Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I FEUILLETON s NUMMER 47. WOENSDAG 6 JUNI 1934. 57e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ent. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25, Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum ƒ1.00. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg^l. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit siju. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENILR^D SPRANG-CAPELLE. Hel sluitingsuur, De werk verschaffing te v.m. Besoijen Een steunregeling vastge steld. Bezuinigingen. De Burgemeester neemt ontslag. Huurverlaging De raad der gemeente Sprang— Capelle vergaderde Vrijdagmiddag onder voorzitter van wethouder Middelkoop. Afwezigde burgemeester en de heer Timmermans. Aan de orde 1. Vaststelling der notulen der vergadering van 13 Febr. 1934. De heer Kraak maakt een opmer king naar aanleiding van de in de vorige vergadering aangegane ge meenschappelijke regeling met de gemeente Loonopzand, inzake toe lating van leerlingen op de school te Loonschendijk. Spr. zegt dat de gemeente Loonopzand schoolgeld heft van menschen, die niet verplicht kunnen worden schoolgeld te beta len. Spr. verzoekt B. en W. daar om te bevorderen dat de menschen, die hun kinderen naar Loonschen dijk moeten zenden, van deze lasten ontheven worden. Weth. v.d. Willigenburg antwoordt dat deze kwestie pas laat ter kennis van B. en W. is gekomen. Spr. zegt namens het college toe te zullen trachten een oplossing te vinden ten behoeve der inwoners dezer ge meente. De heer Kraak zegt dat hij over deze kwestie een brief heeft ge schreven aan het gemeentebestuur van Loonopzand. Zes weken heeft spr. op antwoord moeten wachten, en daarna heeft hij zich tot Ged. Staten gewend. Eerst daarna kreeg spr. een brief van Loonopzand. Hij vindt het onbehoorlijk dat menschen met f 11 inkomen per week, nog voortdurend dwangbevelen voor schoolgeld krijgen toegestuurd. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. '24 Of ik iemand schaduwen kan? Laat dat maar gerust aan mij over! Ik kan me vermommen op een ma nier, dat mijn naaste familieleden me niet zouden herkennen. Ik heb jaren lang in liefhebberij-comedies meege speeld en altijd reuzen successen hoor, ciat kunt u navragen. Ik zal me als 'n geestelijke vermommen, dat is mijn „fort Met een ongeduldigen uitroep maak te Meiklejohn een einde aan den zelf- genoegzamen woordenstroom. Hier heb je, bij wijze van voor schot, twintig pond; het privé-adres \an Carshaw en bet adres van een van de clubs, waar bij dikwijls komt. Be gin vandaag nog met je werk en breng iederen avond rapport uit aan Greyfoot, die je mededeelingen zal doorgeven aan mijn vriend Mr. Voles, die op zijn beurt mij weer op de boog ie zal brengen. We hebben haar, Mr. Meiklejohn, zei Fowle, toen hij uit de taxi stapte, zoo zeker als iets. Nadat Fowle de auto verlaten had, gaf het Lagerhuislid den chauffeur 'n adres op in een onaanzienlijke zij- 2 Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goedkeuring van de heffing van opcenten op de P.B., van de rekening 1932 en van het besluit tot salarisvermindering voor ambtenaren van den Burg. Stand. Verslag der Volkshuisvesting. Proces—verbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van de Waterleiding Mij. N.W. Brabant mededeeling dat de rente van het rijksvoorschot van 6 tot 4 pet. is verlaagd. Besloten wordt het leeningscon- tract met de maatschappij in dezen geest te wijzigen. Verslagen van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De heer Dalmaijer vraagt of al voorzieningen zijn getroffen tot reparatie aan de school in de Hei straat. