gemeenten in verband met den daar geldenden levensstandaard in klassen of groe pen verdeeld zouden worden voor de steunnormen. De Minister heeft thans daartoe besloten. Daarbij kan het natuurlijk blijken, dat op een bepaald dorp de norm thans wel 8.is, doch 7 zou moe ten zijn. Dan komt daar dus een ver laging tot stand. Maar even denkbaar is, dat als norm 7 gold, terwijl nu blijkt, dat het 8 zou moeten wezen. Dan zou dus een verhooging moeten intreden. Dit een en ander is dan ech ter alleen het gevolg van een juistere classificatie, doch gaat geheel om bui ten de verlaging van de normen. Wel wordt overigens bij de nieuwe regeling b.v. een norm van 13.50 verlaagd tot 12.of een norm van ƒ10.50 tot ƒ9.50; maar ƒ8.niet tot ƒ7.ƒ7 niet tot ƒ6. Tegenover deze verlagingen zullen in enkele gevallen ook verhoogingen staan. Hoe meer het loon daalt en het ge zin groeit, hoe meer het percent rijst, tot 90 pet. toe, ook in de steden. Een zeker aantal niet te schatten gezinnen zal door deze schaal voortaan méér ontvangen dan tot nog toe, ondanks de steun-„verlaging" Verlaging van den Suiker accijns. Naar hel Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, zal de suiker-accijns ingaande 1 Juli a.s. met 20 opcenten worden verminderd. Dit beteekent dus een accijnsverlaging van ƒ4.50 per 100 Kg. Teruggave van te veel betaalde accijns zal geschieden zoowel op aanwezige voorraden als op de in goederen verwerkte suiker. Een desbetreffend wetsontwerp is in voor bereiding. Dr. Wibaut ernstig ziek. Naar wij vernemen is het lid der Eerste Kamer dr. F. M. Wibaut ern stig ziek. In verband met den leeftijd van den patiënt de heer Wibaut is 75 jaar baart de toestand zorg. De vaste brug te 11 edel. Op een adres van de K. v. K. te Tilburg inzake den afbouw van de verkeersroute 's Hertogenbosch Utrecht heeft de minister van water staat medegedeeld, dat de bouw van de vaste brug over de Maas bij Hedel, behoudens onvoorziene omstandig heden, ongeveer tegelijk met de brug over de Lek bij Vianen gereed zal komen. Moeten de gemeenten hare bedrijven overgevenV Mr. A. Koelina, Lector in de be s uui&wtiemchi.pptn aan de Nedeil Handelshoogesctiool te Rotterdam, is van een andere meening blijkens zijn rede bi) de aanvaarding van zijn ambt op 14 Maart 34. Spieker toont aan, dat de praktijk tamelijk scherpe grenzen heelt getrok ken tusschen Rijks, en gemccntebe- moeiingen waar hel geldi de ïecht- streeksche Overheidszorg voor het welzijn der inwoneis. Heelt de praciijk in vele opzichten een zeker overwicht gevonden en heeft het Rijk met wijze bedacht zaamheid de rechtstreeksche verzor ging van allerlei behoelten aan de gemeenten overgelaten, meer en meer ontstaat er een concurrentie tusschen de gemeente en de piovincie, die zich steeds meer geroepen gevoelt, zelt sommige voorzieningen ter hand te nemen, wanneer zij ziet, dat niet alle gemeenten binnen haar gebied de nadeelen van die voorzieningen kunnen deelachtig woiden.... Zij neemt dan zelf het initiatief en sticht b.v. bedrijven, vooral electrici- teitsbedrijven en waterleidingen En dan ontstaat de voor depractijk zoo belangrijke vraag ot de provincie zich zal bepalen tot levering aan de gemeenten, aan welke de distributie wordt overgelaten, dan wel of zij rechtstreeks aan de ingezetenen zal leveren. Al is de bedrijfswering uit nog zoo lofwaardige motieven voortgesproten, steeds zal zij, in verband met de eigenaardige constructie van het pro vinciaal bestuur een buitensporige zelfstandigheid hebben, buitenspong in dezen zin, dat er weinig contact is met