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat de vloer in den korist mogelijken tijd zal hersteld worden. Van den Minister van Onderwijs mededeeling dat een rijksbijdrage gegeven zal worden voor het aan stellen van een 4de leerkracht aan de school te Capelle. De Voorzitter zegt dat voorloopig als vierde kracht is aangesteld mej. Oerlemans. B. en W. stellen voor met de definitieve benoeming nog even te wachten, om te zien of het leertingental zich hand-haaft op het huidig peil. De raad gaat daarmede accoord. Verzoek tol toetreding tot den Prov. Brandweerbon 1. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om financieele redenen niet toe te treden. De contributie is f 12 Van het Burg. Armbestuur te Capelle wijziging der begrooting 1933. De raad gaat met deze wijziging accoord. Van den Besturenbond te Sprang schrijven inzake instelling van een commissie van advies voor de werk- straat in de omgeving van Shepherd's Bush en zette zijn tocht voort. Het werd nu steeds helderder dag en de straatlantaarns gaven nog slechts een bleek schijnsel in den aan- lichtenden morgen, toen de taxi stil hield in een onaanzienlijk buurtje van armelijke woninkjes met slechts één verdieping. Een vrouw in een ochtendjak ont ving Meiklejohn en voerde hem naar een open plaatsje achter, het huis. En daar ontmoette de man uit de groote wereld, nog steeds in avondtoi let, zijn broer Voles, die, zijn jungle gewoonten getrouw, altijd met de zon opstond en met een pijp van exotisch model in den mond rondlummelde op een plekje gras en sleenen; hij leek nog wilder en kolossaler dan anders, met zijn ongekamde haren en sloebe- rige pyama. Dit was de schuilhoek, waarin Voles was weggekropen om zooveel moge lijk opzien te vermijden, gelijk zijn broer het parlementair uitdrukte. Hallo, daar hebben we ons hoog geacht Lagerhuislid, riep de tijdelijke bewoner van het kleine huisje met spottende opgewektheid; „gekleed om door een ringetje te halen en afge daald van zijn Olympus om met lieden van gering allooi te verkeeren! Waar om slaat de man niet een nieuw blad om en begint 'n ander en heter leven? Houdt je mond toch, kerel, snauwde Meiklejohn. Ik heb je wat te vertellen.... We hebben het meisje! Het meisje? Het is niet de eer ste keer dat je een meisje hebt, niet waar, ouwe snoeper?, grijnsde broeder Ralph. Luister alsjeblieft en ga niet op een dergelijken toon voort tegen een man van mijn positie, antwoordde Williapi, half in scherts, half in ernst. verschaffing. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat in de vorige vergadering reeds is medegedeeld dat binnen af- zienbaren tijd dit adres zou inko men. Reeds toen is er op gewezen dat de klachten inzake de werkver schaffing door het klachtenbureau moesten worden behandeld. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van D. v. Peer verzoek tot ver koop van een perceel bouwgrond naast Sneep te Capelle. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar zij dit terrein willen reserveeren. De heer Boer vraagt wat adres sant met het terrein wil doen. De Voorzitter dat v. Peer er een woon- en winkelhuis wil bouwen. De heer Boer vindt dat het ter rein thans de kom der gemeente ontsiert en spr. zou dan ook liever zien dat er een winkelhuis opge- plaatst werd. Volgens spr. is hel plan van v. Peer heel mooi en hij verzoekt B. en W. daarom nader met adressant te onderhandelen. Spr. ziet niet in waarvoor de ge- En daarop, volkomen ernstig: Als er ooit in je leven een aanleiding is ge weest om ernstig te zijn, is het nu. Ik heb je daarnet verteld dat we haar hebben, maar dat wil alleen zeggen, dat we op het punt staan haar adres gewaar te worden; de groote kwestie is dan om haar zelf in handen te krij gen. Wat dat betreft, je hoeft alleen maar te zeggen, waar die kleine heks uithangt.... Dan zorg ik binnen den kortst mogelijken tijd wel voor de rest. Kom, stel je nu niet aan als een idioot. We zijn hier in Londen en niet in Wild-West, ofschoon jij voortdu rend de neiging vertoont, die twee met elkaar te verwarren. Ik begrijp best, wal jou door de gedachten spookt, maar zelfs als het meisje alleen woont kun je niet naar het huis gaan en haar kalmweg beetpakken en ontvoe ren, want ze heeft een invloedrijken vriend, een man van beteekenis in de Londensche Society. Die knaap die jou en Greyfoot dien nacht van jullie ra- zenden autorit schaakmat heeft gezet on het meisje haast onder jullie oogen meegenomen heeft, is een jong En- .gelschman, Sir Reginald Carshaw. En die zal heusch niet nalaten om al wat autoriteit is in Engeland te mobilisee- ren ter bescherming van het meisje, daar is hij trouwens al mee begonnen, zooals je niet ontgaan zal zijn. Daar om waarschuw ik je: onderschat de moeilijkheden niet. En hij een nieuwe poging zou een mislukking noodlottig wordenhoudt dat goed in je ge dachten! Het meisje heeft zich in het hoofd gehaald om aan het tooneel te gaan! Dringt het tot je door wat dat zeggen wil, als ze daarin slaagt? Je hebt zelf gezegd, dat ze het sprekend evenbeeld is van haar moeder en haar meente het terrein nog eens noodig zou kunnen hebben. De heer de Bas merkt op dat er indertijd ook al andere liefhebbers voor dit terrein zijn geweest. Zou de raad den grond thans willen ver- koopen, dan dienen ook deze aan vragers een kans te krijgen. De Voorzitter zegt dat de raad altijd op het standpunt heeft gestaan dat de gemeente dit terrein moet houden. De heer de Bas is tegen verkoop van het perceel. De heer Verheijden zegt dat dit terrein oorspronkelijk bestemd is geweest om er een postkantoor op te bouwen. Spr. meent dat de ge meente dezen grond aan zich moet houden. Het voorstel B. en W. wordt aan genomen. Alleen de heer Boer stemt tegen. Van J. Akkermans te Dussen, ver zoek tot verkoop van een perceel grond aan het Capelsche Veer voor f 100. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken evenals op vroegere aanvragen. De raad gaat daarmede accoord. Van M. Wagenmakers verzoek om schadeloosstelling voor de schade door de werkverschaffing toegebracht aan zijn land van den Sasdijk. De heer Kraak meent dat adres sant moet reclameeren bij het Kerk bestuur, waaraan het land toebe hoort. De heer Boer snapt niet waarom W. zijn verzoek pas indient twee jaar nadat de schade is toegebracht. Spr. vreest nog tal van dergelijke verzoeken te krijgen als de raad hierop ingaat. Weth. v. d. Willigenburg, zegt dat W. eerst bij B. en W. geweest is en toen bij het kerkbestuur. Daardoor is de vertraging oi tstaan. B. en W. zijn wel bereid een vorgoeding te geven, maar geen f 50, - zooals W. vraagt. De heer de Bas stelt voor een schadevergoeding van f 15 te geven. Dit voorstel wordt aangenomen. moeder was een bekende persoonlijk heid in de gezelschapskringen. Je kunt dus op je vingers narekenen wat er gebeurt wanneer ze in het publiek optreedt en door iemand of door ver scheidene menschen wordt herkend. Neen, waarde heer, bij een nieuwe mislukking is het spel uit. Dan zit er niets beters op dan ciie mijnheer Carshaw naar een an dere en betere wereld te helpen, ver klaarde Voles prompt. Daar heb je het alweer, viel Meiklejohn geprikkeld uit. Leer nu toch in vredesnaam eindelijk eens ont houden, dat je hier niet in de wilder nis bent! Er zijn veel doeltreffender middelen, waaraan geen gevaar ver bonden is. Hel eenige wat we hebben te doen, is te zorgen dat we het meis je in een eenzaam huis, ergens op 't platteland te krijgen, waar, al schreeuwt ze ook moord en brand, nie mand het zal hooren. En de eenige ma nier om haar daarheen te expediee- ren, is list, geen geweld. Zoo? En hoe zou je dat dan wil len aanleggen? Dat is het hem juist! Dat moet met alle slimheid waar over we beschikken, overlegd en met (ie grootste voorzichtigheid uitgevoerd worden. Ik heb al bij mijzelf gedacht, dat we zouden kunnen speculeeren op haar verlangen om aan het tooneel te gaan. We