hetgeen door tusscnenkomst van de vertegenwoordigers der bevol king van de publieke opinie tot uiting komt. En verder: Over het algemeen is echter de gemeente de aangewezen corporatie gebleven voor verschillende recht streeksche overheids voorzieningen, waarbij intusschen het Rijk door finan- cieele banden in steeds sterkere mate is betrokken. Gr. Cl. Opwinding te Genève. Te Genève, waar de ontwapenaars weer debatteeren, heeft de Fransche minister Barthou een buitengewoon scherpe rede gehouden, die gekeerd was tegen Duilsehland en Engeland. Barlhou beschuldigde Duilsehland ervan, dat het bruusk en brutaal de conferentie verlaten heeft, zichzelf bewapent en thans de conferentie zijn wil wil opdringen. In Duilsehland, dat land, dat ook zagen de vier meisjes hem uitglijden» zijn handje schoot los uit Stien's arm en met ontzetting zagen ze, dat hij van den hoogen wal in het water viel. Ze stonden verstijfd van schrik. Stien Brunk had slechts een oogen- blik stil gestaan, toen duwde ze het andere jongetje van het water weg en zonder een oogenblik te aarzelen, rukte ze haar hoed van het hoofd, keek even op welke plaats het kind onder water verdwenen was, om dan een flink eind ernaast er in te springen. Gerda had het eerst haar bezin ning terug. «Vlug er heen en ze holde naar de plek, waar Stiens broertje bitter was beginnen te huilen. Ondertusschen was het me>'sje op gedoken, met een paar krachtige slagen was ze daar, waar het kind ondergegaan was. Ze dook nogmaals onder.... bleef onder.... nog., nog., daar kwam ze weer boven. Voor zich uit duwde ze Hansje. Het voorval was natuurlijk niet onopgemerkt gebleven, honderden menschen waren toegesneld en ver drongen zich nu langs den kant. Hulpvaardige handen hielpen Stien en Hansje uit het water. «Waar is Peterlje?» Lies drong zich door de menigte. «Hier is Peter. Ik woon aan den overkant, ga mee naar huis!» Een half uurtje later zat Stien in droge kleeren van Lies, terwijl Hansje in een pyama van haar gekleed was. Ondertusschen werd een bood schap naar zijn moeder gestuurd, die met drooge kleeren kwam en hem mee naar huis nam. Niet nadat ze Stien omhelsd en met tranen in de oogen bedankt had voor haar moedige redding. «Moet er geen boodschap naar jouw moeder, Stien vroeg mevr. de Groot. «Ik heb geen moeder meer, me vrouw. Er is alleen een dienstmeisje thuis. Vader komt pas om zes uur. En ik heb liever niet, dat hij het te weten komt, dan maakt hij zich maar bang en bezorgd. En hij heeft nog zooveel verdriet van moeders dood....» «Stien, -- fluisterde Lies plotseling, «Stien, ik heb je altijd een saai kind gevonden. Maar ik zie dat ik me leelijk vergist heb. Wil je me mijn booze gedachten vergeven En lid worden van het klaverblad «Heel graag», zei ze blozend. RITA VAN B. Raadsels. Mijn geheel 12345678849 is een kinderziekte 6 5 2 3 4 9 spreken 3 2 8 twijg 6 4 8 gebruikt de schoenmaker 9 4 8 lichaamsdeel 1 2 8 4 9 wakker blijven 5 7 8 kleedingstuk van een vrouw 1 4 4 5 wederom. 2 Mijn geheel 1234563573289 10 is de hoofdstad van Turkije 4 5 6 10 waar de koeien in den winter staan 8 2 8 speelgoed van meisjes 8 9 3 om mee te schrijven 8 10 6 4 waterplas 4 10 2 5 sluiting 3 x klinker .x. grootvader xxxxx viucht xkippenhok x medeklinker Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te slaan. 4 x medeklinker .x. tochlje x in den waan zijn xxxxxxx naam van een dag x elk, iedereen xspeelgoed x medeklinker Op de kruisjeslijnen komt het zelfde woord te staan. TWEEDE li LAD. BUITENLAND.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5