moeten zien den naam van een theater-agent, met wien zij in re latie staat, te weten te kunnen komen en haar op een vellet je papier met zijn firma-hoofd een brief schrijven, waar in hij haar bestelt in een verlaten, een zaam gelegen huis, niet ver van Lon den. Ik geloof, dat dit niet zoo moei lijk zal vallenals we het firma- papier niet zóó in handen kunnen krij gen. zijn er altijd wel kleine drukke- Sluitingstijd. Verzoek van de caféhouders om het sluitingsuur in de zomermaan den op 11 uur te stellen inplaats van 10 uur. De Voorzitter zegt dat B. en W. evenals vorig jaar voorstellen om op dit verzoek afwijzend te beschikken. Men beweert dat de menschen nu naar Waalwijk gaan, maar B. en W. gelooven dit niet, temeer daar's Za terdags de café's tot elf uur open mogen zijn. De heer de Bas vindt het verzoek billijk en wil dit verzoek inwilligen om de caféhouders in hun zware lasten iets tegemoet te komen. De heer Kraak meent dat slechts enkele café's belang hebben bij een later sluitingsuur. De menschen gaan immers toch voor tien uur naar huis De reden waarom alle ver gunninghouders het adres geteekend hebben is hun collegialiteit. De heer de Bas vertrouwt echter dat de menschen die een adres tee kenen ook met den inhoud daarvan accoord gaan. De heer Michaël zegt dat twee jaren een proef genomen is met een later sluitingsuur. Toen zijn geen klachten binnengekomen. Toen de raad »om» ging is het politie—uur weer op 10 uur gebracht, zonder dal er over gesproken is of dit al ol niet in het belang der inwoners was. De caféhouders moeten zooveel belasting betalen dat spr. hen deze bron van inkomsten niet wil ont nemen. De heer Verheijden acht het ge- wenscht dat de café's nog open zijn als de laatste bus, om half elf, aan komt. De heer de Beer hecht weinig waarde aan de handteekeningen die onder het adres staan. Een der on derteekenaars heeft spr. zelf ver klaard dat hij maar wat blij is dat hij om tien uur de zaak kan sluiten. De heer de Bas stelt voor het verzoek in te willigen. Over dit voorstel staken de stem men (5-5). Voor stemden de heeren de Bas, Kraak, Verheijden, Michaël en__Middelkooptegen de heeren Hjtjesenfin, je begrijpt me. Dat moeten we maar even afwach ten. Dit deel van het programma wil il< wel even voor mijn rekening ne men; het zal de taak voor jou en Grey foot en Rachel Craik zijn, om haar in dat huis in ontvangst te nemen en haar verder vast te houden. Misschien lukt het jullie dan haar te bewegen goedschiks mee naar Amerika te gaan, maar hoe dan ook, ze is op die ma nier uit hel gezicht van de menschen, die haar zouden kunnen herkennen en dat is het voornaamste. Ja, dat klinkt nu allemaal heel aardig, maar hoe zit hel met dien Carshaw? Veronderstel dat hij zich geroepen voelt om met haar mee te gaan naar dat huis of in ieder geval van haar van de afspraak hoort? Ik voor mij zou zeggen, dat die vent eerst uit den weg moet zijn. Carshaw moet zeker onschadelijk worden gemaakt, stemde William Meiklejohn toe, maar op een andere manier dan jij bedoelt. Ik heb wel 'n idee hoe. Laat dat maar aan mij over. Als jij of een van jullie nu maar een inspectietocht gaat maken langs de leegstaande huizen tusschen Ealing en Urbridge ik zal je straks een lijst van een makelaar sturen dan kan jullie uitzoeken wat het geschikst voor ons doel is en het koopen. Mooi zoo; het is altijd verstan dig geen gras over de dingen te laten groeien; A propos, vergeet de chèque niet, die ik vandaag zou krijgen. De beide broeders bekeken daarop dc situatie nog eens ernstig van alle kanten en William ging naar huis, niet om te slapen ofschoon hij dat hard noodig had maar om zich met verschillende besognes bezig te hou den, tot het uur gekomen zou zijn, waarop hij met goed fatsoen een och- WaalwyHsdie en Langstraatsdie Conrant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1